Milosevic middelpunt corruptie Verontruste SGP'ers komen op voor lidmaatschap vrouw Straffen tot tien aar voor bazen disco-koeriers' nwoners van Sneek ileegden roofmoord p Thea Zeldenrust Geweld eist zware tol in Egypte l l l l binnen- en buitenland glServische top profiteert van de oorlog het weer in zeeland SMOG VRIJDAG 12 MAART 1993 m> SLGRADO (AFP/ANP) - Een ex eks schandalen met vertak te vLen naar zowel de politieke sjaa, 5financiële wereld dreigen de fab' sitie van Slobodan Milose- i Hf c de president van Servie, te "enis termijnen. De afgelopen da- naec 9 leidde de zaak onder meer scht, thet ontslag van twee minis- an iirs de vlucht van een particu- er klere bankier naar Israel en de iooi rslcrieuze dood van een direc- iani urvan een belangrijke onder- mge ining. kim- >t uitzondering van de ge- troTf ichte bankdirecteur onder- eiden de betrokkenen nauwe ge (t ntacten met Milosevic. De ge- ndc- chten worden dan ook steeds en- >rker dat Milosevic zichzelf op ;haS n Ulegale manier verrijkt aan de oorlogen die sinds het uiteen- deltc Ólen van Joegoslavië woeden ?dd: Kroatië en Bosnië-Hercego- mit sa. 0 een recte bewijzen tegen de Servi- van- he president ontbreken, maar tig v j staat onmiskenbaar onder d, K idenking. De minister van duic indel Sava Vlajkovic en diens d volger Velimir Mihajlovic eioK irden na hun arrestatie ervan ie cc gehuldigd verantwoordelijk weitr. zijn voor de smokkel van olie, i tusi nzine en andere olieproduk- arin: intii Dieks JNEEK (ANP) - Twee deze JJ! eek aangehouden inwoners Sneek (32 en 36 jaar), heb- n bekend dat ze betrokken aren bij de dood en verdwij- van Thea Zeldenrust. Het T b'i jpeetal had acuut geldgebrek wilde daarom iemand bero- ia n, aldus het Openbaar minis- Acol rie in Leeuwarden donder de j» enk nsck ictm 35-jarige Thea Zeldenrust is een vage kennis van een van verdachten. Deze wist dat ze lezit was van een nieuwe auto cheques. De twee mannen be swil nden dat ze vantevoren had- afgesproken hun slachtoffer het leven te beroven, om la- e herkenning te voorkomen. 4drongen op 21 januari rond uur bij Zeldenrust binnen en itJwurgden haar met een leren kwm iltei (chekj ten, kortom het ontduiken van het VN-handelsembargo tegen Servië en Monetenegro. Marken in tuin Beide bewindslieden zouden op die manier miljoenen guldens hebben binnengehaald. Een dag na zijn arrestatie werd bij Mihaj lovic in de tuin een pakket Duit se marken opgegraven met een waarde, volgens de krant Borba, van 7 a 14 miljoen gulden. Vlaj kovic gold als een van de naaste medewerkers van de voormalige premier Radoman Bozovic. die op zijn beurt weer als de rechter hand van Milosevic werd be schouwd. Ook veel vragen riep de vondst op van het ontzielde lichaam van Radovan Nikolic, de finan- cieel-directeur van Jugodrvo, een handelsonderneming in drank. Voorbijgangers troffen Nikolic dinsdag dood aan voor de opgang van zijn woning in Belgrado Het slachtoffer had een kogel in zijn hoofd. „Zelf moord zonder getuigen", zo commentarieerde het dagblad Vecemje die vervolgens in zijn kolommen zinspeelde op ban den van Nikolic met de inmid dels ontmaskerde medeplichti gen in het corruptieschandaal dat het financiële en politieke establishment in Servië en Mon tenegro aan het wankelen brengt. Alle affaires vallen echter in het niet bij de verdwijning deze week van Jesdimir Vasiljevic, de grootste particuliere bankier van Klein-Joegoslavië. De mul timiljonair