Herindelen in fases slechte zaak ebc Scheldegebied moet chloorvrij PZC Passanten ondervraagd over moord oud-advocaat Vivaldi met passie provincie 13 Brandbrief Hulst, Oostburg en Terneuzen aan provinciebestuur WAT MOET U DAAR NU OP ZEGGEN? )eel Lange Nieuwstraat luist weer berijdbaar Anatevka hoeft nog lang niet de zolder op Verdachten van schietpartij in hechtenis Architecten strijden voor ontwerpprijs café Zierikzee Het beste hoeft niet het duurste te zijn! CX\I7) de extra uitgebreide gevarenpolis Zeker weten! Bel 01100-33399 ZATERDAG 13 MAART 1993 n onze verslaggever TERNEUZEN - De burgemees ters en wethouders van Hulst, Oostburg en Terneuzen dringen er in een brief aan het Zeeuwse provinciebestuur op aan, als nog te besluiten tot een inte grale aanpak van de gemeente lijke herindeling in heel Zee land. De dagelijkse besturen van de drie grootste Zeeuws- Viaamse gemeenten vinden het ren ongezonde zaak dat de regio Zeeuwsch-Vlaanderen voor een periode van enkele jaren niet betrokken wordt in het proces van bestuurlijke reorganisatie. De argumentatie waarom de noodzaak daartoe wel zou be staan ontgaat ons evenwel", schrijven de dagelijkse bestu ren. De Zeeuws-Vlaamse be stuurders wijzen gs erop dat zij in november 1991 een beleidska der hebben aangegeven waarbij nerd uitgegaan van een inte grale herindeling voor heel Zee land. Daarvan afwijken vinden de college's van de grote drie een slechte zaak. Ook al. zo melden ze, omdat door de discussies die tussentijds zijn ontstaan span ten tussen de gemeenten zijn troepen. ..We vrezen dat de- se zich in de komende jaren met sen herindelingsoperatie in het vooruitzicht zullen handhaven et'mogelijk nog zullen verster ven, met alle negatieve gevolgen vandien." ,Wezijn van mening", vervolgen ";.„dat uitstel niet in het belang is van deze regio. Immers, de streek is gediend met een krach tige aanpak van de problema tiek in dit gebied, juist in deze tijd, waarin de economische ont wikkelingen tot ernstige zorgen aanleiding geven. Eenheid van beleid en vergroting van de be stuurskracht achten wij drin gend geboden om de vele taken op gemeentelijke niveau te kun nen blijven behartigen, zulks vanuit de gedachte van een inte grale taakuitoefening, waarbij niet slechts uitvoerenden en ver zorgende taken op gemeentelijk niveau uitgevoerd worden, maar ook de plannende en coördine rende taken." De bestuurders zijn bovendien van mening dat de bestuurlijke organisatie niet slechts bena derd dient te worden vanuit het aspect van inwonertal. De maat schappelijke samenhang van het gebied en de functies die ver vuld dienen te worden, zijn wat dat betreft eveneens van essen tieel belang. De dagelijkse besturen van Hulst, Oostburg en Terneuzen verzoeken het provinciebestuur ook af te zien van goedkeuring van het lokale initiatief van en kele gemeentebesturen (Sluis en Aardenburg) om te komen tot een nieuwe gemeente. Volgens de colleges van de grote drie blij ken de fusieplannen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet te stroken met de eerder gepresen teerde beleidsvisie van het pro vinciaal bestuur op een inte grale herindeling in Zeeland. E8C helpt u aan het antwoord. Ga nü de taal leren die u nodig hebt! :E8CIs gespecialiseerd In snelle resultaten. Zowel gericht op persoonlijke als zakelijke omstandigheden. Alleen of In groepjes ingels, Nederlands Frans Duits Spaans Italiaans en Russisch. EBC TALENINSTITUUT Stationsstraat 40,4en cd Bergen op zoom, telefoon 01640 - 65679, telefax 01640 - 66576. van onze verslaggever HULST - In de Hulster binnen- slad wordt gestaag doorge werkt aan de reconstructie van stralen en pleinen. Na de Gent- Ïiestraat, Steenstraat en Over- lamstraat worden momenteel je straten en het plein rondom 3e basiliek van een nieuw weg- flek voorzien. De verkeerscircu- lalie in de binnenstad, die nor- maliter ook al niet altijd even soepeitjes verloopt, komt daar door echter af en toe danig in de knel. ■Door het tegelijkertijd openbre ken van de Lange Nieuwstraat inhetCornelis de Vosplein was ;t de afgelopen dagen wel erg iilijk geworden om