Snelheidsbeperking boulevards Verantwoordelijkheid voor eigen daden inzien Arie Dierickx (100) ondervond kinderarbeid aan den lijve Bouw wijkcentrum aan zijden draadje Grote schoonmaak Maximaal 30 km!uur streek Weinig controle te verwachten CD A-besturen kiezen voor vormen van één plattelandsgemeente van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft donderdag avond wel een maximum-snel heid van 30 kilometer per uur voor de boulevards van Vlissin- gen vastgesteld, maar van de- controle daarop moet de raad zich niet al te veel voorstellen. Burgemeester J. C. Th. van der Doef antwoordde dat in alle eer lijkheid op vragen van raadsle den. De raad hield toch vast aan de door het college van burge meester en wethouders voorge stelde snelheidsbeperking en stemde tegelijkertijd in met af sluiting van de boulevards op zon- en feestdagen van 1 mei tot 1 oktober tussen 13.00 en 17.00 uur. Van der Doef hield met zijn openhartige mededeling de ge meenteraad een spiegel voor. De nieuwe regiopolitie Zeeland heeft zich een aantal prioriteiten gesteld. Gezien die prioriteiten achtte Van der Doef het twijfel achtig dat de politie voldoende Raad Aardenburg eist niet langer vertrek wethouder AARDENBURG - Het conflict tussen de oppositie en coalitie in de Aardenburgse gemeente raad is bijgelegd. De raadsmin- derheid eist niet langer het ver trek van wethouder R. A. J. van de Wijnckel (CDA). De fracties van D66, PvdA, WD en Lijst Rammelaere grepen donder dagavond een handreiking van de wethouder aan om de ruzie naar aanleiding van de kwestie Heerendreef bij te leggen. Van de Wijnckel gaf toe dat hij (en met hem de meerderheids fracties CDA en Gemeentebe langen) te hard van stapel is ge lopen met het verkoopplan van de 4,5 hectare gemeentegrond aan een projectontwikkelaar. „Wellicht zijn we wat te resul taatgericht bezig geweest", al dus de wethouder. Staatssecre taris De Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) stuurde het colle ge van Aardenburg vorige maand een brief, waarin zij in duidelijke bewoordingen haar onvrede uitsprak over de be stuurlijke gang van zaken in de Kikkerstad. Het college toog daarop naar Den Haag voor een persoonlijk onderhoud. ruimte heeft om de maximum snelheid op de boulevards te controleren. Hij ging zelfs zover dat het de grootste moeite zal kosten om tijd vrij te maken voor het nodige verkeerstoe zicht in het algemeen in Vlissin- gen. Als verkeersregels dan niet werken, zal de raad de hand in eigen boezem moeten steken, oordeelde Van der Doef. De raad zal zelf prioriteiten moeten stel len en zonodig geld moeten uit trekken voor verkeersremmen- de maatregelen, bijvoorbeeld versmalling van de rijbaan en drempels. Slechts twee raadsleden rea geerden op de opmerkingen van Van der Doef. WD-raadslid P. Plas liet weten het niet zo nega tief in te zien. Fractievoorzitter C. J. van der Weele van de RPCU (SGP/RPF) maakte er een grap je over. Hij merkte op dat poli- tie-agenten ook graag een boule- vardje pikken. „We hebben dan gratis toezicht." Dat er sprake is van een loos gebaar, kreeg nie mand over zijn lippen. De discussie over afsluiting van de boulevards duurde kort. Al eerder, in de raadscommissie verkeer, was duidelijk geworden dat het raadsvoorstel eensge zind zou worden gesteund. Dat kwam uit. D66 wilde verder gaan, maar- stemde toch in met 'dit minimale voorstel'. CDA- raadslid M. Juursema, Van der Weele en Plas kenschetsten het voorstel als een goede midden weg. De belangen van onderne mers, bewoners en bezoekers van de boulevards zijn erin afge wogen. W. Meijer (PvdA) liet we ten 1993 als proefjaar te zien. Hij sloot niet dat uit dat de slui tingstijden volgend jaar worden uitgebreid, afhankelijk van de evaluatie. Vlissingen krijgt dit jaar nog zes stadswachten. De gemeente raad keurde het stadswachten project unaniem goed. Th. Post (PvdA) plaatste wel kritische kanttekeningen bij het voorstel. Hij vroeg zich evenals D66- raadslid J. Schaap af of het goed is drie geüniformeerde diensten te hebben; politie, parkeerpoli tie en stadswachten. Dat komt de duidelijkheid niet ten