RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN Rivaal van Jeltsin aarzelt T0P CHLtó Philips stopt produktie lean personal computer dagmenu... klein' Menselijke jojo's van Greenpeace Kabinets crisis in België Kamer: misdaadnota is een matige scriptie Steun van Clinton voor alle hervormers Chasboelatov zet dreigement tot afzetten president nog niet door ongetjes nu igenaar vondst Man slaat 12-jarig meisje op straat dood De Klerk doet oproep geweld te beëindigen Neergeschoten op dag van vrijlating 4* VN-operaties Drugspushers Tuur wmm Proefabonnement IJ Overwegend zonnig Zonnig, af en toe wat beioolking. Geen neerslag van betekenis. Vrij krachtige Inter op de dag matige noordwestelij ke wind. Temperatuur 9 graden. x» !6e jaargang no. 70 'scb (oensdag 24 maart 1993 (BR: !6,G, - Opgave advertenties per telefo' 01184-84321 of schriftelijk te /enden aan: Postbus 18,4380 AA Vlissinger WASHINGTON (GPD) - President Bill Clinton heeft dinsdag opnieuw zijn volle steun uitge sproken voor zijn Russi sche collega Boris Jelt- sin en diens hervor mingsbeleid. Hij zei dat de VS een groot belang hebben bij de gebeurte nissen in Rusland. „Ook al hebben wij geen di recte invloed op de gang van zaken, wij blijven niet toekijken". Maar Clinton maakte duidelijk niet al zijn kaarten op Jeltsin alleen te willen zetten. Op een persconferentie in hèt Witte Huis zei hij dat de VS Jeltsin „en alle her vormers in heel Rus land" steunen. Volgens Clinton streven de Ame rikanen naar een demo cratie en een markteco nomie in Rusland „met of zonder Jeltsin aan het bewind". Clinton zei op de komen de topconferentie met Jeltsin te zullen komen met 'een agreesief plan' voor economische steun aan Rusland. Hij praat daar dezer dagen over met de leiders in het Congres, dat gevraagd zal worden miljarden dollars beschikbaar te stellen, en met de Russi sche minister van bui tenlandse zaken Andrej Kozyrev. Die zei dinsdagmiddag in Washington momen teel geen reden te zien om de top, op 3 en 4 april, te verplaatsen van het Canadese Vancouver naai- Moskou. van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Voor de tweede maai binnen 48 uur is de Russi sche parlementsvoorzitter Chasboelatov teruggeschrok ken voor de ultieme maatregel: het afzetten van president Jelt sin. Chasboelatov hamerde dinsdag een spoedvergadering van het parlement na 17 minu ten af en verhinderde daarmee dat ultra-conservatieve fracties het initiatief voor de afzettings procedure konden nemen. Het parlement had eerder op de dag van het Constitutioneel Hof het wapen in handen gekregen om Jeltsin aan te pakken. Het Hof bepaalde namelijk dat zijn besluit om 'bijzonder bestuur' af te kondigen tegen de grondwet was. Chasboelatov riep daarop de internationale pers bijeen om aan te kondigen dat wat hem be treft Jeltsin kon worden afgezet. In dat geval, zo zei hij, moet vice- president Roetskoi de functies van Jeltsin overnemen. Maar twee uur later, bij het be gin van de spoedzitting, bleek Chasboelatov van gedachten veranderd. Opgeroepen door af gevaardigden die meenden dat het 'uiterst cynisch' was om ac tie tegen Jeltsin te voeren op de dag dat de president de begrafe nis van zijn moeder bijwoonde, verdaagde Chasboelatov onder protest van de conservatieven de zitting naar vandaag. Deze wending moet op het laat ste moment zijn gekomen. Vol gens Tass lag er al een door Chasboelatovs rechterhand Vo- ronin ondertekende ontwerpre solutie klaar, waarin op basis van het besluit van het Hof voor komende vrijdag het Volkscon gres moet worden bijeengeroe pen. Een tweederde meerder heid van dit Congres is voldoen de om Jeltsin weg te stemmen. Het Hof, dat de hele nacht had doorvergaderd, bepaalde dat Jeltsin de bevolking wel per refe rendum mag vragen vertrouwen in hem uit te spreken, maar geen nieuwe grond- en kieswet per re ferendum afdwingen, noch een eventueel 'ja' van de kiezers aan grijpen voor vervroegde parle mentsverkiezingen, zoals hij za terdag aankondigde. Het