Voor De Vreeze rinkelt de kassa Hans van der Griendt gokt nu op NK cross JO# Augustine Tibazarwa een veelzijdig sportman - Voetbal is in België financieel veel interessanter Breskens kan zondag belangrijke slag slaan yan een medewerker (HALDEGEM - Mario de Vreeze op jonge leeftijd een talent wielrenner en is in de nog altijd houder van een opzienbarend record. Hij legde r>p de rollenbank met staande getart een afstand van 500 meter °iif in twintig seconden en reali op dat stukje dus een ge middelde snelheid van negentig kilometer per uur. De Vreeze is inmiddels 27 en efijdt af en toe nog eens op zijn 4iets naar zijn werk. Maar hij liet 'i'kich op 19-jarige leeftijd overha len om opnieuw te gaan voetbal speelde anderhalf jaar voor ardenburg, één seizoen voor Ertvelde en is nu al vijf jaar ei gendom van Maldegem. Jjbaar gaat het hem en de club in alle opzichten voor de wind. Met negen wedstrijden te spelen Maldegem met een punt dan Zelzate de tweede l(plaats in de tweede klas provin ciaal in. Bovendien wordt met man en macht gewerkt om de huidige accommodatie om te in een voor amateurbe- jgrippen prachtig complex. Er inmiddels drie nieuwe vel- j]den aangelegd, waarvan het hoofdveld nog moet worden avoorzien van een atletiekbaan. (Tevens is een begin gemaakt het bouwen van een kleed accommodatie. die gelijkvloers umet het veld wordt opgetrok ken. Daarboven komt volgens ^planning een overdekte zittri- ejbune. is me in Maldegem nooit in dank afgenomen, maar ik heb al- gezegd dat we niet voor het zouden spelen", iQvertelt hij. „We zijn nog met drie ploegen in de running. We krij- s.gen Zelzate en Ertvelde (de num- drie van de ranglijst) nog thuis. We gaan nu voor de titel", u'stelt hij zijn eerder gedane voor spelling bij. „Qua accommoda- jrtie zijn we er zeker ook rijp voor. QDe club zou alleen een grote sponsor moeten kunnen vin- dden." Van Turenhout kwam daar gere geld. Hij zei dat hij nog een fiets had, waarop Toine van den Bun der had gekoerst. Er stond een groot verzet op en met het 'grote mes' was ik in de sprint heel snel. Ik deed aan negen wedstrijden mee en won er acht." „Bij de nieuwelingen heb ik er drie gewonnen, bij de junioren geen", vetelt hij. „Ik had een supportersclub van zo'n twee honderd man. Daarvan gingen er elke keer wel een stuk of twin tig mee naar al die kermiskoer- sen. Dat was dus elk weekeinde feest. Tegen de overgang naar de amateurs sukkelde ik met mijn gezondheid. Mijn ouders hadden ondertussen de kantine van de voetbalclub overgenomen en zo ben ik eigenlijk automatisch weer gaan voetballen." Zo raakte hij op 19-jarige leeftijd in de ban van het voetballen. Mario de Vreeze maakte furore als een technisch begaafde spe ler, die een beslissende pass in zijn benen heeft en bovendien over een dodelijk schot be schikt. Hij werd zeven jaar gele den tijdens het eerste soccer- toemooi in Sas van Gent uitge roepen tot de beste speler van het toernooi, nadat hij voor meer dan duizend toeschouwers zijn kunsten had vertoond. Het was bovendien het sein voor een aan tal clubs om naar zijn verlan gens te informeren. Uiteindelijk koos de Aardenburger voor Ert velde, dat destijds in de eerste klas provinciaal (vergelijkbaar met de top van het Nederlandse amateurvoetbal) uitkwam. De overgang bleek groot, maar na een aanpassingsperiode maakte hij tot het voorjaar deel uit van de basisploeg. Ertvelde bleef echter in finan cieel opzicht in gebreke, waarna De Vreeze zich niet meer op de training liet zien. „Maldegem meldde