Sprankje hoop Franse socialisten 'T ZONNETJE IN HUIS? PZC I Politieke partijen bezorgd over eigen toekomst PI PZC Als je wilt, kun je voor het zeggen het straks hebben- opinie en achtergrond Val van rode bolwerk in Noordfranse Lille erg pijnlijk De psyche van een kin VRIJDAG 26 MAART 1993 van onze correspondent in Parijs Hans Gertsen Hoop doet leven. In het kan toor van de eens zo mach tige Fédération du Nord van de Parti Socialiste in Lille vertelt een secretaresse aan een vijftal collega's rond de koffieauto- maat dat haar tandarts zondag op de socialistische kandidaat gaat stemmen. „Hij heeft in de eerste ronde niet gestemd, maar gaat nu toch omdat hij een vier vijfde meerderheid van rechts in het parlement teveel van het goede vindt". De tandarts van de secretaresse is het sprankje hoop waar de so cialisten in Lille en omgeving dringend behoefte aan hebben. Iedereen blijkt wel een paar ken nissen te hebben die zondag als nog naar de stembus gaan om te voorkomen dat de socialisten vrijwel helemaal uit de Assem- blée Nationale weggevaagd wor den. De dramatische oproepen van de socialisten tot een 'alge hele mobilisatie' lijken indruk te maken in Lille. Op zijn minst in het partijbureau. De verpletterende nederlaag die de socialisten vorige week tij dens de eerste ronde van de par lementsverkiezingen hebben ge leden. heeft de Fédération du Nord niet gespaard. Integen deel; in hun oude bolwerk heb ben de socialisten zelfs nog iets meer verloren dan elders. Bij de verkiezingen van 1988 scoorden de socialisten nog ruim 35 pro cent in Lille, Roubaix en Tour- coing en omgeving. Dit keer nog geen 18 procent, terwijl de partij landelijk ruim 19 procent van de stemmen haalde. De gevolgen zijn dramatisch. Tot nu toe had de PS 14 van de 24 parlementszetels waar de re gio goed voor is in handen. Van die 14 zetels houden de socialis ten er hooguit 6 of 7 over, zo schat men op het partijbureau. Volgens Dominique Serra. poli tiek redacteur van de lokale krant Le Voix du Nord, is dat nog een erg optimistische schat ting. Hij gaat er van uit dat de socialisten hooguit 5. maar eer der 3 zetels zullen overhouden in het noorden. Daarmee lijkt het rode bolwerk definitief gesloopt. Het noorden valt in handen van de rechtse oppositie die er sinds de Tweede Wereldoorlog een rol op het tweede of zelfs derde plan heeft gespeeld. De val van het rode bolwerk is bijzonder pijnlijk voor de Franse socialisten. In het oude indus triebekken (textiel, mijnbouw en staalindustrie) is het Franse socialisme zo ongeveer geboren. In Lille spreekt men nog altijd met bewondering over histori sche figuren als Roger Salengro. de legendarische burgemeester die in 1936 een van de leiders van het Volksfront werd. de eerste linkse regering in de Franse ge schiedenis. De regio heëft het Franse socialisme veel meer gro te zonen geleverd. De laatste in de rij is Pierre Mauroy, burge meester van Lille, oud-premier, oud-voorzitter van de PS, sena tor en sinds vorig jaar de opvol ger van Willy Brandt als voorzit ter van de Socialistische Inter nationale. Mobilisatie? Hoe erg de partij er anno 1993 aan toe is, blijkt wellicht nog het beste uit het verkiezingsresul taat dat afgelopen zondag in het eerste kiesdistrict (Lille cen trum) behaald is. Sinds de Twee de Wereldoorlog behaalden de socialisten er zonder uitzonde ring al in de eerste ronde meer dan 50 procent van de stemmen. Het kiesdistrict van Pierre Mau roy gold als de parel in de socia listische kroon. Mauroy stelde zich dit keer niet kandidaat en zijn opvolger haalde er amper 25 procent van de stemmen. De kans is groot dat hij zondag wordt verslagen door een kandi daat van rechts, tenzij de socia listen er alsnog in slagen een wa re mobilisatie