PZC'krullebalé ROVINCIALE ZEEUWSE COURA f)ow Terneuzen: 300 banen weg Brinkman leidt CDA naar de verkiezingen UTSPOT M GEHAKT. dagmenu.., leggen {openbare leven Maarten lam 9.99 Internationale viering Dag van de Vrouw Kok: voor niemand koopkrachtbehoud Ook honderden arbeidsplaatsen bij toeleveringsbedrijven op de tocht Proefabonnement 'onnig onnig en droog weer. Kleine kans op njcele stapelwolken. De wind is meest alig uit zuidoostelijke richting. Ma- ■jnumtemperatuur rojid 9 graden. '"Var t«36e jaargang no. 57 nsdag 9 maart 1993 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen onze verslaggevers RNEUZEN - Ongeveer drie- derd werknemers van Dow Bere elux in Terneuzen krijgen Sat daag (dinsdag) van hun chef "horen dat ze moeten vertrek- Vanmiddag en vanavond den besloten personeelsbij- liomsten gehouden. Dow i goed overleg met de on- lingsraad, niet gekozen rde 'DAF-aanpak'. De werk- ïers hoeven niet te wachten dmC) een ontslagbrief, die in de i de dag wordt bezorgd postbode, jjsej dag al stippelden onderne- leiT gsraad en bedrijfsleiding de volgen gedragslijn uit. Dow- (ordvoerder Nico Blaauw mRaandag: „De mensen worden soonlijk geïnformeerd. Ze gen van ons een aanbieding, i ontslag of een vertrekpre- spreken wij niet." nsen van zevenenvijftig jaar ouder moeten, zo werd maan- g duidelijk, sowieso rekenen een 'gouden handdruk'. In de este gevallen bestaat het ani bod uit twintig maandsala- nt. (bruto). Het Dow-perso- itsiiel dat voor afvloeiing in aan- onérking komt krijgt een voor- H op individuele basis. De irknemers krijgen een maand de tijd om tegen dat voorstel 'ja' of 'nee' te zeggen. Daarnaast, zo werd maandag in Dow-kringen gemeld, zouden ook nog tientallen operators die de afgelopen jaren binnen het concern niet bepaald uitblon ken door inzet, moeten vertrek ken. Het zou om minstens vijftig mensen gaan. Maandag was de onrust op het bedrijf groot. Ook hoger gekwalificeerd perso neel, dat de afgelopen jaren dankbaar gebruik maakte van het unieke flexioen-systeem (pensioen-afdracht op een door de werknemer zelf te bepalen moment), loopt nu risico's. Tien tallen Dow-mensen verdienden de laatste jaren goed geld, maar bouwden niet aan hun pensioen. Volgens Dow-woordvoerder Ni co Blaauw wordt pas woensdag echt opening van zaken gege ven. „Dan is iedereen binnen het bedrijf, bij alle vestigingen van Dow-Benelux dus. geïnfor meerd. Het is niet meer dan netjes om dan pas de media op de hoogte te stellen." De ondernemingsraad van Dow werd begin februari uitgebreid geïnformeerd over de financiële situatie binnen het concern en de reorganisatie-voorstellen, die op stapel stonden. Or-voorzitter Piet Acke maan dagavond: „Het is een giganti sche klus geweest, waarbij we geen moment de persoonlijke drama's die je in dit soort situa ties ongetwijfeld meemaakt, uit het oog hebben verloren. We hebben de kwaliteit van de ma nier waarop de hele operatie moest worden uitgevoerd, cen traal gesteld. Bovendien hebben we steeds gehamerd op het be lang van het voorkómen van sluiting van fabrieken in Ter neuzen." Acke is er van over tuigd 'dat het weer goed komt bij Dow'. „We zitten nu inderdaad in een situatie dat we de zeilen naar de wind moeten zetten. Maar de in stallaties zijn in prima conditie: als de economie straks weer aan trekt, staan we er weer." De leek r« illy Eckstine erleden andjrrsBURGH (AP) - De Ame- anse zanger-bandleider Bil- ckstine, die in de jaren '40 en I hits had met onder andere /Du! ols rush in en Blue moon, is V«4andag op 78:jarige leeftijd jrleden. Eckstine, die ook 'Mr. werd genoemd, was aan het id van de j aren '40 de populair- zanger van de VS. ronk prijst ubbers als root staatsman N HAAG (GPD) - Minister lelijk nk (ontwikkelingssamen- king) gaat in een volgend linet liever verder met pre- ir Lubbers dan met zijn ogde opvolger Brinkman, nk omschrijft de CD A-leider ilijk een groot staatsman, into -ubbers is een staatsman die ven de partijen staat, zijn ka- Oen iet in moeilijke tijden behoor- at k door woelingen heen heeft loodst en bewezen heeft dat •l,i dat kon met zowel de VVD als tde PvdA. Zo iemand raak je ongf 1 graag kwijt", aldus Pronk Earkt ïaandagochtendvoordeNCRV- Dan idio. ersc! an onze correspondente port! )f i re!