Van borstlint tot beugelbeha Zomerse kleuren b[jleveld Dimarelle totale PZC mode rêË- de nieuwe 'printemps' collectie van Pierre Cardin verbouwings uitverkoop janlaban DE NIEUWE TENSON KOLLEKTIE IS BINNEN. VRIJDAG 12 MAART 1993 25 Luxe in ondermode is enkele seizoenen het overheersende thema geweest, maar lijkt op zijn retour. Draagcomfort staat nu voorop. Dat wil niet zeggen dat de luxe nu helemaal heeft afgedaan. In de lingerie is een hoofdrol weggelegd voor de beugelbeha, op dit moment een topper in alle collecties. Komend seizoen staan natuurlijke materialen centraal. Comfortabele stoffen, vooral katoen en katoen/ lycra in tricot, en een kleiner aandeel zijde. Naast creatieve modellen is een opvallende terugkeer merkbaar van oude lingerievormen: beha's met bredere schouwerbanden, tailleslips, onderjurken met beugels en jarretelles. De beugelbeha is zoals gezegd een topper in de lingerieeollecties. De beha, of een kleding stuk dat dezelfde functie had, bestaat al sinds mensenheugenis. Romeinse vrouwen droegen ter ondersteuning een lint onder de borsten en in Pompei is een duidelijke afbeelding te zien van de eerste bikini. Hoe de moderne beha is onstaan, is niet duidelijk. Daarover gaan verschillende verha len de ronde. De New Yorkse Ida Rosenthal, houd ster van een couturehuis, maakte kort na de Eer ste Wereldoorlog een klein kledingstukje om de borsten te ondersteunen, omdat zij niet van de heersende platte lijn hield. Echtgenoot William verbeterde haar ontwerp. Deze beha werd een groot succes en het echtpaar startte het fabriekje The maidenform Brassièrre Company. Deze firma bestaat nu nog en heeft duizenden werknemers. De eveneens Amerikaanse Mary Caresse Crosby eiste op haar beurt de eer op de beha te hebben uitgevonden. Zij nam er een patent op, maar ver kocht dat weer voor het schamele bedrag van 21 dollar. De Duitser Otto Titzlinger, zoon van een lingeriefabrikant, ontwierp begin 1900 de eerste bustehouder voor operazangeres Swanhilde Olaf- son. Zij had genoeg van de baleinen korsetten van die tijd. Titzlinger ging het model produceren, maar vergat er patent op aan te vragen. Tegelij kertijd maakte Phillip de Brassière een zelfde ont werp. Hij had echter wel patent aangevraagd. Van Hans Delving, tijdgenoot van Titzlinger komt de zin 'Er zijn vier maten: small, medium, large en Mein Gottü!' Uitvinder De uitvinding van de beha zou ook op naam van de extravagante Franse couturier Paul Poiret- (1879- 1944) geschreven kunnen worden. Uit de archieven van Hünkemóller blijkt dat Herminie Cadolle in 1889 haar Bien être 'ontwierp' door haar corset in tweeën te knippen. Triumph Internationale meent echter dat in 1886 de eerste beha ontstond, een stalen geraamte bekleed met kant. In een laat ste versie zou Mary Phelps, dochter van een stoombootuitvinder, in 1913 twee zakdoeken met een paar roze linten aan elkaar genaaid hebben en dit gepatenteerde ontwerp verkocht ze door aan Warners corsettenfabrikant in Conneticut. Hoe het ook zij, de beha is een onmisbaar onderdeel van het 'vrouwenkostuum'. De beugelbeha is de laatste jaren aanzienlijk ver anderd en aangepast. De beugels van vroeger schoten uit de stof, voelden hard aan en belem merden de bewegingsvrijheid. De metalen exem plaren waren zelfs roestgevoelig. Dat is nu anders. De beugels zijn nauwelijks voelbaar en 'bewegen' mee. De nieuwe beugelbeha is glanzend, gedra peerd, van kant of transparant en met of zonder push ups. De verwerkte materialen lopen uiteen van organza, voile, kant, satijn en jersey tot ka toen, gecombineerd met nieuwe microvezels en Lycra. Beugels zijn ook steeds vaker ter onder steuning in bodies verwerkt. Veel beugelbeha's worden gecombineerd met bijpassende, hoge slips. Deze broekjes, soms tot ruim in de taille, slui ten glad aan en kleden mooi af. Bij de sets van beugelbeha's met slip en beugelbo- dies is de belijning sluik. Ze zijn voornamelijk uit gevoerd in wit, met daarnaast vruchten- en bloe menkleuren, pastels en Vichy-ruiten. Milieu Ook in lingerie is het milieu een thema geworden. Vormen en materialen worden aan de aarde ont leend. Ongebleekte en natuurlijk getinte katoen, linnen, zijde, ribbeljersey's en chinekwaliteiten worden veel toegepast. De belijning is sober met een eenvoudige afwerking. Katoen speelt een belangrijke rol in ondermode waarin een duidelijke tendens naar romantische en country-life invloed is te herkennen. Daarnaast is er een tendens naar vereenvoudiging van het materiaal en vormgeving, waarbij retro-stijlen te zien zijn. Stijlen uit het verleden worden opnieuw vormgegeven op eigentijdse