Fiat voor 'zomer-gulden' op veer Staking dreigt op school Goes dagmenu... Strandhuisjes uit de motteballen 'Racistische' folder van CD valt verkeerd bij marktkooplieden Üil Zeeuwse Landschap krijgt negen ton voor aankoop Saeftinge Piep a Staten bezorgd over ïitstel nota ouderen Fietser en voetganger betalen voor overtocht VVD en Delta Anders tegen Duikers willen «rak dumpen in Grevelingen Proefabonnement PZC zeeland ZATERDAG 13 MAART 1993 van onze verslaggever VLISSINGEN - De markthan- del is woedend op de Centrum Democraten (CD). Deze partij verspreidde vrijdagmiddag op de markt in Vlissingen folders waarin de bezwaren die markt kooplui hebben tegen het beleid van minister Andriessen van economische zaken worden ver bonden met politieke ideeën van de CD omtrent allochtonen. Op aandrang van de Vlissingse marktkooplui heeft het Hoofd bedrijfschap Detailhandel (HBD) in Den Haag zich onmid dellijk van de uitspraken van de CD gedistantieerd. „De ambulante handel wil niets te maken hebben met de Cen trum Democraten en hun racis tische boodschap", schrijft het HBD in een ongekend fel persbe richt. „De uitspraken van deze racistische groepering zijn een rechtstreekse aanval op een groep allochtone collega-koop lieden. De ambulante handel is een vorm van detailhandel waarin eenieder thuishoort on geacht kleur, geloof of ras. De ambulante handel herinnert zich maar al te goed dat in de oorlogsjaren een groot aantal joodse kooplieden uit haar mid den is weggevoerd." De markthandel voert sinds en kele dagen actie tegen het voor nemen van Andriessen om de vestigingseisen voor onderne mers te versoepelen. De kooplie den vrezen dat straks iedereen zonder vakdiploma of opleiding van een brancheorganisatie ach ter een marktkraam kan gaan staan. Dat gaat in hun ogen ten koste van de kwaliteit en aan trekkingskracht van de markt. Met pittige slogans voeren de kooplieden actie tegen de ge vreesde 'beunhazerij'. In een op de Vlissingse markt verspreid vlugschrift Speelt de CD in op deze actie, door te sug gereren dat Andriessen met zijn maatregelen marktkooplui de dupe laat worden van 'allochto nen die izonder vergunning) met subsidie, oneerlijke concurren tie bedrijven'. W. A. de Smit. marktkoopman en afdelingssecretaris van de Vereniging voor Ambulante Handel, kreeg vrijdag één van de foldertjes in handen gedrukt en reageerde meteen. „Ik ben bang dat ze hiermee ook andere mark ten gaan vervuilen. Onze actie tegen Andriessen is door het pu bliek goed begrepen en nu willen we niet dat mensen ons ineens met de CD associëren. Onze vrees voor verloedering van de markt heeft niets met allochto nen te maken. Zij hebben de markt juist verrijkt met allerlei produkten die wij nog niet ken den." Volgens secretaris van de Cen trale Vereniging voor Ambulan te Handel F. M. H. Zappeij zijn de CD-folders tot nu toe alleen in Vlissingen verspreid. „Maar de angst slaat me om het hart. want meestal staan dit soort acties niet op zich." Zijn vereniging overweegt een klacht tegen de CD in te dienen. Hij vermoedt echter dat de mogelijkheden klein zijn om de partij aan te pakken, omdat zij !zoals altijd balanceert op de rand van wat wettelijk is toegestaan.' „Het is tuig", vervolgt hij met nauwelijks ingehouden woede, „dat zich profileert door in te spelen op onlustgevoelens van mensen en zich af te zetten tegen bevolkingsgroepen die zich niet kunnen verweren." (Advertentie) KUIPERSWEG 23 Middelburg tel: 01180-26649 (ax: 01180-38444 Verhuizers van formaat! van onze verslaggever MIDDELBURG - De stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) kan ruim 543 hectare particu liere grond in het Verdronken Land van Saeftinge kopen. Daardoor komt het hele gebied - dat van internationale beteke nis is - nu onder beheer van de natuurbescherming. Provin ciale staten stelden vrijdag een bijdrage van ruim 900.000 gul den (aankoopsubsidie en be- heervergoeding) beschikbaar, goed voor 25 procent van de aankoopsom van 3,3 miljoen gulden. Het rijk betaalt 50 pro cent. De resterende 25 procent brengt Het Zeeuwse Landschap zelf op (er kan onder meer gere kend worden op een bijdrage van rijkswaterstaat). De provinciale bijdrage werd statenbreed