van progressieve kiezers teweeg te brengen. De dramatische nederlaag van de socialisten in Lille is volgens Dominique Serra niet alleen het gevolg van de landelijke ma laise. „De kiezers hebben de so cialisten hier dubbel gestraft. Ten eerste voor het slechte be leid van de regering in Parijs, vanwege de drie miljoen werklo zen en vanwege de financiële schandalen op landelijk niveau. Ten tweede vanwege de lokale balans die niet bepaald beter is." Het noorden van Frankrijk heeft zijn portie van de mondiale eco nomische crisis meer dan gekre gen. De drie traditionele indus- tietakken zijn vrijwel geheel ver dwenen. Vervangende werkgele genheid is er nauwelijks voor in de plaats gekomen. De werk loosheid in Lille en omgeving ligt met veertien procent ver bo ven het landelijk gemiddelde (10 procent) met uitschieters tot bo ven de 20 procent in steden als Roubaix en Tourcoing. Steden die bovendien grote populaties immigranten kennen. De industrie is weg, maar de vele duizenden Turken. Marokkanen en Algerijnen die in het verleden door de industie als goedkope arbeidskrachten zijn aangetrok ken. zijn gebleven. De aanwezig heid van grote aantallen verpau perde. slecht geïntegreerde im migranten vormt een vrucht bare voedingsbodem voor het neo-fascistische Front National dat in het noorden steeds meer voet aan de grond krijgt. Een deel van de traditionele aan hang van de Noordfranse socia listen en communisten is zonder al te veel problemen direct over gestapt naar de partij van Jean- Marie Le Pen. zo blijkt uit analy ses van verkiezingsresultaten. Smoesje Het verval van het rode bolwerk rond Lille is al enkele jaren gele den al begonnen. Paradoxaal ge noeg lijkt het feit dat links in 1981 landelijk aan de macht kwam. de socialisten in het noor den geen goed gedaan te heb ben. Een paradox die volgens journalist Dominique Serra een voudig te verklaren is. „Tot 1981 konden de lokale socialisten zich altijd verschuilen achter het argument dat de problemen veroorzaakt werden door de rechtse regering. Sinds de socia listen ook in Parijs aan de macht zijn gekomen, kan dat smoesje niet meer gebruikt worden". Het laatste beetje krediet heb ben de socialisten in het noor- Een foto uit 1986 met een voorspellende lading voor de uitslag van de Franse verkiezingen: moeten de kopstukken van destijds (vlnr) president Mitterrand, socialist, Chirac, conservatief en Giscard d'Estaing, liberaal, opnieuw met elkaar samenwonen onder één dak? foto EPA den, in navolging van hun broe ders in Parijs, verspeeld in een reeks financiële schandalen. Een plaatselijke krant onthulde enkele maanden geleden dat een tiental prominente socialisten jarenlang voor vette bedragen op de loonlijst stonden van een regionale culturele stichting. Zonder daar ooit tegenpresta ties in de vorm van arbeid voor te verrichten in de meeste geval len. Ondanks de de politieke aard verschuiving van afgelopen zon dag lijkt de regionale partijtop de moed nog niet geheel verlo ren te hebben. „De situatie is ernstig, maar niet hopeloos", zo meent Gilles Pargneaux, alge meen bestuurslid van de Fédé ration du Nord. Ondanks de in drukwekkende hoeveelheid krantenknipsels op zijn bureau die vrijwel zonder uitzondering gewag maken van daverende ne derlagen van partijgenoten, meent hij dat de PS de dreun van 21 maart wel weer te boven komt. „Rechts mag dan wel een enorme meerderheid in het par lement krijgen, oplossingen voor de grote problemen van het land hebben ze ook niet", zo is zijn overtuiging. Gekrakeel Pargneaux verwacht bovendien dat er al heel snel groot gekra keel uitbreekt binnen de rechtse oppositie. Dat speelt de socialis ten alleen maar in de kaart. De regionale partijbestuurder heeft zijn hoop gevestigd op