Hout- narkt. Paardenmarkt en aanlig- jende straten te bereiken. Voor- verkeer dat via de Bagijne- poort(ookwel Graauwse Poort) de stad in wilde rijden, moest een ingewikkelde omweg ma ten. De Kleine Bagijnestraat mogen voertuigen vanaf de Ba- gijnepoort niet inrijden en de Burgemeester Th. A. M. Steen kamp van Hontenisse, woord voerder van de kleine gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, zei gisteren de brief van de grote drie wel verwacht te hebben. „Het is natuurlijk de bedoeling van deze gemeenten om provin ciale staten onder druk te zet ten. Die hebben nog geen uit spraak gedaan. Wat gs nu ge steld hebben, komt in het kraam van deze gemeenten niet van pas. Er wordt gesproken van een halfslachtig standpunt, maar dat vind ik niet. Het gs-stand- punt is logisch. Eerst kiezen voor een herindeling in het noor den van de provincie, omdat daar de laatste schaalvergroting veel eerder heeft plaatsgevon den dan in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Eerst herindelen van ge meenten die aanmerkelijk klei ner zijn dan die in de rest van Zeeland en dan pas verder kij ken." „Dat de grote Zeeuw-Vlaamse gemeenten nu de druk op de pro vincie maximaliseren, nou ja. het provinciebestuur weet in- Grote Bagijenstraat en de Zo merstraat liepen dood door op gebroken wegen. Bagijnepoort Om de verkeerscirculatie ge makkelijker te laten verlopen, is het gedeelte Lange Nieuwstraat vanaf de Grote Bagijnestraat tot aan het Cornelis de Vosplein vrijdagmiddag provisorisch rijklaar gemaakt. Vanaf de Ba gijnepoort kan het zuid-ooste lijk deel van de binnenstad dus via de Grote Bagijnestraat wor den bereikt. Zo gauw als het De Vosplein is opgeknapt, naai- schatting rond Pasen, komen Houtmarkt en de rest van de Lange Nieuwstraat aan de beurt. Het doorgaand verkeer zal dan tijdelijk via Kor te Nieuwstraat, Grote Bagijne straat en Zomerstraat van en naar de Nieuweweg worden ge leid. „We weten nog niet precies hoe we het verkeer dan zullen leiden, maar we vinden wel een tijdelijke oplossing", zei C. Pol- fliet van gemeentewerken vrij- Een overzicht van de tentoonstelling op de Solo. van onze VLISSINGEN - De fabrieken in het Scheldegebied moeten stoppen met de produktie en verwerking van chloorpro- dukten. Dat stelt Greenpeace, de organisatie die dit week einde een 'chloortentoonstel- ling' houdt op het actieschip Solo in de Tweede Vlissingse Binnenhaven. De tentoonstel ling laat de negatieve effecten van chloor op het milieu in en rond de Schelde zien. De cam pagne is een Belgisch-Neder lands project van Green peace. Volgens Greenpeace zijn de fa brieken van BASF, Solvay en Tessenderlo Chemie de groot ste chloorproducenten in het Scheldegebied. België en Ne derland hebben een politieke afspraak die chloorgebruik in de industrie vanaf het jaar 2000 verbiedt. Om dit te berei ken voert Greenpeace nu actie tegen de chloorindustrie en de overheden die het lozen en ge bruik van chloor nog steeds toestaan. Martin Besieux, campagnevoerder in België, ontkent dat de chloorverwer- kende fabrieken zonder die stof niet meer kunnen be staan. „Er vindt hoogstens een verschuiving plaats. Want voor chloor zijn alternatieven. Werknemers kunnen omge schoold worden. Het produkt dat zij dan maken blijft het zelfde, alleen is het dan chloor vrij." Zeehonden „De Schelde is de meest ver vuilde rivier van Europa en chloor is de grootste boosdoe ner van die vervuiling", zegt Wytze van der Naald, chloor- campagnevoerder in Neder land. „Door lozingen en ver branding belanden chloorstof- fen in de Schelde. Dit heeft een schadelijke invloed op mens en milieu. Waren er in 1933 nog 1300 zeehonden in de Schelde, nu zijn ze er nauwelijks meer te vinden. Ook is aangetoond dat op Europees niveau Belgi sche vrouwen het hoogste per centage dioxine in hun moe dermelk hebben. Nederland volgt als tweede. Dit komt door de chloorverbranding waarbij de dan vrijkomende dioxine in de lucht blijft han gen. Zowel mens als dier ade men deze schadelijke stoffen in." De tentoonstelling op de Solo is zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur te bezichti