Verbroederingstocht na moord Port Zélande wacht een invasie van Oostduitsers dagmenu... Twee verdachten van schietpartij in Terneuzen gepakt Yeere aarzelt over windmolens VVV Schouwse Kust krijgt hoogste status H tfflÊSKBBI VRIJDAG 12 MAART 1993 Vrienden van slachtoffer steekpartij willen escalatie van geweld voorkomen irnemuiden wil hogere ubsidie slachtofferhulp Met Gemist zeeland van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De WV Schouwse Kust komt in aanmerking voor de A-status, de hoogste kwalificatie die mo gelijk is voor een VVV. Een visi tatiecommissie van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van WV's (ANVV) heeft vastgesteld dat wordt voldaan aan alle ei sen die hiervoor zijn gesteld. Bedoeling is dat de zaak nog de ze maand officieel wordt be klonken. De ANW is de laatste tijd druk bezig alle WV's in te delen vol gens een nieuwe rangorde, waar in onderscheid wordt gemaakt tussen de A- en de S-status. In het eerste geval kunnen alle diensten geheel zelfstandig wor den verleend. In het tweede ge val moet soms ondersteuning worden gezocht bij een kantoor met de A-status. Voor de klant zijn de gevolgen beperkt. Voor diensten die een S-kantoor niet zelfstandig kan leveren, kan het een beroep doen op het A-kantoor waarmee het zich heeft verbonden. Dat moet ook zorgen voor personele on dersteuning in geval van bij voorbeeld ziekte. Voor de A-status worden onder meer eisen gesteld aan de inrich ting van het kantoor, perso neelsbestand. opleiding van de medewerkers en openingstijden. Voorts moet de hele gemeente worden gedekt door één VVV. Door de recente fusie van de WV's in Renesse en Burgh- Haamstede wordt ook aan deze voorwaarde voldaan. Schouwse Kust is de enige VVV die het A-predikaat in de wacht heeft gesleept. Verondersteld wordt dat andere WV's op het voormalige eiland er nu bij wil len aansluiten. Het is echter ook mogelijk de contacten verder weg te zoeken. Zo heeft de VW van Zierikzee al een voorkeur te kennen gegeven voor een band met de Middel burgse collega's. van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij een groot scheepse actie van politie en rijkswacht zijn donderdag in Breskens en Gent twee Terneu- zenaars opgepakt. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij de schietpartij, die vorige week zondag in de Terneuzense bin nenstad het leven kostte aan de 24-jarige PieterJan Rietbergen uit Hoek. Het slachtoffer werd neerge schoten in de deuropening van een pand in de Dijkstraat, dat bij de politie 'een bekend adres' was in verband met de handel in drugs. Hij werd daarna, zwaar gewond, in allerijl overgebracht naar het Universiteitszieken huis in Gent. Daar overleed hij aan zijn verwondingen. Na uitgebreid onderzoek deed de politie donderdag invallen op vier locaties in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De rijkswacht deed, op verzoek van de rechter-commis- saris in Middelburg, hetzelfde in een pand in de Kapucijnenham in Gent. Daar werd de 29-jarige verdachte K. K. uit Terneuzen aangehouden. Een speciale bri gade van de rijkswacht hield het pand, waaiïn de man zich schuil hield, op verzoek van de Neder landse politie al enige tijd in de gaten. Bij een inval in Breskens werd de 19-jarige N. K. uit Ter- neuzen aangehouden. Hij wordt, meldde persofficier van justitie mr J. C. F. van Gelder, nog dit weekeinde voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middel burg. De Belgische justitie heeft, direct een verzoek om uitleve ring van de 29-jarige K. K. op gang gebracht. Drugs Bij de invallen werden een klei ne vijftig politiemensen ingezet. In het weekeinde al beschikte het