Mobiliteitsscenario krijgt bijval Musicalversie 'Cyrano" eindelijk in Rotterdam •ff Arnemuiden eist meer resultaat HALT-bureau Raad Kapelle ziet woon-zorgcentrum Wemeldinge zitten Twijfels commissie Westerschouwen over financiële gevolgen n van onze verslaggever RENESSE - De commissies voor openbare werken en ruim telijke ordening van de gemeen te Westerschouwen hebben zich dinsdagavond overwegend po sitief uitgesproken over het ge meentelijk mobiliteitsscenario. Dit deden zij in een gezamenlij ke vergadering, die met het oog op de verwachte grote publieke belangstelling werd gehouden in het dorpshuis van Renesse. Kritische kanttekeningen wer den vooral gemaakt over de haalbaarheid van verschillen de onderdelen en de mogelijke financiële gevolgen voor de ge meente. VVD'er A. M. Verseput had voorts een hele. opsomming' ge maakt van plannen met wegen die in het scenario staan waar over hij niet onverdeeld enthou siast was. Hij prees niettemin het zijns inziens zorgvuldige overleg dat de gemeente heeft gevoerd met betrokkenen. CDA'er Padmos ging hierin nog een stapje verder en noemde dit „een schoolvoorbeeld voor hoe de overheid anno 1993 met bur gers om moet gaan". De verantwoordelijke wethou der, ir C. W. Veerhoek, liet dit zich graag aanhoren, maar het venijn zat bij Padmos in de staart van het verhaal. Hij meen de dat het onverantwoord is nu al te kiezen voor het complete van onze verslaggeefster KAPELLE - Een woon-zorgcen trum voor ouderen in Wemel dinge kan rekenen op de volle dige steun van de Kapelse ge meenteraad. De raad ziet zo'n centrum liever vandaag dan morgen verrijzen, bleek dins dagavond in de raadsvergade ring. Veel lof viel er in de raad te beluisteren voor de nota Oude renzorg die op de agenda stond: een helder stuk. prima voorne mens. Enkele fracties (VVD, SGP, Gemeentebelang) misten anderzijds ook iets, namelijk de uitwerking tot een politiek prioriteitenlijstje mét prijsop gaaf. Portefeuillehouder B. van Over- beeke nam de complimenten glunderend in ontvangst. Hij meldde dat er reeds gewerkt wordt aan het verwerken van een aantal wensen uit de nota Ouderenzorg in de beleidsnota voor volgend begrotingsjaar. Overigens drukte hij de raad op het hart dat de ouderenzorg voor een heel groot deel buiten de di recte bemoeienis van de ge meente valt. De wethouder gaat de verschillende partijen in de ouderenzorg in een stuurgroep bijeenbrengen, om zo te probe ren de Kapelse ouderen betere zorg te bieden. van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Het regionaal HALT-bureau Walcheren krijgt van de gemeente Arnemuiden nog een jaar de tijd om zijn be staansrecht te bewijzen. Dat er in twee jaar tijd nog maar en kele Arnemuidse jongeren voor vergrijpen bij het bureau zijn geweest, vindt de gemeente raad een te schamel resultaat voor de 4.300 gulden die de ge meente jaarlijks aan het bureau bijdraagt. Voor de schoolprojecten die het bureau in Arnemuiden organi seerde, had de Arnemuidse ge meenteraad maandag wel waar dering. Maar zijn er volgend jaar niet méér jonge vandalen uit Ar nemuiden via HALT tewerkge steld, dan wil de raad niet langer meebetalen. PvdA-fractïevoor- zitter B. de Reu zei dat Arnemui den eigenlijk een goede analyse nodig heeft van het vandalisme- probleem in de gemeente. Cloosterstraat in Hontenisse krijgt heuvels van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het dage lijks bestuur van Hontenisse probeert het nog maar eens: vanaf maandag 5 april worden automobilisten door verkeers heuvels gedwongen om zachtjes door