jfpzc Greenpeace blaast blokkade af Gemeenten moeten goed oppassen Fatale schietpartij gereconstrueerd Kroon verbiedt recreatiepark bij Hengstdijk Eerste pagina's gedrukt van boek Vier Ambachten provincie 11 Politie haalt actievoerders uit kraan Solvay Antwerpen s hl, aan het werk ^Trekpaarden y im/mum Veiling kijkdagen 0 0 D D1Bllll n L j 0 0 0 D1IBBII DINSDAG 30 MAART 1993 «Middelburg van onze verslaggever i ANTWERPEN - Greenpeace VOlj heeft de blokkade van het Ant werpse chemiebedrijf Solvay .maandag opgeheven. De milieu- etelorganisatie besloot de bezet tingsactie te beëindigen, nadat Loid® politie tussen drie en vijf uur de kraan voor de zouttoevoer ontzette. Zes ac tievoerders werden aangehou- 'den en na verhoor aan boord van het actieschip Solo ge- jbracht. ;Na de geslaagde politie-actie be- Usloot Greenpeace de actie te ^beëindigen. De 'regenboogstrij- Iders' haalden 's morgens zelf de .Jf jbewoonbare container die ze op - 1de spoorlijn hadden geparkeerd De Open dag m 'asielcentrum le - Asielzoekers- ^centrum De Eendracht in Mid delburg houdt zaterdag 3 april 31 i|samen met het Samenwerkings- andii Verband Middelburg-Derde We- lwie|reid een open dag. Er zijn rond- 'leidingen en belangstellenden kunnen de activiteitenruimtes bezoeken om op die manier een beeld te krijgen van het leven in elphjhet AZC. Voor kinderen staat er '80 Sschminken, tekenen, schilderen, 'Uwsmuziek en een springkussen op het programma. De open dag is zie tussen 14 en 17 urn-. "•Thema-avond adde 0 roujover hyperactiet kind in Goes 'GOES - Balans, de vereniging voor ouders van kinderen met ïn ïontwikkelingsstoornissen, ihoudt maandag 5 april een the- !ma-avond over hyperactieve kinderen in het Oosterschelde- in Goes. 33Sprekers zijn dr F. Visscher, neu roloog, kinderarts dr P. de Haas ifen mevrouw J. Slager, hometrai- sta'r,ner bij d® stichting Agogische Zeeland (AZZ). thema-avond begint om 20.00 uur en niet zoals eerder nc'abusievelijk werd gemeld om 20.30 uur. -jaaj nieg Ml t.( neri 'kge: hen df ïS, II er ii' iJvan onze verslaggever man n de te- i de imo. /erd een on- weg. 's Middags om kwart over twee verliet de Solo de loskade onder luid afscheidsgetoeter. De milieu-organisatie blies de af tocht omdat ze 'escalatie van ge welddadigheden' wilde voorko men, meldde woordvoerder E. Cautaers. Ook de oplopende dwangsom (5500 gulden per actievoerder per overtreding per dag) was een argument, gaf hij toe. Green peace is niet van plan voor de boete zonder slag of stoot in de beurs te tasten, maar moet er toch rekening mee houden dat niet (helemaal) aan betaling van de geëiste dwangsom is te ont komen, verklaarde Cautaers. De actie heeft voldoende publiciteit opgeleverd en het continueren van de blokkade zou daarom ook niet erg zinvol meer zijn, al dus de actievoerders. Aandeelhouder De actievoerders zeggen overi gens nog meer pijlen op hun boog te hebben. Zo hebben aan hangers van Greenpeace aande len van Solvay gekocht en hun 'stem zal te horen zijn op de ko mende aandeelhoudersvergade ringen'. Greenpeace houdt ook onverkort vast aan het inventa riseren van de milieuschade die Solvay aanricht als grote produ cent van chloor en PVC. Wel gaf Cautaers schoorvoetend toe dat het juridisch moeilijk ligt om het chemiebedrijf aan te klagen als niet bewezen kan worden dat de onderneming de huidige regels overtreedt. Om de wettelijke mi lieu-eisen aan te scherpen, pro beert Greenpeace gemeenten zo ver te krijgen strengere voor waarden aan de produktie van PVC te