^Poging tot overleg in metaal El Salvador weigert ontslag legertop dagmenu.. Biologische klok van mens ontdekt Lubbers: dwangarbeid jonge criminelen Kamermeerderheid voor aftrekbaar onderhoud eigen huis Stakingsacties gaan tweede dag in •A. Proefabonnement kof 36e jaargang no. 63 jjlinsdag 16 maart 1993 9 1 JEN HAAG (GPD) - De sta- ?pc; [ingacties in de metaal- en elek- ve: rotechnische industrie gaan 'e andaag hun tweede dag in. t o: jjsteren gingen al drie bedrij- d'O fn voor 24 uur plat, vandaag dei eemt het personeel in andere Tel: ndernemingen de fakkel over. ■end bonden hebben aangekon- gd het werk voor 48 uur neer te jen bij de houtenfabriek VSH Hilversum. Bij het Groningse elpman staat een 24-uurssta- )nuE (ng op het programma. Verder lan? al in een aantal andere bedrij- lera en het werk worden onderbro- en voor discussies over de cao- osib onflicten. De werkgeversorga- er£ lisatie FME probeert ondertus- r he en informeel overleg op gang te 'ob!e rengen. Dat zou moeten uit- Chri tonden in een formele voortzet- 'SD [ng van de cao-onderhandelin- pur, en e gezamenlijke vakbonden in .e metaal-industrie riepen de erkgevers gisteren opnieuw op et een formele hervatting van cao-overleg. Zij deden dat ijdag ook al. De ondernemers rusijoelen er echter niet voor, zo ng uit informele gesprekken et duidelijk is geworden dat of- n li Koeler weer <siMb De maximumtemperatuur wordt 12 graden. Het is beioolkt en er valt tijde lijk wat lichte regen. De zuidwest tot vesten wind is matig omstreeks 4 Bft. mammammm ALMERE (GPD) - Premier Lubbers heeft gisteren een kei hard betoog gehouden tegen criminaliteit, en vooral onder de jongeren. Jongeren die ver oordeeld zijn moeten aan het werk gezet worden. Natuurlijk onder bewaking, ze zijn tenslotte gestraft. „Dat moet kunnen in inrichtingen of kampementen", aldus Lubbers gisteren tijdens een CDA-ma- nifestatie in Almere. Volgens de premier zouden militairen ingezet kunnen worden voor de bewaking van de inrichtingen en kampementen. „We moeten harder worden", was de bood schap van de premier. „Neder land kan nu niet trots zijn wat betreft de criminaliteit. Maar we moeten wel trots kunnen zijn op ons land". Zijn indrin gende en opgewonden betoog was niet alleen tegen de crimi nele jongeren gericht. Ook werkgevers die illegalen in dienst hebben moeten harder worden aangepakt. „Nu krij gen die werkgevers een bon of zo, maar we moeten ze pakken daar waar ze kwetsbaar zijn. We moeten hun machines con fisqueren. verschrotten, weg ermee", aldus de minister-pre sident. „Laten we voorkomen dat we weer te laat zijn. Laten we aanpakken en dan moet je boos worden. Ik doe dat nu maar een keer", zei Lubbers. De premier meent dat het her stel van normen en waarden begint in de opvoeding en op school. „Wat is het belangrijk ste vak op school?", zo vroeg hij zich af. „Misschien moet dat wel orde en discipline zijn". Hij maande ook studenten in het hoger onderwijs wat harder te werken. „Zo kunnen ze laten zien dat ze het waard zijn die dure studie, die met gemeen schapsgelden wordt betaald, te volgen", zo besloot Lubbers. sut en". Da EG blijft tegen Autobahn- vignet BRUSSEL - Een nieuwe poging van Duitsland om een Autobahn-vig- net in te voeren voor vrachtwagens is giste ren in de EG wederom stukgelopen. De EG-mi- nisters van Verkeer vin den de tijd voor zo'n vig net nog steeds niet rijp. De tegenstand tegen na tionale vignetten neemt volgens minister Maij- Weggen zelfs steeds meer toe. De verkeersmi nisters hebben besloten om de hele kwestie door te schuiven naar een spe ciale werkgroep, die be gin juni dit jaar een rap port moet uitbrengen. Als compromis