^ruba is in greep van de mafia Verlies bij Philips 900 miljoen dagmenu... Tragisch einde bevalling olifant Euthanasie voor slachtoffer van ramp Hillsborough >0 taliaanse minister alarmeert justitie en politie Ö1 Protesten bij opening Zoomweg anken erlagen nte op ypotheek kunst cultuur 15Vm21 sport 23 Vm 27 Politie VS arresteert verdachte van aanslag World Trade Centre Proefabonnement Bewolktook regen In de ochtend perioden met regen, in I de middag droog. Matige tot vrij M krachtige westen wind, 's middags noordwest. Temperatuur 7 graden. |36e jaargang no. 54 [rijdag 5 maart 1993 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand ;evu Leii erde Ri a?T1?nonze correspondenten 'H IIHEAVILLEMSTAD/DEN en jAG - Aruba is volgens de Ita- lanse minister van binnen- ndse zaken Mancino vrijwel i: heel in handen van de mafia- in Cuntrera-Caruana. Tussen 1992 kochten de mafiosi, bekend staan als de 'Roth- jilds van Cosa Nostra', onge- bi Er 60 procent van het Aru- vo bse grondgebied en inves- rden ze miljoenen 'narco- lars' in de toeristische sec- t halfncino maakte dit bekend, zo dde gisteren de Corriere del- Sera, tijdens een onderhoud der deze week met de procu- r-generaal van de Nederland- Di Antillen en een vertegen woor- ter I er van de Nederlandse poli- '"H Tijdens dit gesprek heeft 'ncino zijn ongerustheid uit- iproken over de situatie op eiland en zijn gesprekspart- s gevraagd te helpen bij het esteren van voortvluchtige nleden. De belangrijkste is Dnso Caruana, nummer één de lijst van Interpol, en de neven Cuntrera, van wie edig j tai .1 ki (E Un zijn ligin" erde oor van onze verslaggever ZANDVLIET - De opening van de Zoomweg-zuid tussen Bergen op Zoom en Antwer pen ging donderdagmorgen gepaard met protesten van Nederlandse en Vlaamse om wonenden. Ze voerden met spandoeken en pamfletten ac tie tegen lawaaioverlast en verstoring van de groene ruimte in het polderland schap. De protesten op zowel het Ne derlandse als het Vlaamse deel van de weg, waren opvallend eensgzind. Het protest gold ook de eventuele komst van 'een race-circuit in de buurt van Rilland-Bath. Precies op de grens ontspon zich een korte discussie tussen een van de ac- tievoersters en minister Maij- Weggen over de geluidsover last. Daarbij beriep de minister zich op normen in de Wet op de geluidhinder die strikt worden nageleefd. Ook burgers die me nen gehinderd te worden door lawaaioverlast kunnen daar een beroep op doen. aldus de bewindsvrouw. Namens een aantal actiegroepen en milieu groeperingen kregen de minis ters Maij-Weggen en haar Vlaamse collega Kelchter- mans een zogenaamd grenze loos groen boek aangeboden. Daarin wordt gepleit voor be houd van de natuurwaarden in de open ruimte tussen de zuid west hoek van Noord-Brabant en het noordelijk havengebied van Antwerpen. De actiegroe pen vrezen dat de industrie door de aanleg van de Zoom- weg-zuid en een spoorlijn langs het Vlaamse deel van die weg verder zal toenemen, waardoor de leefbaarheid afneemt. Te gen de overlast die de direct aanwonenen van de weg vre zen, staat een opluchting voor de inwoners van Hoogerheide, Putte. Kapellen en Stabroek. Die zijn met de ingebruikname van de Zoomweg-zuid verlost van veel doorgaand vrachtver keer. zie ook pagina 11 Nekkramp: weer twee slachtoffers UTRECHT (ANP) - Een 15-jarig meisje uit Nuenen is dinsdag in een Eindhovens ziekenhuis overleden aan nekkramp. Een meisje van anderhalf jaar uit Winschoten overleed vorige week aan deze ziekte. Eerdere slachtoffers van nek kramp waren dit jaar een 14-ja- rige jongen uit Grevenbicht, een 4-jarig meisje uit Obbicht, een 7- jarige jongen'uit Veghel en een jongen van 18 jaar uit Arnhem. Giuseppe, die het familievermo gen beheert, de belangrijkste is. De politiekorpsen van Italië, de Verenigde Staten en Canada hebben