wind door Streek VVV Wipschutterij: cafévermaak of sport? Boer Provoost wordt uitbater Nieuwvliets pannekoekenhuis b«rl$ten Nieuwe directeur J. de Waard voortvarend aan de slag mm Vakantie Broek Opsporing 3n onze verslaggever larcel Modde m? OSTBURG - Het Thoolse bu- «voor vreemdelingenver- ecr had z'n collega's al 'ge- uur ;aarschuwd' voor de bankdi- fcteur. Hij is ambitieus, door ziend, inventief en een op en ip pragmaticus. Precies die ca- aciteiten die een toeristenkan- jor goed kan gebruiken. Het aurde evenwel ruim vijf jaar oordat de Kust VVV Zeeu wsch- laanderen de tip omzette in ladkracht en de geboren Kat- 'ijker drs J. de Waard (39) paai en om de club te komen leiden, onder de rebellie van de leden- ainpinghouders was het zeer aarschijnlijk nooit zover ge- omen. ioewel het huwelijk met veel forten en stoten november vorig uiteindelijk tot stand „iam, zijn de wittebroodswè- 6,za fn vruchtbaar besteed. Het be- ;uur en de commissie financiën an de Kust VVV werken aan •i ;n plan om meer leden binnen '*cl jhalen door een variabele con- d°01 fibutie in te stellen. Ze richten ch daarbij in eerste instantie het midden- en kleinbedrijf het achterland van de kust- ireek. Ondernemers in plaat- n die geografisch gezien ver- er van het toeristisch centrum Liggen (zoals bijvoorbeeld IJ- ua' ndijke), zouden volgens dit w !an voor minder geld dan hun jllega's nabij de stranden lid jruien worden van de organisa- UIU laarnaast wordt hand in hand ninii et. de Stichting Promotie en de inkeliersvereniging Oostburg ïkeken of de ondernemers in de enhoornstad één collectief lid- aatschap kan worden aange ven. Op deze wijze hoopt het «tuur van de Kust VVV af te annen rekenen met het oud er dat veel middenstanders in gemeente wel profiteren van noeste arbeid van de VVV, r zich desondanks niet aan- uiten bij en meebetalen aan de stelling. Binnen een halfjaar gQg «et duidelijk zijn of de nieuwe denwerfpoging kans van sla- 225 in maakt. Mioeristenkantoor Waard en consorten hebben een tweede frustratie die ze snel mogelijk de wereld uit "gillen helpen. De grootste UUI aats in het kustgebied, Oost- Y fe jrg, ontbeert nog altijd een Bod; 1M talir sieg e nsf! •ut JT, zelfstandig toeristenkantoor. Onderhandelingen met de ge meente om een dergelijke ac commodatie (samen met een uitzendbureau) te realiseren op het Ledelplein, liepen begin dit jaar spaak. De opzet van de nieuwbouw was naar de smaak van burgemeester en wethou ders te groot en daardoor ver keerstechnisch onverantwoord voor de betreffende locatie. Het ontwerp is inmiddels aange past en het overleg met de ge meente werd hervat. Zowel De Waard als wethouder J. Tho- maes (WD, toerisme) verwacht dat de verkleinde versie van het kantoor een redelijke kans maakt de eindstreep te halen. Pas volgend zomerseizoen welis waar, maar dat valt nog wel te overkomen, denkt de nieuwbak ken voorzitter. Belangrijker is dat Oostburg in ieder geval een volwaardig VW-kantoor krijgt. „Zo'n voorziening mag hier toch niet ontbreken. Ik ben ervan overtuigd dat dit gemis een van de hoofdredenen is waarom veel ondernemers zich nog niet bij ons hebben aangesloten. Met een vestiging laatje zien datje er bent, dat je iets te bieden hebt voor de kern. En dat werkt weer positief op het ledenaantal. Al leen zo kun je het draagvlak van de organisatie 'vergroten", weet De Waard uit ervaring. Kwaliteiten De bankdirecteur heeft op dat vlak z'n sporen in het VVV-cir- cuit meer dan verdiend. Van 1982 tot 1987 was hij voorzitter van de Thoolse vereniging voor vreemdelingenverkeer. Onder zijn aanvoering verhuisde de or ganisatie van een kamertje bo ven de bibliotheek naar een nieuw kantoor. Na vijf jaar De Waard was het aantal leden meer dan verdubbeld: van 70. naar 155. Hij stond mede aan de