Hulst nog in de race voor bedrijf Draaginsigne Gewonden voor J. E. Blommaart PZC IJzendijke lijdt schade bij uitblijven van nieuwbouw Auto tijdens proefrit niet verzekerd: geen straf voor eigenaar Slootwater Breskens verbeterd met hulp van bacteriën I Aardenburg en Sluis maken haast met samenwerking B en w Hontenisse: geen dorpshuis voor Hengstdijk Streek VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 A Hoge delegatieAmerikaanse Difco komt binnenkort kijkje nemen T v-antenne heeft haar tijd gehad :merkbai\idei\A JosVoet es© van onze verslaggever HULST - Een 'hoge delegatie' van het Amerikaanse bedrijf Difco komt binnen enkele we ken naar Nederland om, nog maals, te bekijken of het Hul ster bedrijventerrein aan de Hogeweg de beste lokatie is voor een derde Europese vesti- Jaarmarkt in Sint Jansteen voor 109ste keer van een medewerker SINT-JANSTEEN - Sint-Jan steen maakt zich op voor de tra ditionele jaarmarkt die donder dag voor de 109ste keer wordt gehouden. Volgens voorzitter F ons Dobbelaer van het organi serende comité is dit veegebeu- ren niet meer uit de dorpsge meenschap weg te denken. Naast een veekeuring staan ac tiviteiten voor jong en oud op het programma. Na de officiële opening begint om 10.30 uur de keuring van het aangevoerde vee. De dieren wor den onder de loep genomen door elf erkende keurmeesters. Op het parkeerterrein aan de Wil- helminastraat buigen de keur meesters zich over de schapen, geiten en het rundvee. De paar den worden opgesteld op het ter- reintje aan de Heerstraat. Vorig jaar voerden regionale veeboe ren en ook particulieren ruim 150 stuks vee aan. Na de beoor deling volgt direct de uitreiking van de bekers door wethouder B. H. L. Picavet van Hulst. In de Hoofdstraat verzorgt een aantal bedrijven een landbouw-mecha- nisatieshow. De middenstan ders prijzen hun koopwaar aan in kraampjes. Na de keuring kan de jeugd gratis ponyrijden en een speciale kermisattractie zorgt voor extra vermaak. Om 16.00 uur begint in De Warande voor de kinderen een kleinvee- tentoonstelling. Vanwege de heersende pseudo-vogelpest mogen de kinderen dit jaar geen pluimvee en vogels meebrengen. Tijdens de tentoonstelling wordt ook de uitslag bekend ge maakt van de tekenwedstrijd voor jongeren uit Sint-Jansteen. Heikant. Kapellebrug en Absda- le. ging. Burgemeester mr dr A. Kessen is 'zeer optimistisch' over de kansen dat Digestive Fermentation Corporation (Dif co) daadwerkelijk voor de Rey- naertstad kiest, verklaarde hij donderdagavond tijdens de raadsvergadering. Vorig jaar oktober werd bekend dat Difco op zoek was naar een geschikte plaats in West-Europa voor vestiging van een kantoor en opslagruimte. Het bedrijf heeft een hoofdvestiging vlakbij Detroit en maakt 'kweekjes' waarmee ziekten kunnen wor den opgespoord. Difco is wereld marktleider voor micro-biologi sche reagentia zoals de kweekjes officieel heten. Het gemaakte produkt wordt onder meer gebruikt door zie kenhuizen, laboratoria en brou werijen. De kweekjes zouden overigens niet in Hulst worden geproduceerd. Het is de bedoe ling dat in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen bestellingen worden opgenomen en produkten wor den gedistribueerd naar de rest van Europa. Vanwege de gun stige, geografische ligging en de aanwezigheid van gekwalifi ceerd personeel zou Hulst een goede kans maken Difco binnen te halen. Voornaamste Burgemeester Kessen had be grepen dat Hulst de voornaam ste kandidaat is, meldde hij op vragen van F. de Vries (Groot Hulst). Aan de plannen die eind vorig jaar naar buiten kwamen, zou intussen weinig zijn veran derd. Kessen gaat er dan ook van uit dat het bedrijf binnen en kele