ardrijder laten stoppen zinloos Toename aantal pvervallen op benzinestations altera Zeker 4.500 bedden weg in de psychiatrische ziekenhuizen 4PZC binnen- en buitenland VRIJDAG 26 MAART 1993 5 Hogesnelheidstrein ontspoord Oplichter met truc uit de cel gehaald deSede 5" ircontrole effectiever dan inzet veel agenten beukenhof kan eerder ipen door goede weer Vrouwelijke piloot vliegt met Concorde kabinet ziet af van heffing op de pensioenfondsen het weer in zeeland SMOG IIANAU - Deskundigen bezien donderdag de schade van een ongeluk met één van de splinternieuwe Duitse hogesnelheidstreinen van de serie ICE. Het treinstel liep donderdag uit de rails in het oostelijk van Franfurt gelegen Hanau. De ontsporing begon bij de achterste wagon. Van de vijfhonderd passagiers liep niemand verwondingen op. foto DPA EIDEN (GPD) - Snelheidscontroles waarbij au- (j mobilisten stuk voor stuk worden aangehou- m, hebben geen zin. Ondanks de inzet van heel diïj !c' politieagenten, is de daling van de gemiddel- .snelheid binnen de bebouwde kom nihil. Op de ovinciale wegen heeft een controle veelal zelfs crj) in negatief effect: er wordt na de controles har- r gereden. 2Uj, >n en ander blijkt uit een onderzoek van de Stich- 'S Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig- den lid (SWOV) uitgevoerd in opdracht van het mi le p. sterie van verkeer en waterstaat. Het onderzoek jjj; gedaan in en rond Leiden. Op 37 verschillende elcken werden in totaal 225 snelheidscontroles •[gevoerd. Een deel van de overtreders werd aande gehouden en direct bekeurd, een ander «l werd gefotografeerd en kreeg de bon thuis. ocjj utomobilisten die staande werden gehouden voor een snelheidsovertreding, werden tegelijker tijd gecontroleerd op alcohol en het dragen van de gordel. De verwachting was dat door deze gecom bineerde controles, de effectiviteit van de politie- inzet groter zou worden. Pakkans klein Agenten inzetten bij de snelheidscontroles, is ab soluut niet effectief, zo constateert onderzoeker M. Mathijsen van de SWOV. „De pakkans is veel te klein. Automobilisten zijn daardoor absoluut niet geneigd minder hard te gaan rijden. Hetzelfde aan tal agenten achter radarapparaten zetten, heeft tien keer zo veel effect". Hardrijders die staande zijn gehouden en meteen een bon hebben gekregen, halen het de eerste paar dagen niet in hun hoofd op datzelfde stuk weg te hard te rijden. Het aantal bekeurde automobilis ten is echter zo klein, dat het effect op het totale verkeersgedrag nihil is. Op de 50-kilometer wegen daalde door de inzet van 2600 manuren politie de gemiddelde snelheid van 54 naar 53 kilometer per uur. Het aantal overtreders daalde met vier procent (in de spits rijdt nog 38 procent te hard). Op de wegen buiten de bebouwde kom is door de extra controle het aantal bekeurde snelheidsovertreders toege nomen van 17 naar 20 procent. Fotograferen Verkeersdeskundige H. Vergeer van de politie re gio Hollands Midden onderschrijft de uitkomsten van het onderzoek volmondig. „Eigenlijk is het een open deur. Wij zijn geen voorstander van snel heidscontroles door staande houden. Een radar controle is veel effectiever". - Door de komst van de zogeheten Wet Mulder (1992) is de afhandeling van een snelheidsbon na fotogra feren veel eenvoudiger. De overtreders krijgen, zonder tussenkomst van de rechtbank, een bon. Voor die wet er was, moest de recthbank de bekeu ringen afhandelen. Risico Vergeer is op provinciale wegen al helemaal terug houdend met snelheidscontroles door staande houden. „Dat levert alleen maar extra gevaar op. Je haalt een auto uit het verkeer en laat hem er ook weer invoegen. Twee bewegingen die vooral op provinciale wegen behoorlijk veel risico met zich meebrengen". Vergeer ziet veel meer in een wegstruetuur die hard rijden gewoon onmogelijk maakt. „Daar ex perimenteren we hier in de buurt mee". dsp SSE (GPD) - De Keukenhof jjiat in de toekomst mogelijk $e( n week vroeger open dan