Serviërs hongeren Srebenica uit NAVO kan snel naar Bosnië Coalitie Israël verkeert in crisis Gesprek in daktuin nieuw ministerie [anwezigheid VN-generaal Morillon enige lichtpuntje in belegerde stad Vrouw bewaart lijk man half jaar op sofa Geen besluit over boterprijs Joods protest paspoort QUADEIfNO Franse vissers slaags met politie Twijfelvoetbal van PSV ipni mMM Proefabonnement 3 yrijwel droog Wolkenvelden, 's middags wat lichte motregen. Later opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind uit west. Mid- fagtemperatuuT rond 12 graden. 36e jaargang no. 65 londerdag 18 maart 1993 - LONDEN (REUTER/AFP) - Een Britse vrouw heeft maandenlang het lijk van haar overleden echtgenoot op de sofa in de woonkamer be waard, omdat zij weigerde te aanvaarden dat hij dood was. Thomas Handley overleed ongeveer zes maan den geleden op 46-jarige leeftijd aan hartpro blemen. Zijn vrouw Paula (62) kon echter geen afstand doen van het lijk. De politie, die door familieleden was gewaarschuwd, vond de vol ledig geklede stoffelijke resten zittend op de bank, in de woonkamer. van onze correspondente BRUSSEL - De EG-ministers van Landbouw heb ben gisteren in Brussel besloten om de melkquota voorlopig niet met 1 procent te verlagen. Maar ze zijn het niet eens geworden over een verlaging van de boterprijs met 5 procent. De meeste EG- landen willen voorlopig niet verder gaan dan 2,5 procent. De Europese Commissie verbond vorige week een gelijkblijven van de melkquota aan de verlaging van de boterprijs met 5 procent. De hoop was dat op die manier de teruglopende verkoop van boter in de EG een halt toegeroepen zou worden. In april zal opnieuw over zowel de quota als de bo terprijs moeten worden gesproken. Tot die tijd blij ven in ieder geval de huidige quota op hetzelfde niveau. an onze correspondente UDAPEST - Ondanks de toe gingen van de Bosnisch-Ser- ische leider Radovan Karad- cdat VN-hulpkonvooien zou- jC |tn worden toegelaten tot de «slim-enclaves in Oost-Bos- ié, werden de witte vrachtwa- Ip> tns met goederen ook gisteren fc eer vastgehouden in Mali romik, op de Bosnisch-Servi- (hegrens. Enkele tientallen ki- meters verr, in de stad Srebe- ita, wachtten duizenden men- ia tevergeefs op de aanvoer O voedsel, dekens en medicij- steeds trekken dagelijks Kuwe vluchtelingen naar het ;p- tsdje, waar bij gebrek aan on- ierdak inmiddels duizenden ïnsen rond kleine vuurtjes op haat in de open lucht bivakke- 0. De meesten hebben niets rr.~ «halve de kleren die ze op hun hcht. aanhadden. Kinderen lo ei soms blootvoets en veel asen hebben al dagen niet ge iten. voedselpakketten die de nsrikanen hebben afgewor- ets b, zijn veel te weinig om de Éenden mensen te voeden en ivele gevallen geldt het recht au de sterkste. Wie slim en han- X genoeg is, heeft kans wat te R|1: ten te krijgen. Dagelijks ster ling idies van mbepaalde uur metaal TRECHT (ANP) - Volgende eek beginnen in een aantal tlaalbedrijven stakingen die igelijk onbepaalde tijd zullen De komende dagen tordt daarover met de vak- indsleden vergaderd. Van- lag wordt bij enkele bedrijven tt werk voor 48 uur neerge- ;d. oorzitter B. van der Weg van de f Industriebond FNV zei woens- lag dat zijn bond langere acties wiet nu het overleg met de terkgevers over aanvulling van «verlaagde wao-uitkeringen is rilukt. ^V-voorzitter Stekelenburg limit dat premier Lubbers de erkgeversorganisatie in de me al en elektrotechnische indus- k FME tot de orde moet roe- a Lubbers moet de