Integratie door onbetaald werk kdfiid kêfiii i, krant I b Schip ramt schip in Terneuzen Ik lees de linde klas* SLAGERIJ BLANKENBURGH Signatuur bejaardenoord Walcheren nog niet beslist .OVER Wethouder verwerpt visie op herindeling Westkapels college STORMBESTENDIG WORTELIMOTEHOUT Watchers arbeidsproject vaart nieuwe koers met gehandicapten N TON Rudi Moens installatietechniek .-JÜ SUPERVOORDELIG DEZE WEEK Mag. runderlappen 1 kilo 14,50 Schouderkarbonade 1 kilo 7,40 1 kilo schouderlappen7,80 i 1 kilo doorregen runderlappen9,80 J 1 kilo verse worst7,80 I 500 gram hacheevlees5,50 500 gram nasivlees4,80 Iedere woensdag en donderdag 1 kilo gehakt half-om-half7,50 Voor uw diepvriezer 5 kilo hamlappen 5 kilo dikke riblappen 5 kilo ribkarbonade 5 kilo fijne riblappen 5 kilo rundergehakt 58, 02, 58, 56, 52, Cordon bleu 4 halen/3 betalen^ 150 gram schouderham 100 gram varkensrollade 100 gram cornedbeel 2,3011 1,90» 1,35 van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Arbeid sproject Walcheren in Vlissin- gen, dat verstandelijk gehandi capten voorbereidt op een ge schikte arbeidsplaats, gaat zijn koers verleggen. „Arbeid is hèt middel bij uitstek om mensen met een handicap te integre ren", weet coördinator Kees de Mooij. „Werkgevers stellen be hoorlijke eisen aan betaald werk. Eisen, waaraan de deel nemers van het project niet al tijd kunnen voldoen." Het ar beidsproject kreeg in '91 twee jaar de tijd om zich te bewijzen. Geen enkele deelnemer kreeg een baan in het vrije bedrijfsle ven. Wel bereikte het project dat vier mensen doorstroomden naar de Werkplaatsen Walche ren, één naar een dagverblijf ging en één deelnemer naar de arbeidstherapie kon. De Mooij wil niets weten van een mislukking. ..Wat is belangrij ker?". zegt hij. „Werken met be houd van een uitkering of aan de zijkant blijven staan van het maatschappelijk functione ren?" Het arbeidsproject wil nu proberen om meer mensen aan onbetaalde arbeid te helpen. „Met de mogelijkheid tot een baan met gedeeltelijke beta ling." Dat het arbeidsproject maar vier mensen heeft doorver wezen naar Werkplaatsen Wal cheren is ook toe te schrijven aan de langé wachtlijsten bij de sociale werkplaats in Middel burg. Wachtlijst De Mooij: „Het doel van het pro ject was tweeledig. Oudere werknemers zouden hier verder kunnen werken en wij zouden de HOEDEKENSKERKE Wandeltocht - Wandelcomi té Kasporgo houdt zaterdag 6 maart de jaarlijkse voorjaars wandeltocht, ditmaal in en rondom Hoedekenskerke. De start is om 14.00 uur bij café 'Westerschelde' aan de Haven straat. De afstanden zijn 5,10 en 15 kilometer. Inschrijven is mo gelijk vanaf 13.15 uur. vrijkomende plekken opvullen met jonge schoolverlaters. Wat blijkt nu: de mensen bij Werk plaatsen Walcheren hechten aan hun inkomen en aan hun status. Zij geven dat niet snel op." Ook de uitstroom van Werkplaatsen Walcheren naar het vrije bedrijfsleven valt te gen. Het arbeidsproject hoopt door intensieve samenwerking met arbeidsconsulenten toch onbetaald, eenvoudig werk te vinden voor de deelnemers aan het project. Boete voor hardrijders ZIERIKZEE - De rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft maandag bij snelheidscontro les in Scharendijke en Burgh- Haamstede in totaal 17 hardrij ders bekeurd. Tussen 15.30 en 16.15 uur werden op de Burghseweg in Burgh- Haamstede 145 voertuigen ge controleerd. Zes waren er goed voor een bekeuring. Zij reden met snelheden tussen de 60 en 74 kilometer per uur, terwijl een li miet geldt van 50. Op de Elkerzeeseweg in Scha rendijke werden tussen 16.30 en 17.30 uur 67 voertuigen gecon troleerd. De maximum-snelheid ter plaatse is 50 kilometer per uur Er vielen tien bekeuringen voor snelheden tussen de 61 en 70 kilometer per uur. Brommen met een snelheid van 44 kilome ter per uur. 14 kilometer boven de limiet, was in één geval even eens goed voor een bekeuring. De coördinator vindt dat het project