ge- luikelijk. Dat is nodig omdat bollen de laatste vijf jaar eds ruim voor de openings- 7$j itum in bloei stonden. De at- J actie is sinds gisteren te be- jjj leken. Ook dit jaar bloeiede igljolbloemen een week eerder an in een jaar met 'normale' 0p mperaturen. e mededeling van het KNMI n jg jt de gemiddelde temperatuur e/dje laats te vijfjaar- met 1,3 graad slsius is gestegen, kwam voor Keukenhofdirecteur H. Koster vorige week dan ook niet als een verrassing. „We hadden een der gelijke ontwikkeling al in de tuin gezien doordat de bollen elk jaar vroeg in bloei stonden". Door de vroegere openstelling wordt het seizoen verlengd. „Daardoor kunnen we onze bloe mententoonstellingen wat meer spreiden. Bovendien geven we toe aan de grote druk van het pu bliek dat het park in wil als de bollen bloeien. We hebben deze week al groepen toegelaten er- wijl we officieel nog dicht zijn". am EN HAAG (GPD) - Het aantal fervallen op benzinestations vorig jaar met ruim 14 pro ent gestegen, nadat in 1991 list een daling van gelijke om- was opgetreden. Van de 262 tankstations in Nederland erden er 206 overvallen, ruim procent van het totale aantal. 1991 waren 180 van de 1884 enzinepompen het doelwit an een overval, it gegevens van het maand en ad 'Pompshop' blijkt boven- Vertrekpremie H>ij Scania van 27.000 gulden WOLLE (GPD) - Vrachtwa- enproducent Scania in Zwolle Meppel looft een vertrekpre- lie van 27.000 gulden uit voor werknemers die ontslag nemen, m de besluitvorming van de werknemers te versnellen, vordt het bedrag iedere dag 200 ulden lager. Voordvoerder J. C. A. Lottman an Scania zei gistermorgen dat at nog toe 53 mensen op het oorstel zijn ingegaan. Het zijn llemaal jonge mensen die, naar ottman aanneemt, snel ander erk zullen vinden. Scania wil it jaar ongeveer 150 van de 1900 erknemers kwijt, en hoopt on er meer door de premieregeling edwongen ontslagen te voorko- nen. Het bedrijf heeft te veel ersoneel doordat het verwacht it jaar niet meer dan rond de 000 vrachtwagens te produc.e- ïn. Vorig jaar waren dat er nog 6.200. Het bedrijf weet niet of er jaar nog winst gemaakt oi'dt. De bonden wijzen de re sting af, onder meer omdat lensen kunnen worden verleid ot beslissingen waar ze later pijt van krijgen. landel in ivoor 'EN HAAG (ANP) - Het minis erie van landbouw, natuurbe- eer en visserij heeft de handel ivoor van de Afrikaanse oli- mt aan banden gelegd. De han- in dit ivoor dat is verworven a 4 maart van dit jaar, is verbo ert. Het verbod is onderdeel van en wijziging van de Wet be- reigde uitheemse diersoorten SUD). Tegelijk is een aantal Porten vogels, krokodillen en ehildpadden en de Tibetaanse lifant aan de lijst toegevoegd. dien dat het aantal opgeloste overvallen in de loop der jaren afneemt. In 1980 werd bijna 46 procent van de 104 overvallen opgelost, in 1985 ruim 38,5 pro cent van de 164 en in 1990 35,6 procent van 207 overvallen. De percentages over 1991 en 1992, respectievelijk 28 en 19, zijn niet maatgevend, omdat de ervaring leert dat een aantal overvallen waarschijnlijk nog wordt opge lost. In 1965 telde Nederland vier alleen op verkoop van brandstof gerichte tankstations. Toen werd er niet een overvallen. De gemiddelde overvaller gaat tegenwoordig bliksemsnel te werk. Volgens het blad duurt een overval tussen de halve en een hele minuut. Vroeger nam men er de tijd voor: er werd ge middeld tweeéneenhalve mi nuut voor uitgetrokken. AMSTERDAM (GPD) - Volgens de directie van de Bijlmerbajes is de 64-jarige oplichter Edward M. ten onrechte vrijgelaten we gens 'depressiviteit'. Directeur J. Eibers beschuldigt M.'s advo caat mr. A. Moszkowicz ervan het Amsterdamse gerechtshof om te tuin te hebben geleid met een rapport van een zelf inge huurde psychiater. Het hof heeft mede door de 'actieve rol' van de psychiater 'naar vorm en inhoud een ontsnapping veroor zaakt', aldus de brief. M. is veroordeeld tot driejaar ge vangenisstraf en een half mil joen gulden boete wegens