onderzoeksteam van de poli tie over belangrijke nieuwe aan wijzingen in de zaak. Die waren het resultaat van gesprekken die het rechercheteam voerde in tal van cafés in de binnenstad. Al in een eerder stadium was duidelijk geworden dat de kans groot was dat het bij de schiet partij allemaal draaide om drugs. In de Terneuzense binnenstad zorgde de schietpartij voor grote opwinding. Er circuleerden de afgelopen dagen alle mogelijke versies van de toedracht. Vol gens de een zou de dader zich hebben vergist in het pand. vol gens de ander zou de verkeerde man zijn neergeschoten. Politie en justitie laten dat alles in het midden, in afwachting van het verhoor van de verdachten. In de zaak van de steekpartij van zondagmiddag, waarbij een 23-jarige Terneuzenaar in de binnenstad verschillende ver wondingen opliep, houdt de po litie het op 'een onderlinge ru zie'. De dader is nog niet opge spoord. anonze verslaggevers fUSSINGEN - Vrienden van de 19-jarige J. C. endragt houden zaterdag (morgen) een protest ers. De mars is bedoeld als eerbetoon aan hun riend. die afgelopen zaterdag werd neergesto- en. let deze actie willen zij ook een eventuele escala te van geweld tussen Surinamers en Antillianen oorkomen. Om 10.00 uur vertrekt de stoet vanaf stadhuis in Vlissingen naar de bushalte in de Spuistraat, waai- de dodelijke steekpartij heeft plaatsgevonden. Initiatiefnemer is I. Lord, een goede vriend van het slachtoffer. Hij hoopt dat er zoveel mogelijk mensen deelnemen aan de tocht en vooral dat er zowel Surinamers als Antillianen meedoen. We moeten laten zien dat we met elkaar willen èn kunnen leven", zegt Lord met klem. Aan het einde van de tocht worden in de Spuistraat bloemen ge legd voor het slachtoffer. Daarna staat een bezoek aan de Stichting Surant, de belangenvereniging van Surinamers en Antillianen. op het program ma. Surant is gevestigd in de Willem III-kazeme in de Oranjestraat. Samen met de stichting Surant kunnen de deelne mers discussiëren over hoe de Surinaamse en An tilliaanse gemeenschap dichter tot elkaar kan ko men. Vrijuit Inmiddels heeft de Vlissingse politie één van de ze ven verdachten van de steekpartij, de 19-jarige M. C. P. L. uit Vlissingen, op vrije voeten gesteld. Volgens de politie was er onvoldoende bewijs voor zijn aandeel in de steekpartij. De resterende ver dachten blijven nog zeker tien dagen in de cel. Zij worden beschuldigd van moord, doodslag en open lijke geweldpleging. De officier van justitie bepaalt over tien dagen of de gevangenhouding van de verdachten wordt ver lengd met dertig dagen. Daarna kan de officier be sluiten om de verdachten nog twee maal dertig da gen vast te houden. van onze verslaggever VEERE - Veere heeft een ver zoek van Energy Connection uit Delft voor het plaatsen van ongeveer vijfentwintig wind molens op de strekdammen bij de Roompotsluis op Neeltje Jans voorlopig in de ijskast ge zet. De gemeente wil eerst on derzoeken of het mogelijk is zo'n windmolenpark op een verantwoorde manier in het landschap in te passen. Wan neer dat het geval is, wil zij het ontwerpbestemmingsplan dat momenteel in voorbereiding is, op dit punt aanpassen. Op het ogenblik is alleen bij het Topshuis op Neeltje Jans een concentratie van windmolens toegestaan. De commissie Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer van Veere heeft besloten in ieder geval niet via een artikel 19-procedure tot een wijziging van het bestem mingsplan te komen. Maar om dat het belang van de plaatsing van windmolens in het Ooster- scheldegebied wordt onder kend, wil de commissie het ver zoek van het Delftse bedrijf wel serieus nemen. Zij pleit daar om