Eén lijn in recreatiegemeenten -herdachte bekent twee ehoten op inwoner Hoek En nu wil ik winnen ook Franse vissers plunderen vrachtwagen uit Breskens Oud-Middelburgs wandtapijt voor Zeeuws Museum Met Hemelvaart en Pinksteren vijftien eenheden op minicampings Burger moet gehoord over herindeling Draadje /anonze verslaggever PZC zeeland DINSDAG 16 MAART 1993 MIDDELBURG - Voor het eerst ülten alle recreatiegemeenten jn Zeeland op één lijn met hun jeleid voor het kamperen bij de iner. In een overleg met de pro vincie hebben vertegenwoordi gers van de gemeenten maan dag afgesproken dat minicam- ings met Hemelvaartsdag en ifinksteren vijftien kampeer ders mogen toelaten. De kam- [eerboeren hebben hier sterk ,p aangedrongen. )e afspraak strookt niet met de lieuwe Kampeerwet, die bij het larlement in behandeling is. De- e wet - vastgesteld door de [Weede Kamér maar nog niet de orde geweest in de senaat voorziet in tien eenheden op mi- nicampings en vijf extra in de gs weken gedurende het hoog- eizoen. feel kampeerboeren waren al jan niet met instemming van iun gemeentebestuur gewend iok met Hemelvaartsdag en inksteren extra kampeerders toe te laten. Strikte toepassing van de nieuwe wet zou beteke nen, zo redeneerden de voor standers van de verruiming, dat Zeeland tijdens de korte vakan ties in het voorseizoen duizend kampeerplaatsen (vijf plaatsen bij tweehonderd kampeerboe ren) minder zou hebben dan vroeger. Provincie, gemeenten en kam peerboeren zullen er dan ook bij staatssecretaris Gabor van Na tuurbeheer en Openluchtrecrea tie en bij de Eerste Kamer op aandringen in de Kampeerwet alsnog vijftien eenheden tijdens de drukke hemelvaarts- en pink- sterweekeinden toe te laten. In afwachting van het resultaat daarvan is voor dit jaar een bij zondere oplossing getroffen. In het overleg tussen provincie en gemeenten is de aanbeveling ge daan de verruiming te regelen met behulp van artikel 219 van de Gemeentewet. Dit artikel geeft de burgemeester 'in geval van oproerige beweging, samen scholing of andere stoornis der openbare orde of van ernstige rampen, dan wel ernstige vrees voor het ontstaan daarvan', de bevoegdheid 'alle bevelen die hij ter handhaving van de openbare orde of ter beperking van ge meen gevaar noodzakelijk acht. te geven.' Zo'n bevel kan in het geval van de minicampings ont heffing van het wettelijk toege stane aantal zijn. „Een paardemiddel". erkent burgemeester A. H. den Boon van Veere en voorzitter van het Piketteam dat ongewenste ont wikkelingen rond het kamperen aanpakt, „maar beter dan gedo gen. Want gedogen betekent dat je een oogje dichtknijpt. Je kunt problemen krijgen als je dat in de ene situatie wel doet en in de andere niet." Verschillende ge meenten hebben in hun mini- camping-beleid in het verleden ook met het rampspoed-artikel Man opgepakt oor oplichting en verduistering ;AS VAN GENT - Op verzoek ran de politie in Amsterdam en lottcrdam is zondag in het cri- is-opvangcentrum in Sas van Jent N. van B., zonder bekende erblijfplaats, aangehouden, fan B. wordt verdacht van op- ichting en verduistering in een antal opvangcentra elders in iet land. Daar heeft hij onder leer een tv-toestel en linnen goed weggenomen. Ook bedien- zich van verschillende na- nen. Op het moment van zijn ar- estatie was Van B. in het bezit een auto die in Breda bleek ezijn gestolen. Na zijn aanhou- is hij voor verder verhoor vergedragen aan de politie in Imsterdam. Op de mini-campings in de Zeeuwse recreatiegemeenten mogen met Hemelvaart en Pinksteren vijftien tenten of caravans komen. foto Pieter Honhoff an onze verslaggever 'ERNEUZEN - De 29-jarige Icrneuzenaar K. K. heeft raaan- dag bekend dat hij zondag 28 fe bruari in de Terneuzense bin- lenstad twee keer met een pi- heeft geschoten op een 24- arige man uit Hoek. Het slacht- forse buit bij inbraak woning LISSINGEN - Bij een inbraak neen woning aan de Jan van de lapellelaan in Vlissingen is zon- lagnacht een aanzienlijke hoe- eelheid