en eigenaar van de bank Jugoskandic bleek woens dag de benen te hebben geno men naar Tel Aviv, talloze ver ontruste spaarders aan hun lot overlatend. De 44-jarige Vasiljevic, die een ongelooflijke rente van 15 pro cent per maand uitkeerde op buitenlandse valuta, baarde be gin deze week opzien door de lei ding van Servie en Montenegro ervan te beschuldigen hem te chanteren en met de dood te be dreigen. Vasiljevic stelde dat Mi losevic „de greep op de situatie" had verloren en beweerde voorts dat de Servische en Montene- grijnse autoriteiten hem nog ze ven miljoen dollar (bijna 14 mil joen gulden) schuldig zijn. Tweekamp Vasiljevic was vorig najaar nog de organisator van de opmerke lijke schaaktweekamp tussen Boris Spassky en Bobby Fi scher. de wereldkampioen van 1972. De bankier lokte de Ameri kaanse schaaklegende met een prijzengeld van vijf miljoen dol lar naar het schiereiland Sveti Stefan aan de Adriatische kust en Belgrado voor een herhaling van de tweekamp van 21 jaar ge leden in Reykjavik. De twee kamp haalde veel publiciteit maar het imago van Vasiljevic liep na de wedstrijd deuken op door het gerucht dat Fischer nog steeds geld tegoed heeft. De vlucht van Vasiljevic deed vele spaarders de schrik om het hart slaan. Verontruste reke ninghouders dromden samen en forceerden de deur van het Ju- goskandic-gebouw in Belgrado om hun geld van de rekening te halen. Sommige Serviërs en Montenegrijnen leefden hoofd zakelijk van de rente die ze van hun tegoeden bij Jugoskandic genoten, aangezien een gierende inflatie de reële waarde van lo nen en pensioenen aanzienlijk vermindert. De rentepercentages die Jugos kandic en andere particuliere riem. Toen zij dood leek, gingen de twee in de woning op zoek naar de cheques en waardevolle goederen. Daarna legden zij het stoffelijk overschot in de koffer bak van de auto van een van de verdachten, en reden naar het Duitse Barleben. Daar lieten ze het lijk in een ka naal achter. De auto van het slachtoffer hadden ze diezelfde avond eerst naar Groningen ge reden. Die is enkele dagen later in Duitsland verkocht. De video recorders en geluidsapparatuur die uit de woning zijn gestolen, zijn in Sneek van de hand ge daan. De politie kwam de twee op het spoor, nadat verdachte F. in Barleben enkele gestolen che ques van Thea Zeldenrust verzil verde. ISTERDAM (ANP) - De ihtbank in Amsterdam heeft inderdag de 26-jarige I. D'A. roordeeld tot tien jaar gevan- nisstraf. De Amsterdammer, en wie vijftien jaar was :ist, wordt gezien als een be- ^..jngrijke schakel in de zaak van 'disco-koeriers', die cocaïne lokkelden vanuit de Antillen Frans Guyana naar Neder- nd. A. ronselde koeriers in Am- irdamse uitgaansgelegenhe- en organiseerde transpor- Zijn veroordeling gold ook >i elname aan een criminele or- nisatie, die volgens de recht- nk „op planmatige wijze" co- "ie naar Nederland vervoer- De koeriers werden telkens paren naar de Antillen of ans Guyana gestuurd, waar na een korte vakantie werden zien van de cocaie. Bij afle- ig ervan in Nederland kre- Ji zij duizenden guldens belo- toenmalige vriendin van D'A regvier jaar cel na een eis van ren jaar. De 27-jarige vrouw betrokken bij twee trans den en heeft anderen tot lokkelen aangezet, aldus het nnis. De rechtbank in Amsterdam heeft de zaak van de disco-koe riers nu afgehandeld. De straf van D'A. is de zwaarste. Officier van justitie mr M. van Capelle kon donderdag nog niet zeggen