verleend. Wel merk ten enkele woordvoerders fijn tjes op dat daarmee werd afge weken van het door de staten ge wenste beleid: voorzichtig aan met aankoop van buitendijkse schorren en slikken. De woord voerders konden echter niet om het unieke karakter van het Ver dronken Land van Saeftinge heen. Omdat de pot voor aan koopsubsidies van natuurgebie den voorlopig leeg is door de gro te uitgaaf voor Saeftinge. pleit ten PvdA en D66 voor een extra vulling. De WD was daar op voorhand tegen. Pachters De SGP-er W. P. Rentier merkte op dat als gevolg van de penibele situatie in de landbouw, moge lijk versneld gronden met na tuurwaarden te koop worden aangeboden. Daar is dan door de Saeftinge-bijdrage geen geld voor. Hij deed de suggestie om pachters bij het beheer van de natuurgronden te betrekken. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes (PvdA. natuur en land schap) - die haar laatste voorstel in de staten met verve en succes verdedigde - vond dat een prima idee. Statenlid L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA) juichte het toe dat de Selenapolder, onderdeel van de koop. gebruikt gaat wor den als vloedberging bij hoge waterstanden. Ze zag dit als een voorbeeld van samenhangend rivierbeheer. „Het kan leiden tot meerdere vloedbergingen langs de Westerschelde." De PvdA-er riep het dagelijks provinciebe stuur op zich ernstig in te span nen om stagnatie in de aankoop van natuurgebieden te voorko men. H. M. van Iwaarden (D66) noem de Saeftinge 'de absolute topper binnen het totaal van Zeeuwse natuurwaarden.' Hij vond het zorgelijk dat er komende jaren geen ruimte voor nieuwe aanko pen is. Hij wilde extra geld en kreeg gedeputeerde De Vries daarin mee. Ze wees erop dat in de afspraken voor het provin ciaal beleid 1991-1994 is vastge legd dat de natuur- en milieu waarden extra aandacht verdie nen. „Dat betekent óók: geld be schikbaar stellen." C. Koster (WD) daarentegen onder streepte dat verhoging van het aankoopbudnet. niet aan de orde In Westkapelle worden bur gemeester en wethouders uitgerust met een zogeheten pieper ter verbetering van hun bereikbaarheid. Te Westkapelle volgt men op lettend het nieuws uit eigen omgeving en sinds bekend werd dat de bestuurders ivorden gesemafoniseerd moeten ze zich nogal wat la ten welgevallen. Zoals die Westkappelse wet houder die zich eens per jaar niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk het vuur uit de sloffen loopt. Hij doet dan mee aan een hardloop wedstrijd. Laatst liep hij warempel nog een tijd op kop ook. Zijn prestatie kon zijn mede- hardlopers echter niet im poneren. Hun smalende verklaring voor zijn plotse linge acceleratie: ,fe bent zeker opgepiept." m onze verslaggever MIDDELBURG - Fietsers en Voetgangers moeten tussen 15 „„.J en 16 september een gulden !nc betalen voor een veerbootkaar tje op (le lijn Vlissingen-Bres- is. Dit zeer tegen de zin van VVD-fractie in de Zeeuwse .jvinciale staten. Mr H. J. van leesbergen van die partij sprak een merkwaardig voorstel gedeputeerde staten. Vol eis hem is het niet meer dan rondpompen van vier ton een kaartverkoop- en tel- [(ns i onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Het Gre- felingenschap wil tegemoet ko- ir tfnen aan een verzoek van Duik- lan tentrum de Rabbelaar uit Scha- rendijke om enkele duikvoor- ieningen te mogen aanleggen. So wordt gedacht aan het afzin- ;en van een scheepswrak, het D^anbrengen van rioleringspij- nd: len en het plaatsen van een luikplatform. )-12 let wrak en de rioleringspijpen mllen naar verwachting op kor- e termijn weelderig zijn be- roeid. Het duiken op deze wordt dan een stuk aan- rekkelijker en zal daarom door leer mensen worden bezocht, r): filet drukke Den Osse wordt el. aarmee ontlast. ledoeling is de voorzieningen idanig diep aan te brengen, at ze voor de andere gebruikers an het gebied geen last, hinder "gevaar opleveren. Het voor- el komt aan de orde op de ver- idering van de raad van be- uur van het Grevelingenschap vrijdag 19 maart. Het idee van het tellen van de voetgangers en fietsers is voort gekomen uit het feit dat het veer tussen Vlissingen en Breskens incidenteel meer dan het maxi maal toegestane aantal van 