Lubbers dreigt met ingrijpen Moord op bezorgster schokt wijkbewoners Viskotter zinkt op Noordzee Massale traktatie Ned. Bank verlaagt rente met kwart pet Jeltsin blijft kalm onder politiek spervuur f Antillen-conferentie mislukt Bemoeienis Den Haag struikelblok laclit met zon mlkenvelden afgewisseld met zon. Zwakke ivind door perio den met zon. Zwakke wind uit zuidelij- richtingen. Zacht met temperatu- n tussen 11 en 13 graden. 236e jaargang no. 59 ponderdag 11 maart 1993 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand KANTOORMEUBELEN 40 JAAR HEEFT U HEM AL ONTVANGEN? Onze kleurrijke catalogus vol kantoormeubelen ••COLLECTIE 1993" Bel ons even voor GRATIS toezending! ROOSENDAAL RECHTZAAD 15-A 01650-52 888 OOK IN BEST •DUIVEN •LEIDERDORP 5000 m2 showroom co sjmo Morgenavond eerste Cottonclub in de vernieuwde Cosmo N.m.v. Passé Partout 'edere zondagmiddag van 14.00-19.00 uur DansClassics middag min. Ift. 18 jaar DEN HAAG - Haagse ondernemers boden gisteren alle medewerkers van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (vrom) een gebakje aan. Zo'n driedui zend taartjes vormden in de hal van het ministerie een mozaïek van slagroom, marsepein, ker sen en cake. Aanleiding voor de traktatie vormde de nieuwe huisvesting van vrom en het feit dat veel bedrijven zich in de binnenstad vestigen. Gevolg daarvan is, zo stellen de ondernemers tevreden vast, een positieve economische ontwikkeling van Den Haag. foto ANP Greenpeace Het actieschip Solo van Green peace meerde woensdag af in de Vlissingse tweede binnenhaven. Zaterdag 13 en zondag 14 maart is aan boord van het schip een tentoonstelling over het gebruik van chloor te bezichtigen. Met tekst en beeld worden de nega tieve effecten van chloor op het milieu O belicht. I O Bekertoernooi Feyenoord heeft aan de kwartfi nale van het toernooi om de KNVB-beker tegen FC Zwolle geen goede herinneringen over gehouden. De Rotterdammers wonnen pas na strafschoppen van de eerste divisionist, maar ze moesten ook toezien hoe Henk Fraser met een kuit beenbreuk het veld O moest verlaten. I Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21 Communisten protesteren woensdag in Moskou tegen Jeltsin. van onze correspondent MOSKOU - Onder aanvoering van parlementsvoorzitter Chas- boelatov hebben de conservatieven op het woensdag in Moskou begonnen Volkscongres de aanval geopend op Jeltsin. Chasboe- latov en andere sprekers verweten de president en diens advi seurs het land te ruineren, de Grondwet te schenden en de gewa pende macht bij het politieke conflict te betrekken. Jeltsin bleef kalm en zei woensdagavond tegen journalisten dat het Congres een 'normaal verloop' had. Hij wil vandaag de ruim duizend afgevaardigden toespreken en zal een compromis pre senteren voor een machtsdeling tussen president, regering en parlement. Jeltsin liet het voorstel gisteren al verspreiden. Hij wil dat een groot aantal financiële instellingen, zoals de Centrale Bank, door het parlement wordt overgedragen aan de regering. Volgens dit voorstel moet wel verantwoording over het gevoerde beleid aan het parlement worden afgelegd, maar moet het beheer over de foto E PA instellingen zelf in handen van de regering komen. Veel verzet ontmoet het referendum dat Jeltsin op 11 april wil laten houden, en waar de kiezers zich uit moeten spreken over de vragen of Rusland een presidentiële republiek moet worden en of het uit de Sovjet-tijd stammende Volkscongres vervangen moet worden door een twee-kamerparlement. eltsin wil alleen van het referendum afzien als het Congres ak koord gaat met zijn compromis. Jeltsin kwam ondanks hevige aanvallen op zijn beleid nog niet echt in de problemen. Een resolutie die alle presidentiële voor stellen van de hand wees en vervroegde verkiezingen volgend voorjaar eiste, haalde het niet. Op voorstel van Jeltsin stelde Chasboelatov vervolgens een 'verzoeningscommissie' in. Die moet vanmorgen een voor alle partijen aanvaardbare