voor het opstellen van een landschapsplan waarin wordt vastgelegd dat de 'belevings waarde' van het werkeiland Neeltje Jans door de plaatsing van windmolens niet teveel wordt aangetast, aldus wet houder W. J. Sanderse. Projectleider L. Arkesteijn van Energy Connection is, ondanks het uitstel voor onbepaalde tijd, tevreden over de 'positieve grondhouding' van de commis sie. „Wij hebben Neeltje Jans altijd gezien als een ideale lo- katie voor windenergie. Wij hebben er nu acht molens staan en dat aantal wordt wat ons betreft zo snel mogelijk uit gebreid. Ik weet niet hoe de ge meente dit oppakt, maar wij zijn zelf best bereid een land schapsstudie uit te voeren." Volgens Sanderse zal het op zijn minst nog enkele maanden duren voordat duidelijk is of een windmolenpark op de strekdammen wenselijk is of niet. De gemeente Veere staat aarzelend tegenover de bouw van nieuwe windmolens op Neeltje Jans. Op de foto enkele van de huidige acht windturbines van Energy Connection op het voormalige werkeiland. foto Wim Riemens van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Het vakantiedorp Port Zélande bij Scharendijke en een ne venvestiging van Gran Dora do in Zandvoort zetten zich schrap voor een massale toe loop van oudere Oostduitsers. In april en mei zullen ze voor een aantal midweek-verblij ven de mediterraan ogende verblijfsaccommodatie be volken. Bij elkaar gaat het om zo'n ze ventienduizend senioren. De meesten worden onderge bracht in Port Zélande. Dit park zit in mei enkele keren volledig vol met Oostduit sers. De accommodatie bij Scharendijke kan rond drie duizend gasten herbergen. De enorme bedrijvigheid wordt veroorzaakt door tour operator Kamstra uit Eems- haven. Deze rederij verzorgt al sinds jaar en dag vaartochtjes naar Duitse Waddeneilanden. Sinds een paar jaar wordt bus ondernemingen naast dit uit stapje ook nog een veelomvat- tender arrangement aangebo den, met de mogelijkheid tot een nachtje overblijven in Ne derland. Contacten op de Duitse toeristenmarkt leidden onlangs tot een nader gesprek met een Oostduitse senioren- reisvereniging. Kamstra kon ze een interes sant aanbod doen: een verblijf van vijf dagen in Nederland voor 500 DM, met inbegrip van vervoer, verzekering en maal tijden. Dat deze prijs zo mild kan uitvallen heeft mede te maken met de omstandigheid dat de gasten kunnen worden ondergebracht in zesper- soons-bungalows. De Oostduitsers waren er met een voor in. En zo kan het ge beuren dat het al in het voor seizoen een drukte van belang wordt, daar aan de boorden van de Grevelingen in Port Zé lande. Apetrots Blijft het in april met de toe loop nog enigszins binnen de perken, in mei wordt een top beleefd en zullen 75 bussen met Oostduitsers in het vakantiedorp arriveren. Bij Kamstra in Eemshaven zijn ze apetrots op deze in toeristisch Nederland in omvang nog niet eerder vertoonde 'deal'. „We zijn er heel opgewonden van", laat woordvoerster Anneke Bakker weten. Na de zeven tienduizend Oostduitsers haalt Kamstra een nieuwe groep in. nu afkomstig uit een heel andere hoek van de sa menleving. Bakker wil er al leen maar van kwijt dat het dan om Westduitsers gaat. Namens Port Zélande verkon digt pr-man Van der Wekken zeer ingenomen te zijn met zo veel leven in de brouwerij op zo'n vroeg moment in het sei zoen. „Mei is toch een beetje 'n moeilijke periode." Opvang van zovele duizenden gasten. Port Zélande heeft al vaak met dat bijltje gehakt, maar nu komt er toch een extra zorg bij kijken. Het vakantiepark heeft zich namelijk verbonden de Oostduitsers een verblijf aan te bieden op basis van half pension. Normaal dienen de bezoekers van het park