Roep om regionaal mestbeleid Boot op zeven hoog Geen spectaculaire vondsten bij opgravingen Nieuw-Namen Maximumsnelheid op de Vlissingse boulevards 30 km/u CDA-Axel ziet geen heil in brief aan gs over herindeling Sluis ondersteunt landbouwmuseum met 30.000 gulden streek D66 in raad Terneuzen: neem aanpak Noord-Brabant als voorbeeld Sleep vaartdag in Terneuzen Extra ambtenaar in Hulst voor oplossen van de 'woningnood' VRIJDAG 26 MAART 1993 van onze verlaggever TERNEUZEN - De fractie van D66 in de gemeenteraad van Terneuzen vindt het hoog tijd voor een regionaal mestbeleid. Daarbij zou de aanpak van Noord-Brabant als voorbeeld kunnen dienen. Alleen op voor waarde dat met voorrang wordt gewerkt aan een dergelijk be leid wilde de tweemans-fractie van D66 donderdagavond, tij dens de raadsvergadering, ak koord gaan met de vestiging van een bedrijf voor de kweek van slachtkuikenmoederdieren in een aantal loodsen op een perceel aan de Binnendijk in Hoek. Net als andere delen van Neder land (Noord-Brabant voorop) kampt Zeeuwsch-Vlaanderen steeds nadrukkelijker met een mestoverschot. D66-fractievoor- zitter R. Arends wees in dat ver band onder meer op de recente vestiging van een aantal vee houders uit 'het Brabantse' in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij haastte zich overigens te zeggen dat die boeren wel degelijk wel kom zijn, maar hij hamerde erop dat de regionale overheid wat de mestproblematiek betreft wel de vinger aan de pols moet hou den. Wethouder J. van Rooijen (ruim telijke ordening en milieu) stel de Arends gerust. Het formule ren van een 'mestbeleid' vormt onderdeel van het regionaal mi lieu-overleg. Hij vroeg zich overi gens af of de gemeente Terneu zen de aanvraag om mee te werken aan de vestiging van het slaehtkuikenbedrijf moest wei geren op grond van het ontbre ken van een duidelijk geformu leerd mestbeleid. Toertocht - De toerclub Sprint uit Zottegem (België) or ganiseert in samenwerking met WV Axel en toerclub Axel de eerste cyclo-sportieve tocht Jan Raas. De tocht wordt op 20 juni gehouden en voert van Axel naar Zottegem over een afstand van 210 kilometer. De tocht is toegankelijk voor alle getrainde fietsers en fietstere van 18 jaar en ouder en wordt niet in wedstrijd verband gereden. Jan Raas geeft zelf om 8.00 uur in Axel het start sein voor de tocht. Daarnaast is het mogelijk om aan een toer tocht over 70 kilometer mee te doen. Deze begint om 12.00 uur in Zottegem. B en w hadden het al eerder vast gesteld: „Vanuit zowel planolo gisch als stedebouwkundig oog punt bestaan er, onzes inziens, geen bezwaren tegen de realise ring van het bedrijf." Van Rooij en donderdagavond: „En voor het functioneren van het bedrijf is er de bestaande milieuregelge ving. Ik denk dat die voldoende middelen biedt om het beheers baar te houden." Bouwverordening D66'er Arends en CDA'er W. Goethals plaatsten donderdag avond kritische kanttekeningen bij de nieuwe gemeentelijke bouwverordening. Arends waar schuwde voor een vorm van 'burgertje pesten' en voorspelde - hij was er in elk geval bang voor - een chaos, vooral bij het ambtelijk apparaat. Goethals herhaalde wat hij twee weken geleden tijdens een aan tal commissievergaderingen ook al had gezegd: er moet een duidelijkere, rechtvaardigere re geling komen voor de bouw van kleine bouwwerkjes. Tuinhuis jes, kippenhokken en andere vernuftige optrekjes dus. Het ging Goethals vooral om de interpretatie van het begrip 'meldingsplicht'. Volgens hem leidde dat alleen maar tot ver warring. „Straf die braven niet voor hun braafheid, terwijl sloe bers die hun bouwwerkje ille gaal neerzetten en niet aanmel den, niets