ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Rusland aan rand van revolutie DSA buitenlandse missies oor soldaat verplicht Aanslagen in Bombay eisen ruim 200 levens CDA wil bijstand korten jongeren Verliezer verlaat woedend het parlement 'T WORDT HOOG TIJD •AT VWO-ERS WORDEN VOORGELICHT. f^cA SPRINT PHC Congres berooft Jeltsin van vrijwel alle bevoegdheden reportage 61/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 APRIL 2003 ITl 575 >51 151 Overwegend zonnig droog on over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximumtem peratuur ongeveer 16 graden. 236e jaargang no. 61 Zaterdag 13 maart 1993 In maart GRATIS kleurenfotofilm (bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje; ziens bij het beste adres voor uw kleurenfoto's Vlissingen Middelburg I0SKOU - Een breuk tussen iresident Jeltsin en het Volks- ongres bracht Rusland vrijdag ,aan de rand van een revolutie n onvoorspelbare gebeurtenis- >n". Dat zei Sergej Sjachrai, vi- K-premier en grondwetsadvi- Sfur. gisteren nadat Jeltsin het folkscongres verliet, dat hem eel van zijn bevoegdheden ont ga. lonservatieve afgevaardigden orgden daarna voor paniek, Astafjev, een leider van het r- echtse Front van Nationale er_; liedding, zei dat vrachtwagens B)Kt soldaten het Kremlin waren innengetrokken. Congresvoor- tter Chasboelatov zorgde er imiddellijk voor dat de zitting re op tv werd uitgezonden. Ver- Ier haalde hij het Congres over - m vandaag door te vergaderen, liiidat 'de huidige onzekere si- latie ons dwingt de ontwikke len op de voet te volgen', ledewerkers van Jeltsin ver- onze correspondent klaarden echter dat deze niet van plan is het parlement te ont binden of de noodtoestand af te kondigen. „Hij wil zich alleen di rect tot het volk richten. Een re ferendum of vervroegde verkie zingen moeten een oplossing voor deze crisis brengen", aldus Sjachrai. Astafjevs beweringen over sol daten werden later ontkracht door de voorzitter van de con grescommissie voor openbare orde. Deze had van Kremlin- commandant en KGB-minister Barannikov te horen gekregen dat sneeuwschuivers het Krem lin waren binnengereden. Chas boelatov kondigde in de verwar ring ook aan dat Jeltsin het volk per televisie zou toespreken en schorste daarvoor de vergade ring. Er gebeurde echter niets. Jeltsins woordvoerder Kostikov verklaarde later dat de presi dent „zich zeker direct tot het volk zal richten, maar alleen op het moment dat hem uitkomt". Jeltsin had het Congres 's mor gens gewaarschuwd dat hij zijn plannen voor een referendum zou doorzetten als het bleef weigeren een resolutie te wijzi gen die hem van vrijwel alle macht zou beroven. Het Congres hoorde dat lacherig aan en stem de daarna in overweldigende meerderheid (656 tegen 184) voor de gewraakte resolutie. Daarna verliet Jeltsin de zaal, gevolgd door zijn adviseurs en de rege ring. Vervolgens is de vergadering herhaaldelijk geschorst. Jeltsin overlegde met de regeringshoof den en gouverneurs van auto nome republieken en provincies, Chasboelatov met de leiders van de regionale parlementen. Beide gezelschappen kwamen na af loop met een verklaring die op- isschop Bar ■Treedt terug lura n c.- EERLEN (GPD) - Bisschop R. ir (64) van Rotterdam treedt rug. Dat is vernomen uit goe- ingelichte bronnen binnen de loms-katholieke kerk. Kardi- al Simonis zal het besluit mlaag bekend maken, bisschop, die zich om gezond- Idsredenen op Aswoensdag eeft teruggetrokken, in een ooster in de Ardennen, is daar ll<e; Kr vertrokken. Hij zou zich in- lels in Jeruzalem bevinden. jrwerd in 1982 tot bisschop ge- ijd in Rotterdam. Hij is mo- mel enteel ook legerbisschop en orife mit de R.K. Kerk belast met 3r<fe' media. ir.