ipanning rond Surinaamse leger ÏG hoopt op verdere daling van de rente Onze Top 5 van deze week. PZC Nieuwe golf arrestaties in Italië PZC Nieuwbouw Lunetten gereed O Dodental noodweer VS loopt op tot 115 Geen blokkades op weg naar stembus WOV nog niet in Brussel aangemeld binnen- en buitenland tilitaire top beschuldigt minister van samenzwering Doden bij geweld in Israël DINSDAG 16 MAART 1993 7| coir.; IRAIV1ARIBO - Het conflict vc' usscn het Surinaamse leger en linister van defensie Siegfried ilds heeft geleid tot een „ex- assie osieve situatie". President d's onald Venetiaan zei dat giste- Bg jn in een toelichting op de ge- ïdet eurtenissen van de afgelopen 17 jgen. De legerleiding heeft het jrtrouwen in de minister op- lo 11 en hem beschuldigd van |.02i menzwering. „Zaterdag be- n0j tond het gevaar dat mensen uit nu et leger zich tegen elkaar zou- 23 en keren", zo zei Venetiaan. 23: dgens de president is er inmid- ls 'meer rust'. „Maar ik ga Hz,! een voorspellingen doen over toekomst. We zijn bezig met 45-6 ensen die gewapend zijn en uite oeten op alles voorbereid zijn. aart-fen beseft, niet dat we in een er ernstige fase beland zijn. pineer er brokken komen, ko- :n ze voor het hele volk. legertop beschuldigde minis- nati5rvan defensie Gilds afgelopen ay, eekeinde van staatsondermij- *02 b ende activiteiten. Volgens rdse: aamemend bevelhebber Ivan Iverleg Eo i metaal pagina 1 Indien een werkgever in over- k 5 met de vakverenigingen (zo) n voorziening treft, zijn de •rknemers die bij een vakbond n aangesloten, verplicht daar- ndeel te nemen". De bonden Hen over het woord 'indien', en patriarchale en arrogante Hiding" van de ondernemers, nden de bonden, omdat de trkgever uiteindelijk zou be- 07111 issen of er een regeling in een %lrijfkomt of niet. de voorstellen over de vut (in de 'sum') ligt er ook •0-oslog ruimte tussen de werkge- etia irs en de vakbonden. De werk- !mers vvillen verlaging van de t-leeftijd naar 59 jaar, de on- rnemers willen handhaving n de vut op 60 jaar. Op him urt willen de werkgevers af de regeling dat mensen met dienstjaren de vut in kunnen. >t hoeft niet ineens, de regeling Rei ag geleidelijk worden afge- nnr!lUwd- De vakbeweging is ei- nlijk tegen maar kan leven et een geleidelijk beëindiging in de regeling. 'iten at :tual rben 10 AK NEL eJi ,n onze correspondent Graanoogst heeft de minister buiten zijn medeweten gesprek ken gevoerd met militairen. On der meer zou hardhandige ver vanging van de legerleiding ter sprake zijn gekomen. ..Er zullen hier en daar wat kogels vliegen en er zal wat bloed vloeien", zou de minister hebben gezegd. Gilds ontkent dit. „Alles draait om verdere democratisering. Ik betreur het bijzonder dat dit soort beschuldigingen de werke lijkheid overschaduwen. Ik heb er veel moeite mee dat men mij aankijkt en zegt: u bent bezig met een samenzwering". Venetiaan heeft de beschuldi gingen voorgelegd aan de procu reur-generaal. Maar dat moet volgens hem niet worden gezien als een motie van wantrouwen aan het adres van zijn defensie minister. ..Maar je kunt zoiets niet in de prullenbak gooien. Voorlopig is er geen sprake van een onderzoek naar de gedragin- VUGHT - Een bouwvakker loopt met een kruiwagen vol materiaal langs de nieuwbouw in het Molukse woonoord Lunetten. Deze week worden de eerste 40 woningen opgeleverd. In totaal worden 107 Molukse gezinnen in het vernieuwde Lunetten onderge bracht. De woningen zijn grotendeels in dezelfde langgerekte vorm gebouwd al vroeger de oude barakken, foto Ed Oudenaarden/ANP van onze correspondent ROME - Na genoten te hebben van twee dagen welverdiende rust hebben Italiaanse magistraten gisteren weer genadeloos toegesla gen. In Milaan werden 10 parlementariërs, onder wie de secretaris van de liberale (regerings)partij, Renato Altissimo, beschuldigd van corruptie. Ook in de zuidelijke steden Napels en Reggio Calabrië belandden parlementariërs, lokale politici en ondernemers in de netten van de 'ontwaakte' justitie. De dagvaardingen die in Milaan werden verstuurd hebben betrek king op smeergeld dat werd ontvangen in het kader van de bouw van wegen en electriciteitscentrales. Voor de liberale partij is de 'avviso' die Altissimo ontving een enorme schok. Na