Trefpunt van culturen Voettochten door Noorse bergen Malta Nederlander begeleidt avontuurlijke wandelaars ANWB brengt gids over vakantie bij boer Sterren vlaggen en cijfers PZC ZATERDAG 13 MAART 1993 vrije tijd In een vaderlands tv-spotje wordt regelmatig een stoere bouwvakker de grond ingeheid. Arbeidsveiligheid die met rake klappen onder de aandacht wordt gebracht; de zorgzame samenleving van Postbus 51. Op Malta gebeurt dat anders. Midden op een drukke rijweg staat een robuuste hoogwerker niet zonder risico's z'n hoogstandje te verrichten en laat langssnellende automobilisten troostvol met grote letters op de carrosserie weten: Life is heaven-Thanks God. Hier lijkt Paulus de taak van Postbus 51 te hebben overgenomen. Verwonderlijk? Toch niet. De apostel spoelde er immers aan na een schipbreuk en stichtte er een gemeente. Malta beroemt er zich op hoogstper soonlijk door Paulus te zijn geker stend. Zoiets moet zijn sporen wel nala ten. Zoals er zoveel sporen uit het verle den op het eiland zijn. Eeuwenlang fun geerde Malta als een soort checkpoint Charley in de Middellandse Zee. Doorlaat post annex regelpunt voor politieke-, commerciële- en strategische belangen. Trefpunt dus ook van uiteenlopende cul turen. Het heeft op Malta een bijzonder histo risch keurmerk gezet dat het eiland een heel eigen vakantiecharme verleent. On danks een zeer aangenaam, zonnig kli maat en de prachtige zee rondom is dat niet de charme van loom luieren en brui nen op paradijslijke stranden. Afgezien van het feit dat die stranden nu ook weer niet zo idyllisch zijn, Malta is een eiland om rond te kijken. Een fijne bestemming voor één, twee weken vakantie. Wie er al niet langs zijn geweest in de loop der eeuwen. Natuurlijk de Romeinen. La ter Arabieren. Maar het begon pas echt in teressant te worden met de komst van de Johannieters, een geestelijke ridderorde die de zaken van het christendom diende te beschermen. Voor de kruisridders was dat vooral strijd tegen de islam. Na van Rhodos te zijn verdreven werd de strijd vanaf Malta gevoerd. Vandaar dat er ook wel van Maltezer ridders wordt gespro ken. Op Malta moesten ze al snel alles in hoge staat van weerbaarheid brengen om zich de islam van het lijf te houden. Het lukte uiteindelijk na verbitterde gevech ten. De Barakka Gardens bieden een betover end uitzicht op de oude havens van Valet- ta, de hoofdstad. Je kijkt neer op eeuwen van roerige historie. Op de versterkingen die de ridders lieten bouwen. Op French Creek, de haven waar Napoleon, op weg naar Egypte, aankwam. Hij brak er de macht van de soevereine ridders. Ook het Franse gezag ging ten onder. Britse heer schappij volgde. Residentie In Barakka Gardens ontmoet je ook de namen van Lord Byron en Walter Scott. Natuurlijk toefden ze hier. Evenals Ein stein. Hij was een van de oprichters van de universiteit. Dichtbij op een pleintje staat de residentie, het huis waar enkele jaren geleden Bush en Gorbatsjov hun letterlijk stormachtige ontmoeting hadden en waar De deur van de residentie, waar enkele jaren geleden Bush en Gorbatsjov en eerder Churchill en Roosevelt door gingen. Blue Grotto, één van de mooiste plekjes aan de rotskust van het eiland in de Middel landse Zee. eerder, tijdens de Tweede Wereldoorlog (Malta was toen ten prooi gevallen aan zware Duitse bombardementen) Chur chill en Roosevelt met elkaar overlegden alvorens af te reizen naar Jalta voor hun belangrijke ontmoeting met Stalin. Verderop in een van de oude straatjes blijkt het ministerie van buitenlandse za ken onderdak te hebben gevonden in het pand waar Napoleon in de zomer van 1798 bijna een week verbleef. Italiaanse zwier, alom aanwezig, is te dan ken aan de de kruisridders. De Armoury met zijn mooie gobelins is zo'n glorieuze herinnering. Hoogtepunt is wel de co-ka- thedraal St.