in de weg wordt ge legd." Met andere woorden: 'de braven', die netjes naai- de ge meente stappen om er de bouw van hun erker te melden, lopen het risico dat ze geen vergun ning krijgen, terwijl anderen on gestraft hun gang kunnen gaan, omdat ze gewoon niets melden. Wethouder Van Rooijen raadde 'de burger' aan in alle gevallen even voor advies bij de gemeen te aan te kloppen. En 'sloebers' moeten op hun tellen passen. Want de controle zal zeker niet afnemen,integendeel. Van Rooijen repte zelfs van ambte naren die te allen tijde een foto toestel in de fietstas hebben ten einde overtreders te snappen. 't Penantje van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft donderdag avond wel een maximum-snel heid van 30 kilometer per uur voor de boulevards van Vlissin- gen vastgesteld, maar van de controle daarop moet de raad zich niet al te veel voorstellen. Burgemeester J. C. Th. van der Doef antwoordde dat in alle eer lijkheid op vragen van raadsle den. De raad hield toch vast aan de door het college van burge meester en wethouders voorge stelde snelheidsbeperking en stemde tegelijkertijd in met af sluiting van de boulevards op zon- en feestdagen van 1 mei tot 1 oktober tussen 13.00 en 17.00 uur. Van der Doef hield met zijn openhartige mededeling de ge meenteraad een spiegel voor. De nieuwe regiopolitie Zeeland heeft zich een aantal prioriteiten gesteld. Gezien die prioriteiten achtte Van der Doef het twijfel achtig dat de politie voldoende ruimte heeft om de maximum snelheid op de boulevards te controleren. Hij ging zelfs zover dat het de grootste moeite zal kosten om tijd vrij te maken voor het nodige verkeerstoe zicht in het algemeen in Vlissin- gen. Als verkeersregels dan niet werken, zal de raad de hand in eigen boezem moeten steken. Amateurkunst Blanckaerts in Sas van Gent SAS VAN GENT - De amateur kunstenaars Willy Blanckaert uit Kloosterzande en Etiënne en Marijke Blanckaert uit Terneu zen exposeren van 3 tot en met 6 april in de burgerzaal van het stadhuis aan de Westkade in Sas van Gent. De tentoonstel ling wordt op 3 april om 10.30 geopend door wethouder L. E. M. Marquinie. Willy Blanckaert is in 1968 be gonnen* met fotograferen en heeft al een eerste en tweede prijs bij de fotoclub in Vogel waarde behaald. In het Sasse stadhuis exposeert hij met por tretfoto's. Etiënne Blanckaert volgde een vierjarige opleiding in tekenen en grafiek aan de Akademie voor Schone Kunsten in Beveren en tekent met pen en potlood vooral landschappen, portretten en rustieke plekjes in dorpen en steden. Marijke Blanckaert werkt met keu- kenklei en exposeerde al eerder in Kloosterzande en Terneuzen. heeft, alleen al qua toezicht en het gebruik van de technische installaties, nauwe banden met Scheldorado. Maar het gaat wel om een bad van de gemeente. Het verbaasde Broekhuysen en Van Himme dat de exploitatierekening 1992 aan de gemeente was toegestuurd door Euro Leisure bv, het mana gementbureau dat in opdracht van de bewindvoerder de exploi tatie van Scheldeorado voor z'n rekening neemt. Broekhuysen: „Volgens het des tijds genomen raadsbesluit zou de jaal-rekening worden ver zorgd door een registeraccoun tant. Mede gezien de verweven heid tussen 't Penantje en Schel dorado vonden wij dat een goede zaak. Wij dachten en denken dat het goed is de zakelijke verhou dingen zo zuiver mogelijk te houden. Maar nu levert Euro Leisure, dezelfde club die Schel dorado beheert, plotseling ook WD'er W. H. Broekhuysen en A. van Himme van Groen Links plaatsten vraagtekens bij de jaarrekening van 't Penantje, het kleine openlucht-zwembad naast tropisch golfslagbad Scheldorado, Het openluchtbad van