stellen. Het zal nog wel enige maanden duren voor de aangetrokken deskundige de door de Green- peace-actie geleden schade vol ledig in kaart heeft gebracht, verwachten vertegenwoordigers van beide partijen. Ook Terneu- zenaar C. de Bruyn, schipper van de Savanna III, denkt dat er enige tijd overheen gaat voor de schade precies is vastgesteld. Met zijn gezin heeft hij zes dagen moeten wachten tot zijn schip maandagmiddag gelost kon worden. „De lading is van Sol vay en daarom konden wij niet weg. De actievoerders hebben ons voor de rest niets in de weg gelegd. Als onze extra ligdagen en wat bijkomende kosten wor den vergoed, is de pijn wat ons betreft over." foto Peter Nieolai Rechercheurs overleggen bij het pand waar de fatale schietpartij plaatsvond. van onze verslaggever TERNEUZEN - Justitie en leden van het Recherche Bijstandsteam Zuid-West hebben maandag in de Terneuzense bin nenstad de schietpartij, die eind februari PeterJan Rietbergen (24) uit Hoek het le ven kostte, nagebootst. Dat gebeurde met de hulp van hoofdverdachte K. K. (29), een mede-verdachte en een getuige. De reconstructie nam vele uren in beslag. Omstreeks half twee werden de belang rijkste verdachten aangevoerd. Pas om een uur of acht 's avonds kon de recon structie worden afgerond. Op dat moment hadden de hoofdverdachten van de schietpartij in het pand in de Dijkstraat aan rechter-commissaris R. C. P. Ramme- loo en officier van justitie H. F. Mos bij her haling getoond hoe de fatale schoten wa ren gelost. De reconstructie werd gefilmd door een gespecialiseerd team van de poli tie in Den Bosch. K. bekende half maart al dat hij twee schoten op de 24-jarige Rietbergen had gelost. Het slachtoffer overleed twee da gen later aan de verwondingen. De politie pakte ook twee jongere broers van K. op, evenals de 26-jarige M. S., die officieel in België woont, maar al enige tijd in Terneu- zen verbleef. K. verklaarde tijdens zijn verhoor dat hij de schoten had gelost tijdens een roof overval, op zondag 28 februari, op de wo ning in de Dijkstraat. Het draaide alle maal om drugs. Het wapen werd een paar dagen later teruggevonden bij een huis zoeking in een flat in het Debussyhof in Terneuzen-Zuid. Persofficier van justitie mr S. Tempel be perkte zich maandagavond tot de mede deling dat justitie dergelijke reconstruc ties laat uitvoeren om, ter afronding van het onderzoek, nog even de puntjes op de 'i' te zetten. „Op die manier proberen we nog eens een goed beeld te krijgen van de algehele achtergrond." Overigens ontstonden er, tussen justitie en politie, de nodige misverstanden over wie de pers nu eigenlijk moest informeren. Politie verwees naai- justitie en justitie deed hetzelfde. Een woordvoerder van de gemeentepoli tie Terneuzen: „Het ging om een recon structie in opdracht van de rechter-com missaris en dan is het niet onze taak om informatie te verstrekken. Doel van de reconstructie was - kan ik wel vertellen - een aantal onduidelijkheden weg te nemen. Waar iedereen stond op het moment van de schoten en hoe dicht ze bij elkaar ston den. Dat soort details." GOES - Zware paarden zijn za terdag 3 april op zes Zeeuwse ■eek- landbouwbedrijven aan het n de werk te zien. De open dag is een Pijl, activiteit van Stichting Het con- Werkend Trekpaard. Tussen 13 en 16.50 uur zijn belangstellen den welkom op de akkers en er- Kui- ven. ïeeft ach De deelnemende landbouwers dat zijn: C. en M. Mol, Weelweg 25 in Waarde, C. Maurice en A. Hart-, hoorn, Notenboomdijk 5 in Nis- se, S. van