Kleurige kleding voor mannen Steeds meer mannen in trendy ondergoed Terug naar de echte spijkerbroek Romantiek en avontuur in kinderkleding mode VRIJDAG 12 MAART 1993 21 Creativiteit. Daar draait het komende lente en zomer allemaal om in de mannenmode. De mode levert de ingrediënten, maar het is aan de man zelf om daarmee aan de slag te gaan. Er geldt slechts één voorwaarde: het geheel moet vrolijk zijn. Comfortabele vrijetijdsmode, foto Part Two Zelfs in de city-kleding voor mannen is kleur troef. Vooral de aqua-tinten en petrol, maar ook harde kleuren biljartgroen en rood of juist wat zachtere aardkleuren en vergrijsde pastels laten de losse colberts behoorlijk in het oog springen. De kleuren moeten die de schwung brengen in de pak ken en combinaties. De vormgeving van de jasjes en de broeken is namelijk vrij traditioneel: col berts hebben een één- of drieknoopssluiting mid denvoor of een zes-knoops overslagsluiting met een normale reverskraag en pantalons hebben doorgaans niet al te diepe bandplooien en vrij rechte pijpen die royaal op de schoenen vallen. Ook de dessins verdienen de naam 'blikvanger' niet echt. De uni's en faux-uni's worden hooguit afgewisseld met kleine pied-de-poule- en pepita- ruitjes en vage Prince-de-Gallesruiten of vrolijker streepdessins en wat landelijk aandoende ruitjes motieven. De overhemden zijn bont, met de meest uiteenlo pende dessins. Van vlek-dessins tot grote abstrac te figuren, uitbundige bloemen- en fruitmotieven, en diverse ruiten. Opvallend bij de hemden zijn niet zozeer al die motieven, maar vooral de ver schillen in kleurintensiteit. Zijn sommige prints zo hard van tint dat ze in de verte doen denken aan de Pucci-dessins uit de jaren zeventig, andere maken juist een wat afgewassen indruk, soms zelfs uitge sproken vaal. Wat de hemden wel met elkaar ge meen hebben is de belijning; die is vrij royaal met een normaal boord of een button-downkraag met iets langere punten. Zo'n gedessineerd hemd kan ook prima in de vrije tijd worden gedragen. Onder een sportieve blou- son of parka bijvoorbeeld met niet al te felle kleur vlakken of contrasterende voering en 'versierd', met grote (klep)zakken, een capuchon en koord- sluitingen. Vooral in het voorjaar zijn de nieuwe jacks met een rubberized coating of de sportieve korte jassen van oliedoek of glanzend nylon behal ve modieus ook heel praktisch. De dunne gebreide tops zijn 'in' komende zomer. Polo-shirts (bij voorkeur met brede verticale stre pen), dunne truitjes met een kraag en een korte rits, turtle-neck- en coltruien, maar vooral veel royale T-shirts steken de geweven hemden flink naar de kroon. Heel eigentijds, maar ogenschijn lijk behoorlijk ouderwets, zijn de nieuwe tricot- shirts in interlock-stijl; geribbelde hemden zoals opa ze vroeger droeg in gemêleerd beige of grijs, met een klein boordje en knoopjes aan de hals. Spijkerbroek Dat de 'roots' van de 'good-old' spijkerbroek in de Verenigde Staten liggen, is algemeen bekend. Toch lijkt het wel alsof de herkomst ervan komen de zomer nog eens extra moet worden benadrukt; de jeanssector is dan ook op-en-top Amerikaans. Het authentieke, vrij strakke heupmodel met zijn aansluitende pijpen is weer helemaal in. Hoewel merendeels nog in een gewassen variant zijn er voor de 'echte liefhebbers' zelfs weer ongewassen, diep-indigoblauwe jeans op de markt, die pas na de eerste wasbeurt wat soepeler worden. De bij passende spijkerhemden zijn al net zo diep don kerblauw. Maar voor wie deze terugkeer naar de glorietijd van de spijkerbroek, de jaren zestig, niet zo erg hoeft, biedt de zomermode talloze jeans in ver schillende belijningen en in diverse (wat vale) kleuren. Ze worden bij voorkeur gedragen met een T-shirt, een polo-shirt of een sweatshirt, maar dan wel in rugby- of base-ballstijl met enorme teksten en em blemen. Helemaal 'af is zo'n combinatie pas met een origineel base-balljack, wederom afgeladen met reusachtige teksten, cijfers en emblemen, of met een stoer zwart leren motorjack vol ritsen en metalen drukknopen. Onafscheidelijke partners van de spijkerbroek zijn ook de traditionele spijkerjasjes en spijker hemden. In plaats van een spijkerjasje kan ko mende zomer ook heel goed een mouwloos jasje als een soort bodywarmer over het hemd worden ge dragen of een wat langere, openvallende denim hes zonder mouwen. Een stuk fleuriger zijn de fantasie-spijkerhemden. Grapjes De nieuwe zomermode voor de man krijgt een ex tra vrolijk accent door de grappige accessoires. Je moet er soms een bril bij opzetten om ze goed te kunnen onderscheiden, maar met name de kleine dasprints zijn die moeite wel waard. Op sommige dassen komen