Steun plan racecircuit wankel Veel oefenen en een beetje geluk Plan voor bouw van windmolens nabij Stavenisse ZMF ongerust over Sophiahaven Geen extra geld voor allochtone leerlingen op Vlissingse school Vier kilometer oliespoor op straat ontdekt Machtiging voor bezit vuurwapen tei onrechte geweigerd provincie 10 Sleutelpositie voor WD in gemeenteraad Reimerswaal St lezers schrijven DINSDAG 16 MAART 1993 van onze verslaggever KRUININGEN - Hel plan voor een racecircuit in de Anna Ma- riapolder bij Bath geniet mo menteel slechts de steun van een minderheid in de Reimers- waalse gemeenteraad. Alleen Bewoners Belangen Reimers waal (BBR) is unaniem vóór. De SGP heeft zowel principiële als praktische bezwaren. PvdA en CDA zijn verdeeld. De sociaal democraten hebben één voor stander en de christen-demo craten één tegenstander in de gelederen. Alles hangt donder dag, wanneer de raad een beslis sing neemt, af van de tweehoof dige WD-fractie. En die heeft nog 'behoorlijk grote bedenkin gen' tegen het racecircuit, liet fractievoorzitter I. Vogelaar gisteren weten. Zoals de kaarten nu liggen, zijn de voorstanders met zeven te gen tien in de minderheid: drie BBR, drie CDA en (onder voor waarden) één PvdA. De SGP. goed voor vijf zetels, is mordicus tegen, SGP-wethouder A. P. Bruinooge incluis. Voor de meer derheid van de PvdA (twee ze tels) is het racecircuit onaan vaardbaar en ook christen-de mocraat P. de Jong en de VVD hebben moeite met het voorstel. De twee liberalen beseffen dat zij donderdag een sleutelpositie in nemen en willen derhalve geen Aardenburgse (17) gewond bij verkeersongeluk DRAAIBRUG - De 17-jarige K. H. uit Aardenburg is bij een ongeluk in Draaibrug, maan dagmiddag omstreeks drie uur, gewond geraakt. Zij werd over gebracht naar het Antoniuszie- kenhuis te Oostburg. H. heeft vermoedelijk haar arm gebro ken. De Aardenburgse bestuurde een bromfiets terwijl ze vanuit Oost burg in de richting van Aarden burg reed. In Draaibrug naderde vanaf de Langeweg een vrach tauto, bestuurd door S. C. uit Eede. Deze verleende geen voor rang, waarna de bromfietsster tegen de rechterzijkant van de vrachtauto botste. De bromfiets werd onherstelbaar beschadigd. officieel standpunt naar buiten brengen. „Ik wil niet dat andere fracties met die voorkennis de discussie ingaan", licht Voge laar toe. De VVD, die overigens op één lijn zit. wacht daarnaast nog op juridische adviezen over het met de Stichting Geluidpro- ducerende Sporten Reimers waal te sluiten contract. Bedenkingen Niettemin overheersen de be denkingen in de WD. Want wie 'ja' zegt tegen het contract, zal in de toekomst het circuit ook pla- nogisch mogelijk moeten maken wanneer de MER (milieu-effect rapportage) gunstig uitpakt. „Je treft in feite nu al een planolo gisch besluit, ook al is het offi cieel niet aan de orde. Maar als de MER positief is, ben je als ge meenteraad gebonden, want het contract biedt ons nauwelijks ontsnappingsmogelijkheden", legt Vogelaar uit. De WD heeft verder milieubezwaren en pro blemen met de ontsluiting. Ver der tobben de liberalen met de vraag of de milieu-effecten van- tevoren zijn na te gaan. „Kijk, we hebben een zuiveringsinstal latie bij Bath. Volgens de MER was geen hinder te verwachten, maar het duurde vijftien jaar voordat de zuivering binnen de geurgrens bleef." Het contract zou voor Vogelaar 'een struikelblok kunnen zijn', maar dat hangt af van de ver wachte juridische adviezen, die ook bepalen of de WD donder dag wijzigingsvoorstellen in dient. Dissident Het CDA schuift deze week nog een keer rond de tafel om fractie genoot De Jong over te halen. De 'dissident' deelde maandag mee dat 'na talloze gesprekken lang niet al zijn bezwaren zijn wegge nomen'. Hij vraagt zich af of de gemeente wel beter van dit plan wordt. „En dan zitten we ook dicht tegen de verkiezingen aan. Hoe zal de nieuwe raad over dit plan denken?" De Jong zegt dat hij echter nog geen definitieve keuze heeft gemaakt. De meerderheid van de PvdA ziet haken en ogen aan het con tract en de MER. „We hebben een reeks argumenten tegen", zegt fractievoorzitter M. B. de Koster. Haar 'rode