Michel Rocard's 'Big Bang'; het idee om de huidige, in diskrediet geraak te partij op te heffen om plaats te maken voor een nieuwe, pro gressieve volksbeweging. „Met de vernieuwing van de partij moeten we op 29 maart al begin nen. Links is nog steeds in staat om een meerderheid te halen in dit land, als we onze krachten maar weten te bundelen". Zover is het echter nog lang niet. De PS moet zondag eerst maar eens de schade zien te beperken. „Als we de kiezers die uit teleur stelling in de eerste ronde niet zijn gaan stemmen niet weten te mobiliseren, houden we nog geen zestig zetels in het parle ment over", zo rekent Parg neaux voor. Hij gelooft echter dat de oude achterban ondertus sen wel wakker is geschud. „Met een algehele mobilisatie halen we misschien nog wel honderd zetels". Hij lijkt het zelf te gelo ven. door Wilfred Scholten Als je wilt, kun je het straks voor het zeggen hebben. De kleurenadvertentie, vier pagi na's in de NCRV-gids, laat er geen misverstand over bestaan. 'Wie denkt dat hij geen invloed kan uitoefenen op het politieke gebeuren in zijn woonplaats, re gio of Nederland, vergist zich. Want het tegendeel is waar'. Onder een grote foto van de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer komt de aap uit de mouw. 'Maar dan moet men natuurlijk wel lid worden van de partij die al invloed heeft. Het CDA is zo'n partij'. Om te eindi gen met: 'Word lid van de partij die beslist'. „Ach. we wilden eens wat anders proberen", verklaart een CDA- voorlichter de opmerkelijke ad vertentie. De nood is dan ook hoog. Het CDA heeft nog maar 115.000 leden. Twee jaar geleden waren dat er 10.000 meer. De christen-democraten onder scheiden zich in dit ledenver loop trouwens niet van de an dere partijen. Bij de PvdA is de toestand nog treuriger. Van de 122.000 leden van vijftien jaar ge leden, zijn er nu nog maai' 75.000 over. Het aantal leden van de WD daalt ook nog steeds en komt op 56.000 uit. In de hoogtijdagen van Wiegel en Nijpels hadden de liberalen bijna twee maal zoveel leden. D66 is de enige positieve uitzondering. Dat is niet vreemd, want de partij had nau welijks leden. Momenteel zijn er 14.000 Democraten. Dat het slecht gaat met de poli tieke partijen weten ze zelf maar al te goed. Om die reden hebben de wetenschappelijke instituten van de vier grote partijen de koppen bij elkaar gestoken. On der de titel 'Partijen uit de tijd?' wordt vandaag (vrijdag) een stu diedag gehouden. Politici en we tenschappers zullen op die vraag het antwoord proberen te zoeken en zich tevens afvragen of met de neergang van partijen ook de democratie meegesleurd wordt. Schakel In het ideaalbeeld van de demo cratie is de politieke partij im mers de plaats waar ideeën ge vormd worden. Daar vindt het levendige debat plaats, waar verschillende belangen tegen elkaar worden afgewogen opdat een evenwichtig standpunt ont staat. De partijen zorgen boven dien voor de noodzakelijke se lectie van volksvertegenwoordi gers. Tussen burger en bestuur is de partij een onmisbare scha kel. In de dagelijkse praktijk blijkt het iets 'anders te liggen. Wie het waagt lid te worden van een poli tiek partij dient over veel moed en doorzettingsvermogen te be schikken. Uit de zelfanalyse van de in malaise verkerende PvdA blijkt dat de partij een naar bin nen gerichte bureaucratische or ganisatie is, waai- het politieke debat vervangen is door organi satorisch geneuzel en vergader tijgers en carrièrejagers het heft in handen hebben. In andere partijen is het niet veel beter. Het CDA wordt strak van uit de top geleid, waarbij elk dis sident geluid in de kiem ge smoord wordt. Binnen de WD wordt wel gedebatteerd, maar hoofdzakelijk over personen. D66'ers houden van inspraak en discussie, maar