zich bij Ertvelde". weet hij nog van zijn transfer. „Ze zijn één keer wezen praten en we werden het eigenlijk snel eens. Maldegem speelde toen derde klas provinciaal, maar we had den een goeie ploeg. Günther Nasdala, een Oostenrijker, was trainer. Onder hem werd er niet veel getraind, maar we waren 's zondags wel altijd fit. We pres teerden goed. werden met zeven punten voorsprong kampioen, maar de trainer werd ontslagen. Hij werd opgevolgd door Mau rice de Windt, die ook nog bij Temeuzen trainer is geweest. We hebben in de voorbereiding nog nooit zo'n zware training ge had als onder Maurice. Ik heb toen mijn beste seizoen gehad", kijkt hij terug op die periode. „Ik ben conditioneel nooit meer zo sterk geweest, maar het con tract met Maurice werd niet ver lengd. Er werd verteld dat hij nogal prijzig was." Maldegem stelde vervolgens Da niël van Capellen als trainer aan. Met hem werd vorig week einde opnieuw een verbintenis voor twee jaar aangegaan. „Dat is tekenend voor het andere be leid van de club", beseft De Vreeze. „De eerste jaren kreeg je als speler gewoon een vast be drag per jaar, maar dat is nu ook veranderd. Je moet tot de selec- Supportersclub n'De Vreeze meldde zich als pupil il aan bij Aardenburg, maar haak te als B-junior na een conflict met de club af. Hij raakte na ge sprekken met Frans van Turen hout, sponsor van de succesvol ste amateurwielerploeg die Zee land ooit heeft gekend, enthou siast voor wielrennen. „Mijn ou- ïeders hadden thuis een café en :n tie van veertien spelers behoren om mee te delen in de premie. Wie ziek is, geblesseerd of ge schorst, deelt dus niet mee." Hij vervolgt: „Je moet jezelf voortdurend bewijzen en er at tent op zijn dat je je goed ver zorgt. Iedereen krijgt 's zondags direct na afloop eenzelfde be drag. Daarnaast zijn er ook spe lers die met het bestuur overeen zijn gekomen dat ze een extra bedrag ontvangen. Daar wordt onderling niet over gepraat. En het gebeurt bij een topwedstrijd wel eens een keer dat er een sponsor binnenkomt, die een be drag toezegt als we winnen." Met 32 punten uit 21 wedstrijden rinkelt de kassa dit seizoen dan ook yoor de spelers van Malde gem. die volgend seizoen - even tueel op hoger niveau - voor het zelfde bedrag moeten presteren. „Hoe ze het voor elkaar krijgen begrijpt niemand, maar het is fi nancieel in België allemaal iets interessanter. Ik heb het hier bo vendien goed naar mijn zin", verklaart hij zijn langdurig ver blijf in België. „Het kan ook bijna niet makke lijker. Ik stap in mijn auto en vijf minuten later ben ik op het veld. Ik heb hier mijn vrienden en het gaat in sportief opzicht goed. Ik speel links achter de spitsen en heb zo'n beetje een vrije rol. Dat bevalt me het beste." Spelmaker Mario de Vreeze was in zijn jeugd ook een talentrijk wielrenner, maar hij koos uiteindelijk voor voetbal. foto Oscar van Beest „Er wordt bij Maldegem al drie jaar gezegd dat ze een goeie spel maker zoeken, maar ze hebben er nog steeds geen gekocht. Er zijn wel eens spelers voor die po sitie aangetrokken, maar die konden het niet waarmaken. Je krijgt in het Belgische voetbal heel weinig tijd, want er wordt ontzettend kort gespeeld. We hebben een aanvallend ingestel de ploeg. We spelen met twee spitsen, maar met een overbe volkt middenveld, waarvan tel kens twee spelers over de flan ken moeten komen. We houden ervan om een tegenstander on der druk te zetten. We trainen heel veel op het 'in één tijd' spe len. Dat komt er in de wedstrij den steeds beter uit. Ik