PZC zeeland Vaart achter kleinschalige warmte/kracht-koppeling Themapark Neeltje Jans in zicht Twee overvallen op benzinestations in Middelburg mislukt Recherche benadert cafébezoekers over moord in Terneuzen Cultureel Gekleurd in teken van Afrika l l li I i Ongemak 'Gouden' afscheid voorzitter BNMO erontwaardiging ver terugvorderen eld kinderopvang egt )elta Expo en Delta Park gaan samenwerken - MAANDAG 8 MAART 1993 van onze verslaggever MIDDELBURG - Twee overval len op benzinestations in Mid delburg zijn zaterdagavond mislukt. De daders gebruikten een neppistool. De pompbedien den van een station aan zowel de Statenlaan als de Rotter- damsekaai onderkenden dat, waarna de overvallers vlucht ten. Het pompstation aan de Staten laan was zaterdagavond om zes uur als eerste aan de beurt. Een vrij lange jongeman van 25 a 30 jaar stapte de zaak binnen. Ter vermomming droeg hij een groene sjaal voor zijn mond. Hij eiste geld. met het 'pistool' in de aanslag. Al snel ontdekte de pompbediende dat hij werd be dreigd met een neppistool. De dader sloeg op de vlucht. Hij is de Magistraatwij k ingerend. Nog geen uur later kwam een vrouw het benzinestation aan de Rotterdamsekaai binnen. Zij had zich vermomd met een sjaal en een muts en richtte een vuur wapen op de vrouwelijke pomp bediende. Die pakte het pistool van de overvalster af. toen zij zag dat dat niet echt was. De pomp bediende gaf haar nog enkele ra ke klappen, waarna de dader zich vliegensvlug uit de voeten maakte. niet zeggen of de observatie bruikbare aanwijzingen hebben opgeleverd, die kunnen leiden tot de aanhouding van de dader. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het recherche team dat de moord op de 24-ja- rige P. J. Rietbergen uit Hoek onderzoekt heeft zich afgelopen weekeinde op het uitgaansle ven in de binnenstad van Ter- neuzen geconcentreerd. Vol gens onderzoeksleider adju dant H. Schuit hebben de ge sprekken met cafébezoekers verschillende nieuwe aanwij zingen opgeleverd. Het slachtoffer raakte vorige week zondag dodelijk gewond bij een schietpartij in de Dijk- straat. Rechercheurs van de po litie in de Scheldestad benader den afgelopen weekeinde tal van 'uitgaanders' met de vraag of hen de bewuste zondag iets on gewoons was opgevallen. „De gesprekken hebben geresul teerd in extra informatie, dat het onderzoek mogelijk weer wat verder kan helpen", aldus Schuit. De politie tast overigens nog steeds in het duister over de identiteit van de voorvluchtige dader en het motief van de brute actie. Schuit sluit niet uit dat er drugs in het spel zijn. Het buurt onderzoek is inmiddels uitge breid tot de Grenulaan en direc te omgeving. Rietbergen werd zaterdag onder grote belangstelling in Terneu zen begraven. Onder de aanwe zigen bevonden zich ook leden van het rechercheteam. „Dat is gebruikelijk bij dit soort zaken." Schuit kon zondagavond nog Terneuzenaar met messteken in ziekenhuis van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij een steek partij in de binnenstad van Ter- neuzen is zondagmiddag een 23- jarige inwoner van de Schelde stad gewond geraakt. Het slachtoffer is met messteken aan hoofd, been en hand overge bracht naar streekziekenhuis De Honte. Hij verkeerde zon dagavond niet in levensgevaar. De nog onbekende dader is voortvluchtig. De politie van Terneuzen trof het slachtoffer na een melding omstreeks half vijf hevig bloe dend aan op de stoep tussen de Dijkstraat en de Korte Kerk straat. Uit verklaringen van ge tuigen blijkt dat de twee moge lijk ruzie hebben gehad, wat uit eindelijk ontaarde in een steek partij, aldus een politiewoord voerder. De precieze achtergrond van het handgemeen en de identiteit van de dader waren gisteravond nog onbekend. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het zevende Festival Cultureel Gekleurd staat dit jaar in het teken van Afrika ten zuiden van de Sa hara. Het festival brengt een rij ke schakering aan niet-wester- se en allochtone activiteiten H. Eversdijk spreekt over veiligheid GRIJPSKERKE - CDA-Eerste Kamerlid drs H. Eversdijk houdt maandag 22 maart in Grijpskerke een inleiding over de actuele (veilïgheids)politiek. De senator spreekt daar op uit nodiging van het regionaal CDA-verband Walcheren. Aan de lezing van Eversdijk gaat een besloten huishoudelijke ver gadering vooraf, waarin onder meer nieuwe bestuursleden van verschillende CDA-afdelingen op Walcheren worden gekozen of herkozen. Het openbaar gedeel te met de inleiding door de CDA- parlementariër begint om 20.15 uur. De bijeenkomst vindt plaats in het dorpshuis van Grijpskerke aan de Kerkring 1. voor het voetlicht. Zang, dans en muziek uit Afrika voeren de boventoon naast film, lezingen, exposities en allochtone po diumkunsten. Minister Hedy d'Ancona van WVC opent het festival op zon dag 28 maart in de Schouwburg in Roosendaal. Bij deze opening is ook een afgevaardigde van de Minister van Cultuur van Kame roen aanwezig, alsmede de heer A. Mbia, president van het Ca- meroonian Centre of the Inter national Theatre Institute in Yaoundé. Kameroen. Bij de opening verzorgt Francis Bebey. schrijver, dichter en zan ger uit Kameroen een optreden. Daarna zijn er optredens van de Zuidafrikaanse zangeres Busdi Mhlongo en haar band Twasa, het Nationaal Ballet van Kame roen, Willem Jansen met zijn afrikit en een modeshow met kleding uit Kameroen. Het festival duurt tot en met 19 april en wordt gehouden in de provincies Noord-Brabant, Zee land en Antwerpen. Naast de be treffende provincies en het Mi nisterie van WVC is er steun van de EG en verscheidene gemeen ten. In Zeeland zijn dit Borsele, Goes, Middelburg, Oostburg, Terneuzen. Westerschouwen en de Culturele Raad Vlissingen. zeeuwse almanak TT nr Even dachten wij dat onze technische man vaktaal be zigde toen hij sprak over 'een spin' als oorzaak van ongemak. Maar dit keer ivas hij niet vervallen in de geheimtaal van de compu terdeskundigen. Het was dus een echte spin. Dit kleine wonderlijke dier tje was in de schotel gekro pen waarmee de krant fo to's uit de ruimte plukt En zodra het daarheen en weer kroop, stoorde het de ont vangst uit de satelliet. Onze man iveet. onder het uiten van onbegrijpelijke kreten, allerlei storingen te verwerken, maar met het achtpotertje had hij meer moeite. Met een variant op een oude leus: als 't spinnetje het wil. staat het geavanceerde sa- tellietwerk stil. Deltan voor op schema met milieuvriendelijke projecten van onze verslaggeefster GOES - Delta Nutsbedrijven loopt met de exploitatie van energiebesparende, klein schalige installaties voor warmte/kracht-koppeling ver voor op het eigen schema. Dit jaar komen er in Zeeland tien kleine installaties bij met een gezamenlijk vermogen van 3,5 megawatt. In totaal wordt er dan op deze manier 7 mega watt geproduceerd. Deltan had gedacht pas in 1995 op 6 megawatt te zitten. In Zee land wordt warmte-kracht/ koppeling nog niet toegepast in grote industrieën. Warmte/kracht-koppeling wordt aangemerkt als een mi lieuvriendelijke vorm van energieproduktie. De warmte die vrijkomt bij het opwekken van electricteit, wordt niet ge loosd via afvalwater of schoor steen, maar benut door de ver bruiker, die er bijvoorbeeld zijn zwembad, kas, flat. of zie kenhuis mee kan verwarmen. M. C. Bierens en P. C. Bou- man. directieleden van respec tievelijk de Stichting Psychia trische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) en de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen. stelden zaterdagmorgen de tiende installatie in Zeeland in gebruik. Deze werkt voor beide instellingen en staat er precies tussen in. Na een proef is Deltan vorig jaar begonnen met de warmte /kracht-koppeling. Momen teel wordt er op deze manier 3,5 megawatt geproduceerd. Ing H. L. van Dinther. coördi nator milieuprojecten van Deltan. verwacht dat dit jaar nog tien kleine installaties in gebruik kunnen worden geno men. De hinderwetvergun ning voor een centrale bij Ter Valke in Goes is bijvoorbeeld net binnen, en Van Dinther heeft goede hoop dat binnen enkele weken ook toestem