Voedselpakketten missen doel WTL0FEN HAMLAPPEN. n Rationale Garde omsingelt ot tanden bewapende sekte Herzog bezoekt Nederland JE WILT TOCH ZO VROEG MOGELIJK HET HUIS UIT? Amerikaanse hulp valt volgens Bosniërs in Servische handen Liverpool neemt afscheid van kleine James Charles stopt met polo en breekt met trainer Veel dorpen in Spanje zijn ingesneeuwd VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook zonnige pe rioden. Vrij krachtige, op zee af en toe harde wind uit noordoost tot oost. Temperatuur rond 3 graden. 36e jaargang no. 51 insdag 2 maart 1993 GEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V ZONDER NIEUWE HEIDEN IS DE KRANT NERCINS. Meer weten over dagblad bezorgen? Bel PZC 01184-84000 in onze verslaggeefster mone van Driel vgoop Jor11 ;pee nc tANKFURT - De voedsel- en edicijnpakketten die de Ame- kaanse luchtmacht in de ^icht van zondag op maandag ri»ven Oost-Bosnië hebben af- j worpen, lijkt de moslim-be- c tiking niet te hebben bereikt, ij Zepa, Cerska, Gorazde en ebrenica was zo'n vijftien uur de droppings niets gevon- in, blijkt uit radio-contact met deze geisoleerde moslim steden. In Servische gebieden zouden wel pakketten terecht zijn geko men. Volgens de Bosnische vice- premier Lagumdzija is zelfs de hele lading in handen van de Serviërs gevallen. Hij baseerde zich zowel op radio-amateurs als op zegslieden van de Verenigde Naties in Sarajevo. De Ameri kaanse luchtmacht in Frankfurt wilde gisteravond geen com mentaar geven. „We weten op dit moment alleen dat we de bundels hebben gedropt boven de uitgezochte doelen", aldus een woordvoerder. Volgens radio-amateurs is Cers ka door oprukkende Servische troepen in tweeën gedeeld en zit ten honderden vluchtelingen, voornamelijk bejaarden, vast op de besneeuwde hellingen van de berg Udcr. De vliegers die de pakketten hebben gedropt, spraken bij te rugkeer van een geslaagde ope ratie. Een van hen merkte zelfs op dat de bundels zijn neergeko men binnen 65 meter van de plaats die was gekozen. Gister avond werden voorbereidingen getroffen voor nieuwe vluchten naar het voormalig Joegoslavië. Twintig Amerikaanse experts zullen de komende tijd in de ge bieden waar pakketten worden afgeworpen, bekijken hoe nauw keurig de droppings zijn ge weest. Bij recente tests met droppings van verschillende hoogten landden de parachutes op minder dan 300 meter van het gekozen doel. De Amerikanen willen niet be kendmaken bij welke plaatsen in Oost-Bosnië de parachutes met elk 500 kilo kant- en klaar- maaltijden of medicamenten gisternacht geacht werden te landen. Steden als Srebrenica en Cerska staan wat het VN-Ho- ge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) betreft bovenaan de urgentielijst. waar- ertraging bij verneming an Fokker EN HAAG (ANP) - De onderte- ining van de definitieve con- acten voor de overneming van ikker door de Duitse vlieg- igbouwer Dasa laat drie we- ;n langer op zich wachten dan as afgesproken, zo heeft mi- ster Andriessen van economi se zaken maandag laten we- in in een brief aan de Tweede jrdejamer- Eerder op de dag had- yin het ministerie, Fokker en nog tegengesproken dat er prake was van vertraging, lasa blijkt al op 24 februari te febben meegedeeld dat de raad res an commissarissen van het Stunoederconcern Daimler-Benz Mains op 1 april formele goedkeu- aan de overneming kan ge- ^n. Minister Andriessen was er senuFder van uitgegaan dat dat op jmaart of uiterlijk 9 maart zou ebeuren. Hij heeft topman Jür- n Schrempp van Dasa een ief gestuurd waarin hij hem krinnert aan de eerder toege- j^ofgde termijn en aandringt op hellere besluitvorming aan Juitse zijde. rsl.ral ,rresfost Australië loeit aan Terschelling RSCHELLING (GPD) - Op it strand van Terschelling zijn ;t afgelopen weekeinde vijf nstralische postzakken aange- ioeld. De zakken bevatten ieven, kaarten, pakketten, jbeltjes en zelfs een verzame- ïg