lan Kanaalzone wacht op geld lurgemeesters in geweer bouwstop op oever Risico-beleid van minister Alders is niet consequent Westsouburger loopt ten bate van Leprastichting Ecoteams helpen bij verbetering van milieu-gedrag Domburg in zee met Rabo-Vastgoed voor bouw bungalows BUggfU* u,i t Viri [mïïnriTF^^31 Vlissingen wil niet betalen voor andere plaats weekmarkt provincie I Geen zekerheid lange-termijnprojecten Financiering sloop buurtschappen rond onze verslaggever HAAG - De financiering p de lange-termijnprojecten liet plan van aanpak voor de uiaalzone Zeeuwsch-Vlaan- in staat nog lang niet vast. vertegenwoordigers van CDA en VVD in de vaste crcommissie voor VROM gen donderdag tijdens een Groen Links aangevraagd bat met de minister over het n van aanpak om meer dui- lijkheid over de financie- ngsopzet, maar minister Al- >rs bleef op dit punt geheel in breke. Iders was wel duidelijk over dé kostiging van de eerste-ter- i|nsprojecten, onder meer de jop van de buurtschappen jerengat, Axelse Sassing en oegorsstraat. Die is rond. stel- vezijde bewindsman. Ook gaf hij jidelijk te kennen dat hij ver acht dat de vier miljoen gulden s die het bedrijfsleven in de Ka- 1 lalzone eigenlijk had moeten ijleggen, maar waarvoor nu de izamenlijke overheden inclu- ef het havenschap Temeiizen rant staan - op termijn toch lor het bedrijfsleven zal wor- m vergoed. Net zoals eerder ge- eputeerde ing A. M. Dek in de reuwse staten aanvoerde, ftotelde Alders de kamerleden Dor dat er na de sloop van de uurtschappen grond voor in- astriële doeleinden vrijkomt. Heb je die grond eenmaal, dan un je zaken doen", zei Alders. wijfels roen Links-woordvoerder P. ankhorst had grote twijfels ver het plan, de financierings maar meer nog over Al- ambitieuze ROM-beleid, at in de optiek van Groen Links ■heel vertaald wordt in het. oordeel van de industrie. Ms ik dit plan bekijk, dan aag ik mij af wat de intenties 011 de minister zijn. Willen we wel het milieu verbeteren? lit plan bestaat uit vele mooie innen, maar de kern van het irhaal is dat de industriële ont- ikkeling voorop staat. Wat die ntwikkeling in de weg staat aan we amoveren, wij noemen lat gewoon slopen. Het bedrijfs- ven heeft voordeel bij uitvoe- ing van dit plan, maar draagt een steentje bij. Ik vraag me an ook af waai- de meerwaarde an dit plan zit", zei Lankhorst. vroeg zich - zich baserend op van onze verslaggever GOES - Het consulentschap Natuur- en Milieu-educa tie in Zeeland werkt aan oprichting van een aantal zo genaamde Ecoteams. Een team wordt gevormd door een groep mensen die hun milieugedrag willen verbete ren. Tijdens een zevental bijeenkomsten worden afval- produktie, water- en energieverbruik en mobiliteit in kaart gebracht. Vervolgens wordt gekeken hoe produk- tie, verbruik en kilometers teruggedrongen kunnen worden. Er zijn enkele proefteams gevormd om erva ringen op te doen. Volgens consulent M. J. Wiersma zijn er 'spectaculaire resultaten' gemeten. Het is de bedoeling komend najaar met de Ecoteams te beginnen. Momenteel worden begeleiders voor de teams opgeleid. Belangstellenden voor deelname aan een team kunnen zich te zijner tijd aanmelden bij het consulent schap Natuur- en Milieu-educatie in Goes. Aan de op richting van de Ecoteams wordt aandacht geschonken tijdens de toernee die de Groene Keuken in juni door Zeeland maakt. De Groene Keuken is een rijdende ten toonstelling over milieuvriendelijke ideeën in keuken en huis. Preventie De oprichting