Leven is meer dan je zakken vullen pzc mode VRIJDAG 12 MAART 1993 23 Natuurlijk haar Rust in schoenwereld I Hendrik Jan Mabélis schoen Presidentiële De krul is verdwenen in het nieuwe haarlijnen voor komende lente en zomer. Het haar moet los en soepel, soms gewoon stijl, vallen. Net als in de kledingmode kan er veel en is er weinig nieuws te melden. De scheiding is terug in beeld. Een voorbeeld van een stijl kapsel is het gladde model Pacifique van de Haute Coiffure. Een model dat weinig vrouwen zal flatteren. Een middenscheiding verdeelt het hagr in twee gelijke partijen, waardoor de ovale vorm van het gezicht wordt beklemtoont. De nek is bol opgeknipt. De Haute Coiffure legt de nadruk op soepel en kort haar, dat glanzend gezond moet zijn. De organisatie heeft vier modellen in haar col lectie. Naast Pacifique zijn dat Océane, een kort naar voren geknipt kapsel uit laagjes opgebouwd met een wat ronde pony die in plukjes over het voorhoofd valt; Médeterranée, een los kapsel met blonde lokken en het herenmodel Atlantique, een volumineus kapsel met in korte laagjes opgeknip te nek. Kort maar krachtig, zo omschrijft de kapperorga nisatie Intercoiffure haar nieuwe lijn voor lente en zomer '93. De korte kapsels zijn simpel en vallen soepel in model. Het haar wordt met het mes ge sneden en blijft aan de kruin vrij lang. Aan de voor kant komt een lok of een, ietwat gepiekte, pony tot onder de wenkbrauw. De oren zijn voor een groot deel bedekt. In de nek is het haar aan de onderzij de kort, maar het wordt niet sterk opgeknipt. De zomerkleuren zijn warm: goudblond, bruinvaria- ties of een natuurlijk rood accent. Lang haar is de uitdaging van Cosmo Hairstyling. Naturlijk vallend, lang haar wordt nonchalant op gestoken, waarbij de kleurtechniek tricolor een le vendig kleureffect geeft. Bij deze techniek wordt het haai' horizontaal, laagje voor laagje met drie harmoniërende tinten gekleurd. Het gladde model Pacifique van Haute Coiffure Hij is optimistisch, 'als je positief denkt komt alles naar je toe', volgt zijn intuïtie en wil graag zijn eigen sfeertje scheppen. Hij geniet van het leven en weet dat hij het in zich heeft om 'dat te brengen wat er nog niet is. Dat zit in zijn kop, maar komt er nog niet uit. Nog niet, hij wacht rustig af. Zijn tijd komt nog wel. Hendrik Jan Mabelis weet het zeker. Net zoals hij altijd geweten heeft dat hij in de mode wilde. De Vlissinger begon zijn loopbaan als psychiatrisch verpleegkundige maar verruilde na een kleine acht jaar het Zwarte Kruis voor naald en draad. Hij heeft nu ruim elf jaar zijn eigen mode-zaak, ontwerpt dameskleding, bruidsmode en ontwierp tot voor kort ook toneelkleding en carnavalskostuums. Een gesprek met een bescheiden mens, die even los moet komen maar dan graag filosofeert over van alles en nog wat. Hendrik Jan Mabélis:Als je positief denkt komt alles naar je toe". foto Lex de Meester Wat zenuwachtig begint hij direct koffie te zet ten. Een welkome afleidingsmanoeuvre, want praten over zichzelf ziet hij in eerste instantie niet zo zitten. Samen met zijn vriend heeft hij de avond te voren wat op papier gezet. „Ik ben ver baal niet zo begaafd", verklaart hij. Het blijkt uit eindelijk niet nodig. Hendrik Jan Mabélis komt prima uit zijn woorden. „Mens heb ik me daarvoor in de zenuwen gezeten..." Hendrik Jan werd 38 jaar geleden geboren in Tho- len. Ik heb een fijne jeugd gehad maar op een gegeven moment wilde ik daar weg. Ik had me op gegeven voor de kunstacademie in Tilburg, maar ik moest een handtekening van mijn ouders op het aanmeldingsformulier. Het was 'toen juist de tijd van drugs en dergelijke. Mijn ouders zagen dat niet zitten, zo vanuit het dorp in die grote stad. Alleen op kamers... Dus dat ging niet door. Maar ik wilde toch het huis uit en geld verdienen dus ben ik in de psychiatrie gaan werken. Vrederust gaf mij toen de gelegenheid om èn uit huis te gaan èn een salaris te verdienen. Ja joh, honderdelf gulden per maand, dat was toen wat. Ik heb daar ruim vijfjaar gewerkt, toen ben ik naar Vlissingen gegaan en heb nog zo'n tweeëneenhalf jaar bij psychiater Boom gewerkt. Daar had ik