komen eigenlijk alleen maar naar congressen om naar Van Mierlo te luisteren. Dat er iets schort aan de aan- trekkelijkheid van politieke par tijen en niet aan de politieke in teresse in het algemeen, blijkt uit het feit dat de belangstelling voor politieke vraagstukken on verminderd groot blijft. Teke nend is dat 'one issue'-bewegin- gen als Greenpeace en Amnesty International nog steeds op gro te steun kunnen rekenen. En in spraakavonden over concrete onderwerpen die mensen direct raken, zoals de Betuwelijn of een gemeentelijke herindeling, wor den massaal bezocht. Daarnaast is er een opleving te zien van bewegingen, die los van de partijen de politiek willen vernieuwen. Zo is er de 'Club van Schiermonnikoog', een gezel schap geslaagde zakenmensen die niettemin iets missen. Inspi ratie puttend op het Waddenei land willen zij niet minder dan een 'totaal andere manier van denken' om de problemen in de samenleving aan te pakken. Wat bij alle bewegingen gemeen schappelijk is. is de afkeer van de bestaande politieke partijen. De Club v&n Schier haakt daar bij aan wat door velen als een van de hoofdredenen voor het verval van de politieke partijen wordt aangemerkt: de indivi dualisering. Advertentie OOK DAARVOORKUNTU TERECHT BIJ DE OPEL DEALER. Dc voordelen van een zonnedak in de auto zijn natuur lijk bekend. Minder bekend wellicht is het feit dat u daarvoor perfect terecht kunt bij de Opel dealer. Deze werkt uitsluitend met topklasse kwaliteit en bouwt uiterst vakkundig in. Met garantie. En verrassend voor delig. Daar word je toch meteen 'n stuk vrolijker van? DE OPEL DEALER. BETAALBAAR BETERO Ouders die hun kinderen re gelmatig pesten en afbek ken, blijken als jongeren vaak al te zijn opgevallen door het pes ten en afbekken van leeftijdge noten. Volivassenen die af en toe op hun partner meppen, blijken ook als tieners met hun handen al vaak huis te hebben gehou den. Hoe lastiger iemand als kind is, hoe groter de kans dat hij of zij als jong-volwassene een alcohol- of drugverslaafde wordt. Kortom, veel van wat we als volivassenen onszelf en an deren aandoen, lijkt zich al vroeg aan te kondigen. Dit on omstotelijke feit blijkt voor veel mensen, vooral voor zogenaam de 'sociaal bevlogen' criminolo gen, maar moeilijk te pruimen. De reden laat zich raden. Een van de meest rampzalige misvattingen in lopende 'hete' debatten, zoals die over crimine le jongeren en over de rol van psychische factoren bij ziekten als kanker, is het idee dat het toebedelen van een rol aan per soonlijkheid of psyche gelijk staat aan het uitdelen van schuld. Ik kom zeer regelmatig artsen, patiënten en gewone mensen tegen die geloven dat als iets 'psychisch' is, dat zoveel wil zeggen als: er is eigenijk niks aan de hand, het is aanstellerij, het is gewoon je eigen schuld dat je aan bepaalde klachten lijdt. Die beschuldiging zou volkomen juist zijn als we allemaal onze ei gen psyche in elkaar hadden ge knutseld en het design naar har telust zouden kunnen verande ren als het niet bevalt. Schuld Ik kom de laatste tijd ook regel matig criminologen en zelfs hoge politieambtenaren tegen die be loeren dat praten over de rol van persoonlijkheid bij het ontstaan van crimineel gedrag 'onmaat schappelijk' is. Het zou erop neerkomen datje criminele jon geren er zelf de schuld van geeft dat ze zo geworden zijn. Die be schuldiging zou volkomen juist zijn als die jongeren hun eigen persoonlijkheid in elkaar had den gezet en met enige moeite best een andere constructie had den kunnen verzinnen. In werkelijkheid klopt van beide beschuldigingen geen hout. We hebben onze eigen persoonlijk heid of psyche niet uitgevonden en niet geschapen. We zijn er door erfelijkheid en milieu een voudig mee opgescheept. We