ming wordt gegeven voor een installatie bij het streekzie kenhuis in Vlissingen. In totaal zijn de installaties dan goed voor 7 megawatt. Dat is al een megawatt meer dan Deltan voor 1995 in ge dachten had. Deltan heeft zich ten doel gesteld in het jaar 2000 13.5 megawatt op deze manier te produceren. Rendabel Dat de ontwikkeling veel snel ler gaat dan gedacht, dankt Del tan volgens Van Dinther aan het feit dat er bij zijn be drijf gewerkt wordt in kleine groepjes: „De lijnen zijn kort, en de beslissingen snel." Di recteur ir P. Stoter geeft voorts als verklaring voor het succes, dat de warmte/kracht koppeling economisch zeer rendabel is, en tegelijkertijd goed voor het milieu. „Als die twee samen gaan, dan loopt het goed." Deltan is eigenaar van klein schalige installaties, zoals die in Goes. Bij grootschalige in stallaties voor grote indus trieën - Deltan is bijvoorbeeld in gesprek met Dow Chemical - is de investering te groot. Be doeling is in zo'n geval een nieuwe BV op te richten, met Deltan en een bedrijf- of meer dere - als participant, In elke opzet staat rentabiliteit voor op. aldus Stoter. Het geld moet op een 'redelijke termijn' worden terugverdiend. De onderstreepte zaterdag het belang van de 'groene technologie', die in zijn ogen de overgang moet bewerkstel ligen naar een milieu-vriende lijke economie. Dek noemde warmte/kracht koppeling een uitstekende manier van energiebesparing, omdat tot 30 procent op de brandstof kan worden be spaard. Hij verheelde overi gens niet, dat de 3,5 megawatt in vergelijking met bijvoor beeld de kerncentrale in Bor sele (400 megawatt) een gerin ge hoeveelheid is, maar ook in dit geval geldt: alle kleine beetjes helpen. MIDDELBURG - De Axelaar P. Paree, die vanaf 1952 de voorzittershamer van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogs- en Dienst- slachtoffers (BNMO) afdeling Zeeland heeft gehanteerd, heeft zaterdagmorgen bij zijn afscheid tijdens de jaarverga dering in Middelburg de gou den speld, één van de hoogste onderscheidingen van de bond, ontvangen. Landelijk voorzitter N. Smit reikte de onderscheiding uit. Paree wilde de vergadering het liefst leiden zoals altijd, tot zijn opvolger J. J. Dorst uit Zierikzee was gekozen. De bij eenkomst was al bijzonder ge noeg. De BNMO, afdeling Zee land, verwelkomde haar nieuwe beschermheer, tradi tiegetrouw de commissaris der koningin. Drs W. T. van Gelder nam met plezier de vlag van zijn voorganger dr C. Boertien over. Hij had wel ge aarzeld. „Aan de gevoelens die u binden, heb ik geen deel; dat zijn uw eigen, individuele ge voelens, waarvoor u steun zoekt onder elkaar." Van Gel der had de uitnodiging toch aanvaard, want 'bescherm heer zijn van een organisatie als de BNMO is een hele eer'. „Eigenlijk zou uw organisatie er niet moeten zijn", tekende Van Gelder nog aan, „maar het is goed dat die er is." Hij had tevoren in zijn toespraak verwezen naar de twee brand haarden in de wereld. Cam bodja en Joegoslavië, waar ook Nederlandse militairen actief zijn. „De risico's voor militairen zijn niet kleiner ge worden". constateerde hij, „in tegendeel. Dat is geen vrolijke, maar een heel reële conclu sie." Paree reageerde direct. „We hopen geen nieuwe leden te krijgen, maar als de rottig heid uitbreekt, staan we klaar." De Zeeuws-Vlaming heeft zelf na de oorlog in Nederlands-In- dië gevochten. Hij heeft veer tigjaar klaar gestaan voor me deslachtoffers in Zeeland en later ook in het hoofdbestuur van de BNMO. Landelijk voor zitter Smit prees hem voor zijn recht-toe recht-aan-instelling. „Niet altijd aardig, wel heel alert." Paree, die afscheid nam als lid van verdienste, keek op zijn horloge. „Ik heb het met veel plezier gedaan", sprak hij kort, „maar ik moet als voor zitter wel de tijd in de gaten houden." M. C. Bierens, directielid van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) (links) en zijn collega P. C. Bouman van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen (midden), stelden zaterdagmorgen onder het toeziend oog van