Raadslid Sas stapt over naar D66 Steeds meer watervogels in Saeftinghe na jachtverbod Natuurbeschermers tegen hoogbouw in Cadzand-Bad PZC Sas van Gent heeft belang bij aanpak van werkloosheid Raad van State stelt winkeliers in het ongelijk Reconstructie van bolwerk Hulst blijft op prioriteitenlijst streek M. V. Weemaes verlaat GGS voor ruggesteun van landelijke partij Eén Zeeuws-Vlaamse voorkeur in Axel D. P. de Buck verlaat raad van Terneuzen Diefstal motor J IV A j A A VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 2 g van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het Sas van Gentse gemeenteraadslid M. V. Weemaes heeft zijn lidmaat schap van de politieke partij Gemeentebelangen Groot Sas (GGS) opgezegd om lid te wor den van de nieuw opgerichte werkgroep D66 in Sas van Gent. Weemaes verklaarde donder dagavond tijdens de raadsver gadering dat hij de overstap heeft gemaakt naar een lande lijk partij omdat er van de ho gere overheden steeds meer ta ken en bevoegdheden naar de lagere overheden worden gede legeerd. „Het Rijk en de provincie schui ven steeds meer verantwoorde lijkheden naar de lagere overhe den toe", verklaarde Weemaes. Raadslid M. V. Weemaes: naar D66. van onze verslaggever SAS VAN GENT - De gemeente raad van Sas van Gent heeft donderdagavond tijdens de raadsvergadering zijn goedkeu ring gegeven aan een verdere uitwerking van de gezamenlij ke nota van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten 'Werken of niet werken, dat is de vraag'. Alle raadsleden onderstreepten dat Sas van Gent er groot belang bij heeft dat de werkeloosheid van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Terneuzen- se CDA-raadslid D. P. de Buck stapt tussentijds op. Zij heeft dat burgemeester drs R. C. E. Barbé donderdag schriftelijk laten weten. Mevrouw De Buck, in het dagelijks leven directeur van scholengemeenschap De Leeuwtjes, vertrekt om gezond heidsredenen. Ze maakte bijna drie jaar deel uit van de CDA-fractie. Haar op volster is M. Strik-van de Bran- de. Mevrouw Strik is al jaren ac tief binnen het CDA-Terneuzen. Ze is bestuurslid en volgt de plaatselijke politiek al geruime tijd op de voet. Het nieuwe raadslid is ook voorzitter van het Katholiek Vrouwengilden Temeuzen. ..Het is dan ook om die reden dat ik lid wil zijn van een partij die landelijk georiënteerd is en me informatie kan geven over aller lei landelijke en regionale ont wikkelingen. Mijn vertrek heeft dus niets te maken met ruzies of andere problemen binnen GGS. Ik ben twintig jaar lid geweest van GGS en in die periode heb ik altijd prima kunnen samenwer ken met mijn partijgenoten." Weemaes blijft op persoonlijke titel aan als raadslid tot de ge meenteraadsverkiezingen van 1994. Na die verkiezingen hoopt hij als lid van D66 terug te keren in de gemeenteraad. Twee zetels Weemaes: „Bij die verkiezingen moeten we zeker twee zetels kunnen behalen. De vooruit- foto Oscar van Beest wordt aangepakt. Het kanaal stadje heeft namelijk het hoog ste percentage langdurig werk lozen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit het gezamenlijke rapport van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten blijkt dat 42,1 procent van de werklozen in Sas van Gent langer dan drie jaar zonder werk zit. Het gemiddelde voor Zeeuwsch-Vlaanderen is 36 pro cent. Verder wordt in de notitie ge steld dat het aantrekken van •nieuwe bedrijven de werkgele genheid kan vergroten en dat de gemeente als werkgever invloed kan uitoefenen op de arbeids