Massa-ontslag bij Fokker Jeltsin waarschuwt tegen 'de afgrond' Onrust in fractie van PvdA Afspraak over schoonmaak Schelde Militair vertoon MORGEN, 27 MAART - 10.00 - 16.00 OPEN DAG SCHELDE GROEP Actie tegen inspuiten siervis met verf Zelfstandigheid als vliegtuigbouwer in gedrang bezoek morgen, de OPEN DAG mn de keuringsdienst van waken informatie: 06-04881 BLUESETTE Auto-Lease Walcheren B.V. artwerpen93 17 t/m 23 Middenstand Opdrachtgevers doden bij Muur buiten schot Wesdorp Assuradeuren V LET OP! PETER CHIUST A/Mi? Zonnig en koel Zonnige perioden met stapelwolken. Maximum temperatuur 9 graden. De noord- tot noordoostelijke zoind is ma tig. Vannacht nachtvorst. 236e jaargang no. 72 Vrijdag 26 maart 1993 Ingang Scheldekwartier Van Dishoeckstraat, Vlissingen. HILVERSUM (GPD) - De Gooise Aquarium Vereniging .^aarius roept visliefhebbers op tot een boycot van de 'punker'. Een aantal handelaren in siervis verkopen onder die naam een kunstmatig gekleurde glasbaars (chanda-ranga of chan- da wolffi). Volgens se cretaris J. Schut van Aquarius gaat het om een ernstige vorm van dierenmishandeling. De zes centimtere lange witte glasbaars wordt met behulp van een in jectienaald ingespoten met gele, blauwe, oranje en groene kleurstof. Dat is goed voor de verkoop. De vis lijdt felle pijnen en leeft veel korter. Het in spuiten vindt plaats in Azië, waar de punker wordt gekweekt voor de Nederlandse markt. De oproe' is vooral be doeld v or beginnende aquariumhouders, die de soort niet kennen. De kunstmatig gekleurde vis zou nog steeds op gro te schaal worden ver kocht in Nederland. „Het is een schande. Hoe zou een mens zich voelen als hij liters verf ingespo ten zou krijgen", zegt Schut. Een Hilversumse hande laar, die anoniem wil blij ven, vindt de verwijten terecht, maar denkt dat de actie weinig uithaalt. „Iedereen verkoopt de punker, want de klanten vragen er om. Je moet meedoen, anders gaan zij naar een ander." AMSTERDAM (ANP) - Fokker schrapt 2118 van de huidige 12.500 banen waarvan 1789 via gedwongen ontslag. Dat bete kent volgens districtsbestuur der Mario Lander van de Unie Burgerluchtvaart de minimale personeelsomvang die nodig is om Fokker te laten voortbe staan als bedrijf dat zelfstandig vliegtuigen kan ontwikkelen en bouwen. Volgens Lander zou de perso neelssterkte bij Fokker zonder de donderdag bekendgemaakte reorganisatie eind 1993 10.200 werknemers zijn. Er worden nu 2100 banen geschrapt, maar dit jaar verdwijnen in feite in totaal 2350 banen, 250 banen in gevolge de voorgaande reorganisatie die oktober vorig jaar van start is gegaan en waarin 950 banen ver vallen. Uiteindelijk zal de perso neelsomvang eind dit jaar neer komen op 7850 volledige banen. Hij zegt dat de directie woens dag bevestigend heeft geant woord op de vraag van de bon den of het klopt dat Fokker bij verdere inkrimpingen niet meer in staat zal zijn al die functies in stand te houden die de „zelf- scheppendheid" van het bedrijf kenmerken: marktverkenning, vliegtuigontwikkeling, -bouw, - verkoop en ondersteuning van Fokker-klanten. Volgens hem is die constatering van belang omdat bij de overne ming van Fokker door Deutsche Aerospace (Dasa) is afgesproken dat Fokker de leiding krijgt bij ontwikkeling van een nieuwe ge neratie straalverkeersvliegtui- gen in het marktsegment van 65 tot 130 stoelen. Fokker zou niet meer tot die leidinggevende rol in een consortium met Dasa in staat zijn indien het bedrijf krimpt tot minder dan 7850 werknemers. DEN HAAG (GPD) - In de PvdA- fractie neemt de onrust toe, nu steeds duidelijker wordt dat waarschijnlijk de helft van de fractie bij volgende verkiezin gen niet zal terugkeren. Tijdens een vergadering