wieg van de bloemenroute en verschillende andere activitei ten die de VVV Tholen nieuw le ven inbliezen. Geen wonder dus dat de schie- reilanders hun Zeeuws-Vlaamse collega's na zijn vertrek in 1987 naar Oostburg tipten over de kwaliteiten van de toeristisch denkende bankdirecteur. Al in 1989 informeerde het toenma lige bestuur van de Kust VVV voorzichtig of De Waard 'op ter mijn' in was voor een functie. Daar bleef het tot medio 1992 echter bij. Het dagelijks bestuur overwoog vorig jaar nog even hem voor te dragen als opvolger van voorzitter P. M. Faas, maar zag daar uiteindelijk van af om dat de bankdirecteur niet kon garanderen de komende acht jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven wonen (een van de eisen in de profielschets). De hotelier Faas en de zijnen schoven oud wethouder J. de Vries definitief naar voren als hun favoriete kandidaat. Deze manoeuvre stuitte in de al gemene vergadering van sep tember vorig jaar op groot verzet van de leden-campinghouders. Hun ervaringen met De Vries als politicus waren niet om over naar huis te schrijven, luidde de motivatie van de recreatieon dernemers. Ze gaven in niet mis te verstane bewoordingen te kennen meer heil te zien in een neutrale persoonlijkheid, die met een frisse en onpartijdige blik het management van de Kust VVV waardig is. Onvrede Onder dwang van de meerder heid haalde het bestuur bakzeil en twee maanden later werd De Waard alsnog binnen de gelede ren gehaald. Behalve Faas stap ten ook secretaris W, J. Robijn en penningmeester H. C. E. van Wanrooy op, mede uit onvrede over de gang van zaken in de al gemene vergadering. Daarmee stond De Waard gelijk aan het hoofd van een vrijwel compleet vernieuwd dagelijks bestuur. Met die frisse wind zit het dus wel goed, mag worden veronder steld. En dat het voormalige be stuur met zijn eis dat een nieuwe voorzitter tenminste acht jaar in functie moet blijven danig de plank heeft misgeschoten, blijkt uit de actualiteit. De Vries ver laat Zeeuwsch-Vlaanderen bin nenkort namelijk, samen met zijn vrouw, gedeputeerde G. De promotie van Zeeuwsch-Vlaanderen zit in de lift, sinds de Kust VVV wordt geleid door J. de Waard, directeur van de Rabobank in Oostburg. foto Oscar van Beest Hommes, die deze maand werd benoemd tot burgemeester van de Friese gemeente Nijefurd. De Waard wil de potenties van de Kust VVV Zeeuwsch-Vlaan deren verder uitbouwen. De or ganisatie moet ook professione ler worden, vindt hij. Bemoeie nis met alles wat er binnen de club speelt en wordt uitgedacht, is aan hem niet besteed. Faas deed dat wél. door zijn actieve deelname in de verschillende werkgroepen van de VVV. Overzicht „Als je zoiets kunt opbrengen, is een dergelijke gedetailleerde werkwijze natuurlijk bewonde renswaardig. Maar het gevaar bestaat dat je te nauw betrok ken raakt bij het voorbereiden de traject en daardoor het nuch tere overzicht van het totaal plaatje verliest. Wanneer je een onderneming leidt met zo'n ze ventig personeelsleden, kun je ook niet anders dan je beperken tot de grote lijnen. Aangezien de Kust VVV van een vrijwilligers- club is uitgegroeid tot een heus bedrijf met verschillende bijkan toren, lijkt een dergelijke aan pak mij ook daar veel lucratie ver," Binnen deze optiek wil De Waard ook de samenwerking met de collega's in Sluis verbete ren. Beide toeristische produk- ten (de Belfortstad als een pitto resk winkelcentrum en de kust strook als recreatiegebied) ver dienen volgens hem een betere afstemming op elkaar. „Dat as pect is tot dusver onderbelicht gebleven", aldus de voorzitter. „Vakantiegangers in Cadzand bijvoorbeeld weten te weinig dat ze een regenachtige dag gezellig in Sluis kunnen doorbrengen. Daar moet dus aan worden ge werkt. Het beste gaat dat dooi de fusiegedachte (het kantoor Sluis bij de Kust WVi te laten varen. Alleen zo voorkom je dat de collega's in Sluis ieder nieuw samenwerkingsvoorstel van ons bij voorbaat wantrouwen." De Waard heeft zijn promotio nele tentakels alvast in den lan de uitgestoken. Geen van zijn klantenrelaties uit de Randstad ontkomt aan de vraag of hij be kend is met de pracht en praal van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Blijkt dat niet zo te zijn, dan zorg ik ervoor dat ze binnen een paar dagen een bungalowbro chure van de streek in hun bus hebben liggen." Remie Migom stond 65 jaar geleden aan de wieg van Willem Teil van een medewerker ZUIDDORPE - Wipschutterij, de een noemt het een nostal gisch café-vermaak, de ander sport. Remie Migom houdt het op het laatste. Vijfenzestig jaar geleden stond hij aan de wieg van het Zuiddorpse lig gende wip-schuttersgilde Wil lem Teil. Zo'n 41 jaar hanteer de hij de voorzitterhamer en inmiddels staat hij als ere voorzitter in de annalen van het gilde opgetekend. Een titel die hem werd toegekend voor zijn vele verdiensten voor de ze volkssport in het algemeen en in zijn geboortedorp in het bijzonder. Maar nog steeds heeft hij er niet genoeg van. Ondanks zijn 83-jarige leef tijd, volgt hij de ontwikkelin gen in zijn lievelingssport nog op de voet. Migom weet dus van de rand en de hoed als het om hij spreekt over het spel met pijl en boog. De landbouwer in ruste is de laatste nog in leven zijnde op richter van het schuttersgilde in het boekweitdorp, maar is naar zijn zeggen zeker niet een van de laatste der Mohikanen in deze aloude en vooral in de grensstreek met België beoe fende volkssport. „Toegege ven, het aantal liefhebbers van het boogschieten is aanzienlijk teruggelopen, maar de sport is nog steeds in beweging. Net als in andere sporten is er nu meer sprake van specialisme. De ontwikkelingen op het gebied van pijl en boog hebben daar toe bijgedragen", zegt de Zuid- dorpenaar. Krachtpatsers „Vroeger, toen er nog met hou ten boog en pijl werd geschoten Waren het de krachtpatsers die de lakens uitdeelden", gaat hij c'ht'f verder- »zi.) spanden met ge mak de boog en bezaten het vermogen om de spanning er op te houden om zodoende rus tig te richten, Ook konden zij, wat wij in schutterskringen noemen, een veel zwaardere boog trekken. Met als gevolg- dat hun pijlen met meer kracht werden afgeschoten en zodoen de op weg naar hun twintig me ter verder gelegen doel minder afwijkingen vertoonden. Daar is nu met de komst van de ka- trolboog en de kunststof pijlen geen sprake meer van. Door de aanpassing van het materiaal zijn de verschillen tussen de ge spierde jongens en de lichtge- jelio: wichten aanzienlijk minder ge- worden, wat op zijn beurt de aantrekkelijkheid van de sport heeft doen toenemen." Migom denkt dat deze ontwik keling uiteindelijk zal leiden tot een opbloei van de schutte rij. „Het geeft duidelijk aan dat de commercie er nog steeds brood in ziet. Niet alleen is het hierdoor mogelijk om totop hoge leeftijd de schietsport te blijven beoefenen, maar ook is voor de jeugd de uitdaging aan merkelijk toegenomen. Er is nu meer strijd en dat trekt de jeugd nu eenmaal aan." Aantrekkelijker De ere-voorzitter ziet in de toe name van het aantal jongere le den in zijn verening een beves tiging van zijn zienswijze. „Wil lem Tell was duidelijk aan het vergrijzen, sinds een aantal ja ren kent ons ledenbestand weer een opgaande lijn. Schie tingen met meer dan honderd schutters, zoals in de crisistijd vlak voor de tweede wereldoor log en zo'n twintig jaren daarna zijn nog ver weg, maar ik vraag mij af of we daarop zitten te wachten. Het was natuurlijk leuk voor een organisatie, maar als schutter kwam je op zo'n middag hooguit zeven of acht keer aan bod. Terwijl je nu met een