&fl Advertentie iij Een studie Theologie pzaterdag. ie pagina 30 MOSKOU (RTR) - De Russische president Boris Jeltsin stormde gisteren woedend het parlement en het Grote Paleis van het Kremlin uit nadat de afgevaardigden van het Volkscongres zijn oproep om een in december bereikt compromis over de machtsver deling te handhaven, botweg naast zich neerlegden. Hij zei het aan het volk te zullen overlaten om in een referendum te bepalen wie Rusland zal regeren. foto EPA riep tot verzoening tussen wet gevende en uitvoerende macht en het naleven van de Grond wet. Daarna volgde een gesprek tussen Chasboelatov en Jeltsin. Verkiezingen Dit overleg leverde niets op. Chasboelatov keerde in de zaal terug en stelde voor zo snel mo gelijk presidents- en parle mentsverkiezingen te houden. Het Congres besteedde bijna twee uur aan de vraag of dat wel mogelijk is en of er eerst een refe rendum moet worden gehouden. Daarbij bleek dat de Grondwet niet voorziet in voortijdige presi dentsverkiezingen. Jeltsin is in 1991 bij vrije verkiezingen voor vijf jaar gekozen. Daarop be sloot het Congres vandaag eerst de Grondwet te wijzigen om ver volgens een besluit over ver vroegde verkiezingen te nemen. Jeltsin had intussen zijn vragen voor het referendum aan het parlement gestuurd. Volgens vi ce-premier Sjoemeiko zal het op 25 april worden gehouden. Jelt sin wil de bevolking twee vragen voorleggen: bent u voor een pre sidentiële republiek en bent u voor privé-bezit van land. Vermoedelijk probeert het Con gres vandaag dit initiatief naar zich toe te trekken. Gister avond, kort voordat de zitting werd geschorst, is besloten van daag vragen toe te voegen. Sjoe meiko zei dat het referendum hoe dan ook doorgaat. Opvallend was dat de ministers van defensie, staatsveiligheid en binnenlandse zaken afwezig ble ven. Minister van defensie Gratsjov heeft steeds gezegd dat de strijdkrachten zich buiten de politiek zullen houden. Maar het is een open vraag of dat zo blijft. zie ook pagina 4 N HAAG (GPD) - Het kabi- Pwil de mogelijkheid hebben I dienstplichtigen verplicht |r ex-Joegoslavië of andere [indhaarden in de wereld te i sturen. De ministers Boijmans (buitenlandse za pten Ter Beek (defensie) zui pt de Kamer volgende week en brief voorstellen. ;r Lubbers heeft dit giste- na afloop van het kabinets raad bekendgemaakt. Vol- de eerste minister heeft het binet behoefte aan een princi- !e discussie met de Kamer ff de zaak. Tot nu toe worden Kn vrijwilligers uitgezonden f oorlogsgebieden. Dat ge ld in het kader van VN-vre- iraties. trs stelde dat ons land „de de plicht" heeft troepen te 'in voor een vredesmacht die naar ex-Joegoslavië wordt uitgezonden. Dat kan echter al leen gebeuren als die vredes macht voortkomt uit initiatie ven van het duo Owen-Vance en gedekt wordt door een VN-be- sluit. Gehandhaafd De premier zei dat het kabinet wil bezien of de regel dat alleen vrijwilligers worden uitgezon den, gehandhaafd moet blijven. Hij wees op een Frans systeem waarin dienstplichtigen zelf kie zen of zij in een eenheid willen dienen die eventueel wordt uit gezonden naar een ander land, of niet. Lubbers zei dat er binnen het ka binet „geen blokkades" bestaan bij de gedachte dienstplichtigen verplicht met een eenheid naar het buitenland te sturen. Dit in sb je lol in wis- en natuurkunde, dan mag je de voorlichtingsdagen oeTechnische Universiteit Eindhoven niet missen. Bel 040-474747. het kader van een blijvende bij drage aan VN-vredesmissies. In 1987 sprak de Kamer via het aannemen van een motie-Frin- king (CDA) uit dat alleen militai ren die zich daarvoor vrijwillig melden, in VN-kader uitgezon den kunnen worden naar het buitenland. De minister-president wees er echter op dat de Kamer nog deze week uitsprak dat ons land een bijdrage moet leveren aan een VN-vredesmacht van 50.000 man naar ex-Joegoslavië. Het zou dan gaan om grondtroepen uit Nederland. Lubbers sprak over tactische en gevechtseen