>zc bezuinigingen op kinderbijslag Bevolkingsonderzoek naar borstkanker 50/70-jarigen loge eisen en straffen aak 'discokoeriers' Veldslag bij betoging in New Delhi Nederland kan met neer investeringen >eter concurreren altena Alders op verpakkingsjacht binnen- en buitenland abinet overweegt besparingen tot een miljard gulden SMOG (metingen van gistermiddag) het weer in zeeland /frp VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 N' HAAG (ANP) - In het kabi- wordt overwogen te bezui- en op de kinderbijslag. Ge- ht wordt onder meer aan het rappen van de bijslag vanaf derde kind of aan het inko- nsafhankelijk maken van de dragen. Beide mogelijkhe- zouden ruim een miljard everen. De kinderbijslagre- ing kostte de overheid vorig 6,6 miljard. PvdA-fractie in de Tweede ner wilde gisteren nog niet geren op dit plan. De CDA- :tie voelt er weinig voor. De isten-democraten hebben tot ;ver gepleit voor een verho- van de kinderbijslag om de kelijke kosten van het op- den van een kind te kunnen ken. schrappen in de bijdragen vooral grote gezinnen en oudergezinnen in problemen ngen. Bovendien voorziet de A-fractie grote uitvoerings- blemen als de kinderbijslag omensafhankelijk zou wor- Een woordvoerder van Sociale Zaken heeft bevestigd dat er op dit departement tien varianten op een rijtje zijn gezet om even tueel te bezuinigen op de kinder bijslag, waaronder bovenge noemde. Hij onderstreept dat het om „technische excercities" gaat, die nog niet de status heb ben van voorstellen. „Er zijn nog absoluut geen keuzes gemaakt". Het voornemen om mogelijk te bezuinigen op de kinderbijslag maakt deel uit van een veel gro tere studie om te schrappen in de overheidssubsidies 'voor bur gers. Het kabinet gaat er van uit dat deze niet langer buiten schot kunnen blijven bij de forse be zuinigingen die volgend jaar no dig zijn. Andere mogelijkheden om te bezuinigen zijn langzaam aan uitgeput. „Het vlees is van de botten, men zal nu tot ampu tatie moeten overgaan", aldus een ingewijde. Volgens voorlopige berekenin gen van het Centraal Planbu reau moet door de tegenvallen de economische ontwikkeling 1STERDAM (ANP) - Officier justitie mr. M. van Capelle ;ft donderdag voor de recht- nk in Amsterdam vijftien ir gevangenisstraf geëist te- de 26-jarige Amsterdammer d'A., die ervan wordt ver- :ht een groot aantal cocaïne- nsporten te hebben georga- ;eerd vanuit de Antillen en ans-Guyana naar Nederland, zou ook koeriers hebben ge- iseld in Amsterdamse uit- ansgelegenheden. Zeven an- re verdachten in deze zaak rden donderdag tot gevange- istraffen tot acht jaar veroor- ild. lgens Van Capelle is D'A. een de grotere vissen in de vijver de „discokoeriers". Tevens irdt hij beschuldigd van deel- me aan een criminele organi- de. „Deze verdachte heeft in nzienlijke mate bijgedragen groot menselijk leed", aldus officier, die daarbij met name :1de op de arrestatie en be- hting van koeriers in het bui- lland. Hij wees op het feit dat volgend jaar circa 8 miljard gul den worden omgebogen. Hoewel minister Kok van financien met de gedachte speelt niet het hele bedrag te bezuinigen en het overheidstekort met 1 tot 1,5 miljard gulden te laten oplopen, zal in elk geval voor zo'n 6 mil jard bezuinigd moeten worden. In verband hiermee worden mo menteel alle overheidssubsidies onder de loep genomen. Het gaat daarbij zowel om zaken als de individuele huursubsidie en studiefinanciering als om uitga ven voor sociale zekerheid. Bij Sociale Zaken zijn tientallen va rianten bekeken om zo nodig op dit terrein te bezuinigen, aldus de woordvoerder van het depar tement. Hij spreekt van „een brede inventarisatie die nog niet is getoetst op politieke haal baarheid". In het kabinet wordt sterk be twijfeld of door de financiële te genvallers de koopkracht vol gend jaar wel voor iedereen te handhaven is. Minister De Vries van sociale zaken heeft in no vember