of hij in beroep gaat. De raadsman van S„ mr N. Meij- ering, kondigde aan zich „in ge strekte draf' naar de griffie te begeven om beroep aan te teke nen. Hij vindt de straffen „ab surd hoog". Meijering: „dit leidt tot oorlog. Als je voor het verle nen van wat hand- en spandien sten, zoals mijn cliënt heeft ge daan, dit soort straffen krijgt op gelegd, is het einde zoek. Ik hou echt mijn hart vast. Met zo'n strafdreiging laten mensen zich niet meer zo makkelijk pakken. Dat wordt een stuk gevaarlijker werken voor de politie". CAIRO (AP)-Politiemensen dragen donderdag in Cairo de kisten van omgekomen collega's. Bij vier aeties van de Egyptische politie tegen moslim-extremisten braken woensdag vuurgevech ten uit, waarbij zeker 20 doden vielen. De autoriteiten verklaarden gisteren dat onder de doden 14 moslim-extremisten, de vrouw en de baby van een van hen, en vier agenten waren. foto AFP L. S. werd na een eis twaalf jaar veroordeeld tot en de 33-jarige R. T. tot na een eis van zeven, wen waren volgens de recht- pk actief als regelaars binnen drugsnetwerk. Dat gold te- s voor de 28-jarige K. V. die 'jaar kreeg. Tegen hem was gen jaar geëist. es kernteams an recherche eginnen werk i september HAAG (ANP) - De zes re- erehe-kernteams die de zwa- georganisseerde misdaad p1 bestrijden, starten uiter- 1' september met hun werk. 'nebben de proeureurs-gene- donderdag besloten, res teams zullen worden ver- fid over het werkgebied van M gerechtshoven. Het res- 1 Amsterdam krijgt twee F. het ressort Den Haag Jeens twee (één voor de stad iterdam en één voor Den het ressort Den Bosch 'en de ressorten Arnhem en garden samen één. De vormen zo een landelijk •end netwerk. DEN HAAG (GPD) - Vrouwen dienen wel degelijk lid te kun nen blijven van de Staatkundi ge Gereformeerde Partij (SGP). Een groep verontruste SGP'ers dringt hier op aan in een kriti sche brief aan het hoofdbestuur van de partij. Uitsluiting van de vrouw in de SGP zal 'een deel van de achterban van de partij vervreemden', tot zetelverlies leiden, de 'geloofwaardigheid' aantasten en 'wellicht juridi sche sancties' tegen de partij mogelijk maken. Bovendien valt het besluit met de Bijbel in de hand niet te rechtvaardigen. In een voor SGP-begrippen ui terst kritische brief aan het par tijbestuur en de kiesverenigin gen dringen de verontrusten er op aan vrouwen lid te laten blij ven, zoals het bestuur dit tien jaar geleden heeft besloten. Op een bijeenkomst vorig jaar in Putten heeft de meerderheid van de kiesverenigingen be paald dat het lidmaatschap van de vrouw voortaan taboe is. Dit naar aanleiding van het lid maatschap van mevrouw Gra- bijn. die ook actief wilde worden in de partij. Het hoofdbestuur moet zich hier binnenkort over uitspreken. De werkgroep 'Bou wen', waaronder de ongeveer 50 verontrusten zich scharen, ver zetten zich zowel principieel als praktisch tegen het uitsluiten van vrouwen in de partij. Uit de bijbel valt alleen af te leiden wat de plaats van de vrouw in de kerk is, en wordt niets vermeld over de maatschappelijke posi tie. Het nu ingenomen stand punt is zelfs 'in strijd met de bij belse roeping van de vrouw', al dus de werkgroep. Verwezen wordt naar de 'verstandige poli tieke inbreng van vrouwen" in de bijbel, zoals konigin Esther. Bathseba (de vrouw van David) en Abigail, de vrouw van Nabal. Koningin De SGP is hierin niet conse quent. Het wordt heel normaal gevonden dat vrouwen tal van