kunnen er daarom ook niet naar hartelust veranderingen in aan brengen. Sterker nog, er is ver moedelijk niks zo moeilijk te ver anderen als onze persoonlijk heidsstructuur. Het is vele ma len gemakkelijker o m je uiterlijk of je huis te verbomven, van werk te veranderen, of een maatschappelijke revolutie op touw te zetten dan om je per soonlijkheid om te gooien. Dat is ivaarschijnlijk ook de reden dat ive met zijn allen op een haast manische manier voortdurend allerlei dingen 'buiten' aan het regelen zijn, en het moeilijkere en veel frusterender 'binnen werk' proberen te ontlopen. Kampementen Uit het debat over Lubbers' kam pementen wordt dat heel duide lijk. Ik zal de laatste zijn om te ontkennen dat een strenge, dui delijke en rechtvaardige aan pak van criminele jongeren overigensbij voorkeur niet in kampe-wat-dan-ook), gecombi neerd met het verhogen van hun maatschappelijke kansen door ze werk te bieden, een effect kan hebben. Maar zoals de psycho loog Wagenaar drie jaar gele den al in een artikel met de titel 'Is Criminaliteit te Genezen?' schreef, valt op grond van het beschikbare wetenschappelijke onderzoek niet te verwachten dat het effect van zulke 'buiten- 'maatregelen groot zal zijn: een vermindering van herhaling van criminele activiteiten met zo'n 10 procent. De befaamde Britse onder\ f ker David Farrington schrijft een artikel getiteld 'The Ch lenge of Teenage Antisocial liaviour' (de uitdaging van ar, sociaal gedrag bij tieners) volgende maand verschij „Het is plausibel om te stel dat- crimineel en antisociaal d10 drag het gevolg is van de wij; n, 1 werking tussen een indiv,:el I (met een bepaalde mate vam snj tisociale persoonlijkheidsstr #vi tuur) en de omgeving die cn<n n nele 'gelegenheden' biedti precies hetzelfde milieu zul ne sommige mensen zich vakerc S1 mineel gedragen dan ander, en omgekeerd zal dezelfde j ;,ei soon vaker in de ene dan in Se( andere situatie crimineel drag vertonen". !§e Erfelijk Hoe extremer de antisocii lt01 persoonlijkheidstructuur (jong)vohvassen leeftijd, f groter het scala aan situai --r inclusief gevangenissen, ka pementen en de iverkpl ivaarin de persoon in kwei crimineel gedrag vertoont kt" hoe groter het assortiment o 'I criminele gedragingen dat hi; zij ten toon spreidt. Bepaal 'buiten'maatregelen, zoals m at bieden, iverken vooral bij die n.v nen bij wie het antisociale p uil soonlijkheidsprofiel niet al teb treem is. Maar om er voor te a gen dat dit, voor een deel erfd llul bepaalde persoonlijkheidsp act fiel niet extreem wordt, moetek< we er vroeg bij zijn. Farringi)lbl legt uit hoe dat zou kunnen. De kans op mislukken op ®P middelbare school is bij 'ank dale' tieners betrekkelijk gro.e r ze spijbelen vaak, trekken a Jl c weinig aan van allerlei (scha iregelsraken vaak in conft e's' denkwijzer lep I M M I I I IT met leerkrachten en andere wassenen, denken weinig of na over de gevolgen op langt termijn van hun gedrag. Als inderdaad mislukken op scftcjen versterkt dat op zijn beurt de neiging tot antisodaal èpd drag. Een belangrijke ingreep rek dus voorkomen dat zulke tien laa op school falen. jeke Impulsiviteit Uit verscheidene ondereoeljesei blijkt dat je daar het beste heel vroeg mee kunt beginn Spoor de 'antisociale' kindei ;n al op 3- of 4-jarige leeftijd op het kinderdagverblijf of eeroor groepen basisschool bij vo beeld), laat ze dan al deélnerr li aan een specifiek program om hun intellectuele ontn ling te stimuleren, hun impul viteit in te dammen (leer ze 'i denk'vaardigheden), schoolhouding te bevorderen betrek hun ouders via wekell se contacten bij wat er gebed Hou dat ongeveer tiveejaar Wat je dan zult zien is dat de kinderen a) het op de middelt re school beter doen; b) een m der