Uitvoering milieuplan te traag Martijn Schipper uit Goes wint landelijke montagedag PZC FNV vindt regeling voor deel van Dow-medewerkers onvoldoende Reorganisatie politie is rond Verkeerd bestelde )ost boulevards ;een uitzondering Nieuwe fietsroutes door Z-Vlaanderen provincie 11 IMF: geldgebrek te vaak alibi voor uitstel maatregelen lezers schrijven VRIJDAG 12 MAART 1993 onze verslaggever 'OES-Het Zeeuwse milieube- eid bevindt zich in een over- angspeiiode van denken naar jocn, De stap naar het uilvoe- ,ell van milieumaatregelen jlijft echter te lang uit. Daar 3in niet alleen de weinig con- rete en meetbare doelstellin- van Kerend Tij schuldig „,i. Al te vaak worden ook fi- lanciële problemen voorge vend als alibi om milieu- en na- uurbcleid uit te stellen, zoals ilijltl uit de opstelling van de andbouw, of die van het be- Irijfsleven in de kanaalzone om eldelijk bij te dragen in het sa- leringsplan. lit stelt de Zeeuwse Milieu Fe- eiatie (ZMF) in het verslag over e activiteiten in 1992. De ZMF loegt eraan toe dat verbetering an het milieu ook wordt ge- ustreerd door de groei van de fvalberg, de toename van het antal autokilometers en de leeds grotere afname van kilo watturen. „De trendbreuk die j hard nodig is, blijft voorals- bguit.'" |j diverse gelegenheden heeft e milieufederatie zich bij de rovincie verzet tegen vertra- ing van de uitvoering van Ke- ind Tij. Het ontbreken van ieetbare doelstellingen wordt Is een voortdurende beperking rvaren bij de beoordeling van et milieu-uitvoeringsprogram- ia. De ZMF heeft studenten an de Erasmusuniversiteit te otterdam ingeschakeld. Die loeten onderzoeken in hoever- het Zeeuwse milieuprogram- ia doelmatig is, in vergelijking- iet de programma's van andere rovincies. luimhartig )e ZMF heeft scherpe kritiek op jat genoemd wordt 'het tekort- ihietend beleid van rijkswater- aat' voor de Westerschelde. aar het oordeel van de federa le gaat rijkswaterstaat te ruirn- ai'tig om met het verstrekken an vergunningen in het kader Doneert - Muziekvereniging e houdt zaterdag 20 laart haar jaarconcert in ge- leenschapscentrum Haestinge Tholen. Speciale gast is de oese volksdansvereniging Vo- ago. Het jaarconcert begint om .45 uur. van de Wet Verontreiniging Op pervlaktewateren voor het uit baggeren van de havens. Dat geeft problemen vanwege ver vuilde bagger. De ZMF ver wacht binnenkort een rapport over industriële lozingen in het Nederlandse deel van het kanaal Terneuzen-Gent. Ook komt er een brochure waarin de onderge waardeerde natuurwaarden van de Schelde tussen Gent en Vlis- singen in beeld worden ge bracht. De positie van de waterschap pen is door de nieuwe Water schapswet veranderd: de water schappen hebben een bredere verantwoordelijkheid gekregen, ook voor natuur- en milieu-za ken. In 1994 vinden er water schapsverkiezingen plaats, ge koppeld aan de gemeenteraads verkiezingen. Hoe die verkiezin gen er precies uit komen te zien, is nog niet duidelijk. Wel vraagt de ZMF zich af of de natuur- en milieu-organisaties zich actief in de verkiezingsstrijd moeten be geven. Groene Ruimte De milieufederatie is niet te spreken over de geringe aan dacht voor Zeeland in het natio nale Structuurschema Groene Ruimte. Daarmee valt de pro vincie opvallend uit de toon. Met name de mogelijkheden voor na tuurontwikkeling op Schouwen, het landschapsbeleid voor de Zak van Zuid-Beveland en het krekengebied in Zeeuwsch- Vlaanderen verdienen een voor namere plaats te krijgen. De ZMF mist ook een antwoord op de vraag wat de gevolgen zullen zijn van het structuurschema