jaren voor tachtig tot ne gentig arbeidsplaatsen garant staat. Kessen heeft ook de mogelijkhe den voor dagverpleging in Hulst nog niet opgegeven. Een aantal specialisten van streekzieken huis De Honte ziet weinig heil in een dagverpleging bij de dit jaar te bouwen polikliniek. Maar er zijn in den lande ook gunstige er varingen met dagverplegingen op 'een kilometer of tien, vijftien van een streekziekenhuis' wist de burgemeester. „Ik zal in elk geval het standpunt van het Hulster gemeentebestuur nog eens duidelijk uiteenzetten in een binnenkort te houden ge sprek met de specialisten." d van onze verslaggever Jj OOSTBURG - Kantonrechter e mr H. A. R. de Mul zag donder- dag tijdens de zitting in Oost- rj burg geen aanleiding om A. de ij M. uit Nieuwyliet te straffen g voor het niet verzekeren van zijn auto. De M. had eind ja- 4 nuari vorig jaar een auto ge el kocht. Een garagebedrijf moest 4 vervolgens de auto nog gereed r maken voor aflevering. Tijdens ij een proefrit (door een van de 5' werknemers van de garage) op fl 10 februari bleek bij een con- rj trole dat de auto niet verzekerd ij was. ié Officier van Justitie mr J. A. J. V Groen achtte De M. schuldig, e omdat de toekomstige eigenaar van de auto had verzuimd om, e samen met de aanvraag van het it kenteken, een verzekering af te is sluiten. „U wist vantevoren dat ij de auto verzekerd moest wor- ij den", meende de officier. Hij eis te, omdat het niet de eerste keer was, een boete van 750 gulden en 1 een voorwaardelijke rijontzeg ging van vier maanden, met een j proeftijd van twee jaar. Maar de kantonrechter dacht er anders over. „Zolang de auto niet rijklaar is en dus nog niet in het bezit is van de rechtmatige eige naar, moet ik concluderen dat er hier niets anders dan vrijspraak op zijn plaats kan zijn." S. W. uit Breskens werd voor bij herhaling te hard rijden bestraft met een boete van 375 gulden en vier maanden voorwaardelijke rijontzegging met een proeftijd van twee jaar. De Bressiaander reed 20 december 1991 op rijks weg 58 ter hoogte van Groede met een snelheid van 111 kilo meter per uur, waai- 80 kilometer is toegestaan. A. D. uit het Brabantse Vught overschreed 21 december vorig jaar ruim (met meer dan de helft van de toegestane 80 kilometer per uur) de snelheidslimiet. D. had haast wegens een werkbe zoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij reed over Rijksweg 61 in de buurt van IJzendijke met een snelheid van 131 kilometer. De eis van 600 gulden boete werd door de kantonrechter overge nomen. G. de W. uit Oostburg hoorde een boete van 300 gulden eisen omdat hij met zijn auto op 1 april vorig jaar 111 kilometer per urn- nabij IJzendijke had gereden, waar slechts 80 kilometer was toegestaan. Kantonrechter mr De Mul vonniste conform. van een medewerkster BRESKENS - De Clearwater r Revival-bacteriën' hebben in een sloot bij de wijk Ghistelker- ke te Breskens redelijk hun 5 werk gedaan. „Ik noem de proef geslaagd", deelt J. Verwilghen, chef van het bedrijfsbureau mee. „Het aanzien van de sloot is enorm verbeterd. Het water is helder en de oliefilm die voor heen op het water dreef, is ver dwenen. Ook is er geen sprake meer van enige stank." De bacteriën werden juli vorig jaar in de sloot gestrooid. Ze i moesten er onder meer voor zor- - gen dat het slib qua volume met r 30 procent zou verminderen. Die verwachting is wat tegengeval len. Controlemetingen in sep tember en januari wezen uit dat er tot nu toe geen sprake is van een duidelijk aanwijsbare reduc tie van het slib. Gemiddeld is een reductie gemeten van onge- veer 15 millimeter, wat neer - komt op zo'n 10 a 15 procent. Volgens Verwilghen is het aan tal