heden die naar dat land zouden moeten gaan. Het CDA-kamerlid Frinking, door wiens motie destijds de vrijwilligheid als beleidslijn is vastgelegd, is niet onverdeeld gelukkig met de benadering van Lubbers. Het uitzenden van dienstplichtigen tegen hun zin naar oorlogsgebieden buiten het Navo-verdragsgebied is volgens hem niet aanvaardbaar. Iets anders is volgens hem het vormen van speciale eenheden voor mogelijke inzet in het bui tenland. Dat is volgens hem in het verleden onder andere ge beurd bij de vorming van de Uni- fil-bataljons, die dienst deden in Libanon. Hij vindt dat het kabi net de situatie in het voormalige Joegoslavië moet beoordelen als een probleem dat nog jaren blijft spelen. Frinking vindt het een betere beleidslijn nu snel over te gaan tot de vorming van een pantse- rinfanteriebataljon, waarbij de genen die daar deel van uit gaan maken, weten dat ze buiten het Navo-gebied ingezet kunnen worden. De vorming van een dergelijk bataljon kost een half jaar. (Advertentie) Overval op supermarkt Apeldoorn APELDOORN (ANP) - Twee onbekende man nen hebben vrijdag avond een supermarkt in Apeldoorn overval len. De mannen zijn met een geldbedrag uit de kassa's verdwenen. Om hoeveel geld het gaat wil een woordvoerder van de Apeldoornse po litie niet zeggen. In de winkel, waar het koopavond was, waren op het moment van de overval ruim twintig klanten en een aantal personeelsleden aanwe zig. Die moesten allen plat op de grond gaan liggen, waarbij ze be dreigd werden met mes sen. Ook zouden de over vallers „zeer grove" be dreigingen geuit hebben. De in totaal 36 aanwezi gen raakten volgens de politiewoordvoerder zo in paniek van de gebeur tenissen dat zij massaal moesten worden overge bracht naar het hoofdbu reau van politie in Apel doorn. Daar worden zij opgevangen door artsen van de GG en GD en ver schillende trauma teams. Van de overval lers ontbreekt nog elk spoor. Medewerkers van de beurs van Bombay, waar de eerste ontploffing zich voordeed, dragen een gewonde vrouw weg. foto EPA Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEI ¥10B EEN SCHERPE tfHRÏÏ: 01100-20681 BOMBAY (UPI/DPA/RTR/AFP) - Bij een reeks bomontploffin gen in Bombay in India zijn vrijdag meer dan 200 mensen om het leven gekomen en ruim 1100 personen gewondgeraakt. Dat hebben de plaatselijke au toriteiten bekendgemaakt. Vol gens de politie bevinden zich ongeveer 940 personen, van wie ongeveer 150 zwaargewond, in ziekenhuizen. Premier Sharad Pawar van de deelstaatregering van Maha rashtra, waarvan Bombay, het financiële en handelscentrum van India, de hoofdstad is, sprak van een „internationaal com plot". „Door de aanslagen te richten op het commerciële hart, probeerden de terroristen de economie van India te tref fen". Op dertien plaatsen deden zich in een periode van 90 minuten explosies voor. Bij de meeste ontploffingen ging het om in au to's geplaatste bommen, van technisch hoogwaardige kwali teit, aldus de politie. De eerste ontploffing had plaats in de kelder van de Beurs van Bombay. Een zegsman van de politie zei dat veel mensen ge wond werden door rondvliegend glas en dat. anderen verwondin gen opliepen tijdens de paniek die ontstand in het 26 verdiepin gen tellende gebouw. Pawar zei dat de meeste slachtoffers vielen in het beursgebouw. Enige tijd na de explosie in het beursgebouw deed zich een ont ploffing voor in het kantoor van de luchtvaartmaatschappij Air India, aan de rand van de zaken wijk van Bombay. Ook in een winkelcentrum in het Worli-dis- De strijd om het Veerse Meer-tientje is gestreden, watersporters hoe ven geen stickers meer te kopen. Maar wat nu. wie zorgt dat na het gehakketak om het tientje het water blijft blinken? Verder in de bij lage Reportage: de Middelburgse psychologe Marrie van der Feen steunt incest-slachtoffers de grote stap: Brabantse veehouders in Vogelwaarde dominee op het platteland Nederlandse beroeps militairen voelen zich schietschijf gezondheid volgens de ver maarde Mayo Clinic. 