Economisch beleidsplan te vaag Eenakterfestival van start Verpakking verleidt de koper Plan herindeling Z-Vlaanderen onder vuur van RPF/GPV Gospelkoren alleen met toestemming in Vlissingse straten Strijd tegen roken lijkt gevecht zonder structuur te blijven Kiesrecht centraal thema op Vlissings bevrijdingsfestival provincie Kamers van Koophandel vragen gs om formuleren doelstellingen IN HET CENTRUM VAN ZEELAND KUNNEN ONDERNEMERS LETTERLIJK ALLE KANTEN OP STRATEGISCHE KEUS VOOR ACTIEVE ONDERNEMERS ZATERDAG 3 APRIL 1993 1f van onze verslaggever MIDDELBURG - De samenwer kende Kamers van Koophandel in Zeeland vinden het concept sociaal-economisch beleids plan niet concreet genoeg. Ze pleiten voor het formuleren van concrete doelstellingen en na dere accentuering van beleids keuzes en prioriteiten. Daarmee kan het resultaat van het so ciaal-economisch beleid geme ten worden, schrijven de ka mers in een reactie op het be leidsplan. Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond is teleurge steld over het concept-beleids plan. Het gaat te weinig in op de problematiek van het midden- Groot aantal auto's vernield HEINKENSZAND - Vandalen vernielden in de nacht van don derdag op vrijdag antennes en ruitenwissers van een groot aantal personenauto's in de Vo gelwijk te Heinkenszand. De schade bedraagt zeker duizend gulden. Zeven eigenaren hebben aangif te gedaan, maar de politie in de gemeente Borsele verwacht dat veel meer wagens beschadigd zijn. Zwaargewonde bij ongeluk Tractaatweg van onze verslaggever AXEL - Bij een eenzijdig onge val op de afslag Axelse Sassing van de Tractaatweg is vrijdag avond omstreeks half elf de 52- jarige automobilist H. V. uit Terneuzen zwaar gewond ge raakt. Door nog onbekende oorzaak raakte zijn voertuig, komende van de Axelse Sassing en rijdend in de richting Terneuzen, van de weg en ramde een ANWB-weg- wijzer. De brandweer van Axel werd te hulp geroepen om de au tomobilist uit zijn benarde posi tie te bevrijden. Met enkele ge broken ribben, borst- en buiklet sel werd de bestuurder overge bracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De auto werd geheel vernield. en kleinbedrijf. Dat is de rugge- graat van het totale bedrijfsle ven, maar liefst 75 procent van de werkgelegenheid in Zeeland komt uit deze sector, conclu deert het verbond. Regionaal se cretaris L. J. Visser vraagt na mens het midden en kleinbedrijf niet om subsidieregelingen, maar om een goed voorwaarden scheppend beleid. In de reactie van de twee Zeeuw- Toneelvereniging Adalia uit Sommelsdijk bood vrijdagavond de in de Zierikzeese Concertzaal de spits af van het Zeeuwse Eenak terfestival voor Amateurtoneel. foto Piëter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - In een voor de helft gevulde Zierikzeese Concert zaal is vrijdagavond het Zeeuwse Eenakterfestival voor Ama teurtoneel van start gegaan. Zeventien toneelverenigingen doen dit jaar mee aan het evenement 'zonder winnaars en ver liezers', aldus Gerard Baijens, vice-voorzitter van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. Het festival duurt nog het hele weekend. Besloten is het jaarlijkse festival voortaan in Zierikzee te hou den. Op Schouwen-Duiveland trekt het toneelevenement de meeste bezoekers. Het spits werd vrijdagavond afgebeten door toneelvereniging Adalia uit Sommelsdijk. Zij speelde de derde akte uit 'Bedden', een toneelstuk van Dimitri Frenkel Frank over een vrouw die haai' man verlaat voor een ander. Overigens is dit jaar overwegend gekozen voor stukken van bekende toneel schrijvers. Baijens: „Hierdoor wordt het festival minder avon tuurlijk. Het experimentele gaat eraf." Het evenement heeft beslist geen competitie-sfeer, benadrukt de vice-voorzitter. „Het is de bedoeling dat toneelspelers kennis maken met het werk van collega's." Er worden dan ook geen pun ten gegeven door de jury. Toneelverenigingen krijgen achteraf een schriftelijke beoorde ling. Wel worden de twee amateurtoneelgroepen geselecteerd die Zeeland mogen vertegenwoordigen tijdens het Interprovinciaal Toneelfestival in oktober. Het