de socialist Craxi is Al tissimo de tweede partijsecretaris die in staat van beschuldiging wordt gesteld. Craxi ontving gisteren overigens in het kader van het zelfde Onderzoek zijn achtste dagvaarding. gen van de minister van defen sie. We hebben de zaak slechts voorgelegd aan de procureur-ge neraal. Hij zal beoordelen of het geen de legerleiding als bewijs naar voren brengt, ook inder daad bewijs is". Onlangs heeft Gilds verklaard dat er problemen blijven, tenzij de volledige legerleiding wordt vervangen. De defensieminister wilde niet aangegeven of hij er nog zo over denkt. Enkele oppositiepartijen bewe ren dat Venetiaan te lang draalt met het aanpakken van het le ger. De president vindt dat ..makkelijk scoren", maar bena drukt dat het leger zich aan de grondwet moet houden. „De in cidenten kunnen zo niet door gaan". Volgens de nieuwe grondwet is het leger verantwoording schul dig aan de regering. Tot nu toe heeft de legertop - ook na het vertrek van Desi Bouterse - niet beantwoord aan de gevraagde gehoorzaamheid. Voorstel Simons: minder centrale posten voor ambulances DEN HAAG (ANP) - Het aantal centrale posten voor ambulan cevervoer (CPA's) kan worden verminderd. Er zijn er nu 41, maar de CPA's kunnen door de verbetering van de communica tietechnieken een veel groter gebied gaan bedienen. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) stelt dit mede na mens de bewindslieden van Binnenlandse Zaken in een no titie die hij maandag aan de Tweede Kamer heeft voorge legd. Daarin zegt hij ook dat alle am bulancebegeleiders verpleeg kundigen met een specifieke op leiding moeten zijn. Momenteel is dat nog maar bij ongeveer tweederde van hen het geval. De minimumeis voor ambulance personeel is tot dusver een EH- BO-diploma. Simons wil dat de gemeenten gaan samenwerken in regionale organen voor de ambulance- hulpverlening. Het aantal re gio's hangt af van de uitkomsten van de nieuwe gebiedsindeling op grond van de Wet gemeen schappelijke regelingen. ,(1.9.{ in onze correspondent RUSSEL - De EG hoopt dat de lie in Europa verder zal da- n na het dit weekeinde bereik- Solidariteitsakkoord tussen Duitse regering en oppositie. 30 6; uropees Commissaris .300 hristophersen (economische tonij' ken) verwelkomde het ak- oord over de financiering van wederopbouw van Oost- uilsland gisteren als „een zeer i OS langrijke stap voorwaarts". Christophersen zei te hopen dat het akkoord „de weg zal effenen voor snelle rente-verlagingen". Ook de Nederlandse minister van financiën Kok sprak na een vergadering met zijn EG-colle- ga's de hoop uit dat de Bundes bank „de rente deze week of heel snel erna zal verlagen". De Bun desbank vergadert donderdag. De EG-landen hebben de afgelo pen maanden druk uitgeoefend op Duitsland om de hoge rente, die als belangrijkste oorzaak JERUZALEM - Israëlische agenten verwijderen een van de joodse kolonisten, die als demonstratie een weg blokkeerden. De actie volgde op de dood van twee Israëliërs, die bij Ramallah °P de bezette Westoever «erden geschept door een vrachtwagen met achter het stuur een Palestijn. Do chauffeur van de vracht wagen werd door de politie Meegenomen om er achter te komen of sprake was van op- ^t. De man had aanvanke lijk de benen genomen maar kon worden aangehouden. Na het incident staken een hondertal kolonisten auto banden op de weg in brand en gooiden stenen naar pas serende Palestijnse auto's. In Afula in het noorden van Israël heeft een Palestijn een Amerikaanse immigrant neergestoken. De man raak te zweaargewond. De aan valler werd door omstanders overmeesterd. Op de door Is raël geannexeerde Golan- hoogvlakte heeft een Israë liër een Israëlische Arabier neergeschoten, die hij aan zag voor een terrorist. foto AFP wordt gezien van de economi sche recessie, te verlagen. Volgens Kok zijn nog wel „vrij veel details van het akkoord on duidelijk", en is het „markant dat de solidariteitsheffing van 7,5 procent op de inkomstenbe lasting pas in 1995 zal worden in gevoerd. Dat zal wel meer met de electorale situatie te maken hebben dan met de economische conjunctuur", zei de minister cy nisch. De solidariteitsheffing is het be langrijkste onderdeel van het akkoord tussen de christende mocratische en