gen. "tftaaamheden aan de straten rond de basiliek in Hulst maken de "'keerscirculatie moeilijk. foto Oscar van Beest Leden van het recherchebijstandsteam ondervragen voorbijgangers bij het huis van de ver moorde oud-advocaat. foto Lex de Meester van onze verslaggever BIGGEKERKE - Het onderzoek naar de moord op oud-advocaat M. A. Terwoert uit Klein-Valkenisse heeft nog geen concreet re sultaat opgeleverd. Tot vrijdagavond kreeg de politie ongeveer honderd tips. Het recher che-bijstandsteam (RBT) heeft van vrijdag middag 17.30 uur (het tijdstip waarop Ter woert het laatst gezien is) tot zaterdagoch tend 7.00 uur alle voorbijgangers van het huis van Terwoert ondervraagd over eventuele bijzonderheden. De rechercheurs hopen uit reacties van regel matig voorbijkomende mensen nieuwe infor matie te kunnen destilleren. De ondervraag den - voornamelijk trimmers, fietsers en wan delaars met hond - reageerden over het alge meen enigszins verbaasd en soms een beetje betrapt, maar bereidwillig. De lijst bevatte standaardvragen, zoals: 'Bent u hier op vrijdag 5 of zaterdag 6 maart ook langsgekomen?', 'Is u iets bijzonders opgevallen?', 'Was u alleen?' en 'Komt u hier wel vaker langs?' Volgens een woordvoerder van de politie wordt nog steeds rekening gehouden met drie moge lijke motieven: een wraakactie door een oud cliënt, een doelgerichte overval of een uit de hand gelopen inbraak. De politie concentreert zich vooral op de laatste twee motieven. Het is zeer waarschijnlijk dat uit het huis van Terwoert geld en andere zaken zijn verdwenen. Zekerheid bestaat daarover nog niet, omdat Terwoert zeer teruggetrokken leefde en niet exact bekend was wat zijn bezittingen waren. De politie wil nog geen bijzonderheden kwijt over de aard van het steekwapen. Zoals be kend dacht de dienstdoende huisarts uit Kou- dekerke zaterdag aan een natuurlijke dood. Pas maandagochtend ontdekte de recherche dat er sprake was geweest, van messteken. Vol gens de politiewoordvoerder is er geen sprake van een blunder van de arts of politie, omdat niets wees op een misdrijf. Er waren geen spo ren van een worsteling en er was ook nauwe lijks bloedverlies. Bij sectie in het ziekenhuis bleek pas dat Terwoert een grote inwendige bloeding had gehad. Op Walcheren zijn vrijdagmiddag ongeveer honderd posters met het verzoek om inlichtin gen verspreid in onder andere cafés, snack bars. winkels, postkantoren en politiebureaus. In de rest van Nederland komen ook posters op politiebureaus te hangen. De raambiljetten vermelden ook de beloning van 25.000 gulden voor degene die waardevolle tips geeft. middels ook dat de overige ge meenten in de regio zich nadruk kelijk hebben uitgesproken voor verdere samenwerking. We staan daarvoor, we blijven ook staan voor onze belangen. Ik re ken erop dat het provinciebe stuur - net zoals in de overige provincies het geval is - de beste bondgenoot blijft voor de kleine gemeenten." MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Anatevka', naar het verhaal van Sjalom Aleichem, door Het Konink lijk Ballet Vlaanderen, met o a. Nolle Versyp. Hilde Vanhulle, Daan van den Durpel. Victor van Swaay en Ward de Ravet. Kostuums van Erna Siebens. decor van Karina Lambert. Muzikale leiding Max Smeets. cho reografie van Danny Rosseel. Regie: Walter Eysselinck. door Willem Nijssen Kunst is in hoofdzaak emotie" is een uitspraak die net zo min gelijk heeft als al le andere aforismen over het on derwerp. Maar hij zit er net zo goed maar nauwelijks naast. Een voorstelling die met alle beschikbare middelen voorna melijk op gevoelens inspeelt, kan daarom heel goed in de buurt komen van een koester- bare herinnering. Met name ge beurt dat. als er zuinig wordt omgesprongen met effect. En dat is in de musical 'Anatevka' inderdaad en gelukkig spaar zaam gebruikt. De naam en het verhaal mogen wel tot de allerbekendste wor den gerekend, en dat terwijl de musical nog niet eens zó oud is: 1964. Het verhaal is ouder, en speelt begin deze eeuw op het Russische platteland. Er zijn minstens drie hoofdthema's te onderscheiden: de tragiek van de joodse diaspora, de