broeder' C. J. Knuit is persoonlijk gechar meerd van de racesport en zegt bijvoorbaat niet nee. Knuit zal donderdag wel een aantal bin- van onze verslaggever STAVENISSE - De vereniging Zeeuvvind wil enkele windmo lens plaatsen bij het dorp Sta venisse. Zeeuwind heeft al thans bij de gemeente Tholen een aanvraag ingediend voor vier turbines. Een woordvoer der van de gemeente Tholen be vestigde dat maandag desge vraagd. De aanvraag moet nog getoetst worden. De vereniging Zeeuwind wilde gisteren geen commentaar geven. Bij de gemeente Tholen bestaat de indruk dat het plan redelijk Inbreker smijt salontafel door ruit van woning OOST-SOUBURG - In Groot Abeele heeft zondagavond een inbreker tijdens zijn vlucht een salontafel door de voorruit van een woning gegooid. De dader schrok van een voorbijganger en vluchtte door het kapotte voor raam. Uit de woning zijn geen goederen gestolen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Ravenstein- school in Vlissingen krijgt geen vergoeding van het ministerie van Onderwijs voor permanen te extra ruimte, die de school nodig heeft voor de lessen aan allochtone leerlingen. De Raad van State heeft dit besloten naar aanleiding van een proce dure die de gemeente Vlissin gen had aangespannen tegen het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De gemeente had voor de Ra- vensteinschool (samengaan van de Jan Ligthart- en Jacob Cats- school) een beroep gedaan op ar tikel 98 van de Wet op het Basis onderwijs. In die wet is geregeld dat er een hogere vergoeding voor een school kan worden ge geven als er 'bijzondere omstan digheden zijn'. De gemeente was van mening dat er een bijzon- dende voorwaarden stellen. Wil ligt het college die niet in, dan stemt hij met zijn fractie mee. Rillander J. Boone overhandig de burgemeester A. Verbree en wethouder J. W. P. Cornelissen maandag 1286 handtekeningen vóór het circuitplan. Boone, ac tief in de motorsport, deponeer de eerder al handtekeningen van voorstanders op het Rei- merswaalse gemeentehuis. ver is uitgewerkt. Gesproken wordt over een locatie bij de kop van Stavenisse. De omgeving van de Thoolse kern zou zich uit stekend lenen voor windturbi nes. Het te verwachten windaan- bod is goed. Nadere gegevens over de eventueel te plaatsen turbines ontbreken. Over hoog te en capaciteit van de molens kan de gemeente geen uitsluit sel geven. Ook staat niet defini tief vast dat het vier molens wor den. Wellicht blijft het bij drie exemplaren. Of plaatsing van molens bij Sta venisse mogelijk is. hangt af van een groot aantal factoren. De vereniging Zeeuwind moet bij voorbeeld nog gaan praten met grondeigenaren. Ook is nader overleg noodzakelijk met in stanties als de gemeente Tholen. Aan plaatsing van turbines langs de drukbevaren route Keeten-Mastgat kunnen haken en ogen zitten, aldus een woord voerder van de gemeente. Het ri sico bestaat namelijk dat de tur bines de radarbegeleiding van de scheepvaart storen. Verder worden er eisen gesteld op het gebied van geluidhinder en moe ten de molens goed in de omge ving passen. dere omstandigheid aanwezig is, omdat de school voor het verzor gen van onderwijs aan alloch tone leerlingen permanent extra ruimte nodig heeft. Het ministerie van Onderwijs vindt de aanwezigheid van veel allochtone leerlingen geen bij zondere omstandigheid. De school kan bovendien met het beroep op een ander artikel in de wet een aanvraag doen voor 'tij delijke huisvesting'. Dan wordt wél rekening gehouden met het aantal allochtone leerlingen. De Raad van State vindt deze op lossing het meest voor de hand liggend. Een permanente uit breiding acht de Raad niet noodzakelijk. „Immers, de sa menstelling van het leerlingen bestand is voortdurend aan ver andering onderhevig", zo meldt de Raad. Het beroep van de ge meente Vlissingen wordt daar om door de Raad verworpen. Werkzaamheden in de Sophiahaven bij Kamperland hebben ongerustheid bij de Zeeuwse Milieu Federatie gewekt. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster GOES/KAMPERLAND - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) vraagt de gemeente Wissenkerke in een brief op heldering over de werkzaam heden in de Sophiahaven bij Kamperland. De milieu-orga nisatie vreest voor uitbrei ding van het aantal ligplaat sen omdat er een ponton en nieuwe steigers in de haven liggen. Directeur H. J. van Koeveringe van Roompot Re creatie (het bedrijf dat de voormalige landbouwhaven exploiteert) deelt mee dat het eenvoudigweg om een reorga nisatie van de ligplaatsen gaat en beslist niet om een uit breiding. Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke had de brief van de ZMF maan dagmiddag nog niet onder ogen gehad. De ZMF heeft geen direct con tact opgenomen met Van Koe veringe. De Roompot-direc teur: „Ik krijg voortdurend van werknemers berichten dat er mensen met fototoestellen rondlopen, maar om wie het ging, was mij niet bekend." Reorganisatie is volgens hem nodig om de vele bijzondere vaartuigen die van de jachtha ven gebruik maken (onder meer catamarans) een goede ligplaats te kunnen bieden. „Het aantal kleine vissers bootjes dat bij ons ligt, loopt terug omdat de gemeente Veere een gratis trailerhelling bij Neeltje Jans heeft aange legd. Wij krijgen in plaats daarvan meer grotere boten binnen." De werkzaamheden houden volgens Van Koeveringe geen verband met een aanvraag voor meer ligplaatsen. „Die aanvraag loopt al driejaar, dat heeft hier niets mee te ma ken." Hij vindt het merkwaar dig dat de ZMF geen contact met hem heeft gezocht. „Maar ja, dat kost weer zestien cent." De verschillende jachthavens aan de Oosterschelde hebben een bepaald aantal ligplaat sen toebedeeld gekregen dooi de Stuurgroep Oosterschelde. Volgens Van Koeveringe is de grootte van de ligplaatsen - behoudens extreme gevallen - niet van belang. foto Pieter Honhoff Scrabble-kampioen Wim Lokerse: „Vaak in het woordenboek kijken..." Zierikzeeënaar Wim Lokerse scrabble-kampioen van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het nationaal scrabblekampioenschap win je niet zomaar. Veel oefenen is niet genoeg. Een beetje geluk heb je ook nodig, onder streept Wim Lokerse uit Zie- rikzee, die de landstitel zater dag in Soest in de wacht sleepte en daarbij honderd-, vijftig mededingers achter zich liet. De kunst van het uitleggen van woorden moet hem op het lijf zijn geschreven: twee. tweeverdiener, tweeverdie nershuis. tweeverdienershuis knecht. „Ik kijk even in de Van Dale of dat mag." Helaas, con stateert hij onverbiddelijk, het mag niét. Want in navolging van de jury houdt hij zich strak aan het nationale woor denboek. Op maandagavond komen de broers Wim en Gerrie Lokerse, respectievelijk controlebak ker bij Zeelandia in Zierikzee en monteur bij een garage in Oosterland. bijeen voor een spelletje scrabble. Jaar in. jaar uit. Dat dit de succesfonnule zou zijn voor hun weg naar de top, daar stonden ze eerst he lemaal niet bij stil. Het was voor de zevende keer dat ze een gooi deden naar het kampioenschap. Een hogere plaats dan de dertiende, voor Wim, zat er eerder niet in. „Ik zei de vorige keer, twee jaar ge leden, nog tegen mijn broer: Zoveel punten als de eerste tien halen, bereiken wij nooit." Maar zaterdag steeg hij met 2243 punten met kop en schou ders boven alle anderen uit. Nummer twee had er ruim honderd minder, op de voet gevolgd door Gerrie Lokerse. die de derde plaats behaalde. Tijdverdrijf De ontwikkeling van de spel- kennis van de beide broers is gelijk opgegaan. Wim trouwde twaalf jaar geleden, en Gerrie, nog vrijgezel, kwam daarna veelvuldig op bezoek. Dat vroeg om een tijdverdrijf. „Van scrabble begrepen we niet veel meer dan de spelre gels. maar dat was genoeg om de smaak te pakken te krij gen." Het begon met een vaste speelavond wanneer Wims vrouw Annet op naaicursus was. De traditie hield stand, ook toen Annet al lang alles wist van naald en draad. Het geheim van de smid, waar om juist hij kampioen wordt, blijft een mysterie. Ook voor hemzelf. Maar hij kan wel iets onthullen. „Woorden met een q leveren veel op maar zijn weinig bekend. Je kijkt dus vaak in het woordenboek, om te controleren of ze echt be staan. Daarbij onthoud je ook de woorden eromheen." De toegenomen spelkennis veroorzaakt ook beperkingen: Annet haalt het niet in haar hoofd om bij de heren aan te schuiven. Met de blik op haar man gericht zegt ze: „Ik speel wel met onze dochter, maar niet tegen hem hoor, hij is veel te kritisch." van onze verslaggeefster HOEDEKENSKERKE/'S-GRAVENPOLDER - Op de 's-Gravenpol- dersestraat, de Baarlandse zandweg en de Bernhardweg-oost tus sen 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke lag maandagmorgen een oliespoor over een lengte van meer dan vier kilometer. Een anonieme tipgever stelde de politie rond tien uur telefonisch op van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De commissaris van de koningin heeft W. J. M. L. uit Goes ten onrechte een bij zondere machtiging voor het in bezit hebben van een vuurwa pen geweigerd. De commissaris van de koningin had de Goese politiecommissaris gelijk gege ven. Deze had de machtiging van L. ingetrokken, omdat werd gevreesd dat L. misbruik zou maken van de vuurwapens. De afdeling rechtspraak van de Raad van State is van oordeel dat de intrekking van de machti ging niet is gebaseerd op feiten. Er bestond wel een 'vermoeden' dat L. in wapens handelt. Dat vermoeden heeft vervolgens ge leid tot een proces-verbaal. Maar er is nog geen strafrechte lijke veroordeling uitgesproken. Ook kon de politie niet hard ma ken dat L. een stengun 9 mm had gekocht. Wel kan de Raad van State zich vinden in de vrees van de com missaris van de koningin dat L. niet zorgvuldig met zijn wapens omgaat. Twee koffers met vuist wapens werden onlangs hem gestolen in een restaurjüï- in Reimerswaal. Maar de Rj vindt dat geen reden om machtiging te weigeren. Volgens de Goesenaar bezitAscln de wapens om er de schietsp; k mee te beoefenen. Omdat i weigering van de commissi jubs der koningin niet op voldoeü stiet feiten is gebaseerd en niet doende is gemotiveerd, heeft! Raad diens afwijzende besj^ o vernietigd. |jur| rond jaar Brandschade geparkeerde auto fes tli SAS VAN GENT - E. de W rerei Laame (België) heeft zone tactt aangifte gedaan van brandst» «ven ting aan zijn personenauto, voertuig stond geparkeerd inters Vredestraat in Sas van Gent; tuig. reserveband, die op de a doen terklep was gemonteerd, ist sant moedelijk met benzine oven festh ten en daarna in brand ges joui" ken. De band, ruitenwisserenj tenne werden hierbij vernield)festn huis Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. jt dras 111111111111 n i n 111111 de hoogte van het spoor. De olie is vermoedelijk afkomstig van een vrachtwagen die op weg was naar Goes. De Provinciale Waterstaat en het Waterschap Noord- en Zuid-Beve land hadden uren nodig om de smurrie op te mimen. Het verkeer hoefde daarbij niet omgeleid te worden. Er is - zonder resultaat - een onderzoek ingesteld bij vrachtwagenbedrijven in Goes. De politie roept getuigen van de vervuiling op zich te melden. Het telefoon nummer van het bureau in Heinkenszand is 01106-1500. Koudekerke niet bij Vlissingen Hoe komt de heer A. J. Dijkwel erbij om te beweren dat de aan komende gemeentelijke herin deling mede is bepaald door sig nalen uit dit gebied? (PZC 10 maart). Niemand van de ge meente Valkenisse heeft te ken nen gegeven om in tweeën te worden gesplitst. Ik kan me best voorstellen dat burgemeester Van der Doef van Vlissingen de voorgestelde driedeling voor Vlissingen heel acceptabel vindt. Natuurlijk, hij krijgt er een belangrijk en financieel sterk dorp op Walcheren bij. Maar toevallig zit Koudekerke niet op de samenvoeging met Vlissingen te wachten. Wij be danken ervoor om betrokken te worden bij een stad die amper zelf zijn besognes kan regelen. Koudekerke is een plattelands gemeente en wil dit blijven. Wij voelen ons meer verbonden met de andere dorpen op Walcheren. Vandaar dat er de voorkeur wordt gegeven één plattelands gemeente Walcheren. Laten de twee steden hun eigen boontjes maar doppen. Bij de nieuwe her indeling komt er een platte landsgemeente, die onevenredig zwak zal blijken tegenover de twee grote steden op Walcheren. Voor een evenwichter en beter bestuur is het niet meer dan noodzakelijk dat Koudekerke samen met Biggekerke en Zou- telande bij de plattelandsge meente