maatschappelijke posities be kleden. Zo 'accepteren we de ko ningin; we vinden zelfs dat zij meer macht zou moeten heb ben!', schrijft de werkgroep. Ook mogen vrouwen wel stemmen. Het beleid staat ook haaks op het succesvolle streven van de SGP-jongerenorganisatie de be trokkenheid van meisjes bij de partij te vergroten. Als het be stuur toch doorzet en de vrouw weert, zullen volgens de veront rusten 'drie levensgrote gevaren opdoemen'. De partij zal een 'fors' aantal stemmen verliezen. vooral onder jongeren en vrou wen. Momenteel dankt de SGP het drietal kamerzetels voor meer dan de helft aan vrouwelij ke kiezers. Van de drie kleine christelijke partijen is de SGP nu nog groter dan GPV (twee ze tels) en RPF (een). 'Straks zijn we mogelijk de kleinste', zo vre zen de briefschrijvers. Er dreigen daarnaast 'tweede- rangs-SGP'ers' te onstaan: zij die het beginsel dat de vrouw geen lid mag zijn niet onder schrijven. De werkgroep wijst er fijntjes op dat zelfs het hoofdbe stuur intern verdeeld is over de ze kwestie, maar omwille van de eenheid in de partij daarover naar buiten toe zwijgt. Ten der de zal het uitsluiten van de vrouw met behulp van de nieu we anti-discriminatiewet (wet gelijke behandeling) voor de partij negatief kunnen uitpak ken. Het zou 'wel eens de stok in de hand kunnen zijn van hen die de christelijke politiek willen slaan. Die stok moeten wij hen niet in handen geven', aldus de verontrusten. Netjes Daarmee verwijzen zij indirect naar het D66-Tweede Kamerlid Groenman, die het kabinet heeft gevraagd of er ook juridische stappen tegen de vrouw-vijan delijkheid van de SGP zijn te on dernemen. Onder de briefschrij vers bevinden zich het oud-ka merlid Van Rossum, burgemees ter Moree van Geldermalsen, en kele medewerkers van de Twee de Kamerfractie, diverse raads- en statenleden en enige van de 20 vrouwelijke leden. Ook enke le journalisten van het Reforma torisch Dagblad, het lijfblad van de SGP. stellen zich op achter de inhoud van de brief. Voorzitter Van der Vlies van de Tweede Ka merfractie zegt de brief nog niet gelezen te hebben. Hij gelooft ze ker dat de oproep „van vooraan staande leden een rol in de dis cussie zal spelen". Het hoofdbestuur was wegens ziekte van de voorzitter niet be reikbaar voor commentaar. Di recteur Nieuwenhuis van het SGP-partijbureau zei dat de brief „netjes in het bestuur zou worden gesproken en niet opzij zal worden gelegd". Wel wees hij er nog op dat de meerderheid van de 275 kiesver enigingen bij de al genoemde peiling een duidelijke mening heeft gegeven over de positie van de vrouw in de partij. De cri tici zetten grote vraagtekens bij de betrouwbaarheid van dat on derzoek. 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 01110-13727 banken hanteerden, sloegen buitenlandse financiële experts met stomheid. Hoe is dat moge lijk, zo vroegen niet alleen zij zich af. Al spoedig werd verband gelegd met illegale wapenhan del. het witwassen van mafia- gelden en andere duistere zaken. De Servische autoriteiten pro beren nu met een campagne te gen de heersende criminaliteit en corruptie het vertrouwen van de bevolking te herwinnen. Het is de vraag of dat zal lukken. De inwoners zien dagelijks de nieuwbakken miljonairs door de straten rijden, van wie ze weten dat ze hun fortuin hebben ge maakt door te profiteren van de oorlog en het handelsembargo terwijl ze zelf moeten zien rond te komen van een schamel maandloon