inst extreem-rechts in Hessen Dode bij steekpartij Vlissingen dagmenu... Protest tegen Jeltsin artijen Zuid-Afrika lervatten overleg Menzo uit de gratie Ontploffing mogelijk oorzaak crash Fokker 1 )PD en CDU verliezen stemmen aan Groenen en Republikaner Proefabonnement ~~rKleine kans op zon ^a, Wolkenvelden, kleine kans op zon, idroog- De ivind is matig uit oost tot zuidoost, langs de kust af en toe vrij krachtig. Temperatuur rond 8 graden. m F36e jaargang no. 56 iandag 8 maart 1993 lissen r Ma; ■an-C; n onze correspondent ÏRLIJN Een royale winst or de rechts-extremistische ;ei j publikaner. le. Rq is rtt dramatische Jrliezen voor de sociaal-demo- ink'aten, lichte verliezen voor de 3iv«)U, een stabiele F'DP, een me winst voor de Groenen en Bo^ d geringe opkomst. Dat is het altaat van de gemeente- idsverkiezingen zondag in de ieC pi itse deelstaat Hessen. De ver- (zingen golden als test voor stemming in Duitsland. estanden uit omputer bij AF verdwenen NDHOVEN (ANP) - Bij achtwagenproducent Daf in dhoven zijn problemen ont- in na een algehele veilig- iscontrole afgelopen don- dag door externe deskundi- Het kan zijn dat door de trole onder andere een deel de bestanden met informa- jver het huidige en het vroe- personeel is verdwenen. woordvoerder van Daf ft dit zondagavond desge- agd bevestigd. ontkent ten stelligste dat dit dent heeft geleid tot een ern- e vertrouwenscrisis tussen fddirecteur C. Baan en de nanagers van het bedrijf, een nadat duidelijk werd dat lontrole schade had aange- t in het computersysteem t Baan de betrokken des- digen van het fabriekscom- laten verwijderen, team mensen uit de top van bedrijf onderzoekt momen hoe groot de schade precies de woordvoerder. Algemeen was verwacht dat veel kiezers uit protest tegen het war rige beleid van de regering-Kohl en de interne problemen in de oppositionele SPD thuis zouden blijven en dat vooral de extreme partijen daarvan zouden profite ren. Met een opkomst van min der dan 70 procent tegen 78 pro cent vier jaar geleden beleefde Hessen een electoraal diepte punt. De rechts-extremistische Republikaner van de oud-SS-er Franz Schönhuber waren de grote winnaars bij deze verkie zingen. Zij kwamen op bijna ne gen procent tegen ongeveer een procent vier jaar geleden. Hun winst ging echter vooral ten kos te van de neo-nazistische NPD. die terugviel op ruim een pro cent. Op de linkervleugel profiteerden vooral de Groenen van het pro test van de kiezers tegen de tra ditionele partijen. Zij wonnen ongeveer twee procent en bleven na de SPD en de CDU de derde politieke macht in Hessen. De li berale FDP kon zich handhaven op rond vijf procent. Vooral in de grote steden verlo ren de sociaal-democraten zeer sterk. In Frankfurt, waar ze sa men met de Groenen het stads bestuur vormen, bedroeg het verlies acht procent, in Wiesba den 15 procent en in Kassei maar liefst 20 procent. Overal waren het de Republikaner die profiteerden van de SPD-neder- Vooral in de traditionele arbei derswijken kwamen de 'Reps' boven de tien procent. De so ciaaldemocratische minister president. van Hessen, Hans Ei- chel, stelde dat zijn partij er blijkbaar niet in is geslaagd een antwoord te vinden op de in zijn ogen door de regering-Kohl ge schapen onzekerheid onder de pi onze correspondent IANNESBURG - Vrijwel Zuidafrikaanse partijen ben zaterdag besloten de on- ïandelingen over een nieuw tiek bestel te hervatten. Zij ben ook besloten voor vijf il, wanneer een nieuwe con- ntie plaats vindt, de reste- le hinderpalen voor de her- :ing van deze besprekingen ie weg te ruimen. it is het belangrijkste resul- t van de 'voorbereidende inferentie', die vrijdag en zater- ig in het World Trade Centre PTC) bij Johannesburg werd ihouden. lieuwe start e conferentie markeerde de ieuwe start van het vredespro- 