wordt gevoegd en niet een deel aan Vlissingen wordt 'weggeven'. Op 26 maart houden gs een ver gadering met inspraakrecht. Re ken maar dat Valkenisse hierbij aanwezig zal zijn en zich zal la ten horen. Netty Vromans Vlissingsestraat 23 Koudekerke Openbare gebouwen Groot was mijn vreugde toen ik op 6 maart een artikel in de PZC zag onder de titel Voorrang voor gehandicapten. Daar boven stond in iets kleinere letters Middelburg streeft naar uitbrei ding banen tot 10 procent. Voor waar, een lovenswaardig stre ven. Bij het lezen van het artikel kwam er toch een klein addertje onder het gras vandaan, want onder het tussenkopje 'gebou wen' komen we tot de ontdek king dat een flink aantal zogehe ten openbare gebouwen niet toe gankelijk gemaakt kunnen wor den doordat deze zijn gevestigd in monumenten. De oplossing in deze lijkt heel eenvoudig: ver huizen. Er is namelijk een ding wat ik nooit helemaal begrepen heb en dat is: hoe kan een ge bouw waar niet iedereen in mag, een openbaar gebouw genoemd worden? Iemand die slecht ter been is of gebruik maakt van een rolstoel kan gebruik maken van gereserveerde parkeerplaatsen voor gehandicapten. De kaart waarmee ze kunnen aantonen dat ze hierop recht hebben moet worden afgehaald aan een ge meenteloket dat niet toeganke lijk is voor rolstoelgebruikers en dus niet openbaar is. Of vindt de gemeente Middelburg een ge bouw waar een gehandicapte niet in kan toch openbaar? Als er ineens aan allerlei openbare gebouwen een bordje kwam te hangen dat het verboden was voor een bepaalde groep uit onze samenleving, kan deze groep eerdaags met de grondwet in de hand toegang eisen. En vol men terecht. Maar waar bliji de mensenrechten van de handicapten? Kan iemand uitleggen waarom wij met zelfde rechten hebben als i«l§^ ander mens? Kees Reijifi Frisostm Sik Prijs voor wijk in Souburg In de PZC van 3 maart 1993 k den we lezen dat buurtvera ging Van Duijvenvoorde éénv de winnaars is geworden van landelijke wedstrijd Een la waar pit in zit. Voor bestuut medewerkers een gewei: leuke opsteker en tevens dering voor hun inzet en i teiten voor de mensen in Os Souburg. Het was voor mij dan ook vi zelfsprekend dat ik na lezing) dit bericht meteen de telefc heb gepakt en voorzitter Esch hiermee namens het p ject sociale vernieuwing heb feliciteerd. Ook heb ik het t stuur schriftelijk mijn ge wensen overgebracht. Bijzonder merkwaardig en vens teleurstellend is het vervolgens in de PZC van 8-3- de uitlating van voorzitter 1 Esch te moeten lezen 'dat i één gemeenteambtenaar i heeft gefeliciteerd; dat de meente niet eens heeft ger geerd toont aan hoe weinig: trokken zij is. Dat is onfatso: lijk'. Ik heb hierover natuurlijk middellijk met de voorat contact opgenomen en hem: drukkelijk op deze onjuiste: richtgeving attent gemaakt wil daarop ook langs deze nog reageren omdat dit sfi van foutieve informatie tot! keerde beeldvorming van de meente kan leiden, wat ik i zeerste zou betreuren. Th. Goom projectcoördinator sociale niea» gemeente Vlissi® eten toler enti legt icli l rl'bl' PvdA In de PZC van zaterdag 13 in staat vermeld dat een conffi sie moet gaan uitzoeken D66 zijn succes vandaan lu en hoe het komt dat de F meer dan gehalveerd is. Ik zou die commissie twee voorbeelden willen gtf die daaraan misschien hein bijgedragen. Dat is de comp; metamorfose van politici. Ten eerste: mevrouw Els Veld, die van sociaal bewce lieveheersbeestje is veranto in een niets en niemand onts de schorpioen. Ten tweede heer W. Kok, die van bewe; vakbondsman is veranderd een man die nog steeds bewv? is, maar het begrip sociaal; de kapstok heeft gehangen Van het hele sociale regin zijn er nog maar een paar ove dat zijn zij, die hun socialeins'r ling en roeping niet hebben id ruild voor een flinke hap uk staatsruif. Zodra de PvdA: idealen weer oppakt, zoals op! men voor de zwakken, en to ten in verkiezingen gedaan: komt, is er geen commissi^ dig, maar komen de kiezers7 zelf weer terug. Maar leen het regeren ten koste van les op de eerste plaats korntJ de PvdA het wel vergeten. H. A. Zusterstrrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 10