Ier in delen in fases slechte zaak ebc IPZC provincie Scheldegebied moet chloorvrij Passanten ondervraagd over moord oud-advocaat Laatste straofeest in Serooskerke (S) Delta Cultureel is volop in beweging rondbrief Hulst, Oostburg en Terneuzen aan provinciebestuur )eel Lange Nieuwstraat luist weer berijdbaar Reimerswaal opent jacht op zwerfvuil Aanhanger gekanteld Zeker weten! Bel 01100-33399 pnnze verslaggevet iBuen contrato memos firmado! iQué negocio nos espera! Leden van het recherchebijstandsteam ondervragen voorbijgangers bij het huis van de ver moorde oud-advocaat. foto Lex de Meester van onze verslaggever 3IGGEKERKE - Het onderzoek naar de moord op oud-advocaat M. A. Terwoert uit Klein-Valkenisse heeft nog geen concreet re sultaat opgeleverd. Tot vrijdagavond kreeg de politie ongeveer honderd tips. Het recher che-bijstandsteam (RBT) heeft van vrijdag middag 17.30 uur (het tijdstip waarop Ter woert het laatst gezien is) tot zaterdagoch tend 7.00 uur alle voorbijgangers van het huis van Terwoert ondervraagd over eventuele bijzonderheden. De rechercheurs hopen uit reacties van regel matig voorbijkomende mensen nieuwe infor matie te kunnen destilleren. De ondervraag den - voornamelijk trimmers, fietsers en wan delaars met hond - reageerden over het alge meen enigszins verbaasd en soms een beetje betrapt, maar bereidwillig. De lijst bevatte standaardvragen, zoals: 'Bent u hier op vrijdag 5 of zaterdag 6 maart ook langsgekomen?'. 'Is u iets bijzonders opgevallen?'. 'Was u alleen?' en 'Komt u hier wel vaker langs?' Volgens een woordvoerder van de politie wordt nog steeds rekening gehouden met drie moge lijke motieven: een wraakactie door een oud cliënt, een doelgerichte overval of een uit de hand gelopen inbraak. De politie concentreert zich vooral op de laatste twee motieven. Het is zeer waarschijnlijk dat uit het huis van Terwoert geld en andere zaken zijn verdwenen. Zekerheid bestaat daarover nog niet. omdat Terwoert zeer teruggetrokken leefde en niet exact bekend was wat zijn bezittingen waren. De politie wil nog geen bijzonderheden kwijt 'over de aard van het steekwapen. Zoals be kend dacht de dienstdoende huisarts uit Kou- dekerke zaterdag aan een natuurlijke dood. Pas maandagochtend ontdekte de recherche dat er sprake was geweest van messteken. Vol gens de politiewoordvoerder is er geen sprake van een blunder van de arts of politie, omdat niets wees op een misdrijf. Er waren geen spo ren van een worsteling en er was ook nauwe lijks bloedverlies. Bij sectie in het ziekenhuis bleek pas dat Terwoert een grote inwendige bloeding had gehad. Op Walcheren zijn vrijdagmiddag ongeveer honderd posters met het verzoek om inlichtin gen verspreid in onder andere cafés, snack bars, winkels, postkantoren en politiebureaus. In de rest van Nederland komen ook posters op politiebureaus te hangen. De raambiljetten vermelden ook de beloning van 25.000 gulden voor degene die waardevolle tips geeft. Architecten strijden voor ontwerpprijs café Zierikzee van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zierikzee kan dit jaar een groot aantal ontwer pen verwachten voor een café paviljoen op het Kraanplein aan de kop van de museumha ven. Zeeuwse architecten strij den daarmee namelijk om de hoofdprijs van de Zeeuwse Dag van de Architectuur, op donder dag 1 juli. De kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) heeft besloten zijn aan deel in het jaarlijkse evenement dit jaar in Zierikzee te houden. De veertig bondsleden in Zee land zijn uitgenodigd voor deel name. De opdracht behelst het maken van een tekening en een ma quette. De ontwerpen moeten passen in het beschermde stads gezicht van Zierikzee. Plan is de inzendingen tentoon te stellen in de Vierschaar van het stad huis. van donderdag 1 tot en met zaterdag 10 juli. is van deze