m. Balladur nieuwe Franse premier Staking bij banken op 23 april kleintjes Nederland houdt rast aan wapen- mbargo Bosnië Gevaren passief roken onderschat dagmenu... PvdA komt met wet dfiscale aftrek woningonderhoud Aflossing voor VN-militairen ET Mitterrand maakt zich sterk voor pro-Europese lijn Proefabonnement Zachter weer ziffs De middagtemperatuur in Zeeland ligt rond de 12 graden. De bewolking neemt toe maar het blijft droog. De zuidoostelijke wind is matig 3 a 4 Bft. 36e jaargang no. 75 linsdag 30 maart 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18,4380 AA Vlissingen i onze correspondent VRIJS - De Franse president •ancjois Mitterrand heeft de 63- rige gaullist Edouard Balla- ir benoemd tot opvolger van ■emier Pierre Bérégovoy. Mft- rrand maakte de benoeming steravond bekend in een chtstreeks uitgezonden tv- espraak tot het Franse volk, 24 uur na de enorme stembu soverwinning van de rechts-li- berale oppositie. Bérégovoy bood eerder op de dag zijn ont slag aan. In een korte verklaring zei de 76- jarige president dat hij de wens van de kiezers begrepen heeft: „door een belangrijke nieuwe meerderheid te kiezen, heeft u duidelijk gemaakt dat u een an- onze correspondent 'ASHINGTON - Nederland is et oneens met het Amerikaan dreigement om het VN-wa- enembargo tegen de Bosni- :he moslims op te heffen, als de osnisclxe Serviërs blijven 'eigeren het VN-vredesplan te kenen. „Ik zou dat niet doen j dit moment", zei minister an buitenlandse zaken Pieter iooijmans maandag in Was- lington, na een ontmoeting met ijn Amerikaanse collega War en Christopher. Cooijmans vindt dat de VN-vre- lesmacht die naar Bosnië-Her- legovina gaat als dat akkoord lenmaal is getekend, de moge- ijkheid moet hebben om de Bos- lische Serviërs eventueel met jeweld te verjagen uit de gebie- ien die zij bezet houden. Vol lens het vredesplan moeten zij ich uit 30 procent van het ge- >ied dat zij nu hebben, terug- PURMEREND (GPD) - Het PvdA-kamerlid Willem Ver meent komt binnenkort met een Wetsvoorstel om het onderhoud van eigen woningen aftrekbaar te maken voor de belasting. Fractievoorzitter Thijs Wölt gens kondigde dit gisteren aan tijdens een PvdA-bijeenkomst in Purmerend. 1 iWöltgens kondigde deze wens •twee weken geleden al aan en jriep toen het kabinet op met een Nieuw kabinet in Kroatië ZAGREB (RTR/AFP/DPA) - De Kroatische president Franjo Tudjman heeft maandag Nikica Valentie aangewezen als de nieuwe premier nadat eerder op de dag de regering van Hrvoje Sarinic was afgetreden. Saranics regering maakte zich onbemind bij de bevolking we- gens zijn economische beleid en de talrijke stroomstoringen aan de Dalmatische kust, voorname- lijk als gevolg van de oorlog. De jonge republiek kent een gieren- de inflatie van 2.300 procent en een groot aantal Kroaten leeft [beneden de armoedegrens. Advertentie inschrijving tot 1 april 1993,9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 8 april 1993 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervolg uitgiftes 3 juni, 5 augustus en 7 oktober 1993 volgens het tendersysteem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs der soort beleid wilt. Die wens zal zorgvuldig gerespecteerd worden.". Mitterrand beloofde dat hij de nieuwe regering niets in de weg zal leggen. Hij beperkt zich tot de taken die hem toekomen. Vol gens de Franse grondwet dient de president te waken over de naleving van de grondwet en moet hij continuïteit van beleid garanderen op sleutelgebieden als Defensie en Buitenlandse Za ken. Mitterrand maakte duidelijk dat hij er op toe zal zien dat de regering een pro-Europese poli tiek zal voeren: „de groeiende Europese eenwording dient een absolute prioriteit te blijven, evenals het streven naar een Eu ropese monetaire unie". Met die opmerking sloeg de pre sident twee vliegen in één klap. Hij gaf een signaal aan de finan ciële markten die wat nerveus reageerden op het aantreden van de nieuwe regering en waar schuwde tegelijk de een anti-Eu- ropese vleugel van de rechts-li- berale meerderheid. Sommige prominenten maken er geen ge heim van dat ze liever vandaag dan morgen uit het Europees Monetair Stelsel (EMS) stappen. Zolang Mitterrand in het Elysée huist, zal daarvan geen sprake zijn. De keuze voor Balladur is niet verrassend. Deze gaullistische oud-minister van financiën is al trekken. Bosnië wordt daarna opgeslitst in tien autonome pro vincies. Christopher zei maandag de eco nomische sancties tegen Bel grado, dat de Bosnische Ser viërs steunt, te willen aanscher pen. Christopher zei voor zijn ge sprek