oude opengemaakte brie- in uit 1977. ulpstrandvonder Wierd Harin- heeft de postzakken overge- agen aan PTT Post. Waar- hijnlijk worden de brieven - ider andere voor Polen, Rus- nd en Duitsland - alsnog be eld. Eerder deze week spoel- >n ook Australische postzak- ;n aan op Texel. Brieven uit de- zakken bleken al op 24 decem- •r vorig jaar vanuit" Perth in ustralië te zijn verzonden. in onze correspondent Het kistje van de vermoorde James Bulger wordt de kerk binnengedragen. Links James' vader Ralph. LIVERPOOL (RTR/UPI/DPA) - Onder grote belangstelling is maandag een kerkdienst gehouden voor de 2-jarige Ja mes Bulger, die twee weken geleden op brute wijze is vermoord. Twee 10-jarige jongens zijn gearresteerd op verdenking het misdrijf te hebben gepleegd dat de ge hele Britse samenleving heeft geschokt. Honderden mensen trotseerden de win terse kou en stonden voor de ingang van de Heilige Hartkerk in de verpauperde Li- verpoolse wijk Kirkby. In de kerk was slechts plaats voor de 350 familieleden, vrienden en naaste buren. Via luidspre kers konden de overigen de dienst volgen die ook rechtstreeks door de BBC op tele visie werd uitgezonden. Volgauto's waren beladen met bloemen, op de lijkwagen was in bloemen de naam James geschreven en voor de kerk waren honderden bossen bloemen gelegd. De po litie had de straten rondom de kerk en het nabijgelegen ouderlijk huis van James Bulger afgezet. In een kleine witte doodskist met koperen handvatten werd het stoffelijk overschot van de peuter de kerk binnengebracht. Naast de kist was zijn stoeltje gezet met daarop het lievelingsspeelgoed van de 2- jarige, een teddybeer en een speelgoedko nijn. „We wensen dat we de klok tweeënhalve week zouden kunnen terugdraaien. We wensen dat we de dingen beter kunnen doen. En dat we James kunnen terugbren gen naar u en naar ons allen", hield pries ter Michael O'Connell de ouders van de vermoorde peuter voor. „Maar dat kun nen wij niet. Het enige dat wij kunnen doen is u ons medeleven tonen en met u ons geloof delen." Niet tevergeefs Maar volgens de priester is de dood van de peuter niet voor niets geweest. „Zijn dood was niet tevergeefs. Iets in James Patrick (Bulger) heeft de gehele wereld geraakt." Behalve traditionele psalmen werd op verzoek van de ouders ook Michael Jack sons „Heal the world" gespeeld. Volgens hen draagt dit lied een passende bood schap in zich. De dienst werd besloten met Eric Claptons „Tears in heaven", dat de rockster had geschreven naar aanleiding van de dood van zijn zoontje. op overigens ook Servische of Kroatische plaatsen in Bosnië kunnen staan. Omdat 'veilig heid boven hulp' het credo van de humanitaire operatie is, kun nen de Amerikanen echter be sloten hebben een andere volg orde aan te houden. Grote hoogte De nauwkeurigheid van de drop pings in het algemeen kan te lij den hebben onder sterke wind en de grote hoogte waarop wordt gevlogen, zo'n 10.000 voet of meer. Dorpen als Zepa en Goraz de zijn maar enkele vierkante ki lometers groot. De pakketten worden overigens niet op. maar zo dicht mogelijk bij de uitgeko zen plaatsen gedropt, om te voorkomen dat mensen een bun del met 700 kant- en klaarmaal- tijden op hun hoofd krijgen of dat een pakket op een huis te rechtkomt. Ondanks de twijfels over het re sultaat van de droppings waren Frankrijk en Duitsland ver heugd over het initiatief van de Amerikanen. Delta Lloyd verlaagt rente op hypotheken AMSTERDAM (ANP) - Verzeke raar Delta Lloyd verlaagt de ba sishypotheekrente niet ingang van morgen met een half pro cent tot 7.5 procent. Als reden geeft het bedrijf op de ontwikkelingen op de kapitaal markt. Voor hypotheken met een vaste rente gedurende meer dan tien jaar gelden hogere per centages. Ook bepaalde hypo theek vormen kunnen afwijken de rentepercentages hebben. Brits-Spaans overleg Gibraltar BARCELONA - Het overleg tus sen