regio. Immers, de streek is gediend met een krach tige aanpak van de problema tiek in dit gebied, juist in deze tijd, waarin de economische ont wikkelingen tot ernstige zorgen aanleiding geven. Eenheid van beleid en vergroting van de be stuurskracht achten wij drin gend geboden om de vele taken op gemeentelijke niveau te kun nen blijven behartigen, zulks vanuit de gedachte van een inte grale taakuitoefening, waarbij niet slechts uitvoerenden en ver zorgende taken op gemeentelijk niveau uitgevoerd worden, maar ook de plannende en coördine rende taken." De bestuurders zijn bovendien van mening dat de bestuurlijke organisatie niet slechts bena derd dient te worden vanuit het aspect van inwonertal. De maat schappelijke samenhang van het gebied en de functies die ver vuld" dienen te worden, zijn wat dat betreft eveneens van essen tieel belang. De dagelijkse besturen van Hulst, Oostburg en Terneuzen verzoeken het provinciebestuur ook af te zien van goedkeuring van het lokale initiatief van en kele gemeentebesturen (Sluis en Aarden urg) om te komen tot een nieuwe gemeente. Volgens de colleges van de grote drie blij ken de fusieplannen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet te stroken met de eerder gepresen teerde beleidsvisie van het pro vinciaal bestuur op een inte grale herindeling in Zeeland. Burgemeester Th. A. M. Steen kamp van Hontenisse, woord voerder van de kleine gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, zei gisteren de brief van de grote drie wel verwacht te hebben. „Het is natuurlijk de bedoeling van deze gemeenten om provin ciale staten onder druk te zet ten. Die hebben nog geen uit spraak gedaan. Wat gs nu ge steld hebben, komt in het kraam van deze gemeenten niet van pas. Er wordt gesproken van een halfslachtig standpunt, maar dat vind ik niet. Het gs-stand- punt is logisch. Eerst kiezen voor een herindeling in het noor den van de provincie, omdat daar de laatste schaalvergroting veel eerder heeft plaatsgevon den dan in Zeeuwsch-Vlaande ren. Eerst herindelen van ge meenten die aanmerkelijk klei ner zijn dan die in de rest van Zeeland en dan pas verder kij ken." „Dat de grote Zeeuw-Vlaamse gemeenten nu de druk op de pro vincie maximaliseren, nou ja, het provinciebestuur weet in middels ook dat de overige ge meenten in de regio zich nadruk kelijk hebben uitgesproken voor verdere samenwerking. We staan daarvoor, we blijven ook staan voor onze belangen. Ik re ken erop dat het provinciebe stuur - net zoals in de overige provincies het geval is - de beste bondgenoot blijft voor de kleine gemeenten." Een overzicht van de tentoonstelling op de Solo. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De fabrieken in het Scheldegebied moeten stoppen met de produktie en verwerking van chloorpro- dukten. Dat stelt Greenpeace, de organisatie die dit week einde een 'chloortentoonstel- ling' houdt op het actieschip Solo in de Tweede Vlissingse Binnenhaven. De tentoonstel ling laat de negatieve effecten van chloor op het milieu in en rond de Schelde zien. De cam pagne is een Belgisch-Neder lands project van Green peace. Volgens Greenpeace zijn de fa brieken van BASF, Solvay en Tessenderlo Chemie de groot ste chloorproducenten in het Scheldegebied. België en Ne derland hebben een politieke afspraak die chloorgebruik in de industrie vanaf het jaar 2000 verbiedt. Om dit te berei ken voert Greenpeace nu actie tegen de chloorindustrie en de overheden die het lozen en ge bruik van chloor nog steeds toestaan. Martin Besieux, campagnevoerder in België, ontkent dat de chloorverwer- kende fabrieken zonder die stof niet meer kunnen be staan. „Er vindt hoogstens een verschuiving plaats. Want voor chloor zijn alternatieven. Werknemers kunnen omge schoold worden. Het produkt dat zij dan maken blijft het zelfde, alleen is het dan chloor