Filmfestival Zeeland verdwijnt Pronkstuk De Schelde even op rede totale PZC Jubileumconcert van Cantorij der Basiliek in Hulst Plan voor ecologische siertuinkring Gs komen Borsele tegemoet in kwestie rond aanleg WOV Honderden mensen bij begrafenis van Jeff Eendragt Tapijtwinkel op industrieterrein Middelburg taboe provincie 11 verbouwings uitverkoop janlaban Stichting stopt na uitblijven subsidie Middelburg DINSDAG 16 MAART 1993 van onze verslaggever HEINKENSZAND - Het college van gedeputeerde staten komt stukje bij beetje de gemeente Borsele tegemoet in de discus sie over de aanleg van een Wes- terschelde Oever Verbinding (WOV). Uit een toespraak die ge deputeerde L. Nederhoed-Zijl- stra (CDA. ruimtelijke orde ning) maandagavond in Hein- kenszand voor de afdeling Bor sele van haar partij hield, bleek dat gs na willen denken over een integrale aanpak van het westelijk deel van de gemeente Borsele. Dat heeft het gemeentebestuur steeds op aangedrongen. De eventuele aanleg van de WOV moet met zich meebrengen dat de kernen 's Heerenhoek. Bor sele en Nieuwdorp en omgeving een opkikker krijgen, was de wens van de gemeente. Maan dagmiddag is die gedachte in een overleg tussen de colleges van gedeputeerde staten en dat van burgemeester en wethou ders van Borsele nader uitge werkt. Mevrouw Nederhoed is in ieder geval bereid zich daar sterk voor te maken, zei ze ijl Heinkenszand. Niet netjes Verder gaf ze toe dat gs niet netjes hebben gehandeld toep de gemeente een concept-be stuursakkoord aan gedeputeer de staten presenteerde. Daar is nooit een echt antwoord van de provincie op gekomen. Ook dat zal veranderen, liet de gedepu teerde weten. Ze pleitte verder voor een dialoog tussen provin cie en gemeente. Daarover bestond onder de ruirp twintig aanwezigen wel enige scepsis. Mevrouw Nederhoed kreeg te horen dat. het provincie bestuur zijn gang maar gaat. zonder naar de bevolking en di rect betrokkenen te luisteren. Dat was niet alleen zo in het ge val van de WOV. werd bijvoor beeld van de zijde van de land bouw opgemerkt. van onze verslaggever MIDDELBURG - Enkele hon derden mensen hebben maan dagmiddag op de algemene be graafplaats in Middelburg af scheid genomen van de in Vlis- singen omgebrachte 19-jarige Middelburger van Surinaamse afkomst Jeff Eendragt. De rouwpleehtigheid in de volle aula van de begraafplaats stond in het teken van Jeff èn in het teken van de verzoening. De Vlissingse pastor P. van Hee- ke leidde de dienst. Hij veroor deelde de gewelddadige dood van Jeff, die in de nacht van za terdag 6 op zondag 7 maart door messteken om het leven kwam. „Familie, meelevenden, wij zijn willens en wetens verbonden", sprak hij. Hij stelde dat Jeff de dood heeft gevonden op een ma nier die niet kan. Wij staan on machtig tegenover die dood." Van Hecke greep vervolgens te rug op de verbroederingsop tocht van afgelopen zaterdag naar de plek waar de fatale steekpartij plaatsvond. De ver dachten van dit misdrijf zijn van Antilliaanse afkomst. Surina- mers. Antillianen en Nederlan ders trokken zaterdag en ook maandagmiddag samen op. ..Laten wij Jeffs dood zin geven sloot Van Hecke daarop aan. ..la ten wij zijn dood zien als een roep om verdraagzaamheid." Jeffs moeder ging in op zijn le ven. ..Hij moest zijn leven nog opbouwen", zei zij. ..Hij was be trouwbaar. een goede werker. Ik kan over zijn dood alleen eeti woord van afschuw uitspreken. Zij en vriendinnen van de Midi delburger riepen ook op tot ver broedering. „Wij dragen Jeff over aan U. lieve Heer", besloot een vriendin haar toespraak. Na de rouwpleehtigheid droeg een aantal vrienden Jeff naar zijn laatste rustplaats. van onze verslaggever HULST-De Koorstichting Can torij der Basiliek Hulst geeft za terdag 20 maart vanaf 20.30 uur een jubileumconcert naar aan leiding van het twintigjarig be staan. Het concert is in de. voor de gelegenheid