ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Machtsstrijd Moskou gaat door Conflict over de wao in metaal verscherpt nu... Bezorgde Russen laten hun stem horen IJSBERGSLA, TOMATEN EN GEHAKT. Geheimzinnigheid in Japan over executie tgme DUBBELPUNT 1 Jeltsin en Chasboelatov eisen na stemming allebei overwinning op Appositie >oekt grote vinst in rankrijk Triomf tennisteam 1 Proefabonnement Droog en zonnig Zonnig en droog. Later vanuit het wes ten binnendrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige zuidoostelij ke ivind. Maximum 8 graden. 36e jaargang no. 74 laandag 29 maart 1993 Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra? Juist! t/m 29 april 1993 Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO 599 VERSCHOORE in onze correspondent ans Geleijnse IOSKOU - De Russische presi- >nt Jeltsin en zijn rivaal, par- mentsvoorzitter Chasboela- iv, eisten zondagavond beiden overwinning op nadat het ongres van Volksafgevaardig- ;n niet in staat bleek hen af te itten. Dit 'gelijkspel' betekent at de strijd om de macht in usland onverminderd door- aat als het Congres vandaag eer bijeenkomt, hasboelatov wees er in een ankwoord na de geheime stem- óng in het Congres meteen op at Jeltsin maar op het nipper- e van afzetting was gered. Van ;t totale aantal van 1033 af vaardigden was een tweeder meerderheid (689) nodig om t te bereiken. Jeltsins tegen- anders kwamen slechts 72 emmen tekort. Slechts 268 le- in stemden voor Jeltsin. an onze correspondent Prognoses Chasboelatov, die met een ge wone meerderheid kon worden afgezet, kreeg veel meer steun. Minder dan een derde (339) van het Volkscongres wilde hem weghebben, 558 afgevaardigden steunden de omstreden Con gresvoorzitter. Volgens Chas boelatov was het geen 'tragedie' geweest als hij het veld had moe ten ruimen. „Parlementsvoorzitters zijn er zo te vinden, maai- met de presi dent ligt dat wat anders", be toogde hij. Dat Jeltsin de stem ming maar ternauwernood had overleefd bewees, aldus Chas boelatov, dat er een 'serieus na tionaal probleem is, waar we wat aan moeten doen'. Deze opmer king duidt aan dat Chasboela tov bij de hervatting van de zit ting vandaag opnieuw zal probe ren Jeltsins presidentiële macht in te perken en de hervormings- koers verder bij te stellen. Volgens Jeltsin had 'praktisch het hele kabinet' achter hem ge staan in het conflict met hét Congres. Welke stappen beide partijen nu gaan zetten, was zon dagavond niet duidelijk. Het Congres slaagde er het hele weekeinde niet in om resoluties aanvaard te krijgen die de machtsverhouding tussen Jelt sin en het parlement zouden wij zigen. Ook pogingen om een re ferendum en vervroegde presi dents- en parlementsverkiezin gen af te dwingen, faalden. De stemming van zondagavond onderstreepte dat het Congres na twee opwindende en dramati sche vergaderdagen weer terug was bij af. Grondwet De conservatieven lanceerden zaterdag een resolutie, waarin Jeltsin van schending van de grondwet werd beschuldigd en het aftreden van zijn adviseurs werd geëist. Ook Chasboelatov zou volgens deze resolutie het veld moeten ruimen. Er kwam geen stemming, omdat Jeltsin plotseling op het Congres ver scheen. Jeltsin vroeg het Con gres hem een week de tijd te ge ven om met Chasboelatov, pre mier Tsjernomyrdin en de presi dent van het Constitutioneel Hof Zorkin een akkoord uit te werken. Chasboelatov toonde zich in zijn nopjes en wilde dit voorstel meteen in stemming brengen. Maar een woedende Congresmeerderheid voorkwam dit. Het inmiddels voor Chasboela tov al onstuurbare Congres 'ont plofte' zondag, toen de voorzit ter de zitting opende met de me dedeling dat hij het met Jeltsin eens