vrij." Zeehonden „De Schelde is de meest ver vuilde rivier van Europa en chloor is de grootste boosdoe ner van die vervuiling", zegt Wytze van der Naald, chloor- campagnevoerder in Neder land. „Door lozingen en ver branding belanden chloorstof- fen in de Schelde. Dit heeft een schadelijke invloed op mens en milieu. Waren er in 1933 nog 1300 zeehonden in de Schelde, nu zijn ze er nauwelijks meer te vinden. Ook is aangetoond dat op Europees niveau Belgi sche vrouwen het hoogste per centage dioxine in hun moe dermelk hebben. Nederland volgt als tweede. Dit komt door de chloorverbranding waarbij de dan vrijkomende dioxine in de lucht blijft han gen. Zowel mens als dier ade men deze schadelijke stoffen in." De tentoonstelling op de Solo is zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur te bezichti gen. aan de straten rond de basiliek in Hulst maken de moeilijk. foto Oscarvan Beest Grote Bagijenstraat en de Zo merstraat liepen dood door op gebroken wegen. Bagijnepoort Om de verkeerscirculatie ge makkelijker te laten verlopen, is het gedeelte Lange Nieuwstraat vanaf de Grote Bagijnestraat tot aan het Cornelis de Vosplein vrijdagmiddag provisorisch rijklaar gemaakt. Vanaf de Ba gijnepoort kan het zuid-ooste lijk deel van de binnenstad dus via de Grote Bagijnestraat wor den bereikt. Zo gauw als het De Vosplein is opgeknapt, naar schatting rond Pasen, komen Houtmarkt en de rest van de Lange Nieuwstraat aan de beurt. Het doorgaand verkeer zal dan tijdelijk via Kor te Nieuwstraat, Grote Bagijne straat en Zomerstraat van en naar de Nieuweweg worden ge leid. „We weten nog niet precies hoe we het verkeer dan zullen leiden, maar we vinden wel een tijdelijke oplossing", zei C. Pol- fliet van gemeentewerken vrij dag. van onze verslaggever TERNEUZEN - De twee Ter- neuzenaren die donderdag wer den opgepakt als verdachten van een schietpartij met dode lijke afloop in hun woonplaats, worden nog in voorlopige hech tenis gehouden. De 29-jarige K. K„ die in Gent werd aangehou den, kon door snelle medewer king van de Belgische justitie vrijdag nog aan Nederland wor den uitgeleverd. Plaatsgenoot N. K. (19) werd donderdag na een inval in Bres- kens aangehouden. Bij een eer ste verhoor vrijdag ontkende hij iets met de schietpartij, waarbij een 24-jarige man uit Hoek vo rige week zondag om het leven kwam, te maken te hebben. Het openbaar ministerie was echter niet overtuigd en K, wordt zeker dit weekeinde nog niet op vrije voeten gesteld, meldde persoffi cier van justitie mr J. F. C. van Gelder. De man uit Hoek werd vorige week zondag neergeschoten in de deuropening van een pand in de Dijkstraat, dat bij de politie bekend stond als adres waar drugs werden verhandeld. Bij in vallen in de woningen van de verdachten werden donderdag kleine hoeveelheden hasj aange troffen. Conclusies kunnen daar nog niet uit worden getrokken, zei Van Gelder vrijdag. IrNEUZEN - De burgemees- s cn wethouders van Hulst, stburg en Terneuzen dringen inCen brief aan het Zeeuwse ivinciebestuur op aan, als- r te besluiten tot een inte- jle aanpak van de gemeente- herindeling in heel Zee- De dagelijkse besturen de drie grootste Zeeuws- aanise gemeenten vinden het nongezonde zaak dat de regio euusch-Vlaanderen voor een riode van enkele jaren niet trokken wordt in het proces bestuurlijke reorganisatie, argumentatie waarom de jdzaak daartoe wel zou be an ontgaat ons evenwel", [rijven de dagelijkse bestu- De Zeeuws-Vlaamse be- urders wijzen gs erop dat zij november 1991 een beleidska- hebben aangegeven waarbij rd uitgegaan van een inte- ile herindeling voor heel Zee- id. Daarvan afwijken vinden college's van de grote drie een chte zaak. Ook al. zo melden omdat door de discussies die sentijds zijn ontstaan span- igen tussen de gemeenten zijn «roepen. „We vrezen dat de- dch in de komende jaren