Streekvervoer dicht het wao-gat PZC Couzy wijst op risico's Bosnië, Kamer boos PZC Vier katholieke Noordieren gedood Hirsch Ballin: vaart achter inrichtingen voor jeugdige daders Dode bij Perron Nul Bosnische president tekent vredesplan commentaar binnen- en buitenland Dader aangehouden van Haagse 'beeldenstorm' Werkgevers willen meebetalen aan collectieve verzekering Antwerpen, culturele hoofdstad om de hoek Minder Britse mijnen dicht VRIJDAG 26 MAART 1993 UTRECHT (ANP) - De werkge- ers in het streekvervoer, ver enigd in de VSN-groep, zijn be- «id mee te betalen aan repara- ievan het wao-gat door middel in een collectieve verzekering jj het bedrijfspensioenfonds. Dat heeft D. van Setten, hoofd ersoneel en Organisatie van de fSN-groep, gisteren meege teld. Eerst stonden de werkge- ers op het standpunt dat de lerknemers de premie moesten ipbrengen van een dergelijke ierzekering (1,8 procent). Het is nog niet duidelijk hoe de sparatie van het wao-gat gefi nancierd moet worden. De mo- [elijkheid bestaat ruimte te ha- i>n uit de huidige bovenwettelij- leuitkeringen in de wao. Die be- lagen nu 92 procent in het eer- Ie wao-j aar en 80 procent in het jveede wao-jaar. „Maai- het zou jiteindelijk ook een premie kün- jén zijn die gezamenlijk wordt :.pgebracht", aldus Van Setten jet deze stap komen de werkge lere de bonden tegemoet. Die ei- en immers ook dat de werkge lere evenredig meebetalen aan Ie reparatie van het wao-gat. jok is de VSN-groep bereid te gemoet te komen aan de eis van je Vervoersbond FNV om de nit-leeftijd in 1994 te houden op 50 jaar. Tegelijkertijd moet een Studiegroep zich werpen op de loekomstige financiering van de lut. De VSN-groep weigert in te op de eis van de Vervoers- öond CNV om de vut voor lange- letijd veilig te stellen. DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft één van de twee daders gepakt van de beeldenstorm' die in de stad woedde. Een 27-jarige man die was aangehouden in verband met een aantal inbraken, heeft je vernieling van beelden en tanken in Den Haag bekend. De politie zoekt nog naar de twee de verdachte. De aangehouden man handelde volgens de politie uit onvrede met de maatschappijToen in de media de eerste berichten over de vernielingen verschenen, be- Üöot het tweetal er een ware beeldenstorm van te maken. ong De werkgevers laten in het mid den of ze ingaan op de eis voor koopkrachtbehoud (minstens 2,5 procent). Zij willen wel pra ten over loonsverhogingen, maar dat geld moet komen uit een stijging van dë produktivi- teit, bij voorbeeld door flexibe lere werktijden. De bonden voe len daar niets voor. De laatste onderhandelingen over de nieuwe cao worden ge voerd op woensdag 31 maart. Mocht een akkoord uitblijven, dan zijn in ieder geval de leden van de Vervoersbond CNV be reid actie te voeren, zo bleek gis teren tijdens een bijeenkomst in Utrecht. Bij het streekvervoer werken 16.000 mensen. Metaal In de metaalsector heeft giste ren opnieuw een bedrijf kritiek geuit op de manier waarop de FME, de werkgeversorganisatie in de metaal- en elektrotechni sche industrie, zich opstelt in het cao-overleg. Polynorm (auto onderdelen) in Bunschoten be twijfelt in een brief aan FME-on- derhandelaar J. van den Akker of er geen basis is om de onder handelingen te hervatten. Die zitten al sinds 25 februari vast. Geschilpunt is ook hier de repa ratie van het wao-gat. Volgens Huisman wil de over grote meerderheid van de werk gevers in de metaal 'hoe dan ook' een regeling voor de wao. „Immers, wij mogen het perso neel niet al te lang in het onge wisse laten over de financiële ge- massen met de bonden een be- volgen van bij voorbeeld een toe komstig bedrijfsongeval", schrijft hij. Ook het Rhedense bedrijf Tho massen International (gasturbi nes) is ontevreden over de FME. In een brief aan de Industrie bond FNV schrijft directeur Magendans alles te zullen doen om de FME weer aan tafel te krij gen. Hij sluit niet uit dat Tho- drijfsregeling afsluit, met afspra ken over collectieve reparatie van het wao-gat, de loonsverho ging en de vervroegde uittre ding. Tot nu toe gebeurde dat al leen nog maar bij het bedrijf In- ventum. De FME