de Cloosterstraat in Kloos- terzande te rijden. Een eerdere poging om snel heidsduivels in te tomen faalde vorig jaar jammerlijk. De ge plaatste bloembakken werden aangereden of met een paar man opgetild en verplaatst. De be tonnen obstakels zorgden al zo snel voor overlast dat er zelfs nooit bloemen in de bakken zijn geplant. B en w, gesteund door de gemeenteraad, bleven echter van mening dat er maatregelen moesten worden genomen in de verkeersader van Kloosterzan- de. Op drie plaatsen in de Clooster straat komen nu zes verkeers heuvels te liggen. Door twee heuvels schuin tegenover elkaar te leggen, wordt het verkeer ge dwongen af te remmen, of zelfs te stoppen als er een tegenligger aankomt. B en w, en na een war rige discussie ook de gemeente raadsleden, vertrouwen er op dat de verkeersheuvels goed zul len functioneren. De verkeers heuvels kostten een kleine zes tig mille. plan, omdat de financiële gevol gen voor de gemeente te onzeker zouden zijn. Padmos zag liever een aanpak in losse onderdelen. Begonnen zou het best kunnen worden met za ken die nuttig zijn en bovendien makkelijk uit te voeren. En voor het CDA hebben fiets en voet ganger de hoogste prioriteit, naast de dorpskernen, verduide lijkte hij. Veerhoek onderstreep te dat het juist de bedoeling is het mobiliteitsscenario stap voor stap uit te voeren. Maar om subsidie in de wacht te kunnen slepen, zou het toch nodig zijn het plan integraal te presente ren. Noviteiten als het shuttlebu sproject moeten inderdaad hun haalbaarheid nog bewijzen, er kende Veerhoek voorts naar aanleiding van twijfels die hier over werden geuit door verschil lende commissieleden. Dat kan echter allleen als er eerst proe ven mee worden gedaan, meen de hij. Alle fractiewoordvoerders wa ren het erover eens dat er in elk geval wat moet gebeuren, om te voorkomen dat het verkeer de gemeente lamlegt, zowel op het gebied van wonen als recreëren. „Duidelijk is dat een aantal we gen en de dorpskernen de druk van de automobiliteit niet lan ger verdragen", zei PvdA'er J. C. Hendi'ikse bijvoorbeeld. Ook hij waarschuwde echter voor te hoog oplopende kosten, voor zo wel gemeente, burgers als be drijfsleven. Hij erkende niettemin ook dat een kosten-batenafweging moei lijk te maken is wanneer het gaat om een 'gezonde woon- en belevingswaarde' van het be trokken gebied. Daarmee legde hij Veerhoek de woorden in de mond. Bepaalde kosten zouden wellicht iets omhoog gaan, zei deze, „maar je krijgt er dan ook ontzettend veel voor terug." Somberder zou het er. volgens hem uitzien wanneer er niets wordt gedaan. Dan zou de kwali teit die de gemeente te bieden heeft langzaam maar zeker wor den ondergraven. „Het moet in derdaad betaalbaar blijven, maar ook aantrekkelijk." De publieke belangstelling voor de vergadering hield overigens niet over, al waren er genoeg au tomobilisten om alle parkeer plaatsen in de omgeving van het dorpshuis te bezetten. De mees te inwoners hebben hun zegje gedaan op de drukbezochte voorlichtingsavonden die de af gelopen tijd in het kader van het plan zijn gehouden. Enige tien tallen mensen waren dinsdag avond komen kijken; die had den volgens Veerhoek ook wel in de raadzaal van het gemeente huis gekund. OUDDORP Expositie - Aquarellist Hel- mer Mulder uit Hellevoetsluis exposeert van donderdag 1 tot en met vrijdag 30 april in het Be zoekerscentrum De Grevelingen in Ouddorp. Te zien zijn land schappen, die zich kenmerken door een uitstraling van rust, vrede en harmonie. Hij is voorts onder meer actief als illustrator van