Miljardendans rond opslag van kernafval i Ondergronds of niet? PZC MM reportage ZATERDAG 3 APRIL 1993 Het diep onder de grond opbergen van radioactief afval kost veel geld en leidt overal tot protesten van angstige burgers. In West-Europa zijn de enorme hoeveelheden afval echter niet langer weg te praten. Duitsland loopt voorop met de moeizame speurtocht naar ondergrondse stortplaatsen. „Voor ondergrondse opberging bestaat geen alternatief, tenzij het in de toekomst goedkoper wordt om alle afval naar de maan te Illustratie uit het Nationaal Milieubeleidsplan. schieten", zegt een Duitse deskundige. De Nederlandse regering zal binnen twee maanden beslissen over ondergrondse opslag. Bij voorbeeld door de aanleg van een afvalmijn in zoutlagen in Drenthe, Groningen, Friesland, de Achterhoek en Twente. En passant kan dan gelijk wat stortruimte worden vrijgemaakt voor de bergen onverwerkbaar chemisch afval afkomstig van bovengrondse opslagplaatsen. Het heeft maar weinig gescheeld of Werner Muschalla had op de keien gestaan. De ijzerertsmijn Konrad bij het Duitse Salzgitter in de Harz bevat gesteente met een ij zergehalte van slechts 30 procent en werd daarmee veel te duur. Wel iswaar zijn in de jaren zestig en ze ventig veel vrachtauto's met Kon rad-staal in de naburige MAN-fa- briek gebouwd, maar ijzererts im porteren werd goedkoper dan het tien kilometer verderop uit de grond te halen. Zo dreigde de mijn werkersloopbaan van bedrijfsleider Werner Muschalla en zijn Kumpels abrupt te eindigen. Nieuwe hoop ontstond, toen de Duitse overheid het oog liet vallen op het 40 kilometer lange onder grondse gangenstelsel voor opslag van laag- en middelradioactief af val. „We hebben zo'n 110.000.000 kubieke met-er opslagcapaciteit, waarvan zo'n 660.000 kubieke me ter effectieve ruimte", vertelt Mu schalla, terwijl de lift met duizeling wekkende snelheid naar 800 meter onder het aardoppervlak afdaalt. Gewapend met mijnlampen en zuurstofmaskers wordt de onder grondse tocht in een jeep vervolgd naar zo'n 1300 meter diepte waar drie mijnwerkers bij een tempera tuur van 50 gradèn Celcius een nieuwe gang drillen. „Konrad", zo vervolgt Muschalla, „is voor opslag van laagradioactief afval zeer geschikt. Jarenlang on derzoek heeft dat voldoende aange toond." De mijn is droog, de mijn schachten zijn weinig gevoelig voor trillingen en de afscherming van straling naar het aardoppervlak is door de geologische omstandighe den bijkans ideaal. Door het kernaf val in speciale kamers op te bergen en die vervolgens op te vullen met een soort vloeibaar beton is het af valprobleem opgelost en hebben Muschalla en z'n mannen zeker tot hun pensioen werk. 289.000 bezwaren Het Bundesambt für Strahlen- schutz (BfS) van de Duitse milieu minister Klaus Töpfer is zo enthou siast dat het als exploitant van de afvalmijn Konrad wil optreden en nog eens een slordige 2 miljard mark wil investeren. Alleen met de vergunning wil het niet vlotten. In het totaal werden 289.000 bezwaar schriften tegen opslag van radioac tief afval in Konrad ingediend, het geen leidde tot een hoorzitting van 75 werkdagen. Het resultaat is een verslag van 9.000 pagina's en een re kening van bijna 30 miljoen mark. „We komen daarmee vast in het Guinness Book of Records", stelt woordvoerder dr Eckart Viehl van het BfS hoofdschuddend vast. Zijn baas, bondsmilieuminister Töpfer, is warm pleitbezorger van opslag in Konrad. Minister-president Schro der van Nedersaksen, mogelijk toe komstig SPD-Kanzlerkandidaat, ligt echter dwars. Niet dat Schroder een uitgesproken tegenstander is van ondergrondse opslag, maar aan negatieve publiciteit heeft Schro der - zoals iedere politicus - met ver kiezingen in het vooruitzicht een broertje dood. „Ondergrondse op slag is al lang geen kwestie meer van veiligheid of techniek, maai- is veel meer een politiek en maat schappelijk probleem", conclu deert Viehl fijntjes. Stapelen De inspraakhappening over Kon rad zal er in elk geval toe leiden dat Muschalla en zijn mijnwerkers ze ker niet eerder dan in 1997 met vorkheftrucks het kernafval in de mijn kunnen stapelen. Dit gegeven en de onzekerheid of inderdaad een vergunning voor Konrad wordt af gegeven, heeft er inmiddels toe ge leid dat in Gorleben en in Ahaus (20 kilometer over de grens bij En schede) aanvragen zijn ingediend