festival duurt zaterdag nog van 14.00 tot 23.30 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. se Kamers van Koophandel wordt ervoor gewaarschuwd niet te nadrukkelijk in de rich ting van de havenschappen te kijken als gedoeld wordt op de trekpaarden van de Zeeuwse economie. „Méér dan de haven schappen fungeren juist de ha vengebonden bedrijfsactivitei ten als trekpaarden van de Zeeuwse economie." De haven schappen zijn wel belangrijke voorwaardenscheppende in strumenten, voegen ze er aan toe. Gedeputeerde staten .krijgen ook verschillende vragen voor gelegd van de Kamers van Koophandel. Zo willen ze weten hoe het provinciaal bestuur de toekomstige ontwikkelingen voor de beide havenschappen ziet en waarop die verwachtin gen zijn gebaseerd. Ook wordt geïnformeerd naar de beleids voornemens met betrekking tot intensivering van de samenwer king tussen de zeehavens van Gent, Terneuzen en Vlissingen. Verder staat in de reactie op het provinciale beleidsplan, dat het gebruik van relatief schaarse en dure ruimte in zeehaven-indus trieterreinen voor naar verhou ding laagwaardige gebruikstoe- passingen als een slibbergings- depot en een windenergiepark, bij voorkeur vermeden dient te worden. Bedrijfsterreinen De Kamers van Koophandel houden meteen een pleidooi voor het opstellen van een be- drijfstereinennota die aan ge meenten en bedrijven duidelijk heid verschaft over ontwikke lingsmogelijkheden. Tevens wordt de suggestie gedaan wat meer aandacht te schenken aan het midden- en kleinbedrijf. De kamers steunen het initiatief om te komen tot een financierings- en ontwikkelingsmaatschappij voor Zeeland. Het platform logistiek Zeeland maakt van de gelegenheid ge bruik om in een reactie op het provinciale concept-beleidsplan nog eens te pleiten voor meer doorgaande verbindingen in de provincie. Als voorbeeld worden genoemd: de vaste oeververbin ding onder danwel boven de Westerschelde, de oostelijke spoorlijn van Terneuzen naar Zelzate, de oost-west. infrastruc tuur in Zeeuwsch-Vlaanderen en een doorgaande noord-zuid ver binding, bij voorkeur via de mid den-Zeelandroute. van onze verslaggever TERNEUZEN - De statenfrac tie van RPF/GPV vindt het her indelingsplan van het dagelijks provinciebestuur voor Zeeuwsch-Vlaanderen 'tegen strijdig en zelfs onverantwoor delijk'. Fractievoorzitter P. Roose zei dit vrijdag tijdens een partijbijeenkomst te Terneu zen. Hij stelde dat het college van gedeputeerde staten hier vlucht voor zijn verantwoorde lijkheid. „Het staat toe dat een bestuurlijke situatie wordt ge- creeërd, die een functionele en logische indeling bij voorbaat frustreert." Roose doelde daarbij met name op de fusie tussen Sluis en Aar denburg. Het statenlid pleitte voor een driedeling in Zeeuwsch- Vlaanderen: één gemeente in het oosten, één in de kanaalzone en één in het westen. Hij gaf aan dat zijn fractie ook voorstander is van een driedeling op Zuid-Be veland. Overigens kon Roose zich verder een heel eind vinden in de uitgangspunten voor de herindeling, zoals gedeputeerde staten die hebben vastgesteld. Hij herinnerde aan de landelijke discussie over de bestuurlijke organisatie van Nederland. Daaruit blijkt dat er ruime steun is voor het overhevelen van stu rende bevoegdheden van de ge meenten naar de provincies nieuwe stijl. Volgens Roose blijft het effect hiervan in de herinde lingsplannen van het dagelijks provinciebestuur echter buiten beeld. Hij onderstreepte dat de RPF/GPV sterk hecht aan het belang van lokaal bestuur. Daarom achtte het statenlid het gewenst, de provincie tegen wicht te bieden door een aantal krachtige gemeenten te vormen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Jongeren die zingend en dansend een evange lische boodschap verkondigen, krijgen het moeilijker in Vlis singen. Tot nu toe hebben ze geen toestemming nodig om vaak met aardig wat decibels het winkelend publiek naar zich toe te trekken, maar dat gaat veranderen. Zanggroepen die hun levensovertuiging wil len uitdragen in de open lucht, moeten zich voortaan eerst bij de gemeente melden. De