Warner bezorgd over Pechiney dagmenu... Grijze haren van Almanak Geen zee te hoog voor M-fregat Deltan: Stads-tv leidt wel tot hoger tarief Camervragen over >lan racecircuit t*--. Schatting van GGD: risicogroep polio is nu gehalveerd Slap irecteur dreigt met sluiting als lage energieprijs uitblijft Proefabonnement CARAVAN- VERHUUR C.C.P0ELZICHT GOES Julia Loco PZC zeeland VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 onze redactrice S HAAG - De Tweede Ka- is overtuigd van de ernst de situatie bij aluminium- ducent Pechiney in Vlissin- -Oost en wil spoedig overleg minister Andriessen (Eco- oische Zaken). Dat bleek gis- n tijdens een onderhoud een Zeeuwse delegatie met lementariërs in Den Haag. ecteur J. S. Letourner van ihiney Nederland hield de merleden voor dat het moe- bedrijf in Frankrijk genood- kt is de Zeeuwse vestiging te iten als Pechiney op korte mijn geen energie tegen een r lage prijs kan betrekken, zou bij het bedrijf zelf en de leveringsbedrijven zo'n eeduizend arbeidsplaatsen ten. Kamer wil snel met minister driessen praten over het ntueel openbreken van het rgiecontract van Pechiney, at er met - voorlopig - lagere rgieprijzen kan worden ge- rkt. Komende dinsdag wordt datum voor het overleg ge- ct. Het gesprek van donder- over de problemen bij de miniumgigant, waaraan ist de Pechiney-directie de af- irdiging van ondernemings- d en vakbonden, commissa- der koningin Van Gelder en cele gedeputeerden deelna- n, was voor beide partijen be- digend, zo lieten ze na afloop ten. •nstig t CDA was bij monde van J. Iersel overtuigd van het ïstige bericht' dat Pechiney Tweede-Kamerleden bracht: ;ere energieprijzen of sluiten', toestand op de aluminium- rkt laat het bedrijf - volgens en zeggen - geen andere keus. n Iersel wil niet het achterste zijn tong laten zien. Maar hij st erop dat het bedrijf 'in de •n gezond is', 'de loonkosten t afwijken van concurrenten' n onze Haagse redactrice en 'milieutechnisch alles goed is geregeld'. Voor VVD'er J. D. Blaauw was de zaak duidelijk. „We moeten niet afwijzend tegenover het ver zoek staan. Er wordt niet om subsidie gevraagd, maar om tij delijk lagere energieprijzen." Volgens Blaauw kost het losla ten van de energieprijzen de energiesector (Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid- Nederland) op korte termijn 40 tot 50 miljoen gulden. Maar als de prijzen van aluminium om hoog gaan, zal Pechiney evenre dig meer gaan betalen voor de energie. Zelfs zonder uiterste grens, zo is het voorstel. „Dus kan er op termijn door het ener giebedrijf zelfs winst worden ge maakt op het contract", zo re kent Blaauw voor. Zo heeft hij ook snel becijferd dat het de overheid flink veel meer geld gaat kosten als het be drijf de deuren moet sluiten. Met het aantal toeleveringsbedrij ven erbij zorgt Pechiney voor zo'n 2000 banen. „Als die ver dwijnen kost dat de overheid meer dan 72 miljoen gulden aan werkloosheidsuitkeringen." Ook PvdA-Tweede Kamerlid J. J. Feenstra wil de zaak 'se rieus aanpakken'. „We moeten op zoek naar een oplossing. Kij ken wat binnen Europees recht haalbaar is. Daar zullen we met minister Andriessen eens goed over moeten praten." Hij verge lijkt de situatie bij Pechiney met die van het aluminiumbedrijf Al- del in Delfzijl (een volle dochter van Hoogovens). Daar hikt men ook aan tegen de hoge energie prijzen. Andriessen heeft enige tijd geleden met de Tweede Ka mer overlegd over de problemen in het noorden. Hij broedt nu op een oplossing. Brussel Overigens heeft de minister wel laten weten niets te voelen voor een aan de wereldmarkt gekop pelde prijs, omdat 