de Velde, Noordbos weg 3 in Zonnemaire, A. Paauwe en A. Verhage, Schellachseweg 2a in Gapinge en L. de Visser, Zandweg 54a in Ritthem. De bezoekers kunnen onder meer zien hoe de boer met de 'hotlijn' ment. Dit is één enkele n te; teugel, die bij de schoft van het een- paard in tweeën splitst en ver bonden is met beide kanten van het bit. Bij een tweespan zit deze ik fijn aan het linkerpaard, bij een driespan aan het middelste 'ptie paard. De hotlijn is alleen in ge- saus bruik in het zuidwesten van Ne- een derland, behalve op Walcheren waar van oudsher met een dub- bele teugel wordt gemend. Om- dat paarden met een enkele teu- gel moeilijk zijn te sturen, zijn commando's van de menner noodzakelijk. Bij controle snelheid 59 overtredingen geconstateerd van onze verslaggeefster GOES - Bij snelheidscontroles op drie plaatsen op Zuid-Beve land heeft de politie zondag in totaal 59 overtredingen gecon stateerd. Op de Nieuwe Rijks weg in 's Heer Arendskerke werden zondagmiddag tussen 14.00 en 15.00 uur 32 overtreders gepakt. De hoogste snelheid die werd gemeten was 126 kilome ter per uur. Op de Nieuwe Rijks weg mag maximaal 80 worden gereden. Op de Beatrixlaan in Goes was het zondagmiddag tussen 15.00 en 16.00 uur raak voor 15 van de 100 passanten. De snelste be stuurder klokte 103 kilometer per uur; op de Beatrixlaan geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. In de bebouw de kom van Wilhelminadorp lie pen 12 van de 85 automobilisten die zondagmorgen tussen 9.00 en 10.30 uur de Brugstraat pas seerden, tegen de lamp. De hoogste snelheid die werd geme ten was 81 kilometer per uur. VNG-directeur Fleers waakt over toekomstige herindelingen van onze verslaggeefster Mirjam van Zuilen DEN HAAG - Dr G. J. Fleers is op zijn hoede. De directeur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) volgt nauwlettend de discus sie over de bestuurlijke ver nieuwingen in Nederland. De provincie op de schop? Regio besturen? Fleers vindt het prima, zolang het de werkelijke probleemge bieden - de grote steden - be treft. Maai' daar buiten? Fleers is er zeker niet gerust op dat 'de rest van Nederland' zoals dat in Den Haag al wordt aange duid, lekker achterover kan leunen. Enkele opmerkingen in de onlangs verschenen nota BON III (Besturen op niveau) van het ministerie van binnen landse zaken hebben hem waakzaam gemaakt. „We moe ten oppassen dat de gemeen ten niet worden bedrogen. Dat ze taken gaan afstoten ten be hoeve van de bij binnenlandse zaken gewenste 'bovenlokale' samenwerking. Terwijl straks blijkt dat er alleen maar een grootscheepse taakoverdracht heeft plaatsgevonden naai' de 'provincies-nieuwe-stijl' voor heen in de discussies regio's ge noemd)." Herindeling De VNG maakt zich op voor een zeer brede discussie. Met als inzet; behoud van de maat schappelijke samenhang als criterium bij de nieuwe samen werkingsgebieden van ge meenten. En geen regio-inde ling alleen ten behoeve van de efficiency. Over de herindelingsronde, die in Zeeland voor de deur staat, en over de vraag of dit past bin nen de discussie over bestuur lijke vernieuwing, wil Fleers geen oordeel uitspreken. Over schaalvergroting in algemene zin wél. Want er staat in Nederland op bestuurlijk terrein heel wat te gebeuren. En om goed op die toekomst voorbereid te zijn moet je als gemeente aan schaalvergroting denken. Een klein ambtenarenapparaat kan straks niet adequaat mee draaien in een intergemeente lijke samenwerking met een aantal grotere gemeenten. „Voor mij staat