beeld- en geluidsappa- atuur gestolen. Uit het huis ver kenen 1500 gulden, twee video- fcorders, een televisie, een ste- uit de Gemeentewet gewerkt, maar zijn ervan afgestapt omdat ze het een te zwaar middel von den. Veere is ermee doorgegaan. Den Boon: „Het voordeel is dat de Raad van State heeft uitge sproken dat je dit artikel voor het kamperen bij de boer kunt gebruiken." Benieuwd Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes voor toerisme is tevreden met de aanbeveling die nu naar alle recreatiegemeenten uit gaat. „Ik ben benieuwd hoe ze er uiteindelijk op zullen reageren, maar alle gemeentelijke verte genwoordigers waren het er in elk geval mee eens", zegt ze. „En dat is voor het eerst." Het is de bedoeling dat ook voor de hand having van de normen vor het aantal kampeereenheden op een boerenerf afspraken worden ge maakt die in alle gemeenten gel den. Secretaris J. Wisse-Francke van de kampeerboerenvereniging Vekabo, is verheugd over de af spraken tussen provincie en ge meenten. „Nu weet iedereen waar hij aan toe is: gemeenten, kampeerboeren en gasten", vindt ze. „En belangrijk is nu ook dat Zeeland tijdens Hemel vaartsdag en Pinksteren - en dat zijn toch ook perioden van hoog seizoen - geen duizend kampeer plaatsen mist." Somber Voorzitter H. Zwikker van de campinghoudersorganisatie Re- cron is minder opgetogen. „Nu hebben we een eindelijk Kam peerwet die zegt: tien eenheden en gedurende zes weken vijf er bij, en meteen wordt er weer aan getornd", stelt hij somber vast. „Als minicampings in de weken rond Hemelvaartsdag en Pink steren zo nodig meer kampeer ders willen toelaten, dan moeten ze later in het seizoen maar min der weken van vijftien eenheden krijgen. Je kunt toch niet blijven schuiven offer overleed twee dagen later. K. werd evenals zijn vriend M. S. maandag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Beiden werden, hoewel S. maandag ont kende iets met de schietpartij te maken te hebben, in bewaring gesteld. Een 19-jarige broer van reotoren, 150 cd's, een cd-speler, een magnetron en diverse gou den sieraden. De daders kwa men de woning binnen door de vergrendeling van het raam aan de achterzijde te verbreken. De totale waarde van de gestolen goederen is nog niet bekend. K. was zondag al in bewaring ge steld. Een tweede broer (24) werd maandag ook door de politie van Temeuzen aangehouden. Hij wordt donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Het openbaar ministerie hoopt de komende week te achterha len wat het aandeel van de ver schillende verdachten was om mede aan de hand daarvan de schietpartij te kunnen recon strueren, verklaarde officier van justitie mr H. F. Mos. Hij kon maandagavond nog niet met ze kerheid zeggen of er nog meer aanhoudingen worden verricht. „Maar het is na de bekentenis van de schutter wel duidelijk dat de hoofdverdachten vast zit ten." Slapende chauffeur door actie verrast van onze verslaggever BOULOGNE SUR MÈR BRESKENS - Een vrachtwa gen met vis van het Bres- siaanse transportbedrijf Vooruit BV is in de nacht van zondag op maandag gedeelte lijk geplunderd door Franse vissers in de kustplaats Bou logne sur Mèr. De vissers bra ken de koelwagen open toen de chauffeur net lag te sla pen. Ongeveer een kwart van de lading van veertien ton vis Nerd uit de wagen gekieperd. Een deel daarvan werd in brand gestoken of met verf besmeurd. Chauffeur J. Hoogstad lag net een kwartiertje in zijn cabine Ie slapen toen hij omstreeks kwart over twaalf wakker werd door 'gerommel aan de wagen'. Nadat hij de gordijn tjes opzij had geschoven, zag bij zo'n honderdvijftig Franse vissers op zijn - en enkele an dere - wachtende vrachtwa- Sens afkomen. Ze bekladden de auto met leuzen, sneden de ventielen van een aantal ban den door en staken ook drie banden lek. hoogstad werd niet persoon lijk bedreigd, maar oordeelde bet beter om zich met zijn por tefeuille en papieren te verwij deren. Hij waarschuwde een collega die een straat verder