antisociale persoonll heidsprofiel als (jong) volwas ne hebben en; c) (veel) mins delinqueent gedrag zullen uerfi n, nen. Het voorbeeld is een goede ill stratie van een 'wijsheid' in psychologie die zich met vroegtijdige preventie van (oi wikkelings)problemen beii houdt: 'Hoe langer je wacht, k geringer je macht. Hoe eerdei begint, hoe meer je wint' Tegen dit licht gehouden is e conclusie glashelder: een menleving die pas maatregel gaat nemen als 'antisociale' K 'ac deren delinquente jongeren geworden, komt zonder mant ren zelf voor die diagnose aanmerking. ent rit Pvd A-senator dr. J. Th. J. van den Berg, voorzitter van de studiedag over politieke partijen. fotoGPD „Van een politieke partij als ve hikel voor verandering ben ik het laatste jaar afgestapt", zei initiatiefnemer Jurriaan Kamp bij de oprichting van zijn Club. „In de geïndividualiseerde sa menleving waarin iedereen in de supermarkt zijn eigen bood- sehappenkar vollaadt, kim je nooit meer als politieke partij een programma maken waar mee je iedereen verenigt. Het liefst wil de burger zijn eigen pro gramma samenstellen door van alles wat over te nemen". Die eigenwijsheid van de kiezer stuit op het eenheidsdenken in de politieke partijen, waar dis cussie (onrust!) slecht voor de opiniepeilingen is en dus taboe wordt verklaard. „Dat aanvaar den kiezers niet meer", zegt PvdA-senator dr. J. Th. J. van den Berg. voorzitter van de stu diedag over politieke partijen. „Als ze lid worden is dat met de eis dat partijen dan ook een beetje naar hen moeten luiste ren. Die eenheidsdrang gaat daar recht tegen in". Toch is Van den Berg optimis tisch. Voor politieke partijen is ondanks het huidige verval, ze ker nog wel toekomst. De poli tieke partij zal echter wel van karakter veranderen. „Het zal, denk ik, een kleinere partij zijn, met weinig leden en zonder een hechte politieke doctrine. De volksvertegenwoordigers zullen bovendien niet alleen gerecru- teerd worden uit de eigen ge lederen. Ook buitenstaanders zullen gevraagd moeten worden. Maar nee, echt bang dat partijen zullen verdwijnen ben ik niet". u redactie mmi n 11111 m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: R. Bosboom: M. E. Ernens-Abrahamse: B. Goudswaard: P. C. de Jonge; M. T. O. van der Vleuten: I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets: W. P. Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef): J. van Damme; F. P. J. Doeleman; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker; E. L. Ramakers: R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse: N. Geelhoed: A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Systeembeheer: C W M. Keunmg. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst): J. C. M. Cats: A. M. van der Jagt: B. Jansen; H. O. Postma: M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef). F. B. Balkenende: M. A. de Jongh; L. J. Meinardi: M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef); A. W. C Mullink; I M. Dekker. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra. N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); E. J. Rozendaal: C. M. J. Sondervan; H van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef) C. A. M. van Gremberghe; J. J. Heijt. R. E. A. Hoonhorst; M- Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): A. Knol (Brussel): P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest), A. Bloemendaal (Tel Aviv), E. J. A. van der Linden (Rome): S- van Rijn (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou). D. R. M. de Wit (Madrid); J. A. M. de Bruijn (Washington): F J. M. van der Houdt (Nairobi): P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg). W. Bunschoten (Paramaribo).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4