organisa- eduidelijk maken dat de eisen a de bonden inzake de wao-re- iratie redelijk zijn. Dat zei Ste- fenburg op een stakingsbij- akomst bij Stork in Amster- ven enkele tientallen mensen van honger, kou of als gevolg van hun verwondingen, die in de primitieve omstandigheden nauwelijks nog behandeld kun nen worden. Het enige lichtpuntje is het op treden van de VN-commandant in Bosnië, de Franse generaal Philippe Morillon, die nog steeds vastbesloten is Srebenica niet te verlaten tot de Serviërs hulptransporten doorlaten en instemmen met de evacuatie van vrouwen, kinderen en ge wonden. DEN HAAG - Koningin Beatrix en minister Alders van VROM in gesprek tijdens een rondwandeling door de daktuin van het nieuwe ministeriële gebouw. De koningin verrichte gisteren de officiële opening van het kantoor. foto Toussa int Kluiters/AN P abbers haalde zich enkele we en geleden de woede van de widen op de hals toen hij zei werkgevers de rug recht tcesten houden en geen collec tive afspraken moesten maken ür de wao-reparatie. Des- öods mochten de werkgevers ervoor een arbeidsconflict ris- iten, aldus Lubbers. k FNV-voorzitter hekelde de sntaliteit van de FME. Hij ver st de werkgeversorganisatie (streven naar een vechtecono- jfc Stekelenburg stelde dat de geen succes zal boeken Kt die strategie. „Het gaat bij f wao-reparatie niet alleen om (metaal. Deze zaak gaat de he- 'vakbeweging aan. Als ze niet ®nn, dan moeten ze maar voe- 1", aldus Stekelenburg. BRUSSEL/DEN HAAG (GPD) - De NAVO heeft in principe on geveer drie dagen nodig om na het sluiten van een vredesak koord een internationale troe penmacht in Bosnië te statione ren. Een vredesleger onder VN- vlag zal uit minstens 50.000 sol daten moeten bestaan, maar dat aantal kan snel oplopen tot ver boven de honderdduizend wan neer groepen Serviërs, moslims en Kroaten ondanks een vredes regeling doorgaan met vechten. Dat blijkt uit plannen die de NAVO gisteren (woensdag) heeft goedgekeurd. De NAVO heeft oude tegenstan ders als Rusland gevraagd deel te nemen aan de actie. De oude vijanden spraken gisteren af ge zamenlijk te gaan trainen op vredesmissies. De Verenigde Staten hebben woensdag de Servische lucht bombardementen van zaterdag in Oost-Bosnië bij Srebrenica veroordeeld als „flagrante schending van het vliegverbod". Woordvoerder Richard Boucher van het ministerie van buiten landse zaken zei dat het de nood zaak onderstreept om naleving van het VN-vliegverbod af te dwingen. Lubbers Premier Lubbers en minister Ter Beek van defensie verschil len van mening over de vraag of dienstplichtigen die zich bereid hebben verklaard ingezet te worden buiten het NAVO-ge- bied, op het laatste moment nog kunnen weigeren. Volgens Lub bers is dat niet het geval, terwijl Ter Beek woensdag in het Bosni sche Vitez verklaarde dat een weigering op het laatste mo ment mogelijk moet blijven. Lubbers heeft over deze kwestie woensdag een brief gestuurd aan de Tweede Kamer, waarin hij schrijft dat de ministerraad tot de conclusie is gekomen dat verder overleg met de volksver tegenwoordiging hierover nodig De defensiewoordvoerders van CDA en PvdA, Frinking en Valk. zeiden woensdagavond in een reactie dat het goed is dat deze kwestie nog eens wordt bespro ken in het kabinet. Wat betreft hun eigen opvattin gen is Frinking het volledig eens met Lubbers, terwijl Valk meer voelt voor de opvatting van zijn partijgenoot Ter Beek. Bij de WD was woensdagavond niemand voor een reactie be