Pil LE Z FFUWS E 00U UIT Blunder bij ontslagen DAF VS zwijgzaam over dropping FBI: explosie gevolg aanslag 82? Winterse verrassing bij Nieuwerkerk Golf van racistisch geweld in ex-DDR Directie trekt aanstellingsbrief deel personeel weer in f Rood voor Van Breukelen Proefabonnement Schraal Wolkenvelden afgewisseld door opkla ringen kleine kans op iaat sneeuw. Krachtige tot harde oostelijke ivind. Maximumtemperatuur 2 graden. 236e jaargang no. 50 Maandag 1 maart 1993 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Kodak f EXPRESS Goes, Middelburg, Vlissingen. Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE VER! Gladheid: twee doden, tientallen botsingen DEN HAAG (ANP) - Gladheid door sneeuw val en bevriezing heeft dit weekeinde geleid tot tientallen aanrijdingen. Twee mensen kwamen om het leven, aldus de verkeerscentrale van de politie in Driebergen. De meeste ongelukken gebeurden in Noord- Holland en Utrecht. In Volendam raakte een 25-jarige vrouw uit Am sterdam met haar auto zaterdagavond door gladheid van de weg, be landde in het water en verdronk. Drie voorbijgangers trachtten vergeefs de vrouw te redden, waarbij één licht gewond raakte. Bij de berging door de brandweer bleek de vrouw bekneld in haar auto te zitten. Taxi In Rotterdam kwam za terdagavond een inzit tende van een taxi om het leven, toende taxi in een slip tegen een licht mast botste. De taxi chauffeur werd zwaar ge wond. De verkeerspolitie telde op de snelwegen 80 aan rijdingen, waarbij 110 auto's waren betrokken. Twee mensen werden licht gewond. Door aanrijdingen ont stonden er zondag files op de A4 bij de Schiphol- tunnel, de Al2 bij Maars- bergen en de A2 bij Cu- lemborg. EINDHOVEN (GPD/ANP) - Me dewerkers van DAF Special Products hebben een extra 'zuur' weekeinde achter de rug. Terwijl 2500 andere DAF'ers za terdag per brief hun ontslag kregen, vonden 250 bouwers van legertrucks en F16-onder- stellen een aanstelling voor on bepaalde bij DAF Trucks NV op de mat. Een blunder van de top van het nieuwe bedrijf. Extra koeriers snelden gisteren door Brabant en België met nieuwe brieven waarin de toezegging weer werd ingetrokken. Wel kregen de mensen van Special Products de mededeling dat hun fabriek vier weken zal doordraaien. In die tijd hoopt men een koper voor het bedrijf te vinden. De betrokken groep kreeg naast de standaard ontslagbrief niet één aanstellingsbrief, maar twee. In de ene werd gemeld dat ze gedurende de periode van sur séance konden blijven doorwer ken bij Special Products terwijl in de andere brief werd gemeld dat ze in dienst konden treden van DAF Trucks. Dat laatste is onjuist, aldus de zegsman van DAF. Ook hebben enkele werknemers die mogen blijven geen nieuw toegangspasje ontvangen. Dat hoeft volgens de woordvoerder geen enkel probleem op te leve.- ren. De aanstellingsbrief alleen is voldoende om vandaag op het terrein van DAF te worden toe gelaten. Ook onder de 86 personeelsle den van het DAF-verkooppunt in het Belgische dorp Aartselaar is dit weekeinde grote opschud ding ontstaan over het uitblij ven van duidelijkheid over hun ontslag. De 86 gingen er op grond van toezeggingen van de directie van uit dat ook zij, net als de DAF-personeelsleden in Eindhoven en het Vlaamse Wes- terlo, zaterdag allemaal een ont slagbrief zouden krijgen en dat de helft van hen bij het nieuwe bedrijf in dienst zou komen. Maar niemand in Aartselaar kreeg een brief: „wij weten nog altijd niet wie mag blijven en wie moet vertrekken. We vrezen alle maal te worden opgeofferd", al dus één van de werknemers. Hulp De Telefonische Hulpdienst in Eindhoven, die de steun door huisartsen en maatschappelijk werkers regelt, telde tot gister avond 110 telefoontjes. Slechts Spaanse dorpen geïsoleerd madrid JrTR) - Honderden lorpen in het noorden van Spanje zijn sinds zondag door lievige sneeuwval afgesneden /an de buitenwereld. jïn het noorden werden politie- en legertroepen ingezet om de geïsoleerde dorpen te bereiken. Veel bergpassen zijn onbegaan baar en ook spoorlijnen over de jPyreneeën in de richting van [Frankrijk zijn door de soms me iers hoge sneeuw geblokkeerd. ttl i l U UK «-■ - - - - - "V-s; f- j 'A..