wijze. Beha's en slips zijn onder meer uitgevoerd in mélange-materialen met daarop een print van fijn getekende bloe metjes in een combinatie van rose en groen. Ecru- kleurige mêlé wordt afgewerkt met een nostal gisch ogend kantje. Daarnaast ligt het accent voor komende zomer op blauwtinten in uni en poeder- rose in klein getekende bloemetjes en hele kleine ruitmötiefjes en streepjes. Annemarie Zevenbergen Natuurlijke, matte kleuren en frisse heldere tin ten spelen allebei een rol in de nieuwe make up voor lente en zomer. Er kan veel: een natuurlijk gezicht of een glamour-achtige uitstraling gaan samen. BOURJOIS combineert haar nieuwe teint gezicht spoeder Ambre met warme, glanzende kleuren zo- als sepia-rood, kraalrood, caramel en roze de sa- bles. Bij CHANEL ligt een natuurlijke, matte teint ten grondslag aan de maquillage-lijn Evasion. Nieuw zijn de lippenstiften Escapade en Aventure, het oogschaduw-duo Fugue-Odyssée en de rouge Joues Contrastes Ephemère. DIOR brengt zachte poeder-achtige en delicate kleuren in de lijn Secret Floral, met kleurnuances in groen, blauw, mauve, roze en rood. GUERLAIN baseert de voorjaars- en zomertinten in Les Harmonies Naturelles op de nieuwe Fond de teint poudre traitant multiperformance rechar geable no 5. De kleuren zijn geïnspireerd op exoti sche vruchten en kruiden en hoogzomerse bloe men en rood fruit. Goud-oranje, perzik en helder oranje voor lippen en nagels en geelgoud en zeegroen voor de ogen zijn dé kleuren van INVITE in haai- lijn Ocean Breeze. JUVENA heeft drie make-up-thema's in Coulurs Memories: het natuurlijke Memories, het romanti sche Mystical Memoris en hët glamoreuze Exci ting Memories. LANCASTER brengt twee series, één met abri koos- en nougattinten en een lijn van frisblauw en roze-rode nuances. Nieuw is de Powdery Eye Gloss, een crèmige, verzorgende oogschaduw in vier tinten. Het kleurtype van de draagster vormde het uit gangspunt van Sensations van LANCÖME met bruintinten, blauw, amber, rozen-roze en rook- grijs. Een kohllijntje langs het bovenste ooglid en Blue star aan de binnenkant van het onderste oog lid maken deze 'look' compleet. Y. S. LAURENT neemt in Vibration als basisteint een transparant beige met lichtroze weerschijn, gecombineerd met blauwe, roze, koel anijsgroen en bruin voor de ogen en warme, speelse of verlei delijke kleuren voor de lippen. Harmony Neutrals van REVLON bestaat uit veel levendige tinten van goud en warm tot rustig en koel. JILL SANDER brengt tere pasteltinten en drome rige zomerkleuren in Colour Pure. Haar eigen kle ding vormde het uitgangspunt voor de maquil lage. Trés, trés, trés van SHISEIDO is geïnsprieerd op het Duitse expressionisme uit de jaren '20 en '30, met subtiele tinten voor de ogen en nuances van helderroze tot parelmoerglans voor nagels en lip pen. Nieuw is de Fine Liner voor de juiste dosering eyeliner. THEATRE COSMETICS brengt schakeringen in oranje, bruin, pink en paars in haar lijn Femme Fatale. WILLS COSMETICS koos de narcis als uitgangs punt voor haar make-up, met als basis de nieuwe tint Indian Earth Powder als gezichtspoeder, blus her en oogschaduw. Voor lippen nagels lopen de kleuren uiteen van helder oranje tot lichtbruin. F "'"'7 Sm '.'7. W0ÊÊm: f Body met mille fleurs-dessins en kant-inzet, foto C&A Comfortabele setjes van beha met heupslips. In de witte beha zijn beugels verwerkt, foto Live ra ESZETH modeadviesbureau bon chic bon genre Bereikbaar Loskade 9 van maandag 4331 HV Middelburg t/m zaterdag tel. 01180-35047/23246 'm-' Parels passen goed in een zomers beeld. foto Marvella Sieraden Bij de sieraden zien we veel natuurlijke materialen en vormen. Veel hout, schelpen, glassteen en pa relmoer. Daarnaast zijn er 'rijke en klassieke' sie raden: veel goudkleurige kettingen en parels. Pa rels zijn de afgelopen seizen sterk in opkomst, het liefst veel en groot. Nieuw zijn korte stropdasjes en manchetknopen. Voor vrouwen met durf zijn er fraaie strohoedjes die een romantisch jurkje een extra accent geven. men's fashion domburg CASUAL MODE Bogie Paul Shark Portobello's Valentino Joop Henry Cotton's Bertöne BEACH UNDERWEAR Horn Calvin Klein Timberland Vanaf 4 april ook op zondag geopend v.a. 11.00 uur. Lange Geere 24, Middelburg. lel. 01180-34184 Advertentie CKLEUR-EN STIJL 7 ANALYSE 4 SIETSKE Nieuwe Burg 12 4331 AH Middelburg I Hetzelfde adres en hetzelfde pand maar..... wel een nieuwe naam en een nieuwe collectie. Nieuwsgierig? Kom dan eens langs. (voorheen Edgar Vos boutique) Lange Noordstraat 2 Middelburg 01180-40293

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25