van de fractie heeft partijvoorzitter Felix Rottenberg gisteren uiteenge zet wat hem bij de kandidaat stelling voor mei volgend jaar voor ogen staat. Volgens de voorzitter is de frac tie nu onevenwichtig samenge steld. „Bepaalde disciplines zijn ondervertegenwoordigd, terwijl van andere specialismen er te veel mensen in de fractie zitten", aldus de PvdA-woordvoerder. Van de huidige 49 kamerzetels blijven er volgens de laatste pei lingen hooguit 29 over. Boven dien moet een deel van de be windslieden ook nog een plaats in de Kamerbankjes krijgen. Daarbovenop wil Rottenberg ook nog 'nieuw bloed'. Binnen een maand moeten de huidige Tweede Kamerleden la ten weten of ze nog belangstel ling hebben voor een volgende periode in de Kamer. Zij moeten vervolgens tweemaal een soort beoordelingsgesprek voeren met de kandidaatsstellingscom missie van het partijbestuur. Procedure Tijdens het laatste PvdA-con- gres is de kandidaatsstellings procedure ingrijpend veran derd. Het partijbestuur heeft een veel grotere invloed gekere- gen op de kandidatenlijst, ter wijl de regionale afdelingen hun invloed op de lijst volledig heb ben moeten prijsgeven. Veel regionale kamerleden vre zen nu dat zij hun plaats zullen verliezen. Zij kritiseren de partij leiding nu, omdat ze bang zijn dat de regionale vertegenwoor diging in de Tweede Kamer ge heel zal verdwijnen. Kok Ex-minister van defensie Bram Stemerdink verwijt Kok gebrek aan leiding. In een interview in NRC Handelsblad noemt hij het unfair dat hij moet boeten voor het feit dat Kok geen aantrek kingskracht uitoefent op de kie zers. „Een sociaal-democrati sche leider die niet in staat is zijn gedachten vorm te geven in rich tinggevende artikelen en bij wij ze van spreken nog nooit een boek heeft geschrven, redt het hiet", aldus Stemerdink over Kok. De Vlaamse premier Van den Brande (rechts) en premier Lubbers verlaten het Catshuis. van onze verslaggever DEN HAAG - De Vlaamse premier Luc van den Brande bracht gisteren een offi cieel bezoek aan Nederland. Tijdens een gesprek in het Catshuis spraken Van den Brande en zijn Nederlands ambtgenoot Lubbers af, dat zij de komende tijd hard gaan werken aan de totstandkoming van een verdrag over de sanering van de Schelde en de uitdieping van de Wester- schelde. Door de kabinetscrisis van de fe derale regering in België kon Van den Brande nog geen datum noemen waarop het verdrag ondertekend wordt. De twee premiers zullen overigens niet spreken over de aanleg van het omstreden Baal- hoekkanaal. De Vlamingen willen dit ka naal graag aanleggen om de vaarroute naar de linker-Schelde-oever in Antwer pen te bekorten. Van den Brande opperde gisteren dat het mogelijk is met een beroep op het Verdrag van Helsinki de Walen tot overleg over de vervuiling van de Maas te dwingen. De vervuiling van die. rivier wordt mogelijk foto Frans van der Linde/ANP 'losgekoppeld' van de Waterverdragen, waarin België en Nederland destijds - nooit ondertekende - afspraken maakten over de aanpak van grensoverschrijdende riviervervuiling (Maas èn Schelde) en uit dieping van de Westerschelde. In het Ver drag van Helsinki, dat vorig jaar door de Verenigde Naties (dus ook door de Belgen) is getekend, staat dat voor aanpak van ri vieren de betrokken oeverstaten een com missie moeten vormen die overlegt over de schoonmaak van een rivier. zie ook pagina 9 Gisteren zijn alle werknemers van de saneringsplannen op de hoogte gebracht. Over enkele weken wordt het duidelijk wie precies zijn baan kwijtraakt. Wel is inmiddels bekend bij welke bedrijven en op welke afdelin gen de klappen vallen. Op Schiphol vallen 810 ontslagen, op het hoofdkantoor in Amster dam 170, in Drechtsteden 