van nog geen 100 gulden. Vandaag De afgelopen dagen lonkte de lente naar ons en dat zal ook vandaag en de volgende dagen het geval zijn. Een krachtig ho- gedrukgebied boven het cen trum van ons continent deelt de lakens uit en verspert oceaande pressies de doorgang. Vanuit het zuiden wordt zachte en dro ge lucht aangevoerd zodat de zon vrij spel zal krijgen. Toch hebben we af en toe te maken met ivat bewolking die treiterig pogingen onderneemt het len- teachtig iveer te verdoezelen. De wind zal vandaag ivat krachti ger uitvallen dan de afgelopen dagen. 3 tot 4 Beaufort. De bijbe horende richting is overwegend zuidelijk met een zwak zuid oostelijke componentDe ther mometers in de regio beginnen vanochtend snel te stijgen. Van middag ligt het kwik tussen de 11 en de 14 graden. Vanavond kukelen ze rap terug naar een graad of 5. De komende dagen verandert er iceinig in de druk- verdeling zodat het zachte lente- weer aanhoudt. Nautisch bericht wind: zuidelijk 2 tot 4 Beaufort: zicht: matig tot slecht: tempera tuur kustwater5 graden: afivij- king waterstanden: geringe ver lagingen; maximum golfhoogte monding Scheldes: halve meter of minder. ZON EN MAAN 13 maart Zon op 06.57 onder 18.37 Maan op 00.42 onder 09.03 Vooruitzichten Voor het weekeinde: Het hoge- drukgebied trekt zich terug naar het zuidoosten maar blijft zijn greep op ons weer houden. Za terdag belooft, na het optrekken van wat ochtendmist, een vrij zonnige dag te worden. Zondag krijgen we wat last van wolken velden die de zon af en toe ver stoppertje laat spelen. Op beide dagen staat er een zuidelijke wind. kracht 3 a 4. De tempe raturen handhaven zich tussen de 12 en 15 graden. Voor maandag tot en met dins dag: Aanhoudend zacht en droog. Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 12 maart Vlissingen 4.20 265 16.46 246 Terneuzen 4.39 291 17.05 272 Bath 544 343 18.08 326 Roompot-buiten 4.20 201 16.40 187 Zierikzee 6.15 174 18.35 163 Yerseke 625 178 1850 171 Philipsdam-West 6.50 183 19.10 175 Zaterdag 13 maart Vlissingen 5.06 251 17.36 221 Terneuzen 5.25 277 17.53 246 Bath 6.28 328 18.56 298 Roompot-buiten 5.05 190 17 30 164 Zierikzee 6.50 172 19.20 153 Yerseke 7.00 177 19.30 160 Philipsdam-West 7.20 179 19.40 162 Laag water uur cm Vrijdag 12 maart Vlissmgen 10.58 234 Temeuzen 11.25 247 Bath 0.04 251 Roompot-buiten 10.45 170 (Zierikzee 12.15 163 |Yerseke 12.15 169 Philipsdam-West 12.10 173 Zaterdag 13 maart Vlissingen 11.41 217 Terneuzen 12.07 228 Bath 0.43 246 Roompot-buiten 11.30 161 Zierikzee 0.25 141 Yerseke 0.25 147 Philipsdam-West 0.25 151 23.10 207 23 38 219 12.33 270 22.55 146 23.55 198 13.11 252 23.45 145 13 00 158 13 00 lè4 12 55 167 (metingen van gistermiddag) Milosevic richt zich woensdag in Parijs tot een journalist. De Servische president bezocht gisteren zijn Franse collega Mitterrand, foto AFP Groeiend aantal dienstweigeraars DEN HAAG (GPD) - Het aantal dienstplichtigen dat een beroep doet op de wet Gewetensbezwa ren is weer terug op het oude peil. Defensie wijt de stijging van het aantal onwillige dienst plichtigen aan de publikatie van de Prioriteitennota. In die nota kiest het kabinet voor de oprichting van een beroepsle ger in 1998. Defensie hield er al rekening mee dat dit vooruit zicht de laatste lichtingen dienstplichtigen zou demotive ren. In januari 1993 deden 384 jon gens een beroep op de wet Gewe tensbezwaren. In januari vorig jaar lag dat aantal ook rond de 