spanning tussen traditie en vernieuwing en het onveranderlijke lot van een doorsnee, eenvoudig, eerlijk, hardwerkend mens. Het succes van 'Anatevka' is voor een deel te danken aan de knappe verwe ving van deze drie thema's in één verhaal, voor een ander deel aan een aantal mooie liederen (met als bekendste en meest her kenbare: 'If I were a rich man Die thema's zijn zo alledaags als de voorjaarsgriep, waar vrijwel geen medicus voor uit de bol zal gaan. Evengoed weet het virus steeds weer velen te vellen. Wie nog een beetje gewone senti mentaliteit in zijn lijf heeft (ik hoor bij die groep), valt voor elke degelijke en bescheiden 'Ana tevka'. En solide en ingetogen is de vertolking van Het Konink lijk Ballet Vlaanderen. Het doordachte, draaibare de cor weet met weinig middelen steeds een net weer andere sfeer raak te treffen. De kostuums zijn gul en rijk aan folkloristische motieven. Weliswaar wordt daarmee enigszins onbe schaamd geappelleerd aan bijna discriminerende oerbeelden vah 'dé jood' en 'dé Rus'. Maar vge kwamen ook niet voor een ge nuanceerd betoog over rassefi- gelijkheid. Wat emotie betrefj. zijn we er meteen mee thuis. En dat geldt evenzeer voor de ovef- dadig neerdwarrelende sneeuw aan het slot. Gemakkelijk mooi, maar trefzeker als een archety pe: het is winter geworden in het. leven van Tevye en al de zijnen, en straks zal het weer lente zijn; De voorstelling heeft een mooie cadans. Scènes wisselen elkaai" vlot genoeg af en zijn toch ruiip uitgespeeld. De liederen vallen meestal vrij natuurlijk op huè plaats in de dialoog. Er is eep mooi evenwicht tussen het soe pel en fluwelig spelende orkest en de net niet té geoefende zang stemmen. Elk woord van de lied teksten was daardoor te ver staan. en dat mag ook wel eens geroemd worden. De rollen wa ren met rijke variatie bezet: vijf echt van elkaar verschillende dochters, drie andere vrijers, een Tevye-met-de-blanke-pit (Nolle Versyp) en veel schilderachtig 'voetvolk'. Dé hoogtepunten van de musi cal hadden alle aandacht en lief de gekregen van de choreogra fie. Een schitterende kozakken- dans op het feestje in de dorps kroeg. een altijd weer fascine rende 'flessendans' op de brui loft van de oudste dochter Tzei- tel. En daar tussendoor altijd weer sierlijke stemmingsbeel den - vooral als het toneel vol liep met veel volk - in een mild- sprookjesachtige belichting. Een 'Anatevka' kortom, die wel degelijk trekken vertoont van een overgeërfd familiestuk dat je alleen om die reden al nooit van de hand zult doen. Door Het Koninklijk Ballet Vlaanderen toch wel zodanig glanzend opge poetst, dat hij beslist nog niet naar de zolder hoeft. Hij is te mooi en te dierbaar om al onder het stof te komen. i'Anatevka' ivordt vrijdag 19 en za terdag 20 maa rt gespeeld in het Zuid- landtheater in Terneuzen.) van onze verslaggever TERNEUZEN - De twee Ter- neuzenaren die donderdag wer den opgepakt als verdachten van een schietpartij met dode lijke afloop in hun woonplaats, worden nog in voorlopige hech tenis gehouden. De 29-jarige K. K., die in Gent werd aangehou den, kon door snelle medewer king van de Belgische justitie vrijdag nog aan Nederland wor den uitgeleverd. Plaatsgenoot N. K. (19) werd donderdag na een inval in Bres- kens aangehouden. Bij een eer ste verhoor vrijdag ontkende hij iets met de schietpartij, waarbij een 24-jarige man uit Hoek vo rige week zondag om het leven kwam, te maken te hebben. Het openbaar ministerie was echter niet overtuigd en K. wordt zeker dit weekeinde nog niet op vrije voeten gesteld, meldde persoffi cier van justitie mr J. F. C. van Gelder. De man uit Hoek werd vorige week zondag neergeschoten in de deuropening van een pand in de Dijkstraat. dat bij de politie bekend stond als adres waar drugs werden verhandeld. Bij in vallen in de woningen van de verdachten werden donderdag kleine hoeveelheden hasj aange troffen. Conclusies kunnen daar nog niet uit worden getrokken, zei Van Gelder vrijdag. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zierikzee kan dit jaar een groot aantal ontwer pen verwachten voor een café paviljoen op het Kraanplein aan de kop van de museumha ven. Zeeuwse architecten strij den daarmee namelijk om de hoofdprijs van de Zeeuwse Dag van de Architectuur, op donder dag 1 juli. De kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) heeft, besloten zijn aan deel in het jaarlijkse evenement dit jaar in Zierikzee te houden. De veertig bondsleden in Zee land zijn uitgenodigd voor deel name. De opdracht behelst het maken van een tekening en een ma quette. De ontwerpen moeten passen in het beschermde stads gezicht van Zierikzee. Plan is de inzendingen tentoon te stellen in de Vierschaar van het stad huis, van donderdag 1 tot en met zaterdag 10 juli. TERNEUZEN, GROTE KERK Amsterdamse Bach-solisten onder leiding van Marc Minkotoski: Caro lyn Watkinson, mezzosopraan door Arie Karreman Het verdriet van Vivaldi. Zo luidde de titel van het pro gramma vrijdagavond in de Grote Kerk van Terneuzen. De Amsterdamse Bach-solisten hadden een programma samen gesteld van Vivaldi-werken die passen in deze tijd voor Pasen: voor de pauze concerto's en na de pauze het Stabat Mater. Ge opend werd met één van de vie renveertig Concerti a Quattro voor vierstemmig strijkorkest, gevolgd door een wel heel bij zonder en nauwelijks bekend concert, het Concerto Funebre. Van Vivaldi kennen we concer ten voor de meest uiteenlopen de bezettingen, vaak met solo instrumenten van zeer uiteenlo pende klankkleur. In dit Con certo Funebre hoorden we naast fluiten en hobo ook een salmoé. een voorloper van de klarinet. Bovendien speelde een deel van de musici vanaf de orgelgalerij. Het werk viel op door zijn instru mentatie. waardoor een bijzon dere klankkleur, of beter gezegd klanksfeer, ontstond in de kerk ruimte. Eenvoudig van harmo nische structuur, maar bijzon der mooi en spanningsvol opge bouwd. Het werk groeit heel ge leidelijk naar een climax, ook in dynamische zin. en eindigt met een mooie fuga waarbij de twee groepen ondersteund door het grote orgel naar een groots slot toespelen. Heel mooi gespeeld en ondanks de afstand een per fecte timing. Het Concerto di Dresda, gecom poneerd voor de op pracht en praal beluste vorst van Saksen, was Vivaldi op zijn best. Een heerlijk concert voor zes blaas instrumenten tegenover een strijkorkest. Een zeer virtuoos eerste deel, een zeer expressief largo voor viool en hobo. alleen begeleid door chitarrone (be sluit) en een zeer grillig slotdeel waarin de speelvreugde uitbuiy dig was. Na de pauze een Sonata al Santo Sepolcro (bij het heilige graf), ge schreven als sfeermuziek bij het graf van Christus. Vivaldi's Sta bat Mater is een heel sombere maar zeer intense compositie, die handelt over de Moeder van Christus aan de voet van het kruis. Heel opmerkelijk is het contrast tussen de langzame de len met vaak schrijnende disso nanten en het snellere Amen dat ineens vanuit de mineur-toon soort eindigt in een majeur-ak koord, de zogeheten Picardische Terts, als een lichtpuntje, hoop vol wijzend naar de toekomst. De intensiteit van het werk komt eigenlijk alleen maar tcit zijn recht als dit door een coun: ter-tenor wordt gezongen. Al leen zo'n stem kan de emotie, met name door een strak stem geluid, voldoende dynamische spanning geven, en zo heeft Vi- valdi het ook bedoeld. Het werk is gewoon te laag voor een vrou- westem. Carolyn Watkinson heeft een prachtige mezzo, maar in dit lage register was er onvol doende volume aanwezig waar door de dynamische mogelijkhe den beperkt waren en bovendien de zuiverheid in het gedrang kwam. Het orkest speelde zeer overtui gend. boeiend, nergens steriel, maar inderdaad warmbloedig zoals in het maandblad Luister werd opgemerkt. Ondanks en kele onzuiverheden bij de eerste violen een goede strijkersklank. De toegift was een Frans stukje vuurwerk van Giulemaen. Wederom een Vivaldi-avond van hoog niveau, al kijk ik zo langza merhand wel eens uit naar een barokconcert waarvoor Vivaldi nu eens niet op het programma staat. iAdvertentie 4? Opstal 0,65 en Inboedel 1,50 per 1000,- verzekerd bedrag Betrouwbaar, degelijk en compleet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 49