op stond geparkeerd, maar kon een tweede collega niet vinden. „De vissermannen hebben hem ook niet gevon den. want met zijn wagen en lading is niets gebeurd", ver klaarde Hoogstad maandag avond. De drie Bressiaanse vrachtwagenchauffeurs zou den hun lading 's morgens los sen bij 'Marine', een grote vis- importeur in Boulogne sur Mèr. Schade Hoogstad heeft, het restant van de lading vis maandag morgen gewoon bij Marine ge lost. De wagen werd met hulp van zijn collega's weer rijklaar gemaakt en hij kon maandag middag weer terug naar Bres kens. Hoeveel schade Vooruit BV heeft geleden, zal voorlo pig nog niet bekend zijn. Transportmanager K. Ge- lauf: „Eerst moet worden uit gezocht hoeveel en welke soorten vis verloren zijn ge gaan. En daarna moet worden uitgezocht of de schade voor rekening van de opdrachtge ver of bijvoorbeeld de Franse staat komt. De verzekering dekt in elk geval geen schade door molest." Gelauf durfde maandag geen bedrag te noe men, zolang niet bekend is hoeveel vis als waardeloos moet worden beschouwd. maar zei wel dat de schade ze ker 'enige tienduizenden' gul dens zal bedragen. De Franse vissers zijn boos op hun regering en de Europese Gemeenschap. Door buiten landse vis vrij toegang te ge ven op de Franse markt krij gen de Franse vissers te lage prijzen voor hun vangsten of kunnen zij de gevangen vis zelfs niet kwijt, is hun klacht. Drie weken geleden luchtten honderden Franse vissers him gemoed door voor miljoe nen schade aan te richten in de beroemde Parijse Hallen. Van de lading van twee trucks van Vooruit werd toen zo'n tien tot vijftien ton vis vernie tigd. Hoogstad ontsprong de dans doordat hij net voor hij de Hallen binnenreed, werd gewaarschuwd. In eerste in stantie werd destijds gezegd dat de woede van de vissers zich vooral richtte tegen vis uit landen van buiten de EG. Maai' de wagens van Vooruit BV vervoerden dit weekeinde vis uit Denemarken. „De vis sers kijken gewoon naar bui tenlandse nummerborden. Ook wagens van collega's uit Duitsland en Groot-Brittan- nië werden in Boulogne aan gevallen. Maar de actie was toch niet te vergelijken met die van drie weken terug", al dus Hoogstad. Miss Zeeland in de race voor titel Miss Universe van onze verslaggever AMSTERDAM - Het helpt al lemaal niets. Michelle Boek hout van Solinge (20) uit Am sterdam kan nog zo vaak uit leggen dat een Miss Universe- verkiezing veel meer inhoudt dan een 'vleeskeuring van vrouwelijk schoon', dat er heel wat meer voor komt kij ken dan een beetje mooi staan doen voor een televisie en fotocamera en dat je wel degelijk intelligent moet zijn om in aanmerking te komen voor de fel begeerde titel. Het vooroordeel is bijna niet uit te roeien. Michelle, aanstaande zater dag de Miss Zeeland bij de Ne derlandse voorronde van de Miss Universe-verkiezing, laat de kritiek voor wat hij is. „Daar sta ik boven. De één ge bruikt zijn kracht of handig heid om zijn geld te verdie nen. Ik heb het geluk dat ik mijn schoonheid en intelli gentie kan gebruiken. Waar om zou dat minder waard zijn?" Wat begon als grapje is uitge groeid tot een serieuze wed strijd. „Mijn moeder gaf mij als kerstcadeautje een man nequin-cursus bij een model lenbureau. De eigenaares was heel enthousiast over mij en vroeg of ze mijn foto naar Ver onica mocht opsturen. Ik vond het best. want het zou toch wel op niets uitlopen, dacht ik. Ik zit nu echter bij de laatste twaalf meisjes en nu wil ik winnen ook." Curasao Sins eind januari is Michelle elk weekeinde bezig geweest met voorbereidingen: came ratrainingen. aerobic-lessen, dansen met René Froger en kleding passen. En niet te ver geten: het reisje naar Curagao voor de opnamen in badpak: wat Michelle betreft het hoog tepunt tot nu toe. „In het be gin word je er doodmoe van dat iedereen voordurend op je let. Ze houden hele dagboe ken van je bij. Inmiddels ben ik daar wel aan gewend. Je moet tenslotte ook stressbe stendig zijn. wil je kans ma ken om ooit Miss Universe te