pzc let spoor van Charlie Company Roemeense landbouw nationale ramp Bangkok moet op een andere plaats worden herbouwd Onderwateroever beschermt duinen reportage A loedbad in My Lai kostte 516 Vietnamezen het leven art DONDERDAG 18 MAART 1993 Of Ben Maandag n van de dieptepunten in de rlog van de Verenigde Staten en Vietnam was het op 16 art 1968 aangerichte bloed- jinMy Lai. De plaats waar 25 r geleden ruim 500 weerloze itnamezen werden afge- cht. is tegenwoordig een van locaties die worden aange- door toeristen die naar jtnam gaan en daar ook het rlogsverleden opzoeken. In Lai dwingt de sfeer tot goed- jien, tot excuses, ook al ben liet bij het bloedbad betrok- geweest. nuit Quang Ngai rijd je over keersweg 1 naai' het noorden. ,een lange brug sla je rechtsaf, die kant op is het echt, in de rtting van dat onduidelijke rdje. De weg is vrijwel on- raanbaar. Woestenij. Modder den. De roodbruine kleur van zandweg of wat daarvoor oet doorgaan, doet pijn aan de en in het felle zonlicht. Links rechts scheuren Vietnamezen fietsen en brommertjes voor- behendig langs de plassen iommend. Verbaasde gezich- Nieuwsgierig gelach. Heb je weer een paar die daar willen ken. t daar, zo'n twaalf kilometer itsen en hobbelen verderop, is 'Lai. Nog altijd synqniem met rlogsverschrikking, volkeren- lord, uitroeiing, het ergste wat je bij krijgsgeweld kan voor dien. Synoniem met Lidice, ityn, of, vandaag de dag, wie «tvvat voor plaatsen in Joego- vié. groeit weer rijst in My Lai. touwen zetten op de drassige stvelden de jonge plantjes uit, tover hun enkels in het water, monder de konische bamboe ten hoeden, symbool van ;tnam, wordt gewezen naar buitenlandse bezoek, n beschilderde poort vormt ide toegang tot My Lai. in het itrict Son My. De kleuren van t schilderwerk, voortbrengse- van de fel realistische, door regime voorgeschreven mst, zijn flets geworden en idderen hier en daar af. In be- heiden letters is de datum ge- hilderd, de datum die My Lai n plaats in de geschiedenis 116 maart 1968. harlie Company n gewone morgen. Dat was t. toen ook. Vroeg nog, rond nuur of acht. De Charlie Com- Dit beeld in My Lai herinnert aan de verschrikkingen van 16 maart 1968. pany van de speciale gevechts eenheid Barker, genoemd naar de bevelhebber, was net geland, vlakbij My Lai. Er zou zich daar een complete divisie van de Viet- cong schuilhouden. Quang Ngai, een provincie in het noorden van Zuid-Vietnam, stond te boek als een van de meest door de Viet- cong geïnfiltreerde gebieden. De soldaten hadden de opdracht die communistische strijders uit te schakelen. Dat deden ze wel vaker: woningen uitkammen, dorpen platbranden, de inwo ners verzamelen en kijken wie er iets met de Vietcong te maken had gehad. Routine. Maar deze morgen was het an ders. De manschappen van Charlie Company waren nog niet zo lang in Vietnam en had den nog nauwelijks vijandelijk vuur ontmoet. Wel waren ver schillende soldaten slachtoffer geworden van hinderlagen en mijnen. Het frustreerde de man nen. De onzichtbare vijand, die telkens weer toesloeg, bleef on grijpbaar. Het ongenoegen uitte zich in toenemend geweld jegens de burgerbevolking. Bij elke Vietnamese vrouwen zetten op de rijstvelden jonge plantjes uit. ontploffing kwam de schrik er meer in. Tijdens weer eens een begrafe nisplechtigheid voor een omge komen kameraad, op 15 maart, de dag vóór de actie in My Lai. zweepte kapitein Ernest Me dina. bevelhebber van Charlie Company, zijn manschappen op voor de dag die komen ging. De spanning onder de mannen was te snijden. Wraak was het enige dat nog telde. Luitenant William Calley, een 22-jarige eenvoudige jongen die na enkele mislukte pogingen tóch in het leger te recht was gekomen en zijn kapi tein Medina volgde als een slaaf, nam zich voor er daar in My Lai iets van te maken. Voor dag en dauw landden de helikopters. In drie groepen trokken de soldaten door My Lai. Eén groep stond onder lei ding van Calley. Vietcong-strij- ders waren nergens te bekennen. Wel vrouwen en kinderen. Calley