met herindelingsoperatie in het uitzicht zullen handhaven logelijk nog zullen verster- met alle negatieve gevolgen idien." fezijn van mening", vervolgen T .dat uitstel niet in het belang (AT MOET U DAAR NU OP ZEGGEN? C helpt u aan het antwoord. Ga nü de taal leren die u nodig hebt! Cis gespecialiseerd In snelle resultaten, zowel gericht op rsooniijke als zakelijke omstandigheden. Alleen of in groepjes gels, Nederlands» Frans, Duits, spaans, Italiaans en Russisch. C TALENINSTITUUT itlonsstraat 40,4611 CD Bergen op zoom, efoon 01640 - 65679, telefax 01640 - 66576. onze verslaggever Verdachten van schietpartij in hechtenis (Advertentie) oor het tegelijkertijd openbre- n van de Lange Nieuwstraat het Cornelis de Vosplein was t de afgelopen dagen wel erg oeilijk geworden om Hout- flrkt. Paardenmarkt en aanlig- nde straten te bereiken. Voor- verkeer dat via de Bagijne- »ook wel Graauwse Poort) SI stad in wilde rijden, moest n ingewikkelde omweg ma- De Kleine Bagijnestraat ogen voertuigen vanaf de Ba- nepoort niet inrijden en de JLST - In de Hulster binnen- ad wordt gestaag doorge- irkt aan de reconstructie van aten en pleinen. Na de Gent straat, Steenstraat en Over- unstraat worden momenteel straten en het plein rondom basiliek van een nieuw weg- ik voorzien. De verkeerscireu- lie in de binnenstad, die nor- aliter ook al niet altijd even lepeltjes verloopt, komt daar- tor echter af en toe danig in de nel. ZATERDAG 13 MAART 1993 s j3 van onze verslaggeefster KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wordt zaterdag 20 maart grondig schoongeveegd. Scholieren, leden van vis- clubs, voetbalclubs, tennisclubs, de golfclub, de motor-au- tocluh en de verzamelde jagers in de gemeente openen met z'n allen de jacht op het zwerfvuil. De grote actie vindt plaats ter gelegenheid van de Nationale Natuur Schoon- maakdag. Burgemeester A. Verbree geeft om half negen 's morgens het startschot bij de minicamping aan de Kapucij- nenweg bij Rilland. De deelnemers kunnen zich eveneens bij de minicamping aan de Kapucijnenweg bij Rilland voorzien van papierprik kers, werkhandschoenen, plastic zakken en ander materieel. De schoonmakers gaan op verschillende plekken aan het werk. De schooljeugd pakt de dorpskernen aan. de clubs ma ken de omgeving van hun sportterrein of viswater schoon en de jagers trekken het buitengebied van de gemeente in. Overal in Nederland gaan vrijwilligers die zaterdag aan de slag om hun woonomgeving schoon te maken. In Reimers waal is de organisatie in handen van de Wildbeheereenheid (de jagersclub in de gemeente), in samenwerking met de Stichting Nederland Schoon. van onze verslaggever SEROOSKERKE (S) - Het stra ofeest in Serooskerke(S)valt op zaterdag 20 maart. Het is het laatste in de reeks straofeesten die elk jaar in de Schouwse westhoek worden gehouden. De organisatie is in handen van de Dorpsgemeenschap Seroosker ke. Het programma begint om 12.00 uur met een keuring van versier de fietsen van de kinderen van de basisschool. Intussen verza melen de ruiters zich met hun paarden, die ook op hun versie ring worden beoordeeld. Daarna begint de traditionele rondgang te paard, die langs Ellemeet loopt. Intussen beginnen de kin deren in het dorp met het rings teken op de fiets, om 12.45 uur. De ruiters worden om 14.15 uur terugverwacht. Onder begelei ding van de kinderen op hun ver sierde fietsen en de muzikanten van Luctor et Emergo uit Renes- se worden ze ingehaald. Aanslui tend verzorgt de muziekvereni ging een miniconcert in de kerk- tuin. Om 15.15 uur is dan de offi ciële openingsplechtigheid van het straofeest. Het middagpro gramma wordt afgesloten met ringsteken te paard. In het dorpshuis verkoopt de Welfare-afdeling van het Rode Kruis gedurende de hele middag spullen voor het goede doel. 