al gezegd dat hij koop- krachtbehoud niet langer als haalbaar ziet. Ook in PvcLA- kring helt men nu over naar deze visie. een van hen vorig jaar zelfmoord pleegde in het huis van bewaring op Curasao. Mislukte reis De 30-jarige L.S. uit Amsterdam hoorde twaalf jaar gevangenis straf tegen zich eisen. Van Ca pelle schreef hem een „regelen de, organiserende rol" toe, die erop neer kwam dat hij koeriers instrueerde. Tegen de toenmalige vriendin van D'A., de 27-jarige M.H. werd zeven jaar gevangenisstraf geëist, even hoog als tegen de 33- jarige R.T wegens zijn aandeel in de organisatie van een aantal transporten, waaronder een mis lukte reis met de 61 kilo. De raadslieden lieten weten ge schrokken te zijn van de hoge ei sen. De twee grote organisato ren van de transporten zijn ano niem en buiten handen van jus titie gebleven. In de donderdag afgehandelde zaken wordt op 11 maart uit spraak gedaan. NEW DELHI - Een Indiase politieman slaat in op een demon strant tijdens onlusten rond een massale betoging in de hoofd stad New Delhi. Een aantal radicaal-hinduïstische oppositie leiders, die een verboden betoging aanvoerden, werden donder dag gearresteerd. De in het nauw gebrachte Indiase minder heidsregering had in totaal bijna 100.000 man oproer- en veilig heidstroepen op de been gebracht. Op verscheidene plaatsen in de hoofdstad trad de oproerpolitie keihard op om tienduizenden betogers van de rechtse, radicaal- hinduïstische Bharatiya Janata Partij (BJP) te verspreiden. De voorzitter van deze grootste oppositiepartij, Manohar Joshi, raakte bewusteloos toen hij werd 'geraakt' door waterkanon. Honderden betogers raakten gewond. De regering had de demonstratie verboden uit angst voor nieuwe bloedige onlusten. Eind vorig jaar vonden zeker 1.700 mensen de dood bij ongeregeldheden nadat radicale hindu's tot ongenoegen van de moslims een moskee in Ayodhya hadden af gebroken. Uit voorzorg pakte de Indiase politie de afgelopen dagen al 110.000 radicale hindu's op. foto AFP Vandaag Vandaag hebben we een groot deel van de dag te maken met de passage van een langzaam naar het oosten bewegend front. Ei genlijk had dit front ons afgelo pen nacht al moeten passeren, maar de oostelijke verplaatsing is dusdanig vertraagd dat het ons pas in de loop van de dag passeert. In de ochtend is het dan ook bewolkt en valt er re gen. in de middag klaart het van het ivesten uit langzaam op en volgen enkele regenbuien. Na de passage van het front draait de wind naar noordivest tot noord en kunnen in avond en nacht en kele winterse buien vallen. De temperatuur zal overdag de 5 graden nog wel halen maar ko mende nacht wordt het al rond het vriespunt, de komende da gen blijt het met de temperatuur zo rond nul graden, vrij koud. Nautisch bericht Wind: noordwest tot noord 3 tot 4. kust 5. mogelijk 6 Bft.. zicht: matig tot goed. temperatuur kustivater: 5 graden, afwijking ivaterstanden: enkele decime ters verhoging. Maximum golf hoogte monding Scheldes: oplo pend naar rond anderhalve me ter. Vooruitzichten Voor morgen: zaterdag nog kans op enkele ivinterse buien, daarna overwegend droog maar vrij koud. De ivind is meest noord tot noordoost en matig. langs de kust krachtig. Maxi mumtemperatuur rond 2 gra den. minimum rond -2 graden. Voor maandag tot en met dins dag: ovenoegend droog, mid- dagtemperatuur rond het vries punt. 