burge meester mag vervolgens aange ven of ze mogen optreden, hoe en waar. Dat de gemeente Vlissingen de activiteiten van gospelkoren wil beperken, komt niet uit de lucht vallen. Vooral sinds het winkel centrum in de binnenstad is ver nieuwd, heeft Vlissingen aan aantrekkingskracht gewonnen met zulke groepen. Het is druk ker geworden in de stad en ze kunnen er ook bij regenachtig weer terecht. Een aantal winkel straten is immers overapt. On dernemers ergeren zich soms blauw aan de zingende en dan sende jongeren, die het uitzicht op etalages belemmeren, klan ten de weg versperren en voor geluidoverlast zorgen. De algemene plaatselijke veror dening moet worden gewijzigd om 'wanordelijkheden' in de toe komst te voorkomen. De burge meester krijgt de bevoegdheid voor te schrijven waar de koren mogen optreden, welke afstand zij tot winkels moeten bewaren en welke geluidsapparatuur zij mogen gebruiken. Hij mag des noods een optreden ook verbie den. Politie bekeurt 81 hardrijders BRESKENS - Bij snelheidscon troles tussen Schoondijke en Breskens zijn woensdag 81 be stuurders geverbaliseerd, 's Morgens werden tussen half elf en half een 351 voertuigen ge controleerd. Daarvan reden er 34 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 114 kilometer per uur. 's Middag's tussen inn en kwart over vier werden 380 auto's gecontroleerd. Daarvan reden er 47 te hard. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 124 kilo meter per uur. terwijl er een ma ximum geldt van 80 kilometer per uur, van onze verslaggever Marten de Jongh POORTVLIET - Kiest de mo derne mens verheven gedach ten boven materiële lekker nijen? Welnee! Befaamd trendwatcher Hans Ferrée ge looft er niets van. Uiterlijk komt nog altijd boven inner lijk, weet hij. En dat geldt ook voor produkten. Akkoord, de inhoud moet goed zijn, maar het draait om de verpakking. „De mensen willen franje. Het komt aan op het moment su prème, als de klant in de win kel een keus maakt. Heel even glijdt zijn oog langs een pro- dukt. En in die fractie van een seconde moet het artikel uit roepen 'Hier sta ik en dit ben ik. Koop mij! En niet mijn buurman." Ook Ferrée heeft wel eens ge dacht: 'Na de Cadillac komt vanzelf de Cultuur'. Maar dat is al weer lang geleden. „Het was tijdens mijn eerste studie reis naai' de Verenigde Staten. Daar waren in dat jaar liefst tweehonderd musea en gale ries geopend. In mijn enthou siasme over dit 'bewijs' van de evolutie van de menselijke geest zag ik even over het hoofd dat in dezelfde periode twintigduizend fast food res taurants open gingen." Reclamemaker Ferrée, schrijver van twintig boeken, en winnaar van twaalf jaarprijzen als reclamemaker, vrijdag tijdens een praatje in het Poortvlietse verpakkings bedrijf Budelpack co-packers. De onderneming hield een ver pakkingsseminar aan de voor avond van de officiële opening van de nieuwbouw. Daarvoor komt minister van Economi sche Zaken dr J. E. Andriessen vandaag, zaterdag, naar Poortvliet. De trendwatcher is een vlotte verteller. Het publiek, dat in groten getale is komen opdra- Reclamemaker Hans Ferrée: „Mensen houden niet van een armoedige verpakking. Ze willen franje." 'foto Piëter Honhoff ven, hangt aan zijn lippen. Dat moet voldoende zijn, vindt Ferrée. Hij verzoekt de aanwe zige cameramensen niet ook' nog eens zijn tronie op het wit te doek achter hem te projec teren. Over verpakkingen gaat het, daarvoor is hij ge vraagd. „Eenjaar of tien terug werd ge probeerd het volk op te voe den in de gedachte dat niet het uiterlijk, maai' de inhoud van een produkt telt. Er kwamen verpakkingen waar de armoe digheid letterlijk vanaf droop. Mensen houden daar niet van, dat bleek. Ze willen franje." De behoefte aan versiering is groot. Ferrée: „Toen mensen nog in plaggenhutten woon den, verdeden ze al een deel van hun tijd aan zulk volstrekt nutteloos werk als het verf raaien van hun boerenkarren. En is het niet verbazend dat de primitieve oermens zijn leven al opvrolijkte met grotteke ningen, nog vóór hij de behoef de voelde een stoel te con strueren, of het wiel uit te