Rijkssubsidie voor waterbeheer ,£ert Ze&Hwdl Tapijten tonen band Zeeland-Oranje Lekke zuiger aan de grond Eis van vier jaar voor verkrachten 15-jarig meisje Voorzitter JAC legt functie ïeer uit onvrede over fusie Akkoord over bouw overslagstation afval bij Serooskerke (S) Algemene Zeeuwse «JÊ Sn A>2^ provincie Zeeland ook twee voorbeeldprojecten verzekeringen ZEEUWS ZEKER van onze verslaggever WAARDE - De zandzuiger Ria F is vrijdag middag aan de oever bij Waarde aan de grond gezet. Het schip, dat in de Schaar van Waarde zand won, dreigde te zinken door een lek in het zandzuigsysteem. De sleepboot Alpha van de firma Polderman uit Hansweert trok het 493 ton zware schip naar ondiep water, waarna het laadruim werd leeggepompt. De volgestroomde pomp- en machinekamers zijn door het zoute water aanzienlijk bescha digd. Volgens een woordvoerder van de politie te water moet de Ria F, eigendom van de Goese zandhandel Faasse, voor reparatie naar een werf toe. Het was vrijdagmiddag nog on duidelijk of het schip bij hoog water zou wor den weggesleept of dat er nog een tij zou wor den gewacht. Er was geen sprake van hinder of gevaar voor de scheepvaart. De Schaar van Waarde, waar veel zand wordt gewonnen, maakt geen deel uit van de vaar route. van onze verslaggever MIDDELBURG - In naam van Oranje, doe open de poort! Het bevel schalde door de entreehal van het Zeeuws Museum in Middelburg, waar koningin Beatrix met haar gevolg vrijdag de ten toonstelling 'In naam van Oranje - een earner tapijten' kwam openen. De koningin kreeg een vlotte rondleiding door de expositiezalen, waar van de vier eeuwen oude wandtapijten met de tafere len van de zeeslagen van de Zeeuwen en de Spanjaarden de kern vormen. Koningin Beatrix was voor de opening uitgenodigd, omdat de zes tapijten van oudsher de innige band van Zeeland met het Oranjehuis verbeelden. Die band komt het best tot ui ting op het laatste, zogenaam de wapentapijt met een af beelding van Willem de Zwij ger. De vorstin liet zich tijdens de rondleiding uitvoerig voor lichten over het wel en wee van de tapijten. Voor het wandkleed 'Bergen op Zoom' verbaasde ze zich over het grote aantal schepen, dat door de strijdende partijen werd ingezet. „U kunt zien dat de Zeeuwen echt alle vaartui gen die ze hadden in de strijd hebben geworpen", vertelde mevrouw drs H. P. S. M. van den Donk, de conservatrice van het museum die de toe lichting verzorgde. Het on langs herontdekte tapijt 'The last fight of the Revenge', dat het museum tijdelijk in bruikleen heeft gekregen van een Engelse particulier, past volgens de koningin zo goed in de tapijtenzaal dat een ver lenging van de bruikleenpe riode zeer toe te juichen zou zijn. De koningin had verder ruime aandacht voor het Pa norama van Walcheren van Antoon van den Wijngaerde, een uit 1550 daterende pente kening die veertig jaar gele den voor het laatst in Antwer pen werd geëxposeerd. Techniek Nadat de vorstin in de tapij tenzaal al de achterkant van het wandkleed 'Den Haak' had bekeken, kreeg ze in de laatste zaal van de expositie uitleg over de weef- en restau ratietechniek. Een demon stratie op een klein getouw maakte haar de problematiek van de restaurateurs duide lijk. De vorstin had daarvan al enig idee, ze bracht eerder een bezoek aan de Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel in Haarlem, waar de Zeeuwse ta pijten werden gerestaureerd. De tentoonstelling 'In naam van Oranje - een earner tapij ten' is met ingang van van daag (zaterdag) geopend voor het publiek. Commissaris Van Gelder sprak de hoop uit dat de expositie de bekend heid van de Rembrandts on der de tapijten aanmerkelijk zal vergroten. „Zozeer", zei hij, „dat het iedere bezoeker duidelijk wordt datje Zeeland niet hebt gezien, als je de wandtapijten niet hebt ge zien." Koningin Beatrix bewondert het wandkleed waarop een zeeslag van de Zeeuwen tegen de Spanjaar den bij Bergen op Zoom wordt uitgebeeld. foto Lex de Meester De bij de oever van Waarde aan de grond gezette zandzuiger. foto Willem Mieras ZATERDAG 3 APRIL 1993 1 3 