resolutie te presenteren. Jeltsin verwachtte niet dat zijn voorstel het haalt. Volgens vice-premier Sjomeiko heeft hij daarvoor teveel tegen standers. Maar de president zei dat hij ook nog een variant op zak had, die naar ieders zin zou zijn. van onze correspondenten lenri Kruithof Stella van Rijn jr> WILLEMSTAD - De conferen- lie over de toekomst van de Ne derlandse Antillen en Aruba is «oensdag mislukt. De partijen «eigerden akkoord te gaan met hel laatste voorstel van pre mier Lubbers. „Lubbers wil van ons een provincie van Neder- 0: and maken", aldus de delega tieleider van Curasao. De kern van het conflict ligt in tie rol van de koninkrijksrege ring bij de waarborgen van de ieugdelijkheid van bestuur. Cu rasao, Aruba. St. Maarten en de Antilliaanse regering vinden dat de Nederlandse bemoeienis veel te ver gaat. Veel zelfstandigheid diezenu al hebben, wordt hen in het laatste voorstel ontnomen. premier Lubbers probeerde na afloop van de conferentie de mis- ini lukking te verdoezelen. Hij legde eks erde nadruk op dat op veel pun- tps ten wel overeenstemming be te? staat. Maar hij kon niet verhul len dat over de cruciale voor- UTRECHT (ANP) - Als het aan deVervoersbond FNV ligt, hoeft NS geen garantie af te geven om /edjniemand gedwongen te ontslaan als gevolg van de reorganisatie. De bond wil wèl afspreken dat het vermijden van gedwongen dl-- ontslagen het uitgangspunt is van het sociaal plan. Bovendien afj. moet een periode van zeker drie aar gelden, waarin overtollige verknemers intern of extern k herplaatst kunnen worden, ïind Garantie geen ontslag NS niet heilig voor FNV Justitie en de procureur-gene raal (inclusief het openbaar mi nisterie en bepaalde politieta ken). Ook op financieel terrein wor den er enkele harde maatregelen genomen voor de drie grote ei landen. Het financieel beheer moet onafhankelijk worden ge controleerd met als uitgangs punt een sluitende begroting- Als dat niet lukt, wordt een meer jarenbegroting opgesteld die door de Koninkrijks- (lees: de Nederlandse) regering moet worden goedgekeurd. Feitelijk betekent deze regeling dat de ei landen onder curatele van Ne derland komen. Gemeenten De kleine eilanden, Bonaire, St. Eustatius en Saba en aanvanke lijk ook nog St. Maarten, krijgen een nauwe band met Nederland. Zij worden 'gemeenten buiten gaats' zoals een ingewijde het noemde. Dat betekent dat zij bij vrijwel alle taken die hun eigen bevoegdheden te boven gaan, bij de Nederlandse regering moet aankloppen. Mocht er bestuurlijk op een van de grote eilanden iets misgaan, dan kan de Koninkrijksregering het bestuur van dat eiland een aanwijzing geven. De eilandsbe stuurders zijn dan verplicht die aanwijzing op te volgen. Blijven zij dan nog in gebreke, dan kan de Koninkrijksregering zelfs het volledige bestuur van het eiland tijdelijk overnemen. Nederland hoopt met dit strenge toezicht een eind te maken aan de naar de mening van de Neder landse politici chaotische toe stand op enkele Antilliaanse ei landen op bestuurlijk en finan cieel terrein. Havens Het Rotterdamse tankopslag- en transportconcern Van Omme ren vreest voor de toekomst van de Nederlandse havens als de overheid geen voorwaarden schept die de concurren tiekracht van de scheepvaart waar- Q borgt. w waarde van de Nederlandse re gering voor autonomie (deugde lijkheid van bestuur) nog niet het begin van overeenstemming werd bereikt. De eilanden hou den vast aan hun huidige grote zelfstandigheid. Over drie maanden zal tijdens een nieuwe conferentie worden geprobeerd alsnog overeen stemming te bereiken. In de tus sentijd zullen werkgroepen pro beren oplossingen aan te dragen voor de gerezen diepgaande ver schillen van inzicht. Premier Lubbers zette die vervolgconfe rentie meteen al onder grote druk. Hij dreigde met ingrijpen door Nederland op bestuurlijk en financieel terrein als die con ferentie niet tot succes leidt. Eindvoorstel Het eindvoorstel van premier Lubbers komt op