vin den?" Verpakkingen schreeuwen om versiering. Het besef groeit dat de verpakking het invloedrijk ste reclame-medium is, weet Ferrée. Doosjes, kartonnetjes, blikjes, kokers en flacons, de trendwatcher weet wat ze ver leidelijk maakt. „De koper- heeft een stereotype voorstel ling van hoé een bepaald pro dukt eruit moet zien. Daar moet de verpakking op aan sluiten. Vele duizenden artike len bleken doodgeboren om dat de neiging 'anders' te wil len zijn, produkten onherken baar maakten." Zeperd De introductie van tomaten ketchup in een flacon bijvoor beeld, was een zeperd eerste klas. „Het ontwerp week dui delijk af van de beroemde fles van Heinz, een fles die syno niem was voor ketchup. Ook al kleefden aan het gebruik er van nog zulke grote bezwaren. Of er kwam niks uit de Heinz- fles, of een te grote klodder in eens. Een handige pot óf fles met brede hals zou aan al die ellende een eind maken. Toch weigerde het publiek ketchup in zo'n verpakking te accepte ren." Is er dan geen enkele mogelijk heid te ontsnappen aan ste reotype verwachtingen? Soms wel, maai' het moet heel goed doordacht zijn. „Toen er aan gewone toiletzeep geen cent meer te verdienen viel, kwam iemand op het idee van zeep in een pompje. En in Amerika zag ik vier enorme aardappels in een fraaie cadeau-doos." De verpakking' heeft toe komst. Maar Ferrée waar schuwt de fabrikanten: „Laat u als opdrachtgevers geen ooi- aannaaien door communica tie-gestoorde creatieven. Re clame-makers hebben er een handje van de verpakking als ontsierend element in hun commercial te verdonkerma- nen. Een grove onderschat ting!" MEER WETEN? U BELT 01100-21212 OF FAXT 01100-30876 DE UITGEBREIDE DOCUMENTATIEMAPPEN MET ALLE INFORMATIE OVER ZEELANDS BESTE BEDRIJFSTERREIN EN KANTORENPARK LIGT DAN BINNEN ENKELE DAGEN BIJ U IN DE BUS. HART VAN ONDERNEMEND ZEELAND BURO BEDRIJFSCONTACTEN: 01100-21212' van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De strijd tegen de tabaksrook blijft in de mees te gevallen beperkt lot een man- tegen-man-gevecht. Felle niet- rokers zien geen kans zich doel treffend te organiseren, even min als de hardnekkige rokers. Daardoor heeft het probleem geen kans om maatschappelijk te worden opgelost. Een kort ge ding hier en een kamervraag daar, leveren niet meer op dan wat losse flodders. Het gevolg is dat niemand echt gelukkig is. De niet-roker voelt zich belaagd door tabaksrook en de roker door de afkeuring van de niet- roker. Wat dat ook allemaal teweeg mag brengen; in ieder geval geen al te warm begrip voor eikaars standpunten. Kennelijk ook geen goede informatie-voorzie ning, want een Europees onder zoek bracht deze week aan het licht dat tachtig procent van de Europeanen niet weet dat mee roken ernstige ziekten kan ver oorzaken. Succes Ook in Zeeland wordt de strijd niet in groepen gestreden. Twee jaar geleden leek het erop dat een grote slag was geslagen. In de landelijke campagne 'Samen stoppen met roken' boekte ook de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis een aanzienlijk succes. Veel Zeeuwen kwamen door de cursus van het roken af. Volgens voorlichter Margie Keu- lemans heeft die trend niet door gezet. „We geven nu twee cur sussen per jaar met gemiddeld twaalf deelnemers. Binnenkort begint weer een cursus." De kruisvereniging werkt be wust niet samen met de anti rook-beweging omdat daar in ie der geval de doelgroep niet te vinden is. „Wij richten ons op de rokers, mensen die zonder steun in de rug niet kunnen stoppen. Mensen die fel gekant zijn tegen het roken, benaderen de zaak van een andere kant. Dat levert ons geen cursisten op". Margie Keulemans weet dat de cursus sen vooral via persberichten en advertenties vollopen. „Een enkele keer neemt iemand een foldertje bij de huisarts mee, maar verwijzen doen artsen nau welijks. Onze ervaring is dat ro kers met de cursus moeten wor den geconfronteerd op het ment dat ze stoppen seiC', overwegen. Een hardnek! hoest, kortademigheid of een dere kwaal wil nog weieens aanzet zijn. Huisartsen zou daarin dus wel een taak kun vervullen door naast het