Meer ruimte voor Oostvogel Gifspuit is 'uit' bij waterschappen /iui,,sbesturen x u A waterschappen I ld Van Houwelingen: oorlog op Balkan is als een gijzeling Proeven met mechanische onkruidbestrijders verlopen hoopvol ZMF neemt geen 'e rnJÊm it SOMS WORDT ER OM UW ADVERTENTIE GEVOCHTEN. van onze verslaggever GOES - De gifspuit moet bij de Zeeuwse waterschappen plaats maken voor mechanische on kruidbestrijders. Dat schrijft de Zeeuwse Walerschapsbond in de beleidsnota 1993-1994. De meeste waterschappen doen al proeven met mechanische on- kruidbestrijding. Die verlopen zo hoopvol, dat de waterschaps- bond een reductie van negentig procent mogelijk acht. Zeeland is nog steeds een grootverbrui ker van chemische onkruidver delgers. De waterschappen in Nederland spuiten jaarlijks ruim zesduizend kilo (actieve stof). Daarvan vernevelen de ze ven Zeeuwse de helft. Volgens voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond ir P. A. Gruijters. dijkgraaf van het waterschap Noord- en Zuid-Be veland. zijn die cijfers niet zo alarmerend als ze lijken Water schappen elders in den lande be steden de onkruidbestrijding nogal eens uit of laten het over aan grondeigenaren. „Dan ver bruik je als waterschap natuur lijk weinig." Toch vindt de bond dat chemische middelen zoveel mogelijk moeten worden uitge- Circus Custers vervangt Balloen van onze verslaggever TERNEUZEN - De kindervoor stelling, die Theatergroep Bal loen, vanmiddag (woensdag) in het Zuidlandtheater in Terneu- zen gaat niet door in verband met ziekte van een van de spe lers. Balloen zou het stuk 'Num- mero Uno' op de planken zetten. De directie van het theater heeft echter dinsdag kans ge zien op het laatste moment een andere - en minstens zo aan trekkelijke - voorstelling te contracteren: Circus Custers met de Kindermuziekshow. De aanvangstijd blijft dezelfde: 15.00 uur. Voor Balloen waren al meer dan 100 kaartjes ver kocht. Die zijn ook geldig voor Circus Custers. De afgelopen maanden kreeg het Zuidlandtheater al meer dan tien keer te maken met afgelaste voorstellingen. In een groot aan tal gevallen werden echter ver vangende voorstellingen vastge legd of met de gezelschappen en artiesten andere data gepland. bannen. Niet in de laatste plaats omdat de waterschappen de be voegdheid krijgen om bedrijven en particulieren, die het opper vlaktewater vervuilen met be strijdingsmiddelen, op te sporen en aan te pakken. „Je hebt als waterschap een voorbeeldfunc tie". beaamt dijkgraaf W. A. Gosselaar van het waterschap De Drie Ambachten en verant woordelijk voor de voorlichting van de waterschapsbond. Kleefkruid Gosselaar is optimistisch over het milieurendement. De mees te planten laten zich mecha nisch gemakkelijk verdelgen, al leen het kleefkruid is vrij weer barstig. Momenteel wordt vaak het schadelijke middel Fluorxy- pyt toegepast, maar dat belandt volgend jaar op de zwarte lijst. De waterschapsbond meent dat chemische bestrijding van kleef kruid (met nieuwe middelen) mogelijk moet blijven, gezien de problemen die het boeren kan bezorgen. „Probleem is dat kleefkruid amper mechanisch is uit te roeien", zegt Gosselaar. Op enkele andere plaatsen zal de gifspuit er ook aan te pas moeten komen, zoals bij dijk trappen en moeilijk bereikbare hoekjes. Maar de gruw van iedere boer - de akkerdistel - kunnen de wa terschappen wel grotendeels met de hand te lijf gaan. Organi satorisch vergt het een extra in spanning. want vlak voor het bloeiseizoen moeten de schap pen in een zeer korte tijd veel mensen op de been brengen. Soms zal het nodig zijn weer de zeis in te zetten, zoals uit proe ven blijkt. Toch is de mechani sche onkruidbestrijding waar devol. want ze spaart het milieu en het (tijdig) handmatig elimi neren van bijvoorbeeld distels is effectiever dan spuiten. Gosse laar schat dat de meerkosten School doelwit van inbraak ZIERIKZEE - In een school aan het Jannewekken in Zierikzee is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Doordat het alarm afging, voelden de da ders zich vermoedelijk zo onge makkelijk dat zij direct het haze- pad kozen. Er wordt een video recorder vermist. van deze methode rond een ton per waterschap schommelen. Verder vormt de aanleg van mi lieuvriendelijke oevers een ac tiepunt voor de komende jaren, overeenkomstig het milieube leidsplan Kerend Tij van de pro vincie. Verschillende water schappen beproeven momen teel alternatieven voor de tradi tionele oeverbescherming van met creosootolie behandelde paaltjes. Creosoot bevat kanker verwekkende polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's). v Burgemeester Th. A. M. Steenkamp gaf dinsdagmiddag de eerste aanzet tot de uitbreiding van de school door eigenhandig een stuk muur temetselei foto Oscar van Beest van onze verslaggever LAMSWAARDE - De leerlingen van basisschool De Oostvogel in Lamswaarde zitten na de zomervakantie wal ruimer gehuis vest. Burgemeester Th. A. M. Steenkamp gaf dinsdagmiddag de eerste aanzet tot de uitbreiding van de school door eigenhandig een stuk muur te metselen. De Oostvogel kampt al enkele jaren met ruimteproblemen. „Vo rig jaar probeerden we daar een eind aan te maken door bij het ministerie van onderwijs een verzoek in te dienen om het noodlo- kaal een permanent karakter te geven en bij het