- - - -- K'. NIEUWERKERK - Eindelijk sneeuwval. De sleetjes konden het afgelopen weekeinde van zolder worden gehaald en de jeugd vermaakte zich met sneeuwballen gooien en sneeuwpoppen maken. De afgelopen twee jaar is Nederland van sneeuwvlokken verstoken geweest. Maar in de loop van zaterdag veranderde ons land op veel plaatsen in een witte wereld. In de omgeving van Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland legde onze fotograaf zondagochtend dit verstilde tafereel vast. foto Pieter Honhoff FRANKFURT (GPD/DPA) - \merikaanse vliegtuigen zijn waarschijnlijk zondagavond begonnen met de voedseldrop- pings boven Oost-Bosnië. Drie Hercules-transportvliegtuigen stegen van de Amerikaanse luchtmachtbasis in Frankfurt »p, maar de Amerikaanse lucht macht wilde niet bevestigen llat de toestellen op weg waren paar Oost-Bosnië. ket Duitse televisiestation ZDF iet echter beelden zien van het J'ertrek van de vliegtuigen en meldde dat ze ingezet zouden vorden bij droppings boven Oost-Bosnië. De iuchtmacht zei jeen mededelingen te willen ioen voor de persconferentie die /Qor vanmorgen vijf uur op het programma stond. Saterdagavond waren al twee Hercules-transportvliegtuigen aaar Bosnië gevlogen om een miljoen pamfletten boven het oosten van dat land uit te gooi en. Ze werden gedropt in gebie- ien rond de plaatsen Zepa, Sre brenica, Gopradze, Konjevic, Polkje en Cerska. Maar de mees te van die strooibiljetten hebben ie Bosnische bevolking niet be reikt. Volgens functionarissen in Bosnië kwamen veel pamfletten terecht in niemandland, op zo'n twintig kilometer van de stad Srebrenica. De vrees is dat met ie hulppaketten hetzelfde ge beurd. Op een half miljoen pamfletten stond de tekst: „De Amerikaan se luchtmacht zal humanitaire hulp afwerpen voor alle mensen. Schiet niet op Amerikaanse vliegtuigen. Voedsel en medicij nen zijn bedoeld voor alle men sen". De andere zending bevat een waarschuwing uit de buurt te blijven van de vallende palet ten, die soms honderden kilo's wegen: „Gevaar. Laat voor uw veiligheid de humanitaire hulp landen voor u nadert". De vlucht is zonder problemen verlopen, lieten de bemannin gen bij terugkeer weten, al had den zij in het gebied hét nodige artillerievuur gezien. Inspectie Het licht voor operatie 'Provide promise' ging zaterdagavond op groen, nadat vertegenwoordi gers van de Bosnische Serviërs, moslims en Kroaten op de basis in Frankfurt de af te gooien pak ketten aan een inspectie hadden onderworpen. De Verenigde Na ties hadden de drie strijdende partijen in Bosnië hiervoor uit genodigd om met name de hoogst achterdochtige Serviërs ervan te overtuigen dat tussen de kant-en-klaarmaaltijden en dozen verband geen wapens of benzine zijn verstopt. Als ze dat willen, mogen ze alle pakketten bekijken, hadden de Amerikanen vooraf toegezegd. De inspecteurs toonden echter slechts belangstelling voor een enkele pakket met kant-en- klaarmaaltijden en een met me dicijnen. Prioriteit Welke plaatsen de Amerikanen als eerste zullen bevoorraden, is niet precies bekend. Volgens een woordvoerster van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de VN (UNHCR) in Genève hebben Srebrenica en Cerska de hoogste prioriteit ge kregen. De naar schatting 20.000 moslims in Cerska zijn sinds april vorig jaar van elke hulp verstoken. Zepa en Gorazde zijn twee an dere plaatsen waar de situatie van de moslimbevolking nij pend is. Twee artsen in Zepa ver telden een hulpverlener in het meest recente VN-konvooi, dat de afgelopen twee