adi om te stoppen met roken, te zen op de mogelijkheid van cursus." et Briefjes De verklaarde tegenstam van tabaksrook voeren eei strijd tegen het meeroken tegen het roken. Jolanda Sii- uit Middelburg doet er een h boel aan, maar rokers motivepi om te stoppen, daarvan wacht ze weinig. „Ik zeg hetifj] eens tussen neus en lippen dt 'zou je niet stoppen', maar n|U activiteiten richten zich meei oi mijn omgeving. Ik leg brie neer en vraag mensen niet mijn nabijheid te roken. lij daar houdt het dan ook mee c tu Voor de Middelburger D. Swa 're veld geldt hetzelfde. „HetbT heel kleinschalig. Op mijn w lol is nu een rookvrije ruimte emiti rookvrij gedeelte in een vertrek. Dat voorkomt dan lili' iemand naast je een sigaar P( steekt. De niet-rokers hebtpr: dat voorelkaar gekregen, om nu actie te gaan voeren te h het roken in het algemeen, d ïïi zijn we het type niet voor." neveld betwijfelt of het zin hi de activiteiten van niet-rokei bundelen. „Op deze manier g f het in redelijke harmonie." Hoe eenzaam het kleinschal. gevecht tegen de tabakswalu op de werkplek én in opent ruimten ook mag zijn, de st van de stopper is nog moeilijl Juist daarom heeft het Kn werk de cursus ingericht het principe 'gedeelde smai halve smart'. Van de acht bijt komsten die de cursus telt, star den er vier in de eerste week houden, als de verleiding grootst is, de ontwenning» '0: schijnselen het hevigst en Tr' humeur van de nieuwbakl P niet-roker naar het absole( dieptepunt daalt. Gebleken is dat de lotgenc elkaar in hun ellende kunnen !UI muieren om door te zetten. Ir. tweede week zijn er twee bije komsten, in de derde één en laatste zitting ligt wat veine weg-in de tijd. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Met veel mu ziek, film, theater en een vrij markt wordt op 5 mei in Vlissin gen bevrijdingsdag gevierd. Tijdens de viering van de be vrijdingsdag staat dit jaar het 'kiesrecht' centraal. Het bevrij dingsfestival wordt georgani seerd door het Nationaal Co mité 4 en 5 mei en een werk groep van de gemeente Vlissin gen. Ieder jaar besteedt het Natio naal. Comité aandacht aan één van de grondrechten uit de Ne derlandse wet. Dit jaar is dat het kiesrecht. Verschillende spre kers zullen op het festival aan dacht besteden aan dit thema. Greetje Lubbi van de Novib is één van de gastsprekers. Zij zal op het bevrijdingsfestival spre ken over haar werk in relatie tot het kiesrecht. multiculturele lied in heel derland op de planken. In deï vrijdingsband Zeeland zins en spelen onder meer Ang rj Groothuizen, Edgar Trafa July a Lo'ko en Circus Custen )0 ho Vrijmarkt Wethouder mevrouw L. C. Pop- pe-de Looff zal het festival in het Bellamypark openen. Daarna volgt een optreden van de Franstalige band 'Les Char meurs' uit Amsterdam. Naast het grote podium in het Bella mypark wordt 's middags een vrijmarkt voor kinderen gehou den op het De Ruyterplein, het Rondeel en de Nieuwendijk. De 'Bevrijdingsband Zeeland' brengt op deze dag een multicul turele song ten gehore. Deze ge legenheidsband bestaat uit au tochtone en allochtone muzi kanten en zangers. Verschillen de bevrijdingsbands brengen dit Vlissingen wil verbod op stuntvliegeren van onze verslaggever VLISSINGEN - Stuntvlieger mag binnenkort niet meer op Vlissingse stranden. Verse! lende keren zijn badgasten wond geraakt door zu vliegers. Dat moet voorkoit worden, oordeelt het Vlissii college van b en w. Wie 'gevaarlijk vliegert' kam 1 mei tot 1 oktober op een \va schuwing en vervolgens op f proces verbaal van de politie kenen. De bepaling geldt flf k voor kinderen die een vliegei oplaten, maar wel voor enth! siastelingen die met metersllj ge vliegers het strandplezier' badgasten vergallen. Zij kt u nen, als proces-verbaal wo: y opgemaakt, rekenen op boete. De hoogte daarvan sterk uiteenlopen. Op een ott treding staat vijf tot vijfduize gulden boete. De rechter besli De gemeenteraad moet ove gens nog de algemene plaatse' ke verordening aanpassen on> kunnen optreden. Het voorst van b en w komt eind april in* raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 14