bijna alleen te maken met alcohol- en drugsverslaafden. Triest was dat." Toevallig De modezaak kwam elf jaar geleden eigenlijk toe vallig op zijn weg, werd hem als het ware telefo nisch aangeboden. Hij grinnikt een beetje als hij erover vertelt: „Een waarzegster heeft ooit eens te gen mij gezegd dat alles naar me toe zou komen en zo is het met de winkel ook gegaan. Mevrouw Bol len van Maison Bollen en van Zwienen wilde de zaak van de hand doen. Zij kende mij niet en ik kende haar niet. Ze heeft via een kennis van een tante van een broer van mijn vader of zoiets, begre pen dat ik graag een eigen zaakje wilde en zo zijn we met elkaar in contact gekomen. Ik weet wel dat iedereen me toen voor gek verklaarde. Het was de tijd van de doemdenkers. De wereld zou vergaan en er waren niet veel mensen die aan iets nieuws wilde beginnen. De mensen zagen geen toekomst. Maar ik vind dat je positief moet denken. Als je positief denkt komt alles naar je toe. Mabelis werd in die tijd door de inmiddels overle den kunstenaar Peter de Jong voorgedragen voor de kunstacademie in Utrecht. „Ik heb die niet af gemaakt. Het was niet de juiste tijd om daar naar toe te gaan. Ik had dat gelijk na m'n middelbare school moeten doen. Ik kon niet meer wennen aan het regime en voelde me oud tussen al die broe- kies." Maar het ontwerpen zat hem in het bloed. Hij be gon geleidelijk aan de collectie van de winkel aan te vullen met eigen ontwerpen. „Ik ontwierp toch al bruidskleding en maakte kleding voor vrienden. Ik deed toen ook veel toneelkleding en carnavals kostuums. Daar kun je heerlijkje fantasie in kwijt. Veel meer dan in de kleding die in de winkel hangt. In die ontwerpen moet je je fantasie wat afrem men. Het moet toch draagbaar zijn èn verkoop baar." Hendrik Jan heeft inmiddels het ontwerpen van toneelkleding en carnavalskostuums vaarwel gezegd. De laatste ontwerpen maakte hij voor de mannelijke acteurs van de Zeeuwse Komedie die De Vrek op de planken zetten. De pakken van grij ze, beverfde tricot, liggen nog achterin zijn auto. „Ik wil ze zelf gaan dragen, het zijn schitterende pakken." Hendrik Jan maakt verder geen mannenkleding. „Ik vind mannenkleding veel minder fantasievol dan vrouwenkleding, daar kun je veel meer mee. Ik heb geen bepaald vrouwenbeeld voor ogen. Maar een maatje 36 met een plat kontje zie ik niet zo zitten, die kan overal terecht. Dat is voor mij geen uitdaging." „Ik voel mezelf een schakel in het menselijk wel zijn. Een vrouw die geen geestelijke bevrediging kan vinden zoekt een zeker 'welzijn' in kleding. Ik heb hele goeie klanten op sombere, grijze dagen. Een vrouw blijft vooral een stemmingsmens en dat zie je in het koopgedrag." „We zitten nu weer in een 'downtijd', het gaat eco nomisch niet zo goed en er heerst onrust. Maar dat gaat voorbij. Als ik kijk naar de nabije toekomst, hoe somber die ook is voor wat betreft de econo mie, het milieu, ons hele voortbestaan, dan zie ik toch vooruitgang. We zitten nu in een dal maar de enige weg uit een dal, is de weg omhoog. En naar boven gaan betekent vooruitgang. Als ik terug kijk naar de afgelopen jaren zie ik duidelijk dat de consument bewuster is geworden. Hij weet wel wat er omgaat. Dat uit zich nu in een genuanceer der koopgedrag. Vrouwen lopen niet meer zo een winkel binnen en zeggen dat is leuk, doe maar. Ze kopen bewuster." „De mode houdt ook gelijke tred met maatschap pelijke ontwikkelingen. En als je kijkt naar de mo de voor komend seizoen zie je duidelijk een zoeken haar harmonie. Er is veel en er wordt veel gecombi neerd." „Ik maak zelf geen duidelijke seizoensgebonden collecties. Ik ontwerp het hele jaar door. De laatste twee jaar heb ik niet zoveel achter de tekentafel gezeten maar dat wil ik nu weer wat gaan oppak ken. De zaak loopt goed dus ik wil weer creatiever bezig zijn. Ik ga mijn machinepark uitbreiden zo dat ik beter tricot kan verwerken. Ik werk veel met tricot en zijde. Prachtige materialen." „Ik heb een tijd ontworpen voor het Oostenrijkse confectiemerk Geiger, maar daar ben ik ook mee gestopt. Het kostte heel veel tijd en ik kreeg te veel beperkingen opgelegd. Je bent