maanden ten minste 350 baby's zijn gestorven door honger en ziekte. Politiemensen zoeken naar sporen na de aanslag onder het handelsgebouw. in vier gevallen is daadwerkelijk hulp verleend. Voor de rest ging het om vragen die eigenlijk thuis hoorden bij het DAF-informatiecentrum, dat was geopend voor aanvul lende informatie. Een woord voerder van DAF heeft dit zon dag meegedeeld. Het maatschappelijk werk werd overigens het meest op vrijdag avond gebeld. „Kennelijk werd de spanning een aantal mensen teveel", aldus de woordvoerder. Algemeen wordt aangenomen dat het merendeel van de ontsla gen werknemers de klap in huiselijke kring heeft opgevan gen. Volgens de zegsman van DAF is er tussen vroegere colle ga's onderling ook veel getelefo neerd. Lege tanker loopt op Britse kust TYNESIDE (AP) - Een lege Deense olietanker is zondag voor de kust van Noordoost-En- geland bij zwaar weer op de rot sen gelopen. Negen van de 21 be manningsleden werden met een helikopter van boord gehaald. Een woordvoerder van de kust wacht zei dat de kapitein van de Freja Svea 12 bemanningsleden aan boord hield om te helpen bij een poging het schip met behulp van een sleepboot weer vlot te krijgen. Een reddingsboot met zeven be manningsleden vertrok uit de haven van Hartlepool om de tan kerbemanning bij te staan. De reddingsboot kapseisde echter. Een bemanningslid werd ver mist, maar later door een heli kopter levend gevonden. De red dingsboot, die weer recht in het water kwam te liggen, bleef in de buurt van de tanker. Jeltsin: niet langer gebonden aan grondwet van onze correspondent MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin, terug in Mos kou van een plotseling opgeno men twaalfdaagse vakantie, liet zondag zijn vele tegenstan ders in het parlement weten dat hij zich niet langer gebonden acht aan de grondwet. „Het parlement is een macht ge worden die het land ruïneert. Ik kan dit niet langer tolereren", al dus Jeltsin, sprekend tijdens een bijeenkomst van de Burger Unie, een partijencoalitie die de steun heeft van 's lands machti ge industriële lobby,. Vijf doden bij vuurgevecht WACO (RTR/AFP) - Bij een vuurgevecht tussen de federale Amerikaanse politie en leden van een religieuze sekte zijn zondag in Texas vier politie agenten en een sektelid om het leven gekomen. Volgens de au toriteiten zijn er zeker 16 ge wonden gevallen. De schietpartij brak uit toen agenten het gebouw van de sek te wilden doorzoeken naar ver boden wapens en explosieven en de leider van de religieuze groep probeerden te arresteren. Bij de actie op de boerderij in Waco, zo'n 150 kilometer ten zuiden van Dallas, waren ruim honderd agenten ingezet. De sekte ge looft in vrije liefde en meent dat het einde van de wereld nabij is, van onze correspondent Jaap van Wesel WASHINGTON - De explosie onder het World Trade Center in New York is veroorzaakt door een zeer krachtige bom. Dat heeft de federale politie FBI gisteren officieel bekend ge maakt. Volgens het hoofd van de FBI in New York James Fox zal het onderzoek maanden in beslag nemen. Al voor de officiële bekendma king waren de autoriteiten en experts er vrijwel zeker van dat er sprake was van een bomaan slag. „Het ziet eruit als een bom, het ruikt als een bom. daarom is het waarschijnlijk een bom", zei gouverneur Mario Cuomo van New York zaterdag op een pers conferentie. Volgens William Sessions, de di recteur van de FBI zijn er aan wijzingen dat de bomontploffing te maken heeft met de burger oorlog in Joegoslavië en de vre desbesprekingen bij de VN in New York. Er zijn na de ontplof fing 40 telefoontjes binnengeko men van mensen die de verant woording voor de aanslag opeis ten. Een van die telefoontjes kwam van een groep die zich het Servi sche Bevrijdings Front noemde. De politie schijnt aan dat tele foontje, dat ruim een uur na de explosie kwam, de