hoofdgebouw te betrekken. Dat verzoek werd afgewezen. Het ministerie kwam wel tot de conclusie dat de school te klein was om alle groepen (vier) te herbergen en gaf wel toestemming om het hoofdgebouw wat aan te passen en te vergroten", legde directeur G. de Vijlder uit. Door de vergroting is het straks wel mogelijk om de kleutergroe pen in het hoofdgebouw te huisvesten. Momenteel huizen die nog in een bijgebouw. De verbouwing kost in totaal een kwart miljoen gulden en wordt uitgevoerd door de plaatselijke aannemer Van Driessche bv. De dorpsschool telt 87 leerlingen. Een aantal dat. volgens de direc teur. de komende jaren verder zal dalen. „Om die reden heeft het ministerie geen toestemming willen geven om het noodlokaal bij de rest van de school te trekken. Dat is spijtig, we mogen nu een wat ruimere behuizing krijgen, dat noodlokaal blijft natuurlijk een doorn in het oog", aldus De Vijlder. Na het officiële gedeelte volgde er in de gemeenschapsruimte van de school koffie voor de genodigden en limonade voor de leerlingen. Burgemeester Steenkamp hield aan zijn optreden de traditionele versierde troffel over. GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) zal zich als orga nisatie zelf niet actief bemoeien met de waterschapsverkiezin gen die in 1994 gehouden wor den. Wel zullen eventuele initia tieven van lokale en regionale natuur- of landschapsvereni gingen, gericht op die verkie zingen, gesteund worden. Zo no dig zal samenwerking gezocht worden met groeperingen, or ganisaties of personen die zich voor de nieuwe waterschapsbe sturen beschikbaar stellen en die natuur en milieu een warm hart toedragen. Dat concludeerden ongeveer 40 aanwezigen dinsdagavond op een ledenvergadering van de ZMF in Goes. Een deel van die vergadering was gewijd aan de verkiezingen van de water schappen nieuwe stijl die in maart 1994 gelijk met de ge meenteraadsverkiezingen zul len worden gehouden. Een van de veranderingen bij die verkiezingen is dat iedereen zit nog gemakkelijker dan nu al h geval is kandidaat kan steil-1 z voor het waterschapsbestua "ze! Doel van de bijeenkomst dir. dagavond was na te gaan ofertn de leden en aangesloten vereiol,e gingen belangstelling besta voor de waterschapsverkiea gen en of het zinvol wordt geac daar actief aan mee te doen. De conclusie is dat het belai van het waterschapswerk vo natuur en milieu groot is. meebesturen is onwenselijk,, dat de ZMF-vertegenwoordig; in het bestuur zich dan veel gemakkelijk compromitterd De vergadering sloot niet uitr zo'n eventuele ZMF-vertej woordiger in het waterschapst stuur zich op enig moment inoi genover zijn eigen achterb zou moeten verdedigen voort ISS slissingen of compromis» or d waar hij of zij als waterschapst gse stuurder aan meegewerkt het iapi Dat vonden de aanwezigen a OS) ongewenste situatie. rich it h Ra renï a. R ent egt urd 31 van onze verslaggever GOES - De Europese Gemeen schap mag niet de discussie uit de weg gaan met landen die wil len toetreden. Dat zei CDA- Tweede Kamerlid J. van Hou welingen dinsdag tijdens een bijeenkomst in Goes. De voor malige staatssecretaris van De fensie toonde zich nogmaals een warm voorstander van een geïntegreerd Europa. „Voor Ne derland als belangrijke han delsnatie is dat van het grootste belang." Van Houwelingen ziet wel een aantal obstakels voor een goed draaiend Europa. „Het immigra tieprobleem zal de economie krachtig gaan beïnvloeden", zei hij. Ook schuilen er volgens Van Houwelingen gevaren in het toe- nemend nationalisme. Het Tweede Kamerlid sprak verder enkele woorden over het voor malige Joegoslavië. „Europa grijpt niet in, het staat mach j" loos, zeggen sommigen. Dat0 begrijpelijk, maar de situatie te vergelijken met een gijzelii Een man die met een gran; een vrouw en een kind va houdt, kan een grote polif macht machteloos doen stai Van Houwelingen Het komt in de beste families voor, zo'n knokpartijtje om de krant. En dat is heel begrijpelijk. Veel mensen worden nu eenmaal pas wakker als het ontbijt vergezeld gaat van een vers ochtendblad. Of voelen zich 's avonds niet eerder op hun gemak dan nadat de krant grondig is doorgenomen. En kimt u zich een forens voorstellen zonder krant als trouwe reisgenoot? Nederlanders lezen geen krant, ze verslinden hem. De gemiddelde krante lezer besteedt dan ook al gauw zo'n drie kwartier aan z'n dagblad. Aan het nieuws en de showpagina's. Het sportkatern en de boekbesprekingen. De beursnoteringen en de familieberichten. En vanzelfsprekend kan ook uw advertentie op zijn wanne belangstelling rekenen. Of het nu om uw tijdelijke aanbieding gaat of om een langlopende thema campagne. de krant garandeert u de grootst mogelijke aandacht van een uiterst breed en toegewijd publiek. Een publiek dat de tijd voor u neemt. Dat u niet ziet als een irritante stoorzender. En dat elke dag opnieuw reikhalzend naar u uitkijkt. Voor meer informatie over de uitgebreide en flexibele adverten tiemogelijkheden van de krant, kunt u contact opnemen met de afdeling advertentieverkoop van de Provinciale Zeeuwse Courant, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, telefoon 01184-84310/84311. De krant kunt u niet missen, geen dag. ai ia kei iedt sen :dei kk« sier lak! Me] Mej

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 32