5 in Zuid-Afrika. De onderhan- over een democrati ze toekomst waren in mei vo- S jaar vastgelopen, terwijl bo- »dien het geweld het land in ii langdurige crisis had ge il record aantal partijen, 26, eft aan de beraadslagingen eigenomen. Daaronder waren extreem-rechtse blanke Kon- rvatieve Partij en het ultra-ra- lale zwarte Pan Africanist 8 (PAC), die onderhan- ingen tot nog toe hadden af lezen. Het PAC steunde alle sluiten; de KP maakte voor- louden bij de belangrijkste slissingen. maar liep niet weg. kiezers. Eichel wilde zijn partij voorzitter Engholm niet verant woordelijk stellen voor het de bacle. Engholm is in opspraak geraakt nadat bekend was ge worden dat een van zijn naaste partijvrienden geld had betaald aan de vroegere medewerker van ex-CDU-minister-president Barschel, Pfeiffer. Pfeiffer had in 1987 in opdracht van Barschel geprobeerd door middel van een lastercampagne Engholm politiek buitenspel te zetten. De zaak lekte uit, Bar schel verloor de verkiezingen en zocht de dood in een badkuip in een Zwitsers hotel. Ook kanselier Kohls CDU kreeg opnieuw klappen in Hessen. Na dat de partij vier jaar door de SPD was afgelost als grootste partij, verloren de christen-de mocraten nu nog eens 2,5 pro cent. Met 32 procent van de stemmen bleef de partij royaal achter de SPD. die een verlies leed van bijna acht procent en zakte tot minder dan 38 procent. Regionale CDU-politici zagen het resultaat als een succes, om dat hun partij bij landelijke opi- De conferentie werd zaterdag overschaduwd door een nieuw bloedbad in de provincie Natal. Tien mensen waren vrijdag om het leven gekomen toen hun busje in een hinderlaag reed en onder vuur werd genomen. Dins dag waren in dezelfde streek zes schoolkinderen vermoord. Vol gens de politie waren de aansla gen politiek gemotiveerd; ze moesten de bijeenkomst in het WTC laten mislukken. Hoewel de conferentie wegens voortdurend geharrewar over procedures er niet in slaagde haar uit twee punten de stand van zaken in de onderhandelin gen en het vaststellen van een exacte datum voor de hervat ting van deze onderhandelingen bestaande agenda af te werken, noemden de leiders van de belangrijkste partijen de bij eenkomst een succes. De secretaris-generaal van het ANC. Ramaphosa, zei na afloop, dat er „een toorts van hoop was aangestoken. De weg is nu ge opend voor de oplossing van het conflict in ons land". (Advertentie) BISTRO'HET ELFDE GEBOD' GOES Tijdens de horecabeurs: KEUKEN GEOPEND TOT 23.00 UUR 01100-27288 Een man, gehuld in een strijdbaar kostuum, protesteert tegen het beleid van Jeltsin. foto EPA van onze correspondent MOSKOU - De Russische president Boris Jelt sin heeft zondag opgeroepen tot 'politieke ver zoening' met het parlement. Maar hij waar schuwde opnieuw dat hij 'een laatste variant' in petto heeft, als het Volkscongres deze week al zijn voorstellen tot machtsdeling afwijst. Jeltsin zei tijdens een tv-interview zondag avond, dat hem die laatste mogelijkheid wordt geboden door tegenstrijdigheden in de Grond wet. Het parlement heeft er, zei Jeltsin. 320 wij zigingen op aangebracht en het is dan ook niet meer de Grondwet waaraan ik in 1991 trouw heb gezworen als president. Sinds hij vorige week zondag over de 'laatste variant' begon, is er druk gespeculeerd over de maatregelen die hij zou kunnen nemen. Meest voor de hand ligt dat Jeltsin op grond van de tijdens vorige Congressen genomen be sluiten, die naderhand weer zijn gewijzigd, het Constitutioneel Hof vraagt om een uitspraak over mogelijke schendingen van de Grondwet door het parlement. Het parlement gebruikt echter dezelfde argu menten. Het gaat niet akkoord met Jeltsins plannen voor een machtsdeling en wil die vraag ook niet per referendum aan de bevol king voorleggen. In principe kan het Volkscon gres. het