schat de kans dat we kampioen worden op zeventig procent, maar het niveauverschil met de eerste klasse is groot. De eerste tien ploegen vormen één geheel, zon der zwakke plekken. Als we kampioen worden, moeten er echt spelers worden bij gekocht. Anders redden we het niet." B5S 3SS ^ÜÜË1& w WÊm foto Oscar van Beest Tibazarwa (uiterst links) in de wedstjd van zondag tegen Tovaal. Rugbyspeler van Blue Diamonds van een medewerker TERNEUZEN - De 26-jarige Augustine Tibazarwa is dit seizoen een uiterst waarde volle rugbyspeler gebleken voor zijn club Blue Dia monds. Vanaf zijn favoriete positie, de vleugel, heeft de Terneuzenaar al menig keer een 'try' kunnen scoren. In de derby tegen het Goese Tovaal werd Tibazarwa die kans zondagmiddag niet gegund. Hij vond achteraf dat hij te weinig goede ballen kreeg. „Het was", zei hij later, „na tuurlijk een speciale wed strijd. Geen van beide teams wilde verliezen. De harde wind maakte het spel moei lijk. Ik stond ook als tweede center opgesteld, waardoor ik weinig gelegenheid kreeg om echt door te stoten. Aan de andere kant is het juist de kunst om uit zo min mogelijk scoringskansen het meeste rendement te halen", meent de speler van Blue Diamonds. Teamsport Tibazarwa gaat in elk geval met veel zelfvertrouwen de wedstrijd van zondag tegen Breda tegemoet. „Ik heb tot nu toe negen try's gemaakt. Ik voel me eigenlijk verplicht om tegen Breda weer te sco ren. zodat mijn gemiddelde per wedstrijd op peil blijft. Daar heb ik wel de hulp van mijn medespeleroor nodig na tuurlijk, want rugby is een echte teamsport. Het is in al zijn facetten een boeiende sport, een combinatie van snelheid, fysieke kracht, indi viduele acties en spelen in ploegverband", stelt de in Tanzania geboren rugbyspe ler. De belangstelling voor rugby kreeg Augustine Tibazarwa op 15-jarige leeftijd. In 1977 verhuisde hij met zijn ouders naar Brussel, waai- hij op een Engelse school studeerde. Ti bazarwa ging in 1985 naar de universiteit in Cambridge. Daar koos hij voor voetbal en atletiek. In 1989 kwam hij naar Terneuzen en meldde hij zich aan bij de Temeuzense rugbyclub Blue Diamonds. Over zijn periode als atleet: „Ik kon me aardig meten met de rest. In het verspringen kwam ik tot 6.40 meter en bij het hoogspringen haalde ik 1.80 meter. Ik moest in Cam- bridgeeen keuze maken voor enkele sporten, want ik had best nog meer gewild. Basket bal heb ik ook altijd graag ge speeld en ik speelde in die tijd vaak een partijtje tennis." Contacten Nadat Tibazarwa was afge studeerd, keerde hij in eerste instantie terug naar Brussel. Hij kon als proces-engineer gaan werken bij Dow Chemi cal in Terneuzen. Daaruit vloeiden ook de contacten met de rugbyclub Blue Dia monds. „Ik heb nog even bas ketbal gespeeld bij Schelde- sport, maar ik vond rugby boeiender. Ik moet me steeds opnieuw bewijzen. Twee keer per week wordt er fanatiek ge traind- Ik voel dat ik nog kan verbeteren." Hij zegt dat hij veel opsteekt van de ervaren spelers in het team en van trainer Andrew Jolly. „Ik ben heel ambitieus. We hebben twee teams met in totaal zo'n veertig spelers. Ik ben ervan overtuigd, dat we hogerop kunnen. Daarvoor hebben we de kwaliteiten." Blue Diamonds speelt zondag in Terneuzen tegen Breda. De wedstrijd begint om 14.30 uur in het sportpark Oude Vaart. van onze atletiekmedewerker HOEK - Tol zijn eigen verba zing staat Hans van der Griendt het komend weekeinde niet in de Haagse Houtrusthallen om daar tijdens de NK Indoor deel te nemen op de 3000 meter. De