voor een akkerbouwprovincie als Zeeland. Het wordt steeds duidelijker dat er veel meer grond op de markt zal komen. De ZMF is zéér te spreken over de wijze waarop vertegenwoor digers van landbouw en natuur samenwerken in de landinrich tingscommissies. „Dit in schril contrast met de scheldkanonna des die de natuurbeschermning te pas en te onpas uit landbouw- kring over zich heen krijgt." De goede samenwerking leidt ertoe dat de ZMF zich in de landin richtingscommissies inzet voor het landbouwvoordeel, als dat tenminste de natuurbelangen niet schaadt. Daarbij wordt er van uitgegaan dat de landbouw- leden op hun beurt meewerken aan uitvoering van het Natuur beleidsplan. inonze verslaggever LISS1NGEN - De foutieve be- elling van post op de Vlis- ngse Boulevard Banckert en oulevard Evertsen is geen uit- indering. Niet alleen de heer mevrouw Timmers Verhoe- en-van Asperen op de Boule- ard Evertsen hebben er last voor hen bestemde post igelmalig op het zelfde huis- ummer van de andere boule- ard komt. Ook van andere be- oners heeft het echtpaar na et bericht in de PZC van 10 aart zulke verhalen gehoord, olgens verantwoordelijk roepsleider van de PTT H. G. an Pamelen behoren bezorg- uten echter tot de uitzonde- ngen. immers Verhoeven heeft zijn wede over de postbezorging middels op papier gezet en egestuurd aan minister Maij- "ggen en de Tweede Kamer, denkt dat de fout zit in het gelmatig wisselende bestand postbestellers. Hij zegt nds het begin van dit jaar al zes zeven keer zijn post niet op n adres te hebben gekregen. ientallen keren fet probleem met de bestellin- en is dat de beide boulevards vrijwel identieke postcode ibben. Alleen de laatste letter |schilt, „Van regelmatige fou- n is echter geen sprake. Hoog heus in de maand gaat er eens «brief verkeerd. Dat ligt niet si de postcodes, want die zijn ïtstikke goed", verklaart Van fïnelen. „Doordat de beide raten met 'boulevard' begin- :n> 'ezen de bestellers het wel ens fout." A. de Munck van de Boule- Oncert - In cultureel cen- um De Halle in Axel wordt «daag, vrijdag 12 maart, een wering gehouden waaraan ■'Zeeuws Jeugdorkest en re sale ensembles van de ■einvse Muziekschool meewer- Het Zeeuws Jeugdorkest I' onder leiding van dirigent Meijs het spits af met onder werken van Albinoni, J'noven en Wagner. Na de ze Komt een aantal ensem- aan bod uit de Zeeuwse Mu- fschool regio Oost- mvsch-Vlaanderen. 'Verder Jongeren uit Axel, Hulst nilippine voor een vocale age met een potpourri van tebedjes. ^Uitvoering begint om 19.30. vard Banckert herkent het ver haal van Timmers Verhoeven. „Wij hebben de laatste paar jaar al tientallen keren bestellingen voor de Boulevard Evertsen op ons adres gekregen. In het begin gaven we die nog wel af, maai- op een gegeven moment, hebben we ze retour afzender gestuurd. Vooral in de zomermaanden is het mis. Dit jaar heb ik gelukkig nog geen verkeerde brief gekre gen." Van Pamelen vindt dat elke fout er één te veel is. „We controleren bijna iedere dag op dit soort fou ten, zeker de laatste tijd bij de boulevards. We horen weinig- klachten. Als mensen die echter hebben horen we dat graag, want dan kunnen we er tenmin ste iets aan doen." Wie aansprakelijk is bij. even tuele problemen als gevolg van verkeerde bestellingen is moei lijk te bepalen. Volgens advo caat mr N. H. van Everdingen uit Middelburg is de verzender de eerst aansprakelijke. Hij moet kunnen aantonen dat hij de post naar het juiste adres verstuurd heeft. „Het is moeilijk de PTT aansprakelijk te stellen, omdat er ook mogelijkheden zijn