afkon digen van 'bijzonder bestuur', waarbij het parlement geen be sluiten mag nemen die ingaan tegen presidentiële decreten, is volgens het Hof eveneens strij dig met de scheiding van de wet gevende en uitvoerende macht, Hü 30ORN (GPD) - Twee jongetjes dt Hoorn zijn sinds kort eige- laar van de 55.000 gulden die zij P lorig jaar hebben gevonden in v :en wijkpark in Risdam. Het de|i e|d is precies een jaar lang be- s aard door justitie, waarna de rlijke vindertjes nu officieel ;enaar zijn geworden van het eld. De rechtmatige eigenaar leeft zich al die tijd niet ge- id® INDHOVEN (GPD) - Philips zijn beleid vallen om alle ilsnts ioorten en maten beeld- en ge- tódsapparatuur aan te bieden. weliHe Eindhovense elektronicagi- ;ewi janl gaat zich richten op het luurdere deel van de markt, ekoi (aar meer winst gemaakt kan lorden. Minder aandacht krij- !(n goedkope massaprodukten, tos de midi-setjes en kleinere ï's. Deze strategie moet de waar in de rode cijfers verke- ende divisie Consumenten Elektronica er weer bovenop (elpen. De verliesgevende pro- Iiaktie van personal computers PC's) heeft Philips enkele we tengeleden definitief gestaakt. delij van onze verslaggever ANTWERPEN - Als menselijke jojo's hangen actievoerders van de milieu-organisatie Greenpeace aan een portaalkraan van het chloorverwerkende bedrijf Solvay in Antwerpen. Green peace blokkeert het fabrieksterrein van Solvay sinds dinsdag morgen uit protest tegen de vervuiling van het milieu met chloorstoffen. Solvay is met een produktie van anderhalf mil joen ton per jaar de grootste producent van chloor in Europa. Greenpeace eist van de multinational een duidelijk plan waar in staat hoe Solvay de chloorproduktie stopt. Volgens de mi lieu-organisatie heeft het concern de kennis en techniek in huis om milieuvriendelijke alternatieven voor chloor te produce ren. Chloor wordt onder meer gebruikt voor de produktie van polyvinylchloride(PVC). foto Oscar van Beest zie ook pagina 11 Philips heeft deze programma's voor winstverbetering, die eind 1994 ingevoerd moeten zijn, ge toond aan financiële analisten. Dat gebeurde direct na de pre sentatie van de jaarcijfers, begin deze maand. Dat er niet meer ruchtbaarheid aan gegeven is, komt volgens Philips omdat het om een 'globaal plan' gaat. Het is nog onbekend welke produk- ten geheel of gedeeltelijk ge schrapt worden, op de pc's en de magnetische tapes (van het te sluiten PDM in Oosterhout) na. Volgens het dinsdag verschenen vakblad ERM stelt Philips zijn hoop echter op de breedbeeldte levisie, de 100 Hertz-tv, de AMSTERDAM (ANP) - In de Vrolikstraat in Amsterdam- Oost is dinsdagmorgen het 12-jarige meisje Zülbiye Gündiiz om het leven gebracht. Volgens een woordvoerder van de politie is het meisje vermoedelijk met een stuk hout enkele malen op het hoofd geslagen. Een 34-jarige man die in het zelfde pand zou wonen als het meisje, wordt als verdachte beschouwd. Het meisje werd 's ochtends vroeg zwaai- gewond aangetrof fen. Zij overleed onderweg naar het ziekenhuis. Vlak voordat het slachtoffertje werd gevonden meldde zich „een als ver ward te boek staande buurtbewoner" op het politiebureau. De 34-jarige verdachte zei dat hij „mogelijkiemand had neer geslagen", aldus de woordvoerder. Meteen daarna rende hij het bureau uit en is sindsdien spoorloos. Uit onderzoek bleek dat de man ook twee andere mensen met het stuk hout bedreigde. Volgens hoofdinspecteur P. Dam- kat, belast met het onderzoek, is de politie zowel maandag avond als dinsdagochtend vroeg bij de vermoedelijke dader aan de deur geweest, na klachten van omwonenden in ver band mef geluidsoverlast. De klacht was niet direct afkom stig van de familie van het slachtoffer. Damkat zegt dat de politie zich al ettelijke keren bij de be treffende woning moest vervoegen, na klachten van buurtbe woners. nieuwe 'turbo drive' videorecor ders, de nieuwe digitale audio li ne (de 900-serie), nieuwe auto- audio-systemen en de gehoopte winstmakers