bacteriën, onder meer door de kou. verminderd en wordt er aan gedacht om nieuwe in het water te strooien. Hij denkt aan zo'n 30 kilo van het mengsel, dat naast bacteriën bestaat uit be schuit en zemelen als voedings stof. Vorig jaar werd al 120 kilo in de sloot gestrooid. De proef met de bacteriën kost de gemeente Oostburg zo'n 16.000 gulden. Dat is aanmerke lijk minder dan het laten uitbag geren van de sloot. Bemonste ring van de bodem door de Ad viesdienst Waterbeheer Zeeuws- Vlaamse Waterschappen wees eerder uit dat de vervuiling van de bodem zo ernstig was dat. als tot baggeren zou worden overge gaan, de uitkomende specie af gevoerd zou moeten worden naar de Koegorspolder. De kos ten van een dergelijke operatie zouden zo'n 130.000 gulden be dragen. De komende tijd zullen nog regelmatig metingen in de sloot worden uitgevoerd. Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse spel dde de heer J. E. Blommaart de Draaginsigne Gewonden op. foto Peter Nicolai van onze verslaggever LAMSWAARDE - J. E. Blommaart uit Lamswaarde kreeg don derdagmiddag het Draaginsigne Gewonden opgespeld door de Hontenisser burgemeester Th. Steenkamp. Blommaart ontving de militaire onderscheiding omdat hij - zoals veel kameraden - zijn diensttijd in het voormalig Nederlands-Indie nooit hel maal van zich af heeft kunnen zetten. De 69-jarige voormalige bakker van Lamswaarde is de tweede inwoner van Hontenisse die met het militair insigne werd onder scheiden. Het Draaginsigne Gewonden is twee jaar geleden inge steld voor militairen die onder oorlogsomstandigheden en bij in ternationale vredesmissies lichamelijk eiVof geestelijk letsel hebben opgelopen. Voor 1 januari 1994 moeten degenen die nu voor de onderschei ding in aanmerking komen hun insigne hebben ontvangen van de burgemeester van hun woonplaats of van hun oud-comman dant. Het Draaginsigne, ingesteld als een Nederlandse versie van het Amerikaanse Purple Heart, zal overigens ook na volgend jaar blijven bestaan. Militairen die bij een vredesmissie .van de Ver enigde Naties gewond raken, blijven voor de onderscheiding in aanmerking komen. van onze verslaggever SAS VAN GENT - De ge meente Sas van Gent zette donderdagmorgen twee to renhoge kranen in om de 96 meter hoge antenne bij het Stationsplein omlaag te ha len. Ongeveer vijftien jaar geleden waren de inwoners van Sas van Gent de eerste Zeeuws-Vlamingen die dankzij de centrale antenne een groot aantal kanalen uit binnen- en buitenland kon den bereiken. De antenne heeft echter geen functie meer, doordat televisie kij kend Sas van Gent sinds een jaar of vijf is aangesloten op de centrale kabelantenne voor Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen. „Tot vijftien jaar geleden hadden we in Sas van Gent allemaal een individuele an tenne". zegt gemeentesecre taris W. Zwartelé van Sas van Gent. „De Nederlandse en Belgische zenders kon den we prima ontvangen, maar nadat de Suiker Unie een hoge silo had gebouwd in Sas van Gent was het ge daan met de goede ont vangst. Als het een beetje te genzat zag je zes voetbal wedstrijden tegelijk op je scherm." Televisie kijkend Sas van Gent kon echter weer snel opgelucht ademhalen. De Suiker Unie stelde namelijk zestienduizend gulden be schikbaar voor de aanschaf van een centrale antenne die op het Stationsplein werd geïnstalleerd. Zwartelé: „Nederlandse. Belgische, Franse en allerlei andere zenders konden we prima ontvangen met de centrale antenne. Inmiddels is de mast overbodig geworden, want in Sas van Gent zijn we al weer een jaar of vijf jaar aangesloten op de centrale televisiemast in Terneuzen. Het is dan ook om die reden dat onze eigen antenne nu