is er fel op te gen dat afzonderlijke leden der gelijke regelingen afsluiten. Vandaag wordt volgens de vak bonden bij zestien bedrijven in de metaalindustrie niet ge werkt. Stakingen beginnen bij Van Rietschoten en Houwens in Sas van Gent en Vlissingen (250). Stertil in Kootstertille (150 werknemers), Geesink in Em- meloord (300), Bosch in Doetin- chem (60), Gispen in Culemborg (300), Stork in Amsterdam (420), R&H in Rotterdam (200), ISCO in Waalwijk (80), AST in Hel mond (100) en Thomas Regout in Maastricht (550). Het betreft allemaal acties voor 24 uur. De stakingen bij Outokumpu in Zutphen (400 werknemers), Van Leer in Utrecht (60), Spaans Babcock in Hoofddorp (50), YVC in Krimpen aan de IJssel (300), Grootint in Zwijndrecht (350) en UPR in Roermond (225) worden voortgezet. In het Zuiderpark werden drie beelden vernield. Van de beel den werden hoofden en armen afgeslagen en'ze werden van de sokkel getrokken. In het park Marlot werd het beeld 'Gerda en het Rendier' verwoest. Behalve beelden, vernielde het duo ook een monumentale bank in de Scheveningse Bosjes. Daar en in andere parken werden ook andere banken en een speel- werktuig kapot geslagen en stuk gezaagd. Ook de vernieling van een beeld twee jaar geleden bij het Vredespaleis komt volgens de politie voor rekening van het tweetal. Een moeder uit Dublin en haar dochter tekenen donderdag het gedachtenisboek voor Jonathan Ball, de man die zaterdag in Londen omkwam bij een aanslag van het IRA. Een demonstratie in Dublin tegen het geweld in Noord-Ierland trok duizend mensen, foto PA CASTLEROCK (RTR) - Protestantse ex tremisten hebben donderdag vier katho lieke bouwvakkers doodgeschoten en een andere verwond bij een aanslag in het Noordierse havenstadje Castlerock. Hun rode bestelbus werd doorzeefd met kogels op het moment dat ze aankwamen bij een huis dat ze aan het renoveren wa ren. De Ulster Vrijheidstrijders (UFF), een ver boden extremistische organisatie, eiste de aanslag op in een verklaring. De bewe ging kondigde nog meer terreurdaden aan. „Ik kan niet geloven wat er is gebeurd", zei een buurtbewoonster. „Het waren aar dige hardwerkende mensen die niemand kwaad deden." Twee mannen waren op slag dood, de andere twee overleden later in een ziekenhuis. Protestantse extremisten hebben zich verantwoordelijk gesteld voor de meeste van de 23 doden die dit j aai- al vielen bij aanslagen. Een leider van de Sinn Fein, de politieke arm van het verboden Iers Republikeins Leger (IRA), is woensdag doodgeschoten door een onbekende die ontkwam op een fiets. Ter Beek moet ook buiten leger vrijwilligers zoeken DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en PvdA vin den dat minister Ter Beek (De fensie) ook buiten de krijgs macht moet zoeken naar vrij willigers voor uitzending naar Bosnië. Het CDA denkt daarbij aan ex-militairen; de PvdA aan de versnelde werving van be roepsmilitairen met een con tract voor bepaalde tijd. bekend is minister Ter Beek (Defensie) in principe be reid om nieuwe eenheden naar Bosnië te sturen als de strijden de partijen tot een vredesak koord komen. Maar de mogelijk heden van Ter Beek zijn uiter mate beperkt, omdat gevechts functies vooral worden uitgeoe fend door dienstplichtigen. En dienstplichtigen kunnen niet ge dwongen worden aan VN-opera- ties buiten NAVO-gebied mee te doen. Werving buiten de krijgsmacht kan misschien een oplossing be tekenen, aldus CDA en PvdA. De regeringspartijen zeiden dat in reactie op de waarschuwingen DEN HAAG (ANP) - Minister Hirsch Ballin van justitie wil .op heel korte termijn" komen lot een experiment met een Rijkswerkinrichting voor jeug dige criminelen. Een werk groep die dit moet voorberei den zal binnenkort door Hirsch Ballin en zijn staatssecretaris Kosto worden ingesteld. Dat heeft de minister donderdag Voor de radio gezegd. De be windsman wil het experimen voorbereiden samen met des ■<undigen van de politie en het ministerie van defensie. Hirsch Ballin wil met een nieuwe aan pak van jeugdige criminelen niet wachten totdat de beleids- Exclusief voor Middelburg NAUTICAL SPORTSWEAR Pottenmcirkt 13, Middelburg 01180-40773 nota inzake het