deelname van veertig- tot vijftig schutters toch meestal zo'n dertig keer de boog mag spannen. En ook dat maakt het aantrekkelijker voor de mensen." De Zuiddorpenaar is van me ning dat de schutterij in de ogen van een aantal mensen een sport was en nog steeds is voor 'café-lopers' en dron kaards. „De schietsport werd vroeger, en op veel plaatsen is dat nog steeds zo, op de bin nenplaats van een café gehou den. Als je dan, zoals vroeger met een groot aantal deelne mers bijna een uur moest wachten op de volgende beurt, dan ging je logischerwijs een pintje pakken en ik durf best te bekennen dat het meestal niet bij één pint bleef. Ook de gele genheid was veel groter. In een dorp als Zuiddorpe, met nog geen duizend inwoners, waren ruim twintig café's, dus trok je gewapend met pijl en boog van de ene naar de andere drankge legenheid en dan is je naam snel gemaakt." Accommodaties „Daar is nu geen sprake meer van", zegt Remie Migom. „Niet alleen het, aantal bruine café's waar je nog lekker op je gemak een pint kan drinken is sterk Remie Migom slond 65 jaar geleden aan de wieg van het liggende wip-schuttersgilde Willem Teil. foto Peter Nicolai verminderd, maar je hebt er ook geen tijd meer voor omdat je door het minder aantal schutters regelmatig aan de bak moet. Daar komt. bij dat ook de schutterij qua acommo- datie niet is achtergebleven bij andere sporten. Een groot, aan tal verenigingen, vooral de staande wipschutters, be schikt over een eigen accom modatie. Dus loopt men niet meer café in en uit. Daarmee wil ik niet zeggen dat er geen pint meer wordt gepakt, maar waar gebeurt dat niet? Hoeveel voetbalclubs houden niet het hoofd boven water dankzij de omzet- in de kantine en daar kan je rustig nog een aantal sporten aan toevoegen. Trou wens wat is daar verkeerd aan als het met mate gebeurt. Het spreekwoord dat het bier niet voor de ganzen is gebrouwen zegt genoeg denk ik." Remie Migom prijst zich daar om ook gelukkig met de goede verstandhouding tussen zijn schuttersgilde en de zusterver eniging Sint Sebastiaan, een club die zich bezig houdt met het schieten op de staande wip. „Zij beschikken over een over dekte accommodatie waai- wij in de winter gebruik van kun nen maken. Erg belangrijk. Je kunt zodoende ook in een pe riode dat jé buiten niet kunt schieten de belangstelling le vendig houden. Want ook hier gaat het spreekwoord op; stil stand is achteruitgang. En dat zou de doodsteek voor de wip schutterij kunnen betekenen." Dat het wipschieten hoofdza kelijk in de grensstreek wordt beoefend, kan de Zuiddorpse veteraan wel verklaren. „Het is een sport die uit België is over gewaaid en. zoals ik reeds eer der stelde, hoofdzakelijk in ca fé's werd beoefend. Vandaar ook dat vooral in plattelands gemeenten waar veel katholie ken wonen, Brabant, Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen, deze sport veel opgang vond. Men ging naar de kerk en zocht daarna vermaak. Veel meer keus voor ontspanning dan. schieten en staakbollen, ook al zo'n typische volkssport die in de vergetelheid dreigt te raken, was er in de meeste dorpen niet."' Uitwisseling „Dat wil overigens niet zeggen dat er in andere delen van Ne derland niet aan boogschieten wordt gedaan. Zo hebben wij een jaarlijkse uitwisseling met de schuttersvereniging van Yerseke. Het toeval wil, dat een oud-lid van onze vereniging, Remy Belaert, daar in gesprek kwam met de schuttersvereni ging die zich hoofdzakelijk be zig hield met de discipline doel- schieten, met scherpe pijlen op schijven. Eenmaal bekend met het wipschieten zijn ze ook 4 daar met deze discipline be gonnen. Je ziet maar, het gaat er om iemand te vinden die de kar wil trekken, dan krijgt men vanzelf de smaak te pakken." Migom bestrijdt dat het doel- schieten meer vaardigheid