's nachts lichte vorst. ZON EN MAAN 27 februari Zon op 07.29 onder 18.12 Maan op 09.03 onder Hoog water Vrijdag 26 februari Vlissingen 4.37 228 16.49 220 Temeuzen 4.56 254 17.09 246 Bath 5.55 301 18.10 294 Roompot-buiten 4 40 173 16.50 169 Zierikzee 6.15 163 18.30 158 Yerseke 6.15 169 18.35 165 Philipsdam-West 6.10 170 18.25 166 Zaterdag 27 februari Vlissingen 5.05 221 17.22 211 Temeuzen 5.26 246 17.39 237 Bath 6.26 291 18.38 284 Roompot-buiten 5.05 166 17.25 161 Zierikzee 6.35 157 18.55 150 Yerseke 6.35 164 18.55 158 Philipsdam-West 6.20 167 18.45 161 1 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 26 februari Vlissingen 11.00 201 23.01 181 Terneuzen 11.26 209 23.26 190 Bath 0.03 219 12.30 231 Roompot-buiten 10.50 153 22.55 132 Zierikzee 12.15 154 Yerseke 12.20 160 Philipsdam-West 0.00 142 12.15 162 Zaterdag 27 februari Vlissingen 11.26 194 23.25 180 Terneuzen 11.56 202 23.56 190 Bath 0.30 214 12.58 222 Roompot-buiten 11.20 151 23 25 134 Zierikzee 0.20 133 12.35 151 Yerseke 0.20 138 12.35 157 Philipsdam-West 0.20 141 12.40 161 Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZC/ 6 Kin: ANP/ftlVAl VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog IN HAAG (GPD) - De Neder- ïdse overheid moet meer in- steren, vooral in de infra- uctuur, en minder geld beste- n aan uitkeringen en andere et-presterende' uitgaven. Dat volgens de Wetenschappelij- Raad voor het Regeringsbe- d (WRR) een van de voor- larden om de concurrentiepo- ie van het Nederlandse be- ijfsleven in Europa te verbe ren. De raad schrijft dat in een nderdag verschenen rapport. verzoek van de Europese immissie inventariseerde de RR de factoren die de komen- vijf tot tien jaar van belang n voor het ondernemingskli- aat in Nederland. Een meer in- aaglanden etaalt nota mdarts echtstreeks [RECHT (ANP) - Als eerste :kenfonds in Nederland heeft laglanden in Den Haag met de ndartsenorganisatie NMT n afspraak gemaakt over de ndheelkundige zorg voor ver- kerden buiten het oorspron- lijke eigen werkgebied. Dit tekent dat de nota van de ndarts ook voor verzekerden iten Den Haag rechtstreeks ar Haaglanden gaat en dat zij kosten niet hoeven voor te hieten. :kenfondsen mogen hun acti- teiten sinds kort tot heel Ne- 'rland uitbreiden. Ze moeten in wel in de andere regio's waar verzekerden hebben contrac- n afsluiten met de hulpverle- irs ter plekke. Haaglanden en NMT hebben overeenstem- ing bereikt over het aanbieden in zo'n contract aan de betrok- in tandartsen. Advertentie interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen vesterende dan verdelende over heid is een van de factoren die dat klimaat kunnen verbeteren. Daarnaast ziet de WRR echter de noodzaak om de verzorgings staat, juist drijvend op het her verdelen van inkomsten, in stand te houden, zij het op be scheiden schaal. Dat levert im mers een stabiel arbeidsklimaat op, wat aantrekkelijk is voor in vesteerders. Voorts is de aansluiting tussen onderwijs en bedrijfsleven vol gens de WRR een belangrijk punt waarmee Nederland voor deel kan behalen. Scholen en be drijven moeten nauwer samen werken om scholing meer be roepsgericht te maken. Wat de Nederlandse concurrentieposi tie daarnaast moet verstevigen is meer aandacht voor kwalita tief hoogwaardige produkten. Nederland doet het op dat punt niet onverdeeld goed. Vooral kleinere ondernemingen inves teren te weinig in onderzoek en ontwikkeling van nieuwe en be tere produkten. Een andere factor die de WRR benadrukt, is de toenemende culturele heterogeniteit van de Europese bevolking. „De vraag of de integratie van etnische minderheden slaagt, beïnvloedt ook het ondernemingsklimaat in de komende jaren", aldus de WRR. „Voor investeerders is de relatieve afwezigheid van grote etnische conflicten en het ach terwege blijven van duidelijke discriminatie gunstig". APELDOORN - Minister Alders van milieu bekeek gisteren in een Apeldoornse super markt in hoeverre de hoeveelheid verpak kingsmateriaal verminderd is. Hij zei „rede lijk tevreden" te zijn over de tot nu toe bereik te resultaten sinds in 1991 het verpakkings convenant tusen fabrikanten, detailhandel en overheid werd afgesloten. Begeleid door J. van den Broek, voorzitter van het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL), signaleerde hij dat verpakkin gen van veel levensmiddelen met minstens twintig procent zijn verkleind. „Een giganti sche ontwikkeling" noemde de minister