op- lichting. De Amsterdamse poli tie zag hem als het brein van een Canadese 'edelstenen-mafia' die jarenlang vanuit Amsterdam heeft geopereerd. M. werd eind vorige maand vrijgelaten uit "voorlopige hechtenis op grond van een psychiatrisch rapport. In het rapport staat dat de man depressief is geworden door zijn opsluiting omdat hij het gevan genisleven psychisch niet aan kan. Eibers, directeur van de Bijlmer toren Demersluis en zelf psycho therapeut, suggereert dat het om een truc gaat van mr Mosz kowicz om M. uit het gevang te krijgen. De advocaat zou de psy chiater hebben beïnvloed bij het ofSwitzerland interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen LONDEN - De 39-jarige Barbara Hammer, één van de veertig vrouwelijke piloten van British Airways staat donderdag voor de 'BA001', een exemplaar van het supersonisch verkeersvlieg tuig Concorde. Na een intensieve training van zes maanden mocht zij gisteren vertrekken voor een vlucht van Londen naar New York. Het was voor 't eerst dat een Concorde door een vrouw werd bestuurd. foto EPA DEN HAAG (GPD) - Zeker 4500 bedden moeten weg in de alge mene psychiatrische ziekenhui zen. Mogelijk wordt dit aantal nog groter. In plaats daarvan moeten patiënten meer opge vangen worden in de eigen woonomgeving. Dat kan door fi nanciële besparingen in de ene sector aan te wenden voor de andere. Dit schrijft staatssecre taris Simons (volksgezondheid) in de nota 'Onder Anderen', een stuk over de toekomst van de geestelijke gezondheidszorg. De nota is gisteren gepubliceerd. Bij de opvang in de eigen omge ving denkt Simons aan een uit breiding van instellingen voor beschermd wonen, kleine klinie ken, sociale pensions, dagbe handeling die opname onnodig maakt, thuiszorg en projecten die betrokkene weer aan een normale baan mo.et helpen. Met zijn plan wil de staatssecre taris meer zorg op maat moge lijk maken. Bovendien vindt hij het nodig de geestelijke gezond heidszorg dichter bij de bevol king te brengen nu de vraag naar hulp toeneemt. Rond de eeuw wisseling zal 25 procent van de Nederlanders een beroep doen op de geestelijke gezondheids zorg. In 1990 was dat nog zestien procent. Het aantal opnamen zal tussen 1990 en 2000 met 43 procent stijgen. Driekwart van die toename komt door de toe loop bij RIAGG's. Desintegratie De stijging van de vraag naar geestelijke gezondheidszorg komt volgens Simons door het feit dat steeds minder mensen, vooral jongeren, het redden in de maatschappij. Oorzaken zijn: problemen bij het vinden van werk, toename echtscheidingen, het onveiliger worden van de sa menleving en vereenzaming. „Kortom, een zekere desintegra tie van maatschappelijke ver banden". aldus Simons. De staatssecretaris kondigt aan dat hij psychotherapeuten de kans wil geven zich zelfstandig- te vestigen en als vrije'beroeps beoefenaar psychotherapie te geven. Dat zou dan kunnen te gen aan lager tarief dan de psy chiater dat nu doet. )EN HAAG (ANP) - Het kabinet laat het wetsvoorstel rusten om de ermogensoverschotten van de pensioenfondsen te belasten. Dat ei minister Andriessen van economische zaken donderdag in de °fn iveede Kamer. im Als. )e pensioenfondsen is gevraagd mee te betalen bij de oprich ting van c/io en industriefonds, waaraan ook overheid, banken en verzekerings- t m iaatschappijen bijdragen. Tijdens het overleg om te komen tot zo'n al ijids bleken de pensioenfondsen het moeilijkst over de streep te rekken. vent (aar volgens Andriessen speelde ook een belangrijke rol dat de Ver- ikeringskamer, die belast is met het toezicht op gezond beheer van pensioenfondsen, grote problemen had met het voorstel. De Ver- -keringskamer vreest dat de fondsen daardoor onvoldoende zullen :oel|eserveren voor toekomstige verplichtingen. ot dusver hebben de twee grootste pensioenfondsen al toezeggin- ideten gedaan. Het PGGM maakte bekend vijftig miljoen gulden te 0p( illen steken in het fonds, terwijl het ABP volgens Andriessen een