gaf zijn mannen de opdracht niets te ontzien. Binnen enkele uren was de volledige bevolking van het dorpje om zeep gehol pen. Als door het dolle geraakte beesten hielden de soldaten huis. Hutten werden in brand ge stoken. Op ontbijtende kinde ren werden automatische gewe ren leeggeschoten. Vrouwen werden verkracht, aan bajonet ten geregen of met kogels door zeefd. Ouderen werd de schedel ingeslagen, vervolgens kregen ze het genadeschot. Het vee. huisdieren - alles werd afge slacht. Voor My Lai had de geschiedenis voor eens en voor al een andere wending genomen, al zou het nog een jaar duren voordat er in de buitenwereld iets bekend werd van de slachtpartij. Voor dat Calley en andere soldaten van zijn compagnie voor de krijgsraad moesten verschijnen. Voordat de verontwaardiging van de wereld goed en wel vorm kreeg. En voordat Calley. de sul, in 1974 werd veroordeeld. Alleen hij. Hier, tussen de wuivende euca lyptusbomen, moet het dus zijn gebeurd, 25 jaar geleden. Een foto Carolien van Eykelen enorm, modern gebouw, twee verdiepingen hoog, detoneert in het beeld van eenvoudige op trekjes. rijst en karbouwen. Een groot rood kruis maakt duidelijk dat dit een vrij moderne Rode Kruis-post is. Het geheel maakt een verlaten indruk. Op een steenworp afstand ligt de plaats des oordeels. Een groot hekwerk moet worden geopend om er te komen. Uit het niets schiet al ie mand tevoorschijn om het ijzer schrapend open te schuiven. Op naar een wit huisje, met bloem perkjes ervoor, waar de 23-jarige Truong Thien Huong staat te wachten. Een ruime zaal, veel ruimer dan je zou verwachten. De thee wordt ingeschonken in kleine kopjes. En dan steekt Truong Thien Huong haar verhaal af. Met zachte stem. Ze is moeilijk te verstaan. Aan de muur kijkt Ho Chi Minh zwijgend toe. Een lange tafel met achttien stoelen staat leeg aan de andere kant. Prevelend zegt de gids haai' lesje op. Van het Amerikaanse leger. Van gevechtseenheid Barker. Van luitenant Calley. Van de 516 doden. Van die vroege morgen in maart. Op sommige plaatsen staan kleine, grijze stenen. Als vette paddestoelen lijken ze uit de grond geschoten. ..Dat zijn her denkingsstenen. We hebben hier geen graven gemaakt, maar her denkingsstenen neergezet, op el ke plaats waar vroeger een huis stond. In elk huis woonde een fa milie" Een vrouw knielt een eindje verderop in hurkzit op de grond. Roerloos zit ze geruime tijd stil. Museum Dan het museumpje. Wat een museum. In enkele vertrekken wordt de tragedie uit de doeken gedaan. Foto's, waarin het weer is geslagen, geven vlekkerig een extra dramatisch tintje aan het geheel. Alle hoofdrolspelers. Ei senhower. Kennedy, Johnson, Nixon. De soldaten. De wreedhe den die ze al hadden begaan. In vitrines liggen de stomgeslagen getuigen van toen. Een gedeuk te rieten hoed. Gebroken rijst- kommetjes. Zwartgeblakerde kleding. Een bril. Een pen. Het houdt niet op. En dan de afgrijselijke foto's van legerfotograaf Haeberle, die mee was in My Lai en alle gruwelijk heden heeft vastgelegd. Stapels lijken. Soldaten die met het ge weer losjes in de handen door de omgeving slenteren. Van die veel te grote helmen op kleine koppies. Truong Thien Huong heeft het allemaal niet meegemaakt. Maar ze heeft wel familie die zich nog het een en ander weet te her inneren. Een tante was erbij en is omgekomen. Op weg naar het zaaltje, waar een opdracht moet worden geschreven in het gas tenboek. zegt ze het onaange daan. zoals alles. „Een van de Amerikaanse soldaten heeft zo'n spijt gekregen, dat hij is te ruggekomen, om te werken in de Rode Kruis-post", zegt ze. „Hij is hier nu. werkt aan de elektrische voorzieningen daar." De veteraan zit vol spijt. Over wat hij precies heeft gedaan laat hij zich nauwelijks uit. iets met schepen, voor de kust, maar hij baalt van die oorlog. Zijn hele gedrag tegen de Vietnamezen is doordrenkt van berouw. Zo'n houding van: mijn gedrag van toen. dat zal me niet nog eens overkomen. Hier heeft iemand iets goed te maken. Coöperatie Turea