de navulverpakking van wasmiddelen. Volgens het CBL zullen op korte termijn alle „blisters" (kartonnen kaarten met een artikel in kunststof huls) verdwijnen. De doosjes rondom tubes tandpasta zullen ook op ter mijn achterwege bij ven. foto ANP UTRECHT (ANP) - Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) wil een landelijk bevolkingson derzoek naar borstkanker bij vrouwen tussen de 50 en 70 jaar invoeren. Ook komt de be windsman met maatregelen om de organisatie te verbeteren en de kosten te bewaken. Dat heeft hij donderdag meegedeeld aan de Tweede Kamer. Simons komt met zijn besluit na een positief advies van de Zie kenfondsraad eind augustus 1992. De eerste resultaten met het onderzoek waren gunstig. Er was een hoge opkomst en een soortgelijk onderzoek werpt in Zweden ook vruchten af. Een goed georganiseerd bevol kingsonderzoek eens in de twee jaar kan de sterfte aan borstkan ker met ongeveer 30 procent ver minderen bij vrouwen tussen de 50 en 70 jaar. zo luidt de conclu sie. Voor jongeren of oudere vrouwen is dat effect (nog) niet aangetoond. Als het, bevolkings onderzoek in het hele land is in gevoerd, zijn er vijftig 'scree- nings-eenheden' in de negen re gio's. Als inderdaad zoals nu het geval is 70 procent van de doelgroep meedoet, zullen minstens 525.000 vrouwen per jaar worden onderzocht. Daardoor sterven er jaarlijks 630 vrouwen minder aan borstkanker. Zij winnen daarmee gemiddeld vijftien le vensjaren. Op verzoek van het ministerie van WVC is de Ziekenfondsraad sinds 1988 bezig met de voorbe reidingen voor het landelijke on derzoek. Zo zijn er nu 38 'scree- nings-eenheden' waar vrouwen borstfoto's kunnen laten maken. Gemiddeld doet ruim 70 procent van de uitgenodigde vrouwen ook daadwerkelijk mee. Vorig jaar is er 40 miljoen gulden uitge geven aan de screening. Per re gio werken de plaatselijke GG GD en het Integraal Kankercen trum samen aan de invoering. De Ziekenfondsraad heeft een landelijke coördinatiecommis sie ingesteld. Tot dusver was de aandacht vooral gericht op de kwaliteit van het onderzoek. Nu daarvoor goede waarborgen zijn, wil Si mons meer letten op de doelma tigheid van de organisatie en op de kostenontwikkeling. Daartoe heeft hij de Ziekenfondsraad weer om advies gevraagd. Een externe adviseur gaat kijken of de opzet en uitgangspunten - die uit 1987 stammen - bijstelling behoeven. Medio dit jaar beslist de bewindsman hoeveel geld er volgend jaar komt. Profijt vrouwen van vut is gering UTRECHT (ANP) - Werkende vrouwen profiteren minder vaak van vut-regelingen dan mannen maar betalen evenveel. Oorzaak is de eis dat een werk nemer om voor de vervroegde uittreding in aanmerking te ko men, tien tot vijftien jaar bij een bedrijf of in de bedrijfstak moet hebben gewerkt. Vooral herintredende vrouwen vol doen daar niet aan. Dat zei adjunct-directeur E. Frans van Avero Pensioenverze keringen NV donderdag in Utrecht bij een congres over de vut. Volgens hem is het geens zins uitgesloten dat het Euro pese Hof van Justitie, als dat om een uitspraak wordt gevraagd, de conclusie trekt dat de vut vrouwen indirect discrimineert. Frans staafde zijn opvatting met cijfers. Eind 1981 waren er in de leeftijdsgroep van 45 tot 65 jaar één miljoen mannen werkzaam op 300.000 vrouwen. Eind 1991 hadden in Nederland 139.000 mensen een vut-uitkering, onder wie 22.000 vrouwen. Van de vier mensen die 1981 werkten, was er één een vrouw. Tien jaar later bleek slechts één van de zes vut ters een vrouw te zijn. Goklustig duo zet overval in scène op meubelauto ROTTERDAM (ANP) - Twee meubelbezorgers die twee we ken geleden bij de Rotterdamse politie aangifte deden van een beroving, blijken de zaak in scè ne te hebben gezet. Zij wilden daarmee verdoezelen, dat zij het geld van hun baas dat zij ontvingen voor afgeleverde meubelen - ruim tienduizend gulden -, in het casino hadden vergokt. Het tweetal