worden." Michelle waagt zich niet aan een voorspelling over de win nares. „In het begin kijk je nog wel naai- elkaar, maar doordat je zoveel met elkaar optrekt en zoveel dezelfde dingen meemaakt, krijg je een heel nauwe band. Ik zou niet meer weten wie de mooiste is. Miss Zeeland Michelle Boekhout van Solinge: „Van mij hoeft dat schattige niet zo nodig." foto Ben de Bruyn Ik zie eerder karakters dan ui terlijkheden." Michelle - geboren in Middel burg. maar inmiddels studen te fysische geografie aan de Universiteit van Amsterdam - rekent niet op de overwin ning. Mocht het zaterdag ech ter toch uitdraaien op een triomf voor Miss Zeeland, dan laat ze haar studieboeken een tijdje voor wat ze zijn. „De laatste weken is er al niet zo veel van gekomen met de stu die en na een eventuele over winning zit dat er zeker niet meer in. Maai- dat vind ik niet erg. Het Miss-werk is maar voor een paar jaar. Daarna kan ik weer de studie oppak ken." Hoewel Michelle niets durft te zeggen over haai- kansen op een overwinning, denkt ze stilletjes vooruit na een even tuele carrière als Miss. „Na tuurlijk heb ik wel dromen, het is een glamourwereld, dat merk ik nu al. Als ik 's maan dags college loop, vind ik dat al saai. In het weekeinde ont moet je heel veel verschillen de mensen en dat wordt al leen maar meer als je Miss Universe bent." Wint de mooiste zaterdag? Volgens Michelle hoeft dat niet per se. „De jury ziet veel meer dan het publiek. De win nares moet wat betreft de or ganisatoren een lieve, maar ook een sterke uitstraling hebben. Van mij hoeft dat 'schattige' niet zo nodig. Ik kom liever zelfbewust en in telligent over". van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse bevolking èn de 30 gemeenten moeten gehoord worden over een beslissing over gemeentelijke herinde ling. Dat is niet meer dan de mocratisch, vindt de ge meente Westerschouwen. De provinciale bestuurders kunnen binnenkort een brief met deze strekking van de Westerschouwse col lega's verwachten. De raad van Westerschou wen is 'verontrust' over het voorstel van gedeputeerde staten de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland sa men te voegen tot een ge meente. Dat plan strookt geenszins met de opvattin gen van Westerschouwen. Die wil, net als Bruinisse en Duiveland. zelfstandig ver der. Voor een definitief besluit is het volgens de Wester schouwse raad nog te vroeg. Dat kan pas als gemeenten en bevolking zijn gehoord. Gedeputeerde staten wordt dan ook verzocht nog geen uiteindelijke beslissing te verlangen van provinciale staten. De burgemeester van Wes terschouwen. H. Tees, on derschreef de vraag van de raad van harte. Gemeenten en burgers moeten worden geraadpleegd, zei Tees. „Want het nemen van een beslissing achter een bureau op dertig kilometer afstand is geen democratische zaak." van onze verslaggever MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum is vanaf 3 april een bij zonder wandtapijt te zien. Het kleed is vermoedelijk in 1598 in het Cellebroerdersklooster bij het atelier De Maecht te Middel burg gemaakt, waarna het is af geleverd in Engeland aan Lord Thomas Howard. Het wandta pijt 'The last figth of the Reven ge' is in bezit van een buiten landse particulier, die onbe kend wil blijven. Hij heeft het kleed, dat 319 bij 335 centimeter groot is, in bruikleen afgestaan aan het Zeeuws Museum. The Revenge wordt beschreven in een boek van dr G. T. van IJs- selstein. waarin zij de tapijtwe verijen van de Noordelijke Ne derlanden inventariseert. Het wandtapijt beeldt een gevecht uit tussen de Engelse vloot en de Spaanse Armada bij de Azoren. Ontweiper is Hendrick Vroom, die ook vijf van de zes Zeeuwse tapijten ontwierp. Howard be stelde het kleed waarschijnlijk ter nagedachtenis aan zijn vice- admiraal Richard Grenville. die de leiding had tijdens de zeeslag. Bij toeval Drs Hester van den Donk, con servator van het Zeeuws Mu seum, stuitte bij toeval op het wandtapijt tijdens de voorberei dingen