is Neder land bereid een Eurovig net te accepteren, dat in nlle Europese landen kan worden ingevoerd. De inkomsten daarvan zouden in een gezamen lijke pot in Brussel moe ten worden gestopt, waarna datzelfde Brus sel voor de verdeling van de gelden zorg draagt. dei :U3 ficiële onderhandelingen een re delijke kans van slagen hebben. De bonden willen wel enige ruimte geven voor een informele gedachtenwisseling. Dat zou kunnen gebeuren aan het begin van een vergadering die zij in de leggen. Dat is de werkgevers niet Raad van Overleg voor de Me- informeel genoeg. „De vertrou- taalindustrie (ROM) willen be- welijkheid van zo'n overleg zou HHHHBHBHI IDA-voorzitter beticht PvdA 'Stk fan polarisatie 2,Bt üMERE (GPD) - CDA-voor- IterWim van Velzen heeft gis- ravond felle kritiek geleverd coalitiepartner PvdA. Hij irweet de coalitiepartner 'eertien maanden voor de ver- iezingsdatum al met de cam- n agne begonnen te zijn". Tij- ens een CDA-manifestatie in Imere verweet Van Velzen de WA gisteravond „een strate- van polarisatie en uitslui- Een staker laat zich in Utrecht inschrijven in het stakingsregister van de vakbonden. foto Marcel Antonisse/ANP an Velzen wees in dit verband PvdA-leider Kok die gezegd eeft Brinkman niet te zien zit- n. Hij wees op André van der tai 2 WW, die meent dat voor het DA geen plaats meer is in een ale 2 olgend kabinet. „Het zou een oede zaak zijn als de komende °Pj eertien maanden geen tacti le spelletjes worden gespeeld ïer zo spoedig mogelijk duide- kheid komt wie namens wie ireekt en wat de PvdA met de uidige coalitie wil.", aldus Van elzen. HOORN/ALMERE (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het onderhoud van het eigen huis weer aftrek baar moet worden voor de be lasting. Het CDA steunde giste ren het initiatief hiertoe van PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens. De fiscale aftrek baarheid van het onderhoud aan eigen woningen werd in 1985 afgeschaft. Wöltgens verwacht dat de maat regel, die hij voor de jaren '93 tot en met '96 wil laten gelden, dui zenden arbeidsplaatsen zal ople veren. „Bovendien zal veel werk dat nu nog zwart wordt verricht, dan weer wit worden gedaan", aldus Wöltgens gisteren tijdens een PvdA-bijeenkomst in Hoorn. De PvdA'er denkt niet dat de maatregel veel geld hoeft te kosten. „Er zal meer btw bin nenkomen en bovendien is de maatregel tijdelijk", aldus Wölt gens. Daarnaast hoeven er ook minder werkloosheidsuitkerin gen te worden betaald. Hij wil overigens niet alle onder houd aftrekbaar maken. „Het moet natuurlijk niet gelden voor elk wissewasje, want dat zou on uitvoerbaar zijn. En het moet ook niet over honderdduizenden guldens per keer gaan", zei de PvdA-fractievoorzitter. De maatregel moet gelden vanaf 1 januari 1993, om te voorkomen dat iedereen nu onderhoud gaat uitstellen, tot de nieuwe wet van kracht wordt. Omdat de maatre gel tijdelijk is, verwacht Wölt gens dat heel veel mensen er ge bruik van zullen maken, waar door het werkgelegenheidseffect zo groot mogelijk wordt. CDA-fractievoorzitter Brink man juichte het initiatief van Wöltgens toe. Tijdens een CDA- bij eenkomst in Almere sprak hij van 'een bekering' van de PvdA. Hij wees erop dat de PvdA zich in het verleden altijd heeft ver zet tegen deze aftrekbaarheid. Voor de bouwwereld is Wölt gens' voorstel een verrassende ontwikkeling. „Bouwonderne mers kunnen zich op die markt begeven", zegt mevrouw S. Dek ker van het Ondernemersver- bond Bouwnijverheid. „In het zwarte circuit van onderhoud aan eigen woningen gaat ander half miljard gulden om. Met deze maatregel kan dat aandeel weer teruggenomen worden. Er zal meer bouwproduktie