gevangeniswe zen, waar momenteel aan ge werkt wordt, tegen het einde van het jaar uit komt. De minister geeft met dit initia tief nadere uitwerking aan de uitlatingen onlangs van premier Lubbers, die tijdens een CDA- bij eenkomst in Almere gewag- maakte van „kampementen" voor onverbeterlijke jongeren. De uitlatingen van Lubbers ble ken op redelijke bijval in de poli tiek en de samenleving te kun nen rekenen: Het ministerie van defensie wordt bij de voorbereiding be trokken, omdat gedacht wordt aan het gebruiken van overbo dig geworden kazernes. Lubbers suggereerde bovendien dat voormalige beroepsmilitairen bij de bewaking en heropvoe ding van de jeugdige criminelen zouden kunnen worden inge schakeld. van luitenant-generaal Couzy voor militaire actie in Bosnië. De bevelhebber der landstrijd krachten voorziet tientallen do den als Nederland nieuwe een heden naar Bosnië stuurt. Gebelgd Het PvdA-Kamerlid Maarten van Traa reageert gebelgd op de uitlatingen van Couzy. „De ge neraal zou het militaire appa raat eens aan moeten sporen tot dingen die wël kunnen". Ton Frinking (CDA) reageerde in de zelfde trant. Laat Ter Beek Couzy de opdracht geven bin nen drie tot zes maanden een ba taljon (800 man) samen te stel len, aldus Frinking. In een interview met het maand blad Twintig van de VVDM, zegt Couzy dat de Tweede Kamer wat te gemakkelijk omspringt met de risico's die Nederlandse blauwhelmen in Bosnië lopen als het tot militaire actie komt. Generaal Couzy is inmiddels be rucht om zijn politiek getinte uitspraken. Ook over deze kwes tie wil Ter Beek weer een ge sprek onder vier ogen met de be velhebber. „De generaal doet alsof wij in de Tweede Kamer krankzinnig zijn geworden, omdat we voor inter ventie pleiten. Maar dat is nu he lemaal niet aan de orde", aldus het PvdA-Kamerlid Maarten van Traa. „Aan de orde is of Ne derland eenheden kan leveren aan een VN-vredesmacht moch ten de strijdende partijen een vredesakkoord tekenen. Dat is heel wat anders". De Tweede Kamer ziet het liefst dat Ter Beek een gevechtseen heid aan de Verenigde Naties aanbiedt wanneer de onderhan delaars Vance en Owen alsnog een vredesregeling bereiken. Maai- die onderhandelingen zit ten voorlopig in het slop. Dominee Visser ruimt na de steekpartij op Perron Nul de rommel op. foto Paul Stolk/ANP ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft don derdag" de vermoedelijke dader gearresteerd van een steek partij die zich woensdagavond voordeed op Perron Nul. Het gaat om 33-jarige Rotterdammer P. M. Hij werd op straat aangehouden in het centrum van de Maasstad. De verdachte heeft nog niet bekend. De steekpartij, die ontstond na een ruzie over drugs, kostte het leven aan een 37-jarige Rotterdammer. Het steekwapen was gisteravond nog zoek. Dominee Visser, de initiatiefnemer van de gedoogplaats voor verslaafden naast het Centraal Station, was aanwezig toen de ruzie woensdagavond laat uitbrak. Hij kon de politie niet op tijd waarschuwen omdat de politiepost bij Perron Nul onbemand was. Visser gaat met de politie overleggen over beter toezicht. Hij denkt daarbij aan een pasjesregeling. NEW YORK (AP) - De Bosni sche president Alija Izetbego- vic heeft donderdag het vredes plan ondertekend dat zijn repu bliek in tien autonome provin cies verdeelt en het interimbe- stuur regelt. Ook de Bosnische Kroaten onderschreven het plan. „Ik ben gekomen om te onderte kenen. Nu is het aan de interna tionale gemeenschap" om er voor te zorgen dat het akkoord wordt uitgevoerd, zei Izetbego- vic in New York, waar hij overleg voerde bij de Verenigde Naties. De president sprak met de lei ders van de Bosnische Kroaten en de Serviërs, Mate Boban en Radovan Karadzic. Het geza menlijke overleg vond plaats on der leiding van de internationale bemiddelaars Cyrus Vance en Lord Owen. Ook Boban onderte kende het verdeelplan, dat is herzien, en het aparte akkoord over een interimregering. De Bosnische Kroaten hadden al een eerdere versie van de vredes regeling ondertekend. Karadzic staat nu alleen en zal de interna tionale druk zien groeien om eveneens akkoord te gaan met het door Vance en Owen uitge werkte compromis. De woord