om met ontvangstbevestiging post te versturen. De geadresseerde moet kunnen aantonen dat hij niet in staat was een rekening op tijd te voldoen." In sommige gevallen is het vol gens Van Everdingen zelfs mo gelijk degene die de onjuiste post kreeg en niet doorstuurde, aansprakelijk te stellen. „Het moet dan wel gaan om post die duidelijk van de buitenkant te herkennen is als belangrijke post, zoals de blauwe belastin genvelop." Olau Hollandia voor onderhoud uit de vaart VLISSINGEN - De Olau Hollan dia, een van de twee veersche pen van de Olau-line, is sinds donderdagavond uit de vaart. Het schip moet voor een twee jaarlijkse onderhoudsbeurt in het dok in Bremerhaven. Vanaf 25 maart vaart de Olau Hollan dia weer in de normale dienstre geling mee. Tijdens de twee we ken verzorgt de gehuurde vrachtboot Stena-Topper het vervoer van vracht. Op het schip is bovendien plaats voor tien chauffeurs. De Olau Brittannia blijft gewoon varen; de veerboot is volgend jaai- aan de beurt voor onderhoud. Martij» Schipper bewees tijdens de landelijke montagedag in Gouda uitstekend uit de voeten te kunnen met buigtangen en bran ders. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Martijn Schipper (16) uit Goes kan uitstekend uit de voeten met buigtangen, bran ders en draadsnijgereed- schap. Dat bewees hij woens dag in Gouda tijdens de lan delijke montagedag. De leer ling van de Goese scholenge meenschap voor beroepson derwijs Groot Stelle won de ■finale installatietechniek. De opdracht luidde: binnen zes uur een gas- en waterleiding aansluiten op wastafel en gei ser. „Op het laatst zat ik 'm wel even te knijpen. Ik was maar net op tijd klaar." Sleutelen doet Martijn graag. Of het nu op school is of thuis. Voor het verbouwen van een slaapka mer en het verplaatsen van een toilet klopt zijn familie steevast bij hem aan. „En sinds een paar maanden heb ik een brommer om aan te klussen." Passen en nieten Aan de finale in Gouda ging anderhalfjaar oefening vooraf. Martijn rolde zonder proble men door de regionale voor wedstrijden. Tijdens de laatste ronde afge lopen woensdag rekende hij af met veertien concurrenten. Tot zijn eigen verrassing. „Ik was er echt niet vanuit gegaan dat ik zou winnen." Pas vlak voor de finale hoorde Martijn hoe de opdracht luidde. „Ik wist dat het iets met toe stellen zou worden, alleen niet wat." De kandidaten kregen een tekening met instructies voor het aansluiten van gas- en waterleiding. „En ze gaven ons een stapel pijpen. Wie er eentje verknoeide kon een nieuwe krijgen, maar dat betekende wel een punt min der." Zorgvuldig passen en meten, daar draaide het om. De jury keurde streng op in zicht, maatvoering, buigen, fitten en solderen. „Er zaten best moeilijke dingen in", weet Martijn. „Bijvoorbeeld met een 'katte- ruggetje' een leiding over een andere leiding leggen." De winnaar keerde terug naar Goes met een fraai certificaat, een nieuwe gereedschapskist en een computer. Maai- voorlopig moet Martijn z'n prijzen even laten staan, want de eind-examenkandi daat zit te zwoegen op zijn ten tamens. „Aan m'n talen valt het nodige bij te spijkeren, met de praktijk zit het wel goed." 'jr3.T" Voor de 200 werknemers van 55 jaar en ouder die bij Dow moeten vertrekken is een volgens de Industriebond FNV bevredigende regeling getroffen. Over het aanbod dat circa vijftien werknemers jonger dan 55 jaar hebben gekregen, is de bond echter minder te spreken. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - De Industrie bond FNV vindt dat het mana- gementsteam van Dow Bene lux met twee maten meet. De regeling voor de ruim twee honderd Terneuzense perso neelsleden van 55 jaar en ou der die dit jaar met vervroegd pensioen gestuurd worden vindt de bond 'redelijk'. De af vloeiingsafspraken daarente gen voor de circa vijftien Dow-werknemers jonger dan 55 jaar zijn volgens districts bestuurder A. Oudenaarden van de Industriebond 'vol strekt onvoldoende'. „Deze groep mensen heeft ook een aanbod gekregen, be staand uit een uitkering in eens, afhankelijk van het aan tal dienstjaren. Deze werkne mers moeten dat bedrag aan wenden om hun pensioenuit kering aan te vullen. Doen ze dat, dan komen ze uit op een uitkering die gemiddeld neer komt op 60 procent van het laatstgenoten salaris en dat is in vergelijking met de grote groep oudere werknemers, die kan rekenen op een uitkering van gemiddeld zo'n 85 pro cent. toch aan de magere kant. We zouden dat graag anders zien", zei Oudenaarden don derdag na afloop van het be raad met de bij Dow werkende kaderleden van de bond. Dow-voorlichter N. Blaauw bevestigde gisteren dat het managementsteam naast de ruim tweehonderd 55-plussers ook een kleine groep jongere medewerkers een aanbieding heeft gedaan. Grote problemen „We spreken - en ik moet dit voorzichtig formuleren - van een groep die in aanmerking kan komen voor vervroegde pensionering. Deze mensen is een bedrag ineens aangebo den dat zij moeten aanwenden om het verschil in de pensioen premie te compenseren. Het staat die mensen vrij om te reageren. Wijzen zij het aan bod af, dan komen ze in aan merking voor de outplace- mentsregeling", aldus. Blaauw. Oudenaarden ver wacht dat de meeste mensen uit die groep grote problemen zullen hebben met de reorga nisatie-aanpak van Dow. Dit in tegenstelling tot de gro te groep 55-plussers. De Industriebond heeft giste ren in overleg met de kader groep bij Dow besloten om de bij dat bedrijf werkende leden die bij de reorganisatie betrok ken zijn, de gelegenheid te bie den op 19, 25 en 26 maart de bond om advies te vragen. „We denken dat diverse mensen nog vragen hebben op belas tingtechnisch gebied. Wat ze moeten doen met de uitkering ineens of ze koopsom-polissen moeten kopen en meer van zulke vragen. We weten dat Dow de medewerkers ook van advies dient op dit gebied, maar het kan nooit kwaad - lijkt ons - om een tweede me ning te horen. Mensen die met wagen leven kunnen voor een afspraak op genoemde dagen vooraf contact opnemen met het districtskantoor in Goes", aldus Oudenaarden. Hoewel de bond redelijk te spreken is over de aanpak van de reorga nisatie door Dow blijven er en kele bedenkingen. Oudenaarden: „Dow wil ette lijke tientallen mensen via een outplacementsregeling bin nen een halfjaar tijd aan ander werk helpen. Hoe dat gaat uit pakken is voor ons echt een waag. Dow is redelijk optimistisch gestemd. Ik hoop dat dat opti misme op zijn plaats is, want het is voor deze groep mensen toch erg moeilijk. Ze krijgen weliswaar een be paalde oprotpremie mee. maar moeten toch afwachten of ze elders aan een baan ge holpen worden." Dow-voorlichter Blaauw denkt dat dit ook zal gebeu ren. Het arbeidsbureau in Ter- neuzen speelt geen grote rol in het heronderbrengen van de overbodig geworden Dow-em- plo.vés. Het bedrijf heeft voor dat doel een specialistisch bu reau in de arm genomen. De naam van het bureau wilde Blaauw niet prijsgeven. van onze verslaggever GOES - Volgende week, don derdag 18 maart, weten de Zeeuwse politiemensen waar ze in het nieuwe Zeeuwse politie korps komen te werken. Het is de bedoeling dat het korps van de