werd op woensdag ochtend 10 februari in het indus triegebied Spaansepolder uit de afgesloten laadruimte van hun vrachtauto bevrijd door perso neelsleden van een nabijgelegen bedrijf, die klopsignalen hadden gehoord. De bezorgers vertelden de politie, dat zij de avond tevo ren in Rotterdam-Noord waren overvallen door twee gemasker de en gewapende mannen. Zij werden gedwongen naar de Spaansepolder te rijden, waar zij de kluis open moesten maken. Zij werden met touwen vastge bonden in de laadruimte. Uit onderzoek door de politie is gebleken dat er van een overval geen sprake is geweest. De poli tie vermoedt dat het tweetal zich met de hulp van kennissen heeft laten opsluiten. De deuren van de vrachtauto konden al leen van buiten worden ge opend. Tegen de mannen is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het doen van valse aangifte. en in europa I I I I I I I I I I ITTT Tf Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Britse Eilanden: Vrijdag eerst bewolkt en enige tijd regen. Za terdag opklaringen en enkele winterse buien, wellicht ook met onweer. Maxima zaterdag da lend naai- 2 tot 5 graden, met in de nacht lichte vorst. Duitsland: Bewolkt en nu en dan sneeuw, in het Duitse laag land ook regen. Maxima enkele graden boven nul. 's nachts meest matige vorst. Tunesische kust: Veranderlijk bewolkt en aanhoudende kans op buiige regen, mogelijk met onweer. Maxima van 15 graden rond Tunis tot 20 graden in Mo nastic Frankrijk: Vrijdag veel bewol king en van het noordwesten uit regen, in de hoger gelegen gebie den sneeuw. Zaterdag in Nor- mandië en Bretqgne enkele op klaringen. Maxima meest tus sen de 2 en 7 graden, in de nacht lichte tot matige vorst. Spanje: Geleidelijk meer wol kenvelden. Vrijdag langs de At lantische kust. en in het week einde ook elders toenemende kans op regen of enkele buien. Geleidelijk kouder met zater dagmiddag temperaturen op veel plaatsen tussen de 7 en 12 graden, aan de zuidelijke costa's eerst nog 15 tot 18 graden. Portugal: Eerst vrij zonnig, za terdag enkele wolkenvelden, maar droog. Middagtemperatu- ren van 13 graden aan de Costa Verde tot circa 17 graden in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Meest bewolkt. Op vrijdag voor al in west-Zwitserland en op za terdag aan de zuidzijde van het Alpenmassief wat sneeuw. Tem peratuur op 2000 meter zaterdag rond -6 graden. Op zondag en maandag aan de zuidzijde van de Alpen flink wat sneeuw. Italië: Geleidelijk wisselvalli ger. Vrijdag in het zuiden, en za terdag ook elders grote kans op een regen- of onweersbui. In de Dolomieten in en na het week einde sneeuw. Maxima aan de westkust van 8 graden in het noorden tot 15 graden op Sicilië: langs de Adriatische kust iets la ger. °C Amsterdam half bew. 3 Aberdeen regen 6 Athene regen 7 Barcelona onbewolkt 5 Berlijn sneeuw -1 Budapest zwaar bew. -3 Bordeaux zwaar bew 4 Brussel zwaar bew. 2 Cyprus licht bew. 15 Dublin half bew. 7 Frankfurt licht bew -1 Genève onbewolkt 0 Helsinki onbewolkt -8 Innsbruck half bew. -7 Istanbul sneeuw 1 Klagenfurt zwaar bew. 0 Kopenhagen zwaar bew 0 Las Palmas zwaar bew. 18 Lissabon licht bew. 13 Locamo onbewolkt 4 Londen regen 7 Luxemburg zwaar bew -1 Madrid zwaar bew. 9 Malaga half bew. 13 Mallorca half bew. 9 Malta licht bew. 8 Moskou sneeuw -7 München zwaar bew. -3 Nice onbewolkt 8 Oslo zwaar bew. 0 Parijs zwaar bew. 3 Praag sneeuw -4 Rome licht bew. 6 Stockholm zwaar bew. -1 Warschau sneeuw -1 Wenen zwaai' bew. -2 Zürich onbewolkt -2 Bangkok licht bew. 27 Buenos Aires licht bew. 28 Casablanca licht bew. 17 Johannesburg onbewolkt 24 Los Angeles zwaar bew. 9 New Orleans zwaar bew. 15 New York onbewolkt -7 Tel Aviv half bew. 19 Tokyo onbewolkt 4 Toronto zwaar bew. -19 Tunis onweer 6 i bewokt regen zonnig hagel 9s opklaringen m warmielrom windrichting T koufront lagedruk hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5