markt. Wethouder L. E. M. Marquinio van arbeidsaangelegenheden benadrukte dat vooral het aan trekken van nieuwe bedrijven een belangrijk wapen tegen de werkeloosheid kan zijn en dat het dus van groot belang is dat dit punt uit de notitie geconcre tiseerd wordt. „De afgelopen ja ren hebben enkele bedrijven in Sas van Gent hun poorten moe ten sluiten en dat is natuurlijk niet goed geweest voor de werk gelegenheid", verklaarde Mar- quinie. „Momenteel zijn we dan ook druk in de weer om milieu vriendelijke, ambachtelijke be drijven naar Sas van Gent te ha len. Met concrete gegevens kan ik nog niet naar buiten komen. Maar wel wil ik kwijt dat op dit moment de laatste hand wordt gelegd aan de reiniging van het voormalige CSM-terrein. Bin nenkort wordt het dus voor pro jectontwikkelaars aantrekkelijk om op dat terrein aan de slag te gaan. Bovendien zijn we druk in de weer bedrijven warm te ma ken voor de Autrichepolder en de Axelse vlakte. We weten nog niet of dat ook gaat lukken, maar mocht dat wel het geval zijn dan is de werkgelegenheid daar zeer zeker bij gebaat." Snelheidscontrole 'S-GRAVENPOLDER - Bij een snelheidscontrole op de Goese- straatweg in 's-Gravenpolder kregen negentien automobilis ten donderdagmorgen een pro ces-verbaal wegens overschrij ding van de maximumsnelheid van tachtig kilometer. De hoog ste gemeten snelheid was 114 ki lometer. zichten zijn namelijk erg goed. De Sasse werkgroep van D66 is nog maar twee maanden gele den opgericht, maar inmiddels van onze verslaggever CADZAND - De West-Zeeuws- Vlaamse toeristenplaats Ca- dand-Bad is niet gediend met een verdere uitbreiding van de hoogbouw. Eventuele nieuw bouw mag niet uittorenen bo ven de kruin van de zeedijk. Ge beurt dat wel, dan is dat een ernstige aantasting van het landschap. Waardevolle gebie den zoals het Zwin, de Kievitte- polder en de Verdronken Zwar te Polder zullen een deel van hun belevingswaarde verlie zen. Dat schrijft de natuurbe schermingsvereniging 't zijn er al tien mensen lid en bo vendien zijn die erg actief." Over zijn eigen positie binnen D66 wil Weemaes weinig vertel- Duumpje in een bezwaarschrift aan de gemeente Oostburg. Het bezwaar is gericht tegen het ontwerp-bestemmingsplan Boulevard de Wielingen. De ge meente wil daarmee hoogbouw aan de noordkant van de boule vard mogelijk maken. „De reali satie van enkele hotels ten wes ten van het Strandhotel met wis selende hoogten van 7, 14.17 en zelfs 25 meter zorgt voor een ern stige aantasting van het land schap. De hoge gebouwen zullen hun schaduw werpen tot ver over het open poldergebied", al dus bestuursvoorzitter drs C. Kostense. len. „Alle functies moeten nog worden ingevuld, ook over mijn plaats is nog geen duidelijkheid. In principe wil ik best fractie- De natuurbeschermers kregen onlangs nul op het rekest met hun bezwaarschrift tegen de bouw van een kuurcentrum (ho tel en 250 recreatiewoningen) in Cadzand-Bad. Met een protest tegen het ontwerp-bestem mingsplan voor de boulevard proberen ze alsnog hun gelijk te halen. Net als in het geval van het kuuroord, zullen ook de nu bediscussieerde hoogbouwplan- nen volgens de vereniging een averechtse uitwerking hebben op het toerisme. Cadzand is juist aantrekkelijk omdat het er relatief gezien nog rustig en landelijk is, merkt 't voorzitter worden, maar dat doe ik natuurlijk alleen als de andere leden van de partij dat graag wil len." Duumpje op. „Dit in tegenstel ling tot de Belgische kust, die als een betonnen kolos achter het Zwin opdoemt. Als