regio Zeeland vanaf 1 sep tember in zijn nieuwe opzet functioneert. Daarmee komt een eind aan een zeer lange pe riode van onzekerheid voor de rijks- en gemeentepolitie in de ze provincie. Dat is een van de gevolgen van een akkoord dat politiebonden en politieorganisatie donder dagavond in Goes sloten. De Ne derlandse Politie Bond tekende als enige van de vier bonden het akkoord niet. De NPB had be zwaar tegen de manier waarop de doorstroming van salaris schaal 7 naar schaal 8 is gere geld. Over het feit dat nu eindelijk verder kan worden gegaan met het reorganisatieproces heerst grote tevredenheid bij de politie. De voortdurende onzekerheid werkte voor veel van de onge veer 750 politiemensen demoti verend. Maandagavond werd naar aanleiding daarvan opge merkt: „Eindelijk is een eind ge komen aan het vergaderen en kunnen we weer boeven gaan vangen." Toch is het nieuws over de on dertekening van het akkoord niet overal met vreugde ontvan gen. Met name bij het personeel van de gemeentepolitie Middel; burg en Vlissingen was de laat ste dagen wat onrust ontstaan over het concept-akkoord dat donderdagvond onderteken.d moest worden. Toen eenmaal- duidelijk werd wat alle conse: quenties van dat akkoord wa ren, nam de weerstand toe en werd bij de bonden - vooral de Algemene Christelijke Politie bond (ACP) - gepleit voor uitstel van de ondertekening. Eeji woordvoerder in het Vlissingse korps gaf aan dat de onduide lijkheid ook wel een beetje te wij ten was aan de politiemensen zelf, omdat bijna niemand was komen opdagen op een vergade ring in 's Heer Arendskerke waar het geheel uitvoerig is bespro ken. Hij sloot niejjm-nu hel ak koord is ondertekend - dat er de komende dagen toch nog acties komen van ontevreden Zeeuwse politiemensen. A. van Es van de ACP daarover: „We komen in ieder geval tege moet aan de wensen van de men sen op Walcheren om nog een vergadering te houden waarin alles wordt uitgelegd. Maar niet op alle zaken kunnen we ingaan. In Middelburg en Vlisingen spe len onder meer problemen van interne bedrijfsorganisatorische aard, zoals de dienstplanning. Dat was geen zaak die in het ak koord geregeld kon worden. Dat moet binnen het korps uitge zocht worden." van onze verslaggever TERNEUZEN - Zeeuwsch- Vlaanderen verandert lang zaam in een paradijs voor fiet sers. Samen met de provincies Oost- en West-Vlaanderen wordt druk gewerkt aan een aantal nieuwe aantrekkelijke routes die voor meer en minder sportieve recreatiefietsers ge schikt zijn. Via de Euregio Scheldemond wordt nu het project 'Platte- landstoerisme in het land van Reynaert en Uilenspiegel' uitge werkt. Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen denken voor onder zoek. uitzetten, bewegwijzeren. informatiepanelen en het inrich ten van picknickplaatsen voor zo'n 25 fietsroutes en enkele au totochten vier miljoen gulden nodig te hebben. De helft van dat bedrag kan via EG-subsidies worden binnengesleept. Het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen is al druk bezig om aan de (grotendeels) Nederlandse kant van de grens acht fietstoertochten en een au torit in kaart te brengen. Coördi natrice T. Maenhout van het Toeristisch Bureau legt uit dat voor het uitzetten van een tocht niet zo maar een leuke route op de kaart wordt uitgezocht. „In een geschikte route zitten geen gevaarlijke kruispunten. Het wegdek dient begaanbaar te zijn en daarbij moet de route ook nog een afwisselend landschap bie den." Overschrijdend Het Toeristisch Bureau heeft een aantal tochten al ruwweg in gedachten: de Zwin- en