van de toekomst, DCC en de interactieve CD (CD- I). Dit zijn aHe 'high-end' pro- dukten, waarmee de winstge vende bovenkant van de beeld en geluidsmarkt bediend wordt. De onderkant van die markt, waar de winstmarges klein zijn, krijgt van Philips duidelijk min der aandacht. Hier worden ook de zwaarste verliezen geleden, door de concurrentie uit het Ver re Oosten. De prijzenslag woedt hier het hevigst. Om die slag aan te kunnen, zet het concern het beleid voort tot verplaatsing van produktie naar lagelonen landen. Ook wil Philips twintig procent minder modellen op de markt brengen, door bij voor beeld acht in plaats van tien ver schillende versterkèrs te pro duceren. Meer verkopers Philips verwacht dat de prijsda lingen nog wel een paar jaar zul len duren. Vooral kleurentv's, vi deorecorders, (draagbare) CD- spelers en camcorders zullen nog een paar procent goedkoper worden. Om de produkten aan de man te brengen, gaat Philips in Europa het dubbele aantal verkopers inzetten, terwijl het kantoorpersoneel met dertig tot veertig procent verminderd wordt. Analisten zijn niet onder de in druk van de Eindhovense voor nemens. „Philips stopt nu met het maken van alles, en richt zich op de duurdere produkten. Daar kan winst gemaakt wor den. Maar concurrenten als So ny willen dat natuurlijk ook wel. Eigenlijk had Philips dit een paar jaar geleden al moeten doen", aldus een analist van Ro- beco Effectenbank.. Kinderen gaan onder bewaking naar school. foto EPA JOHANNESBURG (RTR/AFP) - De Zuidafrikaanse rege ring heeft dinsdag een dringende oproep gedaan een einde te maken aan het geweld dat het land teistert. Sinds afgelo pen vrijdag zijn vijf blanken, onder wie twee kinderen, ver moord en de vrees bestaat dat dit kan leiden tot wraakac ties van ultra-rechtse blanken tegen zwarten. „Ik gruw van het zinloze geweld, vooral wanneer het tegen kinderen is gericht", zei president De Klerk van Zuid-Afrika. De regering staat onder toenemende druk van rechts actie te ondernemen tegen het PAC (Panafrikaans Congres) en diens gewapende vleugel APLA, die zich verantwoordelijk heeft gesteld voor drie aanslagen op blanken. De regering komt vandaag voor haar gebruikelijke overleg bijeen en verwacht wordt dat zij dan ook zal praten over het PAC dat heeft aangegeven zich te willen aansluiten bij de onderhandelingen over de toekomst van Zuid-Afrika. Belasting Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BH. VMS EEN SCHERPE SRFRTf: 01100-20681 PB' zoals die in de grondwet is vast gelegd. Dat de situatie voor Jeltsin drei gend is, blijkt uit het verzoek van vice-premier Fjodorov om de voor 4 april vastgestelde top met de Amerikaanse president Clinton van Vancouver naar Moskou te verplaatsen. Uit presidentiële kring wordt echter vernomen dat Jeltsin niet zal buigen voor een afzettings procedure van het Congres. In dat geval komt de regering, en meer in het bijzonder de minis ters van staatsveiligheid, defen sie en binnenlandse zaken, voor de keuze: Jeltsin steunen of het parlement. zie ook pagina 4 SITTARD (GPD) - De politie van Sitterd houdt er rekening mee dat de aanslag op een vrij gelaten gedetineerde voor de gevangenis 'de Geerhorst' een afrekening is in het criminele milieu. De 31-jarige J. van S. werd even voor half negen voor de hoofdingang van de Sittard- se gevangenis neergeschoten. Hij was zo juist vrijgelaten en wachtte op zijn familie die hem zou afhalen. Van S. is geope reerd, maar verkeert nog in le vensgevaar. De directie van 'de Geerhorst' beschike over geen enkele aan wijzing, dat de vrijgelaten ge vangene zich bedreigd voelde, aldus een woordvoerder van Justitie. De man was in april vo rig jaar veroordeeld voor bedrei ging, geweldpleging, diefstal en heling. van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische pre mier Jea_n-Luc Dehaene heeft dinsdagavond het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan koning Boudewijn. De crisis ontstond toen zijn rooms-rode regeringscoalitie