maar een klein ont- werpertje in het grote geheel en dat vind ik niet prettig werken." „Ik wil een bepaalde vrijheid en schep m'n eigen sfeertje. Ik ben absoluut niet zakelijk aangelegd. Ik volg meer mijn eigen intuïtie dan dat ik me met management bezig houdt. Ik vind de menselijk kant van het zaken doen belangrijker. Ik wil niet alleen kleding over de toonbank gooien. Het leven is meer dan je zakken vullen. Als je jezelf bent en je positief opstelt gaat het goed. Ik heb nu natuurlijk wel de verantwoordlijkheid voor de zaak en mijn personeel maar we hebben goede omzetten. Al hoewel ik wel geneigd ben om bij een honderdje dat binnen komt te denken, wat zal ik daar voor leuks mee gaan doen?" Bescheiden als hij is, heeft de Vlissinger toch dui delijk ambities. Zijn tijd komt en dan zal hij door breken, niet alleen in Nederland, maar ook inter nationaal. „Ik weet zeker dat ik iets toon wat er nog niet is. Ik ben daar hele dagen mee bezig en ik weet zeker dat het er komt. Het is misschien een stijltje of een verwerking van een stijltje maar het zit in mijn kop. Het komt er alleen nog niet uit. Dat komt wel. Ik moet nog groeien. En mijn tijd af wachten." Holland here he comes... Annemarie Zevenbergen Pittig kapsel van Intercoiffure De op de poppen gemouleerde stof is de basis van nieuwe ontwerpen van Hendrik jan Mabélis. Meestal gebruik je de uitdrukking negatief: 'Ik zou niet in zijn schoenen willen staan'. Maar zijn er geen momenten dat je wenst in de schoenen van de Amerikaanse president Bill Clinton te staan? Rockport vervult die wens voor het bedrag van f329,-. Dat is namelijk de prijs van the presidential shoe (de schoen van de president) uit de DresSport-collectie van deze Amerikaanse schoenfabrikant, die sinds enige tijd op de Nederlandse markt opereert. Nu koop je natuurlijk geen schoenen omdat Clinton daar toevallig ook op loopt. Het belangrijkste van een schoen is het draagcomfort en voor een bedrag van ruim 300 gulden mag je wel iets verwachten. nitief terug in het beeld, evenals de klomp, ofwel clog. Bij een vrouwelijk modebeeld passen pumps en slingbacks, met of zonder plateauzool. Daarnaast staan de sandaletten en ballerina's in mooie mate rialen als zachte nubuck. gladde leersoorten en fij ne prints. De kleuren zijn licht en lopen uiteen van schelp- en mineraalkleuren tot metallic-combina ties, marineblauw en brons. De vormgeving van de leesten is ovaal, asymmetrisch of afgerond carré. Bij de landelijke kledingstijl zien we veterschoe nen, loafers, bootschoenen, palladiums, sandalen met T-band en enkelbanden en hooggesloten schoenen met elastiekinzetten. De leesvormen lo pen uiteen van slank tot zeer rond. Voor jongeren zijn er dikke, rubberachtige plateauzolen en hak ken. Open schoenen met banden en originele uitsnij dingen met volants, strikken en edelstenen als ac cent vallen dit jaar op bij het hoogzomerschoeisel. In de sportievere sfeer komen enkellaarsjes, kui- thoge veterlaarzen, westernschoenen en boots tot hun recht. Deze modellen zijn over het algemeen zwart in glad en soepel leer of in gevette leersoor ten. Voor mannen zijn er sportieve city-schoenen in lin- nen-leercombinaties en met fantasievolle veter sluitingen. De belijning is sober met ovaal slank, en carré leesten. Daarnaast zijn er loafers met sub tiel opengewerkte randen en spiegelinzet. De kleu ren lopen uiteen van grijs, blauw en groen, naar bruin en zwart en neutrale tinten. In de sportieve re hoek passen sandalen, bootschoenen, gympies en soepele loafers. De sandalen zijn vaak uitge voerd met T-band en wreefbanden. Westernlaar zen vullen dit beeld aan. De laarsen zijn versierd met stiksels, metalen nieten en nestels. In deze in formele lijn zijn er veel midden- en donkerbruinen naast blauw en donkergroen. Voor de jeugd is er veel zwart. foto Lex de Meester De schoenmode voor komend seizoen ken merkt zich door een rustig kleurenbeeld en veel natuurlijke materialen. De plateauzool is defi- Bij een vrouwelijk modebeeld passen pumps en slingbacks, met of zonder plateauzool van rubber of kurk. fotoC8tA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 39