was geworden tijdens nachtelijk beraad. De enige za ken waarmee het Congres zou moeten instemmen, waren op 21 november te houden verkiezin gen voor president en parle ment. Jeltsin zou dan zijn refe rendumplan inslikken en ook het decreet over presidentieel bestuur intrekken dat hij op 20 maart tekende. Na veel geharrewar besloot het Congres tenslotte om per ge heime stemming over zowel het lot van Jeltsin als dat van Chas boelatov te beslissen. Tevens werd een resolutie aangenomen die bepaalde dat radio en televi sie voortaan onder controle van het parlement komen. tamp veerboot in ndia: 150 doden EW DELHI (RTR/DPA) - Voor et leven van zeker 150 mensen India wordt gevreesd nadat »ndag een veerboot omsloeg in e noordelijke deelstaat Bihar. e boot was op weg van Sonpur aar de plaatselijke hoofdstad atna toen de pont omsloeg en mk. rijdagnacht verging in Bangla- esh een veerboot. Duikers heb- !n tot nu toe de lijken van 32 ïenseii geborgen en zeker hon- erd passagiers worden nog ver- list. Aan boord van de boot be- onden zich ongeveer 250 men- ;n, honderd meer dan toege- taan. 'ARIJS - De Franse oppositie eeft zondag tijdens de tweede onde van de parlementsverkie- ingen een monsteroverwin- ing behaald. De rechts-libe- ale oppositie krijgt volgens erste schattingen een meerder- eid van ruim 80 procent (477 an de 577 zetels) in de nieuwe issemblee Nationale. De socia- isten slechts 75. De opkomst vas gisteren met 67 procent nog ager dan vorige week. let duel binnen de rechtse op- lositie is ruimschoots gewon- len door de neo-gaullistische (PR van Jacques Chirac. Die rijgt 248 zetels. De liberale IDF van Valery Giscard d'Es- aing moet het met 220 zetels loen. Enkele rechtse splinter- iartijtjes wisten nog eens acht etels binnen te halen. iocialisten )e regerende socialisten verhe ien bijna driekwart van hun hui- lige 276 zetels. In de nieuwe As- emblee kan de partij van presi- lent Francois Mitterrand op ilechts 75 zetels rekenen. „Een leer ernstige nederlaag", aldus jartijleider Fabius die zelf met len zeer krappe meerderheid ïerkozen werd, Ex-premier Ro- :ard, de hoop van de Franse so- '.ialisten voor de komende presi- lentsverkiezingen, werd echter n zijn kiesdistrict nipt versla- jen door een kandidaat van de appositie. Jok diverse andere prominente iocialisten sneuvelden gisteren )p het electorale slagveld, zoals )ud-partijleider Jospin en mi- lister Dumas van buitenlandse ;aken. Andere kopstukken van Ie presidentiële meerderheid, Tapie, cultuurminister Lang en premier Bérégovoy, haalden met de hakken over de sloot een zetel. MOSKOU (RTR/AFP) - Zondagmiddag liep de span ning in de straten in Moskou op. Zowel aanhangers als tegenstanders van Jeltsin waren massaal de straat opgegaan. Op het Rode Plein verzamelden zich meer dan 60.000 voorstanders van de president. Zij werden vanaf een aanhanger van een vrachtwagen toegesproken door Jeltsin. Met spandoeken als „Handen af van de president van Rusland" en „Boris, houd stand. We houden van je" waren Jeltsins aanhangers naar het Rode Plein geko men, waaraan het Kremlin gelegen is. Het was de grootste pro-Jeltsin demonstratie in twee jaar. Velen droegen plakkaten met het portret van Jeltsin, terwijl anderen Russische vlaggen omhoog hielden. Jeltsin verzekerde zijn aanhang ervan dat hij zich niet zal laten afzetten door het Congres. In een toespraak zei hij zich te zullen schikken naai- het oordeel van het volk maar niet naar dat van 600 afgevaardigden: „Dit is de dag dat het lot van Rusland en dat van de presi dent worden beslist. Wij maken een harde periode van onze geschiedenis door. Het is moeilijk voor u, het is moeilijk voor de president. Sommingen