feestelijk aange klede, voorkerk van de thuisha ven van het koor: de Hulster Willibrordusbasiliek. De Cantorij krijgt steun van het Antwerps Strijkersconsort, en enkele solisten: sopraan Christa Biesemans. alt Nadia Loenders, traverso-speler Dick Boon en or ganist Jos Verpoorten. Dirigent Anton de Kort heeft de muzikale leiding. Er is gekozen voor een gevarieerd repertoire, zodat de toehoorders een afwisselend concert kunnen venvachten. De keuze van de werken - onder meer van Bach. Brückner. Ham- merschmidt, Telemann en Cal- dara - geeft, de koorleden de kans al hun kwaliteiten te laten horen. De Cantorij der Basiliek be schouwt het jubileumconcert als tweede hoogtepunt in korte tijd. Eind vorig jaar werd de cd 'Songs to celebrate' uitgebracht, een in de parochiekerk van Koe wacht opgenomen registratie van het kunnen van het koor. De cd is intussen al aan de tweede persing toe. Advertentie van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De firma Groe nendijk BV in Middelburg krijgt voorlopig geen toestem ming de tapijthandel aan de Grenadierweg voort te zetten. Dat heeft de Raad van State be sloten naar aanleiding van een spoedprocedure van de firma tegen de gemeente Middelburg. Groenendijk BV wilde voorko men dat de gemeente door mid del van bestuursdwang de han del zou verbieden. De gemeente had daarmee gedreigd, omdat de tapijtverkoop volgens burge meester en wethouders niet le gaal was. De gemeente Middel burg had eerder het verzoek van Goenendijk afgewezen om een vrijstelling voor detailhandel te krijgen. Aan de Grenadierweg, in Arnestein, geldt een bestem ming 'industrieterrein'. Het is verboden daar detailhandel te vestigen. Terughoudend De Raad van State is het met de gemeente eens. De Raad conclu deert dat de gemeente terecht een zeer terughoudend beleid voert ten aanzien van detailhan del buiten de binnenstad. Slechts bij hoge uitzondering en onder zeer stringente voorwaar den wordt medewerking ver leend aan vestiging van detail handel in het buitengebied. De Raad van State is het met de gemeente eens dat voor Groe nendijk BV geen uitzondering kan worden gemaakt. De firma kan nog in beroep gaan tegen, het besluit van de Raad van Sta te. ipnze verslaggever MIDDELBURG - Het Filmfesti val Zeeland dat de afgelopen vier jaar plaatvond in het Scliuttershoftheater in Middel burg, houdt op te bestaan. Nu de gemeente Middelburg weigert subsidie te verstrekken aan de stichting Film in oprichting is het voor die organisatie niet langer mogelijk het evenement Ie organiseren. „Je kan geen jaarlijks festival organiseren, zonder een filmaanbod het hele jaar door", zegt L. Everts, kan didaat bestuurslid van de stich ting in oprichting. Voorde organisatie van een film festival is niet alleen een locatie vereist: kennis, ervaring en con tacten in de filmwereld zijn eveneens noodzakelijk. Daar- beschikken de medewer kers van de stichting in oprich ting. Volgens Everts is het on- 51)1 doenlijk deze kwaliteiten alleen aan te wenden voor een jaarlijks festival van tien dagen. Hij houdt daarom onverkort vast tttfaan een koppeling tussen film festival en een permanent film- Mi ci De gemeente is wel bereid bij te I dragen aan de kosten van een '"'f: filmfestival. Ook de provincie heeft daar dit jaar 45.000 gulden sp? voor apart gezet. Desondanks k at een laatste filmfestival in het ?rnï Schuttershof zit er niet meer in. ss« De locatie is in oktober waar- seia schijnlijk nog wel beschikbaar m,2 maar de stichting Film i.o. ziet het niet zitten de organisatie op zich te nemen. Aangezien het on waarschijnlijk is dat iemand an ders de fakkel overneemt, zal de Tuinmeubelen en kleding bij Sjinbraak buit VLISSINGEN - Uit de achter tuin van een woning aan Baten burg in Vlissingen zijn een tuin- eten enkele kledingstukken ge- jIjIu tolen. De tuinset bestond uit ler|, een tafel en vier