de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Javier So- lana, en zijn Britse collega Douglas Hurd, heeft geen nieuwe gezichtspunten opgele verd. Aangezien ook de Spaanse rege ring geen water in de wijn wilde doen. gingen de twee partijen na een uur weer uit elkaar met als enige toezegging, dat ze voor het einde van dit jaar opnieuw bij een komen. Spanje en Groot Brittannië praatten voor het laatst in 1991 met elkaar over de toekomst van Gibraltar, een stuk rots aan de gelijknamige Straat tussen Eu ropa en Afrika, waar 30.000 men sen wonen. Gibraltar is al vanal 1713 door het Verdrag van Utrecht een Britse kroonkolo nie. ASHINGTON - Een zwaarbe- apende religieuze sekte die ch de Davidians noemt, blijft ch verschansen in een ranch j Waco, in de staat Texas. Zon- ig vond er een bloedig vuurge- ;cht plaats tussen de 75 leden m de sekte en de federale poli- e. Daarbij werden vier politie- ensen en een sektelid gedood, r vielen 16 gewonden. Sinds- en is er een soort van wapen- ilstand van kracht, e politie gaf na het vuurge vecht toe dat ze de tegenstander onderschat had en dat de Davi dians over betere en zwaardere wapens beschikten dan de poli tie. Inmiddels heeft de politie versterking laten aanrukken en hulp gekregen van de Nationale Garde, die onder meer over pantserwagens beschikt. De politie, die de sekteleider Da vid Koresh wilde arresteren we gens verboden wapenbezit, on derhandelt nu met Koresh en andere sekteleden. Dat heeft tot gevolg gehad dat er sinds zon dagavond niet meer geschoten Advertentie is. Verder zijn een aantal kleine kinderen uit de belegerde veste vrijgelaten. De Davidians hebben zich jaren '30 afgesplitst van de Zevende Dags Adventisten. De eerste lei der was een Bulgaarse immi grant, Victor Iiouteff genaamd. De huidige leider, Koresh, heet eigenlijk Vernon Howell. Hij is 33 jaar en beweert dat hij Jezus Christus is. Koresh is zijn carrière als gita rist begonnen. Hij heeft zichzelf als een mislukkeling beschouwd totdat hij zich in 1980 bij de sek te van de Davidians aansloot. Na een interne machtsstrijd waarbij naar de wapens werd ge grepen, kwam Koresh in 1987 als overwinnaar uit het strijdperk. De sekte heeft in heel Amerika meer dan 1000 aanhangers. Ko resh houdt er een harem van 15 vrouwen op na. De kinderen die zij van Koresh baren, zullen sa men met hem het Koninkrijk Gods besturen. Maar eerst zul len de ketters der aarde moeten worden uitgeroeid. Geschillen binnen de sekte zijn sinds het eind van de zeventiger jaren met de wapens uitgevoch ten. In 1987 vestigde Koresh zijn heerschappij na een interne ge wapende strijd, waarbij doden en gewonden vielen. Koresh en anderen moesten terecht staan, maar werden uiteindelijk vrijge sproken. Koresh heeft nog meer dan zijn voorgangers het hoofd kwartier in Waco omgebouwd tot een zwaar bewapend fort met uitkijktorens. Koningin Beatrix spreekt voor het diner met de Israëlische president Herzog. foto Ed Oudenaar den/ANP SCHIPHOL (ANP) - De Israë lische president Chaim Her zog en zijn vrouw zijn giste ren kort na elf uur aangeko men voor een driedaags offi cieel bezoek aan Nederland. Herzog werd op Schiphol ontvangen door premier Lub bers en minister Kooijmans van buitenlandse zaken, pe 74-jarige president, die be zig is met een afscheidstoer- nee langs diverse landen, reis de onmiddellijk door naar Den Haag waar hij op Paleis Noordeinde door koningin Beatrix en prins Claus werd ontvangen. Gisteravond kreeg hij een officieel diner aangeboden. De Israëlische president die eind deze maand aftreedt, voert vandaag overleg met le den van de Eerste en Tweede Kamer. Morgen brengt Her zog onder meer een bezoek aan het voormalig kamp Wes- terbork waar hij de Jerusalem Stone zal onthullen en een krans legt. Hij brengt tevens een bezoek aan het Joods His torisch Museum in Amster dam. Nieuwe DAF De iverknemers van het nieuwe DAF zijn gisteren aan de slag ge gaan terwijl hun ontslagen col lega's zich meldden bij het ar beidsbureau. Bij DAF denkt men nog enkele dagen nodig te heb ben voor de fabriek weer op volle kracht O werkt. v Cellen Er is in Zeeland weinig animo om als tusseiitijdse oplossing voor het cellentekort verdach ten tijdelijk onder te brengen in cellen op politiebureaus. 