begrepen welke rol Aruba heeft in het web van de Cuntrera-Caruanaclan, nadat op 13 september van het vorig jaar de drie broers Pasquale (de vader van Giuseppe). Paolo en Gaspare Cuntrera in Venezuela werden gearresteerd en uitgele verd aan Italië. In de huizen van de drie broers en in het kantoor van hun advocaat in Caracas nam de politie een grote hoe veelheid financiële documen ten. juwelen en wapens in be slag. Een computerschijf bevat te een gedetailleerde lijst met 70 HAAG (GPD) - Nederland- banken wachten niet langer verlaging van de officiële Na verzekeraar la Lloyd eerder deze week, idigden donderdag ode ban- van de ING Groep (ING- en tbank) aan de rente voor hy- heekleningen een half pro- t te verlagen. Naar verwach- zullen andere hypotheekle- g-verstrekkers spoedig vol- richting 7,5 procent voor standaardhypotheek, der deze week daalde de ren- op de Nederlandse kapitaal- rkt (onder meer rendemen- op staatsleningen) al van on teer 7 tot iet-s boven de 6.5 pro- t. Dit in de verwachting dat 3,06 )uitse centrale bank, de Bun- stol bank, de officiële rentetarie- zou verlagen. Voor De Ne- 3"* landse Bank zou dit ook een 0pn' i kunnen zijn de rentes die T; ïmerciële banken in reke- Ru&:worden gebracht te veria- Die rentes variëren nu van 7-5. ot 8,5 en in Duitsland tussen Can i9 procent. (VSt d (it iral verzekeringsmaatschap- n overwogen eerder deze ystt k al de hypotheekrentes te '®ng' n zakken. Delta Lloyd en Ier al het kleine Vita namen voortouw, zonder af te wach- ii of de Bundesbank (en De Ne- landsche Bank) het been nog stijf zouden houden. Nu de iken van de ING Groep vol- 1 kunnen de andere aanbie- van hypotheken uit concur- '^jüe-overwegingen niet meer 'Verblijven. iderdag besloot het hoogste ig van de Bundesbank de etarieven (nog) ongemoeid iten. De verwachting is ech- dat over twee weken, wan- St de Duitse economische cij- over februari bekend zijn en indien Franse parlements- Ne< iezingen voor de deur staan. 111 disconto- en Lombard-tarief luitsland zullen dalen. Dit e Ujt voorzorg voor nieuwe ta-speculaties tegen de st Be franc e 4®! hypotheekrente van 7.5 pro- egd' iin Nederland kan dan zeker de hele linie worden doorge- d. Hypotheken zijn dan op iaagtepunt gekomen na een :rim yan meer dan 4 jaar van n vtarieven. De rentestand in n ïrland kan op dit moment en'tzijn dan in Duitsland, zon- jaarmee de vrij vaste wissel- tussen gulden en mark in ar te brengen. Ook de infla- in Nederland met ruim 2 lent een stuk lager dan de ïveer 4 procent in Duitsland. ROTTERDAM - Verzorgers van de Diergaarde Blijdorp in Rotterdam buigen zich over een pasgeboren olil'antenjong. Een nacht en een dag zijn verzorgers en olifant Raja bezig geweest het jong ter wereld te brengen. Het mocht echter niet baten, het overleed kort na de zware bevalling. Raja was na de bevalling weliswaar uitgeput maar houdt aan haar 'strijd' niets over. foto Paul Stolk/ANP bankrekeningen van de Cuntre- ra's. Op Aruba werden twee bedrij ven van de clan getraceerd: de Inversora Maschary C.A. en de Inversora Calanchoca. Verder bleken zij waardepapieren te hebben van de Intercon Finan cial Bank NV. de belangrijkste bank van het eiland. Ook bleek uit de documenten dat de clan investeerde in de voormalige Sovjetunie. Aan het einde van 1991 verkregen zij een contract ter waarde van 28 mil joen dollar voor de bouw van grote hotels en restaurants. Op Aruba is de clan in dezelfde sec tor actief. De onderzoekers stelden vast dat de mafiaclan grootse plan nen had met Aruba, ook uit het feit dat zij tijdens de 'verovering' van het eiland een stuk grond op de grens van Venezuela en Co lombia verkocht aan vertegen woordigers van de New Yorkse mafiafamilie Gambino. Dit stuk grond, een soort buffer tussen beide landen met een lengte van 125 kilometer, gold als een onaf- slot