goede, zeker omdat stadswachten maai- beperkte bevoegdheden hebben. Toch ging ook hij ak koord, omdat het project in de eerste plaats bedoeld is om lang durig werklozen aan een baan in de beveiligingsbranche te hel pen. Hij vroeg zich in dat kader af hoe lang die bedrijfstak zoveel nieuwkomers nog kan verwer ken. Van der Doef liet weten dat de gemeente geen garantie op werk kan bieden, maar dat er in de be veiligingsbranche zeker nog ruimte is. Hij gaf ook aan dat de aanwezigheid van geünifor meerde stadswachten bijdraagt aan het veiligheidsgevoel van mensen. In de praktijk is dat be wezen. Ervaringen met Watchers Halt-bureau positief Coördinatrice Nel van Welsum van het Haltbureau Walcheren: „Het kwartje moet vallen bij een kind: het moet zijn eigen verant woordelijkheid voor zijn daden inzien." foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Alternatieve afdoening van straf voor jonge ren tussen de 12 en 18 jaar: werken om het goed te maken en de aangerichte schade ver goeden aan het slachtoffer van him praktijken. Voor sommi gen, ook in de politiekorpsen en zelfs voor ouders van overtre ders, is dat een te zachtmoedig, typisch Nederlands verschijn sel. Pubers die op Walcheren winkeldiefstallen plegen, rui ten ingooien, auto-antennes af breken of brievenbussen slo pen, krijgen sinds twee jaar een kans om aan de rechter te ont komen door op een andere ma nier hun daad goed te maken. Het blijkt te werken: de kinde ren die sinds augustus 1991 bij het regionaal Halt-bureau Wal cheren zijn geweest, ziet de poli tie maar zelden terug. Jongeren die hun Halt-verplichting niet nakwamen zijn er evenmin ge weest. Komende weken moeten de ge meenten op Walcheren beslissen of het Halt-experiment een vas te voorziening wordt. Het Open baar Ministerie en de politielei ding steunen Halt van harte: het bureau neemt hen een hoop werk uit handen. Halt heeft ook de steun van de colleges van b en w van de gemeenten. Zij hopen dat Halt bijdraagt aan de pre ventie van jeugdcriminaliteit en vandalisme. Het Haltbureau Walcheren in Middelburg draait met een full time coördinator en een mede werkster voor negentien uur in de week. Tussen 1 mei vorig jaar en afgelopen maandag, 22 maart, kreeg Halt in Middelburg 144 jongeren binnen. Coördina tor Nel van Welsum verwacht dat dit aantal 1 mei nog groeit tot 160. Dat is twee_ keer zoveel als in het eerste jaar. „De afgelo pen weken zijn er niet zoveel jon geren door de politie naar ons doorverwezen vanwege de druk te met de politie-reorganisatie. Met 160 zaken zitten we redelijk aan het maximum", meent Van Welsum. „Wordt het drukker op het bureau, dan moeten er meer medwerkers komen. De norm van het landelijke Halt-bureau is 100 cliënten per medewerker. Daarbij komt het werk van de preventie- en voorlichtingscam pagnes, de onderwijsprojecten op de scholen en de contacten met politie, justitie, bedrijven, gemeenten en andere hulpin stellingen." Gesprekken Ze vindt de gesprekken met de jongeren voor en na de werkpe riode van groot belang. „Het kwartje moet vallen bij zo'n kind. Het moet zijn eigen verant woordelijkheid voor zijn daden inzien. Weten dat de maatschap pij bepaalde regels heeft. Zo'n kind moet het kromme inzien van redenaties als: als ik iets pik is dat niet zo erg; maai- als een volwassene pikt, dat kan niet", geeft ze als voorbeeld. Werkadressen vinden waar een jongere de opgelegde uren kan volmaken is absoluut geen pro bleem, zegt de coördinatrice. Bedrijven, winkels en instellin gen ls de gemeente en asielzoe kers- en bejaardencentra werken enthousiast mee aan Halt. Bij een fors deel van de Haltbureau-jongeren gaat het om winkeldiefstal. In 43 van de 109 gevallen, constateert de Halt-coordinatrice uit haar pa pieren. Zo'n driekwart van de jongeren komen via de politie van Middel burg en Vlissingen bij Halt bin nen. Voor de plattelandsge meenten op Walcheren is van be lang dat zij voor hun subsidie geld - één gulden per inwoner per jaar - resultaten zien. De burgemeesters van de platte landsgemeenten dringen er bij de politie in hun gemeenten op aan om de pakkans voor jonge ren te vergroten. „In de steden is de pakkans groter dan op het platteland", weet Nel van Wel sum. Zij vindt de verhouding tussen jongeren uit de stad en het platteland bij Halt niet scheef. „Verschillende factoren spelen mee. De aard van de over treding bijvoorbeeld. Is die te ernstig, dan houdt de officier van justitie die zaak in eigen hand. En een jongere uit Aagte- kerke die in Middelburg iets doet komt via de Middelburgse politie bij ons terecht." 