van de Ecoteams is een onderdeel van het 'afvalpreventie-project' dat de Zeeuwse organisaties op het gebied van natuur- en milieu-educatie in 1992 zijn begonnen. Het project is erop gericht de afvalberg van de huishoudens te verminderen, met name door ervoor te zorgen dat er minder afval ontstaat. De organisaties vinden dat de provincie in het nieuwe afvalstoffenplan méér aandacht moet besteden aan de mogelijkheden om door middel van milieu-educatie het 'afvalgedrag' van de burgers te veranderen. Het is zinvol daar ook geld be schikbaar voor te stellen, aldus de Zeeuwse Milieu Fede ratie, het Zeeuws Biologisch Museum, de Stichting Landschapsverzorging Zeeland, de Stichting Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en het consu lentschap Natuur- en Milieu-educatie. Volgens de organisaties is de afvalproblematiek bij uit stek een onderwerp waarbij natuur en milieu-educatie een belangrijke rol kan spelen. Ze wijzen erop dat in Zee land wordt gewerkt aan de oprichting van vier milieu- educatieve centra. Die kunnen door provincie en ge meenten worden ingezet voor educatief werk om het ont staan van afval te voorkomen. De organisaties noemen het 'onbegrijpelijk' dat de provincie de kans onbenut laat om afvalpreventie via de milieu-educatieve centra te bevorderen. Daarnaast zijn de Ecoteams een mogelijkheid om méér aan afvalpreventie te doen, vooropgesteld dat de provin cie 'een substantieel bedrag' aan subsidie beschikbaar stelt. de halfslachtige houding van de minister met betrekking tot de inbreng van de industrie - af, hoe hij straks tewerk denkt te gaan met het plan van aanpak voor het Rijnmondgebied. De bewindsman wilde daar nog niet op vooruitlopen. „Ik ben het wel eens met de heer Lankhorst dat het bedrijfsleven een sub stantieel onderdeel van de kos ten zou moeten ophoesten. Ik heb dat ook altijd gesteld en ben die mening nog steeds toege daan. Toch staan we nu als over heden garant voor de bijdrage van het bedrijfsleven. Waarom? Omdat vertegenwoordigers van overheden uit de regio aange drongen hebben om het plan niet op dit punt te laten struike len." aldus Alders. Omdat de re gionale leden in de stuurgroep waarde hechtten aan het welsla gen van het ROM-project zocht de minister naar een oplossing, die gevonden werd in de garant stelling. De WD'er A. J. te Veldhuis, die over het plan inhoudelijk rede lijk te spreken was, drong er bij de minister op aan er op toe te zien dat de bewoners van de buurtschappen die moeten wij ken, voor honderd procent scha deloos worden gesteld. „Daarbij moeten de overheden niet te krenterig zijn. Een soort evacua tie is tenslotte niet niks", zei hij. Alders voorzag op dit vlak geen problemen. Op de vraag van het CDA-ka- merlid M. de Jong of het project in euregionaal verband kan wor den uitgevoerd antwoordde Al ders ontkennend. De bekostiging van de eerste-termijnsprojecten in de Kanaalzone, waaronder de sloop van de buurtschappen Boerengat (foto), Axelse Sassingen Koegorsstraat, is volgens minister Alders gewaarborgd. foto Oscar van Beest VRIJDAG 26 MAART 1993 van onze verslaggever DOMBURG - De vermoedelijke ontwikkelaar van driehonderd extra eenheden bij bungalow park Hof Domburg is Rabo- Vastgoed, de vastgoedpoot van de Rabobank. De gemeente Domburg en Rabo-Vastgoed willen een intentieverklaring ondertekenen. Daarin leggen de partijen vast dat ze gaan samen werken aan de bouw van bunga lows, appartementen, chalets of andersoortige vakantiewonin gen. De