- Mike Hersbach, medewerker van de Haagse dienst welzijn, kreeg maandag een roos van zijn collega's Corrine de Beer (links) en Ingrid Steenvoorde. Reden daarvoor was zijn 'vrouwvriendelijk optreden'. foto Ed Oudenaarden/ANP PARIJS (AFP/GPD) - Solidariteit met de Bosnische vrouwen die het slachtoffer zijn geworden van verkrachtingen tijdens de oorlog in Joegoslavië, was een van de hoofdthema's van de In ternationale Dag van de Vrouw die maandag over de hele we reld werd gevierd. In Genève betoogden 600 vrouwen. Zij overhandigen een petitie aan de VN-Commissie van de Mensenrechten, waarin zij eisen dat verkrachting tot 'misdaad tegen de menselijkheid' wordt verklaard. In Den Haag installeerde staatssecretaris Ter Veld (sociale za ken) projectgroepen. Die houden zich bezig met speerpunten uit het Beleidsprogramma Emancipatie: vergroting van deelname van vrouwen aan besluitvorming, herverdeling onbetaalde ar beid en zorg en doorbreking van beeldvorming rond 'mannelijk heid' en 'vrouwelijkheid'. Minister Kok (financiën) kreeg een programma van Tien Eisen van de Associatie voor Herverdeling van Betaalde en Onbetaal de Arbeid en het Breed Platform voor Economische Zelfstandig heid. Die zeggen dat per jaar acht miljard gulden bespaard wordt op kostwinnersvoordelen, nu steeds meer vrouwen betaald werken. Dat geld moet gebruikt worden voor kinderopvang, uit breiding van werkgelegenheid en verbetering van de arbeidsom standigheden voor vrouwen. zie ook pagina 11 voorzitter van de ondernemings raad is niet ontevreden over de resultaten die de onderhande lingen over de reorganisatie tot nu toe hebben opgeleverd. Dow ziet wereldwijd de winsten dag na dag slinken. Verwacht wordt dat het bedrijfsresultaat van de vestiging Terneuzen (met 2800 mensen de grootste buiten de Verenigde Staten) opnieuw negatief zal uitpakken. De jaar cijfers worden binnenkort be kend gemaakt. Eind vorige week werd een groot aantal verschui vingen binnen de top van Dow- Benelux en Dow-Europe bekend gemaakt. Districtsbestuurder Bram Oudenaarden van de In dustriebond FNV ging er begin februari al vanuit dat er bij Dow voor het einde van dit jaar twee honderd a driehonderd werkne mers moeten vertrekken. Oude naarden maandag: „Ik wacht gelaten af, want ook wij weten niet precies wat Dow gaat mee delen. Maar wij vrezen inder daad het ergste." Contractors Dow sleept in zijn val een groot aantal contractors mee. bedrij ven die op contractbasis vooral onderhoudswerk verrichten op de terreinen van de chemie-gi- gant. Bij het gewestelijk ar beidsbureau en het kantonge recht stromen de aanvragen voor een ontslagvergunning, al dan niet collectief, binnen. Be drijven als Troost Mechacon en Rheinhold Mahla Nederland willen van een man of twintig per bedrijf af. Datzelfde - of nog erger - geldt voor andere toele veringsbedrijven in de regio Zeeuwsch-Vlaanderen. Een dui delijk beeld van het olievlek-ef fect bestaat nog niet. maar het moet gaan om honderden werk nemers, ook in het midden- en kleinbedrijf. Onderzoek naar massagraf uit 2e wereldoorlog HAREN (ANP) - Een groep stu denten van de Technische Uni versiteit Delft verricht in het Groningse natuurgebied Appel- bergen nader onderzoek naar de lokatie van een mogelijk massa graf met slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Dat maakte de gemeente Haren maandag bekend. Eind januari maakte een ver kenningsvliegtuig van Defensie van het bosrijke gebied luchtop namen. Die zijn vergeleken met fotomateriaal van de Britse luchtmacht uit 1935 en 1943. De ze analyse heeft twaalf verdach te lokaties in beeld