459, in Woensdrecht (Elmo) 127 en in Ypenburg 223. Het donderdag aangekondigde massa-ontslag is volgens Fok ker op sociaal gebied de meest dramatische beslissing die het bedrijf ooit heeft moeten nemen. Fokker is gewend aan de grote schommelingen die de vliegtuig- markt nu eenmaal kenmerken. Vooral de jongere, technisch ge schoold produktiemedewerkers hebben uitzicht op herintreding als de vliegtuigmarkt zich her stelt. Door de sombere toe komstverwachtingen als gevolg van de malaise in de luchtvaart wordt nu voor het eerst ook diep' in de ondersteunende organisa tie gesneden en dat betekent ontslag voor een aanzienlijk aantal oudere administratieve medewerkers voor wie de kans op ander werk uitermate gering is. De ondernemingsraad en de vakbonden hopen van het schrappen van de 2100 banen toch nog de scherpe kantjes af te kunnen halen door andere be sparingsmogelijkheden te vin den. De kosten van Fokker moe ten op jaarbasis met f 270 mil joen omlaag en dat kan alleen als de loonkosten f 200 miljoen zakken. Die lagere kosten zijn nodig om bij een lagere produk- tie vliegtuigen tegen een concur rerende prijs te kunnen blijven bouwen. Advertentie U VINDT ONS TE: ALKMAAR LEEUWARDEN AMSTERDAM MAASTRICHT DEN BOSCH NIJMEGEN DEN HAAG ROTTERDAM ENSCHEDE UTRECHT GOES ZUTPHEN GRONINGEN van 10.00 tot 16.00 uur MOSKOU - Terwijl de politieke spanning onverminderd voortduurt, worden kadetten, die opgeleid worden aan de Russische militaire academie, donderdag in Moskou ge drild. Op de achtergrond is een rode ster te zien. De collectieve leiding van het ministerie van defensie heeft donderdag de militairen van het Russische leger opgeroe pen zich afzijdig te houden van de politieke strijd. Dat ge beurde in een verklaring die werd verspreid door het pers bureau ITAR-TASS. foto EPA van onze correspondent MOSKOU - President Jeltsin en parlementsvoox'zitter Chasboe- latov hebben elkaar donderdag avond voor de laatste maal ge waarschuwd. Hun dreigemen ten, aan de vooravond van een spoedbijeenkomst van het Volkscongres, waren verpakt in oproepen tot samenwerking. Chasboelatov zei voor het Russi sche tv-kanaal dat de proble men kunnen worden opgelost als Jeltsin toegeeft dat hij fout zat met zijn aankondiging van 'bijzonder bestuur': Jeltsin waarschuwde een um later voor de GOS-televisie dat„land en volk in een afgrond van confron tatie worden gestort" wanneer het Congres probeert hem af te zetten, Volksstemming Volgens Jeltsin wil het Congres de door hem vastgestelde volks stemming op 25 april voorko men. Hij wil dan weten of de kie zers hem nog vertrouwen schen ken. Bovendien wil hij eigen ont werpen voor een Grondwet en een Kieswet aan de bevolking voorleggen. Die moeten de weg banen naar snelle parlementaire verkiezingen, die een einde moe ten maken aan het bestaan van het Volkscongres als hoogste machtsorgaan van het land. Het Constitutioneel Hof heeft bepaald dat Jeltsin niet bevoegd is om Grond- en Kieswet aan een volksstemming te onderwerpen. Jeltsin liet donderdagavond blijken zich daar niets van aan te zullen trekken. Hij betichtte het Hof van 'partijdigheid' en hof- president Valeri Zorkin en Chas boelatov van 'overhaaste actie'. Het Hof baseerde zijn oordeel op mijn tv-toespraak, aldus Jeltsin, het had zo'n haast dat het niet eens de publikatie wilde afwach ten van de decreten die ik zater dag aankondigde. De president gaf daarmee aan dat zijn vertragingstaktiek met het 'decreet over het bijzonder bestuur' ten doel had zijn tegen standers te diskrediteren en te voorkomen dat het parlement meteen een afzettingsprocedure AdvertentieI Vanavond Cotton Club m.m.v min. Ift. 25 jaar expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 