niettemin is geslaagd. Duidelijk is nu hoeveel verstan delijk gehandicapten in dergelij ke arbeidsprojecten kunnen meedraaien. Vroeger bestond daarover geen duidelijkheid. „Bovendien hebben we toch een aantal mensen kunnen plaat sen. hoe klein die aantallen ook zijn." Consulent Bij de Sociaal Pedagogische Dienst is inmiddels een nieuwe arbeidsconsulent in dienst ge treden, die zich intensief gaat in zetten voor de deelnemers aan het arbeidsproject. De Mooij: „Wij hebben daar hoge verwach tingen van." Volgens hem kun nen de verstandelijk gehandi capten door betere begeleiding toch nog doorstromen naar Werkplaatsen Walcheren of het vrije bedrijfsleven. Deelnemers aan het Arbeidsproject Walcheren assisteren bij het aanleggen van een betonnen vloer. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - Het 134 meter lange Fin se ro-ro-schip Camilla (4680 brt) heeft dinsdagmorgen vroeg voor flink wat schade gezorgd in de Zevenaarhaven van Terneuzen. Bij het afmeren kwam het schip eerst in aanvaring met de kade en vervolgens met de voor de wal afgemeer de Hondurese kustvaarder Sian (1397 brt). Beide schepen 'raakten daarbij be schadigd. De Camilla kwam om half acht achteruit de Zevenaarhaven van Terneuzen inva ren. Volgens de gezagvoerder van de aan wezige patrouilleboot V-64 van rijkswa terstaat werd daarbij te weinig rekening gehouden met de harde wind. Daardoor raakte de Camilla eerst met het voorschip de kade van de haven en botste vervol gens met het achterschip tegen de bij de silo afgemeerde Sian. Van de Sian braken daardoor alle meertrossen. De wakkerge- schrokken bemanning kon echter direct weer vastmaken aan de kade. Aan beide schepen ontstond schade. De Camilla had een scheur van bijna een halve meter in de zij aan bakboord op zo'n vier meter boven de waterlijn en de Sian liep wat deuken in de zij op. De kade raakte slechts licht be schadigd. De rijkspolitie te water uit Ter neuzen maakte proces-verbaal op. Het Arbeidsproject Walcheren heeft van het ministerie van WVC inmiddels de toezegging binnen dat het tot juli mag blij ven doordraaien. De Mooij pro beert nu het departement zover te krijgen dat het project tot eind december kan blijven func tioneren. Als dat niet lukt, val len de deelnemers tussen wal en schip. „Ze mogen niet op straat komen te staan. Dat kan gewoon niet." Gs tegen nader onderzoek bij Broomchemie van onze verslaggever TERNEUZEN - Gedeputeerde staten van Zeeland peinzen er niet over, een extern bureau in te schakelen voor een onder zoek naar mogelijke overtre dingen van de milieuregels door het Terneuzense bedrijf Broomchemie. Ook wordt een verscherpt toe zicht van de provinciale milieu dienst niet nodig geacht. Gs ant woorden dit op vragen van het Groen Links-statenlid F. van Kollem. Groen Links concludeerde vori ge maand op grond van een ei gen onderzoek, dat Broomche mie de milieuregels met voeten treedt. Van Kollem vroeg de pro vincie een onderzoek in te laten stellen, op grond waarvan een plan van aanpak zou moeten worden samengesteld. Ook schakelde Groen Links de Arbeidsinspectie in. Deze in stantie zag echter evenmin aan leiding op te treden. De provincie volgt dat voor beeld. Ook omdat, en gs bena drukken dit in de beantwoor ding van de vragen van Van Kol lem, er nu al strenger wordt ge controleerd naar de milieuhand having bij Broomchemie. van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft nog geen enkele toezegging gedaan aan de stich ting Protestants-Christelijke Bejaardenoorden op Walcheren om samen te werken aan een nieuw bejaardenoord op Wal cheren. Volgens gedeputeerde A. J. Dijkwel is er wel overleg met de stichting, die de bejaar dentehuizen Swerf-Lust in Mid delburg en Nieuw-Sanden- burgh in Veere beheert, maar „provinciale staten hebben eerst het woord. Het college heeft alleen een voorstel ge daan." De PvdA-statenfractie uitte vo rige week haar ongenoegen over de