ver eist dan het wipschieten. „Je moet niet vergeten dat bij de evolutie van de pijl en boog de aanpassing van de doelen niet is achtergebleven. Als we met dit materiaal nog zouden schie ten op pluimpjes die op de wip zijn bevestigd met dezelfde klossen als 25 jaar geleden, dan duurde een schietwedstrijd niet veel langer dan één ronde. Nu is zo'n klosje amper een mil limeter dik. En nog zijn er schutters bij wie praktisch ie der schot raak is. Dat zijn de specialisten, met wie iedereen zich wil metep. En daar vaart de schutterij wel bij. Het zijn de 'Cruyffjes' binnen de schutterij en zulke propagandisten kun je niet missen." Een indruk van het nieuwe pannekoekenhuis van Boer Provoost. foto Oscar van Beest van'onze verslaggever NIEUWVLIET - Na een eeuw boerentraditie heeft Johan Pro voost uit Nieuwvliet definitief een punt gezet achter het fami liebedrijf. De boerderij werd in de loop der jaren geleidelijk aan omgebouwd voor recreatieve doeleinden. Als antwoord op de economische malaise in de land bouwsector. Dinsdag viel het spreekwoordelijke doek met de officiële opening van een panne- koekhuis annex petit restaurant in de voormalige landbouw- schuur. Provoost nam het - in 1892 door zijn opa opgerichte - boerenbe drijf aan de Lampzinsdijk 23 jaar geleden van zijn vader over. De basis was wankel, waarom ju nior begin jaren tachtig startte met de verkoop van groente en fruit op het erf. Het assortiment werd in rap tempo uitgebreid met allerlei kruidenierswaren. Plet resultaat was een redelijke bijverdienste. „Ik zag de bui al aankomen. De financiële problemen begonnen de kleinere agrariërs destijds parten te spelen. Het boerenbe drijf biedt door allerlei regelin gen. dure milieu-eisen en lage produktopbrengsten nauwelijks nog perspectief. In de recreatie sector kun je wel verder vooruit denken. Zeker in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vandaar dat ik langzaam maar zeker die kant ben opgegaan", motiveert de jonge restauranthouder (en VVD-gemeenteraadslid) zijn omschakeling- In 1985 bouwde hij de faciliteiten uit met een mini-camping. Het was ook het jaar waarin het idee ontstond om de opslagschuur te verbouwen tot restaurant, inclu sief een speeltuintje buiten voor de wat minder tafelvaste kinde ren en een groot terras. De ge meenteraad (toen nog zonder Provoost) gaf echter geen toe stemming voor het wijzigen van het bestemmingsplan en veegde het verzoek van tafel. Provoost moest tegen wil en dank gewoon door blijven boeren aan de Lampzinsdijk. Vorig jaar pro beerde hij het opnieuw. Dit keer met meer succes. „Door de toenemende malaise in de agrarische sector kijkt men tegenwoordig gelukkig met een wat andere blik naar dit soort initiatieven. Ze moeten wel. Want als de ene naar de andere boerderij wordt opgedoekt en er niets meer mee wordt gedaan, is de verpaupering van het platte land helemaal niet te stuiten", meent de Nieuwvlietenaar. Provoost heeft doelbewust op de veranderingen ingespeeld. Voor zijn boerderijwinkel haalde hij de benodigde papieren om groente en fruit te mogen verko pen. Daarnaast deed hij uit pure noodzaak de nodige kennis op voor een bijbaan in een laborato rium, leerde als agrarisch taxa teur de waarde van boerderijen berekenen en haalde bovendien nog zijn horecadiploma. „Als het financieel wat begint te knijpen, moetje de bakens verzetten, Dat kost best wel moeite en ik heb er heus wel eens van wakker gele gen dat ik breek met de traditie van zo'n honderd jaar boeren, maar je leert er mee leven. Uit ie dere vernieuwing kom je sterker naar voren, heeft de ervaring mij geleerd." De verbouwing vergde een investering van enkele ton nen. Drie halve manen (overgenomen uit het wapen van de voormalige gemeente Nieuwvliet) in het lo go van restaurant. 