27 en 28 maart 1993 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: G. de Greef, Willem Klooslaan 1, tel. 68021. zon. 0.00-24.00 uur: A. van der Griek, Badhuisstraat 46, tel. 12950. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 39933. Café protesteert tevergeefs tegen aanscherpen geluidsnormen van een medewerker DEN HAAG/VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen mag de ge luidsvoorschriften voor café Snookey aan de Vredehoflaan in Vlissingen aanscherpen. Dit is het gevolg van een uitspraak van Raad-van-State-rechter G. Veringa. De eigenares J. Malie paard probeerde via een rechts zaak bij de Raad van State te voorkomen dat ze de muziek in haar café zachter moet zetten. De rechter verklaarde haar we gens formele fouten niet-ont- vankelijk. Café Snookey ligt onder een aantal appartementen in een slecht geïsoleerd pand. Volgens de gemeente is de situatie niet alleen voor de omwonenden, maar ook voor de café-eigena resse zeer vervelend. In het café staat de muziek al vrij zacht, maar nog wordt in de bovenlig gende appartementen de ge luidsnorm overschreden. De ge meente vindt dat café Snookey eigenlijk goed moet worden geï soleerd. Zolang dat niet gebeurt, moet de muziek beduidend zachter. Volgens Maliepaard is de mu ziek in Snookey nog nauwelijks hoorbaar wanneer ze aan de ei sen van de gemeente moet vol doen. Ze is bang dat dit haar klanten zal kosten. Rechter Veringa heeft zich, door Maliepaard niet te ontvangen in haar beroep, niet inhoudelijk over deze zaak uitgesproken. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Middelburg, tel. 01180-15810. zon. 0. 00-24. 00 uur: N. Kapteyn, Lekstraat 6, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, Markt 12. Veere, tel. 01181-1271. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187-1234. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwen se, Valkenisseweg 14, Biggeker ke, tel. 01185-2190. Tandartsen: Walcheren: H. Steunenberg, Westerbaan 18, Oost-Souburg, tel. 01184-60104. Spreekuur 11.00-12.00 uur, Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: S. v.d. Kaaden, tel. 01185- 3254. Middelburg, zat. 09.00-ma. 09.00 uur: J. Drijdijk, Gandhistraat 5, tel. 26045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 01180-33803. Kleine huisdieren: A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel. 01180-13118. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostka- pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle, tel. 01188- 1443. Dierenarts A. Meijns: Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel. 01189-3060. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren: Kor te Noordstraat 61, Middelburg, tel. 01180-37077. Spreekuur zat. 10.00-11.00 uur. Apotheken: Middelburg: Stromenwijk -'t Zand, Maasstraat 56, tel. 35565. Vlissingen: Apotheek Paau- wenburg, Troelstraweg 2a, tel. 70717. Wijkverpleging: Voor geheel Walcheren via Alarmcentrale tel. 01184-11877. van onze verslaggever VLISSINGEN - De bouw van een wijkaccommodatie in de Vlissingse wijk Papegaaien-, burg lijkt weer aan een zijden draadje te hangen. Voor het cen trum is een half miljoen gulden beschikbaar, maar mogelijk moet daar nog de grondprijs vanaf. Als dat gebeurt, is het al dus secretaris C. J. Quist van wijkcomité Papegaaienburg onmogelijk een goed wijkge- bouw neer te zetten. Al jaren wordt gesproken over de realisatie van een wijkcen trum bij het winkelcentrum Pa pegaaienburg. Dat is bedoeld voor Groot-Lammerenburg; de wijken Rosenburg, Bossen- burgh, Papegaaienburg, Wester- zicht en West-Souburg. Voor 1991 was al 500.000 gulden in de begroting opgenomen voor een