-John. Het was de kerk van de ridders. Uitwendig geen spectaculair bouwwerk, van binnen echter van indruk wekkende schoonheid. Meer dan 400 rid ders hebben er onder marmer een laatste rustplaats gekregen. Bijna overal op Mal ta heeft de Johannieter Orde een waarde vol erfgoed achter gelaten. Maar ook het Britse bewind is niet onop gemerkt aan het eiland voorbij gegaan. Vleugjes typische Britse sfeer ontmoet je nog steeds in borden, links rijdend ver keer, de bekende rode brievenbussen en de dito telefooncellen. En met de Engelse taal red je het bij de vriendelijke bevol king bijna overal probleemloos. Vroegere Britse centra zijn terug te vin den in het schilderachtige Vittoriosa. His torische plaats met knusse, oude straatjes en pleinen en bezienswaardige kerken en musea. Het is een van de stadjes rond Va- letta en de havens, samengeklonterd tot één werk- en woonconglomeraat. Met veel gezellige drukte. Wie het eiland doorkruist -bussen zorgen er voor zeer acceptabel en goedkoop open baar vervoer- ontdekt een schitterende rotskust met mooie baaien. Blue Grotto is beslist een must. Trouwens ook de prehis torische tempel Hagar Qim. Malta telt meer dan dertig van die oude tempelres tanten. Ver voor Paulus moet het een cen trum van devotie zijn geweest, al weet men nog steeds niet het fijne over de oor sprong. Nog een schoonheid: het antieke vestingstadje Mdina, eens de hoofdstad van het eiland, met het aangrenzende Ra bat. Opeens dwaal je weer in vervlogen tij den. Mixture Omdat Malta dichtbevolkt is, kun je er het best, buiten de tijd van de grote vakan- tiedrukte heen. Dan is ook dé tempera tuur doorgaans het aangenaamst en ge niet je het meest van het eiland, waar de samenleving heel plezierig de rommelige oriëntaalse trekjes voorziet van een ze kere romaanse zwier en herkenbare wes terse verworvenheden. Een mixture, die Malta tot een aangename vakantiebe stemming maakt. Overigens niet compleet zonder een be zoek aan Grozo, een aanzienlijk rustiger, stiller eiland dat nog in redelijk originele staat is gebleven. Het telt een dorpje waar de bevolking de sleutel gewoon in het slot van voordeur laat zitten: vanzelfsprekend blijk van gastvrijheid en vertrouwen... Nog wel. Toerisme heeft hier al vaste voet en lijkt zich onverbiddelijk verder te ont wikkelen. In elk geval hebben beoefe naars van de duiksport het eiland als een onderwater paradijsje ontdekt. Het wordt er al drukker. Dat merkje vooral in Victo ria. ook weer zo'n mooi, historisch stadje, waar je je zoveelste duik in een boeiend verleden kunt maken. Chris van Twisk Ferdinand Postma (19) uit Oentsjerk heeft er zin in. Deze zomer, in juli en augustus, zal hij Nederlandse groepen begeleiden op voettochten door een deel van de Noorse bergen. Om zoveel mogelijk 'klanten' te krijgen, plaatste hij advertenties in een paar Nederlandse bladen. De belangstelling valt niet tegen, al moet nog worden afgewacht hoeveel ontvangers van het informatiepakket zich ook werkelijk voor een voettocht zullen opgeven. Ferdinand is optimistisch: er is sprake van een groeiende belangstelling voor actieve vakanties en steeds meer Nederlanders weten Noorwegen te vinden. De jonge gids is enthousiast over Noorwegen, het land van zijn moe der: „Ik denk, dat ik er mijn leven lang zal blijven wonen." Begin februari was hij even met vakantie bij zijn ouders, „maar overmorgen ga ik weer naar huis." „Naar huis" betekent voor hem: naar de Leirskole Brennabu. een natuur- centrum waar leerlingen van de zesde klas van lagere scholen uit de (wijde) om geving verplicht een week doorbrengen om 'natuurvaardigheden' te leren. Instructeur Ferdinand is instructeur op Brennabu. Hij is daartoe bevoegd, want hij sloot in Noorwegen met goed gevolg een oplei ding af, die het beste vertaald kan wor den met 'leer van de natuur'. Daarbij had hij veel steun aan de Nederlands-Noorse opvoeding die hij in het ouderlijk gezin genoot. De een week durende voettochten zijn georganiseerd door de Leirskole, die ook het uitgangspunt zal zijn. De school ligt niet ver van het vliegveld Fagemes. zo'n 200 kilometer noordwest van Oslo in het gebied Valdres, een dikke honderd kilo meter westelijk van Lillehammer. In het hart van Zuid-Noorwegen dus, vrij ge makkelijk te bereiken met de auto of per openbaar vervoer, afgezien van de af stand en de veren tussen Nederland en Noorwegen. Maar voor wie wil vliegen, tellen die niet. De afstanden tijdens de zes dagen tellen de tocht door midden- en hooggebergte variëren van tien tot twintig kilometer, al zit er wel wat soepelheid in. Daarover wordt met de groep overlegd. Er worden geen bijzondere eisen aan de conditie van de deelnemers gesteld, al zal men natuurlijk tot het maken van een flinke wandeling in staat moeten zijn. Ferdinand Postma, op bezoek bij zijn ouders in Nederland, heeft zijn wandelschoenen gereed voor