hoogste wetgevende orgaan, een af zettingsprocedure tegen Jeltsin beginnen. niepeilingen aanzienlijk slech ter scoort dan nu in Hessen. Verwacht wordt dat zowel bin nen de CDU als de SPD een nieuwe discussie zal ontstaan rond het partijleiderschap. De positie van kanselier Kohl is al lang niet meer onaantastbaar en over die van zijn sociaal-demo cratische tegenspeler bij de alge mene verkiezingen van 1994, Engholm, wordt al sinds maan den intern gediscussieerd. Bij de Republikaner werd zon dagavond feest gevierd. Voorzit ter Schönhuber is er vast van overtuigd dat zijn partij volgend jaar landelijk de derde politieke macht wordt. Vier jaar geleden deed de partij slechts in enkele kiesdistricten mee. Nederlandse VN'er in Angola gewond geraakt LUANDA (RTR/ANP) - Een Ne derlandse adjudant van de ma rechaussee, die in VN-verband in de Angolese provincie Cabin- da gestationeerd is, is vrijdag gewond geraakt na een aanval met granaten en machinegewe ren op de loods waarin hij zich bevond. Als reactie op dit inci dent trekken de VN hun waar nemers terug uit Cabinda, zo heeft een woordvoerder van de VN zondag gezegd. De onbekende schutters hadden de bedoeling VN-waarnemers te doden, en daarom trekken we ons terug, aldus de VN-woord voerder. De gewonde Nederlan der, de 50-jarige H. Palm uit Vaals, ligt in een ziekenhuis in Luanda. Hij is geopereeerd. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van defensie maakt hij het goed. Kok oneens met Lubbers over de wao DEN HAAG (GPD) - Vice-pre- mier Kok vindt het onjuist dat premier Lubb'ers het wil laten aankomen op ernstige arbeids conflicten over de reparatie van de wao. Stakingen zijn soms no dig, maar als het enigszins kan, mo'et je ze voorkomen, stelt de vice-premier en oud-vakbonds leider. „Ik zeg; ga in geval van twijfel toch nog eens met elkaar praten. Zodat het allerslechtste voor ie dereen in Nederland, een sta king, kan worden voorkomen", aldus Kok zaterdag in een inter view met de Haagse Courant. In de metaal (200.000 werkne mers) dreigen vanaf 15 maart stakingen, omdat de werkgevers niet bereid zijn de werknemers collectief bij te verzekeren voor de wao-uitkeringen die vanaf volgend jaar omlaag gaan. Spaanse hertog in opspraak van onze correspondent BARCELONA - Spanje is in de ban van een verkrachtingszaak, waarin een van de meest voor aanstaande edellieden, de her tog van Feria, Rafael Medina y Fernandez de Cordova, een hoofdrol speelt. De hertog werd gearresteerd ter wijl hij zich vergreep aan een 5- jarig meisje. Ook werden drie verslaafde prostituées, onder wie een tante van het meisje, aangehouden. Treffen tussen jongeren wordt Middelburger fataal "''•iemensen verrichten technisch sporenonderzoek na de steek- Wijinde Vlissingse Spuistraat. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Bij een steek partij in de Spuistraat in Vlis singen is zaterdagnacht de 19- jarige Middelburger J. C. E. zo ernstig gewond geraakt dat hij kort na aankomst in het Zieken huis Walcheren in Vlissingen is overleden. De politie heeft twee verdachten van de fatale steek partij, waarbij minstens tien jongeren betrokken waren, aan gehouden. Het zijn de broers D. J. W. en (18) A. A. W. (16) uit Vlissingen. Over de precieze aanleiding van het bloedige in cident tastte de politie zondag nog in het duister. Omwonenden meldden om streeks kwart over twaalf dat twee groepen jongeren met el kaar slaags waren in de Spui straat. Politieagenten waren snel ter plaatse, maar troffen al leen medestanders van het slachtoffer en enkele nieuwsgie rige voorbijgangers aan. De waarschijnlijk tien personen sterke groep die zich tegen (on der andere) de Middelburger had gekeerd, had zich uit de voe ten gemaakt. Een juist voorbij komende verpleegkundige ver leende eerste hulp aan de zwaar