groeit tegen de privatisering in van onze correspondente in Budapest Runa Hellinga Kijk, daar is land onbe bouwd. En daar en daar. De privatisering van de land bouw is een nationale ramp. Moet u al die piepkleine per ceeltjes zien. Op tien bij veer tig meter, daar kun je toch geen landbouw op bedrijven?" Landbouwkundig ingenieur Michael Schirkon.ver schudt zijn hoofd terwijl hij in de ver te wijst. „Ooit was dit land de graanschuur van Europa. Nu moeten we tarwe uit Honga rije en Amerika importeren." Het landschap om ons heen strekt zich uit als een schaak bord van kleine akkertjes. Hier steken de kale stelen van on- geoogste mais boven de sneeuw uit. daarnaast is een stukje verwilderd en begroeid met stug gras. Bij het akkertje even verder breekt de donkere aarde van geploegde voren door de sneeuw heen. Sehirkonyer ziet het met lede ogen aan. Tot enkele jaren ge leden viel al deze grond onder zijn bevoegdheid. Toen was hij voorzitter van de plaatselijke landbouwcoöperatie in Turea, die in het totaal drie dorpen omvatte. En hij was een goede voorzitter, daar is iedereen het over eens. De landbouwkundig ingenieur keek toen al verder dan zijn neus lang was en wist, met in Roemenie ongebruikelijke landbouwmethodes als wissel bouw en kritisch gebruik van meststoffen, oogsten binnen te halen die drie tot vier keer zo hoog waren als in de omliggen de dorpen. En dankzij die goede oogsten verdienden de dorpelingen ook beter dan hun buren. Dat bracht hem nog in conflict met het regime, dat vond dat hij te veel betaalde. Elders kregen coöperatiewer kers zo'n laag inkomen dat op het platteland regelrecht on dervoeding heerste. Toen hij bijna driejaar geleden waarschuwde dat het zeer on verstandig was de landbouw grond in het kader van de pri vatisering op te delen, werd er dan ook naar hem geluisterd. In Turea, een van de drie dor pen van de oorspronkelijke landbouwcoöperatie, besloten de boeren hun grond gezamen- hjk te blijven bewerken. Door slaggevend was ook dat een Duitse hulporganisatie finan ciële en materiele steun voor dat project toezegde. Het eindresultaat liegt er niet De privatisering van de Roemeense landbouw resulteert in versnippering. De opbrengsten zijn drastisch gedaald. Achter de ploeg lopen vooral oude mensen. foto Lex de Meester om. Terwijl de opbrengst van de Roemeense landbouw de af gelopen jaren is gehalveerd, produceren de boeren van Tu rea inmiddels ongeveer het tienvoudige van hun buren. In die zin kan Sehirkonyer op suc ces bogen. Toch is er in het dorp nog steeds verzet tegen de nieuwe coöperatie. Slacht Als er een sector niet geprofi teerd heeft van de Roemeense revolutie, dan is het de land bouw. Was die onder Ceauses- cu in een slechte staat, nu is de toestand simpelweg desa streus. Direct na de revolutie raakte het bezit van de land bouwcoöperaties versplinterd. Dorpelingen haalden de koeiestallen leeg en namen het vee mee naar huis. Dat was op zich nog niet zo'n ramp ge weest. als een groot deel van de dieren niet onmiddellijk was geslacht. De gevolgen zijn nog steeds merkbaar in een chro nisch tekort aan melk en zui- velprodukten. Stallen, opslagplaatsen en ma chines raakten in verval. Dat proces werd versterkt toen de Roemeense regering als eerste in Oost-Europa tot privatise ring van de landbouwgronden besloot. Daarbij werd een voor waarde gesteld: niemand zou meer dan tien hectare terug krijgen. En dat is, constateert Sehirko nyer, de grootste ramp geweest die het land had kunnen over komen. „In West-Europa zie je overal bedrijven van tientallen hectaren en ook die werken sa men in coöperaties om goed te kunnen functioneren. Boven dien. in West-Europa zijn boe ren vakmensen. Hier werd de grond teruggegeven aan men sen die geen enkel idee hadden wat het inhield een eigen be drijf te hebben." Toen in Turea werd voorge steld de coöperatie in stand te houden, was zeker niet ieder een voor dat idee. Het was niet makkelijk om de grond die ze na zoveel jaren terug hadden gekregen, weer in een