commissie financiën be spreekt donderdag 1 april vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis de intentie-overeenkomst. De nieuwe vakantiehuisjes bij Hof Domburg zijn nodig om de financiële lasten van het vakan tiepark waarmee de gemeente kampt, enigszins het hoofd te bieden. Op dit moment is vol gens wethouder A. Maljaars (fi nanciën) nog geen enkel con creet plan gemaakt. Het enige resultaat tot nu toe is dat Rabo- Vastgoed het project wat de werkgroep betreft mag gaan ontwikkelen, omdat het de aan trekkelijkste plannen voor de gemeente in de aanbieding had. Tot het laatst toe was ook pro jectontwikkelaar Ufltes uit Apel doorn in gesprek met de ge meente. De gemeente Domburg wil het financiële draagvlak verbreden, maar hoe dat precies gestalte krijgt, is nog niet duidelijk. Het is de bedoeling dat de vakantie woningen verkocht worden aan particulieren of kleine beleg gers, voordat daadwerkelijk met de bouw begonnen wordt. De nieuwe eigenaars zijn verplicht hun huis te verhuren als zij er zelf niet in verblijven. Een derge lijke constructie bestaat ook bij het Badhotel. Verrekening Of de gemeente een percentage van de opbrengst of een vast be drag krijgt, staat nog niet zwart op wit. Ook is nog niet duidelijk hoe de verrekening plaatsvindt voor de diensten van Hof Dom burg waarvan de toeristen ge bruik kunnen maken, zoals zwembad De Parel. Het is wel nagenoeg zeker dat het bureau van Hof Domburg de verhuurbemiddeling zal gaan doen voor de periode waarin de eigenaren van de bungalows niet zelf van hun vakantiewo ning gebruik maken. Het bureau krijgt de bemiddeling vergoed. Bovendien toucheert de ge meente Domburg extra op brengst uit de toeristenbelas ting, leges en onroerend-goedbe- lasting. Mocht de commissie haar fiat geven aan de intentieverklaring tussen de gemeente en Rabo- Vastgoed, dan zal vermoedelijk nog vóór Pasen de raad in een extra raadsvergadering om toe stemming voor de samenwer king gevraagd worden. Daarna beginnen de onderhandelingen over de invulling van het plan pas echt. (Advertentie) 7ATERDAG27MrT' Zft'?nn-17.00 uur OOSTBURG - De burgemees- van Oostburg, Terneuzen inVlissingen willen zo snel mo- jelijk een gesprek met minister (Aiders (VROM) over zijn plan het risicobeleid voor het ver voer van gevaarlijke stoffen over het water aan te scherpen. Alders overweegt in dit kader een bouwstop af te kondigen voor projecten langs de Wester schei deoever. Volgens J. Kruize, R. Barbé en J. van der Doef zal een dergelijke maatre gel 'enorme economische gevol gen' hebben voor de drie Schel- (legemeenten. nzet van de discussie is de bouw van 220 buitendijkse apparte- Inenten en de uitbreiding van de jachthaven bij Breslcens, het zo- leheten plan Waterfront. Daar- van onze verslaggever naast staan er ook langs de dij ken van Vlissingen en Terneu zen verschillende bouwplannen op stapel. In opdracht van het ministerie is een nader onderzoek begonnen over de veiligheid rond het transport van met name LPG over de Westerschelde. Een eer ste risicoberekening (de nota Omgaan met risco's) heeft uitge wezen dat het onverantwoord is binnen een straal van een kilo meter - gerekend vanaf de kust lijn - woningen te bouwen. De kans dat er door een ongeluk met een LPG-tanker doden en gewonden vallen onder de 'oe verbewoners', is te groot, menen Alders en zijn Zeeuwse milieu inspectie. De uitkomst van het nader onderzoek wordt naar ver wachting uiterlijk half april be kend gemaakt. van