het volgende neer. Een aantal functies die nu nog door de regeringen van de Ne derlandse Antillen en Aruba worden vervuld, zullen in de toe komst door de koninkrijksrege ring worden overgenomen. De wijzigingingen betreffen de posi tie van de gouverneur (een soort commissaris van de koningin), het gemeenschappelijk Hof van 3 luharto herkozen d' JKARTAIRTR/ANP)-Zonder temming heeft het 1.000 leden lellende Volkscongres van In- onesië president Suharto, zo- ils verwacht, herkozen. De 71- Advertentie naar het surfstrand. Een heel vriendelijk meisje. Ik heb haar gisteren nog gezien, in het me trostation". Bijna iedereen in de directe om geving hoorde gistermorgen rond kwart voor zes het gegil. Een omwonende: „Het pro bleem is datje nooit precies weet waar gegil vandaan komt". Ver schillende mensen belden toch de politie. In het hoekhuis naast de plaats van de moord, sloeg de hond, een zwarte bouvier, met een aan toen de angstkreet van het meisje klonk. „Ik dacht niet aan het allerergste", zegt be woonster Alice Houtkamp. „Eerlijk gezegd ging m'n eerste aandacht uit naar de hond. dat die niet de hele buurt wakker zou maken". Daarna ging ze te rug naar bed, er werd tenslotte wel vaker gegild. „Pas later rea liseerde ik me dat, als ik het had geweten, ik de hond erop af hand kunnen sturen". Een jongen praat over de proble men van de bezorgers in Om moord. Een bezorgeris er een week of zeven geleden bedreigd met een mes, en naar verluidt een geweer met afgezaagde loop. Hij moest zijn jas en schoenen af geven en deed later aangifte. Anderhalve week later moest een andere bezorger het ontgel den. Een jongen die hem wilde helpen, kreeg een trap in z'n buik. De volgende dag gingen ze met z'n vieren op pad, en weer werden ze lastig gevallen. „We hebben toen maar bij een abon nee aangebeld, om de politie te waarschuwen. Het werd zo drei gend, dat we op de fiets spron gen, en maakten dat we weg kwamen". gehouden in afwachting van pompmate- riaal. In het begin van de avond zonk het als nog. Op het eerste alarm zette volgens de kustwacht „een ware Armada" aan collega vissers koers naar de aanvaring. Ook red dingboten uit Callantsoog, Den Helder, Eg- mond aan Zee en Petten, een voormalig douane-vaartuig, twee mijnenvegers en het marinefregat Piet Heyn schoten te hulp. Toen de Texelse kotter dreigde te zinken, steeg een boordhelikopter van het fregat op arige Suharto regeert Indone sië al 27 jaar met ijzeren hand kan nu een nieuwe termijn van vijfjaar volmaken. bij iedere presidentsver- kiezing sinds hij in 1966 aan de macht kwam, had de gepensio- lieerde generaal geen tegenstan- kili der. „Omdat er slechts één kan- Ididaat is, is hij volgens de wet lof automatisch president", fan «voorzitter Wahono van de volks vergadering. Hij vroeg of de as semblee het daarmee eens was en vervolgens stonden alle leden As lis één man op en applaudis- terden. vla- door Marcel Potters ROTTERDAM - Ommoord woensdagmiddag. In de Rotter damse wijk wordt verslagen ge reageerd op de gewelddadige dood van de 18-jarige kranten- ibezorgster Fatima. Een vrouw loopt met bloemen in de hand naar de overkant van de Verf- brem, de plaats van de moord. Ze laat paarse chrysanten ach ter: „het gaat me alleen maar om de herinnering aan dit meis je. En om steun aan de ouders, als ze hier voorbij komen". De rechercheurs en geünifor meerde politiemensen zijn weg. J Ze hebben vergeefs gezocht naar :1"' mes waarmee Fatima werd vennoord. De putten werden m leeggepompt. Op straat spreken mensen erover, ieder een schijnt het blondgelokte slachtoffer te kennen. Een jon den1 „Fatima was een goeie ken nis van ons, ze ging vaak mee Advertentie De drie mannen die gisteroch tend zijn aangehouden, ontken nen elke betrokkenheid bij het misdrijf. Ze zijn door een team van 20 rechercheurs aan de tand gevoeld, maar gaven gisteren nog geen verklaring voor hun aanwezigheid in de buurt van de plaats des onheils. „Voorlopig is die omstandigheid