van onze verslaggever GOES/SEROOSKERKE (S) - Voor de gemeenten op Schou- wen-Duiveland is de weg vrij om toe te treden tot het Open baar Lichaam Afvalstoffenver- wijdering Midden- en Noord- Zeeland. Recent is overeen stemming bereikt over de voor waarden, waarvan de bouw van een overslagstation op de stort plaats Schelphoek bij Seroos kerke de belangrijkste vormt. Het station moet operationeel zijn voordat de gemeenten het groente-, fruit- en tuinafval ge scheiden gaan inzamelen. De bij de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland (RSD) aangesloten gemeenten pleitten voor een dergelijk overslagsta tion. Uit een logistieke studie van het bureau Oranjewoud is gebleken dat een overslagpunt financieel voordeliger is dan rechtstreeks transport naar de vuilnisbelt in Nieuwdorp. De RSD hoeft geen huisvuilau- to's bij te kopen en bovendien verloopt het vervoer van afval naar de stortplaats, de compos- teringsinstallatie en het toe komstige reststoffencentrum in Nieuwdorp efficiënter. Een bij komende pluspunt is dat naast bedrijven ook particulieren huishoudelijk afval af kunnen geven bij het overslagstation. Daar is volgens de RSD behoefte aan. Het station krijgt naast overslag een aantal andere ta ken: groencompostering, puin- breken en opslag van klein che misch afval. Nu de besturen van OLAZ en RSD het eens zijn over de bouw van een overslagstation, is het laatste obstakel voor Schouwen- Duiveland om toe te treden tot het openbaar lichaam de wereld uit. De stortplaats Schelphoek mag vermoedelijk nog tot 1 ja nuari 1995 worden gebruikt. Tot die datum mogen de eilandelijke gemeenten, ook al maken ze deel uit van het OLAZ, daar hun af val dumpen, behalve verontrei nigde grond. Die moet naar Nieuwdorp worden gebracht, Onderzoek van EOD na vondst mijn Kuitaart van onze verslaggever KUITAART - Bij baggerwerk- zaamheden in de Kleine Vogel bij Kuitaart kwam vrijdagmor gen een mijn uit de Tweede We reldoorlog boven water. De te hulp geroepen Explosieven Op ruimingsdienst (EOD) consta teerde 's middags dat het ont stekingsmechanisme van het, ongeveer een halve meter grote, wapentuig niet meer werkte. Op verzoek van b en w van Hon- tenisse zal de EOD binnenkort echter opnieuw naar Kuitaart komen. „Oudere mensen die in de buurt wonen, weten zich te herinneren dat de Duitsers be gin '45 heel wat granaten, mij nen en ander gevaarlijke explo sieven in de Kleine Vogel stort ten. We zullen de opruimings dienst vragen om zo snel moge lijk een verkennende zoektocht uit te voeren. Er worden in en om de Kleine Vogel een aantal werk zaamheden uitgevoerd en we de veiligheid van de mensen staat natuurlijk voorop", verklaarde burgemeester Th. Steenkamp vrijdagmiddag. IDDELBURG - De Middel- irgse rechtbank heeft de straf- ak tegen de 45-jarige T. J. M. uit Oude Tonge, die ervan ordt verdacht in 1980 in Brui- sse ontucht met zijn toen halfjarige dochter te hebben ipleegd, voor onbepaalde tijd - ngehouden als gevolg van t raking' van twee van de drie chters. ,'s raadsman mr J. Wind had 1 zwaar tegen deze rechters om- tzij eerder in een raadkamer- ting hadden meebeslist over ,'s voorarrest. De raadsman ik daaruit de conclusie dat zij vooroordeeld tegenover de ak stonden. Andere rechters je ten uitmaken of de strafka- er in deze samenstelling de ak mag behandelen of dat de ee gewraakte rechters vervan- n moeten worden. Irugsdealer (rijgt jaar evangenis ineen medewerkster COR DE JONGE van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr T. de Jong heeft vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg vier jaar gevangenis straf geëist tegen de 29-jarige H. J. V. uit Domburg voor ver krachting van een 15-jarig meis je en voor mishandeling van een Zierikzeese caféhouder. De offi cier wil verder dat V. zich tij dens zijn gevangenschap laat behandelen voor zijn agres sieve neigingen na drank- en drugsgebruik. V. ontmoette het meisje 15 au gustus vorig jaar bij het VVV- kantoor nadat hij enorm veel had gedronken en daarnaast nog speed en hasjies had ge bruikt. Zij was alleen op weg