hun eigen potje te koken. Wie dat niet wil kan een keuze maken uit de res taurantvoorzieningen in het park. In dit geval krijgen de Oosterburen hun ontbijtje aan huis afgeleverd. Een sporthal op het terrein zal worden om getoverd tot een gelegenheid om massaal te dineren. Hoewel het vakantiepark doorgaans een sfeer van rond de Middellandse Zee probeert te kweken, zal het vrije-tijds- dorp tijdens het massale be zoek extra worden 'ver-Hol- landst'. met onder andere de plaatsing van een aantal grote molen-maquettes op het ter rein. In het arrangement zijn bezoe ken aan Amsterdam en De Keukenhof begrepen. Toeristisch Zeeland heeft voor de rest het nakijken. Er zijn geen bezoeken aan attractie- punten in de omgeving opge nomen of het zou de storm vloedkering moeten zijn. die men naar eigen keuze kan be zoeken. Wel zal de Zeeuwse VW-direc- teur R. ter Heide tijdens de be zoeken gedurende vijf midwe- ken een wervend verhaal af steken in de hoop dat de gas ten later, op eigen gelgenheid en zo mogelijk voor een langer verblijf, terugkomen. Vakantiedorp Port Zélande maakt zich op voor een invasie van duizenden oudere Oostduitsers. foto Pieter Honhoff nonze verslaggeefster INEMUIDEN - Het Arne- ai3 uidse college van b en w wil 'N l Stichting Slachtofferhulp [eland dit jaar twee keer zo- cel subsidie geven als aanvan- J [lijk was gevraagd: 1200 gul- 1 in plaats van 600. De com- ssie financiën adviseert tij- Zllrc' ins de vergadering van maan- 115 maart over het voorstel. stichting vroeg de gemeen- bijdrage van 12,5 cent Inwoner naar 25 cent te ver- er «enom de stichting in staat te zonder geldtekorten te Vorig jaar moest door steunfonds 35 mille verza meld worden bij bedrijven, in stellingen en kerken om de be groting kloppend te maken. De Stichting Slachtofferhulp helpt mensen die het slachtoffer wor den van berovingen, inbraken, diefstallen en verkeersongeluk ken. De commissie bespreekt verder een aantal uitgaven die de ge meente moet doen voor de basis scholen: de Zeester heeft nieuwe meubelen nodig voor de school- uitbreiding en de Beatrixschool wil nieuw marmoleum op de vloer en stoeltjes voor de ge meenschapsruimte. De openba re vergadering begint om 16.00 uur in het gemeentehuis. 'Pn|s per dag bij een kwartaal abonnement een krant Advertentie 'wppe zonder postzegel zenden naar: deling abonnementen mmer 123 4380 VB Vlissingen sneller! 01184 84216 "t PZC, 'n dijk van vormgeving. Vervaardigd uit de beste hout- en leer soorten. Uit het Ro- sewoodprogramma. (Advertentie) 't Kan! Optimaal zit- komfort in ultieme zeeuwse almanak T. i M i i i lllll Eén van de geneugten van wonen in een klein dorp is de warme, nooit aflatende be langstelling van de buren. Die jonge Middelburgse die haar kersverse echtgenoot volgde naar diens Beveland- se geboortedorp werd aan alle kanten gewaarschuwd voor de onhebbelijkheden in de etiquette van het dorpsle ven. Ze wuifde aanvankelijk alle stadse commentaar weg. Al- I les went en haar buren in de I grote stad hadden zich nooit zo bekommerd om het lief en leed in haar leven. De be langstelling van de dorpelin gen voor haar dagelijkse be slommeringen had bij nader inzien ook ivel iets koeste- rends, troostte ze zich. Hoe koesterend die interesse werkelijk is, bleek laatst weer eens. Het jonge stel had iets te vieren gehad met fa milie en vrienden. Daags daarna informeerde de overbuurvrouw vriendelijk of ze het niet druk had gehad met al dat bezoek. „Inder daad," riep de Middelburgse blijmoedig. „Ik had 26 men sen over de vloer." „O, jeetje," riep de buur vrouw. „Dan heb ik er twee gemist."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9