naar beneden wordt ge haald, want hoewel deze niet meer gebruikt wordt, heb ben we er toch onderhouds kosten aan," van onze verslaggever IJZENDIJKE - De onderne mingsvereniging IJzendijke spreekt in een brief aan provin ciale staten haar teleurstelling uit over de gang van zaken rond het bouwplan Maurits. Volgens de vereniging lijdt de IJzendijk- se gemeenschap iedere dag dat de realisatie van nieuwe bouw- kavels uitblijft forse schade. De subcommissie bestemmings plannen van de provincie heeft gedeputeerde staten geadvi seerd geen goedkeuring te verle nen aan het enkele maanden ge leden door de gemeente Oost burg ingediende planontwerp. Volgens de commissie is het pro ject in strijd met het streekplan. Het aantal bouwkavels (59) dat in het plan is opgenomen moet met bijna de helft worden ver minderd. De geplande extra groei past niet bij een klein dorp als IJzendijke en is voorbehou den aan de concentratiekern Oostburg, verklaarde een woordvoerder van het bureau ruimtelijke ordening woensdag het standpunt van de provin ciale planologen. Gs besluiten naar verwachting in maart of het plan in z'n huidige vorm mag worden uitgevoerd, of een (tijd rovende) aanpassing vergt. Noodgedwongen De ondememingsvereniging spreekt in haar brief tegen dat IJzendijke geen behoefte zou hebben aan een uitbreiding met 59 huizen. „In ons dorp is alle bouwgrond vergeven en is er vrijwel geen woning te koop. Ons bereiken berichten van ge zinnen die hun huis hebben ver kocht en zeer gaarne in IJzendij ke willen bouwen, maar nu geen kant op kunnen. Noodgedwon gen moeten ze naar elders ver huizen. onder meer naar het na burige Watervliet (B>, waar wel volop bouwgrond beschikbaar is. Geachte staten, voor welke provincie werkt u?", luidt de noodkreet van de ondernemers. Voorzitter D. Buijsse verweet eerder deze week ook burge meester en wethouders van Oostburg 'laksheid en gebrek aan creativiteit om alternatieve oplossingen te zoeken'. Twee enorme kranen moes ten er aan te pas komen om de tv-antenne in Sas van Gent te onttakelen, foto Pe ter Nicolai van een medewerkster SLUIS - De gemeenten Sluis en Aardenburg laten geen gras groeien over hun voornemen om binnen afzienbare tijd sa men te gaan. Maandag al wordt een extra raadsvergadering ge houden waarin de vaststelling van het concept van een wets voorstel tot wijziging van de ge meentelijke indeling het enige agendapunt is. De aanvang van de vergadering is om 19.30 uur. Het gaat H. Masclee (D'66) en J. Boogaard (Pvda) allemaal wel erg snel. Dat bleek donderdag avond tijdens de reguliere raads vergadering in Sluis. Masclee vroeg nogmaals of er iets te rege len viel om de bevolking te infor meren. Ook Boogaard was ver baasd over de extra raadsverga dering. „Ik meende dat was afge sproken om het vervolg in alle openheid te bespreken en de be- vloking er bij te betrekken. Ik vind dat het allemaal wat snel gaat", aldus de sociaal-demo craat. Volgens burgemeester M. Eve- raers waren de raadsleden op de hoogte dat het snel zou gaan. „We gaan dit voorjaar de boer op om de burgers te informeren. De reacties van de burgers zijn ove rigens allemaal positief', wist Everaers. Boogaard vroeg zich tijdens de rondvraag af waar de steun van de VVD'ers in West-Zeeuwsch- Vlaanderen blijft. „In Aarden burg ontbrak de liberale verte genwoordiger bij de fusiebespre king en in Oostburg begint een WD'er J. Provoost) te vertellen dat ze nog geld van ons krijgen. Die wordt dan ook nog eens bij gevallen door een CDA-wethou- der (A. de Feijter)." Everaers wist dat er een brief lag van het samenwerkingsverband wel zijnsbeleid West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarin vraagt de gemeente Oostburg zo'n 80.000 gulden voor gemaakte kosten over de afgelopen drie jaar aan de gemeenten Aardenburg en Sluis. Paniekvoetbal Volgens wethouder J. du Fossé speelt men in Oostburg paniek voetbal. „Ik denk dat de druiven zuur zijn." Hij doelde daarmee op het samen gaan van Aarden burg en Sluis en niet, zoals door Oostburg wordt gewenst, het sa men gaan van de drie gemeen ten in West Zeeuwsch-Vlaande ren. Het nemen van een nieuw voor- bereidingbesluit voor het indru- strieterrein aan de Sint Anna- straat te Sluis greep Boogaard aan om te pleiten de kosten die daarvoor gemaakt worden te verhalen op bedrijven die een optie op een perceel nemen en daar later vanaf zien. Het leek Everaers redelijk. De burge meester meldde verder dat er met vier bedrijven onderhande lingen plaats vinden over perce len op het industrieterrein. „Een kavel is al verkocht aan een ga ragebedrijf, met een ander be drijf hebben we een mondelinge overeenkomst, een derde bedrijf heeft een optie, terwijl we met een vierde nog in gesprek zijn." Het gaat in totaal om een op- ppervlakte van een kleine hec tare. van onze verslaggever HENGSTDIJK - De Dorpsraad Hengstdijk hoeft niet op de hulp van de gemeente te rekenen voor oprichting van een perma nent dorpshuis. B en w vinden het 'onverantwoord' om een ton of meer uit te trekken voor een voorziening die door relatief weinig mensen zal worden ge bruikt. Activiteiten als kaarten en handwerken kunnen boven dien makkelijk onderdak vin den in andere gebouwen in Hengstdijk, stelt het college. De Dorpsraad heeft onlangs overeenstemming bereikt met het kerkbestuur over het ge bruik van de sacristie. Het be stuur van de «Dorpsraad is blij dat een aantal activiteiten on derdak kan worden gebracht, maar beschouwt het medege bruik van de sacristie als een 'noodoplossing'. Hengstdijk heeft net als andere dorpen recht op een dorpshuis, betogen de leden van de Dorpsraad. Bur gemeester Th. Steenkamp laat er echter geen twijfel over be staan dat Hengstdijk de komen de jaren een dorpshuis op haar buik kan schrijven. „We kunnen moeilijk één of twee ton reserveren voor een voorzie ning voor nog geen 500 inwoners. Behalve in de sacristie kunnen kaarters en handwerkers tot nu toe uitstekend in het plaatselij ke café terecht. Daarnaast is er ook nog een gymzaal die voor be paalde activiteiten kan worden gebruikt", somde Steenkamp op. De andere dorpshuizen in de gemeente hebben stuk voor stuk een bepaalde geschiedenis; Hengstdijk kan daar niet het recht aan ontlenen dat in het dorp ook per se een dorpshuis moet verrijzen. De burgemeester ontkent dat Hengstdijk 'stiefmoederlijk' be deeld wordt, zoals de voorvech ters voor een eigen dorpshuis verklaren „We zijn druk bezig om subsidies bijeen te schrapen voor het opknappen van de Ca- tharinakerk in Hengstdijk. Ook de gemeente is bereid voor de restauratie in de buidel te tas ten. Nou kan de Dorpsraad wel zeggen dat het kerkbestuur dat zelf maar moet regelen, maar het aanzien van de beeldbepalende kerk is natuurlijk voor iedereen van belang." De Dorpsraad Hengstdijk houdt dinsdag 16 maart vanaf 19.30 uur een vergadering in café Het Ja gershuis. Dorpelingen die ideeën hebben voor activiteiten waarvoor de sacristie benut kan worden, kunnen dat die dag ken baar maken. Ed Steijns vertelt na de huishoudelijke mededelin gen nog enkele verhalen in sap pig streekdialect. Advertentie I bij ons het laagst in prijs J Informeer vrijblijvend ïCsiNDS 1910 VERTROUWD VAKMANSCHAP? SFred. van Eedenstraat 1 ÏTERNEUZEN Tel. 01150-13456 S Hof te Zandeplein 17 v KLOOSTERZANDE "Tel, 01148-1412

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37