eerj oorlopige toezegging deed. va :-V'. Vandaag Het centrum van een hogedruk- centrum, 7iu nog boven de Britse eilanden gelegen, trekt- naar het midden van de Noordzee. Hier door is boven Zeeland de stro ming noordoost geworden en stroomt koele maar iets drogere lucht naar ons toe. Na een hel dere sterrennachtivaardoor de temperatuur bij de grond onder het vriespunt kivam. wordt het een zonnige dag met enkel wat- stapelwolken. Het kwik loopt op naar 8 tot 9 graden. De noorcl- tot. noordoosten wind is matig, 3 tot 4 Bft. Vannacht zal de tempe ratuur opnieuw tot omstreeks het vriespunt dalen met. vorst aan de grond. Nautisch bericht Wind: Jioordoost 4 tot 5 Bft.. zicht: goed, temperatuur kust- water: 6 tot 7 graden, afwijking ivaterstanden: geringe verla ging, maximum golfhoogte mon ding Scheldes: ruim een meter. ZON EN MAAN 27 maart Zon op 06.24 onder 19.01 Maan op 07.38 onder Vooruitzichten Voor morgen: het centrum van het hogedrukgebied ligt nu bo- ven Zuid-Scandinavië met een rug over onze omgeving. Hier door is er volop zon en het blijft droog. De aangevoerde lucht is nog iets koeler. Hierdoor wordt het overdag niet warmer dan 6 tot 7 graden. In de nacht daalt het kwik plaatselijk in Zeeland tot onder het vriespunt en vrij wel overal vorst aan de grond. De noord- tot oostenwind is ma tig 3 tot 4 Bft. Voor maandag tot en met dins dag: de wind draait, geleidelijk weer nadr noordwest. Hierdoor komt er weer vochtigere lucht naar ons toe. Zonnige perioden met stapelwolken maar droog weer. De maximum tempera tuur overdag maandag 6 gra den. dinsdag 8 graden, 's Nachts net boven 0 graden. Hoog water Vrijdag 26 mrt uur cm uur cm Vlissingen 3 36 240 15.53 234 Temeuzen 3.55 267 16.12 261 Bath 4.58 316 17.13 311 Roompot-buiten 3.40 181 15.50 179 Zierikzee 5.20 168 17.40 165 Yerseke 5.25 174 17.45 171 Philipsdam-West 5.40 175 17.50 171 Zaterdag 27 mrt Vlissingen 4.07 235 16.23 225 Temeuzen 4.26 262 16.43 252 Bath 5.28 309 17.43 300 Roompot-buiten 4.05 178 16.25 171 Zierikzee 5.50 164 18.05 156 Yerseke 5.50 169 18.00 162 Philipsdam-West 5.25 170 17.45 164 Laag water Vrijdag 26 maart uur cm uur cm Vlissingen 10.02 212 22.10 196 Temeuzen 10.32 222 22.38 206 Bath 11.36 246 23.42 231 Roompot-buiten 9.50 157 22.05 142 Zierikzee 11 20 157 23.30 143 Yerseke 11.20 163 23.35 148 Phïlïpsdam-West 11.20 166 23.35 151 Zaterdag 27 mrt Vlissingen 10.32 204 22.46 192 Temeuzen 10.59 213 23.11 202 Bath 12.06 236 Roompot-buiten 10.20 153 22.25 142 Zierikzee 11.45 152 23.55 142 Yerseke 11.50 158 Philipsdam-West 11.50 161 23.55 150 en in europa lllll 1-1' hk 1 1 1 II 1 1 t-mr 1 MM 1 U- schrijven van diens rapport. In zijn brief aan het ministerie van justitie suggereert Eibers 'een flinke financiële bonus' voor de psychiater. Mr Moszkowicz, die het schrij ven in handen heeft gekregen, heeft in een woedende brief aan staatssecretaris Kosto (justitie) verzocht om disciplinaire maat regelen tegen de gevangenisdi recteur. „De beschuldigingen zijn van de gekke. Het is géén truc: ik heb niets anders gedaan dan als advocaat een tegen-on- derzoek laten uitvoeren door een districts-psychiater. Ik neem dit dan ook niet". AD komt uit met pagina van NRC GRONINGEN (GPD) - Het Alge meen Dagblad heeft donderdag een unieke krant uitgegeven. Pagina 5 van het in Rotterdam gevestigde ochtendblad was niet een 'AD-pagina', maar de buitenlandpagina van het even eens in Rotterdams zetelende NRC Handelsblad van woens dag. Een collector's item. Voor zover bekend is het in Neder land nog niet eerder voorgeko men dat de ene krant een pagina publiceert van een andere krant. AD-adjunct-hoofdredacteur H. A. M. Oosterhout was gistermor gen niet op de hoogte van dit unicum. Een verklaring heeft hij wel: 'Foutje in de techniek.' De vergissing is gemaakt bij druk kerij Tyl in Zwolle, waar zowel het NRC als het AD wordt ge drukt ten behoeve van de noor delijke provincies. „Daar moet een drukplaat zijn verwisseld", aldus