'De Vijf Weeg hen' symboliseren de verande ring die het bedrijf heeft meege maakt. De vijf verticale balken die door de wassende hemelli chamen worden omarmd, staan voor de vijftakkige kruising waaraan het etablissement ligt. Het beeldmerk is ontworpen door de Bressiaanse kunstenaar Jaap Boekhout. Het veredelde pannekoekhuis (negentig zitplaatsen binnen en nog eens zeventig op het zuider terras) werd dinsdag officieel ge opend door burgemeester J„ Kruize. Het restaurant is in juli en augustus zeven dagen en bui ten het hoogseizoen vijf dagen per week geopend. EVERDONKE - Ze bestaan nog, de Belgen die zichzelf wegcijfereti voor het bedrijf waarbij ze in dienst zijn. Ook al vallen ze er van uitputting letterlijk bij neer. Dat overkwam twee maanden geleden de 34-jarige Alain de Wilde uit Everdonke, die als automonteur werkt bij een plaatselijk garagebedrijf. Door een langdurige ziekte van een vaste collega kwam al het reparatiewerk in de garage bij de onvermoeibare de Wilde terecht. Om de klanten redelijk vlot hun herstelde autootje terug te kunnen geven, werkte de automonteur uit Everdonke vaak door tot middernacht. Het overslaan van zijn nachtrust en warme maaltijd werd de Wilde op een kwade zaterdag echter bijna fataal. De mecanicien viel tijdens het verwisselen van het achtenoiel van een auto plots omver en schoot met zijn hoofd door de achterruit. De verwondingen vielen gelukkig mee. Maar de werkgever van De Wilde was wakker geschud en beval zijn automon teur twee toeken lang vakantie te nemen. De Wilde tveigerde echter weg te blijveti, waardoor zijn baas zich genoodzaakt zag de rechter in te schakelen om De Wilde van de werkvloer vandaan te houden. De rechtbank veroordeelde de Vlaamse automonteur vorige week tot het opnemen van 20 vakantiedagen. De Wilde schikte zich mok kend in zijn loten is nu thuis aan zijn eigen auto aan het sleutel- TORHOUT - Het Westvlaamse stadje Torhout beschikt over een schitterende stadshuis, met een smaakvol ingerichte schepenzaal waar waardevolle schilderijen aan de muur hangen. Met de stoelen in deze schepenzaal, was het tot voor kort echter minder goed ge steld. Ze kraaktenze iviebelden en waren gammel. Bovendien sta ken er talloze spijkers en schroeven uit de stoelen. Eén van de vijf de schepenen van Torhout wer^l vorige week op een minder prettige wijze geconfronteerd met de niet al te beste kwaliteit van de zetels Toen hij zich voor een schepenvergadering in zijn gloednieuwe pan talon in zijn stoel lüïlde neervielen, bleef hij namelijk, aan een spijker haken. Zijn broek werd daardoor van onder tot boven openge scheurd. Het schepencollege nam na het voorval direct maatregelen en schafte voor een bedrag van 100.000 frank tien nieuwe zetels aan. De schepen met de gescheurde broek is blij dat hij voortaan met een gerust hart kan gaan zitten. Hij is echter zoel een beetje bedroefd dat de gemeente Torhout, zijn beschadigde pantalon niet wil vergoed- BRUSSEL - De politiekorpsen van de Brusselse regio kregen maan dagavond een heel ongewoon opsporingsbericht over de telex. Met de telex werd de vermissing van een vijf maanden jonge golden re- triever doorgeseind. Het dier had een bleekbruin bandje om zijn hals en had die maandagmiddag omstreeks 16.00 uur het hazepad geko zen. De politiemensen waren stomverbaasd over dat bericht. Ook al omdat ze eigenlijk de vermissing van een 17-jarige jongen uit Ouder- gem op de telex verwachtten. Dat opsporingsbericht kwam echter pas twintig ztur later. Maar ja, het hondje hoorde toe aan een magi straat van de rechtbank van Nijvel. Misschien dat de dienstdoende ambtenaren zo alert reageerden op de vermissing van het hondje om een ivit voetje bij de magistraat te kunnen halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37