kkoord stadsvernieuwing Sas Actie scholieren voor Artsen zonder Grenzen Raad Hulst buigt dch over nota Minimafonds Schoondijkenaar weigert Engels rijbewijs te ruilen Arie Dierickx (100) ondervond kinderarbeid aan den lijve D66 Aardenburg raadt samengaan met alleen Sluis af >ZC streek Kantonrechter heeft twijfels over getuigenis van agent tad keurt prioriteitenlijst besteding 359.000 gulden goed B en w Hulst trekken subsidievoorstel Kreatieve Vorming in IJosl/oèt Qo l RT VRIJDAG 26 MAART 1993 A [{onze verslaggever |vAN GENT - De gemeente- li van Sas van Gent heelt Jerdagavond tijdens de Jlsvergadering zijn goedkeu- f gegeven aan de prioritei- jdie het college had gelegd het besteden van de ruim .MOO gulden aan stadsver- Lvinggelden. De belangrijk- Litgaveposten voor 1993 zijn L sanering van de Sasse b(n- kad en de wijk Sint-Albert assa gestolen t bedrijfspand JlLIPPINE - Inbrekers heb- tln de nacht van woensdag donderdag uit een bedrijfs cel aan de Waterpoortstraat Philippine een kassa gestolen (t daarin enkele honderden fdens aan wisselgeld. Ze ver- ;en zich toegang tot het eigendom van' L. S. uit |ek, na het vernielen van een It, S. deed onderdag aangifte jde pohtie. aillissement raanbedrijf ieuwvliet nonze verslaggever IEUWVLIET - Het Nieuw- ietse bedrijf Hamelink Gra- n BV is door de rechtbank in ddelburg failliet verklaard, •t bedrijf zag geen kans de enstaande schuld van 900.000 ilden aan leveranciers te vol- icn. Het faillissement is door directeur zelf aangevraagd, twee personeelsleden (een achtwagenchauffeur en een Iministratrice) is ontslag aan- ■zegd. Volgens curator mr ,M. den Hollander hebben bei medewerkers inmiddels een dere betrekking gevonden. >t faillissement van de groot- exporthandel in granen en wten is een direct gevolg van ingezakte markt. De in 1991 igerichtte onderneming be- hikte over een te kleine finan- êle buffer om de tegenslag op kunnen vangen, aldus Den ollander. BV is een zusterbedrijf van in Maldegem gevestigde Ha- adel. Het Belgische filiaal is reneens failliet verklaard. en de gemeentelijke bijdragen aan de verbetering van de parti culiere eigen woningen. Om het saneringsproject voor de binnenstad van Sas van Gent te kunnen afronden maakt de ge meente 99.000 gulden vrij. Dat geld zal vooral gebruikt worden voor het aankopen van panden aan de Kleine Markt. Bovendien wordt er 9000 gulden uitgetrok ken voor de sloop van enkele krotten in de binnenstad. Verder is 100.000 gulden beschikbaar voor de sanering van de wijk Sint-Albert. Het budget voor het verlenen van gemeentelijke bijdragen aan het opknappen van particu liere eigen woningen bedraagt dit jaar 100.000 gulden. Wethou der J.W. Platschorre (financiën) verklaarde dat dit budget in ver gelijking tot een paai" jaar gele den is verdubbeld omdat het aantal aanvragen aanzienlijk is toegenomen. „In 1992 hebben we 75.000 gulden uitgekeerd en bovendien hebben we van dat jaar een aantal claims lopen die ook nog gehonoreerd moeten worden", aldus Platschorre. ,,We zijn dus wel genoodzaakt het budget te verhogen. Want an ders worden we op een gegeven moment met tekorten geconfon- treerd." Molen Ook het opnieuw indienen van een subsidie-aanvraag bij de Rijksdienst Monumentenzorg- voor de restauratie van de mo lenromp op het voormalige bol werk 'Generaliteit' werd door de voltallige Sasse gemeenteraad gesteund. De raadsleden J.G.M. van Hecke (PvdA) en A.J. Obrie (CDA) vroegen zich echter wel af of b en w reden hadden om aan te nemen dat Monumentenzorg het subsidieverzoek, dat vorig jaar werd afgewezen, voor 1993 wel zal honoreren. „Vorig jaar waren er negentig aanvragen ingediend bij Monu mentenzorg en daarvan konden er maar een handjevol worden gehonoreerd", verklaarde wet houder L.E.M. Marquinie (cul tuur). „Het was dus niet verwon derlijk dat wij buiten de boot vielen. De mensen van de Rijks dienst hebben ons echter niet gezegd