komen en dus ook meer werkgelegenheid". Archieffoto van de IKON-ploeg die in 1982 in El Salvador ii bloede blijkt te zijn vermoord VN-commissie bevestigt moord op IKON-team in 1982 SAN SALVADOR/DEN HAAG (AFP/RTR/UPI/DPA/ GPD) - De Salvadoraanse president Alfredo Cristiani heeft maandag de eis van de Verenigde Staten afgewe zen om binnen een week 15 hoge militairen te ontslaan die zich schuldig hebben gemaakt aan grove schendin gen van mensenrechten. De VS schortten onlangs voor een bedrag van 11 miljoen dollar aan militaire hulp aan El Salvador op. De hulp zal pas worden hervat als de Salvadoraanse regering binnen een week de hoge militairen uit hun functie zet. Cristiani toonde zich niet onder de indruk: „Wij onderwerpen ons niet een dergelijke maatregel door wie die ook wordt op- Met een mengeling van opluchting en bitterheid is maandag in Nederland gereageerd op de conclusie van een onderzoek van de Verenigde Naties dat vier IKON- journalisten in 1982 doelbewust door het Salvadoraanse leger zijn vermoord. „We hebben waardering voor de VN-commissie dat na elf jaar de waarheid boven water is gekomen. De hoop daar op hadden we allang opgegeven. We zijn bitter omdat het waar is wat wij vermoedden en omdat het zolang heeft geduurd voordat die duidelijkheid er kwam", aldus Lejo Schenk, destijds eindredacteur van IKON-Ken- merk. Jaap Kuiper, broer van de doodgeschoten redac teur Jan Kuiper, zei „opgelucht" te zijn. „Dat klinkt mis schien vreemd, maar ik wilde de waarheid weten. Liever een bittere waarheid dan datje blijft gissen De IKON hoorde maandagmorgen vanuit New York dat het plan om de journalisten te doden de avond voor de aanslag werd beraamd. De vier. correspondent Koos Koster, redacteur Jan Kuiper, geluidsman Hans Terlaag en cameraman Joop Willemsen, kwamen op 17 maart 1982 in El Salvador om het leven. Ze waren met een aantal guerrillastrijders van de linkse verzetsbeweging FMLN op weg naar „bevrijd gebied" toen zij door soldaten van het Salvadoraanse leger wer- Duurder Trein, bus en autorijden worden de komende jaren fors duurder. Minister Maij van verkeer kon digt in een interview aan dat het wel eens om tientallen procen ten kan gaan. De oorzaak van de prijsverhogingen ligt in het streven het vervoer meer kostendekkend C te maken. w in het gedrang komen", aldus FME-voorzitter Hans van den Akker, die op korte termijn con tact met de bonden zou opne men om over „informeel en oriënterend overleg" afspraken te maken. Standpunten De standpunten van werkgevers en werknemers in het cao-over leg liggen op het oog niet zo heel ver meer uit elkaar. In de wao- kwestie nemen de bonden blij kens hun brief van gisteren ge noegen met een in de cao vast te leggen „krachtige aanbeveling dat de werkgever in overleg met de vakverenigingen een voorzie ning treft tot aanvulling van de (van volgend jaar af lagere) wao- uitkeringen". De werknemers zouden gehouden zijn aan zo'n voorziening (bijverzekering op kosten van de werknemers) deel te nemen. Van een collectieve re geling voor de bedrijfstak als ge heel is geen sprake meer In het standpunt van de FME wordt werkgevers ook dringend aanbevolen een voorziening te treffen die werknemers de moge lijkheid van bijverzekeren biedt. slot zie pagina 3 kolom 1 Andriessen geeft toe op terrein vestigingsbeleid DEN HAAG (ANP) - Minister Andriessen van economische zaken is bereid tegemoet te ko men aan de kritiek van de cen trale werkgeversorganisaties op zijn plannen inzake het vesti gingsbeleid. Met ingang van 1996 kunnen wat de bewinds man betreft allerlei verplichte diploma's voor ondernemers worden afgeschaft. De minister zal vandaag in een