gevolgde procedure. Het col lege van gedeputeerde staten besloot de nieuwe instelling voor ouderen een protestants- christelijke signatuur toe te ken nen. terwijl het niets met het ge vraagde advies van de commis sie Welzijn van de staten deed. Dijkwel meent echter dat een protestants-christelijk bejaar denoord de voorkeur heeft, om dat bij de sanering van het aan tal plaatsen per bejaardentehuis deze gezindte het meest te lijden heeft gehad. Bij de reductie van het aantal bedden voor bejaardenoorden hebben de protestants-christe lijke tehuizen gezamenlijk 28 procent (134 bedden) moeten in leveren. De algemene tehuizen raakten 14 plaatsen (4 procent) kwijt, de humanistische oorden twintig plaatsen (tien procent) en de tehuizen van de katholie ken en de reformatorischen hoefden niets in te leveren. Evenwicht Bij de operatie is nagenoeg niet gekeken naar de signatuur van de tehuizen die plaatsen kwij traakten. Nu de gelegenheid van een nieuw soort voorziening zich voordoet, wil Dijkwel de balans toch weer enigszins in evenwicht brengen. Het bejaardenoord in Zoutelande moet dertig bedden krijgen. Fractiewoordvoerder D Eve- leens van de PvdA ontkent niet dat er op Walcheren meer pro testants-christelijke mensen zijn. „Dat wil echter helemaal niet zeggen dat ze ook allemaal per se in een bejaardenhuis van die gezindte willen zitten. Door slaggevend is dat ze dicht bij hun oude huis zijn." Volgens Eveleens is desondanks van belang dat een bestuur niet aan een geestelijke stroming is gebonden, al was het maar van wege het democratische gehalte van het besturen. „Swerf-Lust en Nieuw-Sandenburgh weiger den bijvoorbeeld tot voor kort een afvaardiging van de bewo ners in het bestuur toe te laten." Ontkerkelijking Eveleens is bovendien van me ning dat de provincie er klakke loos vanuit gaat dat er wel be hoefte zal zijn aan nieuwe pro testants-christelijke plaatsen. „De provincie houdt daarbij geen rekening met de ontkerke lijking die in de hele maatschap pij aan de gang is. Ik zie trou wens niet hoe je inhoud moet ge ven aan een protestants-christe lijk woonzorgcentrum, waarbij de ouderen zelfstandig blijven en alleen gebruik maken van fa ciliteiten als dat nodig is." Voorzitter P. Hengst van de stichting Protestants-Christelij ke Bejaardenoorden op Walche ren vin'tit het wel degelijk van belang dat er een protestants- christelijke signatuur voor een nieuw woonzorgcentrum komt. „Onze stichting bestuurt vanuit een gedrevenheid en een gevoel van verantwoordelijkheid. We willen een nieuw woonzorgcen trum dat aansluit op de behoef tes van de ouderen, ook op geestelijk vlak. We zouden ech ter beslist geen ouderen weige ren die geen christelijke achter grond hebben." Sfeer Volgens Hengst telt de signa tuur van een tehuis wel degelijk mee in de keuze voor een tehuis. Wat van het protestants-christe lijke beleid te merken is in de da gelijkse gang van zaken in een woonzorgcentrum kan Hengst niet concreet aangeven, maar zijns inziens is het wel degelijk te merken in de sfeer die een tehuis ademt. Dat de stichting dol graag een tehuis met protes tants-christelijke signatuur te rugziet, heeft trouwens ook te maken met de gevolgen van de huidige reductie voor het perso neel. Een nieuw tehuis zou im mers extra werkgelegenheid be tekenen. van onze verslaggever WESTKAPELLE - Als je van mening bent dat Westkapelle zelfstandig moet blijven, moet je niet tevens pleiten voor één grote gemeente op Walcheren. Dit schrijft wethouder L. Wou ters in een brief aan de Westka- pelse raadsleden. Hij distan tieert zich daarmee van het standpunt dat de rest van het college van burgemeester en wethouders over herindeling heeft ingenomen. Wouters was bij de formulering daarvan we gens ziekte niet aanwezig. Hij spreekt zich nu uit voor de vor ming van één gemeente op Wal cheren. „De eis van sommige gemeenten dat de gemeentegrenzen abso luut niet mogen worden