voorop dat er een sterke samenwerking moet zijn binnen een gebied dat maatschappelijke samen hang heeft. Daarbinnen moe ten gemeenten nadenken over hun gelijkwaardigheid." Hij mengt zich niet in de dis- Dr G. J. Fleers, directeur van de Vereniging vap Nederlandse Gemeenten, waakt over de toekomst van de gemeenten in Nederland. foto Jos van Leeuwen cussie over inwoneraantallen. Volgens de VNG-directeur moet gekeken worden naar de problemen, die een gemeente moet oplossen. En vooral naai de samenwerking met zoveel mogelijk gelijkwaardige part ners. Hele kleine gemeenten moeten dus eens kijken naar wat zij aan mogelijkheden in huis hebben als ze gaan samen werken met bijvoorbeeld mid delgrote gemeenten. „Wordt dat niet opgepakt dan ver schuift straks het zwaartepunt van ons bestuur van gemeen ten naar provinciebesturen." Regiobestuur De VNG bemoeit zich nadruk kelijk wel met de discussie over de toekomst van bestuur lijk Nederland. Tot nu toe vooral een dispuut over de waag of de provincies blijven bestaan of niet. Maar volgens dr Fleers is er veel meer aan de hand. Als de bewindslieden op binnenlandse zaken hun zin zouden krijgen, komen er straks door het gehele land re giobesturen in plaats van pro vincies, zullen veel gemeenten 'hun taken over moeten'dragen aan zo'n bestuur. Heeft een middelgrote stad als Middel burg straks op belangrijke ter reinen niets meer te zeggen binnen de eigen gemeente grenzen: het veel te ver afgele gen regiobestuur alles. De maatschappelijke samenhang van een gebied zal met voeten worden getreden. Een uitermate somber beeld. Maar wel de richting die de beide bewindslieden op bin nenlandse zaken in hun laatste nota over de bestuurlijke toe komst van Nederland, BON III aangeven. Fleers vindt het best dat er ge dacht wordt over de toekomst van de provincies en of de ge meenten voldoende zijn toege rust om de toekomst in te gaan. Maar hij is van mening dat het nadenken over regio besturen moet ophouden bij de grootstedelijke gebieden. „Dat was en is ook ons standpunt. Daarover is in 1989 met het ka binet een afspraak gemaakt. Daar behoeft de probiemaueK van de grote steden zo'n oplos sing. Daar is de regio gebaat bij een aantal grootschalige taken in handen van een regiobe stuur". Discussie Als donderslag bij heldere he mel kwam vorig jaar de discus sie in de Tweede Kamer op gang over de vraag of heel be stuurlijke Nederland niet op de schop moest. CDA en PvdA fi losofeerden hardop over de vorming van 25 regio's, die de provincies moesten vervan gen. Fleers: „De Graaff-Nauta en Dales hebben daar in hun nota een antwoord op gegeven. De grootstedelijke gebieden krijgen absolute voorrang. Daarnaast heeft De Graaff- Nauta de provincies uitgeno digd te komen tot een nieuwe gebiedsindeling, daar waar schaalvergroting naar haar oordeel nodig is." Er moeten - volgens binnen landse zaken - nieuwe samen werkingsgebieden komen. De oorspronkelijke 59 gebieden, die nu nog bestaan op grond van de Wet Gemeenteschappe- lijke Regelingen moeten, eens grondig tegen het licht worden gehouden. Volgens de VNG-di- recteur hebben de bewindslie den op binnenlandse zaken daarbij in het achterhoofd: de eindverantwoordelijkheid voor het binnenlands bestuur blijft bij het Rijk. Fleers wil dat er vanuit de ge meenten wordt bekeken waar samenwerkingsverbanden no dig zijn. „Die worden nu geheel vergeten. Het Rijk kijkt slechts naar efficiency." Op dit moment is het Rijk. volgens Fleers bezig overal aparte be sturen te vormen. Een