1000 passagiers aan boord heeft. Het tellen en de extra onkosten die al die passagiers met zich mee brengen moeten betaald worden met de gulden voor het kaartje tijdens de zomermaanden. Maar niet iedere fietser en voetganger hoeft te betalen. De veerboten tussen Kruiningen en Perkpol- der zijn gratis, de extra vroege boten en de avonddiensten eveneens en ook houders van een Zeeuwsch-Vlaanderen-pasje mogen gratis over als ze te voet of ^p de fiets zijn. Hoogtijdagen „Deze maatregel is te vergelij ken met een pastoor die op ker kelijke hoogtijdagen bij de in gang van zijn kerk entree vraagt", constateerde Van Gees- bergen. De fractie van Delta An ders dreigde aanvankelijk 'mor rend akkoord' te gaan, maar stemde uiteindelijk tegen onder het motto dat met een kanon op een mug wordt geschoten. De meerderheid van de staten had geen bezwaar tegen een voetgangers- en fietserstarief op de lijn Vlissingen-Breskens. H. M. van Iwaarden (D66) vond echter een tarief van één gulden niet genoeg. Hij voelde meer voor twee gulden vijftig. De PvdA'er J. Roodenburg vroeg zich af of het niet mogelijk is meer passagiers op de boten toe te laten. Dat kan niet, antwoord de gedeputeerde ing J. L Henne- keij, in verband met voorschrif ten van de Scheepvaartinspec tie. Roodenburg pleitte verder voor meer controle, vooral 's avonds, op de veerboten. Hem waren klachten ter ore gekomen over sociale onveiligheid op de sche pen. Daar was de gedeputeerde niets van bekend. Hij zou het la ten onderzoeken. Het echtpaar Quist uit Vlissingen greep het fraaie voorjaarsweer gisteren aan om zijn strandhuisje, dat nu nog op een weiland bij Dishoek staat, een nieuwe lik verf te geven. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Bijna iedereen zingt mee onder de voorjaars zon, die vrijdag, gesteund door gunstige vooruitzichten, iets de finitiefs kreeg. 't Zonnetje schijnt zo heerlijk schoon Vogeltje zingt op held're toon 't Windje ruist zo zacht, ja het zingt met ons mee In de loeide dartelt het jolige vee Lustig klinkt ons lied, wie zingt met ons mee De lentezang klinkt als het lied van de arbeid. Plotseling trekken boeren eggend over hun akkers en in vele voor- en achtertuinen gaan de spaden de grond in. Op het strand graven badgasten nog nét geen kuilen, maar wie in het weelderige bezit is van een strandhuisje, is deze week met het groot onderhoud begonnen. Maart roert zijn staart en april doet wat hij wil, zegt de volkswijs heid. Maar als het weer blijft zoals het is, maken we dit weekeinde nog alles klaar voor de lange, mooie zomer die zich zo beloftevol heeft aangekondigd. p°!tcode: Plaats: 1 j "««(tekening: I enveloppe zonder postzegel zenden naar: 'C. afdeling abonnementen J Jntwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen 'en gaat sneller! 01184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant L i Boze ouders van leerlingen verstoorden vrijdagmorgen een besloten vergadering van bestuursvoorzitter E. A. Debbaut (uiterst links) en een afvaardiging van leraren van het Goese Scaldis College. foto Pieter Honhoff Conflict rond benoeming leerkracht Scaldis College van onze verslaggeefster GOES - Op het Goese Scaldis College dreigen stakingsac ties. Bovendien overweegt een aantal ouders zijn kinde ren van school te halen. Op de school voor beroepsonder wijs is een conflict uitgebro ken rond de benoeming van een hoofd voor de afdeling Ui terlijke Verzorging (UV)/Be- roeps Begeleidend Onderwijs (BBO). Zowel ouders als leer krachten vinden het onaan vaardbaar, dat het schoolbe stuur weigert 'hun' kandidaat op die post te benoemen. Vol gens het bestuur is de man echter niet acceptabel op grond van 'gebeurtenissen in het verleden." Om hun actie kracht bij te zet ten. viel een groepje ouders vrijdagmorgen onverwacht een besloten vergadering bin nen van bestuursvoorzitter E. A. Debbaut en een afvaardi ging van leraren van de sector Dienstverlenend Gezond heids Onderwijs. Tijdens die emotioneel verlopen bijeen komst betuigden zij steun aan de opzij geschoven leraar. Zo wel de ouders als de docenten schreven na afloop een pro testbrief aan het schoolbe stuur. Volgende week woens dag neemt het bestuur een be sluit over