aange tast. geeft blijk van een kramp achtige visie, terwijl de disussie over de bestuurlijke organisatie juist gebaat is met openheid, vi sie en durf', schrijft Wouters. Vervolgens gaat hij een aantal mogelijkheden na. Westkapelle is te klein om zelf standig te blijven, vindt hij. Nu al zijn de problemen op ambte lijk vlak te groot. Een uitbrei ding van regionale samenwer king wijst hij af. Een overvloed van gemeenschappelijke rege lingen gaat ten koste van de de mocratie, doet de tegenstellin gen tussen gemeenten eerder toenemen en zal heel duur zijn. Eén gemeente Een plattelandsgemeente op Walcheren (zonder Vlissingen en Middelburg) lijkt Wouters ook niks. Hij noemt de tegenstelling tussen stad enplatteland een 'gezocht argument'. Blijft over de vorming van één gemeente. Die zal qua inwonertal meetel len en is financiëel gezien de gunstigste optie. Bovendien zal een belangrijke bestuurlijke ver eenvoudiging plaatsvinden en een hoog voorzieningenniveau worden bereikt. Hiernaar gaat dan ook Wouters' voorkeur uit. Donderdag 4 maart komt de be stuurlijke organisatie aan de or de in de gemeenteraad van Westkapelle. 't Groentje 6 Domburg, de laatste ronde! Alle winterrestanten Domburg ƒ50,- p. stuk of minder. Alle damesschoenen ƒ50,- per paar. Ongeacht de normale verkoopprijs. Verkoop alleen: woensdag t/m zaterdag a.s. Badstraat 5, Domburg Tel. 01188-1302 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Domburg ma ken bekend dat bij hen is binnengekomen het ver zoek om bouwvergunning ingevolge de Woning wet van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland voor het tijdelijk plaatsen van een activi teitengebouw op het perceel aan de Domburgse- weg 49 te Domburg, kadastraal bekend gemeente Domburg, sectie K, nr. 1249. Het plan is in strijd met het bestemmingsplan 'Zuiverseweg'. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om voor het activiteitengebouw, op grond van ar tikel 17 van de Wet op de ruimtelijke ordening voor een termijn van vijfjaren, vrijstelling te ver lenen van het bestemmingsplan 'Zuiverseweg'. In verband hiermee ligt bedoeld bouwplan Urn 16 maart 1993 ter gemeentesecretarie. Markt 1 te Domburg op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en op maandagen tevens van 14.00 tot 17.00 uur voor een ieder ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ie der hiertegen schriftelijk gemotiveerde bezwaren inbrengen bij burgemeester en wethouders van Domburg. Domburg, 3 maart 1993. Burgemeester en wethouders van Domburg de burgemeester, H. W. Hietkamp de secretaris, W. J. de Korte 'Maart roert z'n staart'. Kent u dat? Nou maart was nog maar amper begonnen of autorijdend Nederland moest er aan geloven. Zwaar bewolkt, harde wind,ja zelfs een echte sneeuwstorm zorgden voor het nodige ongemak onderweg. Op zo'n moment moet u kunnen vertrouwen op uw auto. De Rovers 200 en 400 zijn van die auto's die op dat moment bewijzen wat ze waard zijn. Voorzien van alle gemakken en de nodige luxe zorgen deze Rovers ervoor dat u een stuk relaxter en dus veiliger onderweg bent. Comfort, ruimte en standaard extra's zijn tref woorden met betrekking tot deze schitterende auto's. Kom eens aanwaaien bij ons in de showroom voor een proefrit. Wij vertellen u dan graag meer over Rover. De Rover 200 v.a. 28.790,- Noordmonsterweg 4 Middelburg Tel. 01180-36815 Eig. H. Moolenaar Voor al uw werkzaamheden op het gebied van: gas- en waterinstallaties c.v.-installaties koper- en zinkwerken rioleringsinstallaties onderhoud gas- en waterapparatuur dakbedekkingen Tel.: 01184-79422 Fax: (II184-79314 Handelsweg l4387 PC Vlissingen ADVERTEREN DOET VERKOPEN Eerste kwaliteit Altijd extra voordeel Vers van het mes Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 12914. ^Tdl nes 1- F' Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhoging thuisbezorgd. lo -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 16