naar huis omdat ze er niets voor voelde om samen met vrienden naar een nachtelijke beach-par- ty te gaan. Hij werkte haar tegen de grond, sloeg haar herhaalde- Vrouw gewond bij brand frituurpan van een medewerkster SLUIS - De 40-jarige A. L. B. W. uit Sluis is vrijdagmiddag bij een brand in haar woning ge wond geraakt. Zij liep derde graads brandwonden aan ge zicht, heupen, enkels en onder armen op. Ook ademde ze vuur in. De vrouw werd eerst naar het Antoniusziekenhuis te Oost burg overgebracht en daarna per helikopter vervoerd naar het brandwondencentrum in Gent. De brand ontstond in de keuken. De vrouw had friet gebakken in een elektrische frituurpan. Toen ze bezoek kreeg draaide haar zoon de temperatuur van de pan hoger in plaats van lager. De vlam sloeg in de pan, waarna de vrouw probeerde het vuur te do ven door handdoeken over de pan te gooien. De Sluisse pakte daarna de pan op om hem naar buiten te brengen. Ze struikelde echter en kwam ten val. De brandweer van Sluis bestreed de brand met twee hogedrukstra- len. De woning liep flinke rook schade op. De keuken brandde geheel uit. lijk hard tegen het hoofd en ver krachtte haar vervolgens op zeer gewelddadige wijze Daarna mocht zij zich aankleden en kreeg zij te horen dat zij met hem mee naar huis moest. Zij rende weg. maar V. kreeg haar op nieuw te pakken. Omdat er voor bijgangers in de buurt waren liet hij haar lopen. V. had ook een flink stuk in zijn kraag toen hij drie maanden eer der de eigenaar van een café aan de Nieuwe Boogerdstraat in V.'s toenmalige woonplaats Zierik- zee in elkaar sloeg. De man hield er een gebroken oogkas aan over. Het letsel is nog steeds niet geheel genezen. De cafébaas had V al geruime tijd voor het inci dent de toegang tot de zaak ont zegd omdat hij zich misdragen had. Mr De Jong noemde het beest achtig en buitengewoon walge lijk wat V. het meisje had aange daan. Hij wees de rechtbank er op dat slachtoffers van dergelij ke sexuele gewelddaden daar nog heel lang de schadelijke ge volgen van ondervinden. Het rapport van het Pieter Baan Centrum noemde V. licht ver minderd toerekeningsvatbaar ten tijde van het misdrijf als ge volg van de door hem gebruikte middelen. Het advies luidde 'geen tbs', maar wel een klini sche behandeling voor het alco hol- en drugsprobleem. De rechtbank doet 15 april uit spraak. Voorwaardelijke straf na ontucht tijdens zwemles van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 29-jarige Vlissinger I. J. N. conform de eis veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en verplicht deelnemen aan een preventieproject voor sexuele delinquenten wegens ontucht met-meisjes van onge veer zeven jaar. Hij had in de herfst van 1991 in zijn functie van zwemleraar bij een vereni ging de kinderen in de badhok jes van het zwembad in zijn woonplaats betast. neen medewerkster IDDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft de 36-jarige m issinger W. S. H. voor handel heroïne veroordeeld tot een ar gevangenisstraf en ver- lurdverklaring van 3800 gul- >n, sieraden en een busje cs- s. verkocht in de periode april 192 tot 18 januari in zijn woning ïrolne aan gebruikers. Er was iderhalf jaar tegen hem geëist, e rechtbank bepaalde dat 3000 ïlden van de in zijn woning ge- onden 6800 gulden aan H. moet gorden teruggegeven, omdat dit oogstwaarschijnlijk huishoud- ieldwas. in onze verslaggeefster LISSINGEN - Ton Besselink, Dorzitter van het Jongeren Ad- ies Centrum (JAC) in Zeeland, eeft met onmiddellijke ingang jn functie neergelegd. Aanlei- ing daarvoor is de fusie tussen AC en Jeugd- en Gezin. Welis- aar hadden de besturen eind origjaar al een intentieverkla- ng ondertekend om de instel- igen voor ambulante jeugd- ülpverlening te fuseren, maar esselink vindt dat het fusie- ontract te snel is ondertekend, leze week nog vroeg Besselink in een brief om uitstel van de on dertekening. Gedeputeerde Dij kwel stond op het standpunt dat de zaak per 1 april rond moest zijn omdat anders de sub sidieverhouding niet overeind kon blijven. Besselink, en met hem een aantal