kinderboeken en als ontwer per voor de grafische industrie. Het bezoekerscentrum is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Het voorzitterschap van die stuurgroep leidde tot een princi piële discussie tussen Van Over- beeke en z-ijn partijgenoot J. Schipper (PvdA) enerzijds en de VVD'er C. Jebbink anderzijds. Jebbink verzette zich hevig te gen het feit dat Van Overbeeke zelf voorzitter van de stuurgroep wordt. Volgens hem is het volko men onjuist de wethouder een commissie te laten voorzitten die vervolgens een advies aan het college - dus aan dezelfde wethouder - moet uitbrengen. „Dat gaat mij een brug te ver", aldus Jebbink. De PvdA'ers, die overigens gesteund werden door het CDA, betoogden dat het niet om een adviescommissie gaat maar om een coördinerende groep. De raad ging dinsdagavond ook akkoord met het opknappen van de Westelijke Kanaalweg bij Wemeldinge. De raad vond het weinig elegant dat rijkswater staat zó laat bij de gemeente kwam aankloppen met de moge lijkheid daartoe, dat het voor stel niet meer in de commissies behandeld kon worden. Rijks waterstaat pakt de weg mee in het verbeteren van het kanaal. Kapelle moet een kleine miljoen gulden bijleggen. Fractiewoordvoerders in Westerschouwen zijn het erover eens dat de druk van het autoverkeer in sommige plaatsen, zoals hier in zomers Renesse, te groot is. foto Pieter Honhoff Doelend op politie en justitie zei hij; „We zeggen wel: zij doen niets, maar wij doen ook niets, behalve klagen. Zolang de poli tie niet meer jongeren oppakt, kunnen er niet meer jongeren naar HALT verwezen worden." De Reu wil dat de gemeente aan justitie zegt dat het vandalisme- probleem intensiever aange pakt moet worden. Uitstraling Burgemeester H. Visser pleitte vóór het HALT-project. Volgens hem is de uitstraling van de schoolprojecten over vandalis me zo groot, dat het probleem onder de bevolking besproken wordt en dat meer mensen be reid zijn daden van vandalen bij de politie aan te geven. „HALT neemt politie en justitie zaken uit handen waardoor er bij hen meer tijdruimte is om aandacht te geven aan de problemen hier." De herinrichting van de raad zaal, waarvoor 50.000 gulden is uitgetrokken, werd maandag avond van de agenda geschrapt voor 'nadere uitvoerige overwe ging'. zoals de raadsvoorzitter zei. De besteding van het geld - aan een nieuwe geluidsinstalla tie, nieuwe vergadertafels en nieuwe gordijnen - wordt op ver zoek van raadsleden nader be sproken in een commissieverga dering. Tijdens de vergadering maan dagavond werd G. Grootjans geïnstalleerd als nieuw raadslid voor de PvdA-fractie in Arne muiden. Grootjans volgt J. van de Kamer op, die in verband met een andere werkkring in het oos ten des lands is gaan wonen. Inzameling van kleding voor Roemenië AXEL - De stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instel lingen (KICI) haalt maandag 5 april overtollige kleding, bed- degoed, aan elkaar gebonden schoeisel en gordijnen op in de gemeente Axel. De spullen zijn bestemd voor hulp aan kinder- en bejaarden huizen in Roemenië. Verder wor den van de opbrengst van de zakken de stichtingen 'Hulp aan landgenoten in Indonesië' en 'Nederland-Lesotho' gesteund. De inwoners van Axel krijgen rond 2 april een klein plastic zak je in de bus waarop precies is aangegeven wanneer ze hun zak buiten kunnen zetten. Bill van Dijk (Cyrano) en Danny de Munk (Christian) in 'Cyrano'. foto Jan Swinkels van een medewerkster ROTTERDAM - Eindelijk is de musical 'Cyrano' te zien in het Luxor Theater in Rotter dam, vanaf