de aanstelling. Centraal in het conflict staat John van Anrooy: teamleider bij de afdeling UV/BBO (220 leerlingen). Hij solliciteerde begin maart tevergeefs naar de functie van afdelingshoofd. Het bestuur schoof twee ande re kandidaten naar voren, on danks sterk aandringen van leraren van de afdeling om de baan aan Van Anrooy te ge ven. De ouders en de leraren heb ben een eigen verklaring voor de handelwijze van het school bestuur: de docent moet monddood gemaakt worden. „Van Anrooy is de enige die zijn nek durft uit te steken", vindt W. Leendertse, ouder van twee Scaldis-leerlingen. „Deze man wordt op een zij spoor gezet omdat hij herhaal delijk dwars ligt", vult ouder P. de Wild aan. Hij wijst op de inbreng van de leraar tijdens eerdere strubbe lingen op het college. Begin fe bruari ging een groot aantal leerlingen in staking als pro test tegen een ad hoc-besluit om vier docenten op straat te zetten. Van Anrooy schaarde zich achter de scholieren en verweet de leiding 'op een slechte manier met mensen om te gaan'. Kort na dit inci dent eisten de ouders - met succes - het ontslag van een andere docent en de sectordi rectrice. „Die opleiding was een rotzootje", legt De Wild uit. „Lessen vielen geregeld uit. roosters werden keer op keer veranderd en voldoende begeleiding ontbrak. Van An rooy stelde zich vierkant ach ter ons op. Hij heeft de afdeling weer op poten gezet. Het draait nu prima." Juiste persoon Ook leraar René de Crom meent: „Deze man heeft de meeste ervaring en kennis voor de baan." Hij sluit niet uit dat de docenten gaan staken als het bestuur zich doof houdt voor de wensen van de leraren. „Er wordt over ons heen ge walst. Wij willen niet onder een ander werken." Ouders denken er over om hun kinde ren van school te halen als de 'juiste persoon niet in de 'juis te functie' wordt benoemd. Debbaut ontkent dat de afwij zing van de leraar iets te ma ken heeft met persoonlijke motieven. Hij zegt: „Wij heb ben een weloverwogen keuze gemaakt. Ons belangrijkste bezwaar tegen deze docent is dat hij te weinig leidinggeven de capaciteiten heeft." De be stuursvoorzitter twijfelt eraan of het bestuur Van Anrooy als nog kandidaat stelt voor de functie. „Er wordt waarschijn lijk een besluit genomen waar veel mensen zich niet in kun nen vinden. Dat zal pijn doen." Leraar John van Anrooy vindt de argumenten van hét schoolbestuur 'niet steekhou dend'. „Mijn hoofd zit vol raad sels. Ik ben door vier scholen voor beroepsonderwijs geko zen als voorzitter in een over koepelende medezeggen schapsraad. Als ik geen lei ding kon geven, zou ik toch die functie niet krijgen De do cent vermoedt dat het bestuur hem straft voor kritiek op het schoolbeleid, maar: „Als ik in hun ogen iets verkeerd heb ge daan. moeten ze me dat recht in mijn gezicht zeggen." an onze verslaggeefster I1DDELBURG - Een meerder- eid in provinciale staten naakt zich zorgen over de ma- lier waarop het uitstel van de [handeling van de Nota Oude- enzorg zal worden ingevuld, le commissie welzijn bepleitte ïitstel van de behandeling, zo- lat in de verschillende regio's het veld' (ouderen, bejaar- enoorden, verpleeghuizen en huiszorg) zich zou kunnen be- aden op een regio-visie, lu gedeputeerde A. J. Dijkwel leeft aangekondigd het veld tij lens de periode van uitstel te uilen uitnodigen voor een ge- prek, vrezen de fracties van Iroen Links, Delta Anders, 1PF/GPV, PvdA, SGP en CDA, dat de integrale aanpak in het gedrang komt. De fracties willen weten wie voor de gesprekken zijn uitgenodigd en waarom het college gesprek ken voert terwijl de beloofde proces-coördinator nog niet is aangesteld. De informatie van gs zou, volgens de fracties, kun nen worden uitgelegd als zou de nota al zijn aangenomen. Dat is niet het geval: de commissie wel zijn wil het uitstel juist gebrui ken om te komen tot een regiovi sie, los van het laatste hoofstuk in de nota, waarin sluiting en in krimping van bejaardenhuizen wordt voorgesteld. De fracties willen dat de commissie welzijn betrokken wordt bij het formule ren van een opdracht voor de proces-coördinator. Verweken de PZC voor 13,- (éènmalig binnen zes maanden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 47