onze verslaggever TERNEUZEN - Hij wreef zich de ogen uit en dacht dat hij des ondanks nog droomde. Hing daar notabene een model van zijn eigen jacht, de Sindbad, in de takels voor z'n raam... En hij woont toch zeven hoog... De Terneuzenaar Piet van Driel werd donderdag vijftig jaar en dat leidde tot een ludieke felicitatie van z'n vrienden. Die huurden een grote kraan en lieten het scheepsmodel, kunstig nagemaakt van bordpapier en ander materiaal, tot voor zijn balkon takelen. Natuurlijk was 'de boot van Piet' omgedoopt in 'Abraham'. De bedenkers hadden een speciale constructie vervaardigd om de boot op z'n plaats te houden. Piet van Driel (gemeente-ambte naar van beroep) heeft in z'n vrije tijd de handen vol aan alle mogelijke functies in het verenigingsleven. Hij is sinds jaar en dag betrokken bij de WV (vooral de Havenfeesten), de Scouting Doormangroep, het Varenscentrum, watersportvereniging Neusen en bij de activiteiten van de evenementencommissie De Vliegende Hollander. En dat is nog maar een greep uit zijn be zigheden. foto Oscar van Beest oordeelde Van der Doef. De raad zal zelf prioriteiten moeten stel len en zonodig geld moeten uit trekken voor verkeersremmen- de maatregelen, bijvoorbeeld versmalling van de rijbaan en drempels. Gratis Slechts twee raadsleden rea geerden op de opmerkingen van Van der Doef. WD-raadslid P. Plas liet weten het niet zo nega tief in te zien. Fractievoorzitter C. J. van der Weele van de RPCU (SGP/RPF) maakte er een grap je over. Hij merkte op dat poli- tie-agenten ook graag een boule- vardje pikken. „We hebben dan gratis toezicht." Dat er sprake is van een loos gebaar, kreeg nie mand over zijn lippen. De discussie over afsluiting van de boulevards duurde kort. Al eerder, in de raadscommissie verkeer, was duidelijk geworden dat het raadsvoorstel eensge zind zou worden gesteund. Dat kwam uit. D66 wilde verder gaan, .maar stemde toch in met 'dit minimale voorstel'. CDA- raadslid M. Juursema, Van der Weele en Plas kenschetsten het voorstel als een goede midden weg. De belangen van onderne mers, bewoners en bezoekers van de boulevards zijn erin afge wogen. W. Meijer (PvdA) liet we ten 1993 als proefjaar te zien. Hij sloot niet dat uit dat de slui tingstijden volgend j aai1 worden uitgebreid, afhankelijk van de evaluatie. Vlissingen krijgt dit jaar nog zes stadswachten. De gemeente raad keurde het stadswachten project unaniem goed. Th. Post (PvdA) plaatste wél kritische kanttekeningen bij het voorstel. Hij vroeg zich evenals D66- raadslid J. Schaap af of het goed is drie geüniformeerde diensten te hebben: politie, parkeerpoli tie en stadswachten. Dat komt de duidelijkheid niet ten goede, zeker omdat stadswachten maai- beperkte bevoegdheden hebben. Toch ging ook hij ak koord, omdat het project in de eerste plaats bedoeld is om lang durig werklozen aan een baan in de beveiligingsbranche te hel pen, Hij vroeg zich in dat kader af hoe lang die bedrijfstak zoveel nieuwkomers nog kan verwer ken. Van der Doef liet weten dat de gemeente geen garantie op werk kan bieden, maar dat er in de be veiligingsbranche zeker nog ruimte is. Hij gaf ook aan dat de aanwezigheid van geünifor meerde stadswachten bijdraagt aan het veiligheidsgevoel van mensen. In de praktijk is dat be wezen. van onze verslaggever NIEUW-NAMEN - De vondsten vallen wat tegen; de gravers hoopten sporen te vinden van mensen die honderden of dui zenden jaren geleden bij De Kauter leefden. De afgelopen drie dagen werden echter alleen wal vuurstenen met 'slaggol- ven' gevonden; stenen die men sen vijf- tot achtduizend jaar ge leden gebruikten om werktui gen van te maken. H. Hendrikse