onze verslaggever ÓEN HAAG - Het risico-beleid Van minister Alders (VROM) rammelt aan alle kanten. Het is inconsequent en er wordt bij voortduring met twee maten gemeten. Die kritiek gooide het VVD-Tweede-Kamerlid mr A. J. Ie Veldhuis de bewindsman donderdag in de schoot tijdens èon debat in de vaste kamer- ïommisie voor VROM over het 'lan van aanpak voor de Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaande- ren. Te Veldhuis gebruikte de dis cussie om Alders afwijzende slellingname inzake de bouw van een buitendijks apparte mentencomplex in Breskens (Plan Waterfront) te bekritise ren. Het Zeeuwse kamerlid vroeg ach af waarom de bewindsman Wel akkoord gaat met de bouw Van vervangende nieuwbouw woningen in de kern Sluiskil, waar de risico's op calamiteiten vele malen hoger zijn dan in Breskens, waar in plaats van chemische fabrieken het gevaar Uitgaat van hooguit enkele pas serende LPG-tankers. [Waarom is in Sluiskil wel ver vangende nieuwbouw aan vaardbaar en mag er in Bres kens geen aansluitende niéuw- houw gepleegd worden. Als 'Sluiskil' kan, dan moet 'Bres kens' ook kunnen. Als de Bres- kens-norm consequent door VROM zou worden toegepast zou een deel van Sluiskil zelfs moeten worden geëvacueerd in verband met de onveilige situa tie in die kern", voerde Te Veld huis aan. Minister Alders vond dat er geen sprake was van meten met meer dere maten. „Wat Breskens be treft, daar zijn nog geen aparte normen voor. Zijn die er niet, dan gelden de normen zoals die gesteld zijn in de nu geldende wetgeving. We weten wat; de risi co's zijn met de LPG-schepen. We willen nu verder inzicht krij gen in de gevaren van het ver voer per schip van andere stof fen. Die aanvullende onderzoe ken zijn begin april afgerond, dan kunnen we Breskens nog eens nader bekijken", zei Alders. Hij vond het overigens verkeerd om het plan Waterfront te verge lijken met vervangende nieuw bouwprojecten in Sluiskil. Dat zijn twee verschillende zaken meende de minister. Het; VVD- kamerlid zag geen wezenlijk ver schil in nieuwbouw op een oude locatie en nieuwbouw aanslui tend op bestaande woonobjec- ten en vond dan ook dat de mi nister en zijn inspecteurs het verzet tegen het Waterfront-pro ject maar moest staken. De minister liet september vorig jaar met de nota in de hand we ten niet te willen meewerken aan de realisatie van het plan Waterfront. Hij werd daarop te ruggefloten door een Kamer meerderheid van PvdA, CDA en WD. Volgens de fracties loopt de bewindsman te hard van sta pel. Ze drongen aan op een ver soepeling van de normen. Mocht inderdaad blijken dat het LPG- vervoer onaanvaardbare risico's met zich meebrengt, dan moet in eerste instantie dat vervoer (en niet de omgeving) veiliger wor den gemaakt, vinden de drie partijen. „Het kan toch niet zo zijn dat langs de kust allerlei ontwikke lingen worden tegengehouden, omdat er van buitenaf gevaar dreigt. Als dat de uitkomst van het nader onderzoek is, ben ik benieuwd hoe de opstellers het risico zien voor de bewoners van de bestaande bebouwing binnen de 1-kilometer-straal", aldus Kruize. De Oostburgse burgemeester heeft nog geen idee welke kant de cruciale rapportage opgaat. „Ik hoop natuurlijk dat het voor ons positief uitvalt. Dan hebben we hooguit schade geleden in tijdsverlies. Maar wordt anders beslist, dan zijn de economische gevolgen voor beide kanten van de Westerschelde niet te over zien." De dagelijkse gemeente besturen van Oostburg, Terneu zen en Vlissingen stuurden