dat we het dit jaar maar beter konden laten. Monumen tenzorg heeft ons zelfs geadvi seerd opnieuw een aanvraag in te dienen. Ik geloof dan ook niet dat we op voorhand kansloos zijn." /an onze verslaggever HULST - De gemeenteraad van Hulst krijgt in mei een nota over het in te stellen Minima- 'onds. Mensen die een beroep 'illen doen op het Minima- ónds, waar ongeveer negentig mille voor beschikbaar is, moe ien in augustus of september aanvraag indienen. De beoordeling en eventuele uitbe- laling van de subsidie voor de Hulster minima vindt dan in oktober plaats. Wethouder B. Picavet voelde zich donderdag geroepen om de procedure nog eens uit te leggen. Het Platform Sociale Zekerheid Hulst riep de raadsleden name lijk op om nog eens te vragen naar de voortgang van het Noodfonds Minima'. De Plat form-medewerkers waren onge rust dat zij niet bij de plannen werden betrokken en kregen de 'indruk aan het lijntje te worden tehouden'. Nog vóór de raadsvergadering begon, schreef Picavet terug dat de oproep van het Platform So ciale Zekerheid hem 'ten zeerste vei"wondert'. Nadat de nota Mi nimafonds in mei door de ge meenteraad is vastgesteld, wor den de vertegenwoordigers van het Platform bijeengeroepen om te bespreken hoe de doelgroep het best voorgelicht kan wor den. De werkgroep van het Plat form wordt ook om advies ge vraagd over de wijze waarop de uitkeringen moeten geschieden, verklaarde Picavet. De wethouder geeft toe dat de ambtelijke voorbereiding ('door ziekte en verlof) iets langer heeft geduurd dan van te voren was verwacht, maar vindt de reactie van het Platform overdreven. „Het zal overduidelijk zijn dat het niet nodig is dat een raadslid hiervoor nog eens zijn nek uit steekt", concludeert hij dan ook aan het eind van zijn epistel. van een medewerker OOSTBURG - De 22-jarige A. P. uit Schoondijke moest donder dag op de zitting van het kan tongerecht in Oostburg de tol betalen voor zijn halsstarrige houding inzake zijn rijbewijs. De Schoondijkenaar was door de politie al ettelijke keren ge sommeerd om zijn Engels rijbe wijs voor een Nederlands rijbe- wijs in te ruilen. Voor het herhaald rijden met een onbevoegd (Engels) rijbe wijs veroordeelde kantonrech ter mr H. A .R. de Mul, conform de eis, P. tot een geldboete van 700 gulden en een week voor waardelijke gevangenisstraf. Bovendien kreeg de verdachte voor het niet verzekeren en het niet keuren (APK-keuring) van een bestelauto nog eens boetes van respectievelijk 600 gulden en 225 gulden door de kanton rechter opgelegd. De bestelauto werd verbeurd verklaard. P. beheert al geruime tijd samen met een compagnon een benzi nestation annex reisbureau in Schoondijke. Toen P. met zijn bestelauto op '18 augustus '91 door zijn woonplaats reed en de aandacht trok van een politie agent werden direct de gegevens via het kenteken nagetrokken. Hieruit bleek, dat de auto van P. niet verzekerd was en er ook geen APK-keuringsbewijs aan wezig was. De auto had volgens P. op zijn eigen terrein gestaan, maar de verbalisant was ervan overtuigd dat P. en niemand anders, de au to had bestuurd. P. ontkende ge reden te hebben, maar daarvan kon hij de officier en de kanton rechter niet overtuigen. Voor mankementen aan zijn au to werd A. P. uit Kloosterzande veroordeeld tot een totale geld boete van 425 gulden. P. was een eindje gaan rijden in Schoondij ke op 11 januari vorig jaar, toen hij door de politie werd aange houden. Bij de controle kwamen de gebreken aan het licht. Offi cier van justitie mr J. A. J. Groen eiste 75 gulden boete voor de gladde band, 125 gulden voor de losse accu en 225 gulden voor een slecht werkende rem. De uit spraak was conform de eis. Initiatiefneemster Marieke Blommers (r) met haar medeleerlingen van groep 8. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Het idee was van de 11-jarige Marieke Blom mers, maar de hele klas nam het idee over. En dat was dus het startsein voor een actie van groep 8 van basisschool De Oude Vaart in Temeuzen voor de organisatie Artsen zonder Grenzen. Marieke had er thuis, via een goede kennis van de familie, veel over gehoord. „Ik vond het zo erg en was zo onder de indruk van het werk, dat ik vond dat we daar op school best iets meer aan konden doen." En dat deed ze dus. Een woordvoerster van Artsen zonder Gren zen kwam, op uitnodiging van groep 8, op school vertellen over haar ervaringen in Bangladesj en Somalië. Marieke Blommers: „We hebben ook een heleboel ouders uitgenodigd en het was een enorm succes." Donderdag maakten de kinderen de tussenstand van de inzamelingsactie bekend: 574 gulden en 65 cent. Reden voor een klein feestje, dat overigens samenviel met de viering van de opening van de uitbreiding van de school. Marieke Blom mers: „Of we verder nog dingen gaan doen? Ik weet het niet pre cies; het zou best kunnen. Daar moeten we nog eens even over nadenken." De honderdjarige Hendricus Dierickx. foto Oscar van Beest van een medewerker KOEWACHT - Hendricus Dierickx vierde donderdag in het verzorgingstehuis de Lan ge Akker in Koewacht met fa milie en bewoners zijn hon derdste verjaardag. De eeu- weling zag op 25 maart 1893 in het Belgische Bouehaute het levenslicht. Hij is de jongste zoon uit een gezin met negen kinderen, van wie ook nog zijn jongste zus, de 93-jarige Elievira in leven is. Op 5 februari 1914 trad hij in het huwelijk met Irma Cools en vestigde het paar zich in het buurtschap Strodorpe bij Sluiskil. Het huwelijk werd ge zegend met twee zoons, zeven kleinkinderen en zes ach terkleinkinderen. Enkele maanden voor de gouden brui loft overleed zijn echtgenote op 24 december 1963, waarna hij na enkele jaren voor zich zelf te hebben gezorgd introk bij zijn kleinkinderen Henny en Ria. In 1971 verruilde Dierckx Strodorpe voor Zuid- dorpe waar hij zijn intrek nam in het verzorgingstehuis De Lindenhof. Sinds 1990 bij de verhuizing van het tehuis naar Koewacht verblijft hij in de Lange Akker, waar hij het 'best naar zijn zin heeft'. Kinderarbeid Studie was er voor Dierckx als telg uit een kinderrijk arbei dersgezin niet bij. Kinderar beid was in die tijd geen uit zondering en Hendricus, voor bekenden Arie. kan er over meepraten omdat hij het aan de lijve heeft ondervonden. Amper zeven jaar, kwam hij als jongste knecht in dienst bij boer de Ceulenaire in Isabelle Sluis. Men moet Dierickx dan ook niets vertellen over de Braakmanpolder, want hij heeft er voor de inpoldering als koewachter (koeter) op de dij ken en schorren bij slecht weer heel wat kou geleden. Nadat hij bij boer Caluwé in de Zandstraat en Buize in 't Vo- gelschorre als paardeknecht had gewerkt verruilde hij het agrarisch bestaan voor een baan bij de cokesfabriek in Sluiskil. Een staking in 1929 maakte een einde aan de ar beidsovereenkomst. „Armoe en oorlog brengen mensen dichter bij elkaar. Er werd ge staakt voor twee cent opslag. Een deel van het personeel, onder wie ikzelf, hadden die al gekregen. Ik toonde mij soli dair met mijn collega's, wat voor de directie aanleiding was om me op straat te zet ten." Gelukkig voor Arie Dierckx was de opbouw van de L' Azo te, het tegenwoordige Hydro Agri, in volle gang zodat hij daar aan de slag kon en tot zijn pensioen onderdak vond. Tuinieren en knutselen waren de grote hobby's van de eeu- weling. Zo maakte hij allerlei miniatuurtjes, die tijdens de jaarlijkse exposities in De Lin denhof gretig aftrek vonden. Ook zijn gevoel voor muziek was groot. Zoon Ghislaine: „Mijn vader kon geen noot le zen. Maar als hij naai- de ker mis was geweest speelde hij uit zijn hoofd op zijn accor deon alle deuntjes van het dansorkestna." 