Vrijheid blijheid voor de vrouw PZC mode VRIJDAG 12 MAART 1993 Kleurenfoto's: Comfortabele combinaties in natuurlijke materialen en naturel kleuren (C&A) en vrolijke gebloemd voor voorjaarsmeisjes (Schiesser) Het moet nu maar eens gedaan zijn met dat gezeur over roklengtes. Kort of lang, voor ons speelt dat geen rol. Alleen handelaars willen er wel eens over struikelen, met deze woorden bagatelliseert de Franse ontwerper Guy Paulin de hamvraag van het seizoen. Kort of lang: komend modeseizoen kan het allebei. De lange rok is terug maar de korte rok blijft ook. In de vrouwenmode speelt de langere rok zich in de kijker en in de mannenmode is de terugkeer naar de oorspronkelijke spijkerbroek opvallend. In deze bijlage een overzicht van de modecollecties voor komend voorjaar en zomer. Geen modedictaten, maar een veelheid aan mogelijkheden. Van de consument wordt creativiteit verwacht bij het samenstellen van zijn of haar garderobe. In de Vlissingse binnenstad ontwerpt en verkoopt Hendrik Jan Mabélis zijn kleding. Ooit begonnen als psychiatrisch verpleegkundige, nu een succesvol ontwerper. Zomerhaar, zowel kort als lang, kent speelse lijnen en kleurcontrasten: blond naast donker. In de nieuwe ondermode bepalen stijlen uit het landleven en het verleden het beeld. Luxe is niet langer het overheersende thema, het accent komt meer te liggen op draagcomfort. Een interessant ontwikkeling in de schoenmode is de plateauzool, tot wel vijf centimeter dik. De klomp of clog is terug van weggeweest. Wat wordt het. het komend seizoen? Blijven de knietjes bloot of zakt de rokzoom tot ver op de kuiten. Duidelijk is in ieder geval, dat de rok een belangrijke rol zal spelen in het modebeeld voor komend voorjaar en de zomer. De lange rok heeft duidelijk een come back gemaakt, wat niet betekent dat de korte, strakke rok verdwijnt. Beide gaan een vreedzame coëxistentie aan. De modecollecties voor komende lente en zomer bie den voor iedereen wat: vrijheid, blijheid. Ontwerpers hebben zich met graagte op de lange rok gestort. Het zou een logische ontwikkeling zijn als je de golfbewegingen van de mode volgt. Ais kort een tijd 'in' is. zal als reactie daarop 'lang' vol gen. Laten we eens kijken hoe de roklengte zich heeft ontwikkeld vanaf de Tweede Wereldoorlog. Tot in 1946 zijn de rokken behoorlijk kort. Niet echt mini maar de knieën zijn zichtbaar. Er werd 'krap' ontworpen omdat in de na-oorlogse jaren textiel op de bon was en ontwerpers dus noodge dwongen zuinig met de schaarse stoffen moesten omgaan. Wijde, lange rokken konden eenvoudig niet. In februari 1947 lanceert Dior zijn befaamde New Look. Stof is niet langer gerantsoeneerd en met stoffenfabrikant Boussac achter zich ver werkt Dior meters in zijn ontwerpen. De rokken zijn superwijd, vaak hele cirkels, en tot over de knie. Met Courrèges en Mary Quant komt de mini rok in de jaren zestig tot bloei. Quant wordt vaak als uitvinder van de mini-rok genoemd maar die ontdekking valt naar meer waarschijnlijkheid op het conto van Courrèges toe te schrijven. Feit is wel dat Mary Quant de mini-rok een enorme sti mulans gaf. Als recatie daarop ontstond rond 1970 Een sportief doorknoopjurkje. foto Part two Ruitjes in het korte broekrokje en het mouwloze jurkje met daarover een katoenen jack. foto C&A Een gilet met blazer op een bermuda. foto Foxy Fashion Een lange rok met kort jasje en een lange safari blouse met bermuda, foto Kreymborg vTekeningen Marian de Ruyter, Trend Styling. Modenieuws de maxi-trend. Enkellange rechte rokken bepalen het beeld. Zo extreem is de mode in de jaren tachtig en ne gentig niet veranderd. Er is eigenlijk van alles wat. Wie kort wil kan kort dragen, wie langer wil kan dat ook vinden. De laatste twee zomers werd de minirok weer naar voren geduwd en komend sei zoen komt, zoals gezegd, de lange rok weer terug. Het valt overigens nog te bezien of de consument daar daadwerkelijk aan wil. Splitten Lange rokken