hier over eind vorig jaar al een brand brief naar de minister. Alders liet in januari echter weten wei nig op te hebben met de bouw plannen. Een precieze datum voor het ge sprek met Alders is nog niet vastgesteld. De bewindsman heeft laten weten eerst de uit komst van het nader onderzoek te willen afwachten. Vrijdag 16 april komen de Tweede-Kamer leden J. van der Vaart (PvdA), A. Esselink (CDA) en A. te Veldhuis (VVD) naar Oostburg voor over leg over de situatie. RET-mannenkoor - Het RET-mannenkoor uit Rotter dam staat zondag 4 april in de schijnwerpers tijdens een voor jaarsconcert in de Concertzaal in Zierikzee. Het koor doet de stad aan tijdens een vijfdaagse boottocht door Zuidwest-Neder land in het kader van zijn 75-ja- rig bestaan. Zierikzee is een van de overnachtingsplaatsen. Aan het concert werken ook het Ge mengd Koor uit Spijkenisse mee en The Gents' Mainport Barber shop Singers Rotterdam. Het optreden begint om 20.15 uur. George Lobbezoo loopt op 18 april de marathon van Rotterdam ten bate van de Leprastichting. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - „Een sport prestatie leveren is leuk, maar eigenlijk alleen voor je zelf. Zeker als je een gewone recreatiesporter bent die geen supertijden kan neerzet ten." Om zijn eerste mara thonloop meer nut te geven dan de persoonlijke zege al leen, zocht George Lobbezoo uit West-Souburg een goed doel om zich te kunnen laten sponsoren. „Dat was gauw gevonden: de Leprastichting. In Indonesië, waar ik veel fa milie en contacten heb, maakt die ziekte nog ontzet tend veel slachtoffers. En dat terwijl genezing met betrek kelijk weinig geld mogelijk is." Lobbezoo polste eerst zijn col lega's bij het Kadaster in Mid delburg. Die wilden wel geld op tafel leggen als George de ruim 42 kilometer in de mara thon van Rotterdam zou uit lopen. De Leprastichting, waarmee de hardloper con tact zocht, stelde meteen voor de actie aanzienlijk uit te brei den. „Nu kunnen mensen in heel Zeeland sponsoren en kan de actie een aanzienlijk bedrag opleveren." Armoede Lepra is een ziekte die zich voordoet in omstandigheden van algemene armoede, een zijdige voeding, weinig hygië ne en slechte medische ver zorging. Met een samenstelling van verschillende medicijnen is lepra te genezen, maar de schade die de ziekte aanricht (gevoelloosheid en infectie van ledematen, zodat ampu tatie vaak de enige oplossing is) laat veel genezen patiënten arbeidsongeschikt achter in een samenleving die daarvoor geen enkele oplossing biedt. Daarom heeft de Leprastich ting niet alleen geld nodig om leprapatiënten zo vroeg mo gelijk na de besmetting te ge nezen, maar ook voor kunst en hulpmiddelen en revalida- tieprogramma's. Ook voor lichting is van levensbelang om de houding ten opzichte van lepra te veranderen. Tot nu toe is niet alleen de lepra lijder het slachtoffer, maar zijn hele familie. Mensen die met lepra zijn be smet, zoeken in de meeste ge vallen geen medische hulp, maar zonderen zich met hun hele familie af van de samen leving. In de sponsoractie kunnen Zeeuwen George Lobbezoo per kilometer betalen of een vast geldbedrag overmaken. Bij alle Zeeuwse Rabobanken liggen sponsorlijsten voor de actie. Tot 18 april, als de ma rathon van Rotterdam gelo pen wordt, traint George Lob bezoo als een bezetene. „Aanvankelijk had ik een streeftijd in1 mijn hoofd. Die heb ik losgelaten. Het is een streefbedrag geworden." van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Vlissingen