van het Depot voor Bodemvondsten, behorend bij de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB), verhulde niet dat hij een beetje teleurgesteld was. Zo'n honderd meter van de graaf- plaats, de Kauterstraat in Nieuw-Namen, waren enkele ja ren geleden tenslotte al een aan tal belangwekkende vondsten gedaan. „Even verderop werden toen wat historische werktuigen gevonden en leek het erop dat een gedeelte van de afgegraven grond bewoond is geweest. We koesterden de stille hoop op de ze plek nog meer te vinden." Overigens is het ROB niet onte vreden, want er kan toch weel een stukje 'oud-Zeeland' in kaart worden gebracht. Mede werker H. Jongepier - 'onze pre- historicus', introduceerde Hen drikse - kan uit de slaggolven van de gevonden stukken steen toch een hoop informatie halen. „De stenen dateren waarschijn lijk uit de Nieuwe of de Midden- Steentijd. Dat houdt in dat ze zo'n vijf- tot achtduizend jaal oud zijn. De vuurstenen die wij hebben gevonden, moeten ge zien worden als ruw materiaal. Door verder hakken en slijpen, werden er vroeger werktuigen als bijlen en messen van ge maakt", doceerde Jongepier. Hendrikse, Jongepier en zes me dewerkers van de Archeologi sche Werkgemeenschap Neder land zochten drie dagen naar in teressante overblijfselen uit vroeger eeuwen. Hendrikse hoopt dat de gemeente Hulst, en andere Zeeuwse gemeenten na tuurlijk, in de toekomst even be reidwillig medewerking blijft verlenen als deze keer. De depot houder: „De boer van wie deze grond is, verbouwt een jaartje niets op dit lapje land en daarom kunnen wij hier rustig graven. De gemeente bemiddelt daarbij en dat waarderen wij ten zeer ste." van onze verslaggever jj TERNEUZEN - De vereniging- van belangstellenden voor de sleepvaart Lekko houdt morgen (zaterdag) in paviljoen West kant in Terneuzen een landelij ke bijeenkomst. In Westkant wordt een maritie me shop ingericht, er is een foto ruilbeurs en een videopresenta tie. De Zeeuwse scheepsmodel bouwvereniging Zuid-Zuidwest verzorgt een presentatie van modellen van zee-, haven- en ri viersleepboten en een oud-sleep bootkapitein vertelt iets over zijn ervaringen. De sleepvaartdag duurt van 11.00 tot 16.00 uur. TERNEUZEN Geboren: Tessa dv M. C. Wisse en M. Kraaijeveld; Romy dv M. C. Wisse en M. Kraaijeveld; Ma- ryama Farah Mohamed dv F. Mohamed Dad en B. C. Cawl; Bi- lal zv H. Gok en H. Gok; Merve dv F. Akmese en E. Karatoprak. Overleden: A. C. Seghers wv A. Kalle, 85 jr; A. Scheffer ev J. H. de Rooze, 69 jr; P. Dieleman, 77 jr; W. P. van Petegem, 61 jr; A, Moes wv G. Klink, 92 jr; H. de Jonge, 85 jr; C. Dekker, 90 jr; E. Kruines ev C, Langendoen, 63 jr; A. van den Ende wv J.. van de Velde, 81 jr; M. Visser ev C. L. F. Beirnaert, 71 jr.' een financieel overzicht van 't Penantje. Dat is onjuist en niet conform het raadsbesluit." Bur gemeester drs R. C. E. Barbé wees de twee raadsleden erop dat de hele zaak binnenkort aan de orde komt in de raadscom missie voor financiën. Ze von den het niet meer dan logisch. van onze verslaggever HULST - Om de voorbereidin gen voor een aantal bouwplan nen op tijd rond te krijgen, trekt de gemeente Hulst een extra medewerker aan. De ambtenaar zal zichzelf binnen de kortste keren terugverdienen door de binnenstromende bouwleges, verwachten b en w. W. de Brouwer (Gemeenschap pelijke Belangen) toonde zich donderdag tijdens de raadsver gadering uiterst bezorgd over de 'woningnood' in de Reynaert- stad. Meer dan vierhonderd ge zinnen wachten op een woning in Hulst of Sint Jansteen. „Als we die mensen niet binnen af zienbare tijd kunnen helpen, zoeken ze ergens anders woon ruimte", vreesde De Brouwer, die er