'Brussel' dat nooit zal toestaan. Commissaris der koningin drs IN HAAG - De D66-fractie in Tweede Kamer wil een indpunt van minister Alders ROM) over de plannen voor n race- en crosscircuit bij Ril- id-Bath. De twee D66-kamer- len zijn, zo blijkt uit schrifte- ke vragen aan de minister, et zo gecharmeerd van het an. 18 maart zal het college van rgemeester en wethouders n de gemeenteraad van Rei- irswaal voorstellen een con- tct te tekenen met de Stich- ig Geluidproducerende Spor- Reimerswaal. De kamerle- n wijzen de bewindsman erop dat het circuit midden tussen drie natuurgebieden van inter nationale waarde komt te lig gen. Van die drie, de Kalmthout- se Heide/Brabantsewal, het Ver dronken Land van Saeftinge en het Markiezaatsmeer zijn de laatste twee wettelijke stiltege- bieden. Verder willen de twee kamerle den weten of de voorgenomen vestigingsplaats voor het circuit past in het ruimtelijk- en milieu beleid voor Oost-Zeeland en Zuid-West Brabant. Als Alders meent dat het circuit in strijd is met dit beleid, dan moet hij maatregelen nemen, zo menen de kamerleden. onder a B. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 W. T, van Gelder denkt ook dat er een vergelijking met Aldel zal worden gemaakt. „Er wordt nu in ieder geval door de Tweede Kamer snel met de minister overlegd", concludeert hij tevre den. Volgens hem heeft Pechi ney goede kaarten, vooral om dat elders op de wereldmarkt al voor 40 procent met de door het aluminiumbedrijf gewenste con tracten wordt gewerkt. Een groot aantal aluminiumbe- drijven in de EG werkt met con tracten met een flexibele ener gieprijs, gekoppeld aan de prijs van aluminium. Uit een onaf hankelijk onderzoek dat bureau McKinsey in opdracht van het ministerie van Economische Za ken heeft uitgevoerd, blijkt vol gens de Unie BLHP dat de hoog te van de energieprijs in Neder land de enige bepalende factor is voor het voortbestaan van Pe chiney in Nederland. Het bedrijf onderhandelt al ja ren, zonder resultaat, met de nutsbedrijven in Zeeland over de energieprijs. Als gevolg van de problemen op de aluminium- markt bracht de Vlissingse ves tiging de produktie vorig jaar al met 12,5 procent terug. Dit jaar zou de produktie nog eens met 20 procent worden verlaagd. van onze verslaggever VLISSINGEN-Het vierde multi purpose- fregat dat bij De Schelde in Vlissingen is gebouwd, de Van Amstel, heeft donder dagmiddag een geslaagde proefvaart in het noorden van de Atlantische Oceaan en voor de kust van Noorwegen afgeslo ten. Het ging om de zogenaamde koud- weer-beproevingen van schip en appara tuur. Aan boord bevonden zich, naast ma rinepersoneel onder leiding van de com mandant overste G. den Hollander, men sen van De Schelde en van enkele toele verende bedrijven. Het fregat arriveerde donderdagmiddag bij de Vlissingse binnenhaven. Tijdens de mim zes weken durende vaartocht is in ie der geval de zwaar-weertest met glans doorstaan. Het schip en bemanning kre gen een dag en een nacht een orkaan over zich heen, met golven die over de brug sloegen. Volgens de directeur scheeps- nieuwbouw van De Schelde, ir D. M. de Muijnck, heeft de Van Amstel zich prima gehouden. De Muijnck stapte woensdag samen met de directeur materieel van de Koninklijke Marine, de schout bij nacht D. van der Voorst, aan boord van het schip. De Van Amstel is het vierde schip uit de M- fregatten serie. Zijn voorganger, de Tjerk Hiddes, maakte zijn proefvaart juist on der tropische omstandigheden, om te zien hoe schip en apparatuur zich onder die condities gedragen. Nummer twee uit de serie, de Willem van der Laan, stal deze week