aanmelding van de atleet uit Hoek werd onverwacht terug gestuurd, zodat hij zich nu kan gaan voorbereiden op het natio naal kampioenschap cross, dat volgende week op het program ma staat. Sepp Vermeulen beheerst op dit moment de wedstrijden in de crosscompetitie. Slechts één man had het lef om elke wed strijd even uit de schaduw van Vermeulen te komen en in elk geval een poging te doen om een cross naar zijn hand te zetten. Hans van der Griendt dus. voor malig enfant terrible van Schel- desport en trainer Patrick Suy en, hoewel tegenwoordig al wat rustiger, nog altijd een beetje een buitenbeentje. De bij voorbaat tot mislukken gedoemde pogingen om Ver meulen aan te vallen, dat ty peert Hans van der Griendt wel. „Als je niks probeert, dan bereik je nooit wat ook", zegt hij strijd lustig. Desondanks slaagde hij er niet in om ook maar één keer als winnaar uit het duel te ko men. „Dat is flink frusterend". geeft hij ruiterlijk toe. „Maar Sepp is op het ogenblik de beste. Tegen hem is niet te lopen." Vraagtekens De Zeeuwse crosscompetitie is nu achter de rug en Van der Griendt kan zich dus oriënteren op andere zaken. Aanvankelijk was het de nationale titelstrijd indoor, waar Van der Griendt op de 3000 meter wilde uitkomen. De trip naar de Haagse Houtrus thallen gaat echter niet door. Te leurgesteld kreeg de Hoekenaar vorige week het bericht dat zijn verzoek op deelname afgewezen was. Het waarom is een vraagte ken. Ook bij Van de Griendt's club Scheldesport tast men voorlo pig over de afwijzing in het duis ter. ..Als ze gaan selecteren om dat er veel inschrijvingen zijn, dan kan ik begrijpen dat er wat mensen afvallen", vertelt Bas de Vos namens Scheldesport. „Hans zat echter ver boven de gestelde limiet, dus het is Voor ons ook een raadsel." Ook de aanmelding van ver springer Roel van Laere kwam met de korte tekst 'afgewezen' terug op het secretariaat van de Terneuzense atletiekvereniging. Zaterdag, tijdens de Hoekse Rakkersloop, bleek echter al dat hij niet bij de pakken is neer gaan zitten. Vol overgave stortte hij zich op eigen terrein op de 16 kilometer (aanvankelijk wilde hij in de aanloop op de NK In- door kiezen voor slechts één rondje rond de kreek, ofwel 8 ki lometer) en ondanks de allesbe halve ideale weersomstandighe den voor een solo-avontuur, ging hij er na drie kilometer al van door. Zich schijnbaar niets aantrek kend van storm en koude maak- te hij het karwei daarna in zijn eentje af, van afstand slechts ga degeslagen door pa Van der Griendt op de fiets, alsof hij zeg gen wilde: ze zijn nog niet klaar met Hans. Of ze echt nog niet klaar zijn met Hans van der Griendt moet dan volgende week blijken op het Nederlands kampioefischap cross. Vorige week onderging hij nog duidelijk de gevolgen van het zware programma van de laatste maanden. „Ik heb lucht genoeg, dat wel, maai' m'n benen kunnen op het ogenblik gewoon nog niet mee", meende hij toen. Herstel Zaterdag gaf hij dus zelf de eer ste tekenen van herstel en tij dens de strijd om de nationale crosstitel wil hij zich in de kijker lopen. Na dat kampioenschap volgt het seizoen op de baan al weer bijna. De Scheldesporter heeft hoge verwachtingen. „Het clubrecord op de 1500 meter (met 4.00.99 op naam van Angelo Obrie) moet er maar eens aan", vindt hij. „En ook het record van Sepp Vermeulen op de 5000 me ter (14.48.2) moet sneller kun nen." Veel van zijn wedstrijden zal de nummer twee uit de Zeeuwse crosscompetitie echter over de landsgrens lopen. Over het waarom is Van