hoogbouw in Cadzand-Bad vaste voet aan de grond krijgt, verdwijnt het ver schil met Knokke en zullen veel bezoekers ook Cadzand links la ten liggen. Er kan dan ook wor den getwijfeld aan het econo misch belang van hoogbouw in Cadzand-Bad. Zoals de waar schuwing luidt die we al eerder in dit verband uitten: van hoog bouw komt verval." De natuur- vereniging tekent eveneens be zwaar aan tegen de uitbreiding van Hotel de Blanke Top. van een medewerker AXEL - De gemeenteraad van Axel sprak zich donderdag avond uit voor een gestructu reerde intergemeentelijke sa menwerking in Zeeuwsch- Vlaanderen. Als er eventueel een herindeling komt, dan geeft Axel de voorkeur aan één Zeeuws-Vlaamse gemeente. Eén van de grote voordelen van die keuze zou zijn het wegvallen van het Zeeuws-Vlaams b en w- overleg. „Over het nut daarvan hebben wij onze twijfels", aldus wethouder A. van Waas, die de zieke burgemeester W. J. de Graaf verving. H. Jongepier (PvdA) veroordeel de het naar zijn mening zwakke raport over de bestuurlijke reor ganisatie in Zeeuwsch-Vlaande ren. „De drie grote Zeeuws- Vlaamse gemeenten spelen te veel middeleeuws landje prik. De veroveringsdrift is niet voor zien van argumenten, Axel kan zijn taken prima aan". Zijn voor stel vanwege mogelijk finacieel voordeel een onderzoek te doen naar de samenwerking met de gemeente Temeuzen viel bij de overige fracties niet in goede aarde. Ook J. Dieleman (GPV) was van mening dat Axel de eigen boon tjes wel kan doppen. A. I. Cam- bier noemde het raport een wan prestatie. „Het advies is alleen gebaseerd op het oordeel van de betrokkenen". Hij onderschreef het standpunt van b en w om di verse stappen te zetten naar een hechtere samenwerkingstruc tuur. A. van Ham (CDA) noemde de gebruikte argumenten van de drie grote Zeeuws-Vlaamse ge meenten arrogant. „Nu er veel van onze verslaggever HULST - Hoewel het voorlopig onduidelijk is wanneer de ver vuilde bodem van het Oranje- bolwerk wordt gesaneerd, wil len b en w van Hulst de recon structie van het bolwerk voor lopig op de prioriteitenlijst voor Monumenten handhaven. Zo gauw het terrein wordt afge graven, is dan ook geld voor handen om het bolwerk in oude staat terug te brengen, ver klaarde wethouder G. van de Voorde (openbare werken) don derdag tijdens de raadsverga dering. Mocht het ministerie van VROM sanering van het Oranjebolwerk (geschatte kosten - afhankelijk van de gekozen schoonmaakme- thode - tussen zes en zestien mil joen gulden) voorlopig niet op de urgentielijst opnemen dan kan de gemeente alsnog een andere bestemming aan de Monumen- tengelden geven. De gemeente raad wordt natuurlijk eerst om advies gevraagd wanneer dat aan de orde komt, meldde Van de Voorde bijna ten overvloede aan zijn ongeruste CDA-partij- genoot H. Vercauteren. Naast de reconstructie van het Oranjebolwerk staat het op knappen van de basiliek boven aan de prioriteitenlijst. Mocht het restaureren van het bolwerk op de lange baan belanden dan komen Keldermanspoort en Dubbele Poort aan de beurt. Net als vorige week in de com missie financiën discussieerden enkele raadsleden over het nut van de voorlichtingscampagne 'Rampenbestrijding' van vorig jaar oktober. Bij de Zeeuwen is van onze verslaggever VLISSINGEN - Vijfentwintig middenstanders uit de Vlis- singse binnenstad die bezwaar hadden aangetekend tegen het instellen van éénrichtingsver keer in de Coosje Buskenstraat, zijn door de Raad van State in Den Haag in het ongelijk ge steld. Zij hebben niet 'aanneme lijk' kunnen