de show op een vlootschouw in de Perzische Golf. De Tjerk Hiddes wordt vandaag (vrijdag) officieel in Den Helder in dienst van de Koninklijke Marine ge steld. Dat gebeurt over ongeveer twee maanden met de Van Amstel in Vlissin gen. Het eerste schip uit de serie, de Karei Doorman, ligt momenteel bij De Schelde in Vlissingen voor een servicebeurt. Formeel is de Van Amstel nog een koop vaardijschip, al staat het dan onder com mando van de marine. Om die reden wap perde ook de vlag van De Schelde als re- dersvlag op het fregat. Het uiterlijk van het schip ziet er wat anders uit dan dat van zijn voorganger, door de aanwezig heid van twee grote min of meer ovalen ballen, ter hoogte van de brug, waarin zich de satelietnavigatie bevindt. Het nieuwe M-fregat Van Amstel gisteren bij aankomst in Vlissingen na de geslaagde proefvaart. foto Ruben Oreel Bundel met de beste honderd uit 25 jaar gepresenteerd 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant van onze verslaggever VLISSINGEN - Niet het schrij ven van een almanak is het erg ste, maar elke dag opnieuw we ten waarover het moet gaan, dat is pas-moeilijk. Oud-journa list Gijs van Bameveld, één van de eerste almanakschrijvers van de PZC, heeft er grijze ha ren van gekregen, onthulde hij donderdagochtend bij de pre sentatie van het boekje 'De bes te honderd uit 25 jaar Zeeuwse Almanak'. In zijn tijd schalde dan ook regelmatig een wan hoopskreet door de redactielo kalen van de PZC: „Een idee, een koninkrijk voor een idee." PZC-hoofdredacteur M. P. Die- leman overhandigde Van Bame veld het eerste exemplaar van de bundel met cursiefjes die da gelijks - tegenwoordig rechtson der op de eerste Zeeuwse pagina - de vaak met onheil overstelpte krantelezer wat verstrooiing bie den. Tegenwoordig schrijft een negental redacteuren bij toer beurt een reeks almanakken. Van Bameveld deed het tussen 1952 en 1962 alleen. Dieleman re kende hem voor dat hij er zeker 2500 op zijn naam heeft staan. Veel almanakken zijn niet alleen verstrooiend of belerend, aldus de hoofdredacteur, ze hebben ook een zekere eeuwigheids waarde. Hij illustreerde zijn stel ling met een oude almanak van Van Bameveld over een man die van huis gaat maar zijn pantof fels vergeet uit te trekken. Nog onlangs kwam Dieleman zo ie mand tegen. Hij zei ervan over tuigd te zijn dat niet alleen de cursiefjes van Van Bameveld tijdloos zijn. „Ook vandaag de dag worden nog heel wat alma nakken met eeuwigheidswaarde geschreven." Van Bameveld vertelde dat hij al even in de bundel met de beste almanakken van de afgelopen vijfentwintig jaar was gaan gras duinen. „Je moet dat wel zorg vuldig doseren", waarschuwde hij, „want met zoveel leukigheid is het net als met de grote ver scheidenheid van een Indische rijsttafel. Die eet je niet, maar daar snoep je van." van onze verslaggever MIDDELBURG - De kabel abonnees in Middelburg moe ten extra betalen voor het door geven van de televisieprogram ma's van de Stichting Stadsom- roep Middelburg (SSM). Dat verwacht ir P. Stoter, directeur van de Delta Nutsbedrijven in Middelburg waarvan ook ka belexploitant Zekatel deel uit maakt. Deltan heeft het afgelo pen jaar verlies geleden en wil voorlopig geen extra geld uitge ven. Het energiebedrijf heeft de gemeente Middelburg verzocht de kabeltarieven te verhogen vanaf het moment dat de SSM gaat uitzenden. Op zijn vroegst gebeurt dat op 1 april, verwacht Stoter. De directeur ontkent dat zeka tel 'vertragingstactieken' toe past tegenover de Middelburgse omroep. Die beschuldiging uitte SSM-voorzitter R. Rotgans woensdagavond na een pro grammaraadsvergadering