's Avonds brengt de plaatselijke toneelgroep Leve Leve in het Dorpshuis een blijspel in drie be drijven op de planken. Het stuk heet 'Markus, de waterman' en begint om 19.30 uur. In de pauze wordt een veloting gehouden. Na afloop kan worden gedanst op muziek van Ad Hagesteijn. NIEUWERKERK - De Rijks weg N59 is donderdagmiddag ter hoogte van Nieuwerkerk kor te tijd geblokkeerd geweest door een gekantelde aanhangwagen. Deze was gekoppeld achter de personenauto van W. uit de ge meente Duiveland, die door het slingeren van de aanhanger de macht over het stuur verloor, Er ontstond enkel materiële scha de. De aanhanger moest worden weggesleept. van onze verslaggever VEERE - De stichting Delta Cultureel die sinds 1975 de acti viteiten in de Grote Kerk van Veere organiseert, is volop in beweging. Vrijwel gelijktijdig traden onlangs een nieuwe coördinatrice, drs M. S. Aude- naerdt-Walhout, en een nieuwe voorzitter, oud-deputeerde en oud-Tweede-Kamerlid J. D. de Voogd, aan. Zij hopen de lijn van hun voorgangers door te trekken en tegelijkertijd nieu we dingen uit te proberen. „De programmering blijft natuur lijk wel voor een zo breed moge lijk publiek", zegt De Voogd. „De Grote Kerk is immers een gemeenschapsgebouw dat door de belastingbetaler in stand wordt gehouden." De Voogd was al enige jaren als adviseur aan de stichting ver bonden, voordat hij enkele we ken geleden mr M. van Boven opvolgde als voorzitter. Hij vindt het een hele eer dat het be stuur hem voor de functie polste, omdat hij in Veere 'onder de kerk' is geboren en getogen. Hoewel hij al jaren in Vlissingen woont, is hij zijn geboorteplaats niet vergeten. Hij houdt nog steeds alles bij wat over het mo numentenstadje wordt geschre ven. De charme van de Grote Kerk is voor hem dat het oude gebouw dat voor 1975 nauwelijks een functie had. nu in de zomer weer voor de mensen openstaat. De Voogd herinnert zich nog hoe de kerk vlak na de oorlog vol stond met koeien. Nu worden er expo sities ingericht en muziekuit voeringen gegeven. „Het is een bont gedoe", verklaart De Voogd. „We moeten voor elk wat wils brengen. Het is daarom geen elitair gebeuren van welke richting of club dan ook." Voor het komende seizoen is een 'breed en evenwichtig' program- ma samengesteld, aldus de voor zitter. Achtereenvolgens zijn er exposities over kralen breiwerk, beeldende kunst uit West- Vlaanderen, een landelijke ten toonstelling van kunstwerken van gehandicapten onder de ti tel Het gezicht en, in het kader, van Zeeland Cultuurmaand, af fiches en zeefdrukken van Iris de Leeuw. Verder worden onder meer uitvoeringen verwacht van het VU-orkest. het Nieuw Synfo-. nietta-ensemble, de Johan Wil lem Friso Kapel en Veeres Ge-r noegen. Doelstelling De doelstelling van Delta Cultu: reel is het geven van een zinvolle bestemming aan de kerk door het houden van culturele mani festaties binnen het Delta ge bied. licht publicitair medewer ker J. T. H. C. Schepman toe. Volgens De Voogd springt de stichting 'liberaal' met deze doelstelling om. Niet alles hoeft een link met Zeeland te hebben. Zo gaan zijn gedachten ook uit naai- het brengen van een soort mini-ballet en een uitbreiding van de contacten met België. „In dat cultuurgebied voel ik me als Zeeuw thuis, meer dan bij-- voorbeeld in Friesland." Tenslotte gaat De Voogd ook de mogelijkheid onderzoeken om te komen tot een passé partout voor de Grote Kerk en de twee andere Veerse musea: de Schot? se Huizen en De Vierschaar. „Wij moeten het niet hebben van de vluchtige bezoekers. Dus waai;' om zouden we de mensen dié naar Veere komen niet meteen een soort drieluik aanbieden?" Advertentie Het beste hoeft niet het duurste te zijn! Ql/7 de extra uitgebreide v7 sevarenP°'is Opstal 0,65 en Inboedel 1,50 per 1000,- verzekerd bedrag Betrouwbaar, degelijk en compleet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 43