gemeen schappelijke pot. te stoppen. Toch is het volgens Sehirko nyer de meest logische oplos sing. Landbouwmachines, tractoren lenen zich niet voor de bewer king van kleine lapjes, en dat geldt ook voor moderne land bouwmethoden. „Bovendien, welke eigenaar van vier of vijf hectaren grond kan zich per mitteren om westerse kunst mest en insecticiden te kopen of investeringen te plegen?" De afgelopen drie jaar draaide de nieuwe coöperatie <of asso ciatie zoals de dorpelingen lie ver zeggen) uitstekend. Sehir konyer is dan ook vol optimis tische plannen. Eerst is de kerk. onder meer met steun van de gereformeerde kerk in Maarssen. opgeknapt Nu wordt er gewerkt aan een nieuw schoolgebouw. Dat is hard nodig: in de huidige school staan teiltjes op de grond om het doorlekkende smeltwater op te vangen. Als laatste hoopt Sehirkonyer ooit een nieuw cultuurhuis te rea liseren. Maar er is een donderwolk op gedoken. In Bukarest wordt op dit moment gepraat over de tweede fase van de landbouw- privatisering, te weten de trac toren en andere machines die tot vandaag nog steeds staats bezit zijn. Graaien En nu dreigt de directeur van het machinepark in Turea roet in het eten te gooien. „Hij meent dat de machines zijn ei gendom zijn en weigert ze aan de coöperatie over te doen. Hij heeft er intussen zelfs een paar verkocht", verzucht Sehirko nyer. Als de coöperatie de ma chines kwijtraakt, is dat een ramp. Dan wordt het dorp af hankelijk van een paar tractor eigenaren en Sehirkonyer voorziet dat die straks woeker prijzen voor hun diensten zul len gaan vragen. De machineverkoop is feitelijk volslagen illegaal, dat weet hij ook. Maar hij ziet het aan met de gelatenheid die veel Roeme nen eigen is. Aan dat soort on recht is toch weinig te verande ren. Er is een man die daar anders over denkt. Paul-Jürgen Porr, de voorzitter van het Democra tische Forum van Duitsers in Roemenië in Cluj, maakt zich razend over de tractor-kwestie. Porr, een jonge, energieke arts, is de man die ervoor gezorgd heeft dat Turea. een dorp dat voor zeventig procent uit Hon garen en voor dertig procent uit Roemenen bestaat, finan ciële steun uit Duitsland en Oostenrijk krijgt. Oostenrijk heeft Turea welis waar enkele tractoren toege zegd, maar Pon' vindt dat feite lijk onzin: „Er zijn al machines en er zijn mensen die ermee kunnen werken. Als aan die Oostenrijkste apparaten wat kapot gaat. kan niemand dat repareren. Bij de Roemeense tractoren is dat geen probleem. En het is toch waanzin dat we om hulp moeten vragen, alleen maar omdat sommige mensen denken een vette slag te kun nen slaan en de wet aan hun laars lappen?" De opbrengsten in Turea zijn voor Porr het bewijs dat de ideeën van Sehirkonyer klop pen, dat coöperaties in de Roe meense situatie beter func tioneren dan privé-bedrijven. Waar de arts niet over uit kan, is de kortzichtigheid en de graai-mentaliteit die hij in dor pen op het platteland is tegen gekomen. „Het is typisch voor Roemenië op dit moment, ie dereen pakt wat hij krijgen kan, en of het land er beter van wordt, interesseert niemand." „Neem al die mensen die hun stukje privé-grond terugwil den. De jongeren weten niet eens wat ze ermee aanmoeten, ze hebben geen idee meer van de landbouw. Daarom zie je in de herfst alleen maar stokoude mensen die zich nauwelijks nog staande kunnen houden achter de ploeg. Voor de rest is het alleen maar een kwestie van hebben. Ze willen die grond niet eens bewerken, ze hebben toch hun baan in de fa briek. Ze willen alleen maar het bezit. Met dat soort mensen is gewoon niet te praten. En zo lang dat niet verandert, heeft het ook geen zin om hulp te ge ven. Je moet mensen pas hel pen als ze ook geholpen willen worden." door Yuli Ismartono (IPS) De Thaise hoofdstad Bang kok wordt op een nieuwe plaats herbouwd. Luchtvervui ling en toenemende onleefbaar heid brengt de Thaise regering ertoe de hoofdstad te verplaat sen. Bangkok telt nu 6,5 miljoen inwoners, van wie een belang rijk deel dagelijks uren in de fi les