's Middags werd de jarige in De Lange Akker een receptie aan geboden. Onder de vele be langstellenden bevond zich ook burgemeester W. J. de Graaf van Axel met zijn echt genote. die namens de ge meente de gelukwensen kwa men aanbieden, vergezeld van een fraai bloemstuk. Ook wa ren er gelukstelegrammen van koningin Beatrix en commis saris van de koningin W. F. van Gelder en werd de feeste ling 'bedolven' onder cadeaus en bloemen. van een medewerker OOSTBURG - Waar was de snelheidsovertreding van J. V. uit Breskens geconstateerd? Die brandende vraag hield don derdag de gemoederen bezig op de zitting van het kantonge recht in Oostburg. Na een pitti ge discussie kwam kantonrech ter mr H. A. R. de Mul tot vrij spraak in de aangehouden zaak van de 50-jarige. Bressiaander, omdat hij sterk twijfelde aan de getuigenis van de verbalisant. „Ik neem u dat niet eens kwa lijk, want waar gewerkt wordt worden fouten gemaakt", sprak de kantonrechter de agent be moedigend toe. De automobilist zou op 11 mei '91 buiten de bebouwde kom van Sluis met een snelheid van 110 km p/u hebben gereden over de rondweg die als autoweg wordt aangeduid. „Ik ken de situatie daar maar al te goed", zei mr De Mul. „Op die plaats is een snel heid van 100 km p/u toegestaan, maar er is bij het kruispunt wel een gedeelte van circa 100 meter waar men niet meer dan 70 km p/u mag rijden. Misschien be doelt U dat?", richtte de kanton rechter zich tot de getuige. De verbalisant kon zich niet veel meer herinneren. „Het is inmid dels bijna twee jaar geleden, maai" de overtreding moet ge beurd zijn op een gedeelte waar geen autoweg was en dus 80 km per uur was toegestaan. Ik heb het proces-verbaal naar eer en geweten opgemaakt." Uit het proces-verbaal kon ech ter niet worden opgemaakt waar de overtreding nu precies had plaatsgevonden. Toch achtte of ficier van justitie mr. J. A. J. Groen de snelheidsovertreding- bewezen. „De verdachte heeft er alle belang bij om te liegen. Vol gens het proces-verbaal gaat het om een stuk weg waar 80 km p/u de maximum toegestane snel heid is. Dat zal tussen Draaibrug en Sluis zijn geweest." De offi cier eiste weliswaar 225 gulden boete, maar de kantonrechter gaf V. het voordeel van de twijfel. Bebouwde kom Ook Y. B. uit Sluis had moeite met de snelheidsovertreding (82 km p/u) van 20 maart vorig jaar in Schoondijke. „Ik ben net voor het einde van de bebouwde kom 'geflitst'. Waarom wordt er niet midden in de bebouwde kom ge meten, want bij het uitrijden trek je toch op?" vroeg de 29-jari- ge Sluissenaar zich af. De officier zag daarin geen excuus. De eis van 400 gulden en vier maanden voorwaardelijke rij-ontzegging, omdat het niet de eerste keer was, werd door mr De Mul over genomen. Voor de 22-jarige E. v. V. uit Bier vliet volgde er eveneens een waarschuwing, nadat ze („mijn man kan ook wel hebben gere den") op 11 januari vorig jaar voor de tweede keer binnen kor te tijd was 'gepakt' voor een snelheidsovertreding. Voor te hard rijden (114 km p/u) op rijks weg 58 buiten de bebouwde kom van Schoondijke kreeg Van V. conform de eis door de kanton rechter een geldboete van 410 gulden en een voorwaardelijke rij-ontzegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar opgelegd. In 27 jaar had G. M. uit Goes nog nooit een overtreding begaan, maar 20 januari vorig jaar was het goed raak. De 53-jarige Goe- senaar reed toen met een snel heid van ongeveer 142 km p/u tussen Cadzand en Retranche- ment. Dat gaf ook de snelheids meter in de politieauto aan. De ze was echter niet getest en dat 'voordeel' kwam M. goed uit tij dens de uitspraak. Nadat mr Groen de standaardboete van 750 gulden had geëist, deed de' kantonrechter er 250 gulden vanaf. van onze verslaggever HULST - B en w van Hulst heb ben een voorstel tot herziening van de subsidie-afrekingen van de Stichting Kreatieve Vor ming Hulst teruggetrokken. De gemeenteraad kon zich dus don derdag nog niet over het voor stel uitspreken, maar moet nog minstens een maandje wachten. Tijdens de vergadering van de commissie financiën vorige week bleek al dat enkele raads