voerder van Vance en Owen zei dat Karadzic zich beraadde over zijn positie en voegde er aan toe dat de onderhandelaars er niet van uit gaan dat de Servische leider snel zal instemmen. Vol gens het verdeelplan wordt Bos nië opgesplitst in tien semi-au- tonome provincies, waarvan de grenzen voor een deel langs etni sche lijnen zijn getrokken. Ka radzic heeft eerder gezegd dat hij niet zal tekenen omdat het akkoord de Serviërs van grond gebied zou beroven. Het oor spronkelijke plan zou de Ser viërs 43 procent van*Bosnië ge ven, aanzienlijk minder dan de 70 procent van het grondgebied die zij voor een deel gewapender hand hebben veroverd. te Reservisten Zuid-Afrika opgeroepen JOHANNESBURG (RTR) - Zuid-Afrika is begonnen met het oproepen van meer dan 20.000, vooral blanke, reservis ten om een einde te maken aan het geweld dat de democratise ring bedreigt. Politie en solda ten zullen patrouilleren in ste den en afgelegen wijken, zo maakte politiecommissaris Jo- han van der Merwe donderdag bekend. 'Interne Stabiliteitseenheden' worden gevormd in het noorden van Natal, zwaai- geteisterd door geweld tussen rivaliserende or ganisaties van zwarten, en in de woonoorden in East Rand. De regering is van verschillende kanten gewaarschuwd dat het aanhoudende geweld de over gang van een blank minder heidsbewind naar een democra tie kan vertragen. Zulu-leider Mangosuthu Buthe- lezi waarschuwde gisteren dat alleen een akkoord tussen zijn Inkatha-beweging en het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) een einde kan maken aan het bloedvergieten. Bij het geweld tussen zwarten zijn de afgelopen drie jaar al zeker 8.000 mensen omgekomen. Burgemeester hoeft teveel ontvangen geld niet terug te geven HAARLEM (GPD) - Burgemees ter A.J. van Duist van Haarlem mermeer heeft jarenlang een te hoge auto-onkostenvergoeding gehad. Maar als de gemeente raad daar mee instemt hoeft liij het te veel ontvangen geld niet terug te betalen. Dat blijkt uit een brief van gedeputeerde sta ten van Noord-Holland aan het Haarlemmermeerse college van B en W. Volgens GS treft de bur gemeester geen blaam. Begin maart is de auto-onkos tenvergoeding van Van Duist overigens al in overeenstem ming gebracht met de wettelijke regels. Dat blijkt uit een brief die de gemeente Haarlemmermeer aan de provincie Noord-Holland heeft gestuurd. Tot deze maand kreeg de burgemeester een maandelijkse vergoeding die was bedoeld voor burgemees ters zonder dienstauto. Van Duist heeft echter de beschik king over een dienstauto met chauffeur. Leider Likud TEL AVIV (AFP) - Benjamin Netanyahu (43) is donderdag ge kozen tot leider van Likud, de belangrijkste partij binnen de rechtse oppositie in Israël. Hij volgt ex-premier Yitzhak Sha mir op. Een dag na het eerste officiële bezoek aan Neder land van de eerste premier van de nieuwe Vlaamse deelregering, Luc van den Brande, wordt de belangrijkste stad van datzelfde Vlaanderen, Ant- loerpen uitgeroepen tot Culturele Hoofdstad van Europa voor 1993. Of het verband tussen die twee momenten niet gezocht, niet een beetje kunstmatig is? De optimist die erin blijft geloven dat de Europese Gemeenschap mensen dichter bij elkaar moet brengen, mag beide gebeurtenissen misschien later nog wel eens zien als het begin van meer toe nadering tussen Nederland en Vlaanderen. Kunst en cultuur zijn opvallende voertuigen voor het overbrengen van meer begrip voor elkaar, voor erkenning en herkenning van wat er in de samenleving van de ander leeft. Tussen Antwerpen en Zeeland bestaat al sedert mensenheugenis een vanzelfspre kende connectie. De Schelde is een zo vitale verbinding, dat ze Vlaanderen en zuidwest-Nederland altijd een natuurlijke samenhang heeft gegeven. En het komend seizoen heeft Zee land die Culturele Hoofdstad van Europa dus als het ware om de hoek liggen. Voor menigeen moet dat een uitstekende ge legenheid zijn om de kennismaking met de veelzijdigheid van dat Antwerpen, zo die er al niet was, toch zeker te verbre den en te. verdiepen. Antwerpen heeft het moeilijk. Als elke andere internatio nale havenstad heeft ze te maken met een naoorlogs pro ces van ingrijpende omschakelingen. Het