maken, volgens de Raad van State, dat zij klandi zie zullen verliezen door de ver keersmaatregel. De Coosje Buskenstraat is de verbindingsweg tussen de Spui straat aan de ene kant en het Betje Wolffplein. de Badhuis straat en de Aagje Dekenstraat aan de andere kant. Voor de aan leg van de nieuwe toegangsweg naar het centrum over de Spui- kom mochten auto's in beide richtingen gebruik maken van de Coosje Buskenstraat. Die si tuatie is na de ingebruikname van de Spuikomweg veranderd. Automobilisten kunnen via de Coosje Buskenstraat alleen nog het centrum uit. Winkeliers vreesden direct al dat dat zou leiden tot een tweedeling van de stad, waarvan zij de dupe zou den worden en waarvan de nieuwkomers in het winkelcen- wantrouwen is ontstaan tussen de drie grote en de vijf kleine ge meenten moet de provincie zo snel mogenlijk een standpunt innemen", aldus Van Harn. Verdeeldheid Waarnemend burgemeester Van, Waas kon zich niet onttrekken aan het idee dat er in Zeeuwsch-, Vlaanderen bewust naar ge streefd was om verdeeldheid te zaaien. „De argumenten voor herindeling zijn dan alleen maar sterker, bij drie gemeenten moet je ook samenwerken, daarom ook zo nodig maar één Zeeuws- Vlaamse gemeente". Rooms-katholieke basisschool De Eikelaar te Koewacht krijgt geen geld van de gemeente voor het herstellen en vernieuwen van het speelplein. In het verle den was de raad enkele malen de school goed gezind geweest toen de rijksoverheid het liet afweten. Zo konden toch het dak en de kozijnen vervangen worden. De gemeente droeg ruim ƒ200.000; bij in de kosten. De PvdA fractie! was bij monde van M. van Oyeh van mening dat de aanvraag' past binnen het kleine kernen beleid of de sociale vernieuwing.! „Het is een creatief voorstel, u heeft wel geld over voor multi-j functionele lantaarns in Axel, waarom dan niet voor een multi functionele speelplaats in Koe wacht?". De overige fracties steunen het standpunt van b en w. dat er te veel een presedent- werking van zo'n toezegging zou uitgaan. Ook de beperkte open steling en het feit dat er op 200 meter afstand al een speelterein is, speelden een rol bij de besluit vorming. die campagne goed aangesla gen, heeft de provincie laten on derzoeken. De meeste van de Hulster raadsleden meldden echter dat ze de folder over 'wat te doen bij een ramp' nooit ge zien hadden. De raadsleden W. Kayser (VVD: en A. van Wees (PvdA) vroegen zich dan ook af hoe een campag ne succes kan hebben gehad als niet duidelijk is of iedereen de in formatie heeft gehad. Kessen merkte vervolgens op dat eenie der die de folder miste hem als nog bij de gemeente kan aanvra gen. Degenen die de folder is ont houden, dienen dan wel de krant te lezen. Dat hebben ze dan in elk geval in oktober niet gedaan, want destijds stonden in de dag bladen grote artikelen over de 'Rampencampagne'. HULST - Een inwoner van het Belgische Hove deed donderdag aangifte van diefstel van zijn motor. De Honda CBR 1000 stond geparkeerd op de parkeer plaats het Prince Bolwerk in Hulst. Schade bij botsing HULST - Op het Stationsplein in Hulst botsten donderdag de personenauto's van Y. L. uit het Franse Limoge en C. L. uit Sint- Jansteen tegen elkaar. De Fransman verleende geen voor rang aan de van rechts komende L. toen hij een parkeerplaats verliet. Beide wagens raakten aan de voorzijde beschadigd. trum Scheldeplein profijt zou den hebben. Toch heeft de gemeente Vlissin gen de verkeersmaatregel door gevoerd. De Spuikomweg bied voldoende soelaas. De Badhuis straat