der Griendt dui delijk. „In Belgie is veel meer waardering voor een sporter en voor de prestaties. Die waarde ring mis ik niet alleen in Zee land, maar eigenlijk in heel Ne derland. Als je hier niet zelf er gens achteraan gaat, dan is er niemand die iets voor je regelt. Een sponsor bijvoorbeeld, het is allemaal leuk en aardig maar meer dan een trainingspak hoef je meestal niet te verwachten. Je loopschoenen moet je gewoon zelf aanschaffen." Ook over de prijzen die er te win nen zijn. is Van der Griendt niet erg te spreken. „In Wolphaarts- dijk en bij de Wallenloop in Goes kom je als atleet goed weg. maar dat is dan ook alles in Zeeland. Vorige week zaterdag nog, je rijdt helemaal over Antwerpen om in Goes aan de Hollandse Hoevecross mee te kunnen doen en wat krijg je: een klein flutbe kertje!" Hans van der Griendt werd afgewezen voor het NK indoor in Den Haag. foto Peter Nicolai Paul de Putter: „We moeten uitgaan van winst, want ook alle concurrenten halen punten." fotoOscarvan Beest HW kan ruime voorsprong nemen van onze voetbalmedewerker TERNEUZEN - Het pro gramma voor de Zeeuws- Vlaamse voetbalclubs blijft dit weekeinde beperkt lot een aantal inhaalwedstrij den. Zo komen HVV'24 en Breskens zondag op eigen veld in actie voor hun eer der dit seizoen afgelaste duels met Zundert en Moer- se Boys en ontmoet Terneu zense Boys morgen (zater dag) in het Zuidersportpark 's Heer Arendskerke. In de vierde klas van het zondag voetbal staat voor zondag de topper tussen Steen en Sluiskil op het programma. HVV'24 speelt zondag op ei gen veld dus tegen het laag geklasseerde Zundert, dat eerder dit seizoen als eerste de ploeg van Paul Telussa een punt afhandig wist te maken. In Zundert werd het destijds 1-1 en van dat duel weet Telussa zich nog een „zéér defensief ingestelde te genstander" te herinneren. De Middelburgse trainer gaat er dan ook vanuit dat HVV zondag opnieuw zal moeten opboksen tegen een cordon van verdedigers, want - zegt hij - „voor Zun dert zal een gelijkspel al een overwinning zijn." Met de thuiswedstrijden te gen Zundert en - volgende week - tegen Virtus op het programma zijn voor HVV in elk geval hele belangrijke weken aangebroken. „Als we zondag winnen", aldus Te lussa, „dan slaan we een gat van vijf punten. Komen we vervolgens tot een goed re sultaat tegen Virtus, dan moet er al veel gebeuren wil len we het kampioenschap nog verspelen." Zondag mist HVV overigens zowel Jurjen Swiers als Jean- Claude Everaert: beide spe lers één wedstrijd zijn ge schorst. Breskens Breskens haalt zondag op ei gen veld in tegen Moerse Boys, dat met 19 punten uit 16 wedstrijden tot de sub top gerekend mag worden. Een moeilijke tegenstander dus, hoewel Breskens in de uitwedstrijd lange tijd het beste van het spel had en te gen de verhoudingen in met 1-0 verloor door een laat doelpunt. Vast staat hoe dan ook, dat de Zeeuws-Vlamingen bij winst op Moerse Boys een belangrijke slag kunnen slaan, niet alleen omdat in dat geval Patrijzen en BSC achterhaald worden maar omdat vermoedelijk ook af stand genomen wordt van Zundert. „We moeten uitgaan van een overwinning", vindt voor stopper Paul de Putter, „want juist déze weken kun nen achteraf wel eens beslis send blijken. Al onze concur renten pakken de laatste we ken tenslotte punten." Breskens kap zondag - an ders dan in het bekerduel met Kloetinge - waarschijn lijk over een complete selec tie beschikken. Terneuzense Boys Voor Terneuzense Boys is morgen (zaterdag) de twee weken geleden afgelaste