reikbaar. AMSTERDAM (ANP) - De Joodse Gemeente Amsterdam heeft woensdag krachtig geprotesteerd tegen het besluit van staatsse cretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken om de Duitse staatsdrukkerij een offerte voor het nieuwe paspoort te laten uit brengen. Op dezelfde dag waarop de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam wordt heringewijd, meent de staatssecretaris een Duits bedrijf te moeten inschakelen om identiteitsbewijzen te vervaardigen die wel licht ook door ons joden gebruikt moeten worden, schrijven rabbijn L.B. van de Kamp en secretaris H.M. Polak van de Joodse Gemeente in een open brief. Behalve de Duitse staatsdrukkerij zijn ook Joh. Enschede en d§ SDU uitgenodigd een offerte te doen. (Advertentie) AN OFFER YOU CAN'T REFUSE De ultra portable 20 Mb harddisk 1 Mb intern geheugen M3-D0S 5.0 Voice processing Uitgebreid pakket software Del NU voor verkoopadressen: 02526-20040 f THE CHAMPS. A WORLD TO DISCOVER. PARIJS - Een Franse visser bekogelt de politie tijdens botsingen in het centrum van Nantes. Ook in andere plaat sen werd betoogd en kwam het tot confrontaties met de oproerpolitie. In Bayonne werd daarbij een politieman aan het hoofd gewond en raakte in coma. De politie van Nantes vuurde traangasgranaten af toen on geveer 800 vissers en sympa thisanten agenten bestook ten met lichtkogels en explo sieven die bij het vissen wor den gebruikt. In Nimes en Marseille dumpten betogers vis voor overheidsgebouwen. De betogingen hadden plaats aan de vooravond van spoed beraad van de EG-ministers. De betogers eisen dat de in voer van bepaalde vissoorten wordt beperkt. De Franse re gering heeft hen alle steun toegezegd. Maandag vernietigden onge veer 150 gemaskerde vissers naar schatting 140 ton inge voerde vis in twee fabrieken in het noorden van Frankrijk. foto AFP Zijn optreden wordt gewaar deerd en een geïmproviseerde toespraak vanaf een vrachtwa gen brengt een enthousiaste me nigte op de been. De generaal is ervan overtuigd dat zijn aanwe zigheid de onbeschutte vluchte lingen in Srebenica behoedt voor nieuwe mortieraanvallen van Servische zijde. Aan Servische zijde zit men on dertussen zeer met de actie van de Franse generaal in de maag. Servische media suggereren re gelmatig dat Morillon tegen zijn zin wordt vastgehouden, sugges ties die keer op keer worden ge- loochenstraft door verklaringen die de generaal in het openbaar aflegt. VN-mensen in de regio konden gisteren voor het eerst constate ren dat de Bosnische berichten over luchtaanvallen in Oost- Bosnië kloppen. Drie vliegtui gen bombardeerden enkele dorpjes rond Srebenica en ver dwenen daarna in de richting van Servië. Volgens moslim-be woners van de stad Novi Pazar in Zuid-Servië stijgen vanaf het vliegveld bij die stad al maan den militaire vluchten richting Bosnië op. Belgrado ontkende deze week nog met klem dat er ook maar een enkele Joegoslavi sche soldaat bij de oorlog in Bos nië betrokken is. PSV speelde gisteravond opnieuw twijfelvoetbal in de Champions League. De Nederlandse kampioen durfde niet echt aan te vallen en speelde defensief zonder werkelijk te verdedigen. Het Zweedse IFK Göteborg profiteerde op eigen veld van de Eindhovense onmacht en won met 3-0 na een ruststand van 2-0. Een tegenvaller was ook het vroege uitvallen van Arthur Numan (foto). PSV, nog steeds kandi daat voor de Nederlandse titel, wacht nog twee wedstrij den in de Champions League, maar iveet zich inmiddels O uitgeschakeld voor de eindronde. I Klooster In Vrouwenpolder zijn deze week bij opgravingen de restan ten blootgelegd van een vijftien de eeuws plattelandsklooster. Het gaat om een ar cheologisch waarde- 1 O volle vondst. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 13, 15, 17 en 19, Sport: 21 en 23. Scholier kraakt 20.000 computers van onze correspondent LONDEN - Een Britse scholier heeft wereldwijd in 20.000 com puters ingebroken en daarbij voor vele duizenden guldens schade aangericht. Hij werd gisteren echter door de jury van een Londense rechtbank vrijge sproken omdat hij „wegens zijn obsessie" ontoerekeningsvat baar was. Paul Bedworth (19) kreeg zijn eerste computer toen hij 11 jaar was. Op 14-jarige leeftijd begon hij met zijn inbraken. Via het wachtwoord van een onder houdsmonteur wist hij in de cen trale computer te komen van Leeds Polytecnic. Bedworth verschafte zich onder meer toegang tot de computer van de Financial Times in Lon den en de Europese Commissie te Brussel. Zijn grootste 'slag' sloeg hij echter bij de European Cancer Research Organisation (ECRO), eveneens in de Belgi sche hoofdstad. Hij gaf de ECRO-computer op dracht om 50.000 telefoontjes te plegen en onttrok informatie aan het systeem. Het gevolg was dat artsen vaak niet onmiddel lijk konden beschikken over vi tale gegevens over terminale pa tiënten. Voor de rechtbank schetste de psychiater, professor James Griffith Edwards, een grimmig beeld van de gedaagde. Paul Bedford was zo bezeten van zijn computer dat hij zich na school in zijn kamer opsloot, de gordij nen dichtdeed en alleen nog maar achter het toetsenbord zat. Vaak was hij tien uur per dag met zijn computer bezig. Zijn moeder moest voor ze naar bed ging de stroom in het huis uitschakelen om te voorkomen dat haar zoon ook 's nachts door ging. Ritzen overweegt „kostenplaatje" voor studenten NIJMEGEN (ANP) - Minister Ritzen van onderwijs over weegt studenten in het weten schappelijk en hoger beroeps onderwijs jaarlijks een over zicht te sturen van wat hun op leiding dat jaar gekost heeft. Dat zei de minister woensdag avond tijdens een discussie avond met Nijmeegse studen ten van hogescholen en de Ka tholieke Universiteit. Volgens Ritzen „is het een inte ressant idee om studenten jaar lijks te laten weten wat ze eigen lijk kosten. van onze correspondent TEL AVIV - In Israël is een crisis in de coalitie uitgebroken door de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van ondermi nister van godsdienstzaken Rafael Pinhasi, lid van de religieuze partij Shas. Het Israëlische parlement besloot gisteravond met 58 tegen 41 stemmen de mogelijkheid te creëren voor een vervolging van Pinhasi wegens misbruik van overheidsgeld. Volgens de Israëlische rekenkamer heeft Pinhasi overheidsgeld dat in 1989 aan Shas is overgemaakt ter financiering van een campagne voor vakbondsverkiezingen voor andere doeleinden aangewend. Het is niet precies duidelijk waar het geld is gebleven De rekenka mer heeft Shas in januari van dit jaar een boete opgelegd van drie miljoen shekel (ongeveer twee miljoen gulden), waardoor de partij in grote financiële moeilijkheden is geraakt. Met de opheffing van Pin- hasis onschendbaarheid wordt een gerechtelijk onderzoek tegen de onderminister mogelijk. I I I UI Fnrop®5® I j onder 'wlWR JftSaBk jgggl Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! Ol 184 84216 'Prijs per dag bi| een kwartaal abonnement De Pi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1