Met ingang van vandaag mag Antwerpen zich voor de rest van het jaar Culturele Hoofdstad van Europa noemen. In een speciale PZC- bijlage wordt aandacht besteed aan de Scheldestad, waar de kunst weerbaar wordt gemaakt. Verder aandacht voor de herinrichting van het oude havengebiedeen foto-impressie, een wegwijzer en een uitgebreid overzicht van de activiteiten in de Culturele Hoofdstad. Als het autoverkeer in de Goese binnenstad wordt beperkt, daalt de omzet van de Goese midden stand met vele miljoenen gul dens, vreest de Goese Midden standscentrale. Een tekort aan parkeerfaciliteiten zal met na me klanten uit de omliggende dorpen ervan weer houden in Goes te Q gaan winkelen. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 11, 12, 13 en 15; Antwerpen '93: 17, 18,19, 21, 22 en 23; Kunst cultuur: 25, 26,27, 28 en 29; Sport: 30 en 31 BERLIJN (AFP) - Het hooggerechtshof in Berlijn heeft donderdag voor het eerst een Oostduitse grenswachter onschuldig verklaard aan het doodschieten van een vluchteling bij de Muur. De rechters maakten zich boos dat alleen de uitvoerders van het schietbevel bij de Muur zijn veroordeeld terwijl de opdrachtgevers vooralsnog buiten schot blijven. De 28-jarige Andreas Kühnpast, die in januari van het vorige jaar twee jaar gevangenistraf had gekregen, had niet geschoten om te doden, oordeelden de magistraten nu. Zijn collega Ingo Heinrich. die de dodelijke kogel had afgevuurd en tot 3,5 jaar cel in een gesloten gevangenis werd veroordeeld, is veel te zwaar gestraft, meenden de rechters, die heropening van het proces hebben gelast. Het slachtoffer in deze zaak, de 20-jarige Chris Gueffroy. werd dood geschoten in februari 1989, acht maanden voor de Berlijnse Muur viel. Hij was de laatste van ongeveer 400 slachtoffers van het schiet bevel dat de Oostduitse leiders hadden gegeven. zou beginnen. Jeltsin publiceer de het decreet woensdag, geda teerd 20 maart, en het bleek een aanzienlijke afzwakking van de maatregelen die hij zaterdag aankondigde. Vice-president Roetskoi had er eerder voor gezorgd dat het ont werp zondag al bij de spoedzit ting van het parlement op tafel lag. Daarin stond dat de presi dent over het hoofd van het par lement heen regeert, voortijdige parlementsverkiezingen laat houden en regionale besturen verplicht zijn besluiten uit te voeren. Roetskoi, de machtige secreta ris van de Veiligheidsraad Sko- kov en de ministers van defen sie, staatsveiligheid en binnen landse zaken zouden het decreet niet hebben getekend. Roetskoi sloeg alarm en beschuldigde de president van poging tot staats greep. Nu concludeert Jeltsin triomfantelijk dat al deze kritiek voorbarig was. „Het kan met ze kerheid worden gezegd: er is een scenario voor het omverwerpen van de president in gang gezet", aldus Jeltsin. Chasboelatov bestreed dat gis teren. Tegen journalisten zei hij: „Ik ben geen voorstander van af zetting van de president." Dins dag nog liet hij de wereld weten daar wel voor te zullen ijveren. Hij smaalde over de anti-dateer truc van Jeltsin: „We zijn toch niet op de kleuterschool. Het is duidelijk dat Jeltsin zijn decreet heeft afgezwakt omdat hij in de gaten kreeg hoeveel weerstand er was uit de maatschappij, het Hof en het parlement". Rintje Ritsma en Hein Vergeer openen vandaag om 16.15 uur het kantoor van te 's-Heer Arendskerke U bent van harte welkom op Torenring 50. 2 april gaat het gebeuren café-restaurant papiuon Kamperland GAPSTAR Big John CHIPIE LEE „originals" WRANGLER Philip Handsome John Partridge „waxcoats" Oottonfield Authentic Basic Store Langeviele 1. 4331 LR Middelburg, tel. 01180-37003

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1