economisch grond patroon verlegde zich van het oude centrum naar verder af gelegen zeehaven-industriegebieden. Er kwamen mega- plannen voor een ongebreidelde ontwikkeling van deze sec tor op tafel. Decennia lang was de schepen (wethouder) voor havenzaken zo ongeveer de bestuurlijk belangrijkste man van de stad. Maar de eenzijdige economische boom van Ant werpen had een keerzijde. In het oude hart van de stad be gonnen verpaupering en verslonzing toe te slaan. En met die neergang van de leefomgeving kwamen de sociale proble men onder een bevolking die met het jaar, net als in onze Nederlandse grote steden, veelkleuriger is geworden. In de samenleving van de agglomeratie Antwerpen traden span ningen op die te lang een eigen weg zochten. Uitlaatklep daarvoor werd een extreme verrechtsing van de politiek. Al les wat met Antwerpen het goede voor heeft, schrok daar ge weldig van. Met een schok besefte de stad dat Antwerpen met zijn rijke historie en zijn hoogwaardige culturele erfgoed, met zijn energie en zijn inspiratie niet langer het Antwerpen was dat het eigenlijk wilde zijn. Voor 1993 zocht de stad een van de antwoorden op dat alles in een mateloze ambitie, in de uitdaging: Culturele Hoofdstad van Europa worden. Vanaf vandaag zal Antwerpen met zoiets als een culturele explosie proberen in heel Europa en daarbuiten de aan dacht op zich te vestigen. De voorbereiding van dat alles is niet zonder spanningen verlopen. Er was een soort zelfonder zoek voor nodig, dat de organisatoren op momenten van neerslachtigheid misschien wel eens als een martelgang heb ben ervaren. Antwerpen, kunst- en cultuurstad als eerste prioriteit? Moest dat nu echt? Het was oproeien tegen veel vooroordelen, tegen veel twijfels, tegen een sterke stroom van zelfgenoegzaamheid, tegen golven van kneuterigheid die deze in oorsprong cosmopolitische stad hadden overspoeld'. Maar het werd ook een slag om de identiteit van Antwerpens toekomst. Om het etiket Culturele Hoofdstad van Europa tevens kwaliteitskeurmerk te kunnen laten zijn, is er met rui me middelen geïnvesteerd: in het culturele erfgoed, in de cen tra van kunst en cultuur, in restauraties van monumenten en is een aanzet gegeven tot verbetering van de verwaarloosde woongebieden. Misschien blijkt straks wel de belangrijkste verdienste van de nu gekozen aanpak dat de Antwerpenaren hun eigen stad hebben opengegooid, zodat er een frisse wind door kan gaan waaien. Een wind van vernieuwing op alle ter reinen van de samenleving. Antwerpen was hard toe aan zo'n impuls. Als de stad het kan opbrengen om in 1994 op dit ge durfde initiatief voort te bouwen, dan hebben kunst en cul tuur mogelijk voor een keerpunt gezorgd. vdM. van onze correspondent LONDEN - De Britse regering wil 19 kolenmijnen sluiten, 12 min der dan oorspronkelijk. Dit heeft minister Heseltine donderdag in het Lagerhuis bekendgemaakt. De mijnwerkersbond sprak van een „cynische politieke zet om het publiek te bedriegen". Vorig jaar oktober viel de regering bijna over een plan om 31 van 's lands 51 mijnen te sluiten. Een aantal lagerhuisleden uit eigen ge lederen keerde zich toen tegen Heseltine. De minister presenteerde gisteren zijn nieuwe plan. Het aantal on middellijk te sluiten mijnen is met 12 teruggebracht en de kolenin- dustrie wordt subsidies toegezegd. Deze zullen echter over twee jaar ophouden. Labom--woordvoerder Cook brandmerkte het plan met de woorden: 'Subsidies voor de korte termijn, verraad op de lange termijn'. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagier en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 446*1 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel, 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur. Openingstijden Zierikzee 8.30-12,30 en 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klachl in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertentiestijdens kantooruren en maandag- Urn vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand ƒ29,00, automatische afschrij ving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per adver tentie 24,30: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3