met Kooijmans sceptisch te staan tegenover het huidige staakt-het-vuren. „Maai1 als dit houdt, dan is dat een goed te ken". Twee doden in huis Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De poli tie heeft maandagavond in een woning aan de Brabantsestraat in Rotterdam-Zuid twee dode mannen aangetroffen. Ze ver moedt dat beiden zijn overleden aan een overdosis hard drugs. wetsontwerp te komen. Staats secretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) wees toen dit voorstel af. Daarom komt de PvdA nu zelf met een wetsontwerp. Wöltgens wil dit plan betalen met twee maatregelen. Om te beginnen komt er meer btw bin nen als veel onderhoud voortaan 'wit' wordt gedaan. Bovendien levert controle van de belasting dienst op de opgegeven waarden van het eigen huis extra belas tinginkomsten op. Ten slotte wil Wöltgens de aftrek van het on derhoud slechts voor drie jaar la ten gelden. Wöltgens riep het kabinet ook op het aantal langdurig werklo zen dat gebruik kan maken van banenpools uit te breiden. In de ze kabinetsperiode zijn 20:000 mensen die langer dan zeven jaar werkloos waren aan een baan geholpen. Wöltgens wil dat aantal met 10.000 uitbreiden. De PvdA wil nog dit jaar het wet telijk recht op deeltijdwerk in voeren. Wöltgens heeft daarbij drie groepen op het oog: werkne mers die tijdelijk korter willen werken om voor kinderen te zor gen, oudere werknemers die zich willen voorbereiden op hun pen sioen en werknemers die een fa milielid moeten verzorgen. Balladur maandag met ochtendkranten ii i de arm op weg naar het hoofdkwartier van de gaullisten. foto AFP maanden getipt als de meest waarschijnlijke nieuwe premier. Hij staat bekend als een gema tigd liberaal en een overtuigd 'Europeaan'. Mitterrand zei dat hij om twee redenen voor Edouard Balladur had gekozen: „hij lijkt me het beste in staat de verschillende stromingen in de nieuwe meer derheid achter zich te verenigen en is bovendien zeer compe tent". Naar verwachting maakt Balla dur op zeer korte termijn zijn re gering bekend. Volgens de Fran se pers heeft hij zijn kabinet op papier al een week rond. Direct na het bekend worden van zijn benoeming had Balladur een eerste gesprek met Mitterrand. Na afloop verklaarde de kersver se premier te streven naar een beperkt en slagvaardig kabinet dat het herstel van Frankrijk ter hand neemt. De president ging gisteren niet in op de verpletterende neder laag van zijn partij. „Ik heb ver trouwen in het oordeel van de geschiedenis" was het enige dat Mitterrand daarover kwijt wil de. De socialisten leden zondag tij dens de tweede ronde van de parlementsverkiezing de groot ste nederlaag uit de na-oorlogse geschiedenis. De socialisten en hun bondgenoten verloren ruim driekwart van hun 276 parle mentszetels. In de nieuwe As semblee Nationale bezetten ze nog maar 67 zetels. De rechts-li- berale oppositie en enkele kleine rechtse partijen behaalden ruim 480 van de 577 zetels en de com munisten 23. De groenen en het neo-fascistische Front National behaalden geen enkele zetel. Pagina 4: Balladur wars van demagogie Minister Japan vóór doodstraf TOKYO (AFP) - Masaharu Go- toda, de Japanse minister van justitie, heeft de doodstraf ver dedigd omdat deze volgens hem noodzakelijk is om de orde in het land te handhaven. „De tijd is nog niet rijp voor afschaf fing", aldus Gotoda. De Japanse media hebben gemeld dat afge lopen vrijdag drie of vier ter dood veroordeelde criminelen zijn geëxecuteerd in Osaka. AMSTERDAM (GPD) - Een staking van 24 uur moet op 23 april de Nederlandse banken stil leggen. De vakbonden stu ren daar op aan nu overleg over een nieuwe cao voor de ruim 112.000 werknemers in het bankwezen zijn vastgelopen. De komende dagen gaan de bonden met hun leden overleggen. In de schoonmaakbranche heeft het cao-overleg ook nog geen re sultaat opgeleverd en in de me taal-industrie worden de (sta kingsacties voortgezet. Volgens de Industriebond FNV werd er door ruim 500 mensen gestaakt. In beide bedrijfstakken vormt de aanvulling van de straks la gere WAO-uitkeringen het grootste struikelblok. In het bankwezen gaat het niet alleen om de WAO. „Was het maar waar dat daar het, enige probleem lag", aldus de onder handelaar van de Dienstenbond FNV, drs Han Noten. Men ligt ook op het vlak van de lonen en de werkgelegenheid nog ver uit elkaar. De werkgevers zeggen dit jaar geen geld te hebben voor welke loonsverhoging dan ook. Hooguit zou er over 15 maanden iets mogelijk zijn. De bonden weigeren in te gaan op voorstellen die over de WAO zijn gedaan. De premies zouden