Deltan-voorzitter en gedeputeerde ing A. M. Dek (rechts), de tiende warmte/krachtkoppelingsinstallatie in Zeeland ingebruik. foto Willem Mieras Landelijk BNMO-voorzitter N. J. C. Smit (r) speldt de scheidend voorzitter van de afdeling Zeeland, P. Paree, de gouden bondsspeld op. foto Lex de Meester nsd; ui ma:.lsse- iddt .finze verslaggever [EI/TJE JANS - Delta Expo Delta Park gaan proberen [gezamenlijk ondernemings- p op te zetten voor een the- park waarbij de huidige ac- ileiten van Delta Expo op iltje Jans worden uitgebreid, jrmee lijkt een eind te zijn thuiskomen aan een lange voorge- foedenis van onderling wan- uwen. De komst van een the- park op Neeltje Jans ver- geruime tijd in een im- >e. Er rees van allerlei kan- verzet tegen de komst van pretpark en grootschalige blijfsrecreatie. Ook binnen vinciale steten en de raad commissarissen van de NV eitje Jans (aandeelhouders: l provincie en de gemeente ere) bestonden daar menings- ihillen over. besturen van beide stichtin- iDelta Expo en Delta Park) seren hun plannen op een alyse, uitgevoerd door het Ne- inds Research Instituut Recreatie en Toerisme, in inwerking met NRIT Con- ancv en Troost Interum Ma- ient. Het NRIT stelt dat een geïntegreerde aanpak succes kan leiden. De onder- ikers stellen de maximale in- itering op 23 miljoen gulden, dit investeringsbedrag is het mapark zelfstandig exploita- 't maximale bezoekersaantal jerekend op 575.000 per jaar. dergelijke hoge aantallen te in moet echter méér dan 23 jen worden geïnvesteerd, iderzoekers gaan ervan uit laarvoor bijkomende mid- gevonden zullen worden, ic stichtingsbesturen zijn |de conclusie gekomen dat Ir het themapark op Neeltje is aanvankelijk bescheiden bities moeten gelden. Voor april verwachten de bestu- een besluit te kunnen nemen irde vorm en omvang van de bouw van Delta Expo. ig jaar deed de Vlissingse gemeester J. C. Th. van der ef een bemiddelingspoging sen Delta Expo en Delta k. Een van de geschilpunten sen Delta Expo en Delta kwas de maximaal haalbaar n I chte investering. Delta Expo yj; mde destijds een investering van 21 miljoen gulden de grens en Delta Park durfde wel tot 36,5 miljoen te gaan. In het eerste ge val zou de toegangsprijs voor een-volwassene op 15,- komen, in het tweede op 20,-. Ondanks de verschillen in op vattingen lijken Delta Expo en Delta Park tot elkaar veroor deeld. De eerste heeft een sterke positie door de bezoekersaantal len die nu de attractie op Neeltje Jans bezoeken. De tweede heeft een samenwerkingsovereen komst met de beheersmaat- schappij Neeltje Jans. Die zou moeten leiden tot de komst van een thema- of attractiepark en de bouw van een hotel en recrea tiebungalows. De stichting World Fish Centre Neeltje Jans was de drijvende kracht achter de oprichting van de bv Maricultuur, waarvan een belangrijke bijdrage wordt ver wacht aan de ontwikkeling van nieuwe activiteiten in de visserij en de schelpdierencultuur. De belangstelling van het bedrijfs leven voor dit maricultuurcen- trum is tot nu toe tegengevallen. Als toekomstige gebruikers van het maricultuurcentrum werden gezien de Dienst Getijdewate ren van Rijkswaterstaat, het Delta Instituut voor Hydrobio- logisch Onderzoek en de univer siteiten van Gent en Wagenin- gen Ook het Rijks Instuut voor Visserij Onderzoek werd ge noemd. Delta Expo nam vorig jaar zomer de bv Maricultuur over, die op Neeltje Jans een de monstratieproject exploiteert over mossel- en oesterkweek in hangcultures en de kweek van forel in zout water. Delta Park had plannen in de richting van een aqua-bio-at- tractiepark op Neeltje Jans. De stichting Delta Park bestaat uit de Internationale Nederlanden Groep, brouwerij Heineken, in- genieuwrs- en adviseursbureau Dwars, Hederik en Verhey en de exploitatiemaatschappij Pijler 66 die thans de horecavoorzie- ningen op Neeltje Jans uitbaat. Delta Expo exploiteert al een tentoonstelling over de Delta werken en Nederland Waterland op de bovenste verdiepingen van het bedieningsgebouw van de stormvloedkering Ooster- schelde. Die