wijkaccommodatie, maar dat bleek opeens 'verdwenen' te zijn. Het college van b en w haalde het geld terug. De bouw zou vol gende maand beginnen. In het stadhuis is echter een discussie ontstaan over de vraag of de grondprijs van die half miljoen gulden af moet, Wethouder L. C. Poppe-de Looff van welzijn stelt dat de grond prijs binnen die half miljoen den moet worden gevonden]^ Hoeveel de grond moet kosten Ubei is nog niet duidelijk. De discus )0/4( sie tussen twee ambtelijke afdt 15 4i lingen spitst zich daarop to(25'4; Poppe-de Looff gaat ervanui^ dat er ondanks alles een goed jj' wijkaccommodatie kan worde: gerealiseerd. De grondprijs ka: 15 3; mogelijk worden gec.ompen i0m seerd, omdat de Stichting Kirt ;om) derc.entra Vlissingen en de nsitidd bijgelegen kerk tegelijk met diaers wijkaccommodatie nieuwbouvj4^0 willen plegen. Dat kan in dl bouwkosten schelen. De we(j11; houder verwacht in april met 150/6 een voorstel naai- de gemeente prei 1 raad te kunnen. Een aannemei kan snel daarna aan de slag. Secretaris Quist van wijkcomit. Papegaaienburg wacht af. Hij wel van meping dat zekei 500.000 gulden voor de wijkaC' commodatie beschikbaar moet blijven. „Voor dat geld kan al nauwelijks een gebouw worden neergezet dat aan minimum-ei sen voldoet." Quist wil ook dui delijkheid van de gemeente ovei de toekomst van het bestaandf buurthuis Aldegonde in Wester zicht. „Als dat dicht moet, is de nieuwe wijkaccommodatie ge: lijk vol. Dat kan toch niet de be doeling zijn." van onze verslaggever VLISSINGEN - De zes platte landsgemeenten op Walcheren moeten samengevoegd worden tot één gemeente. Het grondge bied van de nieuw te vormen ge meente moet samenvallen met het volledige grondgebied van de zes huidige gemeenten. Dat schrijven de Walcherse CDA-af- delingsbesturen, met uitzonde ring van de afdeling Arnemui den, in een petitie aan de CDA- statenfractie. Gedeputeerde staten overwegen Koudekerke bij Vlissingen en Arnemuiden bij Middelburg te voegen. Belangrijkste argument om te pleiten voor het behoud van het hele grondgebied van de platte landsgemeenten is dat de zes een landelijk karakter hebben. Vlissingen en Middelburg zijn relatief verstedelijkte gebieden. De CDA-besturen zien ook in het rapport, dat in opdracht van het Intergemeentelijk Overleg Wal cheren werd gemaakt, voldoen de aanknopingspunten om zich sterk te maken voor één platte landsgemeente. In die studie stellen de onderzoekers dat een plattelandsgemeente op Wal cheren minimaal 20.000 inwo1 ners moet hebben om een be stuurlijk en ambtelijk apparaat van voldoende sterkte op te bou wen. Problematiek Het beleid kan doeltreffender en samenhangender worden uitge voerd, als de zes tot één platte landsgemeente worden samen gevoegd. De zes gemeenten heb ben volgens de CDA-besturen namelijk te maken met dezelfde problematiek op terreinen als volkshuisvesting, de instand houding van de winkelstand, re creatie en toerisme. Bijkomend voordeel van de samenvoeging voor het recreatie- en toerisme- beleid is dat het hele kustgebied dan onder één gemeente valt, Het idee van herindeling \frordt door drie van de zes plattelands gemeenten gedragen. Deze heb ben zelf ook het initiatief geno men om te komen tot één platte landsgemeente. „U begrypt", schrijven de CDA-besturen aan de statenfractie, „dat u draag vlak verliest bij deze gemeenten als u de huidige grenzen aantast. Dit zal het functioneren van de nieuwe gemeenten niet ten goe de komen." De honderdjarige Hendricus Dierickx. foto Oscar van Beest van een medewerker KOEWACHT - Hendricus Dierickx vierde donderdag in het verzorgingstehuis de Lan ge Akker in Koewacht met fa milie en bewoners zijn hon derdste verjaardag. De eeu- weling zag op 25 maart 1893 in het Belgische Bouchaute het levenslicht. Hij is de jongste zoon uit een gezin met negen kinderen, van wie ook nog zijn jongste zus, de 93-jarige Elievira in leven is. Op 5 februari 1914 trad hij in het huwelijk met Irma Cools en vestigde het paar zich in het buurtschap Strodorpe bij Sluiskil. Het huwelijk werd ge zegend met twee zoons, zeven kleinkinderen en zes ach terkleinkinderen. Enkele