voor uitbreiding van de bestaande bovengrondse hallen voor tussen- Hier liggen al hoogradioactieve brandstofelementen uit kerncen trales opgeslagen, waarvan de eind- opslag uiteindelijk ondergronds in de zoutkoepel van Gorleben moet gebeuren. Want. zo verzekeren Duitse deskundigen, het hoog radioactieve afval kan alleen in zout worden opgeslagen. „De uitbreiding van Ahaus aan de Nederlandse grens is volstrekt overbodig als we voor laagradioac tief afval tijdig kunnen beschikken over Konrad en de reeds voor dit soort afval gebruikte zoutmijn Morsleben in de voormalige DDR", reageert de opslagdeskundige dr Helmut Fuchs van de Gesellschaft für Nuklear-Service (GNS), de be langrijkste organisatie van veroor zakers van radioactief afval in Duitsland. „Het probleem is dat de discussie over ondergrondse opslag niet is gebaseerd op feiten, maai- op emoties. Iedereen weet dat er voor ondergrondse opslag geen alterna tief bestaat, tenzij het goedkoper wordt om alle afval naai- de maan te schieten. De politiek heeft de plicht om eindopslag mogelijk te maken." Tijdens een gesprek in Jagermeis- terstad Wolfenbüttel rekent Fuchs voor dat Morsleben - dat nog tot 1998 over door Honecker verstrekte vergunningen beschikt - met een opslagprijs van 10.000 mark per ku bieke meter de afvalveroorzaker een poot uitdraait. De GNS van Fuchs wil 'maar' 6.000 mark per ku bieke meter betalen. Bij een ge raamde hoeveelheid van 190.000 kubieke meter Duits laag- en mid delradioactief kernafval tot het jaar 2000 betekent dat nog steeds een re kening van meer dan 10 miljard mark. Uit de losse pols schat Fuchs dat Duitsland met een investering van nog eens 5 miljard mark in on dergrondse opslag voorlopig uit de probemen is. Samen met Konrad zou Morsleben, zo becijfert Fuchs, de opslag van het Duitse laag- en middelradioac tief afval kunnen garanderen tot het jaar 2060. „Dan zijn de 200 mil joen die moet worden geïnvesteerd in de bouw van een tweede hal aan de grens bij Ahaus weggegooid zegt Fuchs. Het Brennele- ment Zwischenlager Ahaus (BZA). een dochteronderneming van GNS, wil een tweede hal voor tussenop- slag bouwen met een capaciteit van 100.000 kubieke meter. Protesten In Ahaus groeit bij de plaatselijke politiek de vrees dat de landelijke gemeente in het grensgebied met Twente het toneel kan worden van massale protesten. En die plegen in Duitsland nog wel eens uit te lopen op ware veldslagen tussen demon stranten en politie. Samen met Gorleben - waar ook de Duitse eind- opslag zou moeten plaats hebben - is Ahaus de enige plaats waar de op slag van zowel laagradioactief afval als hoogradioactieve brandstofele menten uit kerncentrales mogelijk wordt. In Ahaus liggen, ondanks bezwaren van ook de provincie Overijssel. Twentse gemeenten en actiegroe pen, inmiddels 17 containers met brandstofelementen van de geslo ten kerncentrale Hamm-Uentrop. De vergunningprocedure voor de bouw Van een tweede hal heeft on dertussen een deukje opgelopen. De raad van de grensgemeent stel de twee weken geleden een beslis sing voor een bouwvergunning uit, nadat ruim 200 jeugdige demon stranten tijdens de raadsvergade ring het gemeentehuis bestormden. 'Wir sind das Volk' galmde het door het Ahauser stadhuis, terwijl en kele tientallen agenten de trap naar de raadzaal barricadeerden. „Met de bouw van tijdelijke opslag ruimte wordt voorkomen dat aller lei gebruikers van kernenergie hun activiteiten moeten staken, omdat ze hun afval niet kwijt kunnen. On ze klanten investeren in capaciteit, maar daarmee staat niet vast dat er ook daadwerkelijk radioactief afval tussentijds in Ahaus wordt opge slagen". aldus directeur dr. Peter Munz van BZA. De opslagplaats heeft inmiddels ook vergunning aangevraagd voor het gebruik van grotere containers voor hoog- radioactief afval. Daarmee wordt het 'theoretisch' mogelijk om 4.200 in plaats van de nu toegestane 500 ton hoogradioactief afval op te slaan. In Duitsland wordt met enige jaloe zie naar de situatie in Nederland ge keken, waar de hoeveelheid kernaf val veel geringer is. Desondanks wil de Nederlandse regering toch bin nen twee maanden een besluit ne men over ondergrondse opslag van zowel kernafval als onverwerkbaar chemisch afval. Want Nederland heeft relatief zo weinig kernafval dat een peperdure ondergrondse opslagplaats