van de expositie 'In naam van Oranje-Een Camer Tapijten', die in april door ko ningin Beatrix wordt geopend. Ze moest naar Engeland om een aanvraag voor een bruikleen voor te bereiden. Haar oog viel op een catalogus, die gemaakt was voor een expositie van wandtapijten in het Nationale Maritime Museum in Londen. „Ik dacht: het lijkt wel één van onze tapijten." The Revenge vertoont veel gelijkenissen met de Zeeuwse tapijten. „Als ik de catalogus niet had doorgeke ken, had ik 't nooit geweten", vertelt ze. In december vorig jaar wist het Zeeuws Museum The Revenge in bruikleen te krijgen, onder de strikte voorwaarde dat de eige naar anoniem blijft. The Reven ge is sinds 1934 in familiebezit. Wat daarvoor met het doek is ge beurd. is onbekend. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn nage noeg alle belangrijke archieven in Middelburg verbrand. Drs Van den Donk: „Wat Howard met het wandtapijt heeft gedaan weten we bijvoorbeeld niet. Het zal zeker een representatieve functie hebben gehad. In zijn ei gen landhuis? We weten 't niet. Het is tasten in het duister." Vol gens haar was de eigenaar bij zonder verrast, dat zijn tapijt in Middelburg is gemaakt. De man heeft de Zeeuwse serie nooit ge zien. De gelijkenis met de Zeeuwse ta pijten is treffend. Het kleed is van onschatbare waarde. „Het is voor ons een heel erg interessant wandtapijt, omdat het in Mid delburg is gemaakt", zegt drs Van den Donk. „We kenden geen andere buiten de Zeeuwse tapij ten. The Revenge heeft ook enorm veel kunsthistorische waarde." Het wandtapijt ver keert in vrijwel oorspronkelijke staat. Het is iets fletser dan de Zeeuwse. In The Revenge zijn zilveren en gouden draden ver weven. Axelaar van mishandeling verdacht AXEL - Naar nu pas bekend is gemaakt, heeft de politie op 2 maart de horecaondernemer R. E. uit Axel opgepakt en in verze kerde bewaring gesteld. E. wordt er van verdacht op 22 no vember 1992 zijn plaatsgenoot C. B. ernstig te hebben mishan deld. Na een avondje stappen werd C. B. bij het verlaten van een Axels café in het gezicht geslagen. Daarbij liep het slachtoffer di verse botbreuken en andere ver wondingen op. De verwondin gen waren zo ernstig van aard, dat operatief ingrijpen in een zie kenhuis in Brugge noodzakelijk bleek. Het onderzoek door de po litie resulteerde in de aanhou ding van R. E. Het onderzoek wordt inmiddels door de rechter commissaris voortgezet. zeeuwse almanak l I I I l l I iT I I I I II Tivee nieuwe telefoons, één voor de huiskamer, de ander voor de slaapkamer, moes ten in het Vlissingse gezin zorgen voor een moderne verbinding met de buitenwe reld. De telefoon in de slaap kamer gaf echter geen ge luid. ..De contactdoos moet wor den aangepast aan de nieuwe toestellen", ver klaarde de PTT. Kwestie van een enkel draadje." „In de woonkamer, of ook boven?" „Beide mevrouw", klonk het beslist. Dat sloeg in als een bom. Het paar had een bed met aange bouwde kast, die de hele muur van de slaapkamer in beslag nam. Om de telefoon stekker in de contactdoos te kunnen steken ivas een hart vormige opening in de ach terwand van de kast uitge zaagd. Groot genoeg voor de telefoonstekker, maar niet voldoende om de contact doos te kunnen openen. Bed en ombouw moesten worden venvijderd van de muur. om de monteur zijn iverk te kun nen laten doen. Daarvoor moesten de kasten worden ontruimd en het bed gede monteerd. De avond tevo ren, ivant de monteur zou tussen acht en negen uur 's morgens verschijnen. De nacht werd in een logeerbed doorgebracht. „Het is zo gepiept", beloofde de PTT-medewerker de vol gende ochtend. Kwestie van een enkel draadje." ..Twee draadjes", verbeter de mevrouw. „Bóven een èn benéden een". „Nee mevrouw, bóven hoej ik niet te zijn." „Maar ik heb het nog tevo ren gevraagd en toen zeiden ze op beide plaatsen", sta melde ze verbouwereerd. „Dan hebben ze er geen ver stand van mevrouw", was de conclusie van de monteur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9