zie pagina 3 kolom 7 Tegenvaller van half miljard DEN HAAG (ANP) - Er dreigt een extra tegenvaller van een half miljard gulden doordat de overheveling van rijkstaken naar provincies en gemeenten (decentralisatie) te langzaam verloopt. Dit bedrag komt bo venop de 8 miljard gulden die het kabinet volgend jaar moet bezuinigen om het financie ringstekort volgens afspraak terug te dringen. Concern schrapt tien- tot vijftienduizend banen EINDHOVEN (GPD) - Philips heeft vorig jaar 900 miljoen gul den verlies gemaakt. Het laat ste kwartaal, normaal gespro ken de klapper, was uitzonder lijk slecht: de gewone bedrijfs voering leverde ruim een mil jard gulden verlies op. Dit heeft de Eindhovense elektronicagi gant gisterochtend bekendge maakt. In totaal heeft Philips vorig jaar 1,2 miljard gulden uitgetrokken voor ingrijpende reorganisaties, onder meer bij zijn grootste divi sie, consumenten-elektronica. Ook de Duitse dochter Grundig en de divisie componenten wor den verder gesaneerd. Zonder de reservering van 1,2 miljard zou Philips, over het hele jaar gere kend. winst hebben gemaakt. Door de reorganisaties verdwij nen dit jaar tussen de 10.000 tot 15.000 banen (van de 252.000), voornamelijk buiten Nederland. Beurs meldde grote winst voor Philips EINDHOVEN IANP) - De wens was blijkbaar de vader van de gedachte, toen de beurs in haar samenvattend bericht over de Philips-cijfers donderdagoch tend een winst van 900 miljoen neerzette. Per aandeel werd 2,91 winst gemeld in dit bericht dat om een minuut voor negen op het beursnet verscheen. Ne gen minuten later, om 9.08 uur, kwam de rectificatie waarin de vergeten minnetjes waren aan gebracht. Hieruit bleek dat Phi lips wel degelijk in de rode cijfers zat. Vroege vogels op de Amster damse effectenbeurs zagen het foutieve bericht wel op het beursnet verschijnen, maar han delden niet op dit nieuws, omdat zij de zaak niet vertrouwden. Dividend voor de aandeelhou ders is er voor de derde achter eenvolgende keer niet. Op de Amsterdamse effectenbeurs steeg het aandeel Philips gister morgen desondanks 1.40 gulden tot 22,70 gulden en sloot op 22,50. Philips-topman Timmer zei dat het concern 'op de goedé weg is'. Hij had uitsluitend lof voor zijn mensen. „Het management stond voor de vrijwel onmogelij ke taak een prijserosie in de con sumentenelektronica van drie procent op te vangen. Dat gaat bij ons om 1,6 miljard gulden", aldus Timmer. Waarna - uitge rekend bij Philips - het geluid uitviel tijdens de persconferen tie. Timmer, die in 1991 beloofde het bedrijf in 1992 op orde te hebben of anders af te treden, blijft aan. „Ik vind niet dat ik mijn woord breek door te blijven zitten. De ze prijsval kan mij niet persoon lijk worden aangerekend. Zoiets is sinds de Tweede Wereldoorlog niet voorgekomen. Eigenlijk zouden dan alle presidenten van alle elektronicafirma's moeten aftreden". Lichtdivisie In 1991 maakte Philips nog een nettowinst van 1,2 miljard gul den. Het resultaat over 1992 is - op het rampjaar 1990 na - het slechtste sinds jaren. De omzet van Philips steeg vorig jaar van bijna 57 miljard gulden tot 58,5 miljard (plus 3 procent). In Eu ropa (zonder Nederland) kalfde hij een procentje af. In Neder land en Noord-Amerika (plus 5 procent), Latijns-Amerika (7 procent) en Azië (8 procent) werd groei geboekt. De divisies audio en video doen het slecht. Het bedrijf is van plan zich op diverse gebieden geheel of gedeeltelijk terug te trekken. De camcorders (videocamera en videorecorder in één apparaat), waarin voor de Eindhovenaren geen droog brood te verdienen valt. en draagbare geluidsappa ratuur zouden in aanmerking komen. Winst Behalve 'kroonjuweel' Poly gram - 506 miljoen gulden winst - deed in 1992 vooral Philips' Philips-topman J.D. Timmer (r) tijdens de persconferentie. Naast hem