de Mau- ritsroute in het westen en dé Hulsterloo- en een (uitgebreide) Fortenroute in het oosten bij voorbeeld. Een aantal routes zal grensoverschrijdend zijn. „Niet. alleen de door ons ontworpen routes, maar ook de tochten van de Vlaamse collega's zullen de wielrijders aan beide kanten van de grens brengen", verklaarde Maenhout. Of de fiets- en auto toertochten worden voorzien van speciale bebording en wor den uitgerust met picknick plaatsen en informatiepanelen bij natuurhistorische en land schappelijke bezienswaardighe den moet over twee maanden duidelijk zijn. Provinciaal amb tenaar J. de Feijter, projectlei der voor Euregiozaken, ver wacht die maand te weten of de benodigde subsidies definitief worden toegekend. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder-duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 111111111111111111 ii 111 TL Koekoeksei Eind mei is het zover. Dan opent Het Arsenaal de poorten. In het oude nest, de binnenstad, is een ei gelegd. En Vlissingers zijn er trots op, dat het zo groot uitge vallen is. Er is fors geïnvesteerd en werkvolk is aan de gang om straten en huizen op te knappen, want straks moet het jong ge voed worden. Nu maar hopen, dat een grote stroom toeristen rimpelloos kapitalen komt be steden en dat de investering zichzelf terug betaalt. Maar dan gaat het even mis. Het Arsenaal is niet van, of door, of voor Vlissingers. Die hebben er straks alleen maar last van. Met de stroom toeristen meerijdend, die via de veel te nauwe Nieu- wendijk een parkeerplaats in de binnenstad zullen zoeken, zal het gauw een half uurtje duren, om van het Bellamypark naar de Zeilmarkt te komen. Het bezoek aan binnenstadbe woners zal nauwelijks een par keer plaatsje kunnen vinden. Hoe moet het als de wasmachine of de koelkast kapot is? De poli tiek ziet het allemaal wel zitten, want die kan straks de parkeer tarieven fors verhogen. L. Nonnekes Zeilmarkt 24 Vlissingen Dienstplicht De heer Dekker is bezorgd over toenemende werkloosheid en ziet als oplossing zowel dienst plicht als militair-industrieel complex in stand houden (lezers schrijven PZC 9 maart). De mensen die werken in de bet wapeningsindustrie doen dit omdat er brood op de plank moet komen. Hun arbeidsvreug de zou toenemen als ze hun vak manschap in dienst konden stel len van de produktie van civiele milieu-vriendelijke produkten. Vraag maai' aan de mensen in de scheepsnieuwbouw van De Schelde. In de bewapeningsindustrie zoekt men naar omschakeling van wapenproduktie naar pro duktie voor de civiele markt: conversie. Dat verschaft boven dien volgens economen van naam aan tweemaal zoveel men sen werk. Wie onze welvaart in stand wil houden met het argu ment van bewapening hanteert een moraal, die christelijk noch humanistisch is. Dekker wil ook de dienstplicht 'een grondrecht om bij de krijgs-, macht te mogen dienen' in stand houden. Maar dienstplicht is dwang! Terwijl geweld, bedre-, ven door de individuele burger; als misdaad wordt beschouwd,, kent de staat zichzelf het recht.' zelfs het alléénrecht toe op ge-, weid. De staat meent ook recht te hebben mensen te dwingen' een opleiding te volgen in oorlog; voeren. Met nog teveel mensen gelooft Dekker dat door toepassen van geweld conflicten naar tevre denheid kunnen worden opge-l lost. De geschiedenis en de hui dige situatie leert ons anders.; Het zal ook anders moeten, want oorlog kan niet meer. Je kunt" mensen met geweld wel aftui gen, maar niet overtuigen. S. Wijnnobel Merellaan 11 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 41