waar op hij duidelijk maakte meteen met uitzenden te kunnen begin nen. „Dat wij het uitzenden ver tragen is onjuist", aldus Stoter. „Het probleem is nog steeds wie dat gaat betalen. Daar moeten we eerst inzicht in hebben." Daarnaast zijn nog enkele tech nische voorbereidingen nodig om doorgave via de kabel moge lijk te maken. Voor het doorgeven van de SSM- programma's moet Zekatel een extra kanaal op de kabel aan brengen öf een bestaand kanaal (het Zekatel-infokanaal) vrijma ken. Het eerste alternatief kost elke inwoner van Walcheren on geveer drie gulden per jaar. Als alleen de Middelburgers dit moeten betalen, zijn ze ten min ste het dubbele kwijt. De tweede mogelijkheid vereist dat filters worden geplaatst om te voorko men dat de stads-tv ook buiten Middelburg is te ontvangen. Dat kost de abonnee jaarlijks zeker vijf gulden. Zekatel bekijkt nog hoe kan worden voorkomen dat abonnees buiten Middelburg Bij het doorkijken van de bundel was Van Bameveld wel een ver schil opgevallen tussen de oude en de moderne almanakken, zei hij na de uitreiking. „Die van vroeger waren wat plechtiger en gedragener. En wat me ook op viel - maar nu word ik een beetje kritisch - is dat men tegenwoor dig niet aarzelt af en toe een be kende mop na te schrijven. Dat vind ik toch een zwaktebod." Om in onvervalste almanakken- terminologie te vervolgen: „Tot troost moge dienen dat onlangs Advertentie is gebleken dat ook Harry Mu- lisch zich daaraan in zijn nieuwe boek heeft schuldig gemaakt." Alsof hij de grappen van de hui dige almanakschrijvers, waar van een groot aantal bij de pre sentatie van het boekje aanwe zig was, toch nog wat tegenwicht wilde geven, had Van Bameveld even daarvoor twee van zijn ei gen succesnummers in herinne ring geroepen. De eerste schreei i Advertentie) 4- en 5-persoons Verrijn Stuartweg 4 Tel. 01100-23277 een natuurlijke zaak vanaf 1 maart in het nieuw dan alleen nog maar 'zwarte sneeuw' ontvangen in plaats van het vertrouwde mfok'anaal. Bot Stoter onthulde dat Zekatel bot heeft gevangen met een be zwaarschrift dat was ingediend bij het Commissariaat voor de Media. De enige hoop is nu nog dat de verplichting die het Com missariaat aan Zekatel heeft op gelegd om het programma door te geven, kan worden geïnter preteerd als een overheidsbe sluit. Als dat zo is, kunnen de ta rieven die nu voor vijfjaar vast liggen,tussentijds worden ver hoogd. Zo niet. dan moet de ka belexploitant dit jaar rekening houden met een groter verlies. In 1994 loopt de termijn van vijf jaar af en moeten de abonnees zeker rekening houden met een tariefsverhoging. Stoter ver wacht niet dat het abonneebe stand tegen die tijd dusdanig is gegroeid dat een opslag hele maal achterwege kan blijven. Dat gaat lijnrecht in tegen de denkbeelden van Rotgans die zijn programmaraadsleden woensdagavond met. de Media wet in de hand garandeerde dat de Middelburgers aan het door geven van de stadsomroep geen extra geld kwijt zijn. Een woordvoerster van het Commissariaat voor de Media verklaarde donderdag desge vraagd dat een dergelijke pas sage in de Mediawet niet is te vinden. „Wij zullen Rotgans vol gendjaar dan ook graag aan zijn toezegging houden", reageerde Stoter. „Want dan gaat hij die verhoging blijkbaar zelf beta len." Ver. Vr. Karrewlel presenteen in concert, vrij. 19 mrt. a.s. Vervoer Eiland Walch. 