op aandrong dat het colle ge blijft zoeken naai- wegen om een hoger woningcontingent binnen te slepen. Ruimte om huizen te bouwen is er in Hulst namelijk - in tegenstelling tot sommige andere gemeenten - nog genoeg. De gemeente heeft al een aantal mogelijke bouwlocaties op het oog. Wethouder G. van de Voor de noemde de populariteit van Hulst dan ook een 'luxe pro bleem'. Het plan van De Brou wer om deskundigen van buiten aan te trekken om een aantal voorziene plannen (de sprong over rijksweg N60 en de tweede fase van plan Moerschans bij voorbeeld) versneld uit te werken, wees de wethouder af. „Te duur en zonde van het werk dat onze medewerkers er zelf al aan hebben besteed", oordeelde hij. Hulst mag momenteel een zeer populaire woonplaats zijn; A. van Wees-Hegger (PvdA) vrees de dat de stad zichzelf uit de markt prijst. Ze had onlangs ge lezen dat Zeeuwsch-Vlaanderi/ar een goedkope streek was or wonen. Alleen in Hulst lj.m huurprijzen bóven het laruièijiÜ gemiddelde. Van de Voorde laar loofde er de komende tijd tJiot eens navraag naar te dtJflic „Maar ik denk dat het koipai doordat er in onze gemeentelvar leen huizen van na de oorlljle worden verhuurd. Oude hutMver woningen vind je bijna nietfliiet daardoor zal de gemiddelliiei huurprijs misschien wat hoJdat liggen dan elders", verklaar? hij. Molenstraat Van de Voorde wilde nog vooruitlopen op de te neme verkeersremmende maatre len op de westelijke toegaf weg naar Clinge, de Mole, straat. B en w moeten zich ut beraden over de beste (en go., lcoopste) manier om hardrijdeij het leven zuur te maken. Eerde' had Van de Voorde echter dele den van de commissie openba werken al voorgespiegeld aanpassing van de Molenstra zo'n 165.000 gulden zou ga; kosten. Van Wees vroeg daaro. om eens bij buurgemeente Hotj tenisse te informeren hoe diei (voor zo'n zestig mille) de Clc terstraat veiliger denken te ken na het mislukte experimi met de bloembakken. De oplossing van Hontenissei met interesse worden gevolgi liet de wethouder weten, j] zullen echter goed moeten afai gen wat we doen. De bij Zaamslag (waar aan belt 'inkomende' kanten van de Nfi] een bochtje met een vluchthe vel is gelegd) lijkt een maar kost tonnen", zei Van Voorde. B en w verwachten april of mei met een voorst voor de Molenstraat-verkeer remmers te komen. van een medewerker AXEL - De brief aan gedepu teerde staten, waarin b en w van Axel kenbaar hebben ge maakt te kiezen voor zelfstan digheid, is bij üe CD A-fractie in de gemeenteraad in het ver keerde keelgat geschoten. „Wat draagt het bij tot de discussie", vroeg fractievoorzitter A. van Harn zich donderdagdavond tijdens de raadsvergadering af. „Het besluit van gs staat vast. Na de samenvoeging van Aar denburg en Sluis blijft alles voorlopig bij het oude. Waarom dan nog deze brief, terwijl eerst gezamenlijk met de overige ge meenten werd opgetrokken." Juist dat laatste was voor het Axelse college reden om deze brief richting Middelburg te stu ren. „Er bereiken ons duidelijke signalen dat er door hen die zich als de grote gemeenten manifes teren - vul zelf maar in wie dat zijn - een lobby richting staten leden op gang is gebracht om het besluit van gs alsnog te wijzi gen", reageerde burgemeester W. J. de Graaf. De brief had vol gens hem alleen tot doel de posi tie van Axel veilig te stellen. „Wij hebben van het gelobby richting Middelburg, van hen die zich zo graag groot noemen, als college schoon genoeg. En daarom hebben we ons als groot ste van de kleintjes nu recht streeks tot gs gericht." In dit standpunt kon de PvdA! zich helemaal vinden. J. H. Jon! gepier: „Alert reageren, nu and! ren via de lobby alsnog