het meest be lastend voor hen", zegt politie woordvoerder W. de Rooij. De auto van de drie wekte de argwaan van een omwonende, die de politie belde. Toen die de mannen wilde aanhouden, ver zetten zij zich. „Dat was aanlei ding hen aan te houden", aldus De Rooij. De verhoren verlopen moei zaam, omdat de drie gebrekkig Engels en Duits spreken. „Ze zeggen slechts de Servo-Kroati- sche taal machtig te zijn", aldus de woordvoerder. De dagbla duitgevers hebben naar aanlei ding van de moord de wervings campagne op tv voor bezorgers opgeschort. IJMUIDEN (ANP) - De Nederlandse viskot- ters Texel 1 en de Goedereede 31 zijn woens dagmiddag op 35 kilometer uit de kust van Petten door nog onbekende oorzaak in aan varing gekomen. Daarbij is niemand ge wond geraakt. Het Texelse schip liep drie scheuren op aan stuurboordzijde. Het kreeg daardoor zoveel water binnen dat het dreigde te zinken. Door inklemming tussen twee andere kotters kon het vaartuig aanvankelijk drijvend worden DEN HAAG (GPD) - De Neder- landsche Bank heeft woensdag de officiële rentetarieven op nieuw met een klein stapje ver laagd. Evenals in België gaan alle tarieven vandaag met een kwart procent omlaag. De be slissing in Amsterdam en Brus sel werd genomen zonder de be langrijke bijeenkomst van de Duitse Bundesbank, volgende week donderdag, af te wachten. Volgens de centrale bank in Amsterdam was de nieuwe ren teverlaging mogelijk dankzij de sterke positie van de Neder landse gulden binnen het Euro pese Monetaire Stelsel en de rentedalingen in binnen- en bui tenland. Op de geld- en kapitaalmarkten wordt al langer rekening gehou den met een renteverlaging in dit deel van Europa. Hierop vooruitlopend daalde de rente op de Nederlandse geld- en kapi taalmarkten de afgelopen week aanzienlijk. De meeste banken en verzekeringsmaatschappijen verlaagden de afgelopen dagen daarom ook de rentes voor hypo theekleningen en spaarrekenin gen met ongeveer een half pro cent. De verlagingen die De Neder- landsche Bank (DNB) opnieuw doorvoert hebben geen directe invloed op de rente die aan parti culieren in rekening wordt ge bracht of die particulieren ont vangen op hun tegoeden. Bedrij ven zullen wel op korte termijn de gevolgen van de officiële ren teverlagingen merken. Tarieven die banken hanteren voor een re- kening-courant van een bedrijf zijn wel direct gekoppeld aan het promessedisconto van DNB (plus opslag door de banken). Het promessedisconto zakt nu van van 8,50 naar 8,25 procent. Op iets langere termijn kan de nieuwste renteverlaging ook ef fect hebben voor particuliere rente-betalers en -ontvangers. Zo steeg na de aankondiging van DNB ogenblikkelijk de koers van langlopende. Neder landse staatsleningen. Het ren dement daalde daardoor van 6,49 procent eerder op de dag tot 6,43 procent bij sluiting van de beurs. In bankkringen is men er van overtuigd dat dergelijke ka pitaalmarktrentes in de nabije toekomst verder omlaag kun nen. Oormerken vee DEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven heeft niet het laatste woord willen spreken in de zaak rond het oormerken van koeien. Met de uitspraak van 17 februari 1993 dat niet met spoed onthef fing van de verplichting hoeft te worden verleend aan vier vee houders is geen definitief oor deel gegeven. om de zes opvarenden in veiligheid te bren gen. Deze slaagden er echter in het schip drijvend te houden en konden aan boord blijven. Een sleepboot van Smit Tak zou de Texel 1 daarop met de beide ondersteunende sche pen naai- Texel of Den Helder brengen. Tij dens het transport stroomde echter op nieuw veel water binnen en zonk het schip alsnog. De opvarenden zijn tijdig in veilig heid gebracht. KIJK IN DE GOUDEN GIDS OF BEL GRATIS 06-0181 (Advertentie) STOFZUIGER. MET DRAAITOP SYSTEEM, REGELBARE ELEKTRONISCHE ZUIGKRACHT. STOFZAK- VOL-INDICATOR. SNOER- OPROLAUTOMAAT EN 4 MONDSTUKKEN. 3 JAAR GARANTIE OP DE MOTOR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1