politie- regiobestuur, een bestuur voor de brandweerregio, een ver voersregio, een bestuursregio voor de RBA's. Allemaal krij gen ze een eigen zak met geld en een eigen bestuurtje. Wel licht zijn straks de grenzen wel gelijk, maar is er geen sprake van een geegreerd bestuur. „Het wordt dan pannekoek op pannekoek op pannekoek." Afstand Fleers pleit ervoor om samen werking in een intergemeente lijk bestuur tot stand te bren gen in gebieden waar het lo gisch is dat gemeenten met elkaar samenwerken. Waar de achtergronden, problemen en thema's hetzelfde zijn. Met een mooi woord; maatschappelij ke samenhang. Vervolgens moeten die gemeenten of en kele taken - vooral zogeheten bovenlokale taken - dienen over te gaan naar een provin ciaal bestuur. De VNG trekt hard aan de bel om dat te voorkomen. Op 8 en 9 juni is in Zeeuwsch-Vlaande- ren het jaarcongres van de VNG. Daar zal ook worden ge sproken over de bestuurlijke toekomst van de gemeenten. De bestuurders zullen daar proberen een antwoord te ge ven op de vraag in welke vorm het 'Huis van Thorbecke' ge moderniseerd moet worden. Hoeveel aanpassingen moeten er aan het door de bekende staatsman gevormde bestuur plaatsvinden? De discussie daarover zal zich nog wel ver der uitstrekken dan over twee dagen. Dat is zeker. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het recreatiepark De Waterhoen, met dertig tot veertig woningen, nabij de kern Hengstdijk mag niet worden ge bouwd. Dit blijkt uit een uit spraak van de Kroon. Het be roep van de gemeente Hontenis- se is door de Kroon verworpen. De gemeente had bezwaar ge maakt bij de Kroon tegen het onthouden van de noodzakelij ke goedkeuring door het dage lijks provinciebestuur van het bestemmingsplan dat de bouw van de woningen mogelijk maakt. De gemeenteraad van Hontenis- se had toestemming gegeven - door een wijziging van het be stemmingsplan - om ten zuid oosten van de kern Hengstdijk op een stuk agrarische grond dat grenst aan de kreek de Grote Vo gel een park te maken. Dit plan 'De Waterhoen' zou bestaan uit maximaal veertig recreatiewo ningen met bijbehorende wegen en groenvoorzieningen. V arkensmesterij Het. dagelijks provinciebestuur wilde geen goedkeuring voor het bestemmingsplan geven, omdat zich vlak bij het park (op 130 me ter afstand) aan de Sint Jozef straat een varkensmesterij en - fokkerij bevindt. De exploitant van het bedrijf heeft een vergun ning voor het houden van 750 mestvarkens, 200 fokzeugen, 50 opfokzeugen. 600 biggen en ze- ren. De Kroon meent dat nieuwbouw van woningen - ook recreatiewo ningen - moet worden voorko men als 'niet met een redelijke mate van zekerheid een goed woonklimaat kan worden gega randeerd'. Verplaatsing van het bedrijf is volgens de Kroon ook niet aan de orde. Binnen een straal van 240 meter vanaf het bedrijf dient volgens de Kroon rekening te worden gehouden met een aanzienlijke mate van hinder. De Kroon kan zich daarom vin den in de beslissing van het da gelijks provinciebestuur om geen goedkeuring' aan het be stemmingsplan te geven. Het beroep van de gemeente Honte- nisse wordt verworpen. 26 - 27 - 28 maart van 11.00 tot 18.00 u. Houtkaai 5A, Middelburg. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De ruim achttienhonderd mensen die het jubileumboek over de 750- jarige geschiedenis van de Vier Ambachten het afgelopen jaar besteld hebben moeten nog tot juli wachten voor het stan daardwerk over de geschiede nis van de voormalige schappen in de bus valt. Maandag werden bij drukkerij Duerinek in Kloosterzande de eerste pagina's van het 1080 bladzijden tellende boek ge drukt. Voor de stuurgroep '750 jaar Vier Ambachten' en het redactieteam van het jubileum boek was het starten van de per sen een gelegenheid om even feestelijk bij stil te staan. Tijdens een korte bijeenkomst in zaal Van Leuven in Klooster zande ging hoofdredacteur drs A. de Kraker in op de totstand koming van het boekwerk. Uit zijn verhaal bleek dat de tot standkoming van het geschied kundig werk niet van een leien dakje is gegaan. De auteurs ble ken niet allen even gediscipli neerd te zijn, wijzigden hun tekst nog al eens, waardoor er in sommige gevallen vijf drukproe ven nodig waren. Ook het verzamelen van goed beeldmateriaal zorgde voor ver tragingen, omdat de instellin gen en archieven langzaam werkten of omdat de redacteur zelf naar Wenen, Parijs en Brus sel moesten reizen om foto's van de kaarten en documenten te maken. Toen de teksten van de 114 bijdragen binnenkwamen viel het de hoofdredacteur op dat er vrij veel fouten in zaten. Daarop werd een aantal neerlan dici ingeschakeld om de tekst te corrigeren. „Dat alles kostte meer tijd dan we hadden ge dacht", aldus De Kraker. Geboorte Voorzitter M. de Smet vergeleek het maken van het boek met de zwangerschap en de geboorte van een mooi kind. „Het geboor teproces zal ook nog zijn tijd in beslag nemen. Maar het is be gonnen, we zien straks in de drukkerij voor het eerst het hoofdje. De rest van het kind zal -weldra volgen", voerde De Smet aan. Drukker/uitgever H. Duerinek liet er geen twijfel over bestaan dat de 'geboorte van het boek' nog weken zal vergen. „Het drukken alleen kost ons zeker nog twee maanden en dan volgt het binden nog, wat ook nog eens zo'n vier tot zes weken in beslag kan nemen." De vertegenwoordiger van de heemkundige kring E. Sarneel was overigens niet zo gelukkig met het weer opschorten van de verschijningsdatum van het ge schiedenisboek. „We hebben de afgelopen weken talloze tele foontjes gekregen van mensen die zich afvroegen wanneer dat boek nu eens komt. Ze beginnen zo langzamerhand kwaad te worden", zei hij. De Smet vond dat begrijpelijk, maar liet de vertegenwoordigers van alle heemkundige kringen weten dat de stuurgroep van plan is de mensen buiten de re gio schriftelijk op de hoogte te stellen van de problemen met de totstandkoming van het werk. Duerinek gaat er van uit dat het boek. dat zeven kilogram zwaar en zeven centimeter dik zal zijn. tegen juli klaar is. Het wordt ge drukt in een oplage van 2500 ex emplaren. SNEL HE/DSCONTROL E Vandaag actie bij Bergen op Zoom VLISSINGEN - Het Actiecen trum Naleving Snelheidslimie ten van de rijkspolitie in Drie bergen houdt vandaag (dins dag) weer een snelheidscon trole op de A 58. De controle is in de buurt van Bergen op Zoom. De politiemensen staan daar zo wel 's morgens als 's middags. De politie houdt aangekondigde ên niet-aangekondigde snelheids controles in het gehele land. In Zeeland gaat veel aandacht van de politie uit naar de A 58, omdat daar automobilisten met ex treem hoge snelheden rijden. Een aantal controles wordt be wust aangekondigd, om de snel heden van de auto's omlaag te krijgen. Advertentie BEff-PHONE SCHERPSTE PRIJZEN IN O.A. AUTOTELEFOONS V.A. 1.499,- FAXEN V.A./ 895,- Zonnebloemstr. 49 Goes Tel.: 01100-21293 Fax: 31273 De eerste pagina's van het boek over '750 jaar Vier Ambachten' stonden maandag op de pers bij drukkerij Duerinek. foto Peter Nico-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 23