we komische striphelden, zoals Snoopy of Lucky Luke tegen, maar ook allerlei an dere fantasiediertjes of 'vreemde' voorwerpen; ui teraard naast de gebruikelijk bloemetjesdessins en traditionele dasprints. Kitty van Gerven Recente onderzoeken wereldwijd hebben het uitgewezen: mannen met een brede interesse in het algemeen en belangstelling voor mode in het bijzonder, willen modieus ondergoed. Kortom: mannen willen hun eigen 'lingerie'. C&A kon er niet onderuit en brengt daarom in maart in vrijwel alle filialen in het land de allernieuwste snuljes op het gebied van herenondergoed. De moderne man kan zich niet aan de 'vervrouwe lijking' van de maatschappij onttrekken. Hij zal moeten geloven aan de ondermode voor mannen, meldt de kledinggigant die vaak de trends zet. En was de boxershort al een doorslaand succes, de 'gewone' ouderwetse mannenonderbroek is nu ook terug maar wel in een uiterst modern 'jasje' gestoken. Het loopt nog niet storm, maar als de voortekenen niet bedriegen gaan de heren zich dit jaar massaal steken in spannende heren-lingerie uit één stuk. Zelfs volgens de Duitse - van oudsher gedegen en behoudende ondergoedfabrikant - Gebroeders Mey zullen de mannen massaal en gretig gaan grij pen naar onderbroek en hemd aaneen. Die 'onder pakken' - een verrassende en eigentijdse versie van opa's hansop - zijn dan vaak voorzien van een diepe knooplijn. hebben brede schouderbanden en zijn gemaakt in nieuwe ribstructuren. De mannen-lingerie wordt voornamelijk vervaar digd uit katoen en/of katoen met lycra, wol met lycra en viscose. Het wit heeft zijn intrede gedaan in wat de wereld van de chique onderkleding ge noemd kan worden, waarin afwijkende kleuren zo als paars, aubergine en rood, tot nu toe de toon aangaven. Maar wit is sterk terug en niet alleen als het de collecties voor de mannen betreft, want ook voor de vrouwen blijkt het een absolute 'klapper' te worden dit voorjaar en deze zomer. De actuele tegenhanger is het zwart. Ook marine blauw is voorradig, evenals jeansblauw/bordeaux- rode streepdessins en gemêleerd grijs. De uitsmij ter is een vertaling van de eigenzinnige boxers horts van Calvin Klein: een onderbroek met brede elastieken tailleband en knopengulp. De combinaties maken de mode voor de man. foto Kreymborg De spijkerbroek en het polo-shirt spelen komend seizoen een hoofdrol. foto Hij Evenals de mode voor volwassenen bevat de kinderkleding voor komend seizoen veel invloeden en stijlen. Maar de kindermode is niet klakkeloos overgenomen van de 'grote' mode. Frisse kleurtjes, boerderijdieren en zeevarenden bepalen het kinderkledingbeeld voor de lente en de zomer. De vormgeving van de jasjes en de broeken in de City-stijl is vrij traditioneel, foto Peter van Holland Een combinatie van spijkerbroek met jeanshemden en gilet. foto Hij Koeien, paarden, varkens, schapen en kippen, kortom boerderijdieren. Zij spelen een grote rol in de nieuwe collecties kinderkleding. De die ren komen veelvuldig voor als print en applicaties op shirts, sweaters en jurkjes. De dierenfiguurtjes worden omgeven door fantasierijke borduursels. De kleding bestaat uit tuin- en pofbroekjes, salo- pettes, overgooiers en stoere jasjes. De kleuren zijn wit, blauw, azuur, appelgroen, rood, marine, groen en geel. Maar het is niet alleen een beestenboel in de kin derkleding, ook matrozen, piraten en andere zee vaarders zijn terug te vinden in de kleding voor de kleintjes. Net als bij de damesmode is bij de klein tjes de marine-look nieuw leven ingeblazen. Frisse witte en blauwe tops, broekjes en jurken met ma trozenkragen in verschillende streeppatronen en afbiezingen zijn in deze stijl te vonden. Daarnaast spelen piraten en avontuurlijke zeetaferelen een grote rol. Naast de marinekleding zijn er veel spij kerbroeken en sportieve sweaters te vinden. Nostalgie speelt ook komend seizoen mee, met na me in kleding voor meisjes. Broderie, mille fleur- dessins, nopjes, fruitmotieven en kleurige bloe men bepalen hier het beeld. Jurkjes, broekjurkjes, rokjes en mouwloze knoopbloesjes zijn bedrukt met deze prints. Ruiten bloesjes worden gecombi neerd met vrolijke broeken met fruitprints en bloemen worden vaak samen met gekleurde stre pen gedragen. Out. of Africa lijkt ook zijn sporen nagelaten te hebben in de kleding voor kinderen. Stoere broe ken, sweaters en jacks in aardetinten en bodywar mers, jacks, bermuda's en T-shirts met safari-la bels maken hier de dienst uit. Vrolijke gestreepte salopette en landelijk gebloemd broekjurkje. foto C&A Strepen en plaatjes in blauw, rood en wit maken de zeevaarderstrend, foto Schiesser

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 21