maanden voor de gouden brui loft overleed zijn echtgenote op 24 december 1963, waarna hij na enkele jaren voor zich zelf te hebben gezorgd introk bij zijn kleinkinderen Henny en Ria. In 1971 verruilde Dierckx Strodorpe voor Zuid- dorpe waar hij zijn intrek nam in het verzorgingstehuis De Lindenhof. Sinds 1990 bij de verhuizing van het tehuis naar Koewacht verblijft hij in de Lange Akker, waar hij het 'best naar zijn zin heeft'. Kinderarbeid Studie was er voor Dierckx als telg uit een kinderrijk arbei dersgezin niet bij. Kinderar beid was in die tijd geen uit zondering en Hendricus, voor bekenden Arie, kan er over meepraten omdat hij het aan de lijve heeft ondervonden. Amper zeven jaar, kwam hij als jongste knecht in. dienst bij boer de Ceulenaire in Isabelle Sluis. Men moet Dierickx dan ook niets vertellen over de Braakmanpolder, want hij heeft er voor de inpoldering als koewachter (koeter) op de dij ken en schorren bij slecht weer heel wat kou geleden. Nadat hij bij boer Caluwé in de Zandstraat en Buize in 't Vo- gelschorre als. paardeknecht had gewerkt verruilde hij het agrarisch bestaan voor een baan bij de cokesfabriek in Sluiskil. Een staking in 1929 maakte een einde aan de ar beidsovereenkomst. „Armoe en oorlog brengen mensen dichter bij elkaar. Er werd ge staakt voor twee cent opslag. Een deel van het personeel, onder wie ikzelf, hadden die al gekregen. Ik toonde mij soli dair met mijn collega's, wat voor de directie aanleiding was om me op straat te zet ten." Gelukkig voor Arie Dierckx was de opbouw van de L' Azo te, het tegenwoordige Hydro Agri, in volle gang zodat hij daar aan de slag kon en tot zijn pensioen onderdak vond. Tuinieren en knutselen waren de grote hobby's van de eeu- weling. Zo maakte hij allerlei miniatuurtjes, die tijdens de jaarlijkse exposities in De Lin denhof gretig aftrek vonden. Ook zijn gevoel voor muziek was groot. Zoon Ghislaine: „Mijn vader kon geen noot le zen. Maai- als hij naar de ker mis was geweest speelde hij uit zijn hoofd op zijn accor deon alle deuntjes van het. dansorkest na." 's Middags werd de jarige in De Lange Akker een receptie aan geboden. Onder de vele be langstellenden bevond zich ook burgemeester W. J. de Graaf van Axel met zijn echt genote, die namens de ge meente de gelukwensen kwa men aanbieden, vergezeld van een fraai bloemstuk. Ook wa ren er gelukstelegrammen van koningin Beatrix en commis saris van de koningin W. F. van Gelder en werd de feeste ling 'bedolven' onder cadeaus en bloemen. VRIJDAG 26 MAART 1993 Gewapend met een grote bezem en vuilniszak toog deze kleuter woensdag aan de schoonmaak in de Witte Wijk in Oost-Souburg. foto Ruben Oreel. van onze verslaggeefster QOST-SOLTBURG - Het aanzicht van de Oost-Souburgse wijk Schoonenburg - ook wel bekend als de Witte Wijk - is verbeterd sinds er jaarlijks schoonmaakacties worden ge houden. Dit zei voorzitter J. van Esch van de buurtvereni ging Van Duy venvoorde woensdag vlak voor het begin van de derde schoonmaakactie. Ongeveer dertig kinderen uit de wijk verzamelden in de Maasstraat, de Lekstraat, het park bij de Lekvijver en de Dongestraat uiteindelijk dertig volle vuilniszakken en een fiets. Niet alleen de straten, bermen en het park werden schoonge maakt, ook de gevels die het afgelopen jaar beklad waren met leuzen en graffiti kregen een schoonmaakbeurt. De woning bouwvereniging Basco en de Woningstichting Walcheren, die de schoonmaakactie samen met de buurtvereniging Van Duyvenvoorde organiseerden, hadden hiervoor een speciaal schoonmaakbedrijf in de arm genomen. Van Esch was blij dat zoveel kinderen deelnamen aan de ac tie, ook al zijn zij vaak niet degenen die de troep maken. „Ei genlijk zijn het vooral volwassenen of tieners die achteloos hun rommel weggooien. Dat zie je aan het soort afval dat wij jaarlijks verzamelen, zoals bierblikjes, sigarettenpakjes of ander verp akkingsm a teriaal. De ijverige deelnemers kregen na afloop van de schoonmaak actie een vaantje uitgereikt van J. Hoendervanger van de wo ningbouwvereniging Basco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 14