liberale rege ringspartijen en de sociaalde mocratische oppositie. Maar de belastingverhoging wordt pas van kracht na de bondsdagver kiezingen volgend jaar. In EG-kringen wordt aangeno men dat het pakket van lasten verhogingen en extra uitgaven ertoe zal leiden dat Duitsland in 1996 niet helemaal klaar is voor de invoering van de Europese Monetaire Unie. Maar omdat in het huidige gure economische klimaat bijna geen enkel land voor het zware examen lijkt te slagen, gaan er steeds meer stemmen op om de eisen uit het Verdrag van Maastricht soepel toe te passen. Europees Com missaris Christophersen ver wacht wel dat de economie zich in de tweede helft van dit jaar licht zal herstellen als gevolg van het Duitse akkoord en de stimuleringsmaatregelen in Amerika. Christophersen ver weet de meeste EG-regeringen „nog veel te weinig te doen" om de economische crisis te bestrij den met gerichte investerings maatregelen. Volgende maand proberen de EG-ministers van fi nanciën het eens te worden over een gezamenlijke aanpak van de economische problemen, door investeringen, lastenverlichting en beperking van de overheids uitgaven. O 0 Uit de bedieningsafdeling: 0(1 Slagersachterham, 100 gram c 0(1 Frans stokbrood, voorgebakken, verpakt, per stuk jL9tT Dole Ananas stukjes op sap, blik 227 gram 0(1 Appelsap pak 1 liter 2J& 1.99 99 jus' 59 99 0(1 Magere vruchtenyoghurt 1 diverse smaken, pak 1 liter 1.99 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 maart a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zoekactie naar tientallen vermiste wandelaars in de bergen NEW YORK (AP) - De zware sneeuwstor men die het weekeinde de Amerikaanse At lantische kust teisterden hebben zeker 115 levens geëist. In Quebec in Canada werden als gevolg van de storm drie doden gemeld en in Ontario een. Maandag werd in de ber gen van North-Carolina nog gezocht naar tientallen mensen die tijdens wandeltoch ten door de storm werden overvallen. Voor de kust van de Canadese provincie No va Scotia waren reddingsdiensten maandag op zoek naar 33 Britse en Chinese opvaren den van een vrachtschip dat tijdens de storm is vergaan. De Gold Bond Conveyer was met een lading gips onderweg van Hali fax naar Tampa in Florida en werd overval len door de storm waarbij windsnelheden van 128 kilometer per uur en golven van 18 meter hoog werden waargenomen. Maandag werden nog altijd honderden wan delaars vermist die het weekeinde in de ber gen waren toen de storm losbarstte. In het oosten van de staat Tennessee verbleven zo'n 100 wandelaars in tenten en hutten, gei- Wanneer het derde kabinet-Lubbers niet alsnog voortijdig uit elkaar valt hebben we nog meer dan een jaar te gaan naar de stembus voor een nieu we Tweede Kamer. Toch wordt er nü al een sfeertje gecreëerd alsof Nederland aan de vooravond van verkiezingen staat. Lijsttrekkers beginnen zich te profileren. Het stratego met regerings-coalities komt op gang. Alle kleu ren van de regenboog zijn bespreekbaar, groen-rood. paars en nog een handvol andere varianten. Meteen daarna volgt de verklaring dat geen blokkades voor welke combinatie ook zullen worden opgeworpen; daarmee is tenslotte leergeld be taald. Kort geleden leek het nog zo vanzelfsprekend dat CDA en PvdA het beleid van dit kabinet tot inzet van de verkiezin gen zouden maken, vergezeld van de wens om straks met elk aar verder te gaan. Maar nu ligt plotseling de hele zaak open. De twee huidige coalitiepartijen hebben nog een lastig jaar tje regeren voor de boeg, terwijl ze bezig zijn om afstand van elkaar te nemen. De toon wordt onvermijdelijk killer. PvdA- leider Kok heeft al laten weten dat hij liever verder zou gaan met Lubbers dan met diens inmiddels door het CDA aange wezen opvolger Brinkman. Binnen de PvdA gaan geleidelijk aan meer stemmen op om het maar eens te proberen met een 'paarse coalitie' van PvdA. D66 en WD. Het CDA zou vol gens die constructie in de oppositie worden gedreven. Kort om. de jacht is geopend. Regeren heeft de PvdA niet gebracht wat deze partij er van had verwacht. Met partijleider Kok op de door hem zelf gekozen moeilijkst denkbare post binnen het het kabinet - minister van financiën - zaten de sociaal-democraten al meteen klem. In de eerste anderhalf