voorlichter E. Brouwers. foto ANP De Spaanse kubist Juan Gris schildert innemende stillevens, consta teerde een recensent reeds in 1922. Museum Kröller-Müller in Otterlo geeft de kunstenaar ruim baan. Verder in de bijlage Kunst Cul tuur: de boekenweek staat in het teken van de biografie en het ego document Kostas Tachtsis schetst het Griekendom verbeelding en iverkelijkheid van Kester Freriks het Rosen berg Trio is nu al een levende legende een huis met een hoed in Hoek jeugdboek zoekt vreemde volken Little Richard kroont zichzelf poorten van legosteentjes Deacon Blue bewandelt nieuwe muzikale paden Sjako! rockt uit-agenda, exposities, filmwijzer. FC Groningen fotowas tot voor kort een voorbeeld voor ve le verenigingen. De trots van het Noorden is echter in verval ge raakt. Verder in de sportbijlage: korf balclub Die Haghe verwacht za terdag te winnen van het Mid delburgse Swift Yerseke-trai- ner Rens Griep ziet mogelijkhe den tegen Veere sport in het weekeinde de sportagenda. lichtdivisie het uitstekend. 'Lighting' boekte een resultaat van 972 miljoen gulden, tegen 783 miljoen een jaar eerder. De divisie Componenten (beeldbui zen. elektronische componen ten) viel na het herstel van 1991 (613 miljoen gulden) terug naar een resultaat van 553 miljoen gulden, inclusief 193 miljoen ver lies van Grundig. Ook de divisie professionele produkten (onder meer medische systemen) bracht aanzienlijk minder op. Over de gang van zaken voor dit jaar wil Philips weinig kwijt. De omzet blijft waarschijnlijk op het niveau van 1992, een doel stelling die in de eerste twee maanden van dit jaar overigens niet werd gehaald. zie ook pagina 7 Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. van onze medewerker WASHINGTON - De FBI heeft een verdachte gearresteerd in ver band met de bomaanslag van vorige week op hel World Trade Cen ter in New York. De gearresteerde man, Salama Mohammed, heeft volgens de FBI contact met een terreurorganisatie in het Midden- Oosten. Dat wijst erop dat een fundamentalistische islamitische groep verantwoordelijk is voor de aanslag. De gearresteerde man (26) had een bestelauto gehuurd die bij de ex plosie is vernietigd. Hij werd gearresteerd toen hij gisteren bij het autoverhuurbedrijf zijn borgsom kwam terughalen. Op de documen ten van het contract werden volgens de politie stoffen aangetroffen die bij bomexplosies vrijkomen. Het is niet duidelijk welke nationaliteit de man heeft of tot welke terreurorganisatie hij zou behoren. De Israëlische geheime dienst waarschuwde onlangs dat de Palestijnse organisatie Harnas vanuit de VS wordt geleid en gefinancierd. Advertentie - - i LONDEN (RTR/AFP) - In Groot-Brittannie is de 22-jarige Tony Bland overleden, negen dagen nadat de machine was uitgezet die hem in leven hield. Bland was vier jaar geleden in coma geraakt bij de ramp in het voetbalstadion Hillsborough. Met zijn dood is het aantal slachtoffers van deze tragedie, waarbij mensen onder de voet werden gelopen en werden doodgedrukt, op 96 gekomen. Het is de eerste keer dat in Groot-Brittannié officieel euthanasie is ge pleegd. De ouders van Bland hebben lang geijverd om hun zoon een 'mens waardige dood' te gunnen. Sinds de ramp had hij geen teken van leven meer gegeven hoewel hij in staat was te ademen. Medici durf den echter niet de machine die hem van voedsel voorzag uit te zetten omdat zij dan vervolgd konden worden voor moord. Het Hogerhuis, de hoogste rechtbank van het land, gaf vorige maand toestemming na uitvoerig te hebben gedebatteerd of de wijze waarop Bland in leven werd gehouden een medische behandeling was of niet. Hij stierf woensdagavond in het bijzijn van zijn ouders, zo meldde het ziekenhuis. ah Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06" vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1