het niet eens kon worden over maatregelen om zes miljard gulden te bezui nigen. De politieke moeilijkheden ko men op een uiterst ongelegen moment. Moeizaam bereikte ak koorden over de hervorming van België in federale staten van Vlamingen en Walen zijn nog steeds niet door het parlement goedgekeurd. Het staatshoofd heeft de ontslagaanvrage 'in be raad' gehouden en zal de komen de dagen nagaan of er een uit weg is. Dehaene deed een bewogen op roep op de coalitiepartners de „tegenstellingen niet op te drij ven om zich te profileren". De nüssies van de Verenigde Na ties hebben Nederland 111 mil joen gulden meer gekost dan was begroot. Defensieminister Ter Beek zei dan ook gisteren in de Eerste Kamer dat extra be- zuinigingen wat hem betreft ta boe zijn. Alleen als alle ministeries moeten in- C leverendoet hij mee. w u milium— Met een symposium over verdo vende middelen wil het Zelden- rustcollege in Temeuzen drug spushers afschrikken die regel matig softdrugs proberen te slij ten aan leerlingen van de school. Volgens de rector ge beurt dat zelfs in de school en blijken vooral leerlingen uit de lagere klassen kwets baar voor deze praktij- C ken. 1 w Regilio Tuur blijft Europees kampioen in het supervederge- wicht. In het Rotterdamse sport paleis Ahoy' maakte hij korte metten met de 4Q Italiaan La Fratta. I w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financieel 9; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport: 18 en 19 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft stevige kritiek op een nota van het kabinet over de georganiseerde misdaad in Nederland. Vrijwel de gehele Kamer vindt de nota te vaag. Er staan onvoldoende gerichte maatregelen in aangegeven. Bo vendien zou de nota nauwelijks concreet inzicht geven in de georganiseerde misdaad. CDA-woordvoerder Van der Burg noemde de nota „een mati ge scriptie", zijn PvdA-collega Stoffelen sprak van „een surrea listisch document", waarin de problematiek onvoldoende en versluierd is weergegeven. GPV-woordvoeder Schutte had het over een „minimale notitie over een maximaal vraagstuk", waarvan de onderwereld zeker niet wakker zal liggen. WD- woordvoerder Dijkstal noemde de nota „teleurstellend". Minister Hirsch Ballin gaf toe dat de nota „geen alomvattend masterplan is ter liquidatie van de georganiseerde misdaad". In de nota staan maatregelen, waarvan een deel inmiddels van kracht is geworden. Zoals de zogenaamde kaalpluk- wetwetgeving die justitie ruime re mogelijkheden biedt crimine le winsten in beslag te nemen. De komende vijf jaar wordt er jaarlijks een kleine vijftig mil joen extra beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de geor ganiseerde misdaad. Advertentie De behoefte van de regerings partijen aan vervroegde verkie zingen is minimaal door desa streuze electorale vooruitzich ten, dreigende chaos rond de staatshervorming en een EG- voorzitterschap van België dit najaar dat vleugellam zou zijn. Binnen het kabinet werd na een weekeinde van moeizame onder handelingen in principe over eenstemming bereikt over de in voering van een 'crisisbelasting' van twee procent, een hardere aanpak van belastingfraude en besparingen op departementen, de sociale zekerheid en gezond heidszorg. Dat zou vier miljard gulden hebben moeten opleve ren. Maar er bleek geen akkoord mo gelijk over een voorstel uitkerin gen en lonen slechts ten dele te compenseren voor de gestegen prijzen. De christendemocrati sche partijen en de Vlaamse so cialisten waren bereid tot een aanpassing 'in centen', in plaats van procenten. De Waalse PS sprak, onder grote druk van de vakbonden, echter een veto uit over deze maatregel, die twee miljard had opgebracht. (Advertentie) i onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam; Adres: Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 842I6 'Prijs per dag bi| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant WÊKÊÊ^ÊÊÊÊÊiaÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1