JAC-medewer- kers. waren van mening dat een aantal zaken nog niet voldoende was doorgesproken. Besselink vroeg Dijkwel in een brief om uitstel maar zijn vraag werd niet gehonoreerd. Inmiddels hebben de secretaris en de penningmeester, G. Pis- caer en R. Mever. de overeen komst wel ondertekend. „Ik be schouw dat als een motie van wantrouwen. Met Jeugd en Ge zin moesten gewoon nog wat puntjes op de i worden gezet. Bij voorbeeld een waarborg voor de herkenbaarheid van het JAC plus nog wat zaken van prakti sche aard. Als de rest van het bestuur het, in de angst om een deel van het geld te verliezen, nodig vindt om daarover dan maar te zwijgen, graaft het JAC zijn eigen graf. Daar doe ik niet aan mee", zegt Besselink. Auto over de kop op rijksweg: twee gewonden van onze verslaggeefster RILLAND - Bij een auto-onge luk op rijksweg 58 ter hoogte van Rilland zijn vrijdagmiddag twee Duitsers gewond geraakt. De be stuurder. M. O. uit Bogum, is met een gebroken sleutelbeen opgenomen in het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. Zijn passagier werd in shocktoe stand naar het ziekenhuis over gebracht. De auto werd geheel vernield. Het ongeluk gebeurde op de noordbaan van de rijks weg. in de richting Goes. Door onbekende oorzaak raakte het voertuig van de weg en sloeg over de kop. De auto kwam tot stilstand in de berm. ntuchtzaak ewraakt (Advertentie) i^COLIJN beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T-V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Fax: 01100-15697 Lewestraat 43. Goes/Kloetinge nonze Haagse redactrice HAAG - Het ministerie n verkeer en waterstaat heeft het kader van het Intergraal gionaal Waterbeheer elf euwse projecten aangewe- die voor subsidie in aan- erking komen. De toegewezen bsidies zijn nog voor het jaar echters in 1993. Voor heel Nederland is er totaal 22,5 miljoen gulden voor 120 projecten beschikbaar. Ver keer en waterstaat heeft boven dien twee Zeeuwse projecten aangewezen als 'voorbeeldpro ject' voor een goede waterhuis houding. Zo krijgt de verdrogingsbestrij- ding 'District I' van het water schap De Drie Ambachten deze titel, omdat hier de functies na tuur en landbouw goed worden gecombineerd. In het gebied bij Sas van Gent wordt een op maat gesneden peilbeheer gevoerd door middel van aanvoer van neerslag uit Belgie. De kosten voor dit project bedragen 414.750 gulden. Daarvan wordt 207.375 gulden door het ministe rie verstrekt. De inrichting van Cauwers In laag door het waterschap Schouwen Duiveland staat ook op het lijstje van voorbeeldpro jecten. Hier wordt gewerkt aan het versterken en herstel van het broed/vogelgebied. Er worden vogeleilanden aangelegd, het waterepeil wordt aangepast, er zal slib worden verwijderd, er komt een milieuvriendelijke oe verbescherming en er worden kwelputten aangelegd. Van de totale kosten (248.000 gulden) draagt verkeer en waterstaat er 124.000 gulden bij. Verder krijgt het Waterschap De Drie Ambachten voor het pro ject 'De Boschkreek' een subsi die van 185.000 gulden. De kos ten voor het project bedragen 370.000 gulden. Voor twee projecten (Wester- schenge en Vlakenissepolder) van het waterschap Noord-en Zuid-Beveland uit Goes trekt Rijkswaterstaat 102.620 en 41.225 gulden uit. Voor het pro ject Nieuwe Kraayertpolder is 50.000 beschikbaar. Het water schap Walcheren uit Middel burg ontvangt 77.500 gulden voor de Rammekenskreek. Voor de Oranjepolderse watergang krijgt het Walcherse waterschap 43.000 gulden van het ministerie. Voor de Vest Tholen is 50.000 gulden beschikbaar. Het Zeeuw se provinciebestuur kan ten slotte 59.000 gulden tegemoet zien om het neerslagoverschot op Schouwen te verwerken. Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 l. 4(9 PROVINCIE TELLEN WE WEER MEE IN 05 *£ST \j^N H£DERLANP! CE ENE WEEK BEN 35 fee een vczzAMEute ó&ppióe euancves wmp VAl OVERHEEN KEUTELEN &N CE AH DE RE WEEK WIL EEN ANDER EILAND, ONDER INVLOED VAN \0OQty5SK13XSHEID BI) JE, Horen £m caa£ 2£lfs een heus REFERENDUM CA6/E HoUOEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13