grootste waarde te hechten. De man die met een zwaai- accent sprak en erg opgewonden was, zei dat de bom te maken had met de ge vechten tussen Serven en Kroa ten. Krater De explosie heeft een enorme krater van 30 bij 15 meter gesla gen in een zes verdiepingen tel lende parkeergarage onder het World Trade Center. De garage werd totaal vernield. Door de ex plosie zijn zeker vijf personen om het leven gekomen en meer dan duizend gewond. Twee em ployees van de garage worden nog vermist. Door de kracht van de explosie werden 2000 auto's in de garage totaal verwoest. Ook het pla fond van een metrostation kwam naar beneden. In de ga rage stonden onder meer auto's van de Amerikaanse geheime dienst, waaronder auto's die pre sident Clinton deze week bij een bezoek aan New York moeten vervoeren. Een deel van het ondergrondse fundament is weggeslagen. Van wege het gevaar van instorting zijn bomexperts nog niet op de plek geweest waar de ontplof fing heeft plaatsvonden. De twee meer dan 400 meter ho ge wolkenkrabbers van het We- Na de bekernederlaag van PSV bij Heerenveen, moest de landskam pioen een punt laten bij degradatiekandidaat FC Den Bosch: 2-2. Doelman Van Breukelen moest van het veld met twee gele kaarten. Nijhuis zou een kwartier voor tijd voor Den Bosch hebben kunnen scoren, maar Van Breukelen sloeg de bal buiten het strafschopge bied van de voeten van de aanvaller. Scheidsrechter Jol ivas tole rant: geen direct rood, maar voor de tweede keer geel en dus toch rood. Op de foto geeft Van Breukelen scheidsrechter Jol een hand nadat deze de doelman rood heeft laten zien. foto Cor Mulder/ANP Hydro Agri Het gaat slecht met Hydro Agri Sluwk.il. Hoewel de producent- van kunstmeststoffen in 1992 nog winst maakte, zijn de ver wachtingen voor dit jaar niet erg rooskleurig. De directie ver wacht een produktieverminde- ring en kostenbesparende maat regelen. Welke consequenties dit voor het personeel zal hebben is nog ondtiide- C lijk. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. BERLIJN (UPI) - De politie in de voormalige DDR heeft in het weekeinde 44 arrestaties ver richt in verband met racisti sche incidenten. Een Duitser, die vorige week tijdens een rock- concerl in Hoyerswerda door rechts-extremisten werd aange vallen, stierf zondag aan zijn verwondingen. Het geweld tegen asielzoekers en buitenlanders concentreerde zich in de staat Sachsen-Anhalt, waar in de stad Halle een hotel voor buitenlanders met stenen werd bekogeld. Jongeren riepen hierbij nazistische en racistische leuzen. De politie arresteerde bij het incident, dat plaats had in de nacht van vrijdag op zaterdag, twaalf jongeren. In het dorpje Kloetze werden 14 jongeren aan gehouden. Zij waren van plan een café aan te vallen dat door veel linkse jongeren werd be zocht. Geweld in de plaatsen Wernigerode en Zeitz, eveneens in het oostelijk deel van Duits land. leidde tot 18 andere arres taties. jFur0pese jjN^fe reld Handels Centrum, het fi nanciële centrum van de wereld, zullen voor onbepaalde tijd gro tendeels gesloten blijven. Dat is een enorme slag voor Wall Street. Zeer veel nationale inter nationale bankiershuizen heb ben in de wolkenkrabbers, die beide 110 verdiepingen hebben, een kantoor pal naast de beurs van Wall Street. Er werken in het World Trade Center 55.000 men sen. terwijl er dagelijks nog eens zo een 80.000 bezoekers komen. Er heerst vooral in New York een nerveuze stemming. Er vinden in Amerika veel minder terreur aanslagen plaats dan in Europa en het Midden-Oosten. De laatste grote terreuraanslag vond in 1975 plaats tegen een kantoor van TWA op de luchtha ven La Guardia in New York. Dat was het werk van Portori- caanse seperatisten. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 :n kwartaal abonnement int •;;v Jg? ?HIUPS«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1