400. Ter Beek was er in de twee de helft van 1992 juist in ge slaagd die aantallen fors terug te brengen naar gemiddeld zo'n 250 weigeraars per maand. Die enorme dip viel samen met in tensieve acties van het ministe rie van Defensie om zogeheten weiger-yuppies de kazerne in te krijgen. Maar de bekendmaking dat de regering de opkomst plicht over vijf jaar wil schrap pen heeft roet in het eten ge gooid. Inlichtingendienst wordt opgeheven DEN HAAG (GPD) - De inlich tingendienst buitenland (IDB), onderdeel van Algemene Za ken, het departement van de premier, verdwijnt op 1 januari 1994. De taken van de dienst worden overgenomen door de militaire inlichtingendienst MID en de binnenlandse veilig heidsdienst BVD. spelen met kleuren Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZG/BwANP/fVVM VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog en in europa Uil Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland. Wales en Schotland overwegend bewolkt en nu en dan regen. Verder droog, wolkenvelden en in zuid oost Engeland ook af en toe zon. Maxima tussen 10 en 13 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Maxima 14 tot 17 gra den, maar aan de voet van de westelijke Pyreneeën bij föhn plaatselijk tot 20 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar vooral vrijdag ook nog plaatselijk wolkenvelden. Droog. Maxima van 7 graden in het uiterste noorden tot 10 a 13 graden in het midden en zuiden In de Beierse Alpen op 1500 me ter temperatuur vrijdagmiddag ongeveer plus 4. zaterdagmid dag ongeveer plus 6 graden. Italië: In de Dolomieten en de Italiaanse Alpen zonnig en tem peratuur op 2000 meter in de middag iets boven nul. Zwitserland: Droog en zonnig. Temperatuur op 2000 meter in de middag iets boven het vries punt. Oostenrijk: Droog en vooral in de bergen zonnig. Middagtem- peratuur op 2000 meter geleide lijk oplopend tot iets boven het vriespunt op zaterdagmiddag. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Maxima gelei delijk oplopend tot ongeveer 15 graden. Portugal: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Zaterdag later op de dag in het zuidwesten enkele opklaringen, maxima aan zee 15 tot 17 gra den. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: Vrijdag perioden met zon en droog. Zaterdag in het algemeen veel bewolking en enige tijd regen, maar in het noordoosten waarschijnlijk nog wat zon en droog. Maxima aan zee 18 graden, zaterdag iets la ger. Canarische Eilanden: Perio den met zon. ook enkele wolken velden en droog. Maxima onge veer 22 graden. Weerrapporten 11 mrt 19 uur Amsterdam onbewolkt 8 Aberdeen zwaar bew. 8 Athene onbewolkt 9 Barcelona onbewolkt 11 Berlijn onbewolkt 4 Budapest half bew. 4 Bordeaux zwaar bew 16 Brussel onbewolkt 11 Cyprus onbewolkt 9 Dublin zwaar bew 9 Frankfurt zwaar bew. 12 Genève onbewolkt 9 Helsinki licht bew. -1 Innsbruck half bew. 8 Istanbul onbewolkt 4 Klagenfurt onbewolkt 11 Kopenhagen half bew. 1 Lissabon zwaar bew. 15 Locarno onbewolkt 9 Londen licht bew. 13 Luxemburg onbewolkt 10 Madrid motregen 11 Malaga zwaar bew. 14 Mallorca licht bew 11 Malta zwaar bew. 11 Moskou licht bew. -8 Münehen onbewolkt 6 Nice zwaar bew. 12 Oslo licht bew 2 Parijs onbewolkt 13 Praag onbewolkt 1 Rome onbewolkt 11 Stockholm zwaar bew. 1 Warschau onbewolkt •1 Wenen zwaar bew. 4 Zürich half bew. 9 Tunis zwaar bew. 12 Vancouver zwaar bew. 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5