dinsdag 5 tot en met zondag 25 april. Deze mu sical is gebaseerd op het to neelstuk 'Cyrano de Berge rac', het beroemde verhaal uit 1897 van de Franse schrijver Edmond Rostand. De tekst is geschreven door Koen van Dijk en de muziek door Ad van Dijk. Bill van Dijk speel t de rol van Cyrano en Ryan van den Akker is Roxane, de vrouw waar Cyrano in het ge heim verliefd op is. Danny de Munk vertolkt de rol van Christian, een jonge legeroffi cier. De regie is in handen van Eddy Habbema. De werkelijke Cyrano de Ber gerac wordt in 1619 in Parijs geboren als Savinien de Cy rano. Hij verhuist met zijn ou ders naar het zuidwesten van Frankrijk, waar zijn vader het landgoed De Bergerac heeft geërfd, Op latere leeftijd noemt hij zichzelf .Savinien Cyrano de Bergerac. Cyrano ontmoet op het landgoed zijn vriend Henry Le Bret. Als zij tien jaar zijn, gaan zij samen naar Parijs om daar te stude ren. Op hun twintigste beslui ten de onafscheidelijke kame raden dienst te nemen in de gardecompagnie. Cyrano raakt zwaar gewond, verlaat het leger en concentreert zich op het schrijven. Erfenis Hij leidt met zijn studievrien den een nogal losbandig, maar armoedig leven. Zijn vader sterft en in minder dan een maand tijd verbrast hij de erfe nis. Na ernstig gewond te zijn geraakt door een vallende balk, wordt hij verzorgd door zijn tante en zijn nicht Mme de Neufvillette. De beide gelovige dames doen tevergeefs hun best om hun neef te bekeren. Cyrano overlijdt in 1655. Hij laat een divers oeuvre na, waaronder behalve de vele brieven ook pagina's met pure literatuur en prachtige land schapsbeschrijvingen. Rostand heeft het leven van Cyrano geromantiseerd. Cy rano was absoluut niet de stil le aanbidder van zijn nicht, die in werkelijkheid totaal niet mooi was. Dit neemt niet weg dat Rostand een meesterwerk heeft geschreven dat al bijna een eeuw lang ontroert. Het verhaal speelt zich af in Frankrijk tussen 1640 en 1660. De musical gaat over onbe reikbare liefde, machteloos heid en onzekerheid. De hoofdfiguur, Cyrano de Berge rac, verbergt zijn handicap, een onwaarschijnlijk grote neus, achter vlijmscherpe woorden en fysieke kracht. In het geheim is hij verliefd op zijn nicht Roxane. Als zij ver liefd wordt op de knappe, jon ge officier Christian, sluit Cy rano een verbond met hem. Het uiterlijk van Christian ge combineerd met de liefdes poëzie van Cyrano creëren een ideale minnaar. Machteloos moet Cyrano toezien hoe Ro xane steeds verder bij hem wegdrijft. Het noodlot is onaf wendbaar. Zonder ooit zijn liefde te bekennen aan Ro xane, eindigt zijn tragische le- venstocht. Op de planken Joop van der Ende kwam bij na twintig jaar geleden voor het eerst in aanraking met het toneelstuk 'Cyrano de Berge rac' via een televisieregistratie uit 1962. In het seizoen 1975/76 stond Cyrano weer op de plan ken in de Nederlandse thea ters met Guus Hermus als Cy rano en Jeroen Krabbé als de jonge Christian. „Een emotionele, bijna per soonlijke relatie met dit to neelstuk ben ik nooit kwijtge raakt". vertelt Joop van der Ende. „Het is een prachtig lief desverhaal over twee volwas sen mensen die van elkaar houden, maar van elkaar ge scheiden blijven." De musical heeft de romantiek van dit lief desverhaal, de humor van Cy rano en het spektakel van een goede enscenering. Woensdag 31 maart De Doelen, kleine zaal - 20.15 Schubertiade, door Wyneke Jor- dans en Leo van Doeselaar (for tepiano). Luxor Theater - 20.15 'Dat heeft zo'n jongen toch niet nodig', nie uw cabaretprogramma van Her man Finkers met gortdroge ob servaties en absurde humor. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Toeters en bellen', Bram Vermeulen met zijn jubileum programma van 'Neerlands Hoop' tot aan 'Vriend en Vijand'. Donderdag 1 april De Doelen, kleine zaal - 20.15 Jonge Solisten, met werken van o.a. Domenico Scarlatti, C. P. E. Bach, Paul Poulenc en Claude Debussy. Luxor Theater - 20.15 'Dat heeft zo'n jongen toch niet nodig' (zie woensdag 31 maart). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'The art of living', door Cloud Chamber. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Nailed'j door de Rotterdamse Dansgroep. Bibliotheektheater - 20.30 'Ze kijken', een muzikaal cabaret- programma, door de Serpanties. Vrijdag 2 april De Doelen, grote zaal - 20.15 Co ryfeeën aan het Klavier, door Lazar Berman, piano met werken van Schubert. De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Elliot Carter, composer in resi dence', door het Asko Ensemble o.l.v. Oiliver Knussen. Luxor Theater - 20.15 'Dat heeft zo'n jongen toch niet nodig' (zie woensdag 31 maart). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Nachtasyl', door Theater an der Ruhr. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Nailed' (zie donderdag 1 april). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Memory Lane', liedjes programma van Rienne Va Plus. Zaterdag 3 april De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Matthias Bamert, met werken van Elliott Carter. De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Bach Solo', voor viool en cello, door Monica Huggett. Luxor Theater - 20.15 'Dat heeft zo'n jongen toch niet nodig' (zie woensdag 31 maart). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Nailed' (zie donderdag 1 april). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Memory Lane' (zie vrij dag 2 april). Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Dood van een handelsrei ziger', tragedie van de kleine za kenman Willy Loman, door het RO-theater. Zondag 4 april De Doelen, grote zaal - 20.15 Nieuw Werk, door het Asko En semble o.l.v. Oiliver Knussen, met werken van Berio, Knussen en David Del Tredici. De Doelen, grote zaal -11.00 The Rosenberg Trio. De Doelen, grote zaal - 14.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest (zie zaterdag 3 april). De Doelen, kleine zaal - 11.00 Muziek op zondagmorgen, door het Novak Pianotrio met werken van Camille Saint-Saens. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Surinaamse Verhalen', door de Paardenka thedraal voor iedereen vanaf 8 jaar. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'De koning en de toneelspeler', familievoorstelling over de troep van Molière aan het hof van ko ning Lodewijk XIV van Frank rijk, voor iedereen vanaf 6 jaar. Schiedamsedijk -11.00 tot 17.00 Maandag 5 april Bibliotheektheater - 20,00 'Grijiol mas Festival' met het toneel stuk 'Iphiginea', door Toneel vereniging Blauw. Dinsdag 6 april De Doelen, grote zaal - 20. li Rotterdams Philharmoniscli Orkest o.l.v. Matthias Bameri^, m.m.v. het Russische vioolta lent Nikolaj Madoyan, mei werken van Brahms. Luxor Theater - 20.15 'Cyrano' musical naar het wereldberoem de verhaal van Edmond Ro stand uit 1897 over het leven vaiijo- Cyrano de Bergerac, met o.a Bill van Dijk en Danny de Munk. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 Programma 7, door het Nederlands Dans Thea ter met werk van Nacho Duato, Hans van Manen en Paola Ri- beiro. Bibliotheektheater - 20.00 'Gri mas Festival' met 'De tafel van tien' van Alan Ayckbourn, dooi toneelvereniging M&T. Woensdag 7 april Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Al for love', door De Blauwe Maandag Company. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Zinnerin', kindervoorstelling, door Jeugdtheater Rosa Sonne- vanck, voor iedereen vanaf 4 jaar. ert lien Mf ie-I ie a id Donderdag 8 april Luxor Theater - 20.15 'Cyrano' (zie dinsdag 6 april). Bibliotheektheater - 20.00 'Gri mas Festival', met 'Oedipus' van Hugo Claus, door toneelvereni ging De Kast. Vrijdag 9 april Sportpaleis Ahoy' - 20.00 Bon Jovi in concert, met de groep Rockhead. De Doelen, grote zaal - 20.15 Philharmonisch Koor Toon kunst en het Rotterdamse Jon genskoor met Mattheus Passion van Bach. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'De dood en het meisje', try-out door het RO- theater, over een vrouw die ooit folteringen heeft moeten onder gaan en uit is op wraak. Zaterdag 10 april De Doelen, grote zaal - 20.15 Pat Metheny in concert. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 19.00 'Giraf, door Stella Den Haag, voor iedereen vanaf 9 jaar. Bibliotheektheater - 20.00 'Gri mas Festival', met vier een-ak- ters, door toneelvereniging De Troupe. Zondag 11 april Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Berthe Ber the', door Teneeter, voor ieder een vanaf 6 jaar. Zaal de Unie - 20.00 'Eetbaar Theater: Tragedie Banket', een intieme vorm van theater waar bij de gangen van het menu zijn als de bedrijven van een theater stuk. I ti Maandag 12 april jj De Doelen - 10.30 tot 16.30 'Be- (j renbeurs', kleine reparaties en o taxaties van oude beren. h Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'De koning en de toneelspeler' s (zie zondag 4 april). n Dinsdag 13 april Sportpaleis Ahoy' - 20.00 Van j Halen in concert. Rotterdamse Schouwburg, gro- e te zaal - 20.15 Nieuw Ballet uit- j gevoerd, door Djazexx, met cho reografieën van Neel Verduin, Glenn van der Hoff en compo nist Albert Veenendaal. i Jus! digc aiei ;elc ove: mer ite Ipn liat hen ;ak Uit. Tan ütie lilee vee jstre liel Zi il< DE bar RECREATIEGEMEENTE WesterscHouioen Burgemeester en wethouders van Westerschouwen maken ingevolge artikel 19 van de Grondwaterwet bekend, dat bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een aanvraag om een vergunning ingevolge de Grondwaterwet en de Grondwaterverordening Zeeland is ingekomen van: de Stichting Mariene Cultures Oosterschelde te Yerseke voor het onttrekken van grondwater voor een proefproject land- en tuinbouw, bij het perceel kadastraal bekend gemeente Westerschouwen, sectie F no. 180, ten behoeve van het bevloeien van een veld voor het kweken van zeeasters. De aanvraag ligt met de bijbehorende stukken ter inzage in het gemeentehuis, Kloosterweg 60, 4328 GD 'Burgh- Haamstede, vanaf maandag 5 april 1993 tot en met dinsdag 4 mei 1993, elke werkdag,van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bezwaren indienen tegen het verlenen van deze vergunning bij het college van burgemeester en wethouders. Op dinsdag 18 mei 1993 om 10.30 uur zal er in het gemeentehuis op grond van artikel 20 van de Grondwaterwet een openbare zitting plaatsvinden. In deze zitting kunnen eventueel ingediende bezwaren mondeling worden toegelicht. Ook zij die geen bezwaren hebben ingediend, kunnen mondeling van hun gevoelens omtrent de aanvraag doen blijken. Burgh-Haamstede, 31 maart 1993 Burgemeester en wethouders van Westerschouwen, de burgemeester, w.g. H. Tees, de secretaris, w.g. W. H. Bitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 28