zo ver uit elkaar gaan lopen, dat dit voor de vakbeweging niet meer aanvaardbaar is. Zo zou personeel van de bankgroep van ING twee keer zo veel premie gaan betalen als dat van ABN Amro. De bonden willen dat de werknemerspremie op zijn minst aan een maximum wordt gebonden, en dat er ook voor de werkgevers een prikkel in zit om arbeidsomstandigheden te ver beteren zodat ziekte en arbeids ongeschiktheid minder gaan voorkomen. Daar willen de werkgevers niet aan. Schoonmaak In de schoonmaakbranche (150.000 werknemers) gingen gis- VERVOLGUITGIFTE VOLGENS HET TENDER-SYSTEEM 71/2% STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 SCHIPHOL - In opperbeste stemming vertrokken gisteren vanaf Schiphol 127 Nederlandse dienstplichtigen naar Split. Zij lossen manschappen af die in het voormalige Joegoslavië on dersteunende taken verrichten onder VN-commando. foto Ed Oudenaarden/ANP Duitsland Duitsland ligt heel slecht bij Ne derlandse jongeren. Slechts 15 procent heeft een positief beeld over dat land; meer dan de helft is ronduit negatief Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde re sultaten van een onderzoek. De rivaliteit op voetbalgebied tus- sen beide landen werd opvallend weinig ge- O noemd. Surfweek Het Zilveren Schor in Arnemui- den is dit jaar niet beschikbaar als accommodatie voor de inter nationale surfioeek voor gehan dicapten. Dat betekent waar schijnlijk dat het evenement niet kan doorgaan. Organisator de Zeeuwse Sportraad zoekt nog naar een op- Q lossing. w Van Gobbel Ulrich van Gobbel is woensdag één van de belangrijke troeven bij Feyenoord in het bekerduel tegen Ajax. De voetballer werd nog niet zo lang geleden bestem peld als een blinde hardloper maar is inmiddels uit gegroeid tot een at- fT tractie. H Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15 teren de vakbonden niet in op het aanbod van de onderne mersorganisatie OSB om de uit- kering van toekomstig arbeid songeschikten tot 65 procent van het laatstverdiende loon aan te vullen. Onvoldoende, dat moet 70 procent worden, luidde het oordeel. De bonden waren wel verheugd dat er nu in elk ge val wordt gesproken over collec tieve reparatie. De werkgevers hadden dat in een eerder sta dium afgewezen. Aan het begin van de derde ac tieweek in de metaal-industrie werd gisteren bij de fietsenfa- briek Gazelle in Dieren, waar 500 mensen werken, een principe overeenkomst over het WAO- gat gesloten. Daarmee werden stakingsacties voorkomen. Geen enkele Nederlander zonder diploma DEN HAAG (ANP) - Een di ploma van ten minste tweejarig beroepsonderwijs wordt nood zakelijk voor elke Nederlander. Daarover wil minister Ritzen (onderwijs) afspraken maken met organisaties van scholen, werkgevers en werknemers. Het diploma mag ook aan een privé-Jnstituut zijn behaald. Dat schrijft minister Ritzen maandag in de nota „Blijven Le ren". Tegelijk met deze nota biedt hij de Tweede Kamer het voorstel aan voor een nieuwe wet op volwasseneneducatie en beroepsonderwijs. Die wet, die in 1996 in werking moet treden, moet vooral een impuls geven aan de vorming- van de zogenoemde Regionale Opleidings Centra (ROC's). Daarin worden verschillende vormen van beroepsonderwijs en volwasseneneducatie onder gebracht. BRUSSEL (ANP) - Het gevaar van passief roken wordt zwaar on derschat. Slechts de helft van de Europeanen is zich ervan bewust dat het inademen van andermans tabaksrook ernstige ziekten kan veroorzaken. Dat concludeert de Europese Commissie, uit een opi nie-onderzoek in de twaalf EG-landen. Gebleken is dat bijna tachtig procent van de ondervraagden vaak oi van tijd tot tijd worden blootgesteld aan tabaksrook. Volgens weten schappelijk medisch onderzoek kan het passief meeroken longkan ker en andere gezondheidsproblemen veroorzaken bij volwassenen en kinderen. Slechts 52 procent van de Europeanen is hiervan op de hoogte. Van de niet- rokers zei 83 procent last te hebben van tabaksrook. Zelfs een op de drie rokers vindt andersmans tabaksrook hinderlijk. De meeste niet-rokers tolereren het roken in hun nabijheid. Een grote meerderheid (82 procent) van de Europeanen is voorstan der van een rookverbod in openbare gelegenheden. En ook een strik te scheiding van rook en rookvrije vertrekken op de werkplek wordt door een grote meerderheid (88 procent) voorgestaan. fy. Elke dag ctw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam; - Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Ancwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant ■■■MB i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1