de bergtochten in Noorwegen, foto Wietze Landman. Vorig jaar werd een voettocht gehouden met een groep Duitsers, die tot tevreden heid aan beide kanten leidde. De leeftijd sopbouw in die groep? Elf tot vijfenvijf tigjaar. Ferdinand: „Leeftijd is helemaal niet belangrijk. We lopen een rustig tem po en pauzeren regelmatig. Eigenlijk is het voor iedereen te doen." Er zit voldoende avontuur in de tochten. Zo wordt overnacht in een zomerboerde- rij of in berghutten. Een zomerboerderij is een soort berghotel, waarin ook een bedrijf met koeien is gevestigd. In geen van de ovemachtingsplaatsen is water leiding of elektriciteit. Het water moet in emmers worden gehaald. Maar je kunt er goed eten en, wat heel belangrijk is, Fer dinand staat in voor de kwaliteit van de bedden. Een ander avontuur is het oversteken van een meertje in een kano. Af en toe moet een berg worden overwonnen. De hoogste top ligt op 1750 meter hoogte, maar ook vanaf lagere bergen kunnen de deelnemers van prachtige vergezichten genieten. Een tocht gaat door als er zich acht deelnemers melden, bij twaalf wan delaars is de groep 'vol'. Pieter Koene de Jong De wandeltochten van Brennabu Leirskole zullen worden gehouden in de weken van 5 tot en met 12 en 19 tot en met 26 juli en van 9 tot en met 16 augustus De kosten zijn f 995,- (voor kinderen en jongeren tot zestien jaar 895.-). De ANWB heeft weer een indrukwekkende stapel gidsen geproduceerd voor vakantiegangers die - al dan niet op de bonnefooi - hun eigen accommodatie willen regelen. Gidsen voor kampeerders, voor huurders van een vakantiehuisje of appartement en voor hotelgasten. Nederland kan er weer op uit. Op campinggebied pro duceert de Toeristen bond al jarenlang drie dik ke gidsen: Campings Ne derland en de twee interna tionale gidsen Campings 1 (voor België, Luxemburg, Groot-Brittannië, Ierland, Frankrijk, Spanje en Portu gal) en Campings 2 (voor de rest van Europa met uitzon dering van de vroegere Sov jetunie, Roemenië, Bulga rije en de brandhaarden in het voormalige Joegosla vië). Nieuw voor de kampeerder is de gids Kleine Campings met minicampings. kam- peerboeren en andere klein schalige campings in Ne derland, België en Frank rijk. In het hoofdstuk Ne derland neemt Zeeland een belangrijke plaats in: van de 220 vermeldingen, slaan er 90 op Zeeland. Dit grote Zeeuwse aandeel heeft te maken met het feit dat de meeste kampeerboeren in Zeeland zijn aangesloten bij de Vekabo, die van harte heeft meegewerkt dan de totstandkoming van de gids. De andere kampeerboeren- organisatie in Nederland, de Stichting Vrije Recrea tie, heeft zich steeds tegen de uitgave van een ANWB- minicampinggids verzet en de bij haar aangesloten kampeerboeren - die over wegend buiten Zeeland zijn te vinden - ontraden mee te doen. Hotels De ANWB heeft de hotels over vier gidsen verdeeld: Hotels 1 met Frankrijk, Bel gië en Luxemburg, Hotels 2 met Duitsland en Oosten rijk, Hotels 3 met Zwitser land en Italië en Hotels 4 met Spanje en Portugal. De gids Bungalows, vakantie huisjes en appartementen bestrijkt Nederland. België en Duitsland. Zoals gebruikelijk in dit soort gidsen worden de ac commodaties aan de hand van symbolen beschreven. Bij een camping of bunga lowpark met een beetje voorzieningen staat al gauw een woud van teken tjes. die duiden op de aan wezigheid van een autowas plaats, een manege, een dis cotheek, een waterglïjbaan of een Nederlands spreken de receptionist. Ook zijn de gidsen voorzien van een classificatiesysteem. De campinggids Nederland vermeldt sterren voor de kwaliteit en onderhoud van het sanitair en vlaggen voor andere voorzieningen. Bij de bungalows en apparte menten zegt het aantal sterren iets over grootte, in deling en uitrusting van de wbning. Sanitair en voor zieningen van buitenlandse campings worden met cij fers beoordeeld. Bovendien kunnen veel campings en hotels bogen op een ANWB- erkenning, die erop duidt dat inspecteurs van de Toe ristenbond de kwaliteit in het oog houden. Al die sterren, vlaggen en erkenningen zijn betrekke lijk. In het hoogseizoen zijn alle campings in de popu laire vakantiegebieden van Europa lawaaierig, kennen wachttijden bij de douches en rekenen veel te hoge prij zen in de kampwinkels. Het enige wat dan nog telt is een mooi uitzicht. Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 27