19 t/m 23 Stakers Op het Goese Scaldis College is een conflict uitgebrokeji rond de benoeming van een leerkracht. Een aantal ouders overweegt zijn kinderen van school te ha len en leerkrachten dreigen met stakingsacties. Ze zijn boos om dat het schoolbestuur weigert 'hun' kandidaat als hoofd van een afdeling Q te benoemen. w Radio: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provin cie: 9, 11, 13, 15 en 17; Reportage: 19, 20, 21 en 23; Vrije tijd: 27, 28, 29 en 31; Sport: 33 en 35 SMILDE (GPD) - Het CDA wil bij de komende bezuinigings ronde de bijstandsuitkering voor jongeren korten. Een vol ledige uitkering voor jongeren is volgens fractievoorzitter Brinkman niet nodig. Hoeveel de uitkeringen verlaagd moe ten worden, liet hij vrijdag avond op een CDA-bijeenkomst in Smilde in het midden. Onlangs lanceerde staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) het voorstel jongeren tot 23 jaar voortaan slechts recht te geven op de helft van de uitkering voor volwassenen 1200 per maand). Ter Veld wil zo een eind maken aan de talloze categorieën die de Bijstandswet voor jongeren kent en dfe fraude in de hand werken. Brinkman bestreed het idee dat alle bijstandsuitkeringen 'weg gegooid geld zijn'. Wel meent hij dat de fraude moet worden te ruggedrongen. Het deel wat de gemeenten meebetalen aan de bijstandsuitkeringen zou ver hoogd moeten worden van 10 tot 20 procent. „Dan worden ge meenten meer geconfronteerd met de gevolgen van eigen be slissingen. Wij vermoeden dat de sociale diensten dan iets precie- ser met de uitkeringsgelden om gaan", aldus Brinkman. De CDA-leider meent dat ingre pen in de sociale zekerheid ge rechtvaardigd zijn als de werk gelegenheid ermee gediend is. Ook als die ten koste gaan van de koopkracht. Een quotumregeling voor mi granten, zoals VVD-fractievoor- zitter Bolkestein eerder voor stelde, wees Brinkman af. Dat is volgens hem praktisch niet uit voerbaar en in strijd met inter nationale verdragen. Het CDA voelt er meer voor de bestaande toelatingsregels strikter toe te passen. Het CDA vindt dat de komende kabinetsperiode in totaal circa 19 miljard gulden moet worden bezuinigd. In principe moet in de periode 1994-1998 15 miljard worden bezuinigd maar daar naast is een bezuiniging van 4 miljard nodig om het financie ringstekort niet te laten stijgen. Het CDA studeert daarbij op het afschaffen van objectsubsidies in de volkshuisvesting, de moge lijkheid de kinderbijslag te bin den aan een maximum aantal kinderen en bezuinigingen op studiefinanciering en huursub sidies. AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 TOONBANKUITGIFTE trict in het centrum van Bom bay ontplofte een bom. Een woordvoerder van de brandweer zei dat hier verscheidene men sen zijn omgekomen. Bij het partijkantoor van Shiv Sena, een extremistische Hindu- organisatie, deed zich eveneens een explosie voor. De groepering wordt verantwoordelijk gehou den voor het geweld tussen mos lims en hindus dat in december en januari uitbarstte na de ver woesting van een moskee in Ayodyah en dat aan ongeveer 700 mensen het leven kostte. Geen enkele organisatie heeft tot nu toe de verantwoordelijk heid voor de aanslagen opgeeist. De Indiase minister van binnen landse zaken Shankarrao Cha- van leek echter in het parlement met een beschuldigende vinger te wijzen naar Pakistan. inschrijving dagelijks, te beginnen op 15 maart aanstaande via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld: is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 april storting op 15 april 1993 aflossing op 15 april 2003 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1