thuiswedstrijd tegen 's Heer- Arendskerke aan het pro gramma toegevoegd. Winst is noodzakelijk om op gelijke hoogte met WHS te komen, maar dat zal - meent trainer Cees Pladdet - geen gemak kelijke opgave zijn. ,,'s Heer Arendskerke". zo zegt hij. „is een goeie, héél aanvallend ingestelde ploeg, die niet voor niets zo hoog staat." In de met 1-1 afgesloten uit wedstrijd kwam de Terneu zense trainer vooral onder de indruk van de aanvals- kracht van de Bevelandse ploeg: „Ze spelen niet alleen heel gedurfd met drie spit sen, maar ze hebben ook nog louter aanvallend ingestelde middenvelders." De opgave voor Terneuzense Boys is overigens des te moeilijker, omdat de ploeg juist in deze fase van de com petitie met schorsingen en blessures te maken krijgt. Morgen moeten bijvoor beeld Arjen Sol en Benno Pladdet de wedstrijd van wege een schorsing aan zich voorbij laten gaan en ontbre ken ook Frank Verhelst (en kel) en doelman Karei de Jonge (ziekte van Pfeiffer). Voorstopper Jaap Pijpelink kampt met pijnlijke ribben. Vierde klas In de vierde klas van het zon dagvoetbal staat voor aan staande zondag onder meer het duel tussen koploper Steen en Sluiskil op het pro gramma. Met name voor Steen is dat duel van bijzon dere betekenis, omdat het bij winst RCS voorbijstreeft en met de laatste vijf wed strijden van de competitie in het vooruitzicht weer koplo per wordt. „We gaan uit van twee punten", voorspelt Steen-trainer Paul Kouijzer, verwijzend naar de meest re cente resultaten tegen Ria W, Lewedorpse Boys en Ter neuzen, die „het vertrouwen bij ons terug hebben ge bracht." Kouijzer verwacht volledig aan de start te kunnen ver schijnen. hoewel hij niet uit sluit dat Ronnie van Deurs- sen en Harold van den Bran den deze week geschorst zul len worden vanwege hun ge le kaart tegen Temeuzen. Overigens denkt Kouijzer ook bij een gelijkspel spek- koper te zijn. omdat concur rent RCS „nog uit moet te gen Clinge, Lewedorpse Boys en Walcheren en nu kennelijk ook de druk begint te voelen van het feit, dat ze aan de leiding staan." Tegenstander Sluiskil hoopt zondag eveneens compleet te zijn. Verder op het programma voor de vierde klas van het zondagvoetbal staan ook Corn Boys - Walcheren en Lewedorpse Boys - Koe wacht. In het laatste geval gaat het om de laatste vijftig minuten van de eerder dit seizoen vanwege de barre weersomstandigheden voor tijdig afgebroken duel. Koe wacht leidde op dat moment met 1-0. Com Boys - Walcheren is een wedstrijd die vooral voor de Sasse ploeg van belang is. Corn Boys zou een overwin ning best kunnen gebruiken om Lewedorpse Boys voorlo pig voor te blijven. In de vierde klas van het za terdagvoetbal komt Zaam- slag op eigen veld in actie te gen Kruiningen. Tegen de nummer laatst van de rang lijst zouden de Zeeuws-Vla mingen normaal gesproken twee punten aan hun totaal moeten kunnen toevoegen. Het programma: Morgen (zater dag): Vierde klas: Zaamslag- Kruiningen. Zondag: Derde klas HW'24- Zundert en Breskens-Moerse Boys. Vierde klas: Steen-Sluiskil. Com Boys-Walcheren en Lewedorpse Boys-Koewacht. Oefenduels Omdat voor de komende da gen een aantal inhaalwed strijden op het programma staat, wordt ook in vriend schappelijk verband een aantal duels afgewerkt. Morgen (zaterdag) spelen Hoek en Terneuzen uit tegen Middelburg (Hoek) en Dau- wendaele (Terneuzen). En voor zondag zijn Philippine - Hoofdplaat en Axel - Vogel waarde afgesproken. In alle gevallen wordt om half drie begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 41