Oosterhout. Buschauffeurs wintersport rijden te lang DEN HAAG (ANP) - Buschauf feurs van pendeldiensten over treden massaal de rijtijdenwet. Dat constateert de Rijks Ver- keers Inspectie (RVI) na inten sieve controles de afgelopen maanden van de pendeldien sten naar de wintersportgebie den. Daarbij legde de RVI 18 chauffeurs een onmiddellijk rij verbod op. De RVI controleerde in de maanden februari en maart 164 bussen op de naleving van de rij tijdenwet en het rijtijdenbesluit, 38 Chauffeurs, veertig procent, kreeg een proces-verbaal. In to taal werd voor een bedrag van 23.000 gulden aan boetes opge legd. De meeste overtredingen van rij tijdenwet en -besluit werden ook vorig jaar weer geconstateerd in de bloemen-, groenten- en fruit sector. Dat is ook de reden dat de RVI sinds begin dit jaar de be drijfstak intensiever contro leert. Vooruitzichten DuitslandPerioden met zon en voornamelijk in het oosten en zuiden een enkele sneeuwbui. Maxima uiteenlopend van 3 gra den in het oosten en zuiden tot 6 graden in het Westduitse laag land. 's Nachts lichte, plaatselijk matige vorst. Zwitserland: Eerst nog plaatse lijk wat sneeuw, maar geleidelijk meer opklaringen. In Wallis op beide dagen perioden met zon en droog. Temperatuur op 2000 me ter nog wat verder dalend tot on geveer -12 graden. Maxima in het laagland tussen 0 en 5 gra den. Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en nu en dan sneeuw. Temperatuur op 2000 meter dalend naar ongeveer -12 graden. Maxima in de dalen tus sen 0 en plus 5 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. In het Rhöne- dal staat een stevige Mistral. Maxima van 5 graden op Ifet Massif Central tot plaatselijk 13 graden in het uiterste zuiden. In de franse Alpen geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Temperatuur op 2000 meter nog iets verder dalend tot -12 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en zonnig. Zaterdag aan de westkust toenemende bewol king, maar geen neerslag. Maxi-, mumtemperaturen aan zee on geveer 18 graden. Madeira: Droog en wolkenvelden, maar ook wat zon. Maxima rond 20 graden. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: Flinke perioden met zon en droog, maar voorna melijk vrijdag aan de Costa's ten noorden van Benidorm meer be wolking en kans op een bui. Za terdag in het noordwesten toe nemende bewolking, maar droog. Maxima 12 graden aan de Costa Brava, 14 tot 17 graden aan de Golf van Biskaje en in het binnenland, 17 tot 20 graden aan de zuidelijke Costa's en in Andalusië, Canarische Eilan den: Aan de noordzijde van de eilanden enkele wolkenvelden, aan de zuidstranden zonnig. Droog. Maxima tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima onge veer 14 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en perioden met buiige regen. In de Po-vlak te kleinere neerslagkansen. Vrij koud met maxima tussen 10 en 13 graden, in het zuiden van Ita lië vrijdag nog 18, zaterdag 15 graden. Weerrapporten 25 mrt 19 uur: °G Amsterdam licht bew. 5 Aberdeen lïcht bew. 5 Athene onbewolkt 15 Barcelona licht bew. 12 Berlijn licht bew. 4 Budapest regenbui 7 Bordeaux licht bew. ii Brussel zwaar bew. 8 Cyprus onbewolkt 16 Dublin licht bew. 7 Frankfurt licht bew. 6 Genève licht bew. 4 Helsinki sneeuwbui 1 Innsbruck sneeuwbui 2 Istanbul licht bew. 11 Klagenfurt regen 3 Kopenhagen onbewolkt 5 Las Palmas licht bew. 19 Lissabon onbewolkt 19 Locarno half bew. 10 Londen licht bew, 8 Luxemburg licht bew. 5 Madrid onbewolkt 11 Malaga half bew. 14 Mallorca zwaar bew. 13 Malta zwaar bew. 17 Moskou licht bew. -1 München half bew. 3 Nice zwaar bew. 9 Oslo onbewolkt 6 Parijs zwaar bew. 7 Praag zwaar bew. 1 Rome regen 12 Stockholm zwaar bew. 1 Warschau onbewolkt 2 Wenen zwaar bew. 3 Zürïch half bew. 3 (metingen van gistermiddag) T Maximale Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog eOS> bewolkt jregen "w*? ha9e' onweer opklaringen lagedruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5