gebracht. .2HLLEMSTAD - Het openbaar Wt ven op Sint Maarten is maan- ag lam gelegd door proteste- nde groeperingen die op stra- jjisehe punten het verkeer okkeren. Uit naam van de ver- tuigde organisaties en het co- nité Bezorgde Burgers hebben in een brief aan de gouver- Ï9-9é ieur hun onvrede geuit over de wlitieke situatie. organisaties eisen nieuwe i erkiezingen en de onmiddellij- :e ontbinding van de Eilands raad en het bestuurscollege. ühaos Deze zouden niet langer het volk ertegenwoordigen. Daarnaast r p gangen de critici de ontbin- jniij üng van de top van het water- p'Y elektriciteitsbedrijf Gebe V?.vanwege de aanhoudende pro- blemen met distributie) en de af- ''Maffing van de maatregel voor 'oger toezicht, waarmee Sint full'! full"! Maarten onder curatele is ge steld. Sint Maartenaren melden maandag dat de toestand op het eiland chaotisch is, maar dat on lusten waren uitgebleven. De si tuatie zou redelijk rustig zijn. Het verkeer is op enkele strate gische punten afgesloten met bussen, trucks en graafmachi nes. Zo zijn de weg naar de lucht haven, de grens met het Franse deel en toegangswegen naar het stadscentrum afgesloten. Veel winkels in Front Street zijn dicht, evenals scholen. Veel werknemers verschenen gisteren niet op hun werk omdat ze er niet konden komen. De luchthaven is wel open. de toe- leidingsweg is bij een kleine brug dicht. Toeristen kunnen tot daar ko men, moeten dan te voet over steken en kunnen aan de over kant met een taxi verder. pagina 3: Antillen voor einde centrale regering L. C. Brinkman. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het partijbestuur van het CDA heeft gisteravond fractievoor zitter L. C. (Elco) Brinkman aangewezen als lijsttrekker voor de Tweede-Kamerverkie zingen in mei volgend jaar. Daarmee komt er een eind aan de speculaties over de positie van Brinkman. Die hadden vooral betrekking op het even tueel aanblijven van premier Lubbers als CDA-leider na de eerstvolgende kamerverkiezin gen. Het partijbestuur koos eenstem mig voor van Brinkman. De laat ste heeft het lijsttrekkerschap intussen aanvaard. „De discus- Miljoenenbuit bij overval Curasao Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft onge wijzigd. Informeer bij uw ff AH winkel. TLLEMSTAD (ANP) - Vier Spaanssprekende mannen hebben laandagochtend een bankfiliaal op Curasao overvallen en zijn er gegaan met ruim driekwart miljoen gulden, essf jjevier mannen hielden met handgranaten en automatische wapens jyn llet bankpersoneel in bedwang. Op hun bevel werd de hoofdkluis tee I ^e°')0nc*waarna ze met geld de benen namen. ^overvallers waren goed op de hoogte van de situatie. Maandag P een begin worden gemaakt met de uitbetaling van de pensioe- P. waardoor meer geld dan normaal in het bankgebouw aanwezig ■■I Cd Panklare gesneden hutspot, QQ schaal 500 gram Gehakt half om half, Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 13 maart as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. sie over de vraag of het Lubbers of Brinkman moet worden, is wat mij betreft nu afgesloten", aldus CDA-voorzitter Van Vel- zen gisteravond. In een verklaring zegt het be stuur dat de beslissing volgt op de 'eerdere belangwekkende aanbeveling' van Lubbers om Brinkman aan te wijzen als lijst trekker. Gezien de opstelüng van het nieuwe verkiezingspro gramma, was het volgens de be stuurders gewenst duidelijkheid te scheppen over de nieuwe lijst trekker. „Ook de actuele sociaal- economische problemen van ons land voorzien keuzen op lan gere termijn in het nieuwe ver- kiezingsprogramm. die duide lijkheid over het lijsttrekker schap wenselijk maken", aldus de verklaring van het partijbe stuur. Formeel moet het besluit nog worden goedgekeurd door een aantal andere partijorganen. Premier Lubbers heeft kort na het aantreden van het huidige kabinet Brinkman zelf aangewe zen als zijn mogelijke opvolger. De huidige CDA-fractievoorzit- ter