staat. Veel steden in de Der de Wereld kampen met hetzelf de probleem. Echter alleen Bangkok lijkt nu ernst te willen maken met de oplossing ervan. De luchtvervuiling is enorm en veel woonwijken zijn overbe volkt. De stad telt 2 miljoen au to's. Per dag komen er 500 bij. Bangkok werd 211 jaar geleden gesticht. Daarvoor resideerden de Thaise koningen in steden als Sukhothai, Ayuthaya en later in Thonburi. Sinds de afschaffing van de ab solute monarchie in 1932 hebben elkaar opvolgende militaire re gimes herhaaldelijk voorgesteld het regeringscentrum te ver plaatsen, Maar geen enkele jun ta kreeg de kans het plan uit te voeren omdat steeds een nieuwe groep militairen aan de macht kwam. Volgens de ex-voorzitter van de Thaise Architectenvereniging Mati Tungpanich „is de bevol king bereid naar een gezondere plek te verhuizen." Over de exacte plaats zal nog moeten worden beslist. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de plannen al klaar liggen, maar het wacht nog op de goedkeu ring van het kabinet van pre mier Chun Leekpai Maar er is ook veel kritiek op de voorgenomen operatie. Want niet alleen zullen de overheids instanties moeten verhuizen, ook een groot deel van de indus trie zal de voorkeur geven aan een andere vestigingsplaats. Nu is 75 procent van de nationale in dustrie in Bangkok gevestigd. De stad eist 58 procent op van de energie die het land in totaal ver bruikt. Ook de verplaatsing van de be volking is nodig om de nieuwe stad tot leven te wekken. „Maar als er geen banen zij n zal er nooit een leefbare stad van de grond kunnen komen", vindt Dr. Api- chat Wongkaew. voorzitter van de Thaise Vereninging van Ste debouwkundigen. „Er zouden eigenlijk vertegenwoordigers van diverse inkomensgroepen moeten komen wonen om er een leefbare stad van te maken", zegt Wongkaew. Een ander nog niet opgelost pro bleem is de watervoorziening van de nieuwe stad. Drinkwater is schaars in Thailand en de kos ten om miljoenen mensen van water te voorzien zullen astrono misch zijn. zo menen stedebou wers. Een totaal nieuwe stad zal ech ter ook beslag leggen op land bouwgrond die steeds schaarser wordt in Thailand. Een nieuwe stad zou binnen een straal van 100 kilometer van Bangkok moeten liggen. In dat gebied ligt een aantal provincies die hun welvaart in de eerste plaats te danken hebben aan de rijst bouw, Slechts 30 procent, van het Thaise grondgebied is goede landbouwgrond. Maar dat'wordt elk jaar kleiner door de toene mende urbanisatie. Volgens sommige berichten zou minister van Binnenlandse Za ken Chavalit Yongchaiyudh de nieuwe locatie al vastgesteld hebben. Het zou gaan om Cha- choengsao, een plek halverwege Bangkok en een nieuwe indus triële zone op 100 kilometer ten zuiden van Bangkok. In deze in dustriële zone staan olieraffina derijen en andere industrieën, die uitgerust zijn met de nieuw ste technologie. De zone was be doeld om Bangkoks havenge bied Klong Toey te ontlasten, een haven uit de vorige eeuw. Tenslotte zal het bouwen van een nieuwe stad ongelooflijk veel geld kosten. Nog is niet dui delijk of de regering de kosten zal betalen, of dat het particulier initiatief de noodzakelijke inves teringen moet doen. onderwatersuppletie door Dora Rovers De kust van Terschelling krijgt in april een nieuwe versterking. Rijkswaterstaat legt daar de eerste 'onderwate roever' aan. In plaats van het via pijpleidingen op het strand spuiten van zand, strandsupple- tie, zal 600 meter voor de kust twee miljoen kubieke meter zand worden gestort. Het zand op de onderwateroever moet voorkomen dat de kust afkalft. Het is een nieuw wapen in de strijd tegen de zee. De nieuwe methode heet onder- wateroe versuppletie. Het moet voorkomen dat recreanten en badgasten tijdens het badsei zoen worden omringd door pijp leidingen. Ook verwacht Rijks waterstaat dat de nieuwe me thode financieel voordeel ople vert. Maar dat is volgens Roe land Hillen. projectleider kust- verdedigingsbeleid van de dienst getijdewateren van Rijks waterstaat. nadrukkelijk