bedanken het Congres voor hun overwinning, maar ik bedank u, Moskovieten". De president zag er zelfverzekerder uit dan een dag tevoren, toen critici hem verweten dronken te zijn. Zijn woordvoerders zeiden dat de president nog onder invloed was van de emoties tijdens de begrafenis van zijn moeder, enkele dagen tevoren. Ook de tegenstanders van Jeltsin waren de straat op gegaan. „Alle macht aan de Sovjets", scandeerden 15.000 communistische betogers de oude leuze van de Oktoberrevolutie. Zij betoogden dat zij op straat zou den blijven tot de aanhangers van Jeltsin van het plein voor het Kremlin verdwenen waren. De honder den politie-agenten die in Moskou waren ingezet, slaagden er niet in de beide groepen demonstranten geheel van elkaar te scheiden. Advertentie Volgens de eerste prognoses gis teravond krijgen de communis ten 25 zetels, twee minder dan tot nu toe. Partijleider Marchais iverd tamelijk verrassend in zijn kiesdistrict herkozen met 56 procent van de stemmen. De Franse groenen krijgen opnieuw geen enkele zetel, terwijl het neo- fascistische Front National haar lenige zetel verloor. De enige par lementariër van het Front Na tional, Marie-France Stirbois, iwerd in haar kiesdistrict Dreux piet enkele honderden stemmen verschil verslagen door een te genkandidaat. ZOETERMEER(GPD)-Het cao conflict tussen werkgevers en werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie heeft zich dit weekeinde ver scherpt. Een voorstel van de werkgeversorganisatie FME het wao-gat op basis van vrij willigheid te repareren, werd onmiddellijk door de FNV ver worpen. De stakingen in de me taalindustrie vandaag gaan ge woon door. De FNV wil de acties komende weken opvoeren. De FME presenteerde een nieuw plan om de bezuinigingen op de wao-uitkering te repareren voor de 200.000 werknemers in de be drijfstak. Daarmee hoopten de metaalwerkgevers de impasse in het al weken slepende cao-con flict te doorbreken. De FME heeft met de Vereniging van Ver zekeraars nagenoeg overeen stemming bereikt over een 'wao- mantelovereenkomst' voor de gehele bedrijfstak. De bonden is verzocht hierbij aan te haken. Gebeurt dat niet dan nemen de werkgevers zelf het initiatief. De mantelovereenkomst voor ziet in een wao-reparatie voor werknemers op vrijwillige basis. De premie komt voor rekening van de werknemers. De hoogte ervan kan per bedrijf verschillen om werkgevers en werknemers te prikkelen de arbeidsonge schiktheidsrisico's te bestrijden. Ook kan de premiehoogte varië ren voor verschillende catego rieën werknemers (kantoor- en uitvoerend perosneel) in één be drijf. De verzekeraar zou iedere werknemer moeten accepteren. FNV-woordvoerder Broers noemt het FME-voorstel „oude wijn in nieuwe zakken." De vak- bónd is „mordicus tegen" de vrijwilligheid en het verschil in premies. De FNV wil een collec tieve wao-aanvulling voor de ge hele bedrijfstak met één premie hoogte. Broers ziet het werkgevers-voor stel vooral als een poging de on rust binnen de FME-gelederen tot bedaren te brengen. Ook sluit hij niet uit dat de FME hier- VN-militair in Cambodja dood PHNOM PENH (RTR) - Een VN- soldaat uit Bangladesh is zon dag gedood bij een aanval door vermoedelijke Rode Khmer strijders. De soldaat overleed na een spoedoperatie in een VM-veld- hospitaal in Siem Reap, een pro vinciehoofdstad in het noord westen van Cambodja. In een van spanning trillende krachtmeting heeft Nederland zich in Barcelona geplaatst voor de tweede ronde van de wereldgroep in de Davis Cup door Spanje met 3-2 te verslaan. In de beslissende partij won Mark Koeverma ns 13-6 6-7 6-4 6-4 6-4van Sergi Bruguera. In de tweede ronde speelt Nederland tegen Zweden. Paul Haarhuis had ook een groot aandeel in de ovenoinning door zowel Bruguera als Costa te verslaan. Na de beslissende laatste partij ging een uitgelaten Koevermans op de schouders van de Neder- Q landse begeleiders. w Urbanus De bioscoop in Hulst beleefde zondag de voor-première van De Zevende Hemel, de nieuwe speelfilm van de Vlaamse ko miek Urbanus. De artiest zelf was er voor uit het buurland ge komenvoor burgemeester Kes sen -fan van Urbanus - een uit gelezen gelegenheid om hem een Reynaert- C beeldje aan te bieden. 