heeft geen geld over voor de verplaatsing van de weekmarkt. Een verhuizing van de Zeemanserve naar de Spuistraat, iets wat de markt kooplieden graag willen, is in principe wel mogelijk. Een ex tern onderzoeksbureau heeft dat voor de gemeente onder zocht en komt tot de conclusie dat een verplaatsing niet op 'on overkomelijke bezwaren' stuit. Maar de kosten bedragen vol gens wethouder T. R. K. Meijers (marktzalten) vijftigduizend gulden en die wil de gemeente niet voor haar rekening nemen. Vorig jaar november werd dui delijk dat de marktkooplieden ontevreden zijn over de huidige locatie, die te klein zou zijn en voor het publiek moeilijk vind baar. Zij beschouwen de Zee manserve - waai- de markt elke vrijdag staat - als een tijdelijke locatie, zolang de renovatie van het Vlissingse winkelgebied voortduurde. Ook zouden zij op de huidige locatie kampen met een vermindering van de inkom sten. Meijers noemt de Zeemanserve daarentegen een geschikte loca tie, zeker nu een verhuizing te duur is. „De kooplieden doen er alleen verstandig aan deze loca tie wat aantrekkelijker te ma ken. Technisch kan de markt wel verplaatst worden, maar dat brengt kosten met zich mee, waai- we geen geld voor hebben." Onder meer is geld nodig voor de aanleg van voorzieningen als elektriciteitskasten, voor grond werk en voor wat Meijers noemt 'kleine schoonheidsaanpassin gen' in de Spuistraat. De wet houder verwacht dat Vlissingen daar ook in de toekomst geen geld voor heeft. Volgens Meijers wil dat niet zeg gen dat er ook geen geld is vqor een verplaatsing van de kermis naar de Spuistraat. „Het ver schil is dat een markt geld kost en een kermis geld oplevert. Dat kan worden benut voor de een malige kosten van een verplaat sing." De wethouder tekent daarbij aan dat hem nog niet be kend is wat het onderzoeksbu reau over een verhuizing van de kermis heeft geconcludeerd. Zoethoudertje P. A. Dekker, hoofdbestuurslid van de vereniging voor ambu lante handel, is 'ontzettend ont stemd'. „Wij zijn destijds met een zoethoudertje naar de Zee manserve gelokt en nu zitten we met de gebakken peren." De hui dige plek is verre van ideaal, meent hij, omdat op het pleintje geen enkele winkel of café is ge vestigd. Dat dupeert de markt kooplieden. Dekker schat in dat de kramen die geen voedsel ver kopen allemaal uit Vlissingen vertrekken. De marktcommissie gaat vol gens het bestuurslid proberen de Vlissingse politici alsnog op andere gedachten te brengen. „Het water staat ons niet tot aan, maar tot boven de lippen. We moeten af en toe springen om drijvende te blijven." Zware schade bij ongeluk Kuitaart HULST - Bij een eenzijdig onge val, in de nacht van woensdag op donderdag op de Hulsterweg in Kuitaart, werd de personen auto van M. N. uit Kloosterzan- de zwaar beschadigd. Vermoe delijk door oververmoeidheid raakte hij met de auto in de lin-: kerberm, ramde wat paaltjes en kwam vervolgens tot stilstand in een droge sloot. De bestuur der kwam met de schrik vrij. Donderdagochtend werden bij een botsing op de kruising Hul: sterweg - Rijksweg N61 een vrachtauto, bestuurd door E. M. uit Oostburg, en een trekker met oplegger, bestuurd door M. K; uit Tilburg, beschadigd. M. vert leende geen voorrang. (Advertentie) HERDER INTERIEUR Noordweg 125 4353 AV SEROOSKERKE W maandag gestolen I vri]dag koopavond Tel: 01189 - 3030 vanal Middelburg 2 stoplicht (inks vanal Vrouwenpolder 1« stoplicht rechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11