zijn er komend seizoen in verschil lende belijningen: recht en vrij smal met minstens twee diepe splitten die tot boven de knie reiken, wijd uitklokkend, aangerimpeld, doorknoopmo- dellen en wikkelrokken. De lengte varieert van op de kuit tot over de kuit. Niet alleen de lange rok drukt een stempel op het modebeeld, ook de jurk zal zich in de kijker spelen. Daarnaast zijn de city-shorts en de hot pants in veel collecties te vinden. Er valt komend modesei zoen in feite niet zo heel veel nieuws te zien. Ont werpers borduren voort op succesnummers uit het verleden. Zo worden de wielrenbroekjes en leg gings naast de comfortabele lange truien en dito blouses geprolongeerd. Dat vrouwen de laatste seizoenen massaal de legging hebben ontdekt en ingelijfd heeft daarbij zeker een grote rol gespeeld. Dit makkelijke kledingstuk vormt een onmisbaar onderdeel in vrijwel iedere garderobe. De pakjes, zowel gekleed als sportief, en beetje Safari-achtig, ontbreken ook niet. Er zijn komend seizoen een aantal stijlen te zien: de oude vertrouwde marinelook, de safari-stijl, de nostalgische landleventrend, de jaren-zestigstijl en de wat mannelijke lijn die geïnspireerd lijkt te zijn op het Berlijn van eind jaren dertig. Om maar bij de laatste te beginnen: eenvoudige mantelpakjes met en zonder gilet, verlenge kraag- loze jasjes. getailleerde colberts met overslagslui ting of sluiting middenvoor, lange rokken en korte rechte rokjes en bandplooi- of aansluitende panta lons. Rustige kleuren horen hierbij, zoals taupe, mauve antraciet, grijsgroen en zwart en eveneeens rustige dessins: fijne streepjes, eenvoudige ruitjes en foto-prints op overhemdblouses. Landelijk Tegenhanger van deze zakelijke stijl is de landelij ke trend die de romantiek van het boerenleven ademt met veel lange doorknoopjurken, overgooi- ers, korte broekjurkjes, lange rokken en vesten. De kleuren zijn helder: groen, blauw, rood, bruin, zwart en wit en de dessins lopen uiteen van talrijke bloemetjes tot ruiten en strepen. De sexy jaren zestig-stijl borduurt verder op afge lopen zomerseizoen met strakke truitjes, rokjes, bustiers en hotpants in felle kleuren. BB-ruitjes, polka-dots en bonte abstracte dessins maken deze stijl verder. Afrika. India en Indochina vormden de inspiratiebron voor de safari-stijl met sportieve jasjes en jurken, lange doorknoopjurken, wikkel en overslagrokken en comfortabele truien. Khaki- tinten, wit, ecru en zachte pasteltinten bepalen het kleurbeeld. Linnen en linnen blends zijn hier het hot item. Safari Die safaristijl duikt met enige regelmaat op in de mode. Het woord safari is afkomstig uit het Swa- hili. een taal die in Kenia wordt gesproken. Safari betekent reis. Aanvankelijk wordt het woord ook gebruikt voor een tocht door de wildernis, een jacht op groot wild. Tijdens die jacht is de safari- jas ontstaan: in feite het kostuum van de Britse koloniaal, met veel zakken voor patronen, pro viand. verrekijkers en dergelijke. Safari-jassen hebben opgerolde of afgesneden mouwen. Volgens een Spaanse bron zijn het afdankertjes van Spaan se legeruniformen. De mouwen zijn kort omdat Franco weigerde officieren met lange mouwen in het leger toe te laten. De ontwerpers Yves Saint Laurent en Ted Lapidus hebben de vrouwelijke sa fari-jas in het modebeeld gebracht. De bekende marire-look is nieuw leven ingeblazen door de combina; °en exotische trend. Oos terse wikkelvormen in jngachtige lange rok ken, gedrapeerde overslagjurken en pyjamabroe ken geven de bekende stijl een nieuw elan. De mode voor komend voorjaar en zomer biedt op nieuw veel mogelijkheden. Voor iedere smaak en voor iedere stemming is wat te vinden Dat er wei nig nieuws onder de zon is, ligt eigenlijk voor de hand. Als je de ontwikkeling van de mode bekijkt, zie je dat alles al eens geweest is. Het enige waar ontwerpers nog echt mee kunnen 'scoren' is met materiaalgebruik. Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 53