leden niet zomaar akkoord wil den gaan met het voorstel van het college. B en w leken door het stichtingsbestuur overtuigd van de noodzaak om schoon schip te maken en wilden een aantal uitgaven en kostenpos ten maar voor lief nemen. De raad bleek minder vergevings gezind en commissieleden noemden de financiële huishou ding bij Kreatieve Vorming 'een zootje'. B en w schreven de raad in een memorie van antwoord op de commissievragen dat de 'toe komstvisie' van het stichtings bestuur moet blijken uit de be groting voor 1993. Omdat die ra ming nog niet bij het college is binnengekomen, kan ook nog geen duidelijk oordeel worden geveld, vinden b en w nu. Daar bij komt nog de door een FNV- bond aangekaarte kwestie van achterstallige docentensalarisr sen. Wethouder P. Weemaes. ook voorzitter van de Stichting Kreatieve Vorming, meldde web iswaar vorige week direct dat de 'schandalige' brief nergens op sloeg. Maar formeel heeft het' stichtingsbestuur de zaak nog niet afgehandeld. Zo gauw als de vakvereniging is terechtgewe zen en de begroting voor dit jaar binnen is, komen b en w met een nieuw subsidie- en afrekenings- voorstel. Wanneer dat ongeveer zal zijn, laat het college in het midden. „Voor een volgende raadsvergadering", wordt het voorstel opnieuw geagendeerd, schrijft het college voorzichtig. De raadsleden onthielden zich donderdag van elk commentaar. van onze verslaggever AARDENBURG - De Aarden- burgse D66 raden provinciale staten met klem af goedkeuring te geven aan de samenvoeging van Aardenburg en Sluis. Vol gens de fractie is het fusiebe- sluit van beide gemeenten niet gebasseerd op zakelijke argu menten. Hadden ze dat wel ge daan, dan hadden ze ingezien dat de vorming van één ge meente West-Zeeuwsch-Vlaan- deren (samen met Oostburg) voor de burgers veel goedkoper is, aldus II. C. A. van Rie in een brief aan de staten. Van Rie benadrukt dat burge meesters en wethouders van Aardenburg en Sluis hebben verzuimd een vergelijk te maken tussen de voordelen van de hui dige fusie-overeenkomst en de situatie zoals die zou zijn wan neer ook Oostburg bij de ge meentelijke herindeling wordt betrokken. Na optelling van alle plussen en minnen komen de de mocraten tot de slotsom dat de burgers en de gemeenten in het fMERKBANDENl bij ons het laagst in prijs Informeer vrijblijvend jINDS 1910 VERTROUWD VAKMANSCHAP? X Fred, van Eedenstraat 1 f |TERNEUZEN Tel. 01150-13456 S Hof te Zandeplein 17 S KLOOSTERZANDE Tel. 01148-1412 geval van één West-Zeeuws- Vlaams bestuur beter af zijn. Zo gaan de inwoners van de Sluis-Aardenburg volgens de huidige tarieven 193,50 gulden betalen aan reinigingsrechten. Wordt het tweétal versterkt met Oostburg, dan is dit bedrag 184 gulden. De totale belastingdruk per woning is in het geval Sluis- Aardenburg 529 gulden. Met Oostburg komt dit bedrag op 483 gulden per jaar, geeft Van Rie als voorbeelden. Lijst Hij staaft zijn pleidooi voor een groter bestuursgeheel daar naast met een lange lijst van ver entgingen en instanties die mo menteel vanuit de drie bestaan de gemeenten in West-Zeeuws- Vlaams verband actief zijn. Een reden temeer om Oostburg niet buiten de fusie te laten, meent de democraat. Volgens fractievoorzitter W. F. Westphaal van D66-Aa.rdenburg hebben de raadsleden uit beide kampen louter uit electorale overwegingen niet voor een om arming van Oostburg gekozen. „Ze zijn bang dat de kiezers hen kwalijk nemen dat ze de zelf-, standigheid van Aardenburg en Sluis te grabbel gooien. Als het hele proces puur zakelijk was be naderd, dan kun je niet anders dan concluderen dat Oostburg. Aardenburg en Sluis maat- schappelijk gezien op vele fron ten een geheel vormen. De ver gelijking leert ook dat één West- Zeeuws-Vlaamse gemeente be stuurlijk gezien veel krachtiger staat. Maar dat wordt de burgers allemaal niet verteld", aldus Westphaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37