stoelen. Onder Ie gestolen kleding bevonden ireuj ich enkele sweaters, een spij- ^erbroek, een trainingspak en wee kinderbroeken. De totale aarde van de zondagavond ge stolen buit bedraagt enkele hon- berden guldens. subsidie van de provincie voor volgende jaren daardoor verval len. Dat is het definitieve einde dit evenement èn van een alter natief filmaanbod in Middel burg. aldus Everts. Begrip Andere locaties voor het filmfes tival, zoals 't Beest in Goes of Al- hambra in Vlissingen, wijst hij van de hand. Ook J. van Aspert, beleidsmedewerker culturele za ken bij de provincie, ziet daar weinig in. Hij heeft alle begrip voor de koppeling die de stich ting Film i.o. legt tussen het filmfestival en een Middelburgs filmtheater. Everts vraagt zich af of de Mid delburgse gemeenteraadsleden zich realiseren waar ze nee tegen hebben gezegd. Wanneer zij nu niet positief reageren op het sub sidieverzoek van de stichting vervallen de subsidie van de pro vincie èn de locatie en kan de ko mende jaren alleen nog ten kos te van enorme investeringen een alternatief filmaanbod worden gecreëerd. Daarmee zijn ook alle vroegere investeringen (de ge meente is bij het faillissement van de vorige stichting voor 655.000 gulden in het schip ge gaan) weggegooid, aldus het be stuurslid. Voorwaarden De redenering dat Middelburg door het gesloten houden van zijn portemonnee het filmfesti val de nek omdraait, heeft vol gens wethouder mr J. A. R. M. Douwes van cultuur de 'charme van de eenvoud.' Hij stelt dat de gemeente in het verleden de voorwaarden heeft geschapen voor het draaien van kunstzin nige films door veel geld in het Schuttershof te pompen. Nu is het de beurt aan de onderne mers die de locatie en het aan grenzende theatercafé bezitten om een risico te nemen. Oftewel: het eigenaarsduo Rijn en Petiet moet het benodigde geld maar in het theater steken. C. Rijn kaatst de bal terug. Hij zegt net als de gemeente veel geld te hebben verloren door het faillissement van het theater. Desondanks wil hij de stichting Film i.o. korting geven op de huur van het eerste jaar en alle verbouwingskosten buiten de huurprijs houden. Maar uitein delijk moet de stichting zichzelf bedruipen. Nu de mogelijkheden voor een kunstzinnig filmtheater in de Schuttershof verkeken lijken. zijn de eigenaren op zoek naar een andere bestemming of een andere eigenaar. „Nu is het nog mogelijk voor betrekkelijk wei nig geld een prachtig filmthea ter in te richten", aldus Rijn. „In wezen besluiten de raadsleden tot geldvernietiging wanneer ze deze kans laten lopen." Hettie Begheyn-Brinkman in Koudekerke wil een ecologische siertuinenkring opzetten. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - „Het be langrijkste van ecologisch tuinieren is tuinieren in har monie met de natuur." Aan het woord is Hettie Begheyn- Brinkman. Twee jaar geleden kwam zij vanuit Den Haag naar Koudekerke om daar op een boerderij te gaan wonen. Ze raakte in de ban van het ecologisch tuinieren en wil nu een ecologische siertuinen kring opzetten. Begheyn vertelt dat ecolo gisch tuinieren een kwestie is van kijken wat er in je tuin leeft. „Afhankelijk van de grondsoort, de dieren die er le ven en het klimaat, creëer je een tuin waarin de natuur zo veel mogelijk haar eigen gang kan gaan. Veel mensen leve ren in hun tuin een gevecht te gen de natuur. Onkruid bij voorbeeld wordt door veel mensen keer op keer wegge- schoffeld. Maar je kunt on kruid ook te lijf gaan door bij voorbeeld bodembedekkers te planten. Dit zijn planten met zoveel bladeren, dat er geen onkruid meer doorheen kan groeien. Dit is ook goed voor het insektenleven. Zij kunnen goed leven tussen de bladeren, spinnetjes zijn daar een voor beeld van. De laatste vormen weer een voedselbron voor vo gels." Om haar enthousiasme te de len en ervaringen uit te wisse len, wil Begheyn een ecologi sche