3 WÊÊKÊÊÊKÊ Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 15 en 16 BHHHHI^^HHBHH9HI^^IHiHiH9H9i95B9HB9li TOKYO (RTR/UPI) - Te midden van geheimzinnigheid van offi ciële zijde zijn in Japan zaterdag enkele, mogelijk vijf, ter dood veroordeelde crinelen opgehangen. Het waren de eerste executies van terdoodveroordeelden sinds 1989, zo hebben organisaties voor de mensenrechten bekendgemaakt. Het televisiestation NHK meldde zaterdag de executie een 62-jarige man in de gevangenis van Osaka die in 1975 was veroordeeld wegens moord op zijn moeder, vrouw en broer. Een krant berichtte dat ook een 48-jarige man was opgehangen die in 1975 twee dochters vaneen winkelier doodde en in 1977 een oude vrouw. Tegenstanders van de doodstraf in Japan protesteerden niet alleen tegen de executies maar ook tegen de geheimhouding ervan. Execu ties worden niet officieel gemeld in Japan. Volgens Amnesty International zijn sinds 1945 in Japan 580 mensen terechtgesteld en wachtten tot deze week nog 58 mensen op voltrek king van hun vonnis. Amnesty had aan het feit dat al drie jaar geen doodvonnissen meer waren voltrokken de hoop ontleend dat Japan zou overwegen de executies af te schaffen. De huidige minister Masaharu Gotoda die in december aantrad, heeft echter gezegd dat hij voorstander is van de doodstraf. Advertentie) mee probeert de stakers te inti mideren. „Het voorstel bevat niets nieuws, het is gewoon be schamend deze herhaling van zetten. De cao-onderhandelin gen beginnen een treurige verto ning te worden. Na al die weken zijn we nog geen millimeter tot elkaar gekomen", aldus Broers. Volgens Broers hebben de werk gevers met dit voorstel de on derhandelingen op scherp gezet. Komende week onderzoekt de bond hoe de stakingsacties uit gebreid kunnen worden. Vol gens Broers gaat het daarbij om meerdaagse stakingen in plaats van de eendagsacties die tot nog toe zijn gevoerd. De reparatie van het wao-gat via aanvullende verzekeringen ver hoogt de uitgaven voor arbeid songeschiktheid met een half miljard gulden. Dat blijkt uit be rekeningen van de FNV. De ex tra uitgaven komen vooral voor rekening van de werknemers. Volgens cao-coördinator De Waal van de FNV is de uitgaven stijging het gevolg van de hogere (commerciële) premies die ver zekeraars berekenen. Daarnaast moet er een nieuwe organisatie door verzekeraars en pensioens fondsen worden opgezet om de aanvullende regeling uit te voe ren. Dat kost geld. aldus De Waal. 3 donder Elke dag uw eigen PZC voor f 7,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: - Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84214 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnemenc De PZC, 'n dijk van een krant Boris Jeltsin balt zijn vuist bij het toespreken van aanhangt de straten van Moskou. 29 maart in MIDDELBURG b Hotel-Rest. ARNEVILLE, p Buitenruststraat 22 Tel. 01180-38456 30 maart in TERNEUZEN Golden Tulip Hotel l'ESCAUT, Scheldekade 65 Tel. 01150-94855 Ijsbergsla, per krop Tomaten, 500 gram kilo 8.99 MJL Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 3 april as. ■BsSSS* 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1