brief aan de Tweede Kamer uit eenzetten op welke punten hij zijn plannen, die hij in december vorig jaar al zeer beperkt bijstel de na kritiek van allerlei bran che-organisaties, aanpast. Brinkman: lagere uitkering jonge samenwonenden ALMERE (GPD) - CDA-fractie voorzitter Elco Brinkman wil de werkloosheidsuitkering voor jongere gehuwden en sa menwonenden verlagen. Tij dens een CDA-bijeenkomst in Almere zei hij dat individuali sering van het sociale zeker heidstelsel met zich brengt dat twee werkloze partners samen niet meer dan één ww-uitkering zouden moeten krijgen. De commissie die onder leiding van oud-minister Gerrit Braks het nieuwe verkiezingsprogram ma van het CDA voorbereidt, zal naar alle waarschijnlijkheid de ze stelling in het programma op nemen. Nu nog kunnen twee werkloze samenwonenden of ge huwden beiden 70 procent van een ww-uitkering krijgen. Mini-campings Op de mini-campings in Zeeland mogen met Hemelvaartsdag en Pinksteren vijftien caravans of tenten staan: in het overleg over de dnikteweekends aan het be gin van het seizoen hebben de gemeenten in Zeeland voor het eerst één lijn Q getrokken. w Rottier Stephanie Rottier bereikte giste ren de laatste zestien van het tennistoernooi van Key Biscane. De uit Zeeland afkomstige ten- nister versloeg in de tweede ron de de Franqaise Julie Halard en zette daarna de Letse Larissa Neiland- C Savtsjenkoder opzij. I w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. NEW YORK (DPA) - Amerikaan se onderzoekers denken ons „in wendige uurwerk" te hebben ontdekt. Het zijn twee traan- vormige gebieden in de herse nen, die ons slaap- en waakrit me regelen als een prccisiehor- loge. Elk van de gebiedjes is kleiner dan een speldeknop en bevat 8.000 tot 10.000 zenuwcellen, al dus Dale Edgar en collega's van de Californische Stanford Uni versiteit in de jongste uitgave van de Journal of Neuroscience van maandag. Anders dan tot dusverre door vele deskundigen werd aangenomen, functioneren de gebiedjes niet als een „scha kelaar". die de waak- en slaapfa- sen in- en uitschakelt. Vergelij kend onderzoek met een apen soort die een nagenoeg hetzelfde slaapritme als de mens heeft, alsmede met ratten, toonde na melijk aan dat de inwendige klok deze dieren de helft van een 24-urige cyclus wakker houdt. In de andere helft vermindert hun activiteit. Edgar vergelijkt de „biologische klok" met een wek- signaal dat zich in de loop van de dag versterkt om een toenemen de behoefte aan slaap tegen te gaan. De ontdekking kan naar zijn mening vooral van belang zijn voor oudere mensen met slaapstoornissen alsmede nachtwerkers en voor de gevol gen van zogeheten jet lag' door het vliegen door tijdzones. i me'Kp^ onder1 den doodgeschoten. Lange tijd heeft het vermoeden be staan dat het om een hinderlaag ging. maar dat kon nooit officieel bewezen worden. De Salvadoraanse rege ring bleef die lezing ook altijd ontkennen. De zogeheten VN-Commissie van de Waarheid, die de schendingen van de mensenrechten in El Salvador on derzocht tijdens de burgeroorlog, acht commandant Mario A. Reyes Mena van de vierde infanteriebrigade, verantwoordelijk voor de moord op de journalisten. Amnestie De Salvadoraanse president riep zondag al op tot een algehele amnestie voor alle militairen, verzetstrijders en burgers die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogs misdaden. Maar de Commissie van de Waarheid van de Verenigde Naties die een dag later vooral het Salvado raanse leger aanklaagde wegens schendingen van de mensenrechten kwam met de aanbeveling 103 hoge mili tairen uit hun ambt te ontzetten. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1