waarschijnlijk alleen betaalbaar is, indien daar ook al het zwaar giftige chemisch afval wordt gedumpt. Borssele „We kunnen in Borssele 500 ton hoogradioactief afval voor een duur van 50 tot 100 jaar bovengronds op slaan. Dat is voldoende voor de to tale levensduur van de twee Neder landse kerncentrales in Borssele en Dodewaard". zegt adjunct-direc teur H. Codée van de Centrale Or ganisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) in Borssele. Voor laag- en middelradioactief afval wordt de bestaande bovengrondse opslagca paciteit van 5500 kubieke meter vergroot. In de komende jaren ko men nog twee hallen in Borssele be schikbaar met een capaciteit van 11.000 kubieke meter. „Door deze opslagruimte en de rela tief veel geringere hoeveelheid af val dan in Duitsland kunnen we in Nederland in alle rust naar een eindstation uitkijken", stelt Codée vast. De suggestie dat Nederland ooit het kernafval zou kunnen ex porteren naar bij voorbeeld een eindopslagplaats in Duitsland is volgens Codée niet realistisch. „Wij werken internationaal samen bij het onderzoek en er is uitwisseling- van informatie. Maar we zijn beslist nog niet zover dat export bespreek baar is." Ook Viehl yan het Duitse Bundesambt für Strahlenschutz en Fuchs van GNS zien export van kernafval op dit moment als „poli tiek absoluut onhaalbaar." De enige mogelijkheid voor eindop slag in Nederland is volgens des kundigen de aanleg van een onder grondse stortplaats in zoutkoepels of zoutlagen. Daartoe zijn reeds de potentiële gebieden in kaart ge bracht door de overheidscommis sie Opberging te Land (OPLA). De potentieel geschikte zoutvoor- komens zijn globaal gelegen in Win terswijk. Lichtenvoorde. Groenlo. Ruurlo, Haaksbergen, Weerselo. Dedemsvaart, De Wijk, Hoogeveen. Dwingelo, Gasselte, Schoonlo, Hooghalen. Boertange. Onstwed- de. Anloo, Norg, Klein-Ulsda, Win schoten. Zuidwending, Veendam. Hoogezand, Lieveren, Landschaft spolder. Delfzijl, Groningen. Pieter- buren, Ulrum, Geresklooster. Eng- wierum, Ternaard en Ermelo. Naar verwachting komt OPLA nog dit jaar met een eindrapport waarin - zoals reeds eerder gebeurde - een nader onderzoek op verschillende locaties wordt voorgesteld. Of dit locatie-onderzoek kan worden uit gevoerd, is afhankelijk van het re geringsstandpunt over onder grondse opberging. Kapvergunning Vast staat dat een positief stand punt opnieuw zal leiden tot mas sale protesten in de Achterhoek, Twente, Drenthe, Groningen en Friesland, waar in 1986 de betrok ken gemeenten en provinciale be sturen vrijwel unaniem onder grondse opslag in zout afwezen. Mi nister Hans Alders (milieu) heeft in middels zijn Nimby-wetsvoorstel (de 'not-in-my-backyard, niet-in- mijn-achtertuin'-regeling) bij de Tweede Kamer ingediend om te voorkomen dat vergunningproce dures jarenlang kunnen voortsle pen, omdat een dwarsliggende ge meente bij voorbeeld weigert om een kapvergunning voor drie bo men op de onderzoekslocatie te ver strekken. In Duitsland is bij Gorleben inmid dels veel ervaring opgedaan met onderzoek naar zoutkoepels. Eind- opslagdeskundige Fuchs van GNS verwacht dat de Nederlandse crite ria niet anders zullen zijn dan in Duitsland. „Geschikt voor opslag zijn alleen zoutkoepels waarin wei nig is geboord", noemt hij als de be langrijkste voorwaarde. Hoe zo'n nader onderzoek op een locatie er uitziet? „In Gorleben 500 hebben we ondiepe boringen verricht, 42 diepe boringen om de bovenkant van de zoutkoepel in beeld te bren gen en 4 diepe boringen in de zout koepel". De aanleg van een Neder landse zoutmijn voor afval gaat in ieder geval heel veel geld kosten. Grote twijfels bestaan bij deskun digen over de Nederlandse plannen om radioactief en chemisch afval ondergronds op te bergen. „Het is onverstandig om de zaak door el kaar te gooien, alhoewel de veilig heidseisen niet zo verschillend zijn", zegt Codée van COVRA voor zichtig. „Onverstandig", oordeelt Fuchs van GNS ronduit. Ook Wer ner Muschalla van de ijzermijn Konrad schudt zijn hoofd als bo vengronds de witte mijnwerker- spakken kunnen worden afgeklopt. „Chemisch afval bij kernafval? Dat lijkt me niet zo best". Veelbeteke nend wijst hij op een flesje mine raalwater waarmee de dorst na de ondergrondse tocht door Konrad wordt gelest. Jan Bengevoord

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 21