expositie is hard aan renovatie en uitbreiding toe. levcrJlSSINGEN - Het Cyprioti- zeeschip Seabulk heeft Jidagmorgen een oliespoor chir^jj ongeveer 500 meter achter gelaten op de Rede van ssingen. Leden van de Ko- Jklijke Marechausse merkten vervuiling op tijdens een pa- ille in het Ankergebied. Bij re inspectie bleek de olie omstig te zijn van het zee- ïip. dat daar voor anker lag. jderzoek door Marechaussee Rijkspolitie leerde dat de be- Inning van de bulkcarrier be was het hoofddek te spoelen buitenboord water. Het dek bevuild met restanten van ading ijzererts en hydraulie- le.die daar bij reparatiewerk- mheden terecht was geko- officier van justitie in Middel- bood de Griekse kapitein 1 het schip een schikkings- retel van 1500 gulden aan. De '^epsagent te Vlissingen stel- öch borg voor de betaling van bedrag. garet oorzaak innenbrandje HlKZEE - De Zierikzeese ■ndweer is zondagmorgen gerukt voor een binnen- ®dje in een woning aan de Ibertstraat. Er was een siga- 'ussen de kussens van de gevallen. Die had daar- ,r vlam gevat. De schade ^beperkt tot het bankstel. -nacht van vrijdag op zater- brandde de woonkamer van 1 vakantiewoning aan de fcdsteweg in Haamstede uit. Politie houdt er rekening mee ,er sprake was van brand ling. Er was ook ingebro- WVC is van plan het terug te vor deren bedrag in de begroting voorjeugdhulpverlening te stor ten. Daar heeft het ministerie nog wat tekorten te dekken. Niet alleen bij de SOKZ is daarover verontwaardiging gerezen, ook de vier grote gemeenten hebben woedend gereageerd. Overal in Nederland, ook in Zeeland, zijn de gemeenten ervan uitgegaan dat het geld dat in 1990 over was in de verdere ontwikkeling van kinderopvang kon worden ge stopt. Nagenoeg alle gemeenten hebben het al uitgegeven of ge reserveerd voor de uitbreiding. Volgens WVC is het heel nor maal dat geoormerkte midde len, die niet zijn gebruikt, terug vloeien in de schatkist. Hele maal staat het ministerie daar niet meer achter, want de rege ling is inmiddels veranderd: geld dat gemeenten in de huisvesting stoppen, telt nu wel mee. Bedrijven De SOKZ richt zich in het stre ven om het aantal kindplaatsen drastisch uit te breiden, de ko mende tijd op het midden- en kleinbedrijf. De subsidie van WVC is bij lange na niet voldoen de om er 1045 plaatsen uit te be talen. Daarvoor moet het be drijfsleven ook betalen. De afge lopenjaren lag het accent van de uitbreiding op kinderdagverblij ven en gastouderprojecten. Sinds kort is er de buitenschool se opvang bijgekomen. Volgens Caroline Mobach pleit dit soort acties van WVC eens te meer voor intergemeentelijke samen werking. zoals die bijvoorbeeld op de Bevelanden gestalte heeft gekregen. „Als de ene gemeente dan geen kans ziet het geld op tijd te besteden, kun je het door sluizen naar een andere, die te kort komt." delti m- onze verslaggeefster DDELBURG - Het ministe- van WVC gaat in totaal 30 teÜjoen gulden terugvorderen gemeenten die in 1990 niet hele budget voor de uitbrei- in wég van kinderopvang hebben gemaakt. In 1990 begon WVC ang*jor het eerst met het stimule- van kinderopvang door het iehikbaar stellen van subsi- De gemeenten moesten aan eind van 1990 een bepaald ^.yital kindplaatsen gereali- rd hebben. Als nog aan de apitein beboet oor oliespoor [ionze verslaggeefster huisvesting van kinderdagver blijven gebouwd werd, telde die uitgave niet mee. Caroline Mobach van de Stich ting Overleg Kindercentra Zee land (SOKZ) reageert veront waardigd op het bericht. „In Zeeland zijn ook gemeenten die in 1990 geen kans hebben gezien om honderd procent van de beoogde uitbreiding te halen. Wel is iedereen toen enthousiast begonnen. Van de totale uitbrei ding hebben we inmiddels bijna de helft gehaald. Zeeland loopt ongeveer gelijk op met andere plattelandsprovincies als Gro ningen en Drenthe. Als je ziet wat er nog in de pijplijn zit, dan zal het weinig schelen of we ha len de uitbreiding van 1025 kind plaatsen wel in 1995." Jeugdhulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5