'Onei genlijk' vindt men het bij de poli tie als gevangenbe waarder te moeten Q fungeren. w Feyenoord John Metgod haakte gistermid dag vroegtijdig af tijdens de laatste training van Feyenoord voor het Europese duel met Spartak Moskou. De gerouti neerde libero kampt met een spierkwetsuur in het boven been. De Wolf (foto) en Bosz lij ken net op tijd hersteld te zijn voor de eerste wed strijd tegen de Russi- (T sche ploeg. I %J Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. van onze correspondent LONDEN - Prins Charles stopt met polo en verbreekt daarmee de zakelijke relatie met majoor Ron Ferguson, de omstreden va der van zijn vroegere schoonzus Fergie. Dit heeft de woordvoer der van de Britse kroonprins bekend gemaakt. Ron Ferguson (59) was geduren de 15 jaar Charles polo-manager. Begin februari raakte hij echter in opspraak door een boek dat in Amerika verscheen. In haar boek onthulde Lesley Player, een 34-jarige Amerikaanse scho ne, dat zij een langdurige relatie met Ron Ferguson had gehad. Voor de majoor, die getrouwd is. was dit een pijnlijke ontboeze ming. Wat de relatie echter zo pi kant maakte, was dat Lesley Player naar eigen zeggen ook het bed had gedeeld met de Te- xaan Steve Wyatt. En deze Ste ve Wyatt, zo herinnerden miljoe nen Britten zich, had weer een buitenechtelijke verhouding ge had met... de dochter van Ron Ferguson, alias de - toen nog - vrouw van prins Andrew. Hoewel Charles' eigen gedrag ook niet geheel onbesproken was, was het voor hem moeilijk om na de ontboezeming van Les ley Player de majoor als. polo manager te handhaven. Omdat Ron Ferguson echter tevens een goede vriend van hem was, zo zeiden ingewijden, besloot Char les maar van de nood een deugd te maken en helemaal met de sport te kappen. MADRID (AP) - Het noorden van Spanje is maandag getroffen door een extreme winterstorm met hevige sneeuwval, waardoor naar schatting 700 bergdorpen volledig van de buitenwereld zijn afge sloten. Speciaal de noordelijke gebieden van Castilla-Leon, Asturias. Can- tabria en het Baskenland kregen het zwaar te verduren. Het natio nale verkeersbureau meldde dat 39 bergpassen voor alle verkeer ge sloten waren. Waar nog wel kon worden gereden, bleken sneeuwket tingen onontbeerlijk. Een woordvoerder van de dienst bescherming burgerbeolking deel de mee dat speciale voorzieningen redelijk functioneerden en dat er tegen de middag nog geen ernstige incidenten waren gemeld. Zon dag werd een zwangere vrouw in de provincie Leon met een ambu lance geevacueerd. De bevalling verliep zonder problemen. De storm begon zaterdag en bracht Barcelona de eerste sneeuwval van dit winterseizoen. Maandagmiddag sneeuwde het daar nog steeds. Veel wegen waren onbegaanbaar. Advertentie 91/2% lening 1980 per 1986/1995 Aflossing Op 1 april 1993 is het restant vervroegd aflosbaar tegen de koers van 103%. Rente De lopende rente tot 1 april 1993 ten bedrage van 7,92 per 1000- nominaal wordt op die datum betaalbaar gesteld. 7 3A% lening 1977 per 1978/1997 Aflossing Op 1 april 1993 is het restant vervroegd aflosbaar tegen de koers van 102%. Rente De lopende rente tot 1 april 1993 ten bedrage van 32,29 per 1000- nominaal wordt op die datum betaalbaar gesteld. Betaling Betaling '/an rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 1 april af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. VNof, 1 /IQ 00 gram l.H-i/ lamlappen, jOOgramiM lilo (00 gram 4.99g QQ inbledingen zijn geldig t/m zaterdag 6 maart as. Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1