jaar steunde de PvdA het kabinetsbeleid door dik en door dun. Daar kwam stevig de klad in met de WAO-kwestie. die op het ogenblik haar naweeën nog kent in de lopende cao-onderhandelingen. Sindsdien is er binnen en meer nog buiten het kabinet een groeiende verwijdering ontstaan tussen CDA en PvdA. Maar op een breuk wilde geen van beide het laten aankomen. Voor de PvdA zou die zeer ongelegen zijn gekomen omdat de partij volgens de opiniepeilingen onder de kiezersaanhang grote verliezen leed. En ook het CDA zat niet op een kabinetscrisis te wachten; de kwestie van de opvolging van Lubbers moest tenslotte eerst nog fatsoenlijk worden geregeld. Nu Brink man daartoe is aangewezen is kennelijk een nieuwe situatie ontstaan. De PvdA heeft duidelijk moeite met een CDA dat de lijn Brinkman zal gaan volgen. Vandaar dat de animo om min of meer automatisch te kiezen voor voortzetting van re geringssamenwerking met de christen-democraten begint af te nemen. Oud-PvdA-voorzitter Van der Louw heeft afgelo pen weekend gepleit voor een paarse coalitie; een paar jaar maar, om het CDA te laten voelen wat het betekent om bui ten de regeermacht te staan. Voor het CDA zal de hele gang van zaken ook een veel vrijere opstelling mogelijk maken. Zelfheeft toekomstig partijleider Brinkman in de voorbije driejaar steeds een kri tische afstand tot het kabinet aangehouden. Hij wilde meer actie, liet dat keer op keer tijdens spreekbeurten in het land luidruchtig blijken en had soms grote moeite met de manier waarop de PvdA remmend bezig was. Met zijn optreden als de aanjager wekte Brinkman bij de regeringspartner veel ir ritaties. Zeker toen hij begin dit jaar, vlak voor de afhande ling van het wao-rampenplan nog even een staaltje onverval ste gelegenheidspolitiek met de WD weggaf. Wie terugkijkt op het doen en laten van dit kabinet kan moeilijk volhouden dat er van een hartelijke verhouding sprake is geweest. Van het begin af aan was er sprake van een soort stoperigheid in de samenwerking. Alles wrong, veel ambities zijn gestrand, het onderling vertrouwen moest worden bevochten. Geval len is het kabinet (nog) niet. Maar deze eerste club van CDA en PvdA sinds lange tijd is wel een jaar te vroeg uit-gere- geerd. En nu kijken ze beide ook maar een andere kant op. vdM. BRUSSEL - De Nederlandse re gering hoopt enkele honderden miljoenen guldens subsidie van de EG te krijgen voor grote in frastructurele werken als de Betuwespoorlijn en de bouw van verkeerstunnels. Dat blijkt uit een lijstje met acht projec ten dat gisteren door het minis terie van financiën in Brussel is gepresenteerd. Het fonds bevat 11 miljard gul den, bestemd voor infrastructu rele werken. Daarnaast zou de in Luxemburg gevestigde Euro pese Investeringsbank EIB in het vervolg met leningen voor 75 procent in plaats van 50 procent in een project kunnen deelne men. De ministeries van finan ciën en verkeer onderzoeken nog of ze de oeververbinding over de Westerschelde, vuilver brandingsinstallaties in Alk maar en Nijmegen en verbete ringen aan de haven van Rotter dam voor subsidie zullen voor dragen. soleerd van de buitenwereld. Zesenvijftig jongeren uit een voorstad van Detroit wer den vermist in de Great Smoky Mountains, een gebergte in North-Carolina. Het wach ten was op het weer openstellen van een vliegveld in North-Carolina. Pas dan kun nen helikopters worden gestuurd om naar vermisten te zoeken. Miljoenen mensen langs de kust zaten zon der elektriciteit en verwarming. Maandag was het opnieuw zeer koud, met temparatu- ren van 12 graden Celsius onder nul in Zouth- Carolina en 16C onder nul in Massachusetts. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur. C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierik zee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19 00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren, Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- l'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00. franco per post 105,00; per maand 29.00. automatische afschrijving 28,50, jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319,00, jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.50, zaterdag 2.00 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3