5,- p.p. Tel. 01185/1721 GOES - Naar schatting de helft van alle Zeeuwen die vorig na jaar, aan het begin van de polio epidemie, tot de risicogroep moesten worden gerekend, is nu beschermd tegen het virus dat kinderverlamming kan veroor zaken. De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) kan zich uitsluitend baseren op gro ve aannamen en beperkt be schikbare cijfers, maar direc teur V. Slenter neemt aan dat van de 32.000 mensen die zich tijdens de campagne lieten vac cineren, er toch wel vijftiendui zend om principiële redenen niet eerder waren ingeënt. „Bij het begin van de epidemie schatten we hun aantal op onge veer 28.000." Slenter houdt bij alle schattin gen nogal wat slagen om de arm omdat bij de Provinciale Entad ministratie alleen de entgege- vens worden bewaard van kin deren tot 13 jaar. Bovendien is tijdens de inentingscampagne niet gevraagd naar religieuze overtuiging of inentingspapie ren. „Bij de schatting van het aantal onbeschermde Zeeuwen zijn we uitgegaan van het aantal kinderen tot twaalf jaar dat nooit was gevaccineerd. We heb ben er rekening mee gehouden dat steeds meer ouders in de groep die traditioneel princi piële bezwaren heeft, toch hun kinderen laten inenten. Voor het overige blijft het toch vooral nat- te-vinger-werk, want we weten gewoon niet wie wel en wie niet is gevaccineerd. Dat weten we wel van de mensen die zich tij dens de epidemie hebben laten inenten maar in hoeverre dat te recht was, kunnen we ook weer met geen mogelijkheid zeggen. Eén ding staat als een paal bo ven water, wie is ingeënt is be schermd en hoe meer mensen gevaccineerd zijn, hoe beter ook de ongevaccineerden be schermd zijn tegen het virus." De polio-epidemie, die in Zee land zeven slachtoffers eiste, is ten einde, maar GGD en Kruis werk leggen nog de laatste hand aan de herhalingsinentingen. De GGD werkt daarnaast aan een evaluatie waarin onder meer de Geneeskundige Hoofdinspectie Infectieziekten (GHI) naar ver wachting kritiek te verduren zal krijgen. PZC-hoofdredacteur M. P. Dieleman, oud-journalist Gijs van Barneveld en samensteller Adriaan Tem mink (vlnr) met het eerste exemplaar van de bundel 'De beste honderd'. foto Ruben Oreel hij na een bloedhete zomerdag. „De volgende morgen stond on der het rubriekskopje Zeeuwse Almanak slechts één regel, te weten: Pfffft. En nu begrijpt u ook hoe na een ijskoude winter dag de almanak luidde", ging hij lachend verder. „Jawel: brrrr." De beste honderd uit 25 jaar Zeeuwse Almanak. Samengesteld en bewerkt door Adriaan Temmink. Uitgeverij Den BoerlDe Ruiter, Vlissingen. 112 blz, geïll. Prijs: 14,50 Er zijn mensen, die beweren dat de 'sterke arm' weinig krachtdadig is. Op het slap pe af zelfs. Nu hebben wij zo onze eigen ervaringen. Laatst begaven wij ons op een laat avonduur per fiets naar een brievenbus. Op weg daarheen werden wij staande gehouden door een wijkagent die ons erop wees dat het rijwiel geen verlich ting voerde. ,.Ik zou er maar naast gaan lopen", gebood de wetsdie- naar. „Is al geprobeerd", brach ten wij in het midden, „maar toen deed-ie het ook niet". Met kracht werd daarop het bonnenboekje ter hand ge nomen. Van de Middelburgse politie weten we nu zeker, dat het aannemen van een afwach tende houding ook grenzen kent. Laatst, op een zaterdag avond, meende een door geestrijk vocht wat over moedig geworden jonge man zijn wandelroute via een politiesurveillance- auto te moeten uitstippelen. De knaap nam een aanloop je, sprong op de motorkap en vervolgde via dak en achterklep zijn weg. Twee politiemensen waren er snel bij. want die zaten in de auto toen het gebeurde. Het leverde de jongeman een nacht gratis logies op in een politiecachot. Plus een boete wegens het veroorza ken van plaatschade. En een bon om aan te geven dat de politie niet over zich laat lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9