siertuinenkring opzetten. Ze heeft inmiddels al enkele reacties gekregen. „Veel men sen denken bij een ecologische tuin aan een wilde geitenwol- len-sokken-tuin. Dat is het niet. Een ecologische tuin vergt zeker in het begin veel onderhoud. Later laatje de na tuur meer haar werk doen. Het is belangrijk dat je niet alleen kijkt naai- wat mooi is. maar ook naar de natuur om je heen." Een ecologische tuin hoeft niet noodzakelijk een wilde tuin te zijn. „Er zijn ook ecolo gische Engelse landschapstui nen". zegt Begheyn. „Ook kun je ecologisch tuinieren op een balkon door vlinderplanten neer te zetten, of broedkastjes voor vogels te plaatsen. Zo krijg je op een klein oppervlak een heel levendig plekje." Promotietocht van voormalige Willem Ruys zondere plaats in de geschiede nis van de scheepswerf in. De Rotterdamse Lloyd gaf in 1938 opdracht voor de bouw. In 1941 zou het schip van de helling lo pen. De Duitsers gooiden roet in het eten. Het casco van de Willem Ruys heeft de hele Tweede Wereldoorlog en ook nog daarna het aanzicht van Vlissingen bepaald. De tewa terlating vanaf de helling in de binnenstad vond 1 juli 1946 plaats. Het schip was 28 sep tember 1947 klaar voor de proefvaart en is ruim twee maanden later officieel overge dragen. Verbouwing Sinds zijn vertrek uit Vlissin gen is de Willem Ruys voor zover bekend nog één keer in de Scheldestad teruggeweest, eindjaren vijftig, voor het inne men van vracht en passagiers. Dat was vlak voor een ingrij pende verbouwing in Rotter dam. De passagiersvaart op In donesië was lamgelegd door een boycot van Nederland. De rederij stapte over op cruises. Die bleken verliesgevend. De Rotterdamsche Lloyd besloot het vlaggeschip te verkopen aan de Italiaanse rederij Lauro. De overdracht vond in 1965 plaats. De Achille Lauro was geboren. De Italiaanse eigenaren heb ben het uiterlijk van de Willem Ruys danig veranderd, gemo derniseerd. Het opvallendst is de felblauwe kleur. 'Straalde Willem Ruys in zijn gloriejaren een zekere voornaamheid uit', schrijft Piet Quite, 'de Achille Lauro is ingericht in toeristi sche stijl, compleet met casino en nudistendek'. Vlissingen kan vrijdagmiddag kortstondig weer kennis ma ken met zijn produkt, dankzij een promotietocht voor crui ses. De Achille Lauro vertrekt donderdag uit Southampton naar Antwerpen, waai- het schip afmeert aan de Schelde- kade 20-21. Onduidelijk is op welk tijdstip de boot dan voor Vlissingen arriveert. De af vaart in Antwerpen is, aldus reisbureau Reizen Huybrechts in Antwerpen, gepland om drie uur vrijdagmiddag. De vaar tocht naai- Vlissingen neemt normaal gesproken twee a drie uur in beslag. Willem Ruys in 1947 aan de afbouwkade van De Schelde in Vlissingen. 15e Willem Ruys, nadat deze door de Italiaanse rederij Lauro was omgedoopt tot Achille Lauro, foto archief Koninklijke Schelde Groep tijdens een cruise op de Middellandse Zee in 1985. foto EPA van onze verslaggever VLISSINGEN - Het befaamd- ste schip dat ooit bij de Ko ninklijke Schelde Groep is ge bouwd komt vrijdag voorbij zijn 'geboorteplaats' Vlissin gen. De tot Achille Lauro om gedoopte Willem Ruys maakt een promotietocht van Ant werpen naar Zeebrugge. Naar verwachting passeert de Grand Dutch Lady onder de moderne passagiersschepen tussen vijf' en zes uur vrijdag middag de Vlissingse boule vards, op weg naar de Vlaamse kust. De Willem Ruys is na zijn ver trek eind september 1947 zel den in of bij Vlissingen ge weest. De herinnering aan de 214, het bouwnummer van het passagiersschip, is gebleven. Vorig jaar verscheen zelfs nog een boek over de Willem Ruys, van de hand van Piet Quite. Hij doet de roemruchte historie van het voormalige vlagge schip van de Rotterdamse Lloyd uitvoerig uit de doeken. De Schelde heeft veel passa giersschepen gebouwd, maar de Willem Ruys neemt een bij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 21