het laatste argument om de nieuwe methode te beproeven. Voorop staat een efficiënt beheer van de Nederlandse kust. De 250 kilometer lange kustlijn bestaat voor driekwart uit dui nen. Samen met het strand en de onderwateroever vormen die de waterkering. De waterkering is voortdurend in beweging. Op de ene plaats gaat de kust vooruit, op de andere plaats achteruit. Maar' per saldo is sprake van ver lies. Sinds 1990 is het beleid er op ge richt te voorkomen dat hectaren kust verdwijnen. Dat betekent dat jaarlijks 5 tot 7 miljoen ku bieke meter zand op de stranden wordt gespoten. De kosten daar van bedragen 60 miljoen gulden per jaar. De buffer van zand moet voorko men dat het oorspronkelijke zand verdwijnt. Hillen: „Supple ren lijkt een noodverband, een tijdelijke oplossing. Maar als de kosten worden afgewogen blijkt het toch een verantwoorde actie te zijn." Volgens Hillen is het onderhoud van een kilometer duinkust via de methode van zandsuppletie goedkoper dan het onderhoud van een kilometer rijksweg. Ook zou de bouw en het onderhoud van dijken vele malen duurder zijn. „Niemand wil de kust asfal teren. Het zou misschien wel af doende zijn maar het zou het ka rakter van onze kust geweld aandoen. Bovendien moet ook asfalt onderhouden worden." Hillen legt uit dat er in de loop der jaren meer begrip is geko men over de kustprocessen. In de eerste helft van deze eeuw werden dijken gebouwd en strandhoofden aangelegd Maar deze methode van harde kust verdediging leidde er toe dat op andere plaatsen een sterkere er osie plaatsvond. Sindsdien wordt geprobeerd de kust zo na tuurlijk mogelijk op haar plaats te houden. „Eigenlijk moetje de natuur voor je laten werken", al dus Hillen. Brekers Dat komt bij uitstek naar voren in het experiment bij Terschel ling. Het zand dat 600 meter voor de kust wordt gestort, wordt door de golven in de richting van het strand gespoeld. Maar ook als het grootste deel op de zeebo dem blijft liggen vervult het daar een belangrijke functie door de golven in een vroegtijdig stadium te breken. Hierdoor beuken ze minder hard op kust en duin. De Landelijke Vereni ging tot behoud van de Wadden zee onderschrijft de milieu vriendelijkheid van onderwate- roeversuppletie. Volgens H. Re vier is die te prefereren boven de strandsuppletie. Maar het blijft afwachten of de methode werkt en vaker kan worden toegepast. Als het experiment bij Terschel ling slaagt, wil Rijkswaterstaat de methode ook bij de andere Waddeneilanden en overige de len van de kust toepassen. Op dit moment is de directie Friesland van Rijkswaterstaat, bezig met de aanbesteding voor de onderwateroeversuppletie. Naar verwachting zal het werk zes maanden duren, afhankelijk van de grootte van het materieel dat door de aannemer wordt in gezet. Net als bij strandsuppletie wordt op 20 kilometer voor de kust zand van de zeebodem ge zogen. Maar in plaats van ver voer naar een koppelpunt waar vandaan het zand via een pijp leiding op het strand wordt ge spoten, zal het schip de lading voor de kust storten. De metho de grijpt minder in op de ecolo gie en levert een enorme tijd winst op. Rijkswaterstaat gaat er vooralsnog van uit dat de on derwatersuppletie twee maal zo- 1 veel zand vergt als strandsup pletie. Niet alleen in Nederland maar ook in Duitsland en Denemar ken start dit jaar een proef met onderwateroeversuppletie. De landen zullen de resultaten uit wisselen. Met subsidie van de Europese Gemeenschap wordt een uitgebreid volg-programma opgezet. Dat is van belang om te meten wat de effecten zijn op de kustlijn. Rijkswaterstaat wil daarbij niet alleen kijken naar het gedrag van golven, stromin gen en het transport van zand, maar ook naar de effecten op de ecologie. Onderwatersuppletie kan niet- overal worden toegepast. De me thode is bij uitstek geschikt bij een gesloten kustlijn. In de buurt van zeegaten of op plaat sen waar de oever steil is. kan be ter een andere methode worden toegepast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7