en ook de Scheldestraa moeten bovendien ontlast wor den. En de nieuwbouw aan de Coosje Buskenstraat was veel duurder geworden, als er geen éénrichtingsverkeer was inge steld. Geluidwerende voorzie ningen hadden dan getroffen moeten worden. De Raad van State vindt die on derbouwing van de verkeers maatregel - in tegenstelling tot de winkeliers - 'afdoende'. Ook het deel van de binnenstad waar de vijfentwintig middenstan ders hun onderneming hebben, is goed bereikbaar gebleven. De automobilisten die uit de Paul Krugerstraat komen, moeten 'een geringe omrijbeweging' ma ken om op de Spuikomweg te komen, stelt de Raad van State. En als mensen niet bij het Schel deplein willen zijn, kiezen zij toch de snelste weg naar hun be stemming in het andere gedeelte van het centrum. Gebrek aan parkeervoorzieningen kan hen niet afschrikken, want, merkt de Raad van State op, die zijn ook daar aanwezig. Y* T ■-»*. J r Een zwerm wintertrekkers boven nevelig Saeftinghe. foto Peter Nicolai van onze verslaggever SAEFTINGHE - Het aantal watervogels in Het Verdron ken Land van Saeftinghe is -sinds het jachtverbod in de zomer van 1989 toegenomen. Ook de populatie kieviten nam de laatste twee jaar toe, als gevolg van de uitbreiding van hel oppervlak aan be graasd schor. Dit blijkt uit een rapport van de Oost- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut, dat in de jaren 1990/91 en 1991/92 een onder zoek naar de vogelpopulatie in Saeftinghe uitvoerde. In die perioden werden respec tievelijk 158 en 138 vogelsoor ten waargenomen. Een ver schil waaruit volgens woord voerder H. Castelijns van de Vogelwerkgroep geen conclu sies zijn te trekken. „De getal len hadden net zo goed ander som kunnen zijn. als de tellers meer of op andere tijdstippen het schor in waren getrok ken." Het onderzoek wees verder uit dat in vergelijking met de ja ren tachtig onder anderen het aantal kolganzen. zilverple vieren, rosse grutto's, bonte strandlopers en pijlstaarten is afgenomen. Een mogelijke oorzaak is de verzanding, die ontstond door de stort van baggerspecie nabij het noord westelijk deel van Saeftinghe. De bagger komt met de getij- destroom het gebied binnen. De genoemde vogelsoorten zijn voor hun voedsel echter afhankelijk van planten en beestjes die in het slik leven. De onderzoekers concludeer den bovendien dat Saeftinghe 's winters nog steeds één van de grootste slaapplaatsen van noord-west Europa is voor blauwe en bruine kiekendie ven. Het aantal overwinteren de bruine kiekendieven nam. in vergelijking met 1989, door onbekende oorzaak toe. Ook de zeldzame zwarte ruiter en de grauwe gors overwinteren graag in het gebied. De veranderingen in de vogel populatie in het Verdronken Land van Saeftinghe worden voor een deel veroorzaakt door de doorbraak van de zo- merkade van de Selenapolder (in het zuid-oosten van Saef tinghe) in 1990. De kade. die niet werd hersteld, onttrok ge durende twintig jaar 110 hec tare aan het getij. De Selenapolder slibde niet op en lag uiteindelijk ongeveer een halve meter lager dan Saeftinghe. Door de lage lig ging en herhaalde overstro mingen ontstond na de door braak vervolgens 50 tot 75 hec tare nieuw slik. Vooral steltlo pers werden daardoor op nieuw aangetrokken. Kolgan zen four ageren er sinds die tijd een stuk minder. Meer hoogbouw komt, volgens natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje, Cadzand-Bad niet ten goede. foto Peter Nicolai Mevrouw D. P. de Buck

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 38