was daar niet zo gelukkig mee. Vorig jaar zei hij in een in terview „de stage-periode" wat te lang te vinden. Onduidelijkheid CDA-voorzitter Van Velzen be sloot vorige week om met een snelle actie een einde te maken aan de onduidelijkheid over het lijsttrekkersschap. Hij heeft Lubbers, die deze week voor de Toekomstconferentie op de An- Wapenbezit Of het gebruik van wapens on der uitgaande jongeren toe neemt is. volgens de politie, moeilijk te achterhalen. Het aantal in beslaggenomen vuur wapens wordt wel geregistreerd, maar met steekwapens gebeurt dat niet. Ook bij de ho reca is de mening hier- Q over verdeeld. w Kandidaat De PvdA in Zeeland heeft de 35- jarige drs G. L. C. M. de Kok uit Goes aangewezen als (kandi- daattopvolger van de vertrek kende gedeputeerde G. de Vries- Hommes. De officiële benoeming icordt in april venvacht. De Kok- zal de portefeuilles recreatie en toerismenatuur en landschap, cultuur, monumenten, jeugd en sport behe- Q ren. w mm Bergkamp Dennis Bergkamp is voor de tweede keer op rij gekozen tot beste voetballer van Nederland. Hij werd uitverkoren door zijn collega's en kreeg de trofee uit handen van Jan Wouters. Wim Jonk, die samen met Bergkamp aan het eind van dit seizoen naar Inter Milan vertrekt, iverd tweede. Tot talentvolste speler van 1992 werd Mare Overmars ook Ajax) [T gekozen. I tillen verblijft, ingelicht. Brink man is pas afgelopen weekeinde na terugkeer van zijn vakantie op de hoogte gebracht. Van Vel zen wilde de opgelaaide discus sie over het lijsttrekkersschap nu direct de kop indrukken. „Je moet ergens een procedure voor de aanwijzing van de nieuwe lijsttrekker starten. Ge zien de grote problemen waar de coalitie voor staat, mogelijk gro te bezuinigingen volgend jaar, leek mij dat nu een goed mo ment", zei van Velzen gister avond. De onverwachte voor dracht is in het partijbestuur volgens hem goed gevallen: „Die is unaniem en met applaus be groet". Samenwerking Vice-premier Kok, leider van coalitiegenoot PvdA, zei enkele dagen geleden in een volgend kabinet liever de samenwerking met Lubbers te willen voortzet ten. Hij twijfelt eraan of Brink man wel geschikt is om premier te worden. Via een woordvoer der liet de PvdA-voorzitter gis teravond weten dat de aanwij zing van Brinkman een hartelij ke gelukwens waard is. De nieuwe lijsttrekker van het CDA had gisteren een gesprek met Kok over diens bedenkin gen. „Kok heeft gezegd dat hij het niet zo bedoeld heeft", aldus Brinkman. Over zijn aanwijzing tot lijst trekker zei hij: „Lubbers en ik zitten elkaar niet in de weg. Ik hecht eraan de werkzaamheden voort te zetten die Lubbers in de loop der jaren heeft gedaan". Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15 EMMEN (GPD) - Alle inkomensgroepen moeten volgend jaar even redig inleveren. Het mag niet zo zijn dal de hoge inkomens de dans ontspringen. Koopkrachtbehoud zit er dus gezien de verslechteren de economische situatie voor niemand in. Vice-premier Kok heeft dit gisteravond gezegd tijdens een spreekbeurt in Emmen. „Werk", aldus Kok, „gaat nu boven inkomen". Hoewel de economie tegenzit, weigerde Kok overigens al te somber te doen. „Er is geen sprake van recessie zoals beginjaren tachtig. We hebben wel te maken met een stevige vertraging van de groei". De bewindsman noemde de vorige week door de CDA-commissie- Zijlstra bepleite bevriezing van de overheidsuitgaven op het huidige niveau „een bruikbaar instrument" bij de komende kabinetsbespre kingen over de overheidsfinanciën. Hij pleitte ervoor, net als premier Lubbers afgelopen vrijdag, bij de toepassing van de Zijlstra-norm rekening te houden met de bevolkingsgroei. Volgens Kok leidt toe passing van die norm volgend jaar tot een verlaging van het financie ringstekort volgens Europese normen. Dat betekent dat er dan zo'n 7,5 miljard gulden bezuinigd moet worden. i Eurvpe5* k*?r %K Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1