de stater van gedachten willen doen veil anderen, is hier op zfijn f Anders konden we wel eens te| laat zijn." Een verzoek van L. Broeckaertil Buys uit Koewacht, gesteund! door zo'n 240 handtekeningen! om een uitzondering ten aanzieijl van de hondenbelasting te ma< ken voor mensen in de buitenge! bieden werd door het college! niet gehonoreerd. Volgens de briefschrijfster draaien de men sen in de buitengebieden a op voor de lasten, maar gaande] baten hun neus voorbij. Ondanks een vurig pleidooi vi de raadsleden P.T.A.M.R. Apersl (WD), M. van Oyen (PvdA) enl W.P. de Smet (CDA), alle drie ult| Koewacht, bleef het college bi, zijn standpunt, om het door de raad genomen besluit ten uit! voer te brengen. „De wet ver l biedt een dergelijke uitzonde-| ring", stelde wethouder Waes vast. Meer succes had het Koewacht se raads-trio met het voorstel! om de situatie rond het honde-l nuitlaatterrein in Koewacht, nul nog een speelweide, nogeens kri-l tisch te bekijken. Het college! neemt de zaak nogeens onder de! loep en betrekt daarbij ook del aanpak in de rest van de meente. van een medewerkster SLUIS - De Stichting streek- landbouwmuseum West Zeeuwsch-Vlaanderen kan 30.000 gulden van de gemeente Sluis tegemoet zien voor ver bouwing en aanpassing van een schuur op de nieuwe locatie aan de Greveningsweg te Sint Anna ter Muiden. Alleen het CDA- raadslid T. Tas zag donderdag avond tijdens de raadsvergade ring niet direct de noodzaak van de investering in. Hij vond de schatting van het bezoekers aantal (22.000) ook te optimis tisch. Alle andere fracties gin gen met het voorstel akkoord. Ze gaven het college in overwe ging om van het streekland- bouwmuseum een gemeentelijk museum te maken omdat er op weinig geld van buitenaf gere kend moet worden. Burgemees ter M. Everaers, die tevens voorzitter van de stichting is, zou de suggestie bespreken. Hij meldde dat de gedachte speelt om alle musea in West Zeeuwsch-Vlaanderen onder te brengen in een stichting. „Niet iedereen is daar al te enthou siast over," wist Everaers. Het idee om op de huidige sport velden aan de Zuiddijkstraat in de toekomst zo'n 80 woningen te bouwen werd geschrapt uit het voorstel tot het vaststellen van de planninglijsten nieuwbouw en woningverbetering. Daar werd op aangedrongen door J, Boogaard (PvdA) en H. Masclee I (D66). Masclee vroeg zich af of het fraai wordt om alle woningen binnen de wallen te proppen. Hij1 wilde ook duidelijkheid in ver band met de bouw van de voet-1 balkantine. „Waar gaan we die bouwen: aan de Zuiddijkstraat of aan de Nieuwstraat." Het voorstel om het bestem mingplan buitengebied te wijzi gen was voor het oud-VVD raadslid C. Almekinders aanlei ding om, voorafgaande aan de raadsvergadering, zijn veront rusting uit te spreken. Almekin ders had begrepen dat intensie ve veehouderijen geweerd zullen worden. Volgens hem is de: komst van een enkele veehoude rij een goede zaak. Hij drong ver der aan op overleg met de standsorganisaties. Everaers maakte duidelijk dat zeker met alle belanghebbenden overleg zal worden gevoerd en dat het niet de bedoeling is een verbod uit te vaardigen voor de vesti ging van veehouderijbedrijven. „We zullen het per geval bekij ken." Op een vraag van Masclee werd duidelijk dat van een woning in Sluis, die bestemd is voor asiel-' zoekers, geen gebruik wordt ge-- maakt. De woning kwam twee maanden geleden beschikbaar. De termijn dat de woning be schikbaar blijft loopt op 8 april' af. Een van de medewerkers van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland aan het werk tijdens de opgravingen in Nieuw-Namen. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 38