gewonde jongeman, die op ver schillende plaatsen was gesto ken en hevig bloedde. Hij werd per ambulance vervoerd naar het ziekenhuis, waar hij enkele minuten na aankomst overleed. De politie begon direct een uit gebreid onderzoek. De rijweg van de Spuistraat werd afgeslo ten voor alle verkeer. Automobi listen moesten over het parkeer terrein omrijden. De steekpartij vond plaats vlakbij een bushal te. direct aan de straat. In het ziekenhuis werd de eerste verdachte. D. J. W.. gearres teerd. Hij wilde zich laten behan delen voor een steekwond. Zijn broer is later thuis aangehou den. Ook een groot aantal an dere betrokkenen is in de loop van zondag gehoord. Tien re chercheurs, die speciaal in dienst waren geroepen, werkten aan de zaak. Bij de steekpartij zijn verschil lende messen gebruikt. Eén van de wapens, een enorm kapmes, moet welhaast doelbewust mee genomen zijn. Het mes werd niet ver van de bushalte aan de Spui straat, in een doorgang naar de Schutterijstraat, door de politie Voor Stanley Menzo is de blunder, die hij ivoensdag in de Europa cupwedstrijd tegen Auxerre maakte, niet zonder gevolgen gebleven. Coach Louis van Gaal degradeerde de doelman van Ajax in het afge lopen weekeinde tot reserve. Edwin van der Sar stond gisteren tegen Molendam onder de lat. Met opgeheven armen bereid Van der Sar zich hier voor op een corner. De nieuwe eerste kee- Q per van Ajax werd niet gepasseerd: 0-0. w WTC-aanslag De FBI is naarstig op zoek naar de hoofddaders van de aanslag op het World Trade Centre in New York. De gearresteerde ver dachte, Mohammed Salameh (foto) wordt slechts als helper beschouwd. Fundamentalisti sche moslim-organisaties heb ben iedere betrokkeii- heid bij de aanslag af- O gewezen. O Radio en televisie; 2; Binnen- en buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 15 en 16 DEN HAAG (GPD) - Fokker houdt er ernstig rekening mee dat het ongeluk met de Macedo nische F-100, vrijdag in Skopje, is veroorzaakt door een ontplof fing. Volgens Fokker-woord voerder B. van Veen is er een aanwijzing dat zich een explo sie heeft voorgedaan. „Daar duiden de laatste woorden van de captain op. Hij meldde de verkeerstoren: we are crashing, we are on fire" (we storten neer, we staan in brand). Het onderzoeksteam van Fok ker in Skopje heeft echter vast gesteld dat de motoren van de Fokker-100 van de Macedoni sche luchtvaartmaatschappij Palair, niet in brand hebben ge staan. De zwarte doos van het vliegtuig, die in goede staat is te ruggevonden, moet uitsluitsel geven over de toedracht van het ongeluk. Maar van een verkeer de belading of een motorstoring is volgens Fokker niets geble ken. „Het toestel kon na het opstij gen niet voldoende hoogte krij gen en heeft toen enkele anten nes en radiobakens geraakt. Vervolgens is met de rechter vleugel de grond geraakt. Daar na is het toestel weer even om hoog gegaan en iets verderop naar beneden gekomen", aldus Van Veen. teruggevonden.„Het wapenbe zit neemt toe in het uitgaansle ven", aldus een woordvoerder van de politie. „Dat is bekend, maar zo'n groot mes is toch on gebruikelijk, èn ongemakkelijk om mee te nemen." De politie heeft nog enkele andere, klei nere steekwapens in beslag ge nomen. Ondanks dat de politie over de toedracht van de steekpartij nog grotendeels in het duister tast, is wel duidelijk dat de beide groe pen die elkaar zaterdagnacht ontmoetten, al vaker ruzie heb ben gehad. De voorlichter van de politie bracht eerdere vecht partijen in Middelburg, Goes en Vlissingen met het incident in verband. „De vete, mogelijk om een meisje, is waarschijnlijk al maanden geleden ontstaan." Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06' vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant aaBHBSHHHHi WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1